Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

+81
mlizeta
gabriela1554
Cupydonitza
bella2013
Fancy-
MirelaAngela
stefy00
IsabellaLV
marina40
LRodica
raluca ecaterina
anex07maia
DANIELA.I
ene_tatiana@yahoo.com
Indra
otiliat
tinti
IoanaMarin
corilex
diada
geo
clauditzuka
MagdaMarin
marlene_r
Floren
luminitza22
ana.ana.ana
piciul
sarthina
Dionisia
aurishta
Alenia
danire
michelinebeaulieu
zmz
maravela lucia florina
Cristina-Elena
gevelegia
sybex
myky7robc
emilia-elena
greieras
i.xell
valentinadof
gabi1972
Admina
ema
afilimonb
carmenzoe
Gabica
epurach
Buburuza
vilcris
Alayna
Teima
medeira
1icool
alice07
buica
Floric
danadinu
CarmenClaudia
aidil
geanina_scumpica
alexandrageoo
Adelle23
criston84
iriclau
loo.lory
nona sofia
ileanagal
tomari
Dora24
Panea Laura
zucchina
rosita
Karina33
Daniela1982
barbin
cristina-oana
MihaelaT
85 participanți

Pagina 4 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de afilimonb Dum 02 Iun 2013, 6:43 pm

vreau si eu sa adaug ceva: nu e chiar asa de simplu de modificat, din tipar de pantaloni, un tipar de fusta, pentru ca la pantaloni, partea din fata este mai ingusta decat spatele, pe cand la fusta e tocmai invers; deci nu e suficient sa tragi linie dreapta pe mijloc. pe de alta parte, si eu sustin ideea lui carmen, tiparul de baza pentru fusta este cel mai simplu de desenat de la zero.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 02 Oct 2013, 3:20 pm

Eu am mutat postarea pentru că nu are ce căuta aici fiind  link-uri, nu tipare construite de noi. Era simplu să faci clik şi să te uiţi în lista ta cu postări.
Le mut acolo unde le este locul.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de ema Mier 02 Oct 2013, 5:16 pm

OK Vad ca ma "scuturi" bine. Dar tu unde le-ai mutat prima data?
Macar sa le fi mutat de la inceput la" Resurse si linkuri pt croitorie" si nu la "mamicile" care croitoresc Ca eu daca vreau sa fac un tipar nu caut la subiecte cu haine de plozi, constructia de tipare pt adulti
Iar in titlul topicului nu apare scris "tipare construite de noi" ci "constructia tiparelor (explicatii si scheme)" Fiind filmulete care explica constructia de tipare si existand un topic pe tema asta le-am pus acolo Eu m-am gandit la fetele care nu au vazut niciodata cum se face un tipar si care ar avea astfel o orientare
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 02 Oct 2013, 9:39 pm

Nu te scutur deloc şi nici n-am scuturat pe cineva, am făcut observaţii destul de pertinente când anumite greşeli se tot repetau.
Am simţul răspunderii şi din acest motiv scriu acum, aici.
Am mutat la Mamicile pricepute croitoresc - link-uri utile catre tipare pentru că citisem clar link-uri utile catre tipare nu am fost atentă la partea cu mămici pricepute croitoresc. Am greşit că am mutat acolo şi din acest motiv am mutat a doua oară la resurse. Prima data mi s-a părut locul cel mai potrivit.  
Mutând postarea la Resurse şi lik-uri nu va mai trebui  să cauţi printre construcţia tiparelor pentru plozi atunci când ai nevoie.
Din punctul meu de vedere, consider că acolo e locul potrivit pentru filmuleţele de pe youtube care pot fi căutate de doritori/doritoare.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de ema Joi 03 Oct 2013, 9:48 am

Ai simtul raspunderii dar nu si pe cel al logicii
Daca exista topic pe tema tiparelor, in plus cu scheme si explicatii tu il muti la "Resurse si linkuri..." unde eu ma astept sa gasesc explicatii si tutoriale despre punerea unui fermoar, executarea unei butoniere, a unui tiv rulat, folosirea unui tip de ata etc Ca sa nu mai spun ca afirmi ca la "Constructia tiparelor" e vorba de tiparele noastre(nu scrie nicaieri asa ceva) Pai ca sa-ti prezint tiparul meu, trebuie sa plec de la un tipar de baza pe care ar trebui sa stiu sa-l fac Cum sa-l fac daca eu nu am nici o idee? De asta le-am postat acolo
Dar fie cum vrei tu daca asta te face sa te simti bine
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Admina Joi 03 Oct 2013, 10:36 am

Ema, te rog sa te uiti prin acest subiect si prin Resurse si link-uri, aleator, prin cateva pagini. Vei vedea ca la Resurse sunt mult mai multe link-uri folositoare, decat la acest subiect. Aici discutam de genul: cum fac tipar pentru X, va rog da-ti-mi explicatiile Y si e mai mult discutie, decat link-uri. Ce ai postat tu sunt link-uri (foarte bine prganizate, apropo) si era pacat sa se piarda aici, intre atatea dialoguri.
Ca dovada, mesajul tau a primit un feedback foarte bun, la acel subiect. wink 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de gabi1972 Vin 11 Oct 2013, 8:51 pm

Cum fac un tipar ptr o caciula simpla?
Sa va zic ce as vrea sa reusesc : sa pun in interiorul caciulilor crosetate material polar.Ptr asta ar trebui sa croiesc o caciula simpla sa o atasez prin coasere.
Ma puteti ajuta?
Multumesc.
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 51
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de myky7robc Joi 06 Feb 2014, 8:43 pm

Voi incerca singura, sa vad ce iese.
Vreau sa-mi fac o pereche de pantaloni ca am un cupon de stofa.
Ma gandesc sa intorc pe dos o pereche gata facuti si sa ii folosesc drept tipar.
La mine asta e greu sa croiesc corect, mai ales clinul acela dintre picioare, ca in rest stiu sa le cos/asamblez.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de valentinadof Vin 07 Feb 2014, 9:42 am

Myky,ca sa poti croi dupa alti pantaloni e necesar sa-i descosi intai,altfel risti sa-ti dea cu rest cand vei coase.Si mai e o chestie la pantaloni,partile din spate se croiesc mai scurte si se intind cu fierul de calcat pe o anumita portiune pana devin egale cu partile din fata.Ia o revista burda si vezi poate gasesti vreun tipar care-ti convine.Succes!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de i.xell Vin 07 Feb 2014, 1:44 pm

valentinadof a scris:Si mai e o chestie la pantaloni,partile din spate se croiesc mai scurte si se intind cu fierul de calcat pe o anumita portiune pana devin egale cu partile din fata.

What?? affraid affraid  Habar nu aveam Valentina, eu am incercat sa fac tipar dupa explicatiile maistrei dar am gresit inseamna, ca nu am facut mai scurta partea din spate. Nu contest ce spui tu, ai experienta cu carul fata de mine. Bine de stiut! Ma duc... coffee  hug
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de myky7robc Vin 07 Feb 2014, 10:56 pm

eu stiam ca cele din fata sunt mai scurte, acolo la abdomen, dar ma insel?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Executie tipare

Mesaj Scris de valentinadof Sam 08 Feb 2014, 9:41 am

Sunt multe chestii de discutat dar suntem off topic,eu ma refeream la portiunile dintre picioare ale partilor din spate ale pantalonului.Alea se intind cu fierul de calcat, eu asa fac dupa explicatiile din burda.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de afilimonb Sam 08 Feb 2014, 10:38 pm

valentinadof, ce m-ai speriat cu explicatia ta, ca spatele la pantalon e mai scurt.
i.xell, de fapt, se are in vedere altceva, de la linia genunchiului in jos, partile, ca si lungime sunt egale. De la genunchi in sus, pana la linia turului (crotch line), spatele e un pic mai scurt, si, da, la calcat trebe intins, insa nu foarte mult. Si se intinde, pentru ca linia de unire, sa zic asa, intre craci, la fata este mai dreapta, iar la spate mai curbata. Trebe ca, aceasta curba sa ajunga cat e lungimea de la partea din fata.
myky7robc, ce inseamna la abdomen? Daca e vorba de linia taliei, da, pentru o figura normala, linia e mai "scobita", si da mai scurta. Dar, si e un mare "dar", daca figura are un abdomen proeminent, (grasunea), atunci ca sa acoperi abdomenul si sa se aseze linia taliei corect, aceasta nu va mai fi scobita, si posibil va fi mai mare (inalta) decat la spate.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de myky7robc Dum 09 Feb 2014, 12:04 pm

afili,ai inteles f bine, da e vb de ,,grasunea'', ca asa-i modelul.
Rog frumos : Cine poate sa imi faca un tipar de pantaloni din stofa pt iarna, daca ii dau dimensiunile? pupi 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de greieras Dum 09 Feb 2014, 11:21 pm

Ma-ti facut sa zimbesc, auzi, grasunea, ce dragut ai spus.Foarte dragut!

Am facut o data pantaloni si chiar iam purtat cu drag si o perioada destul de mare. Materialul era sintetic dar arata ca matasea, se spala bine ,nu se calca..erau ok. Dar la cusut la cusatura lunga pe craci in jos, ma refer, una din parti nu-mi mai amintesc care a ramas mai lunga, si ,da mi-am mai facut si niste pantraloni de pijama, care tot asa mi-au iesit , dar de vdesteapta ce am fost, am indreptat cu foarfeca. O sa mai incerc cindva, si o tin cont de explicatiile voastre.Mersi mult.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de rosita Lun 10 Feb 2014, 8:40 am

Fetele, sper ca regula asta cu cusatura care trebuie sa fie mai scurta la partea din spate decat la cea din fata, nu e valabila pentru toate cazurile, nu? Ca eu mi-am construit un tipar de pantalon dupa o carte (dupa care inca nu am croit), si citind discutia voastra am dat fuga sa compar portiunea aceea. Este fix pe fix ca lungime.

Myky, pana gasesti o doritoare sa iti construiasca tipar, poti sa iti incerci mana si singura, vezi ca a pus Maistra niste instructiuni pe aici pe Forum. Cum ziceam mai sus, eu m-am asezat intr-o seara si mi-am construit tiparul pe masurile mele, si mi-a luat in jur de o ora. Si mi-a si placut! Bine, mai ramane de vazut cum arata pantalonul croit dupa el, ca am citit ca nu e o garantie ca iti va iesi pantalonul turnat, chiar daca ai tipar construit pe masurile tale. Tot mai sunt cazuri cand e nevoie de ajustari, in functie de conformatia fiecaruia. Dar macar stii ca ti l-ai facut tu, cu atentie la detalii, si nu ramai cu frustrarea ca ti l-a facut altcineva si nu te-a nimerit.

Parerea mea hug
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de i.xell Lun 10 Feb 2014, 11:54 am

afilimonb a scris:valentinadof, ce m-ai speriat cu explicatia ta, ca spatele la pantalon e mai scurt.
i.xell, de fapt, se are in vedere altceva, de la linia genunchiului in jos, partile, ca si lungime sunt egale. De la genunchi in sus, pana la linia turului (crotch line), spatele e un pic mai scurt, si, da, la calcat trebe intins, insa nu foarte mult. Si se intinde, pentru ca linia de unire, sa zic asa, intre craci, la fata este mai dreapta, iar la spate mai curbata. Trebe ca, aceasta curba sa ajunga cat e lungimea de la partea din fata.

Thank u ptr detaliere Afilimon! Merci De crotch line am vazut ceea ce spui tu si Valentina, dar nu la toate tutorialele urmarite.
Multumesc inca o data ptr lamuriri!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de myky7robc Lun 10 Feb 2014, 6:10 pm

Rosita, sa stii ca m-am gandit si eu la asta, dar inafara de pantaloni pijama, unde fata=spate si betelia pt elastic, pt flacaul meu cel mic, nu am facut altceva singura si mi-e sa nu stric stofa. zid 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de emilia-elena Mar 11 Feb 2014, 12:51 am

Buna seara ...eu la serviciu fac sabloane de intim acum...pe manechin din hartie,masor bibilesc,apoi digitalizez sablonul si il modific in calculator...ca sa nu stricati stofa se poate face prima data dintr-o captuseala ...la pantaloni insa nu e spatele mai scurt ...da impresia ca este dar se masoara laterale fata spate ...trebuie sa fie egale...interioarele se masoara si ele fata spate egale...spatele are curbura aceeia dupa forma fundului iar fata are ptr slit care se poate croi direct sau se poate atasa slitul prin cusatura...iar cu calcatul ca sa intindem ,nu stiu ce sa spun,el trebuie sa pice drept finut din cusaturi.. hug hug hug hug PS eu cand am nevoie de un desen ceva ....conectez calculatorul la televizor si maresc din calculator la masurile dorite si copii dupa ecranul televizorului pe hartie...sau ridic patul in sus cu cricul de la masina.... off topic 
emilia-elena
emilia-elena
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 218
Varsta : 43
Localizare : Lecco
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de myky7robc Mar 11 Feb 2014, 7:02 pm

Am gasit explicatiile danielei, fosta ,,maistra".
Apropo, pe unde mai esti Daniela, sefa cu croitul?Ce mai faci, de nu mai dai pe-aici pe la noi?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de sybex Mier 12 Feb 2014, 2:54 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum credeti ca este facuta aceasta rochie? Este sau nu taiata in talie? Cum se finiseaza gatul si rascroitura mainilor tinand cont de incretituri?
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Karina33 Mier 12 Feb 2014, 9:22 pm

De obicei modelele astea sunt taiate in talie pentru a putea increti in asa fel incat sa se formeze cutele alea oblice.
Uite de pe leko un model, si cu tipar, unde se vede cam cum este tiparul construit.
TIPAR ROCHIE

In privinta finisajului, la gat pare a fi bentita adaugata, iar la rascroieli poate fi si tiv dublu, depinde de materialul cu care lucrezi.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de afilimonb Mier 12 Feb 2014, 9:53 pm

sybex, vrei sa incerci tu sa modelezi tiparul rochitei din tiparul de baza? eu as face un tutorial pe aceasta tema, imi place si mie rochita; doar ca nu prea am timp si o sa imi ia cel putin o sapt .
Eu tot zic ca are cusatura in talie, care e ascunsa de brau.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de sybex Joi 13 Feb 2014, 9:40 am

As cam incerca.  Smile  Sunt indragostita de aceasta rochie. Problema principala este insa lipsa timpului. Totusi, voi lucra atat cat timpul imi permite si voi face poze in toate etapele realizarii.
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de gevelegia Dum 23 Feb 2014, 3:09 pm

Buna ziua , astazi am avut placerea de a descoperi acest fórum care este minunat , dorec sa confectionez o bluza barbateasca model DACIC , ma puteti ajuta cu un tipar,  sunt incepatoare in ale croitoriei , cred ca este vorba de camasa simpla dreapta cu despicaturi laterale , mineca fara rascroiala si la git incheiata cu un siret . Multumesc de intelegere
gevelegia
gevelegia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 54
Localizare : spania
Data de inscriere : 23/02/2014

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB