Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

+54
Dorulet
bibitu
dorina64
samo99ro
katty25
tinap
pufulici
MagdaMarin
Angela2011
tadok
piciul
mimiady63
Angelica18
Carmencyta
ancush
firicel
cris_io_mat
trandafiras78
squirrel
danida
dana_ana23
eriliana
rucsy
elenao
kerkyra
crina68
Serban Valentina
SilviaDumitrescu
cristinadumitru1977
cory74
cld
geo
emmancita
odrina
lucky
mari01
kmn
myky7robc
mnarcisa
diada
ivanoiuadela9
teisoara
24elena
stoy
canadianca50
mykya
ioana soare
kitty_1973
violetas
georgeta.prnic
marlen372001
Uca
alessia2007
pufoi
58 participanți

Pagina 18 din 31 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 31  Urmatorul

In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 15 Feb 2012, 11:16 am

eu abia am facut 50 cm (neintins ) asa ca mai am ... dar spune mi te rog, la sfarsit fac coltisorii pe margine ?
si inca ceva .... de ce am pus pe ochi vii .... trebuie sa bag andrelele la jum si sa lucrez in partea cealalata ca m-am zapacit zid
kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 15 Feb 2012, 11:25 am

crezi ca mai stiu de ce model e vorba ? ce model lucrezi ?
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de elenao Mier 15 Feb 2012, 11:29 am

Diada mie mi se pare foarte frumos ....diafan....foarte delicat....
cand l-am vazut pe a lui Marlen m-am gandit la sarbatoarea japoneza a florilor de cires
la al tau imi vine in minte puful de papadie

Eu am mai incercat odata cu colturile dar nu mi-a iesit ca in pozele de pe net Sad ori nu stiu sa trag de ele in mod corespunzator ori are si firul o vina, mai incerc zilele astea inca odata

Spor la toata lumea!
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 15 Feb 2012, 11:58 am

etola trinu , marlen
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 15 Feb 2012, 12:08 pm

@ivanoiuadela9,
modelul se lucreaza tot intr-o parte + coltisorii de terminatie si apoi pui ochii vii pe andrea si faci coltisorii de terminatie si la celalalt capat.
cum merge ? nu te descuraja, chiar daca mai incet. si un sfert de ora daca lucrezi in fiecare seara, se cheama ca lucrul nu sta.

si apoi cine va purta la primavara o etola deosebita ?

PS: m-am gandit deja la urmatorul proiect.
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 15 Feb 2012, 12:12 pm

aaaa am inteles acum , dar pe margine nu mai fac nimic ca ma gandeam ca trebuie sa fac si pe latelal ( pe lungime ) coltisori si asa o sa vina mai lata un pic ...
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de 24elena Mier 15 Feb 2012, 12:53 pm

Buna ziua!
Am inceput si eu proiectul de sal si am pus si eu 2 foto ca sa vedeti ce imi iese.Fata de restul fetelor sunt in urma dar vorba lui Marlen daca lucrezi zilnic un sfert de ora nu sta lucrul in loc si sper sa ma incadrez in timpul alocat acestui proiect
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][img][/img]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de emmancita Mier 15 Feb 2012, 12:56 pm

Marlen, la ce proiect te-ai gandit??Ca eu nici pe asta nu am apucat sa-l incep!! wink Poate incep deja cu nr 2!!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 15 Feb 2012, 1:46 pm

@24elena,
mai, mie imi place. o sa vezi ce frumos se intinde la udat si blocat. pe margine faci ceva ?

@ivanoiuadela9,
da, poti face coltisorii separat si sa-i cosi la urma. Atentie ! marginea laterala se coase imediat de o parte si de alta, dupa ce ai facut modelul de baza. apoi montezi coltisorii de terminatie. imi mai spui si iti atrag atentia.

@emmancita,
eheheee...... daca n-ar fi nu s-ar povesti.... mai ai putintica rabdare....

spor, fetelor !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de piciul Mier 15 Feb 2012, 2:16 pm

Multumesc marlen! kiss
O sa caut.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Mier 15 Feb 2012, 2:47 pm

[img:4c96][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img:4c96][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]MARLEN elucideaza un om greu de cap .eu tot nu inteleg cu marginea asta cred ca imi albeste parul.uite marginea mea arata asa .trebuie sa-i mai fac ceva in plus?si se coase dupa blocare sau inainte?off in nici una din poze nu se vede clar
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 15 Feb 2012, 3:12 pm

draga mea,

se coase acum, inainte de blocare. ai grija la tensiunea dintre parti. adica nu strange o parte, sa lasi cealalta mai larg. si nici nu le lasa foarte largi. exact cum ti se par sa nu fie fortate. se cos cu punct ascuns. adica "matress stitch". cu firul din lucru, sau fir de ata la aceeasi culoare.
ai aici un filmulet.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
poate sa nu fie atat de des. si incheie lucrul dupa ce ai cusut, ca sa lucrezi marginea exact cat lucrul initial.
se intelege ?

spor,
marlen
PS : nici nu ti-am zis ca a iesit exact cum trebuie, scuze. m-am implicat in explicatii.
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Mier 15 Feb 2012, 3:23 pm

multumesc MARLEN am inteles acum .mi-am luat o piatra de pe suflet.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 15 Feb 2012, 4:05 pm

Bordurile la salurile dantelate nu se cos never ever never never never cu matress stitch. O sa ai o muchie horror pe dos, inutila!

Desi ar trebui sa ma abtin si sa-mi vad de treburile mele nu pot sa tac cand stiu cat munciti si cat suflet puneti. Si stiu ca voi scrie ca si pana acum pentru urechi surde, dar macar sunt impacata cu mine ca nu am stat cu mainile in san cum cautati improvizatii inestetice si inutile ce puteau fi evitate cu putina planificare dinainte. Si puteti sa ma injurati si sa-mi spuneti sa-mi vad de treaba mea, dar eu tot scriu, pentru ca de fapt acesta este scopul forumului, fiecare sa impartaseasca din ceea ce stie, ceea ce a citit, ceea ce a gresit pentru ca altii sa nu repete aceleasi greseli.

Mari bordura ta trebuia prinsa de sal in timp ce o lucrai. Se lucreaza impreuna primul ochi al bordurii cu ochiul de margine al salului. in engleza ii spune "simple single join" In felul acesta nu va exista nici o muchie inestetica acolo unde este prinsa. De aceea spuneam de nebuna pe aici ca trebuie calculate cate randuri are esarfa pentru a potrivi cu randurile bordurii. De fapt si de drept asemenea borduri se lucreaza de jur imprejurul intregii esarfe nu doar pe laterale. Asa se construiesc salurile de genul acesta. Altfel nu se justifica de ce sa faci bordura separat si sa nu o lucrezi impreuna cu salul in acelasi timp. Deci cum spuneam o asemenea bordura se justifica doar lucrata de jur imprejur. Pe marginile lungi se uneste cu simple single join, iar la colturi se uneste bordura de sal prin double join si triple join. La capetele inguste se lasa ochiurile neincheiate (adica acolo unde ai inceput salul se monteaza ochiurile pe fir provizoriu si la capatul terminal se lasa neincheiate) si bordura se uneste de ele tot prin simple single join.

In mod traditional estoniencele isi coseau bordura de sal. Dar bordurile traditionale estoniene sunt lucrate perpendicular pe sal, nu de-a lungul. Ele nu ridicau ochiuri din margini ci lucrau bordura separat si o coseau. Dar este o cusatura care nu lasa nici o muchie pe nici o parte.


Adela la tine si bordura la capetele inguste, si bordura cu coltisori pe margini si margele in loc de nupps , o sa fie mult prea mult. Dar daca vrei totusi bordura pe marginile lungi macar prinde-o in timp ce o lucrezi, ca sa eviti o cusatura inestetica.

Daca stiti dinainte ca vreti borduri la marginile inguste macar montati ochiurile pe fir provizoriu, ca sa evitati muchii inutile de ridicare a ochiurilor.

Un sal (si de fapt orice alta piesa) il planuiesti dinainte, iti faci o idee despre cum vrei sa arate, nu lucrezi asa cum o fi si vezi la urma ce si cum. Pentru ca te trezesti ca sunt lucruri care nu mai pot fi reparate, sau lucruri care arata rau cand puteau , cu putina planificare dinainte, sa arate impecabil.

Diada daca randul de montare a ochiurilor este prea strans nu o sa-l poti bloca frumos. Firul tau subtire, lucrat pe andrele de 4 se va intinde ffff mult, daca nu poti face asta si cu randul de montare atunci o sa stea foarte rau si nu o sa fii multumita.
De asta scriam ca si in cazul in care nu ai borduri la capetele inguste este bine sa incepi pe fir provizoriu. Daca nu faci bordura la capatul respectiv, pur si simplu iei ochiurile pe andrea si le inchei. Dar vei putea sa le inchei la fel de larg ca si la celalalt capat si il vei putea bloca la aceleasi dimensiuni la ambele capete. Vei avea un sal uniform si simetric, nu o strambatura.



Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 16 Feb 2012, 1:58 am, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de tadok Mier 15 Feb 2012, 5:43 pm

fetelor totul e superb, marlen salul tau e o nebunie sa l porti sanatoasa ,multi ochi o sa l doreasca
tadok
tadok
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 63
Localizare : israel
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Mier 15 Feb 2012, 7:17 pm

IOANA eu apreciez mult sfaturile tale si mi se pare corect sa ne impartasesti si noua din experienta si cunostintele tale pentru care iti multumesc avem multe de invatat iar omul cat traieste invata.dupa ce am inceput sa lucrez marginea mi-am dat seama ca trebuia de la inceput incorporata dar acum asta este.pe viitor sigur voi sti ce si cum,acum merg inainte daca se va vedea urat cusatura voi purta etola pe post de fular ca nu ma incumet sa o mai desfac se incurca rau firul asta de mohair.
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 15 Feb 2012, 7:54 pm

Mari, eu spuneam ca bordura o poti prinde de salul gata terminat, dar fara cusatura. Adica daca nu ai lucrat-o in acelasi timp cu salul, incorporata, o poti prinde de el in timp ce o lucrezi pe ea. Adica la tine (pentru ca bordura ta are marginea pe stanga), ultimul ochi al fiecarui rand dos il lucrai impreuna cu ochiul de margine al salului (ochi pe care il ridici pe andrea). Asa se procedeaza la bordurile care se lucreaza de-a lungul salului, nu perpendicular pe el. Asa cum am spus , bordura se lucreaza de jur imprejurul salului, pentru ca doar asa se justifica procedura, dar tu acum pentru ca vrei doar pe lateralele lungi, o faci doar acolo. Nu trebuie sa-ti desiri tot salul pentru asta, ci doar sa lucrezi din nou bordura, daca mai ai suficient fir, si in timp ce o lucrezi o si prinzi de sal.

Si chiar daca nu vrei sa mai lucrezi din nou bordura, oricum este un lucru bun de stiut atat pentru proiectele viitoare, cat si pentru fetele care inca lucreaza la proiect si isi construiesc salul ca tine.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Mier 15 Feb 2012, 8:19 pm

acum am inteles .dar vreau si pe marginile mici si daca o lucrez in coontinuare nu se aranjeaza la colturi.eu vruiam sa fac din 4 bucati.daca e vorba de desirat doar bordura ma incumet si fir oricum trebuie sa mai cumpar ca nu-mi ajunge.
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de emmancita Mier 15 Feb 2012, 9:12 pm

Voi terminati si eu..abia incep!! ce ziceti e prea larg lucrat? parca asa mi se pare, maine dimineata incep si pe andrele mai mici sa vad comparatia...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 15 Feb 2012, 9:35 pm

Mari, nu din 4 bucati, o lucrezi pe toata dintr-o bucata, de jur imprejur. Stai sa adorm piticul sa pot sa scriu mai mult.

Emmancita, e frumos si finut!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de diada Mier 15 Feb 2012, 10:56 pm

Ioana, multumec frumos ca mi-ai raspuns, ce-mi recomanzi? astazi nu am lucrat nimic asteptand raspuns rade ma mai intereseaza daca as putea sa crosetez acest fir si daca se aseaza frumos si crosetat

hug pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de emmancita Mier 15 Feb 2012, 10:59 pm

Multumesc Ioana! Deja m-am apucat sa lucrez din nou pe andrele mai mici, parca e mai bine acum, nu mai arata asa...labartat!
edit . Mari, arata superb salul tau, atat cat se vede din el...
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Joi 16 Feb 2012, 1:41 am

Mari uite aici exemple de saluri construite asa cum spuneam - centrul lucrat mai intai, apoi bordura de jur imprejur, intr-o bucata, prinsa de centru in timp ce o lucrezi - link 1 , link 2

Primul ochi din rand (la centrul salului) ar trebui sa il ai trecut nelucrat. El este lucrat doar o data la doua randuri, atunci cand este ultimul pe rand. In felul acesta marginea iese mai curata, mai aspectuoasa. Tu ai primul ochi din rand luat nelucrat? Daca da, atunci inseamna ca ai un ochi de margine la fiecare doua randuri de model lucrate.
Si la bordura tot asa, la marginea dreapta primul ochi se trece nelucrat.

Urmatorul pas este sa desfaci randul de incheiere si sa-ti lasi ochiurile pe andrea.

Am vazut ca nu ai montat ochiurile pe fir provizoriu. In cazul acesta sunt doua posibilitati - prima si cea mai estetica ar fi sa desfaci usor si cu mare grija randul de montare (se poate chiar daca e mai imbarligat firul pe acolo) si sa-ti pui ochiurile care apar, pe o andrea. A doua posibilitate ar fi sa lasi randul de montare asa cum este, si sa ridici ochiul incheiat pe andrea cand il unesti de bordura. Dar va arata mai urat.


Bordura se prinde de centrul salului in timp ce se lucreaza cu:

single join - legatura unica, simpla - o singura legatura intre bordura si un ochi de margine al salului. La randurile pe dos se lucreaza ultimul ochi de la bordura impreuna cu un ochi de margine al salului , sau un ochi al laturii scurte lasat neincheiat, sau un ochi de la randul de montare. In felul acesta se unesc 2 randuri de bordura(1 rand fata, 1 rand dos) de un ochi de margine(ochi care este si el aferent la doua randuri de model) sau de un ochi viu al centrului, ramas pe andrea.

double join - legatura dubla - doua legaturi intre bordura si un singur ochi de margine/ochi viu. Se lucreaza mai intai o legatura simpla(single join) ca mai sus, apoi la urmatorul rand dos se face o a doua legatura intre bordura si acelasi ochi de margine/ochi viu al salului folosit si la prima legatura. In felul acesta sunt unite 4 randuri de bordura (2 randuri fata si doua dos) de un singur ochi de margine/ochi viu.

triple join - legatura tripla - 3 legaturi intre bordura si un singur ochi de margine/ochi viu. Se lucreaza o legatura simpla ca mai sus, apoi la urmatorul rand dos se mai lucreaza o legatura simpla cu acelasi ochi de margine/ochi viu, apoi la urmatorul(al treilea) rand dos se lucreaza inca legatura simpla cu acelasi ochi de margine/ochi viu. In felul acesta se unesc 6 randuri de bordura(3 fata 3 dos) de un singur ochi de margine/ochi viu.

Bordura se uneste de marginile drepte ale esarfei/salului prin legaturi simple. Cum spuneam, la marginile lungi se ia cate un ochi de margine(acel ochi de margine este aferent la doua randuri de model al centrului salului) pe andrea si se lucreaza impreuna cu ultimul ochi din randul dos al bordurii, iar la marginile inguste se lucreaza cate un ochi viu lasat pe andrea, neincheiat, impreuna cu ultimul ochi din randul dos al bordurii.

La colturi bordura se uneste de centrul salului prin legaturi duble si triple. In felul asta practic se lucreaza mai multa bordura pentru zona respectiva si "poate lua curba" asezandu-se plat.

Pentru colturi regula spune cam asa:

La o bordura ingusta - de maxim 9 ochiuri - se lucreaza 4-6 legaturi duble
La o bordura medie - 10-20 de ochiuri - 6-8 legaturi duble si 1 legatura tripla
La o bordura lata - 21-30 de ochiuri - 8 legaturi duble si 1-4 legaturi triple
La o bordura foarte lata - peste 30 de ochiuri - 8 legaturi duble si 4-8 legaturi triple.

Am facut si un desen pentru colturi (in rest se lucreaza legaturi simple):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe desen scrie de ex. 2-3 ochiuri si 4-6 randuri deoarece, la ochiuri este vorba de ochiurile vii ramase pe andrea neincheiate, iar la randuri este vorba de randurile de model ale centrului salului, unde doua randuri au un singur ochi de margine(deoarece ochiul de margine a fost lucrat o data la doua randuri, la inceput de rand fiind trecut nelucrat)

Bordura se incepe pe fir provizoriu, se uneste de centrul salului prin legaturi simple , iar la colturi prin legaturi duble si triple, apoi, dupa ce a fost inconjurat tot salul si s-a ajuns in punctul de pornire, se foloseste kitchener stitch pentru a uni primul rand al bordurii de ultimul.

Suna mai complicat decat este de fapt, o data ce ai inceput sa lucrezi iti dai seama de procedura si va merge usor. Practic la fiecare rand pe dos pe care il lucrezi la bordura, ultimul ochi il lucrezi impreuna cu un ochi din marginea salului. Singurul schepsis e ca la colturi folosesti acelasi ochi de margine/ochi viu de mai multe ori - de doua ori la legaturile duble si de trei ori la legaturile triple.

Diada eu in locul tau as face asa cum i-am scris si lui Mari - as desface cu mare grija randul de montare si as pune ochiurile rezultate pe o andrea. Apoi as incheia (pentru ca tu nu vrei bordura) acele ochiuri prin metoda suspended bind off cu andrele cu vreo doua numere mai mari. Asa va capata suficienta elasticitate.
La crosetat nu ma bag, las fetele mai pricepute sa-ti raspunda.

edit pt. Mari: poti sa incepi chiar inainte de un colt, ca sa vezi chiar de la inceput cum se aseaza. S-ar putea sa mai fie nevoie sa mai adaugi vreo doua ochiuri la marginea dreapta a bordurii, ca sa fie frunzele suficient de in afara cat sa se curbeze frumos pe colt.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de danida Joi 16 Feb 2012, 8:28 pm

Gata, am terminat etola! Ma duc sa o bag la spalat/inmuiat si apoi la blocat. Sa vad cum ma descurc sa intind cei 2 metri prin casa Smile ...
danida
danida
helper
helper

Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/11/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Vin 17 Feb 2012, 6:02 pm

fetelor haideti sa nu ne grabim sa tragem concluzii pripite ,daca nu s-a postat o zi nu inseamna ca proiectul a fost abandonat.imi pare rau ca s-au creat astfel de discutii si nu vreau sa se simta nimeni jignit.haideti sa mergem mai departe sunt sigura ca abia asteptati sa ne aratati proiectul finit la care ati muncit cu drag.eu va arat cum a iesit imbinarea deocamdata doar la o margine cealalta este in lucru.sa-mi spuneti cum se vede dupa parerea mea este binisor.la proiectele viitoare sunt sigura ca vom avea cu toate mult mai multa experienta si lucruri noi invatate impreuna aici chiar daca din greseli ,doar suntem pe un topic unde asta facem nu?[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 18 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 31 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB