Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 2:43 pm Scris de Dorulet

» Modele de brodat
Astazi la 9:45 am Scris de Danabors

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Astazi la 8:18 am Scris de sarabendis

» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 7:16 am Scris de White_Raven

» Pirogravura
Astazi la 6:21 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Uca la data de Vin 12 Oct 2012, 12:56 pm

fulguta28 a scris:Uca, am DPN-ul pe 2 noiembrie.
Da, o săptămână. Eu în 9 noiembrie, dar cum spuneam, poate fi şi mai repede de atât.

Hi, hi, poate-mi petrec ziua de naştere în maternitate! rade

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 32
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 12 Oct 2012, 1:15 pm

zahariaelouise a scris:... am nascut natural o fetita de 4,700kg
Wow, respectele mele. Mama eroina, dupa parerea mea. Flowers Altele nici nu incearca, desi au bebelusii 2.5-3kg.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de zahariaelouise la data de Vin 12 Oct 2012, 1:30 pm

multumesc,admina, nici nu as fi acceptat alta varianta, i-am spus medicului ca nasc si prin ochi sau prin urechi numai sa nu ajung la cutit rade
pe cea de-a doua la 3,300kg era sa o scap in pat rade
apropo, eu am avut travaliu prima oara o ora si a doua trei ore, asta pentru ca am facut multa miscare inainte de nastere( mergeam foarte mult, plimbari lungi si foarte relaxante, atunci bebe statea foarte cuminte, daca stateam pe loc incepea sa se agite, mai faceam exercitii cu o minge umflata, din aceea pe care copii o folosesc sa sara pe ea,asta m-a ajutat foarte mult la spate) si am respectat ce mi-a spus medicul, iar dureri am avut de la dilatatie 7
ai dreptate cu psihicul la nastere, cu cat iti este mai frica, cu atat se complica lucrurile, creste tensiunea,musculatura nu colaboreaza, este ca o comanda de anulare al unui proces pe care corpul este obligat sa il execute, asa ca daca suna ceasul, trezirea si la actiune
pentru mine nasterea a fost ca un miracol si ca un privilegiu de a avea o astfel de experienta minunata, cred ca nu exista sentiment mai intens, nici daca as privi soarele din varful muntelui Himalaya
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de wanna1687 la data de Sam 20 Oct 2012, 8:57 pm

dragelor va tin pumnii pentru cand se vor hotari prichindeii vostri sa vina!
noi avem peste 2 saptamani deja si suntem bine, sanatoase, deja ne-am obisnuit cu noul ritm. si e asa de frumos sa miroase toata casa a bebelus love
kiss

wanna1687
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 46
Localizare : -
Data de inscriere : 09/07/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Sam 20 Oct 2012, 10:54 pm

Felicitari, wanna! Nu am stiut ca s-a nascut printesina ta! Sa va bucurati de ea! Noi mai avem, nu mult, dar mai avem! Ma pot lauda cu niste picioare de manechinuita, maini amortite si nas infundat! Bebe sa fie sanatos si sa iasa repede si sa nu ma chinuie prea mult. Smile
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Dum 21 Oct 2012, 10:57 am

Wanna felicitari pentru bebelina. Sa intelg ca ai nascut exact la 40 sapt.
Sa te bucuri de micuta si ea sa creasca sanatoasa.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de GinaP la data de Lun 22 Oct 2012, 9:40 pm

Felicitari Wanna!! bucurie
Noi maine intram in saptamana 38! Pe 1 noiembrie avem programata marea intalnire, asta in cazul in care nu se hoataraste domnisoara sa vina mai repede...sper ca nu!
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 23 Oct 2012, 1:58 am

Ne gandim la voi, nasteri usoare fetelor si recuperare rapida! Gina, exact 2 ani si 3 luni am si eu diferenta intre copii (baieti), sa vezi ce bine o sa fie ca sunt amandoua fetite.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mar 23 Oct 2012, 1:45 pm

Wanna, felicitări! Să crească mare, mare şi sănătoasă!

Gina, dacă vine în 01.11 se va naşte într-o zi cu mine. Smile

Eu am fost la medic aseară şi m-am întors aşa... puţin dezamăgită, sper să-mi treacă.

Mi-a zis că are 2500 g, eu mă aşteptam să spună că e ok şi când colo mă
întreabă: Dumneavoastră fumaţi? Că e cam subdimensionată! Ar fi trebuit să aibă cel puţin 2800. zid

Pe lângă asta şi asistenta mă întreabă ( a trebuit să îi comunic vîrsta fetală pentru testul non stres) ... 37 săpt şi aşa burtică mică? zid

Evident, nu fumez, nu beau cafea, nu beau alcool şi peste toate mai şi mănânc toată ziulica. Şi nu prosti, ci cu valoare nutritivă.
În fine, oricum nu am ce face să ia mai mult decât vrea ea, important e să mai stea măcar două săpt. să mai pună ceva şi abia apoi să se hotărască să iasă. Eu sper... vedem noi.
Cred că nu contează cât mănânci căci o prietenă de-a mea a născut un băieţel de 3800g şi nu putea mânca nimic, toată sarcina a vomat continuu... deci?
În fine, îmi pun eu acum o grămadă de întrebări şi oricum fără răspuns.
Merg pe ideea că va sta până la termen totuşi şi îşi ia ea pe parcurs raportat la sarcină cât îi trebuie.
Sunt sigură că şi măsurătorile astea la eco sunt cu aproximativ circa şi ceva , nu sunt precise.

vă doresc sarcini şi naşteri uşoare şi să auzim de bine! kiss

Fulguţa ce faci? Ai născut?

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 23 Oct 2012, 1:59 pm

Uca a scris:
Sunt sigură că şi măsurătorile astea la eco sunt cu aproximativ circa şi ceva , nu sunt precise.
Uca, stii cum e cu masuratorile? In ziua in care am nascut0o pe Angelica mi-au spus la ecografie ca bb are 4kg +/- 500gr!!!! Mi s-a parut de-a dreptul hilar! La proportiile unui adult ar fi 80 kg+/- 10kg!!Cam mare marja de eroare! Asa ca, de la 2500 la 2800 nu-i mare diferenta!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Mar 23 Oct 2012, 3:07 pm

Uca, scumpa mea, te rog sa stai linistita! Eu am nascut-o pe Mara cu 2650. Copilul este super sanatos , vioi si vesel. Nu mi-a facut niciodata probleme majore de sanatate. Important acum este sa aiba plamanii buni ca sa fie pregatita sa iasa la suprafata. Important este acum sa te pregatesti pentru alaptat ca sa ia in greutate pt ca ei sunt atat de papaciosi incat ai sa vezi ca o sa puna aproximativ 1 kg in prima luna. Lasa stresul asta ca nu-ti face bine nici tie nici printesei.
Eu am fost ieri la control, credeti-ma, nu mai rezist. Atata se fatzaie si se suceste in burta ca pur si simplu nu mai pot. Primesc la picioare , pumni si se impinge cu fundul in coastele mele de-mi ies ochii ca la melc in cap. Eu am colul destul de scurt si din clipa in clipa astept minunea sa se intample. Mi-a zis medicul ca la 5-6 min de contractii sau daca se rup membranele sa o sun indiferent de ora.
No, deci, bebe Vladut are 3100 g si undeva la 50 cm. Acum om vedea pt ca eu il simt ceva mai mare. Ma mai laud cu niste maini amortite si cateva nopti nedormite. Sper sa ma lase asistentele alea din spital sa dorm si eu ca omul dupa ce nasc.
Uca, te pup si voi fetelor, o sa dau de veste cand nasc. Daca nu saptamana asta, cu siguranta saptamana viitoare o sa-mi tin puiul in brate.
Ma duc sa caut un finet acum ca sa fac un asternut dragut pt patutul lui bebe! Pupici! kiss
fulguta28
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mar 23 Oct 2012, 4:02 pm

Aura, şi cât a avut la naştere?
Da...cam mare marja de eroare!

Fulguţa, ce activ e Vlăduţ!
Eu, spre deosebire de tine mai vreau să stea la mine în burtică. Cred că nu e plăcut să te înghiontească tot timpul, a mea e cuminţică (încă), nu simt mişcările puternic , chiar îmi place când o simt. Smile Dacă te chinuie aşa poate chiar vrea să iasă să vă cunoască.
Mie medicul mi-a zis să-l sun când contracţiile sunt din 15 în 15 min.
Văd eu, în funcţie de cum mă simt, parcă nu aş pleca chiar aşa de repede spre spital.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 23 Oct 2012, 4:26 pm

eeee, ce vremuri, Uca, iti spun eu, la Fulgutza nu numai ca se fataie bebe dar se mai fataie si Mara...oooo, cunoastem bine....
NU-ti face probleme de greutate, eu l-am nascut pe primul de 2700 (prematur, la 36 saptamani) a scazut pana la 2485 dar mi l-a dat acasa, mi l-au trecut pe fisa de 2500. A luat in primele 4 luni cate 1200g pe luna!!!
Cel mic, la 36-37 saptamani, 3000 la nastere, a avut de unde sa scada, dar lua pe luna maxim 750g, a crescut foarte greu, s-a simtit stresul celor 2 copii si ce-a mai venit (prietenii stiu) insa m-am incapatanat sa alaptez. L-am dus asa pana la 11 luni dupa care nu a mai mancat lapte, daca bea 70ml pe zi!!! Pot spune ca abia acum, la 2 ani si 5 luni si-a revenit cu kg, a inceput sa manance la cresa si se cunoaste. A mai pus pe el, adica are si el 12 kg (cel mare avea 12500 la 1 an, ca sa vezi diferenta Smile)) ). Eu inca-l mai imbrac cu bodyuri de la 8 luni, nu i le prind intre picioare, dar el e inalt si subtire, si manancaaaa, dar nu pune pe el...mai bine wink

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Mar 23 Oct 2012, 4:33 pm

Smile) La prima sarcina am sunat cand aveam contractii din doua in doua minute. Incepusera in jurul orei 1 noaptea. Pana la 7 dimineata mi-am facut de lucru. Am sunat medicul, m-a trimis la spital si la ora 11 ma vedeam cu fetita mea.
Acum, la a doua sarcina, cica ar fi bine sa fiu mai precauta si sa sun din timp ca sa nu risc sa ma duc cu placenta in punga. Smile))
Vladut este tare nabadaios si puternic. D-aia zic, cred ca este destul de maricel pt ca si buricul mi-a iesit in afara iar loviturile sunt ca niste ghiulele. El sa fie sanatos si sa vina cand o vrea el!

Hahaha, Diada, Mara are muci la greu si noptile mele sunt "parfum".
fulguta28
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 23 Oct 2012, 5:03 pm

Pune-i ceapa taiata langa ea, sa vezi ce frumos respira! Si noi avem muci, nu se poate unul fara altul!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 24 Oct 2012, 8:38 am

Uca a scris:Aura, şi cât a avut la naştere?
Da...cam mare marja de eroare!
A avut 4100gr, deci au nimerit destul de bine, dar unei fete i-au zis ca bb nu-i prea mare, maxim 3500! I-au facut cezariana si copilul avea 5300!!!!! Glumeau cei din sala de operatie:"sa-i spuneti dlui doctor ca fetita asta are 3500 doar pe-un picior!" rade rade
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 25 Oct 2012, 5:34 pm

Uca nu te lua dupa ecograf, la Paul eroarea a fost de vreo 500g, la Radu nu mai tin minte. Nu e cantar, e doar ceva foarte aproximativ.
Si nu are nici un rost sa te stresezi, totul o sa fie perfect si cu bebica si cu tine. Imi pare rau ca te-a speriat medicul, ar fi trebuit sa fie un pic mai diplomat.

De la contractii la 15 minute si pana nasti mai poate trece si o zi. Mai bine te duci sa tragi un pui de somn, ca sa ai putere pentru travaliul adevarat. Pana nu sunt sistematizate contractiile, nu trebuie sa te ingrijorezi. La Paul (zic de el pentru ca e vorba de prima sarcina, la a doua e un pic diferit) am plecat la spital cand aveam contractii la vreo 3 minute, dar nu erau inca sistematizate. Asta era la 3 dimineata, iar de nascut am nascut la 11:40. Abia pe la ora 7 parca au inceput contractiile acelea care te fac sa strangi din dinti:))

Fulguta, Gina , sa aveti nasteri usoare si bebici sanatori si mancaciosi! Uca tie inca nu-ti urez nimic:), iti doresc sa-ti mai stea bebica in burtica atat cat sa fii linistita si nu mai ai emotii pentru ea!
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Joi 25 Oct 2012, 6:31 pm

Uca sa stii ca si la mine a fost cu eroare la masuratori. Imi facuse eco chiar in ziua in care am nascut si au zis 3300 si Maruca a avut 3000 in cap.
Oricum bebelina ta va avea peste 2500 asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

Mie sincer nu imi vine sa mai merg la nici un contro ca mai mereu li se pare cate ceva.
Acum la ultima eco Dr a zis ca e placenta imbatranita si gaurita. Atat timp cat bebe creste si e vioi chair nu imi fac probleme. Incvepuse sa ma itnrebe de daca am probleme de cuagulare si tot felul de alte chestii si era uimita ca nu am niminc din ce enumerase.
Ioana nu am apucat sa iti scriu dar merg tot la dr la care ai fost tu.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Joi 25 Oct 2012, 6:57 pm

No, Uca este si la prima sarcina si ca fiecare viitoare mamica, isi face griji de evolutia copilasului din pantecele ei. Eu una o inteleg perfect!
Acum, am avut ceva emotii aseara! Am luat o cutie cu reviste de pe dulap si bineinteles la cateva ore au aparut niste contractii. Le-am monitorizat dar erau aiurea, asa ca am stat frumos in patuc pana au trecut! Mai are de stat 10 zile la purtator, asa ca ar fi bine sa stea acolo!
fulguta28
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 03 Noi 2012, 11:02 am

A nascut Fulguta!!!! ura Bebe a avut 3400 la nastere, nastere normala, si 50cm! Mai multe detalii o sa ne zica ea cand revine acasa!

Recuperare usoara si bb papacios! Flowers

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Sam 03 Noi 2012, 2:40 pm

Hello! Da, am nascut un Vladut perfect sanatos si frumos! Suntem bine si fericiti impreuna. Nu-i un baietel plangacios, refuza cu vehementa biberonul si cauta sanul.
Asa, este un bebe nascut la termen, cu 3400 g, 50 de cm, Apgar 9. El ar mai fi stat in garsoniera... Smile dar am hotarat cu medicul meu sa inducem nasterea. M-am internat in jurul orei 7.30 si la ora 12.45 imi pupam bebelusul.
Va pup si asteptam vesti si de la Uca!
fulguta28
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Sam 03 Noi 2012, 3:03 pm

Felicitări Fulguța! Să crească mare, să fie sănătos și un mare mâncăcios!

Mă bucur că totul a decurs bine.
Vă mulțumesc pentru încurajări. Mi-au fost de folos sfaturile voastre.
Luni sau marți merg la control, asta dacă până atunci nu se hotărăște să iasă. Smile
Văd că încă îi place în burtică și mie îmi place că mai vrea să stea.Chiar îmi va fi dor de perioada asta.
Vă țin la curent dacă se schimbă ceva.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 03 Noi 2012, 4:24 pm

Felicitari Fulguta! Sa-ti traiasca baietelul si sa fiti fericiti impreuna! Flowers
Hai tu Uca, hai si tu domnisoara, afara! ura

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Lun 05 Noi 2012, 10:47 am

felicitari, fulguta. sa va traiasca minunea de baietel, sa va bucurati de cresterea amandurora.
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de kitty_1973 la data de Lun 05 Noi 2012, 1:31 pm

Felicitari Fulguta pentru Vladut. Sa fie sanatos si sa aiba mult noroc in viata... kiss
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 44
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat