Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

+16
flori de camp
gretty
Angelica18
tadok
eriliana
canadianca50
craluca
geo
kitty_1973
JeniLuk
tinap
Dionisia
ioana soare
firicel
Angela2011
Uca
20 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 29 Apr 2012, 11:29 am

Binenteles,dar ai grija cum reciclezi firele.Eu daca stric ceva,fac firele scul,le spal,apoi le depan.am vazut si varianta sa le treci prin abur.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de gretty Sam 20 Apr 2013, 10:17 pm

Iepuras de Paste:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 21 Apr 2013, 11:30 am

Multumim e super !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de flori de camp Mier 24 Apr 2013, 2:13 pm

Pana vom putea scrie la "Ajutor sa invatam sa tricotam" indraznesc sa pun aici un model pe care as vrea sa-l incep si nu prea ma dumiresc cum.
Daca stie cineva cam cum se face sau are o diagrama dupa care sa ma orientez .... as ramana indatorata. Merci

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Oct 2013, 7:44 pm

Sunt facubile, aceste incaltari?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Imi trebuie niste botosi mai fatosi, de purtat la munca. Mi-ar placea asa, cu aspect tricotat. Fire as folosi de lana 100% groase, de la Diada si talpa salvata de la alte incaltari. Ma gandeam ca merge pus fetru gros pe talpa si poate captusite la interior cu tricot. Dar cum lucrez laba incaltarii si partea de sus, sa se potriveasca?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de gretty Mier 16 Oct 2013, 7:59 pm

Flori de camp, jachetica e de copii mici, pare un bolerou, pot sa-ti spun ca e inceputa de la gat: dupa bentita faci platcuta, imparti ochiurile pt fetze, spate si manecute si continui raglan scazand la piepti pt rotunjire (in partea de jos).Modelul cu frunze se bazeaza pe cresteri de 2 ori mai multe decat scaderi pt ca platcuta sa se rotunjasca si sa creasca. Ai de curand o functie noua pe clik dreapta (pe poza): se cheama "Cautati imaginea cu Google" dai clik acolo si iti cauta unde se gaseste. Acesta e din pacate pe club Osinka in forum si nu am cont sa intru si nici nu stiu ruseste. Dar retin ca poti de multe ori sa ajungi la shema produsului. Deci clik dreapta pe poza, clik stanga pe "Cautati"...si vezi de unde e poza.
Pt Admina, nu sunt practice, in orice caz nu in modelul acela ca fuge piciorul intrucat se largeste modelul.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Oct 2013, 9:15 pm

Bine ca mi-ai zis. Oare alt model ar merge? Sau crosetat, pentru ca e mai putin elastic lucrul, decat la tricotaj.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de gretty Mier 16 Oct 2013, 9:39 pm

Ar merge mai degraba crosetat cu fir gros si o croseta putin mai mica decat s-ar potrivi firului, pt ca trebuie sa iasa cat mai batut.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de Uca Mier 16 Oct 2013, 10:40 pm

Admina, dar în genul ăstora nu te încântă?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
link
Sunt foarte ușor de făcut și le poți pune și talpă din fetru, sau chiar piele.
Sau așa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
link
Pe ăștia i-am făcut și eu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
link

Dacă ai întrebări și nevoie de ajutor sunt aici! kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de criss472013 Joi 17 Oct 2013, 7:27 am

Shocked minunate...cum imi termin proiectele incepute voi incerca si eu....daca imi prind urechile ,uca,voi cere ajutor....kiss 
criss472013
criss472013
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 56
Localizare : constanta
Data de inscriere : 01/09/2013

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de ioana soare Joi 17 Oct 2013, 10:31 am

Admina iti trebuie o talpa foarte moale , flexibila si usoara. Nu cred ca vor fi purtabili cu talpa obisnuita de exterior, pentru ca se vor labarta. Poti sa-i faci impasliti si atunci vor fi mai rezistenti, nu se vor largi, sau poti imbraca o pereche de incaltari din material textil, varianta cea mai purtabila pentru exterior.

Cizmele pe care le-ai postat tu mai mult ca sigur ca au o dublura textila in interior, care ofera sustinere.

Talpile pentru incaltari tricotate arata cam asa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uite niste bascheti imbracati care mie mi-au placut mult. Cred ca pe acelasi principiu poti imbraca orice pereche de incaltari

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si link catre model







ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de Admina Joi 17 Oct 2013, 12:18 pm

Mi-ar trebui de exterior, cat de cat, talpa, nu din pasla sau piele, pentru ca stau in spatiu public (magazin), nu in casa. Banuiesc ca s-ar strica repede. Oricum as vrea sa folosesc o talpa din ce incaltari am, talpile de cumparat sunt putin mai ieftine decat incaltarile de-a gata (cizme gen Ugg din material textil, gen piele intoarsa). Am sa caut talpi mai usoare, ai dreptate Ioana.
De la Uca mi se pare cel mai apropiat ultimul model, cu mentiunea sa fie dublat cu stofa sau ceva cu tinuta, cu tricot s-ar lasa la purtare, vorba voastra.
As incerca in weekend ultimul model (Uca, daca ai postat pe undeva explicatii, ti-as foarte multumi sa-mi spui unde sa caut Merci ), daca nu iese nimic interesant, revin sa va bat la cap.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de bibitu Mar 10 Dec 2013, 10:07 am

va rog frumos unde pot gasi si eu o diagrama ptr un urs numai ochii si nasul, ptr o caciula


Ultima editare efectuata de catre bibitu in Mar 10 Dec 2013, 12:14 pm, editata de 1 ori
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Ajutor pt. a descifra bluza--Francis by Olga Buraya-Kefelian

Mesaj Scris de mtchflorina Lun 10 Mar 2014, 12:14 pm

Am gasit acest model de pulover pe ravelry---- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ma poate ajuta sa-l descifrez. Eu am reusit sa lucrez pana la a doua maneca si acolo m-am blocat!!!!Astept opinii in special de la cele(cel) care au lucrat un pulover inceput de la maneca!!!!
Multumesc!!
mtchflorina
mtchflorina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : net
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de mtchflorina Lun 10 Mar 2014, 12:17 pm

Am mai gasit si un blog de unde am primit cateva explicatii!! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Poate asta va ajuta si mai mult!!!
mtchflorina
mtchflorina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : net
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2 - Pagina 2 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB