Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Materiale textile si auxiliare - croitorie II

+89
ASV
brtlm
lovehandmade
Adela Ispas
LRodica
tomari
anc@
gabriela1554
Iulia888
ladybird
anex07maia
vilcris
oliv
mishou
tyna_mbm
diada
carmensz
32vali
kabunta
piciul
nico1206
marina40
PAULA CONSTANTIN
orhapetru
ema
Samarineanca
oanaraluca
mar_ysa_28
Gabica
Adelle23
nico21
palarierul
valentinadof
ancagio
CarmenClaudia
adela09
Butterfly_Amalia
relutant
Steluzza
i.xell
bisisica bijuterii
Mirky
ral
georgianamatei2007
kla78
despina13cucli
ALICET
rob roy
jearika
nicole24
rigo
laurin
alexaaa08
Ionela.Radu
AITEN
molioa
criston84
olguta cusma
ARYANNA
marabr
otilia gergely
dandana
Andata
bobitica
aurishta
Dolores
Panea Laura
arielas
Gianina4ever
afilimonb
rosita
sybex
anomyss
ancabanu
MagdaMarin
codryna
Admina
denise17
IrinaH
Karina33
aurelia.c
anamaria79"
Buburuza
andrea.z style
ioana soare
ismi3ismi
aidil
felgarii
Uca
93 participanți

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de relutant Vin 02 Aug 2013, 9:12 pm

Buna. Sunt Gabi, am si eu o intrebare pentru fetele care stiti cum sa gasesc si eu o masina de taiat materiale in cercuri, preferabil cu diferite diametre. Ma uit dupa un aparat care sa taie mai multe bucati deodata. Multumesc mult pentru ajutor, am nevoie de el foarte curand.
relutant
relutant
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : google
Data de inscriere : 13/02/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Sam 03 Aug 2013, 1:31 pm

Hello! Stie cineva daca in Sam Expo gasesc ata de surfilat materiale elastice? Sau in alta parte?
Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de adela09 Lun 12 Aug 2013, 1:07 pm

Buna, sper sa puteti sa ma ajutati si pe mine Smile
unde as putea gasi in Bucuresti materialul necesar pentru confectionarea manecilor si a cordonului din talie de la rochita din imagine? multumesc anticipat pentru raspunsuri wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

adela09
adela09
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Gorj
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Sfaturi despre materiale

Mesaj Scris de CarmenClaudia Joi 29 Aug 2013, 2:55 pm

M-am gandit sa scriu aici , pentru fetele incepatoare, cateva sfaturi din revista Burda, despre anumite materiele;cum se croiesc, cum se calca, etc. Daca adminele considera ca aceste informaii le pot muta la un la capitol sa o faca. Multumesc.

Materialele transparente ( sifon, crepe de chine, organza etc ).
Croirea: croirea se face la modul ideal folosind ruleta taioasa.Ea nu ridica materialul la taiat nici nu-l determina sa alunece. Important : nu se nu se lucreaza direct pe masa - eventual pe o planseta de croit .
Daca se foloseste foarfeca la croit , se poate reduce gradul de alunecare al materialului croind pe un cearceaf pus peste masa( pentru a creste frecarea).
Croiti toate piesele cu exact aceleasi rezerve ( se recomanda rezerve de 1,5 cm .). In acest mod cusaturile se pot executa cu rezerve identic de late , eliminand necesitatea unor marcaje.
Transpunerea contururilor tiparelor pe materiale
transpunerea liniilor de cusatura folosind hartia de copiat este uneori imposibila, deoarece liniile trasate pe dos s-ar vedea si pe fata materialului. De aceea faceti neaparat un test prealabil, pe un rest de material!
Marcajele pentru fante si alte marcaje transversale(ca cele pentru montarea manecilor) se realizeaza executand mici crestaturi in rezerve, in locurile respective.
Muchiile pentru pliuri si liniile penselor se vor trasa folosind creta chimica speciala.
Cusaturi folosite :
metoda simpla- piesele se pun fata pe fata, foarte exact, se cos si rezervele se surfileaza impreuna la overlock, la 1/2 sau 1/4 cm latime, paralel cu cusatura de imbinare. Sau daca surfilati la masina care coase zig-zag se surfileaza fiecare parte separat.
Se mai fot folosi ; cusatura frantuzeasca, cusatura cu rezerve desfacute, cusatura frantuzeasca dubla.

CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Material rochita

Mesaj Scris de ancagio Sam 19 Oct 2013, 9:50 am

Buna! M-ar interesa sa stiu ce material as putea folosi la o rochita lunga rosie, mulata pe corp sa fie putin elastic dar sa nu fie dantela...sa vina mulata pana deasupra de genunchi si de acolo putin larga. Multumesc
ancagio
ancagio
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Floresti, Cluj
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Steluzza Sam 19 Oct 2013, 10:07 am

Anca poti sa pui o poza cu modelul rochiei?
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de valentinadof Sam 19 Oct 2013, 11:07 am

Anca,exista pe piata o multime de materiale elastice potrivite pt rochii.Acum depinde unde vei purta acea rochita.Ca idee,o poti lucra din:jerse,bumbac cu elastan.Satin elastic pt rochii mai elegante,stofa elastica ,catifea elastica si cred ca mai sunt si alte tipuri de materiale elastice.Succes!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de palarierul Sam 14 Dec 2013, 1:01 am

aveti idee unde gasesc in bucuresti material cat mai natural cu imprimeu de ziar?nici nu-mi trebuie mult,maxim 40x60 cm pentru o captuseala.sau daca ati vazut pe la vreun magazin vreun articol vestimentar cu asa ceva de la care as putea lua materialul?imprimari pe textile a facut cineva?daca n-ar fi prea scump atunci chiar as putea imprima exact ce-mi doresc.multumesc!
palarierul
palarierul
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/12/2013

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ioana soare Sam 14 Dec 2013, 10:57 am

eu as scuti timp si energie si as comanda de la unul din magazinele online de aici. Ai de ales dintr-o multime de modele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Sam 14 Dec 2013, 12:15 pm

Nu e ziar, dar e text scris de mana, AICI. Daca vrei musai ziar, vorba Ioanei, mai bine iei din afara, s-ar putea sa gasesti si la noi, dar probabil tot foarte scump, fiind pentru patchwork.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de nico21 Sam 14 Dec 2013, 5:08 pm

Fetelor, ajutati-ma si pe mine Sad stiti cumva unde gasesc intaritura pentru genti si capse magnetice? Am gasit aici pe site intaritura dar nu si capse magnetice si as vrea sa le iau toate dintr-un loc sa nu platesc de doua ori transportul
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Karina33 Sam 14 Dec 2013, 5:13 pm

Nu-s bune astea? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de nico21 Sam 14 Dec 2013, 7:04 pm

Mersi mult Karina  pupi , astea chiar nu le-am vazut. Chiar acum fac comanda Smile
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Adelle23 Dum 05 Ian 2014, 6:07 pm

Buna toata lumea!
Am o intrebare: a incercat cineva sa comande etichete tesute personalizate? Eu m-am gandit sa fac o comanda, dar cand am vazut ca comanda minima ar fi cam la 3000 bucati mirat2 ... nu cred ca e o oferta pentru lucrusori facute manual. Are cineva experienta la capitolul asta? ajutor
Adelle23
Adelle23
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 159
Localizare : Mures
Data de inscriere : 29/04/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de rosita Dum 05 Ian 2014, 9:12 pm

Adelle, vezi ca pe pagina [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a fost o discutie despre etichete, si spunea sergiu valentin de un loc de unde si-a comandat ea etichete intr-un numar mai mic.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de rosita Joi 22 Mai 2014, 10:44 pm

Sper sa scriu la subiectul corect...
In Burda de mai e o fusta incretita, iar la explicatii scrie ca incretirea aia se obtine cu "banda tip fagure pentru cute de cca 5 cm latime". Stie cineva despre ce fel de banda e vorba? In engleza vad ca ii spune "pencil pleating tape with pull strings". Cred ca arata ca un fel de rejansa sau ceva, dar pentru imbracaminte.

Fusta e asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar poza artistica, de mare angajament, e asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Gabica Vin 23 Mai 2014, 11:54 am

aşa pare a fi, rejansa de perdea...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de mar_ysa_28 Sam 24 Mai 2014, 11:37 pm

Rosita vad ca tu esti experimentata dar imi dau si eu cu parerea...mi se pare exact aceiasi cusatura pe care a pus-o cineva cand facea o ie...adica la gat....masura si punea un punct cu creionul din cm in cm pe mai multe randuri si apoi cosea punctele intre ele...ceva de genul Smile cauta la provicarea  cu ia romaneasca.
mar_ysa_28
mar_ysa_28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localizare : internet
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de oanaraluca Dum 25 Mai 2014, 6:57 pm

Nu stiu daca este subiectul corect la care sa pun intrebarea dar nu am gasit altul. Daca nu este bine rog moderatoarele sa ma ajute si sa-l mute.
Stiti cumva daca in bucuresti in dragonul rosu au materiale in special voaluri si matase? am cautat pe net si am vazut ceva de sam expo dar nu stiu daca e tot in dragonu rosu sau in europa? Daca a fost cineva si stie ce preturi au ca sa stiu daca se merita sa merg pana acolo avand in vedere ca sunt din constanta.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty ana are mere

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 23 Sept 2014, 11:11 am

Voi ati folosit roshar ca intaritura?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Buburuza Mar 23 Sept 2014, 12:49 pm

Daaaa! Folosit! Pe vremea dinozaurilor... In combinatie cu canafas. Tighelite si preformate (termoformate) cu fierul ala greu si carpa uda pe pernite si pichirisite de mana pana faceam bataturi la degete. Da de ce intrebi?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mar 23 Sept 2014, 2:30 pm, editata de 1 ori (Motiv : :))
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 23 Sept 2014, 1:19 pm

rade
Iote, m-a apucat croitoria de mare clasa de cand ma lupt cu sacoul barbatesc! Am vazut intr-o zi la raionul de bumbace din Obor si m-am gandit...ce-ar fi sa iau si eu? Ca pe-asta n-o facusem inca!   lol!

Inteleg ca pentru sacouri e mai buna decat termocolantul. Asa sa fie?
Eu vreau sa o folosesc la in, acesta e materialul pe care l-am ales pentru inceput. Am gasit mai ieftin cand am fost asta vara la Timisoara, asa ca m-am gandit ca daca nu iese sa nu pierd prea multi bani. Plus ca al meu nu avea sacou de in (intre timp a trecut vara, dar na, ce sa fac daca ma apuc de treijdemii de chestii deodata) Daca iese, trec si pe lana mai de calitate. Merge prinsa pe in, ce crezi? Si trebuie folosita o ata anume?
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Buburuza Mar 23 Sept 2014, 2:16 pm

Paaai... Stiu si eu ce sa zic? Am folosit roshar-ul numai pentru taioare de stofa mai grosuta, ca la cusut trebuie "agatat" numai un firicel din materialul de baza si ata nu trebuie sa se vada pe fata (ata normala si ac subtire). Pentru in eu as folosi intaritura termocolanta din aia pe "tifon".
De ce nu intri intr-o croitorie - barbateasca, de preferinta - poate dai peste vreun nenea mesteru' mai batraior, care poate sa-ti spuna cum vine treaba.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 23 Sept 2014, 2:22 pm

Multumesc frumos, cred ca voi folosi intaritura termocolanta, intr-adevar. Si eu ma gandeam ca oricat as coase de delicat, tot se va vedea pe in.
Sa vedem ce iese si apoi trec la unul mai elaborat.

Edit: Termocolantul "pe tifon" este un termocolant testut, ca acestea?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Buburuza Mar 23 Sept 2014, 2:34 pm

Da, da. Asta e. Exista unul care are ca baza chiar o panza rara de bumbac, un fel de tifon, dar si al tau mi se pare foarte bun. Sporuri si succesuri!

PS. Mie mi se pare mai usor de lucrat stofa decat inul, da' sa nu ma spui la nimeni! rade
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 5 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB