Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

+81
mlizeta
gabriela1554
Cupydonitza
bella2013
Fancy-
MirelaAngela
stefy00
IsabellaLV
marina40
LRodica
raluca ecaterina
anex07maia
DANIELA.I
ene_tatiana@yahoo.com
Indra
otiliat
tinti
IoanaMarin
corilex
diada
geo
clauditzuka
MagdaMarin
marlene_r
Floren
luminitza22
ana.ana.ana
piciul
sarthina
Dionisia
aurishta
Alenia
danire
michelinebeaulieu
zmz
maravela lucia florina
Cristina-Elena
gevelegia
sybex
myky7robc
emilia-elena
greieras
i.xell
valentinadof
gabi1972
Admina
ema
afilimonb
carmenzoe
Gabica
epurach
Buburuza
vilcris
Alayna
Teima
medeira
1icool
alice07
buica
Floric
danadinu
CarmenClaudia
aidil
geanina_scumpica
alexandrageoo
Adelle23
criston84
iriclau
loo.lory
nona sofia
ileanagal
tomari
Dora24
Panea Laura
zucchina
rosita
Karina33
Daniela1982
barbin
cristina-oana
MihaelaT
85 participanți

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de tomari Joi 19 Iun 2014, 8:13 pm

Multumesc in primul rand pentru rapiditatea cu care doriti sa ma ajutati  Merci 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Masurile pe corp Bust=84, Talie=63 (S=31,F=32), Sold=92; pe linia bustului suma celor doua valori =45.6 (21.8 S si 23.8 F), deci la bust rezulta 91.2 cm. Pe linia de talie la spate tiparul corespunde dar la fata apare plus 1.5cm pe langa pensa de 4cm.
M-am gandit sa reduc surplusul de la tiparul fata pe linia verticala a pensei dar ar trebui si la spate ca sa ma apropii de valoarea reala a bustului (cu o marja de 1-1.5 cel mult in plus); poate fiind ora tarzie mi-a scapat ceva, ce nici acum nu vad. La fata conturul negru e cel standard, am incercat modificarea pe aceeasi coala (adaus lejeritate 2) pentru comparatie.
Fata prefera rochiile clasice si avand bustul mic in comparatie cu soldul, am zis ca modelul asta fara taietura in talie echilibreaza linia rochiei - materialul e un brocart gri-argintiu.


Tiparul e construit dupa cartea "Sa ne imbracam cu gust" de . Voevodina si R. Dubina (1961). Cu ajutorul cartii am mai facut tipar si rochie, pentru sora soacrei (peste 80) cu o tinuta corporala usor cocosata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] restul pozelor le pun la sectiunea respectiva.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Dionisia Vin 20 Iun 2014, 9:28 am

Am aceeasi problema: bust mic ,talie mica si solduri late ; dupa ani de cautari, rochia perfecta pentru mine are linia A,  sau princess ! Mi-a luat mult timp sa fac tiparul "perfect" , dar cred ca am reusit ; tiparul de bluza clasica este cam ca cel construit de tine, cu pensa de umar si de bust , am facut intai bluza dintr-un material cu ceva tinuta ; apoi am facut mai multe ajustari  . La mine , varful de bust este imediat pe linia cu rascroitura manecii, nu cu cativa cm mai jos ,  talia mea este mai scurta ,  am ridicat linia umarului, etc. ,am probat, am cusut, am descusut ... Si da, spatele este mai ingust decat fata , bluza mea are mai mult volum la bust!
Iar despre fusta , tiparul perfect este cel cu 4 pense la spate , dat fiind diferenta mare dintre talie si sold. Aici spatele este mai ingust decat fata , nu ca as avea cine stie ce burta, dar acesta imi vine foarte bine ; tot "chinuindu-ma" cu constructia tiparelor ,mi-am dat seama ca talia mea fiind mai sus , atunci lungimea dintre linia taliei si sold este mult mai mare . De aceea nu-mi veneau bine tiparele din Burda !
La maneca iarasi nu ma incadram in calculele proportionale , uneori calculele proportionale nu prea mai au rost .
Deci nu te crampona de calculele din carti ,bazate pe proportii! Sunt orientative pentru anumite tipuri de corp.
Am construit tiparul dupa Manualul Croitorului -Petrache Dragu .
Daca ai timp, fa-i fetei intai tiparul perfect de bluza clasica si dupa aceea modifica-l dupa cum vrei tu .
Cred ca nu trebuie sa reduci de la tiparul spatelui.
Si imi mai dau cu parerea, nu cred ca va veni prea bine rochia din brocart, dreapta , ca este cam rigid si are nevoie de pensele acelea pentru fusta , multe sau adanci!
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de afilimonb Vin 20 Iun 2014, 12:11 pm

Tomari, tu ai nevoie cam de așa ceva?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dacă dai click pe imagine te duce la site-ul cu excplicații cum se modelează din tiparul de bază. Și eu susțin ideea că mai bine faci tiparul de bază din care apoi modelezi linia umărului cum ai tu nevoie.

Poți încă să încerci să te inspiri pentru linia umărului, de la tiparul de raglan:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de tomari Mier 25 Iun 2014, 11:15 pm

Afilimonb te rog sa ma scuzi pentru ca iti raspund atat de tarziu bunavointei tale de a ma ajuta. 
In privinta rochiei mi-ai dat o idee de a incerca si alta metoda de abordare a tiparului :merci
Spor la toate!
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de afilimonb Mier 09 Iul 2014, 11:46 am

geanina_scumpica a scris:Buna fetelorrrrr cine mar putea ajuta si pe mine cu o ideee cam cum ar trbui sa arate tiparul pt asa ceva ,dupa parerea mea e facut dintro singura bucata ,ma refer ca toata bluza e intro bucata fara parti mai multe voi ce spuneti [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Salut, geanina_scumpica. Nu am avut timp sa ma gandesc la tiparul acesta, dar am gasit un articol in care cel putin vezi cum modeleaza partea din fata si poti sa iti faci o idee si sa incerci si tu ceva aproximativ. Uite aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de danire Mar 05 Aug 2014, 9:16 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Buna fetelor...am acest tipar de rochie...de baza....si as vrea sa il transform in tunica...adica mai larga, cu snur in talie.....si cu maneci lungi...! As putea sa renunt la pensele din spate? Unde incep sa largesc ...la subrat?As putea sa renunt si la pensele din fata? Cu siguranta este pe aici si un tipar de tunica....dar eu nu gasesc.....bine sunt si multe multe pagini de rasfoit...! Orice sfat...parere e binevenita! Nu vreau tipar gata facut..ca am incercat si nu a iesit nimic! refer sa merg pe metoda clasica....asa invat mai multe!
danire
danire
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : iasi
Data de inscriere : 21/05/2014

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de sarthina Sam 29 Noi 2014, 8:55 am

Buna ziua!
De ceva timp incerc/ma bate gandul sa fac o pereche de pantaloni barbatesti, insa nu gasesc explicatiile pentru realizarea unui tipar de baza pentru asa ceva. De fapt, doresc sa fac un model de jeans, dar sa nu folosesc denim, doar o stofa potrivita care sa se preteze la asa ceva. Credeti ca tiparul din link-ul de mai sus (Petrache-Dragu-Moda-Tipare-Multiplicari) ar fi OK? Iar la tiparul de acolo sa dau lejeritate mai putina (dat fiind faptul ca nu vor fi pantaloni cu dunga)?
Si inca ceva: observ ca rezervele sunt incluse in tipar. Nu e mai bine sa am un tipar fara rezerve, adica sa ma apuc sa-l desenez fara cotele pentru rezerve specificate acolo?
Nici nu stiu daca am postat unde trebuie, insa mi-ar fi de mare ajutor sa primesc niste raspunsuri. Multumesc.
sarthina
sarthina
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/08/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de piciul Dum 30 Noi 2014, 6:12 am

Poate gasesti aici ceva
dorina narita a scris:Am dat de un blog cu sfaturi pentru construit tipare, ce este mai interesant este ca sunt pe marimi. Sa va fie de folos!
MARLEN MUKAI
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de sarthina Dum 30 Noi 2014, 8:58 am

Multumesc pt raspuns, piciule!
Imi place site-ul respectivei (mai cu seama povestea ei). Era interesant de stiut totusi cum calculeaza ea cotele pentru linia de scobitura la slit, de exemplu.... Nu am gasit explicatii pe blogul ei. Dar nici nu stau prea bine cu portugheza Sad ....
sarthina
sarthina
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/08/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Constructie Tipare

Mesaj Scris de ana.ana.ana Mier 07 Ian 2015, 6:40 pm

Buna seara si bine v-am gasit!
Sunt noua aici, de abia m-am inscris si nu stiu daca incalc sau nu vreo regula cu deschiderea acestui topic, din ce am vazut a mai fost deschis ceva asemanator insa eu sunt in disperata cautare de cineva binevoitor care sa ma ajute cu constructia unor tipare, in principal haine dama, mai ales rochii, linii moderne, in tendinte, pentru un atelier. Am facut o comanda de niste tipare care au ajuns din strainatate si probabil s-au transformat pe drum sau au obosit de la atatia kilometri ca au ajuns la mine niste hartii praf bune de nimic! sunt irecuperabile si deja decoreaza gunoiul.
modelele sunt de dificultati diferite, dar nu pun prea multe probleme in general!
Principalul lucru care ma intereseaza este un model bodycon, sau altfel zis o rochie midi, pana sub genunchi, sa fie pe gat si cu maneci lungi, mulata pt xs s m. de acolo eu ma descurc cu variatiunile. Va rog mult sa ma ajutati, pot rasplati efortul dvs daca voi considerati ca este necesar.
Sunt foarte suparata ca am dat atatia bani pentru nimic si vreau sa recuperez timpul pierdut degeaba!

Va multumesc si sper sa ne intelegem bine!
Astept raspunsurile voastre! kiss kiss kiss
ana.ana.ana
ana.ana.ana
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2015

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de luminitza22 Lun 12 Ian 2015, 11:04 pm

buna seara fetelor,cine ma ajta si pe mine sa.mi faca un tipar pentru aceasta scurta cu masurile unei cliente?multumesc anticipat     [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
luminitza22
luminitza22
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : undeva
Data de inscriere : 05/05/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de tomari Mar 13 Ian 2015, 10:23 pm

Luminitza22 poate nu am inteles eu sau nu te-ai exprimat tu bine; din ce ai scris reiese ca doresti sa lucrezi unei cliente dar tiparul sa-l faca altcineva ?
Stiu ca in Italia sunt reviste de moda cu tipare pe care din pacate aici in Romania nu le gasim "La mia boutique". "Marfy" are 1 sau 2 tipare in revista iar la final cupoane de comanda pentru tipare, trebuie specificat daca e pe firma sau persoana fizica.

Sper sa-ti fie de folos hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Floren Mier 14 Ian 2015, 12:34 am

Pai....probabil ca a cerut sa i se faca tiparul pe bani , normal , nu !? wink
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Tipar turban

Mesaj Scris de Floren Mar 27 Ian 2015, 7:36 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Aici va las un tipar de turban , ca tot zicea Admina , mi se pare , ca vrea turban !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de marlene_r Vin 06 Feb 2015, 4:06 pm

Buna ziua,
felicitari pentru tot ce faceti!
Eu sunt noua aici si indraznesc sa va cer ajutorul, vazand ca sunteti foarte pricepute si vreti sa invatati si pe altii. Vreau sa fac o rochita ca in imaginea de mai jos si  nu sunt sigura cum sa asez materialul pentru pliuri. Pliul cred eu ca trebuie pe fir nu pe bie,  dar nu as vrea sa gresesc. Daca puteti sa ma ajutati cu un tipar aproximativ in care sa imi aratati si firul materialului. cam cat material este necesar? Multumesc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
marlene_r
marlene_r
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : alexandria
Data de inscriere : 14/09/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de clauditzuka Mier 25 Feb 2015, 3:39 pm

Fetelor, oare gasesc pe cineva dispus sa isi sacrifice niste timp si sa imi explice si mie, macar asa, in mare cum sa imi fac tiparul pentru o astfel de rochie? Nu o sa fie de mireasa, ci de seara, dar fara maneci.V-as fi foarte recunoascatoare, pentru ca sunt la inceput si nu stiu cum se fac clinii aceia.... am eu mai multe intrebari Sad
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] pun si link-ul ca nu se intelege poza [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sau asa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 25 Feb 2015, 4:40 pm

Te sfatuiesc sa te duci pe leko.com sa studiezi toatw rochiile pana gasesti acest model apoi vizioneaza tiparul.Mai mult ca sigur ca este si acolo acest model.Succes.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de clauditzuka Mier 25 Feb 2015, 4:51 pm

ok, o sa caut. mersi!
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de afilimonb Mier 25 Feb 2015, 6:40 pm

clauditzuka, fusta este in clini. tin minte ca s-a discutat si pe forum despre fusta in clini, si ar trebui sa gasesti la una din sectiuni de constructie tipare. clinii nu se vad asa usor, pt ca aranjarea dantelei s-a facut foarte atent, dar sigur fusta e din clini. de asemenea rochia are cusutura in talie. daca faci spatele decoltat atat de mult, ca sa-ni cada de pe umeri, trebuie sa faci fata nedecoltata.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de clauditzuka Sam 14 Mar 2015, 7:55 pm

Am facut p rochie de proba dintr-un material elastic pe care ;-am avut prin casa, doar asa, sa vad cum iese si am o problema: decolteul din spate nu sta lipit pe corp, laturile V-ului sunt largi ( nu stiu cum sa explic mai clar) si nu stiu ce trebuie facut sa stea perfect mulata pe corp.... Care ar fi solutia? Cred ca exista niste chichite pe care nu le stiu. Multumesc!
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de geo Sam 14 Mar 2015, 11:58 pm

Uite aici un tutorial pentru rascroiala din fata, dar poti aplica si pentru spate
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de corilex Mar 31 Mar 2015, 11:05 am

buna ziua fetelor,as avea nevoie de putin ajutor,la de distanta din margine se pozitioneaza pensa pentru fuste,adincimea o stiu dar nu stiu distanta de la sold spre mijloc sau invers.
va multumesc.
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de geo Mar 31 Mar 2015, 2:18 pm

Corilex, in cartea pe care o am acum la indemana pensa in fata este la o treime de sold. La spate sunt 2 pense, la 1/3 si la 2/3. Daca vrei sa faci doar una cred ca vine pe mijloc. Am o Burda in fata si toate pensele din spate par pe mijlocul fiecarei parti.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de diada Mar 31 Mar 2015, 2:36 pm

Eu invatasem la curs, in cretacic, nu stiu daca mai este de actualitate... pensele se fac la 12 cm de sold, pe fata la 12 cm lungime si pe spate la 10 cm lungime, adancime de 3cm.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de corilex Mar 31 Mar 2015, 11:31 pm

multumesc fetelor de raspuns,
le-am facut deja ,am impartit jumatatea taliei in 3 si acolo am facut pensa si s-au asezat foarte bine,am facut si proba
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 6 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB