Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Carte pt parinti EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Carte pt parinti EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Carte pt parinti EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Carte pt parinti EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Carte pt parinti EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Carte pt parinti EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Carte pt parinti EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Carte pt parinti EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Carte pt parinti EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Carte pt parinti EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Carte pt parinti EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Carte pt parinti EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Carte pt parinti EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Carte pt parinti EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Carte pt parinti EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Carte pt parinti EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Carte pt parinti EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Carte pt parinti EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Carte pt parinti EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Carte pt parinti EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Carte pt parinti

+6
aurishta
michelinebeaulieu
Gabica
diada
alpy_bap
ismi3ismi
10 participanți

In jos

Carte pt parinti Empty Carte pt parinti

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 03 Mai 2012, 9:40 pm

o carte buna,pt parinti : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de alpy_bap Vin 16 Mai 2014, 9:20 pm

o carte foarte buna ... abia am downloadat-o, am citit cateva randuri si m-a convins ca trebuie printata si citita cu multa atentie...
alpy_bap
alpy_bap
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 42
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 16/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de diada Mier 13 Aug 2014, 5:05 pm

Am cumparat si eu cateva carti care sa ma ajute sa-mi inteleg copii, recomandate de Amnro pe FB, (meseria de parinte), am reusit pana acum sa citesc "25 de reguli ca sa te intelegi cu copilul tau" sau ca sa intelegi copilul... " intre parinte si copil" si "ce le spunem copiilor despre sex" Tot ce am citit pana acum este foarte bine punctat, daca vreti ma straduiesc sa caut tot, titlul corect si autorul. Am luat vreo 7 carti atunci, sa fie  rade nu-mi pare rau, am invatat multe lucruri!

ca o concluzie:
- copii trebuie tratati ca niste musafiri! asta mi s-a parut fantastic! cu un musafir te porti frumos, nu ii spui lucruri urate, nu ii spui niciodata unui musafir ca e gura casca sau ca nu e in stare de nimic!
- despre sex: le spui exact cum este, denumirile stiintifice. Eu deja le-am spus alor mei, sa-i fi vazut cand a venit mama mea la noi iarna (iarna sta la noi) si i-a zis cel mare ca baietii au penis si ca fetele au vulva! nu va spun ce fata a facut:))) noi nu am vorbit niciodata despre asta cu parintii nostri. In carte spunea ca nu e normal ca sa nu le spui copiilor despre sex. De cand e mic foarte multe mamici le spun: cap, gat umeri, buric, genunchi. De ce nu le zic si penis? ce e asa urat? este parte din corpul lor. Eu alor mei le-am spus si cum se fac copii si Petru a zis ca el o sa-si puna spermatozoizii cu un servetel  rade a zis ca i se pare foarte urat sa faci copii dar daca trebuie... Copii sunt scarbiti cand le spui despre sex. Cel mai bun exemplu ca sa fac asta mi s-a parut cand a spus o mica intamplare: o fetita de 9 ani s-a duc la mama ei si a intrebat-o ce este ala penis. Mama ei rusinata, i-a spus ca este un fluturas. Fata a intrebat-o pentru ca pe strada a acostat-o un barbat si a intrebat-o daca vrea sa se duca cu el sa-i arate penisul!!! dupa raspunsul mamei ei, fata l-a cautat 2 saptamani pe acel barbat sa-i arate fluturasul. Tot acolo zice ca cel mai bine le facem noi educatie sexuala. Daca vrem sa stie corect informatia, venita de la noi. Cel mai bun moment cand facem asta? cand intreaba copilul si spuse seara la culcare. In carte sunt multe exemple, chiar merita citita!  Ai mei stiu de ceva timp si nu am auzit sa povesteasca la gradinita si eu nu le-am interzis asta, sau sa le zic ca e rusine. In plus, pedofilii sunt intimidati si se opresc, cand vad ca un copil stie despre sex si se gandesc ca acel copil vorbeste cu cineva si ii poate spune acasa ce s-a intamplat cu el.

- Si sa zicem in ultimul rand, desi gasesti foarte multe informatii, copilul are propriile opinii si trebuie ascultat si inteles. Nu trebuie obligat sa faca ce nu intelege. trebuie ajutat sa inteleaga. Se pare ca nici statul la colt nu e bun. Pedepsele este de preferat sa le lasi pentru cand nu esti nervos. Sau sa le alegeti impreuna. Aseara m-am enervat pe cel mic ca era foarte agitat si i-am zis ca nu ii mai dau ciocolata 3 zile. Cel mare zice: "3 zile? e prea mult mami! lasa-l numai o zi!"

P.S. eu le-am zis si de Mos Craciun ca suntem noi, in general, oamenii, ne facem cadouri intre noi si au inteles. Mi s-a tras de la craciunite, ma tot vedea ca fac pachete, cadouri. "Dar nu le aduce mosul, de ce le faci tu?" pentru ca mosul sunt eu, tu, tati... noi suntem mosul. Nu a facut criza sau mai stiu eu ce. Am vrut sa afle de la noi si nu de la scoala, copii. In acelasi timp le-am zis sa nu zica la alti copii pentru ca ar trebui sa le spuna parintii lor nu sa afle de la noi si sa fie dezamagiti. Si prefer sa le dau bani si isi cumpara singuri cadourile de Craciun. Eu le iau, le impachetez si le pun bine. Ei stiu ca in ziua de Craciun vor primi cadoul pe care si-l doresc. Ultima data cand le-am luat noi cadouri a fost un fiasco total! un plans si o jale ca nu le placea... banii tot erau dati, ia duceti-va voi sa va luati ce doriti, nu va spun  ca stau peste o ora la raftul cu jucarii sa-si aleaga, posibil sa nu ia nimic si sa vina si a doua zi, a treia zi Smile))) Acelasi lucru de intampla si de zilele lor, isi aleg singuri cadourile. Desi sunt mici, am preferat asa ca sa evit plansul, nu mai suport sa-mi planga, desi cel mare mai are accese de plans...of, e greu sa fii parinte si nici a rabdarea nu mai stau bine... noroc ca sta sotul meu mai bine, el e mai rabdator si mai intelegetor!

edit: ma scuzati, am avut putin timp si am fost cam haotica. Oricum, sper sa se inteleaga esentialul  hug

edit 2: sa ne cerem iertare de la ei, sa le spunem ca nici noi nu suntem perfecti si mai gresim, etc. Si ca incercam sa fim parinti mai buni


Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 13 Aug 2014, 5:12 pm, editata de 2 ori (Motiv : corectat)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de Gabica Mier 13 Aug 2014, 5:35 pm

diada, nu ai fost haotică, ai scris bine, şi mai ales ai atins punctele esenţiale, deşi am citit şi eu multe în domeniu, de fiecare dată descopă informaţii noi. Vreau să citesc cele 25 reguli.
Acum am o întrebare pentru toată lumea:
Cu copii e uşor, dar cum te comporţi cu o persoană adultă, mamă, tată, bunică, bunic... proprie sau obţinuţă prin căsătorie????
Când acea persoană are dese crize de personalitate?
Există manual?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 13 Aug 2014, 5:51 pm

Iata acesta,de exemplu,Gabica!  Smile 

Psihologia relatiei de cuplu si a familiei
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Aug 2014, 8:59 am

Gabica a scris:
Acum am o întrebare pentru toată lumea:
Cu copii e uşor, dar cum te comporţi cu o persoană adultă, mamă, tată, bunică, bunic... proprie sau obţinuţă prin căsătorie????
Când acea persoană are dese crize de personalitate?
Există manual?
 hug  Depinde ce reprezinta "crizele de personalitate"! In general, adultii si copiii trebuie respectati, deopotriva. Cand conflictul apare, este necesara stabilirea clara a limitelor autoritatii in ceea ce priveste deciziile finale. Daca acest lucru este clar, orice problema este rezolvata de "sef", ca sa zic asa....restul este "galagie in punga"si trebuie tratat ca atare! In domeniul manierelor.....aici este un sac fara fund! Smile 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de Gabica Joi 14 Aug 2014, 9:31 am

Mulţumesc.
Crizele de personalitate apar datorită schizofreniei. 
Momentele de luciditate sunt amestecate cu momentele delirante. Criza apare din senin.
Am să citesc. Mulţumesc.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de valentinadof Joi 14 Aug 2014, 10:06 am

Ce tare baiatul tau Diada!O sa-i ia cu un servetel! rade 
Eu mai zilele trecute le-am spus alor mele depre penis si vulva iar la intrebarea cum se fac copiii le-am spus ca se ia o celula de la mama si una de la tata si se pune in burtica mamei.Altceva n-au vrut sa stie.Mi se pare corect sa afle de la noi parintii desi recunosc ca nu mi-e simplu deloc insa copiii au alt nivel de perceptie, dovada copilul Diadei.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 14 Aug 2014, 10:08 am

Gabica,eu am citit si aceasta
Daniel-Goleman-Inteligenta-Emotionala
Nu e chiar asa,si schizofrenicii s-au nascut normali.Au niste tare de caracter sau emotionale care nu ii lasa sa faca ce vor ei in viata,ci "ii ajung",ca...pacatele.Daca si le-ar rezolvala nivel personal,n-ar mai fi bolnavi.

La servetel nu m-am gandit,Diada!!!!   pupi  Si uite asa,baiatul tau a inventat o noua forma de fertilizare!!!!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de Gabica Joi 14 Aug 2014, 1:55 pm

michelinebeaulieu a scris:....Au niste tare de caracter sau emotionale care nu ii lasa sa faca ce vor ei in viata,ci "ii ajung",ca...pacatele.Daca si le-ar rezolvala nivel personal,n-ar mai fi bolnavi.


Nu vrei tu să dezvolţi fraza asta?? 

Mai ales Au niste tare de caracter   !!! ? Nu înţeleg.
Un bolnav mintal nu cred că se poate ajuta singur....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de T_mihaela Joi 14 Aug 2014, 10:03 pm

Sunteți curajoase, eu nu găsesc necesar sa discut cu copii despre penis sau alte părți genitale,învață ei la școala .Prefer latura conservatoare ,atâta modernism am văzut in ultimii 10 ani ca mi s-a acrit,o generație de retardați care se dau moderni...si părinții săracii citesc tratate de comportare ,ca plodul poate e neînțeles ,parintele e ăla vinovat de toate relele ca deh, nu se emancipeaza.
Eu una nu mai citesc nimic, îmi educ copii după reguli simple de bun simt invatate acasă la mama .Exista o tendința de a inversa mersul natural, copiii au ajuns sa învețe pe părinții  .Parintii caută sa se alinieze unor valori care nu le aparțin doar ca ,na, lumea e in schimbare.Concluzia mea e ca regulile vechi sunt greu asimilate de noua generație pentru ca ei se mișcare prea repede, viteza luminii e noua unitate de măsura .Noi părinții tot ne amagim si ne lăsam manipulați  pana acolo ca uitam cine pe cine educa,uitam ce am învățat de la bunici.
Nu tratati copiii ca pe musafiri ca o sa fiti slugi la musafiri toata viata.


Ultima editare efectuata de catre T_mihaela in Vin 15 Aug 2014, 6:41 am, editata de 2 ori
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 15 Aug 2014, 1:05 am

Gabica,iata explicatii AICI si AICI.

Eu cred ca oamenii care s-au imbolnavit de schizofrenie au avut niste comportamente deviante,mai mult sau mai putin vizibile care au fost tolerate de catre ceilalti sau nu au fost observate.Am o carte de prin anii 80 in care definitia schizofreniei este ca fiind absenta iubirii in fiinta psihica umana.Este definitia care mi-a placut cel mai mult,este foarte relevanta.
Am observat,din ce cazuri am intalnit,ca bolnavii de schizofrenie obisnuiau sa necajeasca emotional anturajul si li s-a declansat boala cand ei insisi au fost dezamagiti in sentimente(poate de aceea oamenii rai fug de a iubi?!!!).
Punctul acesta de vedere este oarecum plecat din ideea de cum iti asterni,asa dormi,sau legea karmei,sau destin...

Iata,anume,ce vreau sa spun,Serghei-Nikolaevici-Lazarev-IUBIREA

Cat priveste in ce mod se poate ajuta un schizofrenic,cred ca se poate ajuta daca isi asuma o farama macar din propria lui fire,de acolo pleaca recuperarea.

Daca ai cumva persoane in jurul tau care au nevoie de ajutor ca sa...se poata mai apoi ajuta singuri,am inteles ca doctor Adrian Ionescu, de la Spitalul Nifon (langa manastirea Ciolanu) de langa Buzau este un medic care ii trateaza frumos si eficient pe pacientii lui bolnavi psihic.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de diada Vin 15 Aug 2014, 9:57 am

T_mihaela a scris:o generație de retardați care se dau moderni...si părinții săracii citesc tratate de comportare, ca plodul poate e neînțeles ,parintele e ăla vinovat de toate relele ca deh, nu se emancipeaza.
.....
Nu tratati copiii ca pe musafiri ca o sa fiti slugi la musafiri toata viata.

Cred ca ai fost putin cam dura, nu sunt chiar o generatie de retardati. Nu zic, mai vad si eu exemple pe strada, dar asta asa, la prima impresie. Din ce cunosc eu parinti cu copii mari 18-20 ani, sunt copii ok, care au invatat foarte bine, sunt inca la facultate. Stiu care s-au intretinut singuri la facultate pentru ca nu aveau printii bani sa-i intretina. Si nu au fost crescuti cu bataie sau cum ziceau fetele mai sus ca le legau mana stanga sau isi luau bataie sa scrie cu dreapta!
Eu am incercat si cu rau si cu bine si rezultatele au fost mult mai bune cu vorba buna. De ce sa ne enervam toti sa avem o zi oribila si o noapte la fel, in loc sa rezolvam problema cu calm? toata lumea e fericita!

Cat despre musafiri si slugi, iar cred ca ai fost prea nervoasa  hug cum adica sa fim slugi? pai ce, fiecare se duce pe drumul lui, doar nu sta la mine sa-l slugaresc eu! daca pot sa-i ajut bine, daca nu iar bine.
Poate ca traducerea in carte nu a fost ok, se referea in sensul ca sa nu-i jignim, sa nu le zicem ca sunt prosti, uituci, gura casca, nu sunt in stare de nimic etc. Unui musafir nu i-ai zice asa ceva, cam asta era contextul.
Eu de ex, daca mama mea ar fi avut mai multa incredere in mine, alta ar fi fost traiectoria mea. Am ajuns aici datorita sotului meu care m-a incurajat si m-a impins efectiv de la spate. Mama si acum imi zice (ne zice) tot timpul ca nu suntem in stare sa facem una alta, desi le facem pana la urma, tot nu e multumita de rezultat. Nu vreau sa ajung ca ea, vesnic nemultumita de copii.

michelinebeaulieu a scris:
Daca ai cumva persoane in jurul tau care au nevoie de ajutor ca sa...se poata mai apoi ajuta singuri,am inteles ca doctor Adrian Ionescu, de la Spitalul Nifon (langa manastirea Ciolanu) de langa Buzau este un medic care ii trateaza frumos si eficient pe pacientii lui bolnavi psihic.

Ma bucur sa aud ca avem un doctor bun la Spitalul Nifon. Este o zona foarte furmoasa si linistita! Am o prietena care a fost internata la spital acum multi ani, si imi spunea ca pentru relaxare ii punea sa desfaca fire vrac, sa le faca ghem. Mi s-a parut super tare!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 15 Aug 2014, 11:19 am

diada a scris: Am o prietena care a fost internata la spital acum multi ani, si imi spunea ca pentru relaxare ii punea sa desfaca fire vrac, sa le faca ghem. Mi s-a parut super tare!

Un fel de...lucru de mana!  wink 
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de T_mihaela Vin 15 Aug 2014, 4:29 pm

diada a scris:
Cat despre musafiri si slugi, iar cred ca ai fost prea nervoasa  hug cum adica sa fim slugi? pai ce, fiecare se duce pe drumul lui, doar nu sta la mine sa-l slugaresc eu! daca pot sa-i ajut bine, daca nu iar bine.

Nici sa nu afli vreodată cum se parte ajunge sluga la propriul copil.Stai cu ochii pe cursul vieții si la primul semn când simți ca nu mai ești doar mama ci sluga ,opreste motorul .Dar sa nu ajungi aici mai bine. pupi
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de aurishta Vin 15 Aug 2014, 7:47 pm

Chiar daca pare dura Mihaela ( hug ), eu sunt de acord cu ea! Majoritatea cartilor de educatie ne indeamna sa tratam copiii ca pe busola vietii noastre, sa le examinam reactiile, sa le cautam cauzele, sa actionam asa sau pe dincolo, sa nu ii lezam, sa nu le "sufocam personalitatea", sa ii lasam sa "se exprime".....psihologul este prezentat ca "liantul" dintre parinte si copil....ufff, totul pare atat de complicat iar bietul parinte este asaltat de fel de fel de propuneri de strategii!. In realitate, am constatat ca lucrurile sunt mult mai simple! Bunul-simt este de baza in educatia copiilor si prea multa filozofie strica! Putine sunt cartile de educatie cu adevarat practice......majoritatea pun adevarate ecuatii in fata noastra!
Cel mai eficient lucru este cel mentionat de Mihaela, dar spus intr-o alta forma: fiti permanent cu ochii pe ei si nu neglijati nici un semn de rebeliune sau abuz! Nu puneti asta pe seama imaturitatii , ci tratati-o rapid potrivit cu varsta lor! O mama dedicata, iubitoare si rationala face mai mult decat multe tratate moderne de educatie!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 16 Aug 2014, 3:15 pm

diada a scris:
T_mihaela a scris:o generație de retardați care se dau moderni...si părinții săracii citesc tratate de comportare, ca plodul poate e neînțeles ,parintele e ăla vinovat de toate relele ca deh, nu se emancipeaza.
.....
Nu tratati copiii ca pe musafiri ca o sa fiti slugi la musafiri toata viata.

Cred ca ai fost putin cam dura, nu sunt chiar o generatie de retardati.

Si totusi,unii scapa caii de la caruta si...ii prind altii si ii conduc.
Dupa parerea mea,in cazuri din astea e nevoie de o carte bine scrisa.

Parintii pot aduce reguli pe care sa le impuna cu delicatete sau nu,dar s-a gandit cineva ca si pentru parinti binele e diferit?! Pentru un hot bine este sa fure,pentru un escroc,bine e sa escrocheze...

In vremea de azi in unele cazuri mijloacele au inceput sa scuze scopul si bunul simt-o falsa fatada!

michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de Admina Sam 23 Aug 2014, 9:02 pm

Ce am vazut din practica, e ca nu merge cu bataia si amenintarile. Nu la toti copiii. Am auzit un caz in familie, batut si degeaba si vad in ochii fetei mele, cand ma mai infig in parul ei. Se uita cu niste ochi la mine... de fiecare data imi dau seama ca e degeaba. Nu o impresioneaza amenintarile si nici pedepsele. Mi se pare dificil, dar poate ca e mai bine asa. Nu vreau sa ma stie de frica, mai bine sa fim prietene.
Nu sunt de acord nici cu multe carti, care ridica progeniturile pe un piedestal si il preaslavesc de catre parinti si bunici. Asta e prost inteles de multi adulti si ajung sa faca tot ce cer copiii, nu ii cearta niciodata, nu le zic nu. Asa ajung copiii rasfatati, scapati din mana si la adolescenta se pierd pe drumuri gresite.
Cred ca nu exista o reteta 100% valabila, cum sa cresti un copil bun. Am vazut si parinti severi si parinti blanzi care si-au pierdut copiii, in fata viciilor, care nu i-au putut tine in scoala, nu i-au putut ajuta. Cei mai multi ies ok, ca adulti, pana la urma, ca altfel societatea s-ar duce de rapa, dar procesul de a ajunge acolo e greu, uneori. Pentru ca exista tendinta asta in adolescenti (si ma mira ca deja a aparut la fi-mea, copila fiind), de a se revolta impotriva adultilor. Mai ieri parca eram adolescenta si credeam ca ai mei nu ma inteleg si deja am ajuns in locul lor...
Cum zice si Aura, intre parinte si copil nu ar trebui sa fie loc de psiholog, decat in situatii foarte rare. Acum e o moda si cred ca multi ajung cu copiii sau adolescentii, la psiholog. Se pune o mare presiune pe cei mici, cu scoala, cu activitatile extra-curriculare. Si avem tendinta sa ii vedem ca pe niste mici adulti, desi lor le e gandul la joaca, distractie.
In ceea ce priveste educatia sexuala, trebuia sa o incep mai devreme de 8 ani, probabil. Pentru ca oricum afla de la copiii, de la anturaj. Cel mai bine e sa afle varianta "oficiala", decat zvonuri de la copii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de danniela Dum 24 Aug 2014, 11:54 am

Eu cred ca nimeni nu poate obliga pe nimeni ce sa citeasca si ce nu. Si daca citesti o carte si simti ca nu se pliaza cu ce vrei tu, apoi nu o termini! Iaca!!
Un parinte bun stie bine ce are de facut, insa nici parintele acela nu s-a nascut invatat. Hai sa nu ne mai dam mari ca generatia noastra e ultima care a stat cu cheia de gat si altele. Asa au fost vremurile, acum sunt altele si noi ca si parinti si copii trebuie sa ne adaptam. Asta nu inseamna ca trebuie si sa uitam regula de baza, nimeni nu ne impune sa facem asta. Hai sa lasam turma ca asa se poarta! Nu putem generaliza! Eu am copii mari, nu sunt scapati de sub mana si nici nu imi doresc asta, Aura are si ea copii mari, si la fel cred ca are copii buni. Si mai sunt o gramada de doamne! Asta nu inseamna ca noi am citit sau nu am citit nici o carte de educatie . Macar un rticol dintr-un ziar sau ceva!!
Noi parintii trebuie sa stim sa selectam din noianul de informatie. Cartile nu sunt reguli de impunere!
Societatea e cruda.....hmmm cine e oare societatea???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 24 Aug 2014, 9:20 pm

Societatea suntem noi,fireste! Doar ca suntem condusi de interese diferite.Asa ca unii dezvolta armonie in fiinta lor,altii monstri. Cei din urma ar trebui sa se miste impotriva intereselor lor ca sa ajunga macar sa isi vada minusurile,dar nu au chef sa o faca. Asa ca eu nu bag mana in foc pentru nimeni.Eu am facut psihologia pentru ca sa am sertarasele bine organizate pentru vremurile de acum,in care raul pare bun si binele pare rau(nu mai e ca odinioara,când toti aveam aceleasi reguli de sus,fapt care facea mai apoi sa se vada valoarea reala a persoanelor si faptelor si fiecare,deci,sa stea fix unde ii este locul). Si pentru Ema.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de aurishta Lun 25 Aug 2014, 6:27 pm

Mai fetelor, voi veniti cu carti de educatie, dar ce ne facem daca printre cei ce citesc aici se afla cineva care doreste sa isi instruiasca fiul sau fiica sa fie hot, cersetor, escroc, star porno sau mai-stiu-eu ce!? scratch Ce ne facem atunci?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de Gabica Mar 26 Aug 2014, 3:50 pm

Va citi în carte cum să-şi educe fiul sau fiica să fie profesionist în domeniu.
Acum ceva timp am văzut filmul Frumosa veneţiană  aici
Sunt convinsă că mai sunt şi acum astfel de părinţi, ştirile de la ora 17 sunt pline de tătici care-şi învaţă copii de mici să aibă muşchi, mame care fac cadoul fetelor la 14 ani implanturi cu silicon...

Dar eu cred că viaţa cerne...

Revin, am uitat: acum 3 săptămâni am văzut cum o mamă îi dădea cheile maşinii personale, fiului în vârstă de 14 ani să mute maşina de pe o alee, traversând o stradă pricipală pentru a o parca în curte.
Ea stătea pe marginea străzi privindu-şi  cu mândrie copilul.


Ultima editare efectuata de catre Gabica in Mar 26 Aug 2014, 3:53 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare mesaj)
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 27 Aug 2014, 8:13 am

Gabica a scris:
Dar eu cred că viaţa cerne...

primul
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Carte pt parinti Empty Re: Carte pt parinti

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB