Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Drumetii si locuri vizitate (3)

+46
vlad_mom
Gabica
LRodica
piciul
ema
cld
lacrisel
rosita
canadianca50
carmenm
michelinebeaulieu
MihaelaT
lucky
corina corina
Lucia.BlueFlower
cristina07
dadi
fiordaliso
Angelica18
duchess
Gabiuta
sergiu valentin
georgeta.prnic
Dorulet
RamonaM
diada
ikuta
MagdaMarin
Crissy86
SilviaDumitrescu
Uca
despina13cucli
firicel
Admina
lennny
valentinadof
kitty_1973
Giobsy
carmenco
danniela
Celya_f40
AlinaJ.Bijoux
tinap
pufoi
diana-s
Gianina4ever
50 participanți

Pagina 2 din 17 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de pufoi Mar 08 Mai 2012, 12:35 pm

Mirela si eu mai vreau!
Prin muntii Rodnei am trecut si noi, in urma cu vreo trei ani, asa, din greseala.
Mergeam acasa si am luat-o pe la Vama lui Mihai(ati auzit de vama asta?)si de acolo, pe unde ne-a indrumat copilul. De multe ori, il punem sa ne indice drumul si intre el si GPI-esa, alegem varianta copilului.
Privelistile au fost minunate, muntii Rodnei sunt superbi!
Am trecut printr-un sat, in Maramures, unde vilele cu vitralii si statuile imense erau la ele acasa. Satul nu era prea locuit, un mosulet ici-colo, toti tinerii fiind plecati la munca in Germania. Nu mai retin numele satului, dar parca intrasem in alta lume, nu in Romania. Parca era un muzeu al caselor.Minunat!
Eram atat de placut uimita, incat nu mi-am dat seama, nu sa filmez, dar macar sa fac o poza. wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 08 Mai 2012, 12:58 pm

Eu cred ca ai trecut prin comuna Certeze, daca te uiti la imagini google, poate ai sa recunosti satul.
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de pufoi Mar 08 Mai 2012, 1:22 pm

Da Celya,acu' m-am uitat si ala e satul.
Ce mai muncesc saracii de ei pentru case in care locuiesc max doua saptamani pe an.
Mai fetelor, cine a fost in Croatia si poate da mai mult relatii despre aceasta tara, care , am inteles ca e minunata?
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de danniela Mar 08 Mai 2012, 1:46 pm

Gobsyyyyyy, ce superb pe unde ai fost!!! Chiar te rog sa nu uti sa comentezi la fiecare poza!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de diana-s Mar 08 Mai 2012, 2:22 pm

giobsy, iti zic eu povestea oalelor din copac, am intrebat si noi la muzeul satului din sighet
deci: pe de o parte aveau rolul simplu si logic de a usca oalele proaspat spalate, dar in timp a devenit semnalul de anunt ca in acea casa exista fata de maritat
frumos, nu?
diana-s
diana-s
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 29/09/2009

http://douamainistangi.blogspot.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 08 Mai 2012, 2:33 pm

Da, am trecut si eu pe acolo. E deosebit, si ma gandesc mult la acei oameni care sunt imprastiati prin toata Europa la munci, mai ales agricole. Am intalnit multi pe unde am incarcat, ma gandesc in ce baraci locuiesc in Spania sau Italia, si ce palate au in tara.
Trebuie neaparat sa revin in zona sa-l duc pe asta al meu " in alta lume"...chiar cred ca ne vom opri la vreo pensiune cateva zile sau ceva agroturism...vad eu ce gasesc pana atunci.
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Giobsy Mar 08 Mai 2012, 2:37 pm

O! Ce frumos!
Intr-adevar, gazdele aveau o fata de vreo 18-20 de ani.
Sa va povestesc ceva: cand am juns la pensiune (sambata seara), fata gazdelor era coafata si imbracata in rochie lunga, pregatita pentru a pleca la o nunta. Dar...cand a vazut ca sunt oaspeti la cazare, nu a asteptat sa vina tatal ei sau mama, sa ne gazduiasca. A luat cheia, ne-a condus in camera, ne-a prezentat apoi pensiunea si ne-a invitat la masa. Am ramas paf! Umbla prin curte, in rochie lunga si rezolva diverse chestii pentru a-i ajuta pe parinti, fara fasoane si fara mofturi, simplu, natural.
La un moment dat a venit prietenul ei sa plece impreuna la nunta. Cand baiatul a coborat din masina, ea i-a aranjat haina, gulerul la camasa si cravata, asa...nu stiu cum sa va spun...cu niste gesturi simple, dar cu atat de multa grija. Tot ce facea, era de la sine. Am vorbit apoi cu sotul meu despre asta. Si ne-am dat seama ca mai sunt, totusi, copii care stiu ca toate au timpul lor: munca, distractia, grija, alintul...si chiar daca unora li se pare desuet, gesturile astea mici sunt atat de frumoase.
Cinste parintilor care au crescut-o!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de pufoi Mar 08 Mai 2012, 4:37 pm

Foarte frumos Mirela!
Inca o data spun:fetele nu-s ca baietii si copiii de la sat, nu sunt ca cei de la oras!
Adica, atat de harnici si cu bun simt sunt cei crescuti la sat... probabil, pentru ca nu li se ofera totul pe tava. si educati si cuminti, fara fite si figuri... sincer, imi sunt dragi.
Diana chiar nu stiam de asta cu copacul cu oale.interesanta chestie!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 08 Mai 2012, 5:03 pm

Auzi la asta a meu....zice ca portile nu sunt lucrate manual rade
Zice ca e imposibil de lucrat manual asa ceva.
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Giobsy Mar 08 Mai 2012, 5:46 pm

Cu dedicatie speciala pentru domnul Celyei:

Poarta propriuzisa: in stanga era o poarta (ca un antreu) - mai mica, pentru persoane, iar in dreapta portile mari, pentru masini.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Detaliu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 08 Mai 2012, 5:55 pm

Doamne ce frumusete, ce arta....... mirat2
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Admina Mar 08 Mai 2012, 8:27 pm

Superbe locuri, mestesuguri si oameni. Merci Giobsy ca ne-ai aratat pe unde-ti petreci mini-vacanta de 1mai. Sper sa ajungem vreodata pe acolo... Din sud faci 2 zile pe drum. Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de firicel Mar 08 Mai 2012, 9:56 pm

Iti multumesc Giobsy ca ne-ai impartasit si noua din cele minunate vazute si simtite de tine!M-au emotionat foarte tare descrierile pe care cu multa iscusinta le-ai facut!Foarte frumos tot ce am vazut si noi datorita tie! Merci pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Giobsy Mier 09 Mai 2012, 10:40 am

Cu voi nu m-aş mai sătura de povestit!
...episodul 3...

Mănăstirea Bârsana
Nu o să vă plictisesc scriind lucruri pe care le găsiţi pe net. Dar voi încerca să vă spun cum am trăit eu experienţa asta.

...mergând pe şosea, spre locul cu pricina, mă gândeam că e cam sinistru să tot vizitez cimitire, biserici şi mănăstiri. Aş fi renunţat. Dar a apărut turla mănăstirii, aşa, dintr-o dată, pe un deal şi în următoarea clipă urcam deja spre mănăstire.
Jos, la poalele dealului, parcarea era plină ochi. Maşini ordonate frumos, curăţenie şi nici ţipenie de om. Am lăsat maşina în parcare şi am urcat dealul spre locul din care se auzea slujba. Mă gândeam: eh! ce poate să fie? un loc plin cu oameni gălăgioşi, comerţ religios, fotografii, călugări suspicioşi, lume ...lume.
Când am ajuns pe platou, impactul vizual a fost extraordinar:
- în primul rând mulţimea de oameni; dar nu faptul că erau mulţi te frapa, ci faptul că erau liniştiţi, se plimbau de ici colo, şi într-un târziu am realizat ce era şocant la întreaga privelişte: cam 80% din cei prezenţi acolo erau îmbrăcaţi în costum popular maramureşean. Femei, bărbaţi, copii, alb, roşu, verde, albastru... nu ştiai la ce să te uiţi şi cum să-i cuprinzi pe toţi cu privirea şi să-i iei cu tine în suflet. Şi cămăşile lor albe, albe şi scrobite şi călcate, cu volane şi dantele, că nu rezistai tentaţiei de a atinge "ca din greşeală" una măcar, să te încredinţezi că există.
- peste lumea, prin lumea, din lumea adunată acolo venea sunetul slujbei religioase: un preot român şi un preot francez urmau ritualul slujbei de duminică (în română şi în franceză), alături de corul de maici, într-un foişor.
- la sfârşitul slujbei, coconii cu straie de poveste, au primit împărtăşania. Stăteau cuminţi şi sfioşi aşteptând să le vină rândul.
Nu am fotografiat mănăstirea în detaliu, deoarece era în reamenajare. Dar curtea, acareturile, iarba, florile, pomii, aleile erau toate ca scrise pe hârtie.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Să nu credeţi, însă că nu am ceva de comentat, de cârcotit: femei îmbrăcate în portul popular superb, dar încălţate cu pantofi cu toc de 12 şi platforma de 3, majoritatea din dantela si lac, coloraţi ca sorcovele. Chinuite rău, bietele, după atâtea ore de stat în picioare, se descălţau discret şi iţi răcoreau bătăturile în iarba fragedă.
E adevărat că nu mai poţi să umbli cu opinci. Cum să conduci audi sau merţan cu opinci cu gurguie?

Sper că nu v-am plictisit prea tare. hug

Călătoriţi cu plăcere!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de pufoi Mier 09 Mai 2012, 11:10 am

Mirela ce-mi place!
superb!
de vis aceasta manastire, dupa cum povestesti tu!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 09 Mai 2012, 11:22 am

Giobsy, am fost si eu la această mânăstire si mi s-a părut un loc de vis, parcă eram în rai:muzica bisericească, cerdacele cu flori, totul viu şi colorat, parcă şi apa aceea mică de sub podeţ curgea altfel...
Mi-a încălzit sufletul şi i-am mulţumit lui Dumnezeu că am trăit să o vad şi pe asta.
Am povestit tuturor şi le-am recomandat să nu o ocolească dacă trec prin zona.
Despre oamenii de acolo, am preferat să-i judec doar cu sufletul şi mi-au părut buni.
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de danniela Mier 09 Mai 2012, 11:30 am

Giobsy, superrrbbbb!!!
Mie imi place absolut tot ce spui si ce arati!!! Carcotaso rade rade Personal, mi-as fi luat ceva de schimb intr-o sacosa...
Sau poate e la moda sa arati tot ce ai mai bun. Cum vad pe aici, duminica e un "must" din partea localnicilor sa mearga la biserica, nu conteaza care, te poti muta de la una la alta in functie de cum ti se pare tie mai ok. Insa toti se imbraca cu ce au mai bun. Daca sunt educati isi pun haine casual-elegante, daca nu isi pun rochii de nunta, culori absolut tipatoare de argintiu, auriu, volanase, pantofi cu toc, sandale. Fetitele musai cu rochii gen de nunta pline de volanase, voaluri si dantelarii. Si musai sa aibe batista in mana, in care uneori isi tin telefonul zid
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Giobsy Mier 09 Mai 2012, 11:34 am

Oameni extraordinari, intr-adevar. Departe de mine gandul de a-i judeca.
Dar au fost cateva chestii care parca nu faceau parte din acelasi tablou:
- drumurile pline de gropi, din orice parte ai veni spre acea zona de vis;
- pantofi platforma la costum popular;
- garduri, porti si balcoane din inox orbitor, tocmai in tara portilor sculptate din lemn;
- vile roz, bleu, mov, ciclam, alaturi de superbe case batranesti.
Poate ar trebui impusa o logica, un specific al zonei, atunci cand se elibereaza autorizatii de constructie.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 09 Mai 2012, 1:13 pm

despre oale stiam că numărul lor mare semnifică bogaţia-zestrea- fetei
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Uca Mier 09 Mai 2012, 1:26 pm

Giobsy, am citit cu drag toate episoadele, am admirat fiecare poză în parte plăcut surprinsă. Sper că povestea va continua, nu?
Parcă mă transpun în alt spaţiu când citesc cum scri!
Felicitări pentru descrierea trăirilor tale. Ai un talent narativ deosebit. pupi

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 09 Mai 2012, 2:50 pm

Foarte frumos,in Maramures n-am fost....
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 11 Mai 2012, 5:53 pm

Priviti si simtiti atmosfera de la terasele de calcar si izvoarele de la Pamukkale. Era ora de rugaciune si asa am si fundal sonor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
amfiteatrul cetatii Pergam
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
resturi de coloane in baile Cleopatrei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
intr-un magazin de onix
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mai multe poze aici

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de diana-s Vin 11 Mai 2012, 7:46 pm

ce amintiri imi trezesc pozele tale, Silvia

am facut 3 ani la rand Turcia costiera - chanakale, cesme, kusadasi cu efes, marmaris, oludeniz si fethiye, antalia si pamukale
partea cu pamukale mi-a placut enorm, magazinul de onix l-am bifat si noi, plus niste outleturi de bumbac (fiindca pamuk = bubmbac)

kusadasi si marmaris, desi frumoase nu mi-au placut, mi-au adus aminte de litoralul nostru si de atitudinea comerciantilor nostri
in schimb la cesme si oludeniz imi doresc mult de tot sa mai mergem . .. plus la istanbul si capadochia

***
uitandu-ma pe poze am recunoscut hotelul la care ati stat - pam
acolo am stat si noi in 2006 si 2007
in 2006 a fost superb, apa la piscina foarte calda, cazati chiar la vila de langa piscina la ultimul etaj, camere foarte bune, aveam cada de regina ap(asa spuneam eu Laughing ), cu robinet dedicat doar pentru apa termala care era si la piscina
in 2007 ne-am trezit ca vrea sa ne cazeze la 2 vile distanta, la parter, unde camerele erau ponosite rau, iar dusul era o bucata de tabla ruginita, iar ei tot sustineau ca asa sunt toate camerele...adevarul e ca aveau in renovare unele vile
a trebuit sa ne tiganim rau cu ei fiindca nu ne credeau ca am fost si cu un an inainte si stim despre ce vorbim, si mai eram si grup de 15 oameni, le-am zis ca sa ma duca pe mine la camera de la etaj sa-mi arate ca nu mai e cada si atunci il las in pace
logic ca s-a rezolvat wink brusc au mai avut camere bune

asta este o poza in gradinile lor, care imi e draga tare, lumea nu ne crede ca e pe bune
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si varianta noastra cu stalactite/stalagmite din mal intarit Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
diana-s
diana-s
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 29/09/2009

http://douamainistangi.blogspot.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 11 Mai 2012, 8:22 pm

Diana noi nu am apucat sa ne bucuram de toate facilitatile dar nici sa vedem toate defectele wink Am inoptat cate o noapte la un hotel . Despre Istambul pot sa spun ca mie nu mi-a placut deloc. Nu ca si obiectiv turistic, vorbesc de atmosfera . Furnicar de lume si de comercianti, marfaaaaaa exstra, super multa...Pentru gustul meu a fost ametitor. Ca si obiective turistice pentru cateva ore cat am stat noi in Istambul si alea au fost foarte multe. Iar restul statiunilor ce am putut vedea asa din trecerea autocarului. E altceva cand stai cateva zile intr-o statiune sa-ti poti da seama despre cum e . Dar pentru mine care pe cont propriu nici in treacat nu as fi fost pe acolo a fost ceva de vis.
si ce numai tu ai poza de la acel hotel wink rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Crissy86 Vin 11 Mai 2012, 10:16 pm

Hotelul ăsta nu are cumva și o piscină acoperită, adică sub terasele alea cu stalactite? Seamănă cu cel la care am fost eu în drum spre Pamukkale, dar nu îmi amintesc ,,țurțurii,,. Țin minte doar mâncarea de la restaurant care a fost multă și bunăăăă, mai ales deserturile.
Crissy86
Crissy86
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/11/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 2 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 17 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB