Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Provocarea 25 - Polymer clay - Pillow beads

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Provocarea 25 - Polymer clay - Pillow beads

Mesaj Scris de darkpoke la data de Joi 16 Feb 2012, 11:34 am

anca..superbe pernitele tale
si inedite
si mokumele imi place mult
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ancamm la data de Joi 16 Feb 2012, 11:37 am

Multumesc Ramona. Si mie imi place mult cum a iesit combinatia la mokume. Si in rea;itate culorile sunt putin mai vii decat in poze.
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 42
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Joi 16 Feb 2012, 3:08 pm

Multumesc pentru aprecieri, fetelor!
Da, Ramona, colierul este lung, ca nici nu-l vedeam altfel. Sa mai fi facut o bratara nu mai arata cum trebuie, erau prea putine pernute si asa ca l-am lungit. Singurul inconvenient este ca se cam rasucesc, vorba Ancai, dar nu-i asa o mare problema ca pe partea cealalta sunt negre si sunt finisate.
Anca, imi place de mor ce ai facut tu acolo, mokumele deosebit. Mi se pare mie sau ai si ceva translucent pe acolo? Am si eu o inimioara la telefonul mobil, dar am facut-o din mana, la inceput un swirl, apoi putin tocita si i-am dat forma de inima. Asa nu mai ai de finisat mult pe margini. Cand vrei alte forme, nu mai e asa usor. Oricum, felicitari!
Day, sa stii ca nu m-am agitat, dar putin am fost dezamagita observand o chestie: pentru unele persoane de aici intotdeauna se gaseste de spus ceva. Nu am pretentia sa mi se ridice in slavi munca, nu pretind a fi nici atotcunascatoare si nici nu vreau sa ma bag in seama. Inteleg ca unele dintre voi sunteti pe aici de multa vreme, poate va cunoasteti si personal, sunteti prietene, ati fost pe la targuri impreuna, aveti mai multa experienta.
Ca dovada ca la mine scrie deocamdata ucenic si la altele senior sau mai stiu eu ce. Nu stiu de ce dar de fiecare data cand eram foarte incantata de ce mi-a iesit si nu-mi incapeam in piele de bucurie, reactiile unora, precizez, ale unora dintre voi, erau asa un fas, de-mi pierea tot cheful. In schimb, pentru unele chestii simple, e drept unde s-a depus efort, ca toate stim ce mult muncim, s-au gasit zeci de comentarii.
Va rog sa-mi scuzati reactia, nu am vorbit nici urat, nu am jignit pe nimeni, am vorbit din suflet. Asta simt eu acum, s-ar putea sa par paranoica, asta e!
Eu voi continua sa lucrez si sa-mi perfectionez stilul. Consider ca am progresat mult si asta se datoreaza in mare parte voua. Voi mi-ati dat curajul si ambitia de a merge mai departe si va multumesc. Imi cer scuze dar nu pot sa fiu falsa!
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 41
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ionela stanciu la data de Joi 16 Feb 2012, 3:27 pm

Ce-mi plac pernitele tale, Anca! nu m-am gandit pana acum la o pernita floare--- ai finisat-o ff frumos; eu am facut o inima si ma gandeam la un fluturas, dar... sa vedem;
ionela stanciu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Joi 16 Feb 2012, 3:35 pm

Maddy, daca te-am suparat cu ceva, te rog sa ma ierti!
eu nu stiu a jongla cu cuvinte, asa ca cel mai des ma exprim in citeva cuvinte sonore Smile Mie imi place tot ceea ce se lucreaza, poate ca ceva nu este pe stilul meu, poate as purta sau poate ca nu, asta nu conteaza, dar apreciez munca fiecaruia.
referindu-ma strict la colierul tau din acest concurs... chiar mi-a placut sincer... poate ca ar fi trebuit sa mai si completez de ce anume imi place: ai folosit niste culori foarte dragi mie, klimt-ul este desavirsit si tehnica pernutelor a iesit foarte bine. adica imi place tot la ele.

in rezumat, fetelor, daca spun ca imi place, atunci imi place si nu mai trebuie sa spun de ce Smile kiss
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 39
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Joi 16 Feb 2012, 3:50 pm

Maddy de obicei iti admir pe blog lucrarile si crede-ma sunt superbe(asa le vad)!insa nu intotdeauna imi vin cuvintele usor....sau mi se pare ca as fi in plus daca as comenta la ceva afisat si deja comentat...
cat despre ucenic,senior si maestru tine de vechimea pe forum dar mai mult de numarul de mesaje postate...
Monikozi am sters eu ceea ce aparea la mesajul tau...
Anca imi plac pernutele tale!!!
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2508
Varsta : 44
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de Carmen's la data de Joi 16 Feb 2012, 4:40 pm

Maddy, m-ai facut sa ma uit in urma la martisoare si cred ca te-ai suparat degeaba. In perioada respectiva toate fetele postau martisoare pe repede inainte si daca ai sa te uiti in urma si chiar pe aceiasi pagina cu postarea ta ai sa vezi ca nu esti singura la care nu s-a comentat. Asta nu inseamna ca nu au placut martisoarele tale si ale celorlalte fete. Cred ca a fost pur si simplu o intamplare nefericita, e drept frustranta dar pentru care nu trebuie sa te superi. Cred ca toate am trecut prin asa ceva. Mie oricum imi plac toate lucrarile si abia astept sa apara cate o postare noua, dar uneori nu am timp sa las comment, alte ori nu stiu ce sa zic si cate o data este tarziu ca sa mai zic ceva
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ancamm la data de Joi 16 Feb 2012, 6:39 pm

Maddy, multumesc mult. Nu e pic de translucid. E rosu, alb si argintiu.
Ionela, Betymi pupi
In ceea ce priveste comentariile, cred ca fiecare are dreptate in felul sau. E normal ca fetele mai vechi, care deja se cunosc bine intre ele sa-si urmareasca mai indeaproape postarile una alteia si in felul asta sunt mai comentate postarile lor decat ale altora (in general vorbind). Pe de alta parte, si mie mi se intampla sa nu comentez, in special daca pana cand reusesc eu sa intru pe forum s-au prezentat multe lucrari. Mi-e greu sa scriu fiecareia in parte practic acelasi lucru, ca imi place, pentru ca mie chiar imi place tot ceea ce creati voi. Si invat din fiecare imagine cate ceva.
kiss pt toate fetele.
ancamm
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Joi 16 Feb 2012, 7:40 pm

Nu era vorba numai de martisoare, era ceva adunat in timp. Mai era o chestie legat de martisoare: la un moment dat a aparut inca o rubrica, martisoare din fimo, cica persoana nu a gasit un loc sa isi posteze lucrarile. Am stiut ca numai un moderator are voie sa deschida un topic, poate ma insel. Si asta mi s-a parut o chestie de a se separa oarecum de restul si de a iesi in evidenta. Eu am mai facut martisoare si nu am mai stiut unde sa le postez, asa ca nu le-am mai postat, oricum nu am mai apucat nici sa le fac poze ca a trebuit sa le dau. Nu am nimic personal cu nimeni, am analizat la modul general situatia. La urma urmei nici nu mai conteaza, nu imi sta in caracter sa fiu orgolioasa. Am spus ce am avut de spus.
maddy13
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancamm la data de Joi 16 Feb 2012, 7:43 pm

Am vazut si eu azi topicul ala si m-am mirat. Apoi am vazut ca de fapt a fost deschis in 2010 si acum a fost readus in fata printr-o postare.
ancamm
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Carmen's la data de Joi 16 Feb 2012, 7:52 pm

Dupa parerea mea topicul ala nu stiu daca te aduce in fata. Eu personal urmaresc cateva sectiuni din forum si rar intru sa vad daca au aparut sectiuni noi. In rest astept pe e-mail notificarile.
Oricum dupa parerea mea sunt importante laudele si nu prea. Fac bine la psihic si atat. Cel mai important este cat de confortabil te simti tu cu ce ai lucrat.
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ancamm la data de Joi 16 Feb 2012, 8:10 pm

Ziceam ca topicul a fost adus in fata, nu ca te aduce in fata. Smile
In rest, iti dau dreptate.
ancamm
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ionela stanciu la data de Joi 16 Feb 2012, 9:17 pm

toata lumea are dreptate! si eu, maddy, am postat acum cateva zile cateva lucrari ( de care eram tare mandra --- printre care si prima mea brosa - o broscuta testoasa) si nu m-a bagat nimeni in seama; m-am intristat putin, ca doar sunt inca la inceput, dar asta e!
am vazut la un moment dat ca- daca pui un comentariu la adresa cuiva, te baga si el in seama ( asta de cele mai multe ori -- nu generalizez); eu una comentez doar ce-mi place ( nu sunt inca in masura sa critic), dar chiar astept pareri - negative/pozitive si sfaturi ( cine are timp!)
stiti cum e - fiecare are un punct de vedere si anumite preferinte
pupici la toata lumea
ionela stanciu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Joi 16 Feb 2012, 10:34 pm

Ei, asta e. Exact asa sunt si eu. Nu vand iluzii, nu folosesc cuvinte mari doar ca sa intru in gratiile cuiva si sa ma bage cineva in seama. Mereu am avut incredere ca daca eram intr-o dilema cu ceva se gasea cineva aici sa ma sfatuiasca ce sa fac, asta pentru ca multe au experienta mai multa decat mine.
Dar sa nu transformam aceasta provocare in lista de revendicari, Lori sa nu te superi pe mine ca ti-am zapacit provocarea!
maddy13
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Vin 17 Feb 2012, 8:35 am

Maddy, este provocarea noastra. eu cred ca mai bine se spune lucrurilor pe nume decit sa mocneasca in noi si apoi sa izbucneasca urit.
ideea este ca, uite ce multe lucruri frumoase facem noi si loc sub soare este pentru fiecare, dar nemultumirea ta mi-a atras un semnal de alarma cu privire la ceea ce pot eu face pe viitor.

pup fetele si mult spor si inspiratie!!
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MoniKozi la data de Vin 17 Feb 2012, 8:52 am

Uau ce de dezbateri filozofice! off topic
Maddy, sfatul meu este ca parerea ta sa conteze cel mai mult. Invata sa te apreciezi cat de obiectiv poti si sa-ti dai seama de valoarea ta prin comparare cu ceea ce vezi in jur. Daca tu simti ca o lucrare este perfecta, multumitoare, ideala - cum vrei tu, ce stachete iti pui tu (ca model, lucratura, combinatie coloristica, purtabilitate, 'cantitatea' de suflet depusa, dar mai ales placerea pe care o simti cand privesti piesa finalizata) atunci reactiile celor din jur nu conteaza. Daca cineva cu mai multa experienta iti face o observatie, pur si simplu iti da un sfat. Nu te ataca, nu da nimeni cu parul (de-aia e bine ca suntem doar niste virtuali aici - ca cine stie cate cucuie ar rasari).
Este o realitate ca nu ne place critica, nu ne plac observatiile. Este omeneste. Insa daca suntem destul de deschisi la minte, invatam din ele.
Este foarte greu sa iti constientizezi propria valoare. Tendinte sunt doua: in functie de cat de arogant esti: fie te crezi mama lu' tata lu' toti, fie te subapreciezi cras. Nici una nu e buna. Inseamna probabilc a ori ti-ai ales domeniul gresit, ori ai stacheta prea sus ori prea jos. Si cel care trebuie sa se schimbe esti tu. Nu ii poti schimba pe ceilalti sa-i faci sa te vada cum vrei tu.
De foarte multe ori am sesizat si eu ca se arunca cu aprecieri gratuite. Dar asta in fond e treaba fiecaruia. Si atunci, personal, daca consider si am ceva constructiv de spus, eu spun. Dar sa fie la obiect, nu la persoana. Fiecare ditnre noi punem suflet in ce facem, si e greu sa 'ciritici' lucrarea fara sa lezezi putin din sufletulul autorului. Insa daca te referi strict la piesa si argumentezi, cred ca e ok. Si chiar indicat. Si evident cu bunul simt la purtator. Altfel, la ce sa mai postezi aici? Doar ca sa ne laudam? Eu personal verau sa mai si invat una-alta. Sa nu uitam ca intervin mai muti factori: distorsioanrea culorilor, cerinta unui client (care nu se comenteaza), dar mai ales factorul subiectiv: fiecare percepe frumosul in felul sau. Si gusturile nu se pot disputa, insa se pot discuta, nu-ia sa?
Apoi, mai e un aspect, multi posteaza orice lucrare, doar ca au facut-o. Si poate ca fac acelasi lucru de 100 de ori, doar variatiuni pe tema data. Si devine rutina. E ok si cu asta, atata timp cat se poate observa o evolutie. Dar cand faci acelasi lucru la acelasi nivel... nah... ce sa tot apreciezi la aceeasi pereche de cercei facuta doar in alte combinatii de culori (spre ex). off topic
Betymi - multumesc frumos!
Ca sa fiu si ON TOPIC : Creatiile de la aceasta provocare sunt reusite sui personal sunt multumita ca am mai invatat ceva. hug

Intre timp a scris Loriem:
Sper ca alarma este: sa fii obiectiva si sa incurajezi unde e cazul, sa incerci sa indrepti unde e cazul si sa apreciezi unde e cazul Smile Eu cel putin asta urmaresc. Nu sa fiu 'generaleasa' sau sa provoc lehamite cand aude lumea de mine.
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de darkpoke la data de Vin 17 Feb 2012, 1:10 pm

wow...ce discutii Smile
am icnercat sa urmaresc firul epic al discutiilor..sa inteleg care e buba
maddy...si mie imi place sa primesc remarci la adresa creatiilor mele..dar nu primesc intotdeauna..si cred k nu sunt singura..si nu ar trebui sa ne suparam din cauza asta
eu una..va anunt oficial...ca accept remarci negative..fara nici un dram de suparare..pentru ca e consider constructive si educative
pentru ca daca azi cineva iti zice..uite acolo..ar trebui remediat..maine ..sau poimaine..sigur ve evolua...daca nu iti zice nimeni..poate nu vei vedea..si vei stagna
la fel va mai anunt..sub forma de gluma evident..ca orice mi-ar zice oricine..oricat de negativ ar fi..nu poate fi mai negativ decat propria mea critica...sunt o fire mult prea perfectionista si la orice fac...gasesc un defect..oricat de mic
sper ca se vor linisti apele..chiar nu are rost sa ne suparam din astfel de motive..ar trebui sa fim..un fel de comunitate aici
aaa..si tot nu prea am inteles faza cu aprecierile gratuite...si de curiozitate voi urmari acest aspect...pt k nu prea am dat atentie asa..Smile
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Vin 17 Feb 2012, 2:47 pm

gata dragele mele ...daca mai avem probleme ar trebui sa trecem aici am cam vorbit off-topic...
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2508
Varsta : 44
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Vin 17 Feb 2012, 6:35 pm

ghiciti ce cadou am primit eu astazi!!!
Carmen mi-a adus pernutele ei! sunt minunate! ceea ce o deranjeaza pe Carmen la ele mie mi se pare ca face parte din farmecul lor. acum le lacuiesc si le voi ansambla si posta pina duminica Smile
multumesc Carmen!
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancamm la data de Sam 18 Feb 2012, 11:28 am

MoniKozi a scris:poooftiiim???? deci: chinez nebun (iti spune ceva?) pe langa ca sunt de 2 cm mai sunt si petale... zid
am inteles cu frunzulitele. dar nu e o idee rea nici cu accesoriu de-ala pentru pandantiv - asta cu conditia sa fie elementul suficient de ingust.

bravo!

Abia acum am vazut acest comentariu. Moni, nu a fost atat de greu pe cat pare la prima vedere. hai sa-ti explic cum am facut la floricele. Am taiat cu cutterul 3 flori, doua din foaia de mokume si inca una, dintr-o alta foaie de aceeasi grosime, din resturi de material. Le-am suprapus, cu foile de mokume pe exterior, iar apoi am luat scobitoarea si am impins marginile florii din mijloc spre interior, astfel incat sa mi se apropie petalele exterioare. le-am lipit, rotunjit putin daca era cazul si gata. Asta merge la piese mici. Daca sunt piese mai mari, nu cred ca mai ies destul de pufoase astfel si trebuie mers pe tehnica clasica, cu biluta adusa la forma dorita, etc.
ancamm
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de darkpoke la data de Dum 19 Feb 2012, 3:35 pm

multumesc ca m-ati asteptat...nu stiu daca a si meritat
iata si pernutele mele...umflate Smile
am facut decat 2...una mi-a iesit cu gaurele ..cealalta e ok
le pun neasamblate..si le voi posta la fimo cand le finisez si asamblez..
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ionela stanciu la data de Dum 19 Feb 2012, 4:00 pm

uau, minunate!
ionela stanciu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Dum 19 Feb 2012, 4:45 pm

a meritat asteptarea cu prisosinta. abia astept sa vad cum vor fi ansamblate Smile

acesta este colierul ansamblat din pernutele primite de la Carmen:

[img] [/img]

pe linga pernute, am folosit perlute negre, cristale fatetate negre si margelute de nisip negre.
astept raspuns... unde sa incarc filmuletul extragerii.... sau poate se ofera altcineva sa o faca. mi-e sa nu dau kix.
sa aveti o dupa-amiaza minunata in continuare!

loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de darkpoke la data de Dum 19 Feb 2012, 7:23 pm

pe youtube daca ai cont
si il pui aici Smile
super colierul
ms pt cuvinte...ma supara gaurile din una din ele..dar vom vedea cum arata lacuite
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de loriem77 la data de Dum 19 Feb 2012, 9:20 pm

ooooook....
in ordinea intrarii in concurs, va prezint participantele care au raspuns la aceasta provocare:

Carmen's
Ionela Stanciu
MoniKozi
Maddy13
Ancamm
Darkpoke (scuze, in comentariile mele anterioare am scris darkpoe)

Din cite imi amintesc, zicea si andrabijoux ca vine Sad
loriem77
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat