Ultimele subiecte
» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Astazi la 6:50 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 11:46 am Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mier 09 Aug 2017, 3:33 pm Scris de vlad_mom

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Concurs - PANTALON DE VARA

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Noutate Re: Concurs - PANTALON DE VARA

Mesaj Scris de LYNDA la data de Mar 03 Iul 2012, 11:33 pm

felicitari tuturor kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danabarbu2007 la data de Mar 03 Iul 2012, 11:51 pm

abia astept sa vad expozitia!de data asta nu am participat ,desi ma tenta f tare, dar bibitzu cere toata atentia mea
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 676
Varsta : 36
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 12:06 am

Gata, am primit poze, urmeza sa le editam. Felicitari fetelor, concursul s-a incheiat!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 12:59 am

Concurenta 4.
Pantalonii mei de bine ce i-am scos in lume, au si trecut la pozat. Fotograful a fost cam ocupat si abia astazi am reusit sa fac poze. Daca ar trebui sa spun cate ceva despre pantalonii mei ar trebui sa ii las pe ei sa spuna cate ceva.
"Sunt o pereche de pantaloni din bumbac turcoaz venit la stapana mea de la o prietena de pe forum din Bucuresti. Mult timp si-a dorit stapana pantaloni turcoaz si datorita concursului eu am luat nastere. Tiparul e din revista Burda dar stapana a facut mici modificari , stie ea de ce. Stapana mea se simte foarte bine in ei, ii place ca am buzunare si sunt foarte comozi si nici nu tin de cald, perfecti pentru zilele calduroase."
Sper ca va placut prezentarea mea si pantalonii bineinteles!!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 1:13 am

Concurenta 5.
Buna tuturor!
Acest concurs m-a mobilizat sa iau un tipar (in cazul de fata un tipar din Burda) si sa ii aduc toate ajustarile necesare pentru a obtine un pantalon care sa imi vina cat de cat bine. Aveam in plan sa fac asta, dar am evitat/ amanat multa vreme sa o si fac pentru ca stiam ca e rost de multa frustrare si bataie de cap. Ehei, unde-s vremurile cand luam un tipar de pantalon din Burda, il faceam asa cum era, si imi venea bine pantalonul! Acum, o burtica ici, o suncuta colea, isi spun cuvantul si trebuie acomodate. Deci, datorita concursului, am intrat intr-un maraton foarte intens de cusut, probat, modificat, si in cele 2 saptamani pe care le-am alocat eu pantalonului, am obtinut un tipar pe care il voi pastra ca referinta, si un pantalon comod.

Sa vorbesc si despre ce mi-a placut la tiparul acesta, si anume: betelia curbata pe care o prefer celei drepte pe talie, pensele din fata care au o gramada de treaba sa-mi mascheze burta, si lungimea de pantalon capri care e potrivita si pentru purtat la serviciu, si pentru iesit in oras. Ba chiar am pastrat si buzunarele cu refileti de la spate, a caror executie este departe de zona mea de confort, dar am acceptat provocarea si am fost hotarata sa le fac cat de bine pot.

Materialul folosit a fost inul.

Materialul cu partile tiparului croite:

Poza din timpul executiei. Partea din fata era terminata in cea mai mare parte, cu fermoarul, buzunarele si pensele cusute, si betelia prinsa in ace. Partile din spate aveau deja buzunarele cu refileti executate, si pentru ca inca nu erau cusute intre ele, le-am aranjat pentru poza in asa fel incat sa se vada refiletii pe o parte, si punga buzunarului pe cealalta parte:

Dosul lucrului: partea din fata a pantalonului, cu aparatoarea fermoarului si buzunarele cu extensii pana la fermoar:

Un detaliu dificil: a fost greu sa aleg pentru poza asta intre fermoar si refileti, dar au castigat refiletii. Pot sa spun, ca in topul meu personal al buzunarelor cu refileti, acestia sunt cei mai frumosi pe care i-am facut pana acum, aceasta fiind a doua oara.

Fata pantalonului:

Spatele pantalonului:

O poza dintr-un unghi diferit:

Va multumesc ca m-ati citit, multumesc adminelor pentru organizarea concursului datorita caruia m-am mobilizat, si sponsorului pentru generozitate!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Mier 04 Iul 2012, 1:23 am

Foarte multa culoare la pantalonii astia de concurs! Bravo!
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 1:26 am

Concurenta 6.
Bun gasit.Mi-am facut si eu timp si curaj sa particip la concurs.Mii de multumiri sponsorilor si adminelor ca ne motiveaza si ne indeamna sa mai coasem cate ceva(cele care o fac rar ca mine).De mult matusa si-a dorit o pereche de panataloni albi sa-i poata purta cu camasi colorate din voal vara.Si cum se ivise ocazia,m-am indemnat sa-i fac.Materialul folosit este tercot si este mediu ca grosime(mai subtire nu am gasit).Tiparul l-am scos din burda si l-am adaptat cerintelor,matusa dorind un pantalon fara betelie.Mie i-mi place ce a iesit,matusi la fel sper ca si voua.

Prima poza este cu materialul,atele,nasturii si capsele pe care nu le-am mai pus considerand ca nu mai e nevoie.

In aceasta poza tiparul meu "econom:pe material.

Montand amforma.

Dosul pantalonului.

Un detaliu pe care cu mare atentie l-am facut/desfacut:refilet cu capac de buzunar si slit cu fermoar.

Si ultimele poze cu matusa cea mandra si multumita ca are pantalon alb.

concurenta nr 6, astept numele de utilizator, altfel nu intri in concurs.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 1:44 am

Concurenta 7.

Am primit de la mama mea acum ceva timp, un material elastic cu imprimeu floral, cand l-am vazut m-am gandit la un sacou, insa nu am facut nimic cu el. Ulterior am citit pe internet ca anul acesta se poarta pantalonii cu imprimeuri florale, asa ca am hotarat sa bag foarfeca in material mai ales ca e vara si consider ca e un material foarte potrivit si daca tot se lasa cu concurs am zis ca ma inscriu si eu.
Am folosit un tipar de pantalon 1 /3 din Burda, este un model simplu de pantalon pus in valoare prin impriemeul floral, se poate purta la sandale cu toc sau balerini, chiar si cu sandale joase, dar va las pe voi sa decideti, sper sa va placa. Pupicei si success tututor concurentelor.

Tiparul pantalonului pe materialul intreg:

Tiparul pantalonului partial asamblat:

Dosul pantalonului:

Betelia pantalonului:

Pantalonul din fata:

Pantalonul din lateral:

Pantalonul din spate:

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 1:52 am

Concurenta 8.
Iubesc vara ...ador marea...si pentru ca de joi sunt pe litoral imi trebuia ceva usor si lejer de purtat la plimbarile pe faleza cu picioarele in apa si degetele scufundandu-se in nisip...
Din bumbac foarte moale si culoarea mea preferata am reusit sa fac o pereche de pantalonasi super lejeri si putin sexi...

poza cu materialele....

Poza cu partile taiate...

Poza cu detaliul in timpul lucrului...

Dosul pantalonilor...

si creatia mea in intregime....

Pentru ca nu pot sa va scot la o inghetata cu siguranta culoarea pantalonilor mei v-au facut pofta de una....
sper sa va placa....

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:01 am

Concurenta 9.
Vara m-a inspirat sa aleg trandafiriul pentru pantalonul cu care ma prezint in acest concurs. Tesatura este un tercot elastic, foarte placut si la lucrat, si la purtat. Modelul este din Burda, cu ceva modificari. Mereu mi-au placut "taieturile" interesante, sunt provocatoare si pun in valoare silueta. Ma incred ca va va placea acest model si ca voi fi o prezenta placuta printre celelalte participante.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:08 am

Concurenta 10.
Buna,m-am gandit sa particip si eu la acest concurs frumos organizat pt. ca o pereche de pantaloni in plus nu strica Smile
Din lipsa de timp nu am reusit sa-i termini mai devreme asa ca sapt. trecuta am cumparat materialul si ce am mai avut nevoie,ieri m-am apucat de ei si azi cand am ajuns acasa de la servici i-am terminat.
Nu am avut nici un sablon,modelul este creatie proprie,ce mi-a venit mie prin minte ieri Smile Materialul folosit este in pt. ca se potriveste perfect cu caldurile astea.
Succes tuturor concurentelor si sper sa fie cat mai multe ca asa e frumos un concurs.
V-am pupat.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:15 am

Concurenta 11.
Iata si pantalonii mei. Sunt din tercot subtire, lucrati fara tipar pentru ca eu de regula croiesc dupa masuri cu centimetrul in mana si unde nu sunt sigura ma mai ajut sau orientez dupa un al produs din categoria celui pe care vreau sa il croiesc, in cazul de fata o alta pereche de pantaloni. Nu sunt impecabili, departe de a fi perfecti, dar, sunt panaloni facuti de mine, la care am muncit (a se vedea ca sunt sulfilati manual). De ce sa ma votati? Pentru ca imi doresc masina de cusut, cu care sa lucrez pana ajung sa lucrez impecabil.Va multumesc anticipat pentru voturi! (daca nu masina... macar foarfeca =)))

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:25 am

Concurenta 12.
Salut,
ma inscriu in competitie cu o pereche de pantaloni dungati in nuante deschise.
Materialul a fost achizitionat chiar inainte de a se anunta acest concurs, exact cu scopul de a deveni pantaloni de vara.
Deci nu pot sa va spun cat m-am bucurat cand am vazut tema concursului, mai ales ca este primul concurs la care particip!
Stofa este sintetica stretch, dar placuta la purtat. Modelul a avut ca sursa de inspiratie imaginatia mea aplicata pe resursele disponibele.
Croiul de pantalon a fost desenat complet dupa o carte ruseasca de croitorie,
iar metodele de asamblare si prelucrare sunt cele acumulate de la alte perechi de pantaloni cusuti.

Partile au trebuit desenate si taiate separat (nu cu materialul indoit), deoarece mi-am dorit ca fiecare dungulita sa iasa simetric si pe cat se poate de perfect.
Pentru ca eu desenez numai cu sapunul, pe material nu se vede bine conturul pieselor, drept urmare am trimis si o poza cu toate piesele taiate,
daca se considera inutila, va rog sa nu o postati.
Daca a fost greu de croit, atunci nici la cusut nu a fost usor. Am aranjat, am masurat, am insailat, iar intr-un final am obtinut aproximativ ce mi-am dorit.

Pantalonii sunt un model relativ simplu, imitatie dupa blugi usori: slit in fata, buzunare rotunjite pe fata, manjete jos.
Elemente decorative: snurulete pe laterale, si un snur care trece de la buzunare spre partea din spate prin gaurelele prelucrate cu ocheti.

Multumesc Brorom Sibiu si forumului pentru aceasta provocare si le urez concurentelor sa poarte cu placere articolele cusute!

Astept numele de utilizator!!!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:32 am

Concurenta 13.
Primii mei pantaloni mi-au dat emotii.Nu sunt perfecti, dar sunt extrem de comozi.
Materialul din care sunt confectionati e o stofa(cred) elastica, foarte subtire. Tiparul este luat dupa o pereche mai veche de pantaloni de-ai mei. Sub presiunea timpului, nu am avut timp de ajustari.Plus ca jumatate din cusaturi sunt facute la "mana"pentru ca masina de cusut n-a mai vrut sa coasa acest material si pace.Asa ca, am stat bine sa ma gandesc daca merita acesti pantaloni sa intre in concurs.Deci, concluzia la care am ajuns, v-o prezint mai jos:

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:41 am

Concurenta 14.
Daca concurentei nr 2 ii este dor de grecia mie imi era tare dor de soare (dupa iarna grea ce parea ca nu mai pleaca)
In acelasi timp aveam neoie de ceva nou si colorat in dulapul meu.
De acum sunt in continua schimbare si era obligatoriu sa imi fac ceva, in special pantaloni pentru serile in care nu ma pot imbraca in rochii.
Sunt pantaloni de graviduta. Materialul folosit este un in subtire si foarte lejer.
Am obtat pentru un pantalon cu talie joasa pentru ca nu as fi putut purta unii peste burta cand este cald afara.
La acest model am putut pune si fermoar fara nici o problema. Este unul scurt, dar e acolo. Din pacate nu am reusit sa gasesc unul galben pe nicaieri pe unde am ajuns, asa ca am folosit unul din dotare.
In talie am pus banda elastica de 3 cm si in felul acesta voi putea purta panatalonii pana in toamna, cand vine vremea racoroasa, fara nici o problema. Burtica are loc sa creasca in voie.
Aveam in plan si sa ii "pictez", dar chiar nu am ami avut timp, dar cu siguranta o voi face zilele urmatoare.
Eu deja m-am indragostit de ei si sper sa va placa si voua.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:49 am

Concurenta 15.
Am probat in magazin un pantalon pe care mi-l doream.Probabil c-as fi fost o frustrata daca nu aveam masina de cusut si nu stiam coase.Asa ca mi-am facut un pantalon lejer ,usor,racoros,comod.Cu elastic la tiv,cu turul usor cazut,cu clape la buzunare,lejer in partea de sus.Am renuntat la clinul ce se vede in tipar deoarece ar fi avut turul cazut tare si...nu cred c-ar fi fost genul meu.Mi-e deajunsa lejeritatea pe care o are(pantalonul) asa cum este.Am pornit de la un tipar Burda.Materialul este un poplin elastic plinut superb ca textura.Clapele sunt din tercot elastic,am zis eu ca da bine asa cu alb si nasturi metalici.

Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 04 Iul 2012, 7:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : descriere)

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 2:59 am

Concurenta 16.
Buna,
Particip si eu la concurs cu acesti pantaloni. Vroiam de ceva timp o pereche de pantaloni scurti verzi iar acum am avut ocazia
sa-i creez :D
Ce m-a inspirat?... cred ca mai mult tricoul pe care il port in poze :p
Am folosit ca material un bumbac usor care sa lase pielea sa respire... potrivit pentru zilele caniculare.
Ca model am avut o pereche de pantaloni pe care i-am descusut cu ceva timp in urma si pe care ii folosesc doar ca tipar.
La bareta de sus si cele de la picioare am adaugat insertie dublu adeziva iar ca fermoar am folosit unul ascuns... doar asa am
gasit culoarea potrivita.
De aceasta data am folosit destul de mult fierul de calcat in timpul lucrului... de la voi am invatat :p
Ca design am folosit si cateva mici tinte autoadezive.
Sunt foarte incantata de rezultat si sper sa va placa si voua.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 04 Iul 2012, 3:02 am

Va rog sa va completati numele de utilizator si descrierea, la cere care lipsesc, sa puteti intra in concurs. Eu atat am gasit in mail si in mesajele mele private, sa vedem daca mai are Admina ceva. Ati lucrat deosebit, va multumim pentru participare si mult succes!!! prietenie

Mi-ati dat ceva de lucru....ma duc la culcare, azi la 6,30 desteptarea Smile))

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Mier 04 Iul 2012, 6:19 am

Bravo fetelor, felicitari! Avem de unde alege. V-ati ales cu niste pantaloni pe cinste. Bafta tuturor!
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de marabr la data de Mier 04 Iul 2012, 7:09 am

super, super frumosi!
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 849
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 04 Iul 2012, 8:48 am

Mama,ce de concurente! Au stat albinutele noastre ascunse si au lucrat! Bravo! aplauze
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mier 04 Iul 2012, 9:16 am

Nu pot sa zic nimic despre un pantalon anume, pentru ca particip si eu, dar sunt o gramada care imi plac atat de mult! E posibil ca nici nu o sa votez cu mine Laughing
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 32
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ancabanu la data de Mier 04 Iul 2012, 9:56 am

Geo, la fel si eu Smile O multime de pantaloni, pentru toate gusturile si varstele.
Felicitari fetelor si sa ii purtati cu placere!!!
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 31
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

http://www.ancabanu.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 04 Iul 2012, 10:05 am

Mama-mama, ce-ati mai chinuit-o pe Diada ieri... Sa-i faceti cinste, eu nu stateam atat sa lucrez la peste 10 postari, decat daca dadeati o limonada rece. wink
Felicitari, tuturor, o colectie foarte frumoasa de pantaloni subtiri, de vara. love

Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de otilia gergely la data de Mier 04 Iul 2012, 10:08 am

Imi plac toti, dar am si eu unul preferat!

Ce nu inteleg e de ce s-au trimis toate pozele in ultima zi (mai putin primele 3 concurente)... sau poate nici nu trebuie sa inteleg, dar mi-ar fi placut sa le vad mai repede!

Felicitari, a fost mult de munca si rezultatele sunt pe masura!
otilia gergely
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 203
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul