Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

+51
diblaru maria
cristina07
Motzu
teisoara
ema
Eva
Mickey
stoy
danabarbu2007
geo
Danu
wanna1687
ancabanu
zahariaelouise
denis21
Angelica18
Giobsy
Dorulet
Chirrox13
SilviaDumitrescu
CCristinaC
bubu85
Carmencyta
roxana_elle
stejara
Karina33
MagdaMarin
mimiady63
aurishta
mnarcisa
trandafiras78
RamonaM
pufoi
kitty_1973
danae
danachesches
coripin
Nina Constantin
GinaP
fulguta28
diada
kmn
musetel
Uca
valentinadof
danyelyta28badea
MihaelaT
firicel
ioana soare
AlinaJ.Bijoux
Admina
55 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de diada Mier 12 Sept 2012, 3:47 pm

Eu zic sa te bucuri de a doua sarcina cat mai mult, si odihneste-te cat poti o sa ai nevoie! nu abia astepta rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de GinaP Mier 12 Sept 2012, 4:54 pm

Eu deja nu ma mai pot odihni ca bebelina mea se fataie mai mult noaptea si acum simt toate miscarile mult mai bine. Daca chiar are chef de joaca, atunci imi danseaza burta in toate partile Smile si mai dormi daca poti. Ca sa nu mai vorbim de drumurile la baie din cauza jocului cu vezica mamicii. Ma intreb cand se va muta la ficat scratch . Probabil nu s-a intors inca, pentru ca la coaste a ajuns de ceva vreme si ma trezesc ca abia respir.
La noi de acum incepe pregatirea intensa pentru venirea pe lume a Sofiei si sincer nu mai prea am rabdare. Mai am 6 saptamani de asteptat.

GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de wanna1687 Mier 12 Sept 2012, 9:31 pm

gina ai perna de-aia de gravide? as recomanda-o tuturor, eu nu pot sa dorm fara ea...
eu dorm destul de bine, cam 10 ore pe noapte, cu maxim o trezire uneori cand trebuie sa ma dezmortesc ptc nu pot dormi decat pe partea stanga, dar uneori dorm toata noaptea neintoarsa... o mai simt ca prin vis pe micutza cand se balaceste si o mangai in semi-somn ...
poate si salteaua conteaza, e de-aia ce se muleaza pe corp si-mi sustine super burta, desi la nivelul soldului e o gaura imeeeensa dimineata cand ma trezesc lol!
avatar
wanna1687
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 46
Localizare : -
Data de inscriere : 09/07/2012

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de coripin Joi 13 Sept 2012, 9:56 am

Smile stiu ca o sa fie greu, dar si frumos, in acelasi timp. sper doar sa nu mai trec prin alta depresie post partum, ca dupa prima nastere

profit de odihna, fetita mea doarme toata noaptea de cand avea 2 luni. numai ca indata o sa inceapa trezitul de multe ori noaptea ca sa merg la baie, si durerile de spate...

pupici
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de GinaP Vin 14 Sept 2012, 10:12 am

Wanna, nu am perna speciala de gravide, dar am perna mea speciala pe care o folosesc in acelasi scop. Eu nu ma pot odihni din alte motive. Pur si simplu nu am somnul destul de adanc. Probabil inca nu mi-am revenit din punctul asta de vedere de la prima mandrete a mea, cu toate ca ea doarme toata noaptea de mult timp. Si acum o iau de la capat.
La mine in Banat e tot sarbatoare pana luni si e putin ciudat sa nu pot face nimic atatea zile, cu toate ca de lucru as avea, nu gluma. Dar o sa profit sa ma pot relaxa...sper Smile
Pup burticile pupi
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Vin 14 Sept 2012, 10:55 am

Cate fete gravidute pe aici si mai ales la al doilea bebe. Sa fie totul intr-un ceas bun tuturor. hug

La noi, schimbari majore nu sunt. Am scapat de o infectie ce scurta colul, am dat de alta care determina aparitia contractiilor. Ma mir si eu cum de m-am procopsit cu asa ceva, mai ales ca sunt o persoana extrem de exigenta in ceea ce priveste igiena si nu m-am expus in vreun fel. Partea pozitiva este ca azi se implinesc 36 de saptamani de sarcina. De acum inainte, se considera ca am intrat in perioada normala nasterii. Sper sa fie bebe sanatos.

Am emotii mari cu venirea celui de-al doilea baietel. Mai avem un baietel care in 2 saptamani face 2 anisori. Sper din suflet sa fie usoara adaptarea lui la noua situatie. Imi fac tot felul de scenarii legate de cum ma voi imparti, in asa fel incat cel mare sa nu simta ca e dat deoparte prin venirea fratiorului. Mai e un pic si voi vedea cum vor decurge lucrurile in timp real.

Gina, probabil ca nu dormi din cauza sarcinii propriu-zise. Oricum, mult a fost, putin a ramas. Smile Eu la ambele sarcini m-am confruntat cu insomniile, la care acum se adauga si minim o trezire pe noapte a baiatului pt lapte. Dar rezistam pe baricade Smile).
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de GinaP Mar 18 Sept 2012, 10:32 am

Trandafiras, aceleasi griji despre cum sa ma impart imi fac si eu. Si fetita mea mai mare va implini 2 anisori acum pe 29 septembrie, iar eu voi naste cel mai probabil pe 25 octombrie. Si ma gandesc mereu cum o sa fac sa nu se simta cea mare neglijata, dar nici sa ao rasfat nu vreau.
Cu somnul e o combinatie intre sarcina si o pitica de 2 ani care imi consuma si putina energie pe care o am . Asta e; nu e usor sa fi mama, dar e cel mai frumos job din lume wink
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Mar 18 Sept 2012, 1:44 pm

GinaP a scris:Trandafiras, aceleasi griji despre cum sa ma impart imi fac si eu. Si fetita mea mai mare va implini 2 anisori acum pe 29 septembrie, iar eu voi naste cel mai probabil pe 25 octombrie. Si ma gandesc mereu cum o sa fac sa nu se simta cea mare neglijata, dar nici sa ao rasfat nu vreau.
Cu somnul e o combinatie intre sarcina si o pitica de 2 ani care imi consuma si putina energie pe care o am . Asta e; nu e usor sa fi mama, dar e cel mai frumos job din lume wink

Ce coincidenta. Fii-miu face 2 ani tot pe 29 septembrie Smile . Termenul nasterii e pe 13 octombrie, insa la mine se pune problema nasterii de vreo 3 saptamani. Acum sa vedem pana cand vrea cel mic sa stea in burtica. Eu sper inca vreo 3 saptamani, dar cred ca-s irealista. Vom vedea.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de GinaP Mar 18 Sept 2012, 8:55 pm

Pai atata timp cat treci de 37 de saptamani se considera la termen. Eu DPN il am acum pe 7 noiembrie, insa va trebui sa nasc prin cezariana, din pacate, si asa ca o sa vorbesc cu medicul sa ma programeze pe 25 octombrie ( la 38 de saptamani si 2 zile ar fi asta si cezarienele programate se fac majoritatea in saptamana 38, ca sa se evite intrarea in travaliu). Sa speram ca si medicul va fi de acord. Joi am programare si atunci o sa si vorbesc cu el despre asta.
Oricum si oricand ar fi iti doresc o nastere usoara si un bebe frumos si sanatos!
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 19 Sept 2012, 10:07 am

Gina, iti multumesc pt urari. Asemenea si tie. Da, asa e legat de ajunsul la termen. Eu mi-as dori ca nasterea sa fie de la sfarsitul saptamanii urmatoare incolo, pt ca va veni si mama sa ne ajute pt perioada de inceput. Sotul doreste sa participe la nastere (a facut-o si la cel mare) si avem nevoie de o persoana sa stea cu baiatul. Vom vedea.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de bubu85 Lun 24 Sept 2012, 9:59 am

Ce de burtici frumoase!!
Vin si eu sa va povestesc problemele mele.
Pentru ca m-am simtit foarte rau de ceva vreme incoace in timpul mestruatiei, am decis sa ma duc la medic si implicit sa schimb medicul la care mergeam pana acum. Am reusit in cele din urma sa ma hotarasc asupra unui medic ginecolog, si drept urmare saptamana trecuta i-am facut o vizita unei doamne doctor, care este o scumpa si o draguta, foarte mult mi-a placut de ea. Singurul lucru care in acest moment ma nelinisteste este diagnosticul pus de ea: endometrioza cu sensibilitate in zona rectului, Dna Dr. mi-a spus ca ea imi recomanda sa fac o laparoscopie, pentru ca endometrioza e mica inca (2/8mm) si se poate elimina in totalitate laparoscopic, iar apoi urmeaza 6 luni de tratament, sau putem incerca 3 luni de medicamente si sa vedem cum evolueaza endometrioza, daca este nevoie sau nu de interventia chirurgicala. Sincer inca nu stiu ce sa fac, imi este cam frica de interventia chirurgicala, si m-am hotarat sa plec si la Cluj la Dr. Sbarciu la clinica Stanca. El ma poate primi vineri dimineata, am sa vad daca pot ajung atunci la el, sa vad cum reusesc sa ma invoiesc de la serviciu, sunt in perioada de proba, am contract pe o perioada determinata de 3 luni, perioada care exprira in 4 octombrie, dar totusi nu as amana atat, pentru ca daca si Dr. din Cluj spune ca am nevoie de operatie sa o fac pana nu e pre tarziu, pentru ca durerile din timpul menstruatiei sunt groaznice, si nu le mai support. Am facut si un citotest care trebuie sa-mi vina dupa data de 8 octombrie, sper sa fie un rezultat bun, sa nu mai am si alte surprize. Voi ati auzit de acest doctor din Cluj, ca eu pana acum am auzit doar de bine de el, sper sa fie asa. A-ti fost acreva din voi diagnosticate cu endometrioza?
Cam astea sunt noutatile mele, care din pacate nu sunt prea roz, dar sper sa se rezolve problemele.

Va pup si va doresc o saptamana frumoasa.
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de geo Lun 24 Sept 2012, 10:24 am

Bubu, am si eu o prietena cu endometrioza, a fost si ea la o multime de doctori si inca nu stie daca sa o opereze sau sa o lase acolo. Chiar unul din doctori i-a spus ca dupa cartile de specialiate ii recomanda sa se opereze, dar daca ar fi sora lui in situatia asta, i-ar zice sa nu se opereze Sad

Imi pare rau ca te bag in ceata, ce voiam de fapt sa-ti spun e ca in perioada de proba iti poti lua concediu de odihna, proportional pentru cele 3 luni.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de bubu85 Lun 24 Sept 2012, 10:38 am

nu cred ca av fi problema cu invoitul de la munca, dar imi cam este jena sa ma cer, dar asta este sanatatea mea e pe primul loc.
Sincer nici eu nu m-as opera, pentru ca am inteles ca endometrioza va amaprea la un moment dat inapoi, sau dupa o sarcina poate disparea de tot, e o boala inca nu foarte cunoscuta, inca nu se stie cauze aparitiei ei.
problema este ca din cauza ei nu raman insarcinata, e unul dintre factori, dar domana doctor a spus ca pot avea noroc sa raman insarcinata si dupa sarcina sa dispara. Deci sunt total in ceata, de aceea as dori sa merg si la Cluj la un alt doctor
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de GinaP Mar 25 Sept 2012, 8:59 pm

Bubu, sper sa rezolvi problema, sa nu fie nevoie de operatie si peste cateva luni sa ne dai vestea ca vei fi mamica hug
Noi azi am intrat in saptamana 34 si ne apropiem cu pasi repezi de momentul magic love
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Uca Vin 12 Oct 2012, 10:11 am

Vin şi eu la raport, mai sunt patru săptămâni ( pe ceas) şi ard de nerăbdare.
Abia aştept să vină momentul, pe de-o parte şi pe de-alta simt aşa că o să îmi fie tare dor de perioada asta.
Bebe, marţi, când am fost la control, avea aprox. 2200 g. Medicul a spus că e ok, tati se speriase că nu o să mai fie timp să ia în greutate. rade
O să mai merg la control peste nici două săpt, mai exact în 22. Vedem atunci cât a mai evoluat. Eu nu am luat prea mult în greutate, am cu 10 kg mai mult decât înainte de sarcină, poate de acum încep şi eu să mai pun pe mine. Shocked

Vă doresc sănătate maximă, bebeluşi sănătoşi şi ascultători! kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de zahariaelouise Vin 12 Oct 2012, 10:47 am

bravo Uca, nu te speria, estimarile de greutate s-au dovedit a fi mai mici decat greutatea normala, asa ca bebe e super ok
acum trebuie sa te gandesti ca iti trebuie si tie rezerve de grasime ca sa poti face fata perioadei de alaptare care este foarte importanta pentru sanatatea copilului si a mamei, nu-ti fie teama sa mananci chiar daca sunt cantitati mai mari decat normal( esti intr-o situatie in care trebuie sa hranesti doua persoane si nu e anormal sa mananci mai mult), acum bebe mai ia in greutate si creste necesarul, profita de toate legumele, fructele de sezon si nu evita carnea, daca nu te simti satula inseamna ca ai nevoie de mai mult, iar poftele sunt ceea ce lipseste asa ca daca ti-e pofta inseamna ca organismul are nevoie de ceva
ai grija si de psihic, binedispune-teodihneste-te cat poti si pregateste-te pentru ce va urma, nasterea
eu tin pumnii tuturor si am candela aprinsa, ma rog de bine pt voi si pt bebicii vostrii kiss
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de diada Vin 12 Oct 2012, 10:56 am

zahariaelouise a scris:
ai grija si de psihic, binedispune-teodihneste-te cat poti...

Aici ai pus punctul pe i! urmeaza depresia pe care eu recunosc ca am avut-o la amandoi copii, la cel mic a trecut mai repede parca...

Tin pumnii la toate gravidele!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de GinaP Vin 12 Oct 2012, 11:10 am

Si eu am inceput cu AMR-ul. Din pacate nu pot spune exact cat mai am. Pe mine ma asteapta o cezariana si nu sunt fericita din cauza asta, dar incerc sa raman ZEN wink Important este ca noi si bebeii nostri sa fie sanatosi.
Eloise are dreptate la partea cu alaptatul. Eu cand o alaptam pe Andreea mancam mult mai mult si de-aia tot am slanit chiar in timp ce o alaptam. Si cand am intarcat-o mancam abia jumatate din cantitatea initiala.
Acum ma duc sa linistesc o domnisoara de 2 ani cu nevoie de afectiune. hug
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Vin 12 Oct 2012, 11:15 am

Neata!
Uca, scumpa mea, nu trebuie sa te ingrijoreze foarte tare greutatea pt ca atunci cand o sa vina pe lume, cu siguranta o sa ia in prima luna de viata ce nu a pus in ultima luna in uter. Eu cunosc un caz, adica pe mine. Fiica-mea s-a nascut cu 2650 g si nu am avut probleme cu ea. Este sanatoasa tun si vioaie. Mai ia in considerare ca masuratorile au in perioada asta o marja de eroare de 300 g, deci poate fi mai plinuta domnisorica ta.
Cat despre noi, ce sa zic, miercuri cand am fost la control parca mi-a cazut cerul in cap si nu alta. Tocmai am primit vestea ca s-ar putea sa vina pana in 22 oct. domnul Vladut. Eu sunt tare nepregatita si am plans tare mult in ziua aceea. Nu sunt nepregatita in sensul ca nasc cel de-al doilea copil, ci sunt nepregatita cu tot ce tine de material, hainutele nu-s spalate si nici calcate, bagajul de spital nu este gata pt ca nu am toate cele necesare in el, banuti, nu am decat o parte din ei. Offf, e drept ca in ultima luna am fost mai depresiva, dar tare cred ca am puterea sa ies repede din starea asta.
No, va pup dragelor si va doresc nasteri usoare! kiss
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Admina Vin 12 Oct 2012, 11:26 am

Uca, dupa 37 de saptamani e considerat la termen, deci nu as sta culcata pe o ureche ca mai sunt fix 4 saptamani. Ia in considerare ceaiul de zmeur, o cana pe zi. Da cautare pe net, ca sa citesti mai multe pareri; ceai de zmeur (nu de zmeura), e pentru o nastere mai usoara. wink
In rest, rasfata-te cat mai poti, dupa venirea bebelusei, ea va fi vioara I-ii si tu pe locul doi, buna bucata de timp. Dar merita, o sa vezi.
Fa plimbari lungi, mersul pe jos face piciorul frumos si ajuta la nastere, scurteaza travaliul. In timpul travaliului nu pleca de la primele semne la spital, deoarece, de cele mai multe ori dureaza. Cronometreaza contractiile (sotul, ca tu o sa ai altele pe cap) si fa ceva placut. Asculta muzica, un masaj, o lumanare parfumata si un dus nu prea cald, ajuta cat mii de oxitocine perfuzabile. Si asculat-ti corpul si pe bebe. Cel mai bine e sa iasa cand e ea pregatita, nu cand vor medicii. Daca pui in practica micile trucuri de mai sus, nu ajungi la termen sigur si cred ca e mai bine asa. Una e sa nasti un bebe de 3kg si alta e sa aiba spre 4...
Nu te stresa cu kg absolut deloc. 10 kg pana acum e foarte bine, probabil ca vei mai pune maxim 2-3, deci ideal intr-o sarcina. In plus, kg acestea nu sunt grasimea ta, sunt bebe+lichid amniotic+ lichidele pe care le retine corpul tau in sarcina. Vei vedea ca o sa zboare vreo 5-6 la nastere si restul in primele luni de alaptare. Pentru epiziotomie (daca va fi cazul) cumpara-ti ceai de galbenele si pelin, pentru spalaturi (ajuta la cicatrizare). Sa ai in casa ceai de anason si chimen si Babycalm. Sa-ti aduca in spital parintii, sotul pentru ca e bun anticolitic pentru bebe (prin lapte) si pe tine te ajuta la lactatie.
Si sa dormi muuuult, cat de mult poti, perioada asta. Dupa ce vine bebelina, mai slabut cu somnul. wink
La nastere sa nu lasi niciun stres sa te afecteze, mergi increzatoare ca va fi bine, ca vei naste usor si ca veti lucra in echipa, tu si cea mica. Noi suntem cei mai mari dusmani sau prieteni ai nostri, daca psihicul nu e ok si teama de nastere e mare, normal ca bebe nu copereaza, organismul sta crispat si nu ajuta. Nasterea normala e metoda lasata de natura si e cea mai buna cale de a aduce pe lume un copil, corpurile noastre sunt pregatite pentru aceasta experienta, in ciuda "sfaturilor medicilor". Ei trebuie sa fie acolo ca niste arbitrii, sa asiste, dar sa nu intervina, pentru ca jucatorii sunt mama si bebelusul, ei produc aceasta minune. nor
Fulguta, nu are cine sa te ajute cu treburile casei, calcat spalat? Sotul nu poate sa faca lucrurile astea? Nu te mai stresa acum, starea ta e strans legata de a puiului si i-o vei transmite. Calmeaza-te si gandeste-te ca baieteii stau mai tot timpul mai mult la caldurica, sunt mai mamosi. Nu lasa depresia sa te afecteze, pentru ca in nasterea unui copil celelalte treburi casnice trec pe locul II, III, ...100. Ce mai ai nevoie in bagajul de spital?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de GinaP Vin 12 Oct 2012, 11:34 am

La capitolul pregatire, pt bebelina mai avem putine de luat. Doar cadita este asa, cheltuiala mai mare. Dar mai am si eu de luat una-alta pt bagajul meu de spital, plus banii pt nastere...si noi exact luna asta am avut cele mai mari cheltuieli cu alte chestii, cheltuieli ce chiar nu au putut fi amanate sau evitate. Nu stiu cum o sa ne descurcam luna asta, mai ales ca cel mai probabil voi naste in intervalul 25 oct - 1 nov.
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Vin 12 Oct 2012, 11:41 am

Sad nu are din pacate cine sa ma ajute in afara de sotul meu care saracul face destul de multe. Spala vasele, face lapticul dimi si seara, face baita Marei, etc. parintii mei inca lucreaza si vin seara tarziu, socrii nu am. In bagajul de spital pana ieri nu aveam mai nimic. Azi sotul se duce sa cumpere pt bebe crema antiiritatii, Pampers pachet mic care sa dea naiba daca am gasit pe undeva, ser fiziologic si cele necesare pt el cand o sa-l nasc si cand o sa fim acasa. Bine ca am casa zugravita proaspat Smile. Macar atat!
Noi si copiii sa fim sanatosi, restul vorba Adminei, sunt pe planurile inferioare.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Uca Vin 12 Oct 2012, 11:43 am

Eloise, eu chiar mămânc, nu evit mâncarea deloc !!! rade Ai mei îmi spun că sunt ca un mic rozător...
Începând cu 30.07.2012 m-am cântărit în fiecare luni dimineaţă iar media calculată e de 560 g pe săptămână ceea ce cred că e ok. Să spunem că mai iau încă două sau maxim trei kg până la naştere, ceea ce iar e bine. Mănânc de toate, fructe, legume, carne, lactate şi dulciuri mai puţin căci chiar nu le simt lipsa ( dar mai mănânc ciocolată cu +60% cacao şi ciocolată de casă făcută de mine).

Eloise, Diada, chiar m-am gândit şi la depresie, presupun că e inevitabilă dar chiar gândesc pozitiv. Smile

A... am uitat să vă spun de virusul hep. B.
Mi-am refăcut tranzaminazele, au ieşit la limita minimă ( chiar mai mici decât prima oară)şi am stabilit cu ginecologul că nu trebuie să mai fac viremia.
Îmi spunea că riscurile pot fi aceleaşi atât prin naştere naturală cât şi prin cezariană.
Am vorbit şi cu consultantul pe alăptare de la Materniatate şi mi-a spus că după administrarea imunoglobulinei pot alăpta liniştită! Deci! ce poate fi mai frumos de atât! Pot naşte natural şi pot alăpta, ceea ce e super! Smile

Fulguţa, eu nu m-am stresat cu kg. micuţei Ioana ( nu mai ştiu dacă v-am spus dar aşa o va chema Smile ) ci tati era panicat dar l-am liniştit, dacă medicul a spus că e bine eu l-am crezut ( deşi parcă mă aşteptam să aibe mai mult, dar cum ai spus şi tu, erori pot fi).
Îţi ţin pumnii să fie bine, nu te gândi la ce e mai rău, încearcă să gândeşti pozitiv.
Nici eu nu am toate gata, ce să mai spun de bani... dar asta e... cumva o scoatem la capăt.
Tu ai termenul parcă cu o săptămână mai repede decât mine. Şi eu îmi doresc să mai stea în burtică măcar până în noiembrie dar dacă vrea să vină mai repede, asta e, nu pot hotărî eu.
Hai, capul sus şi nu te mai stresa, trebuie să gândeşti pozitiv!!! Îţi va face bine atât ţie cât şi lui Vlăduţ.

Admina, de aceea am şi scris pe ceas, ştiu că poate veni mai repede şi m-am obişnuit deja cu ideea. Smile
Mulţumesc pentru sfaturi, o să ţin cont de ele. Îmi sunt foarte utile!
Medicul meu e pro naşteri naturale, ceea ce mă bucură. Chiar a fost plăcut impresionat că din prima i-am zis că vreau să nasc natural şi să alăptez.

Gina, îţi ţin pumnii.
Şi nouă, toate cheltuielile mari ni s-au adunat acum, să nu îţi spun ce praf e luna noiembrie... nici căruciorul nu l-am cumpărat încă ( e comandat dar încă neplătit), şi ar mai fi şi cădiţa, şi-o saltea... nici nu mai ştiu... în fine. Sunt optimistă totuşi în ciuda tuturor neajunsurilor. Sincer, cel mai important e să se nască sănătoasă şi să fie bine, în rest, ne-om descurca cumva.

Vă pup şi vă îmbrăţişez! kiss



_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Vin 12 Oct 2012, 12:13 pm

Uca, am DPN-ul pe 2 noiembrie. Vladutel al meu are cam 2900 g, dar parca-l simt ceva mai mare. Ii simt picioaree prin coaste, se impinge cu capul in bazin si toata ziulica nu sta locului. No, deci este posibil sa nasc mai devreme pt ca deja colul se inmoaie si se scurteaza. Macar sa nasc noaptea pt ca de la mine pana la spitalul Malaxa, mananci o paine.
Ioana este un nume foarte frumos! love
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de zahariaelouise Vin 12 Oct 2012, 12:40 pm

nasterea naturala este cea mai buna pt ambele parti, felicitari celor care au curajul sa adopte metoda! cezariana daca nu e necesara e bine de evitat pt ca pare o solutie mai usoara, dar nu e deloc asa, dupa nastere bebe are nevoie de mama si trebuie sa se refaca repede pt efort(psihic si fizic), iar cezariana se poate sfarsi cu sechele pt mama, riscuri sunt in ambele cazuri
eu am nascut natural ambele fete si multumesc lui DUMNEZEU ca am avut curajul si suportul medical exceptional, prima data a fost o lectie de viata si pt a doua oara a mers treaba super usor
sa va spun si voua ce m-a sfatuit profesorul la prima sarcina: ca sa nasti usor, nu impingi, nu te scremi pana nu te dilati complet, scremutul la contractii duce la exercitarea unei presiuni pe col si asta il face sa nu se mai dilate, asa ca nu impingi pana nu iti spune medicul, respiratia este foarte importanta, intre contractii se respira adanc si relaxat ca sa se oxigeneze totul bine, la contractii se respira ca un "catel"( nu stiu cum sa explic in cuvinte, inspiri si expiri scurt si rapid astfel incat musculatura abdomenuui sa se miste, nu toracele), respiratia se exerseaza inainte de nastere, daca travaliul incepe acasa, da puteti sta linistite o perioada, dar daca se rupe apa sau apare tusea seaca, ameteli sau orice alt semn, trebuie mers la spital, in timpul travaliului nu este indicat statul in picioare( gravitatia trage grutatea in jos si apare presiunea pe col, puteti sta in multe alte pozitii, plimbarile va epuizeaza
acum cu depresia nu este obligatorie, depinde de suportul si confortul fiecarei mame, venirea unei fiinte atat de fragile si total dependenta de mama aduce o responsabilitate enorma si mama trebuie sa fie pregatita in primul rand pt asta, insa trebuie stiut ca dragostea si instincul matern iti spun automat ce ai de facut pt bebe, cei din jur pot ajuta fizic si psihic mama, dar numai mama stie ce sa faca pt bebe, ascultati pareri si sfaturi, dar selectati si hotarati singure cum si ce aplicati in cazul copiilor proprii
cred ca am scris un roman, dar sper sa va ajute cu ceva, pe mine m-au ajutat toate lucrurile astea si am nascut natural o fetita de 4,700kg
daca am uitat ceva, puteti intreba
fulguta, nasti la Malaxa? au sectie de maternitate?
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB