Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Discutii despre croitorie -2

+72
Danutzaaa
-iulia-
Luissssa
Ladia
adumitrescu
oliv
anna_sandu
Irinax3m
teisoara
myky7robc
zmz
geanina_scumpica
irish05
kabunta
Gerlinde13
mariliv
orhapetru
valentinadof
Razvan P.
dorina narita
crina68
emmancita
Steluzza
cristina07
mariucamariuca
ioana soare
scoobbyy
carmenzoe
CarmenClaudia
cristi970
sybex
otilia gergely
i.xell
piciul
Lucia Ro
danniela
Amaliamda
aidil
arielas
lora77
barbin
Admina
CARMEN S
gabriela1554
Kristina
gmiki1
noraeleonora2009
darlex
mateia
nnkaulitz
afilimonb
fulguta28
geo
mischelle35
Andata
despina13cucli
aurelia.c
Karina33
wanna1687
rosita
tomari
gabi1972
diada
MihaelaT
SilviaDumitrescu
greieras
MagdaMarin
Buburuza
Panea Laura
alexaaa08
aurishta
lorellay
76 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de teisoara Mier 26 Mar 2014, 11:42 am

Multumim tare mult AFI pt.ca ne ajuti sa intelegem si cheltui timp pretios. kiss Flowers 
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Irinax3m Mier 26 Mar 2014, 3:59 pm

Explicatie de aur!Si eu lucrez acum la o salopeta si a venit la fix explicatia ta!Super si blogul, mi-am luat notite!
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de myky7robc Mier 26 Mar 2014, 6:33 pm

afili, scumpa lu' mama esti de milioane, ca mi-ai dat raspuns asa argumentat cu scheme si ca iti aloci din timpul tau! pupi 
Da ai inteles perfect de bine intrebarea mea.
Acu mai intreb ceva: masurarea circumferintei genunchiului si gleznei pt pantalon dn stofa putin evazat se face cu centimetrul fix in jurul mijlocului genunchiului si se adauga cm pe urma sau cum? sa fie corect?
Va rog daca mai stiti ceva secrete/trucuri in croitorie, sa scrieti aici. kiss hug 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de afilimonb Vin 28 Mar 2014, 12:16 pm

Dragele mele, e plăcerea mea să vă ajut acolo unde pot. Cu timpul stau cam prost Sad

myky7robc, scuză-mă că răspund mai greu.
Așa, pentru pantaloni din material care nu este stretch, adică nu are niciun procent (sau unul neînsemnat) de elasticitate pe lățimea materialului, măsurile pentru grosimea genunchiului și cea a gleznei se iau așa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Evident, din așa fel de material nu vom coase pantaloni mulați. Pentru că materialul nu se întinde, trebuie să avem siguranța că o să putem să-i îmbrăcăm, și o să putem să și mergem sau să urcăm scări. Grosimea genunchiului când genunchiul este îndoit este mai mare, decât atunci când luam această măsură stând în picioare. Iar la călcâi, se ia așa măsura, pentru că atunci când îmbraci pantalonul, cracul trebuie să treaca de acea grosime. Aceste măsuri sunt valorile minime. De acum la ele operezi prin adăugare de cm pentru lejeritate, și la genunchi, și jos, la gleznă. Eu de exemplu, aș proceda așa: iau măsurile de pe corp, cum am arătat, le notez. Pe urmă, măsor aceste grosimi la o pereche de pantaloni care îmi plac cum vin la genunchi/jos. Mă asigur că cele luate de la pantalon să fie egale sau mai mari decât măsurile luate de pe corp.

Alta e povestea la materialele elastice pentru pantalonii mulați (ex: colanți). Pentru ca pantalonul să îmbrace perfect piciorul, fără să lase spațiu, măsurile se iau așa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La mișcare, vom fi restricționați de gradul de elasticitate al materialului.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de myky7robc Vin 28 Mar 2014, 4:47 pm

Ti-am citit si blogul, e de mare folos si ce ai scris acolo.
ESti o profesoara minunata.
Stii ce nedumerire mai am?
Masurarea lungimii pasului si slitului, cum se face pe corp?
ms pupi 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de afilimonb Lun 31 Mar 2014, 12:07 pm

Lungimea pasului (slitului):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La mine pe desen e un pic deplasat din cauza, ca mana imi acoperea linia rosie. Masori de la talie, pana atingi scaunul :D
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de myky7robc Lun 31 Mar 2014, 6:44 pm

Multumesc, afi!, asa facusem si eu dar vroiam sa stiu daca mai e alta metoda, ca e cam dificil de masurat pe mine insami.
Am terminat de croit si cusut in sfarsit o percehe de pantaloni, dar la montarea fermoarului in fata, ma confrunt cu urmatoarea problema: am executat croiul simetric, cu rezerva aferenta de 4 cm de o parte si de alta pe cele 2 parti din fata, insa nu stiu cum sa montez fermoarul asa incat sa am si peste acesta 1 cm de stofa, ma-ntelegi? adica sa fie acoperit.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de CarmenClaudia Lun 31 Mar 2014, 7:05 pm

myky7robc a scris:Multumesc, afi!, asa facusem si eu dar vroiam sa stiu daca mai e alta metoda, ca e cam dificil de masurat pe mine insami.
Am terminat de croit si cusut in sfarsit o percehe de pantaloni, dar la montarea fermoarului in fata, ma confrunt cu urmatoarea problema: am executat croiul simetric, cu rezerva aferenta de 4 cm de o parte si de alta pe cele 2 parti din fata, insa nu stiu cum sa montez fermoarul asa incat sa am si peste acesta 1 cm de stofa, ma-ntelegi? adica sa fie acoperit.

Poate te ajuta filmuletul acesta
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de myky7robc Lun 31 Mar 2014, 7:39 pm

carmen, nu asta as fi vrut, dar am urmarit filmuletul si am mai invatat ceva cu privire la montarea fermoarului.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de afilimonb Mar 01 Apr 2014, 12:53 pm

Nu am avut rabdare sa ma uit la filmulet, doar am vazut ca pentru slit se croiesc bucatile separat. myky7robc, la tine inteleg ca sunt croite de-a intregul cu partea de pantalon. Pentru fermoar, faci asa la partea care va fi deasupra:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar la partea de desupt:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Adica, pur si simplu, indoi bucatelele. Nu tai nimic. Asta daca am inteles eu bine intrebarea Smile
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de anna_sandu Mar 01 Apr 2014, 6:47 pm

wow sunt super explicatiile!!!! vreau sa-i fac sotului o pereche de pantaloni pt costumul de munca(e veterinar si are nevoie de pantaloni si halat ,am stricat deja o gramada de material tot incercand) si astea au picat la tanc!!! pe und m-am uitat nu am priceput nimic, dar aici e suuuper clar! Multumesc!!!
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 38
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Irinax3m Mar 01 Apr 2014, 8:52 pm

Fetelor am maaare nevoie de ajutorrr de la voi!!!!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ma apropii de finalizarea facultatii si vine balul:D Am si eu in sfarsit un motiv sa port o rochie speciala si avand in vedere ca o voi coase eu va trebuie sa fie cartea mea de vizita!!!
Eh,de multa vreme stau si ma gandesc cam cati metri de voal de matase o intra intr-o astfel de rochie?Mai degraba fustaaa...trecem peste faptul ca sigur e din cea mai buna si fluida matase pe care oricum nu o gasesc in Romania(am gasit si eu voal de matase la Obor cu 48 Ron metru..e bine,e rau?este in alta parte mai ieftin?in Europa eu nu am vazut matase naturala)
Asa,zicand de tiparul fustei oare are mai mult de un disc complet?adica sa imi fie de ajuns doar 3m ???

Astept cu mare interes parerile voastree si va tin la curent cu procesul creativ :D

PS: Nu urmaresc sa fie exact ca aceasta(desi e perfecta!) ci mai mult curioasa despre amploarea fustei!

O seara faina!!!
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de sybex Mier 02 Apr 2014, 2:15 pm

Voal de matase gasesti in magazinul Victoria la etajul 1. Costa 90 lei metrul. Eu am cautat o anumita nuanta pentru o rochie de seara pe care vreau sa v-o arat si voua.
Cum credeti ca este facuta fusta? Corsetul este din brocard?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Karina33 Mier 02 Apr 2014, 2:27 pm

Hai sa raspund eu:
Irina fa un efort financiar si ia-ti 6m de voal. Ai grija si ce captusala pui pe sub voalul de matase. Incearca o matase vegetala (nu satin elastc) sau un voal mai plin si mat.
In rochia asta am folosit closul din 3m si-i mult mai putin ampla decat ce ai tu in poza.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sybex la rochia de mai jos eu am facut spirale din voal, le-am surfilat e jur-imprejur si apoi le-am fixat pe talie suprapunandu-le cate jumatate. Pe sub este o jupa din acelasi voal, plus jupa de saten. Sus la corsaj pare a fi un brocart elastic si satinat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sper sa va fie de folos! Daca mai sunt intrebari va ajut cu drag.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Irinax3m Mier 02 Apr 2014, 5:27 pm

Multumesc de raspunsuri dar vine inca o(sau mai multe) intrebare(i) :P Sa fac doua discuri suprapuse de voal sau sa fac un dublu disc intr-o singura foaie?Cred ca asa voi obtine amploarea aia de jos, nu(cu dublu disc)?...Si captuseala poate sa fie un singur disc, nu?
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Karina33 Mier 02 Apr 2014, 6:17 pm

Da Irina, faci doua jumatati de cerc si incretesti in talie. Nu-ti fie frica (,) ca te-ar umfla cretii, e moale si subtire voalul si cade din propria greutate frumos.
Si pentru jupa este closul din 3m.
Asa curioasa m-ai facut! Sa vad si ce-ti gasesti in sus, ceva dantela brodata pe tulle? Sau la ce te-ai gandit?
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Irinax3m Mier 02 Apr 2014, 6:33 pm

Da,am sa iau niste dantela deja brodata(fara bilute) dar o sa ii adaug eu niste pietricele ca aia e partea care imi place cel mai tare, sa stau sa bibilesc bilutele:D...Si curelusa deja am gasit pe negru, am una si pe bleu dar oricum nu m-am hotarat la culoarea rochitei, depinde de ce imi place din ce gasesc...O sa o rog pe doamna de la magazinul de materiale sa ma lase sa desfac sa vad cum pica matasea aia...ca si voalul asta de matase e de muuulte feluri...am inceput acum sa citesc despre si e mai mult decat complicat...aa si apropo, am citit undeva ca marile case de moda au un aparat ceva care preseaza materialul aproape de talie ca sa ii ia din volumul ala(Multumesc Karina ca ai anticipat gandul meu referitor la treaba asta)..oare as putea sa fac si acasa gen cu fierul?:-s
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Karina33 Mier 02 Apr 2014, 6:43 pm

Eu fac cam asa: imbrac fusta (rochia) pe masa de calcat, o sustin sa nu atarne de tot poalele si aburesc de-un lat de palma sub talie. NU CALC! Doar aburesc si apoi cu palma domolesc putin volumul fara sa sifonez prea tare. Fac asa de jur imprejur si apoi revin si calc restul fustei fara sa 'urc' pana la talie. Ai grija cum iti potrivesti fierul sa nu arzi voalul, incearca pe resturi si NICIODATA sa nu incepi calcatul din mijlocul produsului. Fiarele de calcat (fata de statii unde nu-i pericolul asta) au tendinta sa se incalzeasca mai tare la inceput si apoi revin cumva la temperatura dorita.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Irinax3m Mier 02 Apr 2014, 6:49 pm

Aha,deci rezolv si asta cumva:D Super...Asa calc si eu camasile cu maneci bufante: aburesc si apoi indrept materialul cat e cald si umed...Off multumesc muuuult muuuuult muuuuuulttttt! Abia astept si eu sa vad ce iese desi mi-e un pic teama...Trebuie sa iasa perfect! love 

Revin cu stadiul lucrarilor dar si mai probabil cu intrebari! Smile
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de myky7robc Mier 02 Apr 2014, 6:54 pm

afili, e perfect raspunsul Merci pupi 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Karina33 Mier 02 Apr 2014, 6:55 pm

Irinax3m a scris: Abia astept si eu sa vad ce iese desi mi-e un pic teama...Trebuie sa iasa perfect! love 

La ce-ai lucrat pana acum nu vad ce ar iesi prost  hug 
Si tare mi-e mie ca si imbracata cu un sac legat cu sfoara-n talie ai face senzatie!

Spor la cumparat si transformat!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de myky7robc Mier 02 Apr 2014, 7:31 pm

fetelor, va cer un sfat, o parere: cam ce model de rochie sau deux-piece sa imi cumpar sau sa imi fac avand in vedere ca trebuie sa merg la intalnirea de 25 de ani de la absolvirea facultatii, o tinuta pt cursul festiv si una pt petrecere, iar eu sunt o persoana xxl?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de sybex Lun 07 Apr 2014, 10:19 am

M-am apucat de rochia pe care v-am aratat-o mai sus. Am cumparat voal foarte subtire pentru volane si saten aceeasi nuanta pentru fusta, ambele din matase naturala. Sambata, dupa 100 de masuratori si fixari ale materialului am croit fusta semiclos. Toate bune si frumoase pana am ajuns la tiv si la stabilizarea taliei. Satenul asta mi-a scos peri albi; este atat de "alunecos"!!!
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in doua privinte (deocamdata Smile):
1. Cum sa fac tivul fustei tinand cont ca e semiclos? Am incercat cu triplock-ul, dar rezultatul este unul "ciobanesc". Nici macar ata de matase la culoare n-am gasit. Ar fi pacat de material sa-l stric cu un tiv surjat. Eu ma gandeam sa fac un sablon de hartie identic cu closul croit si sa incerc sa fac tivul calcand marginea cu fierul peste sablon, apoi cusut de mana.
2. Cum stabilizez talia? Desi lungimea taliei este calculata corect in functie de raza cercului dupa care am taiat (Karina intelege ce zic ;) ), closul permite intinderea materialului astfel incat talia se deformeaza si se mareste. Sa folosesc termocolant? Taiat pe fir sau bie?
Astept sfaturile voastre!!!


Later edit: Am facut o cercetare pe net si am gasit doua "tehnici" interesante care pot raspunde primei intrebari:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Astept in continuare si sugestiile voastre.


Ultima editare efectuata de catre sybex in Lun 07 Apr 2014, 1:17 pm, editata de 1 ori (Motiv : Adaugare informatii)
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de teisoara Lun 07 Apr 2014, 2:29 pm

Cu un piciorus de tiv rulat ingust nu ar fi mai bine?
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Karina33 Lun 07 Apr 2014, 3:52 pm

Sybex adoua metoda este tivul rulat, iese ingust si se aseaza bine. Important este ca dupa prima cusatura sa tai ce ramane la un mm ca sa se ruleze frumos si egal pentru ce-a de-a doua cusatura.
In privinta taliei: taie-ti o panglica ingusta fix pe dimensiunea taliei si insaila fusta pe ea. Nu o s-o mai lase sa se intinda.

Spor!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB