Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gradina cu legume (4) - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gradina cu legume (4)

+45
victoriacus
gmiki1
mnarcisa
stejara
Celya_f40
Chirrox13
smihaelaviorica
annamaria26985
amoni
myky7robc
luminitza79
cocav
tadok
lennny
mariaz_09
canadianca50
odrina
ancone
SilviaDumitrescu
danniela
RamonaM
georgeta.prnic
AlinaJ.Bijoux
firicel
pufoi
piciul
dorinamisov
valentinadof
IOANA 80
MagdaMarin
melus
MihaelaT
ema
Dorulet
Admina
LORIMAR
denis21
zahariaelouise
claudiana
gretty
Gabiuta
tinap
greieras
gabyd
corina corina
49 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Vin 15 Iun 2012, 3:33 pm

Dar tot ai o mica gradina , Silvia ! flower Daca as avea si eu o ocupatie zilnica asa ca a ta , poate ca nu as mai avea prea mult timp de gradina si as face bani in alt mod . Dar sa stii ca nu te invidiez ! Mi-e mi place in natura si daca n-as avea asa o curte mare m-as sufoca . Uite chiar acum am sa ma duc sa fac vreo doua poze afara si ma-ntorc !

Edit : Am venit ! Vor fi cam multe poze , dar cred ca o sa va placa la mine in gradina . Si s-o vedeti prin august , ca anul asta a fost tare intarziat la legume dupa iarna grea .

Aici am rosii asociate cu salata verde si rosie si porumb dulce . Porumbul l-am pus cam tarziu , dar tot va face putina umbra la rosii si se zice ca apara de mana .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici abia am plantat zilele trecute , dar am avut un pic de nor si rosiile n-au suferit prea mult . Pe randurile cu spalierii am o livada de visini in devenire si ici colo , capsuni .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar ele sunt rosiile gata prinse la pahare , care stau la rand . Ele vor produce de fapt gogonele .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Tot in pahare asteapta tura a doua de castraveti , iar in ladite telina de toamna .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici am semanat in primavara morcov si cum n-a vrut sa iasa tot l-am invecinat repede cu niste salata de capatana care zilele astea e gata de vanzare , ca si morcovul de altfel (carote ) .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mazare am pus prima data anul asta si nu sunt multumita de cum se prezinta brazda , dar deja face pastai si se pare ca nu putine .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mararul care nu s-a vandut a ramas sa faca flori ca sa-l facem buchete pentru muraturi . E cat mine ! E la fel de pretios , dar ocupa terenul mai mult . Cum dupa el urmeaza sa punem patrunjel si varza de toamna , avem timp sa-l recoltam .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si in sfarsit , micutul meu solar cu un rand de rosii si doua de castraveti pe care mi i-a tot mancat cate ceva si nu sunt toti la fel , dar eu am tot semanat sa nu stea pamantul degeaba . Cutimpul se ajung la inaltime .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si asta nu e toata gradina mea , dar brazdele cu fasole , telina , vinete , castraveti si alte rosii raman pe data viitoare sa mai creasca . Acum pentru ca a inceput week-end-ul , merg sa ma pregatesc pentru cealalta ocupatie a mea , cea care imi incarca bateriile pentru o noua saptamana de munca asidua . Poza nu e prea reusita din cauza luminilor , dar voi avea si altele mai clare si mai frumoase .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va pup si va doresc un sfarsit de saptamana minunat ! kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 15 Iun 2012, 6:16 pm

Corina kiss Pe cat esti de frumoasa pe atat de harnica (sau invers)
Spor in tot ce faci!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de mariaz_09 Vin 15 Iun 2012, 6:53 pm

Frumoasa,harnica si cu har de la Dumnezeu!Felicitari,draga mea Corina si mult succes si prosperitate! kiss
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de lennny Vin 15 Iun 2012, 7:02 pm

Corina ,te admir,sincer! La cata munca se cere in gradina aia, mai ai putere sa te faci frumoasa si sa te apuci de cantat?!Bravos!
Imi pare rau ca nu sunt vecina cu tine, as veni sa te ajut la gradina si sa te ascult cantand. pupi
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de tinap Vin 15 Iun 2012, 7:08 pm

Corina,esti o femeie minunata!Frumoasa si la fata si la suflet!
Imi place mult gradina ta,ce marar mareeeeee!De fiecare data astept cu nerabdare sa postezi poze cu gradina ta.
Ce mi-ar place sa te ascult cintind,de dor si de suflet,intr-o seara de vara,in gradina ta,mirosind a ierburi de vara,sa se infioare vaile si dealurile!Te pup kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de tadok Vin 15 Iun 2012, 7:23 pm

corina esti grozava , mult spor si recolta bogata , pe vremuri din ardeal fugeam dupa vinete si gogosari la ploiesti, braila sau buzau , si ptr. tine tina la florarii este humus , ingrasamant 70 de kg. vreo 30 de skalim , nu merita sa muncesti greu cu balegaaaaaaaaaaaaaaa, nu ???????/
tadok
tadok
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 63
Localizare : israel
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 16 Iun 2012, 8:49 am

Frumoasa gradina!Multa munca.Ce-as mai manca si eu din salatele alea!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de danniela Sam 16 Iun 2012, 9:19 am

Corina, bravo, bravo, bravo!!! E multa munca si uneori munca nu are nici un fel de satisfactie atunci cand o ploaie cu grindina strica totul. Dar felul cum gandesti tu si muncesti... sper ca D-zeu sa iti dea inzecit!! kiss
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Sam 16 Iun 2012, 4:22 pm

Multumesc , fetele mele dragi ! love Multumire si hrana pentru sufletul meu sunt cuvintele voastre ! hug Daca sunt sanatoasa , le fac pe toate . Vorba Auristei : viata e scurta , asa ca refuz sa ma simt rau ! Le iau pe toate asa cum vin si traiesc fiecare clipa cu intensitate . Azi noapte am cantat pana la trei . Am ajuns acasa franta ca eu nu pot sa cant fara sa dansez . De multe ori sunt mai obosita decat clientii desi danseaza si ei cate un program intreg .

Tinap , cat de curand vom face inregistrari si ai sa ma auzi : si de suflet si de dor si de petrecere . pupi Am mai facut eu filmulete , asa pentru arhiva cu amintiri , dar nu se aud bine . Camera mea nu e performanta si sunetul lasa de dorit .

Pana una alta , inapoi in gradina ! Azi am mai semanat vreo 400 de seminte de castraveti la pahare si vreo 30 de dovlecei cataratori . Cam tarziu pentru dovlecei , dar se fac destui pana in toamna .
Am pus si vreo 70 de boabe de mazare urcatoare pe care vreau sa o las de samanta daca imi plac boabele . E mai productiva decat cea normala pentru ca rodeste pe etaje .

Valentina , Claudiana , unde sunteti gradinaritzele mele frumoase ? kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de pufoi Sam 16 Iun 2012, 5:04 pm

Corina gradina ta e de vis!
Si tu parca esti o papusa din alea de pe timpuri. Fetele care au avut papusi din alea, stiu la e ma refer!
Abia astept sa ne si ,,canti''! pupi
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de cocav Dum 17 Iun 2012, 12:53 pm

Frumoasa gradina Corina, spor in tot ce faci
si multumesc pentru sfaturi !
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de denis21 Dum 17 Iun 2012, 2:24 pm

Corina ai o gradina de ...vis!Daca as vedea gradina in realitate, adica ...in direct,as crede ca sunt intr-o mare ferma horticola!
Felicitari pentru pasiunea ta de ...suflet. kiss
Semeni atat de mult cu nasa mea de cununie, voiam sa-ti spun de mult asta! hug
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Dum 17 Iun 2012, 3:20 pm

Merci fetelor dragi ! Pufoi eu chiar am o papusa din aceea ! Si fata mea imi spune ca seman cu ea . wink

Ce coincidenta , Denis ! Foarte curand am cununia civila a primilor mei fini si mai la toamna nunta si botezul . Deci seman cu nasa ta (sa-ti traiasca ! ) si devin nasica la randul meu . Scuze de off !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de lennny Mier 20 Iun 2012, 2:02 pm

Sambata trecuta, am fost la sora mea si am profitat de ocazie sa fac cateva poze .Era asa de cald ,in solar,ca n-am putut sta sa pozez prea mult.

Cultura de ardei la solar:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



...si varza din gradina.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de cocav Mier 20 Iun 2012, 6:36 pm

Lennny,cred ca este foarte multa munca pentru frumusete de ardei si varza !
Sa va bucurati de productie !
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de piciul Mier 20 Iun 2012, 10:19 pm

lennny daca era cald ca sa faci poze, dar pentru cei ce ingrijesc asa frumuseti! Putere si spor la treaba! Si cum spunea cocav sa va bucurati de recolta!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de dorinamisov Dum 24 Iun 2012, 9:12 am

Am vizitat frumoasele voastre gradini !Felicitari ! tuturor celor care rezista la aceasta munca obositoare .Corina,te admir pentru rezistența ta,ma obsedeaza intrebarea - merita ? sau asta ne ține in viața ?
Pun și eu o alta intrebare - castraveții sant amari cand au apa puțina sau prea multa? kiss
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de luminitza79 Dum 24 Iun 2012, 9:49 am

salutare abia acum am descoperit subiectul asta si e foarte interesant,planuim sa ne mutam la tara anul viitor si ma bucur de toate discutiile voastre despre gradina
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 24 Iun 2012, 10:06 am

Raspund la apelul Corinei si promit sa vin cu poze.
Am fost plecata o saptamana si de solar s-a ocupat sotul meu.Nu stiu daca vremea caniculara a fost de vina,nu prea mi-a placut cum arata rosiile si am vazut si un ardei patat.Pt ca atunci cand sunt acasa doar eu ascult plantele si le si simt,fiind plecata mi-au simtit lipsa ca si fetele mele dealtfel!
Despre Claudiana pot spune ca e foarte ocupata! wink
Aduc poze calde
aici am 20 fire de vinete care au tanjit foarte mult di cauza vremii reci.Abia de sapt trecuta au inceput sa-si dea drumul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
doar 7 fire de castraveti am in solar dar care mi-au asigurat necesarul familiei

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
in poza de mai sus in capat sunt un soi de rosii care nu prea cresc pe inaltime dar sunt foarte bogate la rod sunt acele rosii care se gasesc din abundenta toamna,lunguiete ,nu foarte mari dar carnoase tocmai bune pt suc
nu stiu cum se numeste soiul si din cauza dezvoltarii lor nu prea stiu cum sa le copilesc.Corina tu ai rosii din astea?Cum le ingrijesti?
Aici planta care nu mai are un mare viitor!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am vrut sa pozez mai in detaliu ardeii dar mi s-a descarcat aparatul foto.Am gras galben si gogosari plus ca mai am si afara vreo 20-30 de fire si cred ca am si capia printre ei dar afara de-abia le dau florile pe cand in solar sunt buni de recoltat,na,vremea!
Si ardeiul patat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
etajele superioare cu flori
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Dum 24 Iun 2012, 11:36 am, editata de 1 ori (Motiv : facut poze)

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Sam 30 Iun 2012, 5:26 pm

Lennny , ce-mi place la sora ta in solar ! bounce Stiu cata munca e , dar daca numai privind pozele ma simt asa de bine , imi si imaginez ce bine m-as simti sa-mi beau cafeaua dimineata acolo , sa simt miros de pamant reavan ... Sa-i transmiti de la mine multa sanatate si putere de munca si recolta bogata , bogata ! pupi

Valentina , eu anul acesta nu am mai copilit nici rosiile din solar . Am constatat ca locul de unde rupi lastarul deschide un loc pentru boala . Am pus plantele mai rare si pe rand si intre randuri si le merge bine . Cat despre rosiile lunguiete sau '' prunisoara '' cum le spunem noi ( Rio Grande - in comert ) , eu stiu ca sunt oloage adica cu crestere determinata si nu se copilesc , nici nu se aracesc si se pun de preferat in camp . Nu stiu in solar cum le-o merge . Am pus si eu vreo 60 de fire anul asta sa vad cum se comporta . Stiu ca sunt mai rezistente fiind soi de camp .

Parerea mea este ca rosiile tale nu au apa destula . Le-ai musuroit si pamantul nu tine apa destula la radacina . Eu anul asta am facut vaduri si rosiile sunt foarte sanatoase . Am sa fac o poza in solar sa-ti arat . Sper sa nu te superi . Nici eu nu am crezut ca rosiile mele sufera de sete , pana nu m-a lamurit un domn inginer pe un forum de specialitate ca pamantul luto-nisipos din gradina mea se modeleaza numai cu vaduri si se uda abundent . Deci rosiile mele nu aveaunici o boala ! Si eu nu mai stiam cu ce sa le stropesc .
La ardei , trebuia rupta floarea care a facut ardeiul acela bolnav . La toti ardeii se suprima butonul floral care se face la imbinarea ramurilor , pentru ca el afecteaza cresterea celorlalti ardei de pe planta . Am citit si eu intr-o carte veche de gradinarit si am si testat .

Dorina , castravetii se amarasc si daca nu au apa si daca nu sunt recoltati la timp . De la prea multa apa nu pot fi amari . Mai exista posibilitatea sa fie de soi amarui . In ceea ce priveste gradina (daca se merita sau nu ) , eu inca cred ca n-am scos tot ce se putea din gradina mea pentru ca nu m-am priceput . Cinci ani am muncit din greu , am gresit , am invatat , am stricat , am si produs , dar abia anul viitor va fi gradina mea asa cum cred eu ca va produce cel mai mult . Si , da ! Cred ca se merita daca ai toata informatia necesara , vointa , putere de munca , sanatate si daca nu visezi sa te imbogatesti din asta ( foarte important rade ) . Eu sunt un om simplu , care vrea doar sa traiasca frumos . Atata tot ! wink

Eu inca inlocuiesc rosii , care desi au gogonele de-acum , le tot taie greierii . Noroc ca am mai avut rasad gata prins la pahare . Am plantat si castravetii , am inceput si cu telina de toamna si inca mai seman porumb zaharat pe randurile cu rosii pe partea cu soarele de dupa amiaza . Mi-l tot mananca '' cineva '' , dar eu cand vreau ceva , pai vreau ! Asa ca seman mereu ca daca-l ud in trei zile rasare . Cu udatul e alta poveste . Merge pompa din fantana cel putin 4-5 ore pe zi , dar nu-mi amintesc cand a plouat ultima data la noi . Nici roua dimineata nu prea mai e !

La capitolul recoltat , mai am cateva zile la salata verde , am inceput la castravetii de solar , morcovul e superb si merge 4 bucati la 1 leu , verdeata nelipsita si mararul inflorit care e mai mare decat mine . Am facut bani frumosi pe visine ( am din cele mari ) pentru ca au fost intre 6 si 8 lei , dar mere nu prea avem anul asta si nici nuci . Oricum sunt foarte multumita ca gradina nu e manata anul asta si nu ne-a plouat , da' nici piatra nu ne-a dat . Anul asta sper la cea mai frumoasa recolta de cand gradinaresc eu asa mai serios ( adica din 2007 ) .

Va doresc gradini frumoase , fetelor si sa mancati sanatos ! dama

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de valentinadof Sam 30 Iun 2012, 7:17 pm

Corina eu am nevoie de sfaturile tale,cum sa ma supar.Am gandit ca apa multa e cu doua taisuri,predispune la mana,chiar mi-e teama sa le ud mult.As vrea sa vad cum arata vadurile tale.Sincer si eu m-am gandit ca a suferit de sete si asta s-a inatamplat in saptamana cat am fost plecata de-acasa.Sotul nu intra in solar decat atunci cand nu sunt acasa iar in saptamana aia a intrat doar el,na,ce puteam sa-i zic! Smile ca n-a facut treaba buna?
Cu greseli mai mici, mai mari,eu ma bucur ca am legumele mele,si nu-i chiar de ici colea sa stii ce mananci!
Ma bucur ca anul asta sunt semne bune in gradina ta,mai vreau poze! pupi

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de myky7robc Sam 30 Iun 2012, 8:37 pm

fete de toata lauda sunteti voi care munciti si in gradina.
corina abia astept inregistrari video cu tine cantand. kiss kiss kiss
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Lun 02 Iul 2012, 5:04 pm

M-am intors , Valentina ! hug Sa stii ca si eu te admir pentru gradina ta . Si eu am facut multe greseli din care am pierdut si poate ca o sa mai fac , dar omul cat traieste invata !

Am facut cateva poze , dar sa zic si asa in doua cuvinte . Eu fac brazdele cam de 70 cm si trag cu sapa pe mijloc si fac un sant pe care il inund bine , apoi plantez . Asa apa ajunge la sigur la radacina plantelor , fara sa se imprastie pe margini . Cararile laterale au si ele 60 cm ca sa am si eu loc sa merg pe acolo si sa aiba si plantele aer . In solar e cam asa : un rand de rosii pe mijloc si doua de castraveti pe margini ( are latime de 4 m ) .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar in gradina , castravetii abia plantati zilele trecute :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si fasolea care asteapta sa o legam repede :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In incheiere , sa va arat si o adorabila si gustoasa laptuca de vara :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cat despre cantatul meu , cat de curand am sa vin si cu un filmulet . wink

Sa aveti o zi perfecta , dragele mele ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de pufoi Lun 02 Iul 2012, 5:10 pm

Corina superba gradina!
Bravo!
Iti doresc sa ai productie buna si vanzari pe masura, ca multa munca mai e la o gradina!
Te asteptam si cu filmuletul! kiss
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Sam 07 Iul 2012, 6:13 pm


Fetelor , cum o duceti cu gradinile pe arsita asta ? Eu am udat azi de la noua pana la 12 , iar acum continua sotul meu . Nu ajungem la un capat de gradina ca trebuie s-o luam din celalalt .


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Muuulte scuze de postare dubla !!! Incercam s-o invat pe Lorimar sa puna poze de pe Photobuchet si am dat trimitere . zid Poate imi uneste si mie Merci cineva mesajele si scuze de off topic sau considerati-ma si pe mine o ceva din gradina de legume . rade kiss
Si ca sa nu ma las prea asteptata , diseara imi iau sotul sa ne faca vreo doua filmulete ca pana la cele profesionale mai dureaza si maine le postez cu drag pentru voi . love


Ultima editare efectuata de catre corina corina in Sam 07 Iul 2012, 7:00 pm, editata de 1 ori
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB