Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe! - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

+37
ioana soare
clauditzuka
adina_lg
vlad_mom
bisisica bijuterii
alice07
Buburuza
mar_ysa_28
tomari
michelinebeaulieu
Ladia
jade84
diana_scl
firicel
elena2006
mnarcisa
amnro
SilviaDumitrescu
musetel
RamonaM
ador.mita
Larisa
geo
ancab
cris_27
aurelia.c
kabunta
ancuta_ancuta
Savu Ramona
cris69
mimo
degetica
zylv
aurishta
Clio_Ela
Admina
diada
41 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Admina Joi 30 Apr 2015, 3:03 pm

Ring sling am avut unul si am facut unul. Primul cumparat de pe un site, facut de cineva, l-am luat pentru fata. E dintr-un fas la exterior si cearceaf la interior, mai bun de iarna, dar presupune fie un bebe mic, fie unul docil. Baietelul a fost mic in vara si cand s-a racit vremea n-a mai stat locului, nu statea tolanit. In cel facut de mine l-am tinut putin cand era mic, ca era subtirel materialul, nu stiu daca avea rezistenta, dupa. Daca gasesc poza sa o pun la subiect. In wrap nu a stat mult, tot asa, acum se foieste, vrea libertate. Nu stiu daca va avea multa viata si un SSC, ca e aventurier si cand va merge de manuta, o s vrea sa stea doar pe jos. Si azi s-a intins, s-a contorsionat, se prindea de barele de la metrou ca un maimutoi, da noroc cu lumea, ii arata cu degetul... Imi place cand vad ditamai copiii de 3-4 ani carati intr-un marsupiu rezistent sau chiar rucsac special. Dar nu toti au piticii la mansarda, sa fie cuminti.
Ioana, pe munte nu iti era frica sa nu se agate de ceva, sa nu cada, etc.? Eu o mai caram pe fi-mea pe spate, ea atarnata de gatul meu si cu picioarele pe solduri, dar era marisoara. Bebe nu se tine si in carca inca trebuie sustinut de la spate, se lasa pe spate altfel. Rucsacurile mari, cu cadru metalic si copertina sunt ok si la pus si dat jos si la carat, mai ales. Am avut la fata, dar tot asa, folosit relativ putin, in vara cand avea un an si ceva. Era bine sa-l fi pastrat, dar l-am dat mai departe.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Vin 29 Mai 2015, 10:34 am

Am reusit sa fac SSC-ul! E foarte comod (fata de marsupiul neergonomic pe care l-am purtat de nevoie de trei ori). Am folosit tiparul din linkurile de mai inainte, fara a mai adauga rezerve. Bebelina mea are 4 luni si jumatate si nu e foarte inalta (are 61 de cm). Cred ca o sa ii vina si mai bine intr-o luna, doua. Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe dinauntru am pus in, pentru a fi mai racoros. Buretele folosit e de la un izopren.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de stefutza3 Joi 04 Iun 2015, 10:56 am

ai avut tipar samarineanca? poate incerc si eu pt bebe 2
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 04 Iun 2015, 9:53 pm

Da, stefutza3, citeste postarile anterioare. Am facut tiparul exact asa cum l-am printat. Mi se par cam late bretelele, cel putin pentru conformatia mea. Si lungimea panoului e cam mare pentru cat e bebelina mea. Cred ca mai fac unul curand. Smile
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Admina Vin 05 Iun 2015, 6:00 pm

Bravo! A iesit foarte bine. Am o rugaminte, il poti purta si pe spate, ca un rucsac, poti sa incerci? Adica e ok pozitia bebelusei? Stiu ca nu se recomanda la varste mici, dar al meu are un an si mi-ar fi mai ok asa.
Eu am facut un mei tai dupa un tutorial de pe net, intr-o seara. Nu aveam tipar de altceva si nici catarame. Mie imi place, mi se pare comod la purtat, lui asa si asa, se foieste in el, dar in general se foieste daca e legat, prins. Si in plus e cam neplacut sa incrucisezi baretele, sa legi... trebuie sa te ajute cineva. O sa revin cu poze.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Vin 05 Iun 2015, 6:48 pm

Admina, nu e greu de facut, incearca si sigur o sa iti placa.Mi-e teama sa o pun in spate, inca nu isi controleaza bine nici capul, dar sunt sigura ca merge pentru baiatul tau. Trebuie sa mai pui cataramele reglabile de pe bretele (in ce am facut eu n-am pus, dar la urmatorul pun sigur si pentru purtat pe spate sunt musai). Si ti-am spus, mi se par cam late bretelele pentru o femeie subtirica, se vede si din pozele pe care le-am facut.
Eu am folosit cam un metru de material (bumbacul gros), iar inul nu stiu cat a intrat, ca am taiat dintr-o rochie, in orice caz putin. Cataramele nu sunt scumpe, chinga asemenea. Izoprenul il aveam in casa, dar stiu ca acum sunt ieftine si astea (prin anii 90 erau o avere!). Asa ca trebuie neaparat sa incerci, abia astept sa vad ce iese. Si, desigur, astept cu interes poze cu mei tai-ul!

A! Si dintre cele doua tutoriale, mie al doilea mi s-a parut mai usor de urmarit. Adica acesta: toddler size tutorial
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de cristina_sarov Lun 22 Iun 2015, 12:53 pm

Buna mamicilor!Sunt noua pe forum si v-am gasit din intamplare. In urma cu 2 saptamani m-am decis sa-i cumpar si eu baietelului meu cel mic de 4 luni un marsupi dar vazand atatea modele si la preturi accesbile pt mine  am scris pe Google care este cel mai bun si sa descopar un articol scris de o mamica(am vazut ca si aici pe formul vostru este pus de una din mamici la pagina 7 sau 8 numai stiu sigur) ca nu sunt bune deloc pt copii si mai rau le facem( imi cer mii de scuze daca supar pe cineva care foloseste), si sunt recomandate cele ergonomice mei tai, manduca, Slingurile etc. Eu m-am mirat pt ca bebbele meu nu este primul copil ci al patrulea si eu habar nu aveam ca mai exista si altceva pe piata mai sanatos. Dintre toate aceste port bebe ergonomice am vazut la cateva mamici sling. Cel mai mult mi-a placut me tai si va admir foarte mult ca reusiti sa le faceti singure. Eu sunt inebunita de cand tot caut sa gasesc o mamica care vinde unul folosit pt ca cele noi sunt foarte scumpe asa v-am gasit si pe voi venindu-mi ideea sa vad daca se pot face si acasa. Problema este ca nu am masina de cusut si  m-am gandit daca pot sa scot  schita la imprimanta si sa ma duc la o croitorie sa il confectioneze credeti ca il poate face pana in 100 de ron? in acesti bani sa intre mana de lucru si materialul cumparat de mine. M-as bucura enorm de mult daca reusesc pt ca bebele meu cere mult in brate si cand ies afara cu toti copiii mi-ar fi mult mai practic decat carutul care este voluminos. Va multumesc si imi cer scuze daca v-am plictisit cu cele scrise de mine.
cristina_sarov
cristina_sarov
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/06/2015

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de clauditzuka Lun 22 Iun 2015, 3:51 pm

Salut Cristina! SI eu sunt una din mamicile care si-au facut singure produse pt purtarea sanatoasa si ergonomica a bebelusului. Mai esact mi-am facut un sling cu inele si un mei-tai. Referitor la intrebarea ta, nu cred ca o sa reusesti sa iti faci la croitoreasa cu 100 lei un mei-tai. Pe mine doar materialele m-au costat vreo 90 lei. Am folosit materiale de calitate, rezistente, un tercot mai grosut pt corpul mei-taiului plus doua panouri decorative din bumbac imprimat. Trebuie mult tercot/doc pt ca bretelele sunt foarte lungi si mai trebuie si vatelina pentru a umple bretelele in zona umerilor si centura care vine in talie, sub mei-tai. Nu mai zic ca mi-am fortat destul de mult si masina de cusut deoarece am pus vreo 8 straturi de vatelina + 2 de material la centura sin talie si abia a incaput sub acul masinii. Sper ca te ajuta raspunsul meu!
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de cristina_sarov Lun 22 Iun 2015, 4:35 pm

Clauditzuka multumesc mult pt raspuns. Ai dreptate m-am uitat si eu astazi de materiale la Ikea stiam de la o mamica ca au textile foarte bune, dar sunt si mai scumpe cele care pot fi folosite pt un port bebe ergonomic. Pana la urma sa vad cum fac poate gasesc unul la mana doua daca nu mai strang banuti si cumpar unul nou.
cristina_sarov
cristina_sarov
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/06/2015

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de adina_lg Joi 25 Iun 2015, 11:00 pm

Cristina, sunt grupuri de vanzare sisteme ergonomice second pe Facebook. Daca cauti cuvintele astea, gasesti. Poate gasesti ceva la pret accesibil.
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Admina Vin 26 Iun 2015, 11:22 am

Revin cu poze cu mei-tai-ul. Una legat deasupra picioarelor si alta dedesubt. Sunt doi bebei diferiti, nu a crescut al nostru de la o poza la alta... rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de cristina_sarov Vin 26 Iun 2015, 11:57 pm

Am gasit pe cineva de la care sa cumpăr unul nou,luni primesc coletul sper sa ii placa lui bebe.
cristina_sarov
cristina_sarov
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/06/2015

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 08 Iul 2015, 10:04 pm

Foarte fain mei tai-ul, Admina!
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de diada Vin 10 Iul 2015, 10:19 pm

Admina a scris:....Sunt doi bebei diferiti, nu a crescut al nostru de la o poza la alta... rade

nu observam daca nu ziceai. Si totusi, il imprumuti sau nu-l mai folosesti, de sta si alt copil in el? eu am o problema cu imprumutatul, mai bine il dau de tot rade Am avut o tipa draguta din oras, careia i-am imprumutat mei taiul (nu il mai foloseam la cel mare) si asa a ramas si in ziua de astazi. Uite cum te modeleaza viata rade

Am recunoscut materialul de la mei taiul tau, eu am draperie la dormitor din el hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Admina Sam 11 Iul 2015, 11:04 am

Nu l-am dat imprumut, doar l-au purtat pe bebe la munte, noi aveam si marsupiul Chicco si mei-tai-ul la noi si ei nu aveau nimic, decat carucior. A stat in ambele si pustiul lor, prin rotatie si al nostru a adormit in caruciorul lor, intr-o seara. Smile
Da, stiu cum e cu datul... Dar lasa ca iti vin altele, inzecit, se zice. Nu regreta! hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de piciul Lun 27 Iul 2015, 6:06 am

Inspiratie...si admiratie wink
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 25 Aug 2015, 10:47 pm

Hmm, parca nu sta prea bine pustiul acolo...Dar, in fine, la asa tatic se iarta!

Am mai facut si eu pentru niste prietene doua ssc-uri, dintre care vi-l arat pe cel mai recent, ca e si mai colorat si am si poza mai buna  Smile :[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de adina_lg Joi 27 Aug 2015, 8:32 am

Samarineanca, ce frumos e ssc-ul! Smile Catarame ai gasit in magazin sau le-ai luat de pe net? Si cusaturile sunt cu ata obisnuita de cusut, sau ceva mai gros? Multumesc!
Parca vad ca ai facut si gluga, asa-i? Smile
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Sam 29 Aug 2015, 4:24 pm

Multumesc, alina! Cataramele sunt de la diverse chestii pe care le aveam in casa si le-am taiat pentru a le folosi furniturile (nu mai aveam nevoie de ele sau erau vechi). Cusatura cu ata obisnuita, dar materiale groase, dense (material de tapiterie sau doc) si tighelit peste + diverse alte cusaturi de intarire. Da, are si gluga, care se prinde cu arici. Eu una insa nu prea ii vad rostul, fetele au insistat.

Am mai facut unul intre timp Smile[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Dum 13 Sept 2015, 5:23 pm

Pentru admina - am purtat-o si pe spate. E mult mai usor de carat, dar mai greu de pus (in principiu e bine sa te ajute cineva si la pus si la scos, cel putin la varste mai mici, ca la a mea).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Sept 2015, 5:45 pm

Samari, cate kg are fetita ta? Al meu e micut ca greutate, bate pasul pe loc, parca, desi papa bine. Ma rog, nici nu pot sa-l cantaresc bine si la dr n-am fost de mult. I-as face si eu unul, daca as stii ca mai pot sa-l car un an in el. E de mult pe lista de asteptare si aici nici catarame n-am... cred ca sunt o avere si astea.zid
Nu mai stiu daca am aratat ring sling-ul facut cand era bebe mai mic, acum un an si ceva, vara trecuta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Lun 14 Sept 2015, 6:47 pm

Admina, fetita mea are cam 9 kg si jumatate la aproape 8 luni. E mai grasuna decat majoritatea copiilor, nu stiu de ce, ca pe mine nu seamana. Smile  Dar nu a crescut in lungime, abia de vreo luna a inceput sa creasca in lungime si sa stagneze cu greutatea. Nu-ti face griji, sti cum sunt copiii, fiecare cu ritmul sau.
Sunt scumpe cataramele? Nu gasesti vreun rucsac ieftin sau n-ai prin casa vreunul super uzat? Iti trebuie o catarama mare (5 cm) pentru mijloc, una medie (2-2,5 cm) pt. spate si pentru bretele fie catarame de 2-2,5 cm, fie ajustoare de tensiune (niste inele care se ajusteaza usor, cum au toti rucsacii). Plus chinga aferenta. Plus saltea de yoga sau saltea izopren.
Ce dulce e puiutul!!
Ce varsta are baiatul tau, nu mai stiu exact? In principiu de pe la 2 ani nu prea mai sunt utile, mai ales daca nu s-a obisnuit copilul sa stea in ele. Plus ca e greu de purtat, mai degraba barbatii sunt buni la treaba asta, desi al meu se eschiveaza mereu (ce-i drept, si fata se foieste mai mult la el). Smile Pe mine una ma rupe de spate, dar nu zic, uneori a fost super util! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Sept 2015, 6:03 pm

Tot cam asa imi arata si mie cantarul, inca nu are 10kg si are un an si 3 luni. E destul de greu de purtat, dar pe spate, mai treaca-mearga.
Catarame si chinga banuiesc ca sunt scumpe. Fermoarele sunt vreo 3$, normale, daca iei din magazin, la bucata. Si izopren poate sa gasesc sh sau la oferta. Per total cred ca-mi ies materialele mai scumpe, decat unul nou (am vazut pe net la vreo 20$).
Tu ce material ai folosit? Doc sau denim, nu bumbac mediu, nu?
Un video de la cel de 24$, care arata pozitiile si cum se ajusteaza. Am vazut ca merg pana la 12kg sau pana la 30 de luni, deci mai e timp.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 16 Sept 2015, 7:10 pm

Aici o catarama mare e cca 10-15 ron, alea mici depinde, chinga e vreo 3 lei/m. Fermoar nu trebuie. Izoprenul/salteaua yoga este 10-15 ron in Auchan. Am folosit doc si material de tapiterie. Merge si denim, desigur.
Marsupiul din videoul pus de tine nu e ergonomic, pt. ca e buretat si e altfel croit. Copilul trebuie sa se lase cu fundul pe moale, ca in hamac. Spatele sa fie curbat, sa faca un "c" si picioarele sa stea desfacute, in jurul corpului celui care il poarta.
Uite, pun filmul asta, nu ca astea ar fi etalon, dar macar e firma romaneasca. Uite cat de mare pare fetita!
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Sept 2015, 8:23 pm

Ce grabita e doamna... Dar pare usor de pus copilul si singur/a. Totul e sa coopereze, al meu a fost viermush de mic, acum are obiceiul sa se lase pe spate daca-l iau in brate si nu vrea. Ma lupt cu el, uneori. Dar mi-ar placea sa am un rucsac asa, mai ales ca ies cu el la plimbare la pas grabit, sa fac ceva conditie fizica. E bine sa imping la carucior, ca sunt multe pante, dar carat cred ca ar fi si mai bine.  wink  haltere
Acum am inteles care e diferenta. Deci e un mei tai cu catarame. Eu ma uitam doar la sistemul de prindere, asta am crezut ca e totul, sa fie ca la rucsacul de mers pe munte, cu catarame pe sold si pe piept.
Dau o cautare pe net de catarame&co. si ma uit la un targ de bebei cu produse sh, mai ales, sa vad ce gasesc. Imi pare ca sunt cu preturi de 50-60 sau chiar 100+ de dolari, deci nu merita investitia. Asta e SSC?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Mei Tai, wrap, sling - un altfel de port bebe!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB