Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Caciuli, basti tricotate V

+64
suri
roxx
Karina33
europolis
Giorgi
fulguta28
cica elena
Maria Tatuti
mari42
geo
rivka
marina40
flori de camp
gabi1972
doraly
canadianca50
Serban Valentina
emmancita
manuela29
letho
piciul
cris_io_mat
lucky
kla78
anda81
liavas
daniela.florea12
dulci_dey
irish05
valentinadof
symos
Liliana Solom
crina68
alessia2007
viorica
SilviaDumitrescu
Dorulet
dorinamisov
lilian
iuliana72
adri65
tatiana_02
vyky2010
cristina07
mnarcisa
gabriela1554
myky7robc
stoy
Angelica18
anc@
victoriacus
CCristinaC
T_mihaela
samo99ro
oanapip
Cleo36
mari01
georgeta.prnic
alina melania
Uca
ioana soare
pufoi
tinap
firicel
68 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de symos Dum 02 Dec 2012, 8:30 pm

superb ioana asa cum ne-ai obisnuit
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de cristina07 Dum 02 Dec 2012, 8:37 pm

Ioana, ca de obicei perfecte. kiss
Te rog si eu cand iti faci timp sa pui niste diagrame si explicatii.
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de manuela29 Dum 02 Dec 2012, 10:37 pm

Felicitari Ioana!Toate caciulitele sunt superbe dar cea a lui Paul mi s-a lipit de suflet!
manuela29
manuela29
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 168
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de alessia2007 Dum 02 Dec 2012, 10:43 pm

Ioana superbe caciulite. Cred ca tare mult ai pieptanat ciucurelul sa iasa asa rotund si pufos. Felicitari. Sa le poarte sanatosi toti copii.
alessia2007
alessia2007
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 42
Localizare : arges
Data de inscriere : 14/01/2010

http://angelicalucreaza.blogspot.com/

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de ioana soare Lun 03 Dec 2012, 12:24 am

Va multumesc frumos pentru aprecieri! pupi hug

Angelica Paul plangea pentru ca nu vroia sa tina caciula pe cap. A fost un chin sa-l probez in timp ce o lucram. L-am folosit pe post de manechin de proba si la caciulile fetelor pentru ca are circumferinta capului doar cu 1cm mai mica si mereu se lasa cu lacrimi. Ciucurele l-am lucrat pe aparatul “pom pom maker”(multumesc Ana Maria, e super practic pupi ), sunt niste semicercuri din plastic ce se unesc. A iesit asa ca o minge de plus in primul rand datorita tipului de fir (lana moale si pufoasa rasucita lejer) dar si pentru ca este foarte des, am infasurat cat de mult fir am putut. Apoi l-am tuns. De pieptanat nu l-am pieptanat ca sa nu stric firele.

Caciula cu bufnite si cele cu margele sunt lucrate dupa imaginatia si calculele mele, am avut clar in minte cum vroiam sa arate ambele, dar nu ma hotarasem la un mod de executie. Am avut mai multe idei si incercari pana m-am hotarat la cel final.

Pentru cea cu bufnite am facut o mostra iar apoi am montat 92 de ochiuri (Paul are circumferinta capului de 48,5cm, am lucrat cu andrele de 4,5mm) si am lucrat model elastic 2oc fata/2oc dos. Am lucrat atat cat am considerat ca vreau sa fie de lat elasticul (15 randuri).
Apoi am stabilit amplasarea urechilor si mi-am impartit randul asa: 26 de ochiuri pentru ceafa, 12 ochiuri pentru fiecare ureche si 42 de ochiuri pentru frunte.
Randul urmator am separat urechile si am lucrat asa (inceputul de rand l-am considerat a fi mijlocul cefei) : model elastic 13 ochiuri urmatoarele 12 ochiuri le-am trecut pe o andrea de rezerva pentru urechea dreapta si in locul lor am montat pe andreaua de lucru in continuarea randului acelasi numar de 12 ochiuri, apoi in continuare model elastic 42 de ochiuri, urmatoarele 12 ochiuri le-am trecut pe o andrea de rezerva pentru urechea stanga si in locul lor am montat pe andreaua de lucru tot 12 ochiuri, apoi model elastic 13 ochiuri.
Apoi am lucrat in continuare model elastic pentru partea de dedesubt(tot 15 randuri) . Randul urmator l-am lucrat pe fata si am scazut doua ochiuri deoarece modelul cu bufnite cerea un multiplu de 10 ochiuri.
Apoi am inceput bufnitele pentru care mi-am facut o diagrama pentru torsade. Fiecare bufnita este alcatuita din doua torsade de cate 4 ochiuri, rasucite in sens opus la anumite intervale. Daca este cineva interesat o sa incerc sa scanez undeva diagrama si o voi posta.

Dupa ce am terminat diagrama am mai lucrat cateva randuri drept (am probat pe cap ca sa vad cate), apoi randul urmator am scazut 2 ochiuri, deoarece imi trebuia un multiplu de 8 pentru scaderile calotei. Apoi am impartit randul in 8 sectiuni egale si am scazut cate 1 ochi la sfarsitul fiecareia dintre ele, o data la doua randuri.

Apoi am lucrat pe rand fiecare ureche cu cele 12 ochiuri lasate pe andreaua de rezerva. Cateva randuri drept, apoi scaderi in interior pentru a pastra cele doua benzi laterale de ochiuri pe fata intacte , ca sa margineasca frumos. Fac un desen cu scaderile daca este cineva interesat. La final am ramas cu 2 ochiuri cu care am lucrat i-cord pentru snururi.

La sfarsit am indoit elasticul si l-am cusut invizibil, dar in asa fel incat sa se vada marginea (altfel as fi indoit inspre interior). Am cusut-o ca sa nu se deplaseze, sa ramana mereu fix sub bufnite, pentru un aspect ingrijit. Apoi am cusut pe interior si fara a se observa la exterior, cele 12 ochiuri montate la randul de separare a urechilor de cele 12 ochiuri pe care atunci le-am trecut pe andreaua de rezerva si care alcatuiesc marginea de sus a urechilor.

La modul de executie pentru caciulile cu margele m-am hotarat dupa doua incercari ratate , prima de jos, a doua de sus. Pana la urma am inceput de la mijloc:)))

Mi-am desenat o diagrama pentru inimile din margele, daca vreti o scanez cumva si o postez.

Am insirat margelele pe fir , apoi am montat ochiurile pe fir provizoriu si am inceput sa lucrez in jos, incepand cu randul de deaspura inimilor. Am montat 100 de ochiuri (andrele de 3,75mm), multiplu de 10, pentru ca diagrama pt imini are 10 ochiuri. Am lucrat inimile de sus in jos, apoi vreo doua randuri simple, apoi am inceput elasticul fistichiu. Este acelasi pe care l-am lucrat si la manusile cu margele de anul trecut. Sunt 3 ochiuri pe fata cu cel din mijloc margelit, 2 dos, 3 ochiuri torsada falsa (mock cable), 2 ochiuri pe dos. 10 ochiuri, la fel ca si diagrama pentru inimi. Am vrut sa aiba acelasi numar de ochiuri pentru ca varful inimii margelite sa se continue cu sirul de margele de la elastic. Cand am considerat ca elasticul este suficient de lat am incheiat ochiurile de la ceafa si pe cele de la frunte si le-am lasat pe andrele doar pe cele pentru urechi. Amplasarea lor am facut-o dupa proba pe cap, dar le-am si aranjat in asa fel incat fiecare ureche sa aiba acele siruri de margele pe margini. Si in plus si 2 ochiuri pe dos, pentru a nu se rasuci marginile. Scaderile le-am lucrat tot in interiorul sirurilor de pe margine(ca la caciula cu bufnite), pentru a le pastra intacte. La sfarsit am ramas cu 3 ochiuri din care am lucrat i-cord pentru snururile de legat.

Apoi am desfacut firul provizoriu, am pus ochiurile pe andrele si am inceput sa lucrez in sus, inspre crestet. Am lucrat drept cateva randuri (12 parca, am facut proba pe cap) apoi am scazut 2 ochiuri pentru a ramane cu 98 de ochiuri, multiplu de 7 pentru scaderile calotei. Am impartit randul in 7 sectiuni egale si am scazut cate un ochi la sfarsitul fiecarei sectiuni. La randurile dintre cele de scadere am pus cate o margica peste ochiul rezultat din fiecare scadere.
La sfarsit am lucrat moatele, cea mai enervanta parte. Ca sa nu am capete de fir de ascuns in varful caciulii(ar fi fost prea multe si s-ar fi vazut urat) , am taiat bucati de fir suficient de lungi cat sa-mi ajunga pentru doua moate. Am trecut firele printr-un ochi din varful caciulii si cu fiecare capat am lucrat cate un mot. Fiecare din ele este din i-cord de 3 ochiuri.

Caciulile pentru mezina si cea pentru baietel sunt lucrate dupa modelul Aviatrix, care se poate descarca de aici.

Myky firul moale de la caciula alba este casmir 100% e o comoara pe care o am de cativa ani si o pretuiesc atat de mult incat inca nu pot sa ma hotarasc ce sa fac cu ea. Intre timp firul a incetat sa se mai produca, nu se mai gaseste de cumparat.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de mari01 Lun 03 Dec 2012, 6:19 am

Ioana multumesc pentru explicatii.Imi place ideea ta cum ai dublat marginea si apoi terminatia urechii cat si a moatelor de la caciulitele fetitelor in i-cord.Ce nu am inteles daca si urechea este dublata in rest super explicat asa cum te caracterizeaza.

Gasisem si eu o poza de inspiratie cu bufnite si chiar aveam in proiect dar mi-ai luat-o inainte rade si bine ai facut caci uite am invatat iara ceva de la tine pupi
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de ioana soare Lun 03 Dec 2012, 10:00 am

Am stat mult si m-am gandit daca sa fac urechile duble si in caz ca da atunci cum sa le fac. Pana la urma mi-am zis ca nu are rost sa fie duble, deoarece ele de fapt nu acopera urechile( urechile sunt acoperite in intregime de bentita dubla cu model elastic) ci doar ajuta la fixarea caciulii impreuna cu snururile de legat.

Dar daca ar fi fost sa le fac duble ma gandisem sa le fac asa: la randul de separare a urechilor, cand treceam cele 12 ochiuri pentru ele pe andrele de rezerva, ochiurile care trebuiau montate in locul lor pentru continuarea elasticului sa le montez pe fir provizoriu. Continuam lucrul la caciula asa cum am scris mai sus, iar apoi pentru fiecare ureche as fi lucrat asa: scoteam firul provizoriu de la cele 12 ochiuri montate si le treceam pe andrele cu doua varfuri alaturi de cele 12 ochiuri trecute initial pe andreaua de rezerva. As fi avut 24 de ochiuri impartite pe 4 andrele cu doua varfuri (12 pentru partea exterioara si 12 pentru partea interioara). Scaderile le-as fi realizat la fel cum le-am realizat si pentru urechea simpla, doar ca as fi avut de scazut identic si pentru cele 12 ochiuri ale partii interioare, pe acelasi rand. In felul asta urechea lua forma pe care a luat-o cand am lucrat-o simpla, doar ca ar fi iesit dubla si fara sa trebuiasca sa cos partea interioara de cea exterioara pe cele doua laterale.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de emmancita Lun 03 Dec 2012, 10:54 am

Sunt extraordinare caciulitele, Ioana, toate! Foarte ingrijit lucrate, asa cum m-am obisnuit de la tine! Am citit cu atentie toate explicatiile si, sper eu, am si retinut pentru un viitor proiect. Multe multumiri pt explicatii si timpul tau. hug
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de Serban Valentina Lun 03 Dec 2012, 11:01 am

Ioana superbe caciulitele dar si manechinele , si baieteii si fetitele sa-ti traiasca,
iar tu sa le mai faci asa frumuseti.
Ca intotdeauna folosesti fire deosebite si lucrate de tine iese un lucru deosebit de
finut si frumos .
Felicitari ! Felicitari ! hug
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de ioana soare Lun 03 Dec 2012, 11:57 am

Emmancita, Valentina va multumesc mult pentru cuvintele frumoase! hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de Serban Valentina Lun 03 Dec 2012, 12:00 pm

Ioana si eu iti multumesc pentru explicatiile tale generoase , iar aprecierile pentru ce realizezi sunt meritate de tine. hug
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 03 Dec 2012, 12:28 pm

Foarte frumoase , felicitari ! Sa traiasca modelele sa creasca mari si sanatosi
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de kla78 Lun 03 Dec 2012, 1:11 pm

deosebit de frumoase caciulitele,am ramas fara cuvinte,mii de felicitari!
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de valentinadof Lun 03 Dec 2012, 2:31 pm

Aplauze si de la mine Ioana!Ai facut niste minunatii!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de mari01 Lun 03 Dec 2012, 2:31 pm

Ioana multumesc pt explicarea urechii pupi
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 03 Dec 2012, 2:38 pm

Multumesc,Ioana!
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de myky7robc Lun 03 Dec 2012, 4:19 pm

ioana, lucrezi perfect, fff ingrijit, frumos si cu bun gust, ai talent , ce mai! primul
Daca ar fi sa vinzi caciulitele, cam cat ai cere pe fiecare? asa ca sa ma orientez si eu.
multumesc si eu pt explicatiile detaliate si pt timpul acordat. bucurie
Dar eu de ce nu pot sa vad si schemele la caciulitele de pe situl Ravelry? Sad
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de doraly Lun 03 Dec 2012, 6:07 pm

Intr-adevar, superbe caciulitele, Ioana...Preferata mea este cea verde, probabil datorita culorii, dar fiecare in parte e deosebita. Impecabile, ca tot ce am vazut lucrat de tine...Atat din imagini cat si din explicatiile date se vede limpede ca esti extrem de atenta la cele mai mici detalii...Te felicit pentru ceea ce faci si te admir sincer...
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de ioana soare Lun 03 Dec 2012, 7:50 pm

Va multumesc mult pentru cuvintele voastre frumoase, ma bucura si ma motiveaza intotdeauna! hug

Myky nu m-am gandit cam cat ar valora o caciulita, probabil ca depinde si de firul folosit si de complexitatea modelului. N-am nici cea mai mica idee cam cat ar trebui sa cer. In momentul de fata nici nu cred ca as putea fi prea obiectiva, deoarece am atat de putin timp pentru lucru incat il pretuiesc la maxim. Valorific orice moment cat de scurt sau renunt la o parte din somnul care si asa este putin si cred ca din acest motiv as avea tendinta sa supraevaluez, ceea ce nu ar fi corect.

Explicatiile nu apar direct pe Ravelry, modelele au o prezentare scurta si cate un link catre locul de unde poti descarca modelul. La cele gratis, cum este Aviatrix, apare scris "This pattern is available as a free ravelry download". Trebuie sa dai clic pe "free ravelry download"si se deschide o fereastra de unde poti descarca fisierul pdf.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de symos Mar 04 Dec 2012, 9:51 am

o basca simpla
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de gabi1972 Mar 04 Dec 2012, 2:38 pm

Am tricotat si eu prima mea bereta/basca si un fular
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Desi am facut-o conform masurilor ptr o fetitza de 12 ani (model de pe senpolia) mie buna mie zid

gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 51
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de myky7robc Mar 04 Dec 2012, 6:00 pm

agd, posteaza pozele mai mari, ca asa nu prea distingem mare lucru.
oricum imi place combinatia de culori.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de ioana soare Mar 04 Dec 2012, 11:35 pm

Symos e frumoasa basca si originala prin acea aplicatie!
Eu mi-o inchipui si o vad fara alb, parca i-ar sta mai bine.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de mari01 Mier 05 Dec 2012, 9:06 am

Symos si mie-mi place bascuta .
Agdrvus este fruos setul nu ti-a iesit marimea pentru ca nu ai folosit acelasi fir specificat in model.Incearca sa postezi poze mai mari.
Si acum va arat ce am mai mesterit si eu Smile [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 05 Dec 2012, 9:40 am

Ioana iti multumesc mult pentru explicatii. Am vazut modelel de cum le-ai postat. Tare mult imi place ce averde cu bufnite, de fapt cred ca imi place toto ce e cu bufnite. Tare mult mi-ar placea sa o pot face, acum sa vad cum stau si cu timpul ca mai am si de croitorit si altele. Deja intru in panica.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate V - Pagina 7 Empty Re: Caciuli, basti tricotate V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB