Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 7:39 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 6:03 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Provocarea 25 - Polymer clay - Pillow beads

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Provocarea 25 - Polymer clay - Pillow beads

Mesaj Scris de loriem77 la data de Mier 08 Feb 2012, 9:37 am

Moni, faptul ca iti face placere facindu-le, este cel mai important lucru... restul sunt doar colaterale Smile
Mie imi place tot ceea ce lucrezi. si cred ca de fapt ai un stil Smile

eu nici ieri nu am reusit sa ansamblez pernitele mele. sunt tot cu klimt wink ca voiam eu musai sa incerc o combinatie.
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 39
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MoniKozi la data de Mier 08 Feb 2012, 10:25 am

hug wink sar'na Loredana! Oricum, imi plac provocarile astea. Pana recent nu prea am avut curaj sa pun mana pe plastilina. ca totusi, tre' un dram de talent... sau tupeu. Eu merg pe tupeu Smile)
De fapt imi place sa stiu cam ce implica o anume tehnica si ca sa imi pot da cu parerea in cunostinta de cauza Smile) adica daca nu pui mana, nu prea ai la ce sa-ti dai cu parearea despre o lucrare ori alta.Cel mult sa zici daca-ti place sau ba.
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de dianabv la data de Mier 08 Feb 2012, 1:37 pm

moni, tu mergi pe talent, nu pe tupeu, asa cum te-am observat si la quilling! spor in tot ce faci, ca faci bine!
eu am o tona de cane-uri acuma, care mai de care, si resturi de fimo, dar de cate ori ma asez la masa tot numa de martisoare ma tin... nu ma atrag deloc pernitele, ca nici eu nu ma vad facand ceva cu ele, dar asa, ca martisor... poate poate ma tenteaza!
spor la creat!

dianabv
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 80
Localizare : brasov
Data de inscriere : 04/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Mier 08 Feb 2012, 10:29 pm

tanananaaaaaaaaa!
iata pernutele mele:

[img] [/img]

initial am avut in cap sa le pun pe sirma siliconata aurie (aveam impresia ca ar fi mers mai bine pe accesorii aurii), dar nu mi-a placut cum aratau asa ca le-am facut asa...
nici asa nu sunt multumita, dar... asta e wink
klimt-ul este facut din citeva resturi, intr-o anumita combinatie pe care voiam eu musai sa o incerc. imi place cum arata. problema este per ansamblu zid zid
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bijouxnod la data de Mier 08 Feb 2012, 11:42 pm

Observ un lucru citind impresiile voastre, ca nu mi se intampla numai mie sa fiu nemultumita cand lucrez ceva. Am senzatia cand finalizez un obiect ca ar fi putut arata mai bine, asta pentru ca mintea construieste mereu scenariii. Sunt super pernitele voastre si desi voi le gasiti cate un cusur pentru ca performanta la care puteti lucra e mereu in ascendenta, eu, care modelez de putin timp cu fimo si deci incepatoare le gasesc frumoase. Incerc mereu materiale noi si cred ca fiecare simte cand un anume material sau tehnica i se potriveste. Ei bine, eu ma simt stangace cu modelarea lutului polimeric, in sensul ca as vrea sa ating finetea pe care am vazut-o la multe lucrari. Momentan nu am destule ustensile necesare pentru fimo, de aceea ma stresez cand vreau sa ridic piesa de pe plansa de lucru si observ ca s-a lipit cu drag zid si n-o pot lua de acolo decat deformata. Si dau vina pe neindemanarea mea, pe faptul ca n-am o masina de paste si concluzionez ca poate totusi nu ma reprezinta acest material. Dar, sper vazand ce minunatii se pot face, cu perseverenta daca nu din talent, sa pot face lucrari cat de cat acceptabile, asa ca stiti zicala:,, bucura-te de ce ai ca nemultumitului i se ia darul,,. Concluzie: pe pernitele voastre se poate dormi usor, pe ale mele mi-as suci gatul Smile.
bijouxnod
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/02/2012

http://bijouxnod.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MoniKozi la data de Joi 09 Feb 2012, 8:36 am

bijouxnod, nu stiu despre celelalte fete, insa eu am aceleasi indoieli, dar nu ma dau batuta Smile) Insist ca .... ala... o fi bine, o fi rau? Dar incerc. Ma uit ce fac si altii. Nu pot spune ca tot ce vad imi place. Si, un domn venerabil odata, m-a invatat ca nu trebuie sa vezi daor lucruri frumaose si de calitate, ci si lucruri mai slabe. Asta ca scala de perceptie sa fie cat mai obiectiva si relevanta. Acum filozofez. Sa revin la lucruri mai pamntesti: o masina de paste am gasit la real cu 40 de lei. Nu mi s-a parut scump. Adica prima data mi s-a parut. Dar dupa ce am folosit-o, am vazut ca merita. Nu e scump pentru ce poate face, mai bine zis pentru ce poti face tu cu ea: faci degradeuri in 5 minute (daca nu le incalcesti ca mine, si in loc de degrade alb-rosu faci o foaie roz in 2 tonuri - e o chestie si cum sa impaturesti foaia ca degradeul sa rezulte intr-un fel sau in altul), intinzi foi uniforme, de grosimi diferite, poti uniformiza o foaie pe care ai aplicat felii de cane.... uniformizezi uimitor de repede un amestec pentru a obtine o alta culoare - ceea ce cu mana ia enorm. Deci,d aca planuiesti sa mai lucrezi cu plastilina, din experienta iti pot spune ca merita investitia. La fel merita si un set de lame de cutter. Nu stiu exact cat costa, dar nu e extraordinar de scump si daca te zgarcesti la lama cu care tai feliile sau cu care te poti ajuta foarte bine sa desprinzi o piesa care a aderat mai mult decat indecent la suprafata de lucru, atunci risti sa pierzi munca ta. Am citit/vazut ca se recomanda ca suprafata de lucru fie o bucata de sticla (cam periculos) fie o placa de gresie lucioasa. Personal lucrez pe un tocator melaminat. Mai sunt momente cand mi se lipeste piesa de el, dar nu des. Si am grija sa o desprind din cand in cand, mai ales dupa manevre de presare. Astea sunt sfaturi din experienta mea tot de incepatoare.

Si acum ca am fost destul off topic sa trecem la Loredana Smile)

Mi se pare indrazneata combinatia de culori! maro, verde, alb si caramiziu (cam asa vad eu). Imi place tare mult cum arata elementele lacuite. Cu ce le-ai lacuit? Cu lac fimo sau cu vreun alt lac special? Ieri am gasit intr-un magazin un lac tridimensional transparent. Un tubulet cu aplicator
de cca 100 ml (nu sunt sigura - aproape 30 lei). Si le-ai slefuit inainte de a le lacui? Eu nu prea am curaj sa le lacuiesc ale mele (ieri am reusit sa le pun snur la toate Smile ).
MoniKozi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Joi 09 Feb 2012, 9:00 am

combinatia este alb, bej, verde, maro si visiniu. in realitate nuantele sunt ceva mai deschise decit in foto (mi s-a stricat una din lampe si nu am avut lumina suficienta). piesele acestea sunt lacuite cu vernis de la darwi (s-a mai discutat pe undeva daca acest lac este sau nu bun pentru fimo. cei de la complex art il recomanda, si mie imi place cum se lucreaza cu el, dar to vreau sa incerc kober-ul pentru lemn pe baza de apa - Carmen, citesti? Smile )
si le-am slefuit acolo unde a fost necesar inainte de a le lacui ;))
si apropo de faptul ca dupa ce terminam vreo lucrare, ni se pare ca nu arata destul de bine... macar bratara ar fi trebuit sa o pun pe guta elastica pernuta-margea-pernuta etc... cred cami-ar fi placut mai mult rade
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lorinaoo1 la data de Joi 09 Feb 2012, 9:50 am

Fetelor, zau asa ca ma omorati cu provocarile voastre Shocked Adica, ce va iese din manute e talent, nu gluma rock Imi plac pernitele voastre de la actuala provocare, au iesit foarte bine, deci nu mai fiti asa de critice cu voi, se poate si mai rau Smile

Ultima editare efectuata de catre lorinaoo1 in Joi 09 Feb 2012, 10:39 am, editata de 1 ori (Motiv : papat litere :))
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 40
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MoniKozi la data de Joi 09 Feb 2012, 10:03 am

lorinaoo1 a scris:se poate si mai rau Smile
rade rade rade rade rade

Lorinaoo... ai inceput asa frumos sa ne lauzi, de mai mai sa ne luam nasul la purtare... si inchei apoteotic... dar macar sincer Smile pupi lol! peace beat

Ultima editare efectuata de catre MoniKozi in Joi 09 Feb 2012, 10:35 am, editata de 1 ori
MoniKozi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Joi 09 Feb 2012, 10:05 am

;)) lorina, stim ca se poate simai rau.. a se vedea prima poza postata de mine Smile
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lorinaoo1 la data de Joi 09 Feb 2012, 10:38 am

Nu, Moni nu era vorba de voi, era vorba de mine, dar nu am indraznit sa o recunosc rade Uf, cum va puteati gandi ca ma refeream la voi, cand de la voi am de invatat atatea, sincer si fara linguseala kiss Adica sunt incepatoare si nu am inca ustensilele necesare, las amprente, am carpituri la klimt si restul... Dar tot admir ce faceti si invat de la voi sa fiu perfectionista, capoasa sunt deja, mostenire de familie Smile

Va pupacesc cu drag pe toate talentatele kiss
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 40
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MoniKozi la data de Joi 09 Feb 2012, 11:48 am

Stiu, nu te scuza! Stiuc a nu ai vrut sa o zici pe-aia dreapta Smile) glumesc, bineinteles. Daca eu sunt la genunchiul broastei, nu toti din jurul meu sunt la fel. Dar mi-a placut, ca era intrepretabila afirmatia ta!!! m-ai binedispus! sper ca si pe celelalte fete!
MoniKozi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de bijouxnod la data de Joi 09 Feb 2012, 12:18 pm

Monikozi, multumesc pentru sugestii, sunt constienta ca trebuie sa fac investitii in multe ustensile de lucru pentru a avea rezultate mai bune dar momentan lucrez cu atatea materiale ca nu stiu ce sa iau mai intai. Oricum, masina de paste e pe lista dupa pistolul cu silicon. Eu lucrez pe o bucata de sticla, n-o recomand, intr-o seara am observat ca se aburea deci voi trece pe gresie? O alta nedumerire o am in privinta lacului de finisaj. Prima data am cumparat Vernis de la Darwi lucios si nu-mi place aspectul de plastic ieftin pe care il da, apoi am luat mat dar nu observ o prea mare diferenta asa ca nu stiu ce lac sa incerc pentru a nu avea aspect de plastic ieftin. Imi plac mai mult nefinisate dar le-as lacui sa fie mai rezistente. Asa ca inca sunt la capitolul experimentelor si sunt deschisa la orice sfat de genul ,, mura-n gura, pica para malaiata in gura lui natafleata ,, Smile . Sa aveti spor in toate...
bijouxnod
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/02/2012

http://bijouxnod.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MoniKozi la data de Joi 09 Feb 2012, 12:32 pm

oricand, cu placere.
nu investi in multe ustensile, pana nu consideri ca iti sunt de folos. altfel ajungi sa faci depozit de ustensile pe care nu le folosesti.
despre lac, ca vorbeam si mai devreme despre lacuirea pieselor, eu prefer aspectul natural al materialului. lacuitul mi se pare ca da un aspect aparte. are farmec lacul, insa mie mi se pare materialul natur mai fermecator. chiar si cu mici imperfectiuni (cute, pliuri, pori etc) Micile imperfectiuni, zic eu, dau originalitate si veridicitate pieselor. O a doua cu exact aceleasi imperfectiuni e putin probabil de realizat.
Ore nu despre acelasi lac vorbea si Loredana anterior, fiind multumita de el?
LE:
loriem77 a scris: piesele acestea sunt lacuite cu vernis de la darwi (s-a mai discutat pe undeva daca acest lac este sau nu bun pentru fimo. cei de la complex art il recomanda, si mie imi place cum se lucreaza cu el, dar to vreau sa incerc kober-ul pentru lemn pe baza de apa
Deci, cred ca foloseste acelasi produs. in fond presupun ca e o problema de perceptie personala. poate nu ai dat suficiente straturi...
MoniKozi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Joi 09 Feb 2012, 2:20 pm

desi este off topic am sa zic aici: pentru un aspect natural... adica sa nu aiba acea pelicula lucioasa/sticloasa, folosesc lacul de la fimo... initial este laptos dar devine transparent la uscare.
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Sam 11 Feb 2012, 12:42 pm

dragelor, haideti, nu mai vine nimeni? mai sunt citeva zile....
ura
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancamm la data de Lun 13 Feb 2012, 10:31 pm

Am facut si eu azi pernite. Dar mai am sa le finisez si asamblez. Sper ca daca voi posta miercuri seara nu va fi prea tarziu.
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 42
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de darkpoke la data de Mar 14 Feb 2012, 9:20 am

eu nu stiu daca apuc sa fac ...cand se termina provocarea?
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Mar 14 Feb 2012, 3:24 pm

darkpoe cind crezi ca poti sa le postezi ? ;)
anca cu de la mine putere, zic sa te asteptam
kiss tuturor
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MoniKozi la data de Mar 14 Feb 2012, 3:36 pm

Votez cu Loredana pentru anca si pana atunci poate reuseste si darkpoke Smile Pana atunci Loredana... beat
MoniKozi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de darkpoke la data de Mar 14 Feb 2012, 4:15 pm

pai nu stati dupa mine....in weekend as putea icnerca...doar am timp sa modelez...dar nu vreau sa va incurc
deci..nu ma supar..daca nu ma asteptati
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de andrabijoux la data de Mar 14 Feb 2012, 5:32 pm

si eu viiiiiin! diseara e tarziu daca postez? stiu ca m-am trezit tarziu dar am fost in stresiune Sad
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 29
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Mar 14 Feb 2012, 7:31 pm

fetelor, ce ziceti, o asteptam pe darkpoe? asta inseamna sa facem extragerea duminica seara...
ma gindesc ca sesiunea din perioada asta, plus vremea care este asa cum este, a dat peste cap multe planuri.
eu fac cum ziceti voi!
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Carmen's la data de Mar 14 Feb 2012, 7:39 pm

Bineinteles ca asteptam pe toata lumea. Nu lasam pe nimeni in urma Smile
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de andrabijoux la data de Mier 15 Feb 2012, 12:44 am

da da da o asteptam pe darkpoke si pe io :D ca azi am somat. dar pana sambata-duminica promit ca lucrez :D
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 29
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat