Ultimele subiecte
» Care-i treaba cu Facebook-ul?
Astazi la 10:11 am Scris de valentinadof

» Ne bem cafeaua împreuna (43)
Astazi la 9:30 am Scris de Day

» Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII
Astazi la 7:30 am Scris de Angelica18

» Costumul Popular - 2
Astazi la 6:27 am Scris de piciul

» Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?
Astazi la 6:23 am Scris de piciul

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)
Astazi la 12:59 am Scris de Ginet

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 11:52 pm Scris de MagdaMarin

» Provocarea nr. 61 - Poveste de Craciun
Ieri la 10:19 pm Scris de myky7robc

» Sarbatoritii zilei !!! XX
Ieri la 9:23 pm Scris de clara birau

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Ieri la 9:12 pm Scris de valih

» Discutii despre goblen
Ieri la 8:58 pm Scris de ArtizaNata

» Discutii despre croitorie -3
Ieri la 7:12 pm Scris de Nicoleta Cezar

» Religia pentru copii si nu numai (2)
Ieri la 7:04 pm Scris de aurishta

» Bijuterii Fimo (XXX)
Ieri la 6:48 pm Scris de Rica Mateiuc

» Provocare nr.13- Tricotat - BENTITA
Ieri la 6:12 pm Scris de piciul

» Hainute pentru copiii nostri (19)
Ieri la 3:21 pm Scris de 32vali

» Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar
Ieri la 2:59 pm Scris de 32vali

» ATASAREA POZELOR - TUTORIAL PAS CU PAS
Ieri la 2:29 pm Scris de 32vali

» Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (16)
Ieri la 12:36 pm Scris de greieras

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ieri la 11:15 am Scris de Andata

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

DoneazaSange-

Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Pagina 7 din 20 Inapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de crystyna_1226 la data de Vin Aug 17, 2012 6:06 pm

Buna ziua.Am o masina de cusut Veronica model vechi cu masuta.Mergea bine,pana intr-o zi cand fiind mica si curioasa am inceput sa cos si nestiind ce si cum cred ca am dereglat-o pentru ca nu mai cosea,aduna pur si simplu ata .A venit o cunostiinta care a zis ca stie cum sa o repare,dar mai rau a stricat-o.Nu stiu ce a facut,ce a desfacut,dar nu mai merge transportorul,e blocat.Am uns-o cu ulei special,m-am uitat sa vad daca nu a ramas material sau ata,dar nimic.Mai rau este ca nici nu stiu vreun mecanic care sa repare masini de cusut.De aceea am apelat la cunostiintele d-voastra pentru ca masina nu a mai fost folosita cred ca mai bine de 10 ani,si vazand lucrurile frumoase pe care le faceti,vroiam sa incerc si eu cate ceva....

crystyna_1226
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor: 21
Localizare: Cluj
Data de inscriere: 20/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin Aug 17, 2012 6:40 pm

In primul rand masina trebuie curatata si unsa de cineva care se pricepe, nu numai pe unde se vede, ci pe la toate angrenajele. Abia apoi iti pori da seama daca are vreo problema. Nefiind folosita atat timp, posibil ca asta sa fie cauza.

aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 3555
Varsta: 46
Localizare: bucuresti
Data de inscriere: 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de crystyna_1226 la data de Vin Aug 17, 2012 8:53 pm

pai imediat dupa ce s-a blocat transportorul mama a desfacut-o si a uns-o si de atunci de mai multe ori a incercat sa vada care ar fi problema,dar nimic.Masina tot timpul era desfacuta si unsa, o folosea foarte des,pentru ca imi facea hainute cand eram mica si stie cate ceva despre masina dar acum chiar nu-i da de capat... Sad

crystyna_1226
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dansdk la data de Vin Aug 17, 2012 10:06 pm

crystyna_1226, O poza face cat 1000 de cuvinte, modelul Veronica, cred ca e similar cu Ileana, (daca vorbim de masina cu pedala si curea) asadar daca reusesti sa-i faci o poza cu angrenajele de dedesubt, adica cu masina "basculata" (dai cureaua jos de pe roata cu pedala) e posibil sa-mi dau seama. Si mama a patit o problema similara, in sensul ca dintii transportorului nu se ridicau suficient cat sa ...traga materialul. In principiu daca nu se misca ansamblul transportor e posibil sa fie doar slabit un surub sau mai rau sa fie blocat un ax (mai rar) pe o fotografie v-as putea indica ce anume trebuie sa reglati

dansdk
Nou venit
Nou venit

masculin
Numarul mesajelor: 35
Varsta: 41
Localizare: valcea
Data de inscriere: 26/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de crystyna_1226 la data de Sam Aug 18, 2012 10:47 am

dansdk,aici sunt pozele cu masina de cusut

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Sam Aug 18, 2012 2:41 pm, editata de 1 ori (Motiv : Pus linkuri bune la poze)

crystyna_1226
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dansdk la data de Dum Aug 19, 2012 1:47 am

Sper sa fie de ajutor

dansdk
Nou venit
Nou venit

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de crystyna_1226 la data de Dum Aug 19, 2012 10:13 am

Multumesc mult pentru sfaturi,si imediat cum incerc o sa te anunt daca am reusit

intradevar,transportorul trebuia ridicat,dar tot nu se misca inainte si inapoi,numai daca il misc cu mana,arborele care imprima miscarea(4) ramane blocat Sad

crystyna_1226
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dansdk la data de Dum Aug 19, 2012 4:54 pm

Arborele "4" are o miscare de semirotatie cand invartiti de volanta? adica se-nvarte putin stanga dreapta?

Eventual desfaceti si capacul superior al masinii si vedeti daca la invartirea volantei se misca tija ce actioneaza arborele 4.

Acesta e actionat de o tija care urca prin corpul masinii si care e legata si de un mecanism de schimbare a sensului aici s-ar putea sa fie ceva dereglat.

La modelul Ileana schimbarea sensului de transport se face prin apasarea unui "buton" ce se afla in mijlocul rotitei ce regleaza lungimea pasului

dansdk
Nou venit
Nou venit

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de crystyna_1226 la data de Lun Aug 20, 2012 10:13 am

dansdk,multumesc mult pentru sfaturi si ca v-ati facut timp sa-mi explicati,dar cred ca o sa ma las "pagubasa",pentru ca am incercat pana acum tot.Am desfacut si capacul de deasupra sa vad care ar fi mecanismul(de fapt lucrul asta il fac de fiecare data cand incerc sa-mi dau seama care ar fi problema si ca poate poate reusesc sa-i gasesc "buba").Poate,vreodata,o sa gasesc un mecanic care sa o repare,sau o sa-mi cumpar alta cu prima ocazie.Multumesc inca odata pentru timpul acordat. Merci

crystyna_1226
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dansdk la data de Lun Aug 20, 2012 2:13 pm

V-ati gandit la cea mai corecta solutie, (cu mecanicul) v-o spune unul care are o gramada de lucruri desfacute in speranta ca le va repara dar care-si asteapta mecanicul sau obstescul sfarsit la .... tomberon.

dansdk
Nou venit
Nou venit

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Lun Aug 20, 2012 4:19 pm

Acum ceva vreme ma dadeam mare ca va dau numarul unui mecanic din Brasov, ca apoi sa va dezamagesc, pentru ca nenea nu voia sa repare si masini casnice.

Sper sa imi spal rusinea Smile cu anuntul urmator, gasit la intrarea unei scari de bloc:
Repar masini de cusut
0770 723 922

geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor: 1324
Varsta: 30
Localizare: Londra
Data de inscriere: 10/03/2009

Sus In jos

masina de cusut privileg 408

Mesaj Scris de pfloricica la data de Lun Aug 27, 2012 11:24 pm

Are cineva cartea cu instructiuni ale masinii de cusut PRIVILEG 408?

pfloricica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor: 4
Localizare: mangalia
Data de inscriere: 27/08/2012

Sus In jos

Probleme tehnice la masina de cusut Carrefour Home

Mesaj Scris de Floric la data de Sam Sept 01, 2012 5:55 pm

Buna.

De cateva saptamani mi-am cumparat o masina de cusut de la Carrefour marca proprie Home. Astazi am probat-o. M-am umplut de toti nervii. Coase cu pas sarit. Am schimbat ata. La fel. Am reglat tensiunea atei. La fel. Am reglat iar tensiunea, in mai strans. La fel. Coase ce coase si apoi sare cateva impunsaturi. Si nu putine. Mai mult am descusut decat am cusut.

Are careva masina de cusut Carrefour Home si are probleme d-astea? Inca am posibilitatea de a o returna.

Floric
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 16
Localizare: Romania
Data de inscriere: 29/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Sam Sept 01, 2012 8:22 pm

diblaru maria a scris:As dori si eu o informatie ,in ianuarie am gasit o oferta laCarrfour,masina de cusut marca lor,am cumparat-o ,am zis ca e buna pentru mine la cat cos eu ,o lenjerie ,o perdea ...toate bune pana am cusut mai mult,pana acum cred ca am rupt vreo20de ace ,si mai nou imi strnge ata pe spatele materialului la suveica ,nu stiu ce sa-i mai fac am urmarit toti pasi din carte fara nici un rezultat ,mai bine cunparam una de firma era mai scumpa cu 150 de roni ,dar imi pare rau de bani dati...si de cicaleala sotului ca nu l-am ascultat sa-mi cumpar un lucru ca lumea ,poate imi dati si mie un sfat .

aidil a scris:Daca mai e in garantie, incearca sa o duci inapoi, daca nu se poate repara iti restituie suma, ceea ce ar fi ok, apoi poti lua una mai buna.

diblaru maria a scris:As dori si eu o informatie ,in ianuarie am gasit o oferta laCarrfour,masina de cusut marca lor,am cumparat-o ,am zis ca e buna pentru mine la cat cos eu ,o lenjerie ,o perdea ...toate bune pana am cusut mai mult,pana acum cred ca am rupt vreo20de ace ,si mai nou imi strnge ata pe spatele materialului la suveica ,nu stiu ce sa-i mai fac am urmarit toti pasi din carte fara nici un rezultat ,mai bine cunparam una de firma era mai scumpa cu 150 de roni ,dar imi pare rau de bani dati...si de cicaleala sotului ca nu l-am ascultat sa-mi cumpar un lucru ca lumea ,poate imi dati si mie un sfat .

aidil a scris:Daca mai e in garantie, incearca sa o duci inapoi, daca nu se poate repara iti restituie suma, ceea ce ar fi ok, apoi poti lua una mai buna.

MagdaMarin a scris:Dute cu ea inapoi oricum are garantie 2 sau 3 ani.
Si insisti sa-ti dea banii inapoi pentru ca este un produs nefunctional,daca comenteaza spune-le ca te duci cu OPC peste ei ca pacalesc clientii cu un prodis isftin si inutil sau ceri sa vorbesti cu directorul,or sa-ti de banii inapoi pe ea sunt seriosi cand au reclamatii.
Succes hug

diblaru maria a scris:Multumesc Magda chiar am sa ma duc ,m-au dejamagit complect.

diblaru maria a scris:Magda multumesc bucurie multumesc pentru sfat, am fost la Carrefour si am schimbat masina.

MagdaMarin a scris:Concluzia: Sunt buna la sfatuit rade
Au comentat ceva?

diblaru maria a scris:Nu Magda ,chiar am fost uimita ,nu sti cate scenarii mi-am facut pana acolo,au fost super politicosi m-au intrebat daca vreau sa o schimb sau bani ,am schimbat-o eu am nevoie de masina ,e buna la casa omului. Inca o data multumesc .Scuze daca sunt off topic

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor: 5312
Localizare: La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere: 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de geanina_scumpica la data de Lun Sept 03, 2012 4:39 pm

help am si eu o problema am un privilege mai vechi asa si nu stiu ce drac are deci in partea unde pui acul de cusut a cazut mai jos si nu vrea nici de al dracului sa urce inapoi nici masina nu merge stiti ce ar putea avea cum sa o fac fara sa mai caut mecanic mersi

geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor: 226
Localizare: arad
Data de inscriere: 01/06/2010

Sus In jos

Pagina 7 din 20 Inapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: