Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Vin 15 Mar 2013, 3:23 pm

Mihaela, din ce scrii asa mi se pare ca esti de prin vest!!!! Inca o data te felicit din tot sufletul si tine-o tot asa, cu siguranta copii care trec prin mana ta se vor vedea in viitor bine!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de manuela29 Vin 15 Mar 2013, 3:25 pm

Buna mamicilor!
Baietelul meu este deja in clasa a VI-a dar, nu am rezistat sa nu intru in discutia voastra.
Cand l-am inscris la scoala ,am vrut si eu la o doamna cu ...renume.N-am cautat-o personal si dintr-un noroc chior a ramas copilul in acea clasa(mai tarziu am aflat ca n-a fost chiar noroc).La prima sedinta doamna ne-a spus ca suntem 28 din cei peste 70 de parinti care au dorit sa-si inscrie copilul in acea clasa.Mai tarziu mi-am dat seama ca au fost selectati dupa locul de munca al parintilor(era clasa plina de copii de patroni,directori,functionari bancari etc)
Majoritatea parintilor ramasi au fost si-au discutat cu doamna pentru a se asigura ca au un loc in acea clasa.Desi ii sunt recunoscatoare doamnei ca s-a ocupat foarte mult de copii ,recunosc ca daca as mai avea un copil nu l-as mai da la ea.A fost un colectiv de copii de bani gata, care mai de care mai fitos si cu pretentii iar doamna a fost tot timpul partinitoare .Stiam ca alti parinti pe langa ce-i luam la comun doamnei ii duceau ceva separat(macar o floare la ghiveci si tot aduceau ceva in plus) dar eu am preferat sa-mi fie evaluat copilul dupa cat invata nu dupa cat de atenta e mamica cu doamna.
Din fericire am un copil istet si face fata cerintelor oricat de mari ar fi.Multi colegi de-ai lui s-au prabusit efectiv cand au intrat in clasa a V-a,dar al meu nu.Anul trecut clasa lor a fost cea mai buna dintre clasele de-a V-a si el a terminat cu 9,75.Tinand cont ca e si baiat am fost super incantata.
M-am saturat si eu de portofolii si-am crezut ca daca trece la gimnaziu scapam de ele dar n-a fost asa.
Acum fac si portofolii individuale si anumite proiecte pe grupuri de cate 5 copii.Pana si la franceza si muzica au avut proiecte si diferite prezentari power-point.
Nu sunt de acord cu faptul ca-i forteaza oarecum dar n-avem ce face nu putem merge contra curentului si n-ai cui sa te plangi ca apoi are de suferit copilul.
Si-asa al meu copil e un agitat si nu poate sa stea linistit mai mult de 30 de minute,dupa care incepe sa se foiasca sau sa se trezeasca vorbind neintrebat din plictiseala bineinteles .Ii capteaza atentia doar ceva nou .Imi pare rau ca temele ii iau atat de mult si nu mai are timp sa citeasca reviste sau sa faca ceva ce-l pasioneaza cu adevarat.Cand il auzi are pregatire pentru nu stiu ce concurs sau olimpiada.Este stiut ca in noaptea dinaintea concursului nu se odihneste din cauza emotiilor,nu vrea sa dezamageasca doamnele care-si pun speranta in el s.a.m.d.
La anul am spus ca voi schimba tactica si-l voi incuraja sa se axeze doar pe mate ,romana ,engleza care-i trebuie la capacitate si cu restul mai incetisor ca vreau sa am un copil sanatos in primul rand.Deja stresul este prea mare si pt mine.Profesorii trag de cei buni si-i trimit la concursuri si olimpiade si el nu mai are copilarie vorba Mihaelei.
Imi cer scuze ca m-am lungit atat de mult dar sunt atat de multe de spus pe tema scolii .
Pana am scris eu mesajul au mai postat si alte fete si pentru ca nu am timp sa le citesc acum voi reveni cu completari. kiss
manuela29
manuela29
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 168
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 15 Mar 2013, 5:17 pm

Ismi, de exemplu, la noi nu se accepta mutarea dintr-o clasa in alta pentru ca nu e ok si se da curs altor probleme, apar si altii care vor. Vrei sa-l muti, muta-l, dar la alta scoala.
Acum 7 ani cand am luat clasa I nimerise la mine o fetita si verisorul care nu avea acelasi nume nimerise la o alta doamna. In acea dimineata s-a dus mama baietelului la doamna director, dupa strigarea listelor si s-a facut mutarea pentru ca erau rude altfel asa ramanea.
Admina, am fost si eu intr-o clasa cu vedete, m-a ales tovarasa pentru ca mama era vanzatoare. Nu mi-am iubit invatatoarea pentru ca facea diferente, ne batea... Am respectat-o si o respect si-n zi de azi pentru ca intr-un fel sau altul m-a facut om, dar nu simt altceva nimic. Am si eu fosti elevi care nici respect nu au, trec pe langa mine, se uita si atat, desi nu i-am batut si nici diferente n-am facut, dar atat pot/stiu, atat fac. In schimb cu altii ma intalnesc, ne pupam, vorbim, e placut. Chiar intr-o zi povesteam cu o fosta eleva care-i casiera la un supermarket si am intrebat-o daca-si aminteste cat de timida era, cum plangea de cate ori o ascultam, cum se emotiona de uita si cum o cheama si cum intr-o zi am imbracat-o si i-am spus c-o duc inapoi la gradinita(era clasa a II-a) ca la scoala nu sunt plangaciosi. Aia a fost ultima zi cand a plans. Radea si chiar imi spunea ca uitase, dar îi pare bine ca i-am amintit. Acum e altcineva, e sociabila, nu mai e timida, doar linistita.
Lucia, Merci Asa este, un copil de 7 ani si 5 luni altfel gandeste decat unul mai mic cu un an. La copii conteaza si cateva luni.
Scriam ieri de tabla inmultirii si a impartirii. E foarte bine ca se invata in clasa a III-a si nu-s de acord cu cei care nu respecta programa si-i pun pe copii s-o invete in clasa a II-a, desi sunt altele de invatat. La 9 ani inteleg mai bine ca inmultirea e adunare repetata, stiu sa "pacaleasca" cand uita 9x7 pt ca fac 7x10-9 wink sau altii numara, aduna repetat pe cand cel de clasa a II-a daca nu stie rezultatul se blocheaza pentru ca o invata mecanic. E drept ca-s si copii isteti care fac ce fac cei de-a III-a, dar intr-o clasa-i numeri pe degetele de la o mana. Sa nu mai vorbim de ordinea efectuarii operatiilor. Am ametit pana i-am invatat de ce nu fac adunarea daca au scadere si apoi adunare, pana au inteles cuvantul ordine, ca trebuie sa facem calculele in ordine, dar mai am si acum elevi care fac adunare inainte de scadere desi scaderea e prima sau chiar adunare inainte de inmultire, dar exersem, exersem pana inteleg. Le reamintesc proprietatile adunarii si-i intreb de ce nu schimbam locul descazutului cu scazatorul sau de ce nu asociem/grupam termenii la scadere.
In general, un copil e mai bun la o materie decat la cealalta. De obicei matematicienii nu sclipesc la romana, sunt buni pentru ca muncesc, dar nu au acea sclipire pe care o au la matematica si invers. Am un baietel care-i grozav la mate, are acea sclipire, dar la romana, la literatura îi lipseste acel ceva. Sau am o fetita care face compuneri grozave, dar mai greseste la comunicare (gramatica).
Baietelul de care ziceam e cel mai cuminte dintre baieti si saptamana trecuta facuse si el nazbatii cand s-au dus la sport. Am discutat cu ei si un zgubi mic si neastamparat imi zice: Doamna, dar si A a alergat pe scari si s-a impins in vestiar imbrancind fetele. Copilul s-a ridicat cand am intrebat cine a facut parte din "grupul vesel", dar cred ca G a crezut ca pe A il iert ca-i cuminte si invata bine sau probabil s-a gandit ca-i iert pe toti ca a fost si A implicat, dar le-am spus ca toti au gresit, nimeni nu-i iertat si nu mai vorbesc cu ei o saptamana si tot atat vor sta in pauza in clasa, iar la urmatoarea abatere le chem parintii si le scad un punct la purtare pe care-l pot anula cu un comportament civilizat pana la sfarsitul anului scolar.
Eu nu raportez parintilor decat daca-s abateri disciplinare grave, micile copilarii sunt secretele noastre. wink
Daniela, sunt din vest Smile , din vetul tarii. wink Unii se realizeaza, altii se pierd pe parcurs, unii invata doar din clasa, nu au parte de ajutor si acasa si asta nu-i suficient. Eu sunt de parere ca tara are nevoie si de directori, dar si de muncitori ca de-am fi toti directori cine ar mai munci? Ma bucur ca reapar scolile profesionale unde se vor da burse, se vor incheia contracte cu diferite firme pentru ca nu toti sunt de liceu si asa se vor decide si copiii si parintii care-i drumul pe care trebuie sa-l aleaga.
Fratele meu e mai istet ca mine, prindea repede, eu eram muncitoare, el era mai bun si cu atitudine, nu se lasa calcat in picioare, eu eram mai mutălană si nu aveam curaj sa contrazic un profesor daca aveam dreptate, doar in liceu am prins curaj. A ales sa faca scoala profesionala, este electrician, unul foarte bun si nu o zic ca-i fratele meu, dar multe Lidl din tara au instalatia electrica facuta de el si ceilalti colegi, sa nu mai zic ca alimentati de la si mai multe statii peco unde tot ei au facut partea electrica, dar fratelo este capul, el face legaturile-n tablou, el face partea de care depinde toata cablarea. Putea face liceul si o facultate, putea sa fie inginer nu doar electricean, dar lui i-a placut sa fie muncitor chiar daca a fost premiat.
In ziua de azi copiii se vad doar directori, afaceristi, vor sa castige mult fara sa munceasca si parintii le dau si mai multe aripi, nu le vad capacitatile si de aici pleaca multe probleme.
Cred ca v-am mai povestit ca eu am vrut contabilitate, dar mama nu a vrut sa ma lase sa plec la Timisoara, mi-a spus sa fac la noi, dar nu am vrut, nu m-am pregatit pentru examen, am stiut ca de nu intru, anul urmator ma lasa la Timisoara. wink Nu am vrut nici sa stau un an degeaba si cum pe vremea aceea erau multi suplinitori in invatamant m-am numarat si eu printre ei si am descoperit ca aceasta meserie mi se potriveste ca o manusa si asta vreau sa fac tot restul vietii. Am ales sa fac colegiul de institutori, mi-am completat si studiile ca asa-i modelul nu ca mi-as fi imbogatit cunostintele.
Am si minusuri pe care incerc sa le inlocuiesc cu plusuri, am si parinti multumiti care si-au inscris si al doilea copil tot in clasa mea, dar si altii nemultumiti...probabil ar vrea sa nu faca nimic acasa si eu sa le dau doar FB si daca s-ar putea sa-i iau si acasa. Ma supara ca nu-i pun sa citeasca, cand le dau lecturi cauta pe internet comentarii sau rezumate. Nu inteleg ca totul depinde de citit.La lectura facem povesti de 2-3 pagini A4 sau fragmente din opere cunoscute si raman doar cu cat citim in ora. Eu si acum ca-s a III-a fac la lectura citirea in cor pentru a grabi ritmul de citire a unora, pentru a consolida citirea expresiva. In ora de romana si lectura toti citesc chiar si 1-2 propozitii. Nu-i ora sa nu citim in lant, citesc toti si cei foarte buni si ce-i foarte slabi.
Copii sunt egali si asa trebuie tratati. Si noi dascalii am fost copii si asta ne-am dorit atunci, nu am vrut sa fim tratati diferentiat.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 15 Mar 2013, 10:18 pm

Mihaela,nu vrei tu sa te muti in Bucuresti,exact la clasa unde va intra fata mea?Cu o doamna ca tine,mi-ar disparea toate temerile pe care le am acum kiss
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de adelina24 Vin 15 Mar 2013, 10:57 pm

Esti de admirat Mihaela . Eu mi-am fortat copii sa invete mai mult decat pot doar ca sa ma dau mare cu ce stiu copii mei . Cu Andreea nu am facut mare lucru dar a avut ca educatoare un adevarat cadru didactic si cand a intrat in clasa I stia mai mult decat stiam eu la momentul respectiv . Cu Amalia cu clasa 0 am avut niste emotii , de mi se facea rau numai cand ma gandeam : parca era clasa pierzaniei . Vreau sa va spun ca al meu copil este foarte incanta si nu si-a dorit sa lipseasca nici cand era bolnav ( ceea ce nu se intampla cand era la gradinita ) . Are in clasa o fetisoara ( tot respectul pentru ea ) care citeste cursiv , dar mi se pare prea mult . NU imi voi forta copii chiar asa . Cineva imi spunea ca nu este adepta participarilor ca concursuri . Dar daca Andreea mea vrea sa se duca la olimpiada , ce sa-i spun ? Nu te duce mama ! A fost a 4 pe judet ( la matematica ) , fara pregatire , doar ce a lucrat ea singurica - si mare tragedie ca nu merge la nationala . Nu am fortat-o , cum nu o s-o fortez nici pe Amalia -toate au un timp al lor .
Ceea ce este prost la Andreea e faptul ca dupa ce are niste rezultate notabile intra intr-o letargie pana o busesc profesorii ca sa isi revina . Amalia este prea mica , asa ca nu pot sa ma pronunt - dar are mai mult inclinatii artistice fata de Andreea care are inclinatii spre stiintele exacte .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de trandafiras78 Vin 15 Mar 2013, 11:55 pm

Mihaela, te admir pt modul in care iti faci meseria: cu multa daruire, impartialitate si profesionalism. Imi pare tare rau ca nu se gasesc asemenea dascali la tot pasul.

Eu am copiii mici si nu se pune momentan problema scolii la noi, plus faptul ca locuim in afara tarii unde sistemul de invatamant este diferit. Dar as vrea totusi sa-mi exprim parerea din optica elevului de acum ceva ani. Imi amintesc ca si pe vremea mea erau cerinte multe (probabil nu ca acum), copii mai instariti, copii "stelari", dar stiu sigur ca parintii mei mi-au impus un ritm de invatare in asa fel incat sa-mi traiesc si copilaria. Imi amintesc cu mare placere ce-mi spunea tata: "Tata, tu trebuie sa fi capabila sa supravietuiesti unei curse lungi ci nu uneia scurte. Invata metodic, logic si nu te pierde in detalii." Vai si ce dreptate a avut. Nu am luat in viata mea premiul intai, dar eram catalogata ca fiind printre cei mai buni din scoala/liceu la matematica si fizica (asta vine mai tarziu). De altfel, am mers la olimpiade nefiind impinsa de ai mei. In clasele primare, am mai luat si cate un 4 (cum era atunci), iar ai mei parinti nu m-au certat ci m-au motivat sa-mi indrept nota. Am fost de multe ori dezavantajata pt ca nu duceam plocon la invatatoare, dar de acasa mi se spunea ca e inutil sa ma consum pt asa cevasi ca rezultatele se vor vedea mai tarziu. De asemenea, mi-am trait copilaria din plin, desi am locuit la bloc in Bucuresti ... zi de zi ieseam la joaca pt cateva ore bune dupa ce imi faceam temele atat cat stiam, iar seara terminam ce nu stiam fiind ajutata de ai mei. Si rau nu am ajuns ... din contra, ma mandresc cu realizarile mele, cu copilaria mea, cu parintii mei.

Nu pot intelege ce e cu avalansa asta de informatii asupra micutilor, ca pana la urma nu trebuie sa stie integrale triple din clasa a V-a sau sa recite din Shakespeare din clasa a II-a. Mi se pare absurd sa ceri un copilas de 7 anisori sa munceasca mai mult decat un adult chiar. Intrebarea mea este urmatoarea: daca dascalii cer copiilor teme interminabile de pe o zi pe alta, chiar trebuie facute in intregime? Nu poate parintele sa decida cat e util din toata tema aceea si asta e? Inteleg ca ar fi nota mai mica, dar chiar e necesar sa ia copilul maxim si la final sa fie epuizat fizic si psihic?
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de manuela29 Sam 16 Mar 2013, 12:17 am

Mihaela,ma bucur c-ai ales sa ramai in invatamant.Cred ca esti omul potrivit la locul potrivit.Am lucrat si eu un an suplinitoare dupa ce-am terminat liceul inainte de revolutie.Desi imediat dupa revolutie mi-am gasit un loc de munca in sistemul bancar mult mai bine platit ca-n invatamant,anul acela petrecut printre cei mici mi-a mers la suflet.
Chiar daca am 45 de ani m-as intoarce bucuroasa si maine la catedra.
Acum revenind la subiect,referitor la mutarea copiilor dintr-o clasa in alta sau de la o scoala la alta oficial se spune ca nu poti muta copilul in timpul semestrului dar practic asa cum spunea si Admina la noi se poate orice.In mijlocul semestrului trecut in clasa baiatului meu a venit un baietel de la alta scoala iar azi ,chiar astazi a plecat un altul la un alt colegiu .
Eu inca ma incapatanez sa-l mai las in clasa aia(au incadrarea foarte buna)dar colectivul,daca-l pot numi asa,copii care se urasc practic ,se bucura de raul celuilalt,rad unii de altii si se parasc de 6 ani de zile,colectivul lasa de dorit.
Ma bucur sa aud ca incerci sa-i faci pe cei mici sa fie apropiati,buni unii cu ceilalti, sa se bucure pentru colegii lor mai putin dotati cand au realizari etc.Felicitari!

manuela29
manuela29
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 168
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Dorulet Sam 16 Mar 2013, 4:10 pm

Mihaela,felicitari pentru hotarare!Fetelor,aproape 40 de ani am invatat copiii sa patrunda in tainele literaturii,sa vorbeasca frumos,sa gandeasca.La inceput,pentru ca facultatea nu ne-a pregatit cu adevarat sa fim dascali,am crezut ca elevii trebuie sa stie tot ce e prevazut in programa.Apoi,mi-am dat seama ca e bine sa cern inutilitatile(mai ales in noile programe au aparut aspecte pe care nici la facultate nu le-am invatat),sa ii indrum pe copii ce,cum si cat trebuie sa stie,ca sa faca fata examenelor din scoala si din viata.Ca,de fapt,asta e important.Si mai vreau sa spun ceva:familia trebuie sa fie langa copil si in consens cu scoala,ca,la urma urmei,cu totii au acelasi scop:sa scoata oameni.
A!Mai vreau sa subliniez ceva:acela nu-i dascal,care face diferente,sau care asteapta"recompense". Sigur ca m-am bucurat cand am primit o floare,dar cea mai mare bucurie a fost cand mi-am vazut copiii reusiti,cand,intanindu-ma pe strada,ma saluta,ma opresc si ma intreaba ce mai fac.Asta e cea mai mare multumire ca dascal,sa stiti!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de T_mihaela Dum 17 Mar 2013, 2:29 am

E frumos sa fii invatator in Ro,exista o recompensa sufleteasca...
Aici la mine e altfel,nu te legi de copii nicicum, inv se schimba in fiecare an,clasele deasemenea,nu pune nimeni suflet in meseria asta ,doar isi fac datoria si atat.Invatatorul nu ridica un pai daca nu e platit si serbarile sunt caricaturi ca nici nu imi vine sa ma duc.
Scrisul "de mana" se face un pic in cl a 3-a ,asa de curiozitate ,in mod normal copiii scriu exact cum e scrisul tiparit.Si adultii la fel ,mie imi e imposibil sa scriu ca ei asa ca si la examene ,oriunde scriu "de mana"de ii ametesc de cap.Am scris un examen de mana si la sfarsit mi-am dat seama ,am stat cu stress pana la rezultat ca poate ma pica...nu m-a picat si-o fi dat seama ca-s romanca Smile
Nu se agita imeni cu asezarea in pagina sau scrisul frumos, nu au nevoie de asa ceva ...Fetita mea in cl a 2-a scrie ca un retardat pt ca asa e ok ,nu cere nimeni mai mult ,si ea si asta mic de gradinita fac teme la calculator si sunt verificate online...2+2 e rezolvat cu un clic de ce ar avea copilu nevoie sa tina un creion in mana ... eu sunt tare suparata pe scoala de la noi,creeaza roboti nu oameni..Cea din cla-8a a avut probleme ca profesorii nu o lasau sa scrie de mana cum invatase ea in Ro dar s-a dat dupa ei pana la urma acum e si ea un robotel retardat si merge cu gloata,nu mai spun ca folosesc la mate minicalculatoare ,asa calculeaza ei tot, la butoane.Brainwashing pe fata.Sistemul e bun, sunt multe oportunitati spre sfarsitul liceului, copiii sunt indrumati ajutati dar pe cine sa mai ajuti, doar pe cei care s-au ajutat singuri pana in acel punct...in fine valorile sunt putin rasturnate.Eu am inceput de curand lectii intensive acasa fara calculator,fara alte kestii ajutatoare ca altfel copiii mei sfarsesc elementara fara sa stie tabla inmultirii...nu ca asta ar fi o problema.
Ce spuneam ,ca am uitat...Dascalii in Ro ,ca Mihaela de exemplu si altii,formeaza viitori adulti cu principii si valori adevarate .Apropo de valori adevarate si false as putea scrie inca o pagina dar deja m-am intins...e dureros sa vad ca adolescenta mea culege din cultura americana non-valori,exact opusul valorii,uratul e cool,prostia funny etc .Eu ii tot explic ,cutare nu e comedie ca nu rade nimeni decat ei insisi ca tampitii,cutare nu e actrita ci entertainer ieftin ,actorii fac acte de cultura pe scena la teatru nu stau in kiloti pe sticla .
Dupa un serial dinasta de doi lei in care fete frumos fardate se invart una in spatele alteia si camerele se rotesc si ele in cerc parca-s toti montati pe orbite Smile si totul se petrece in interior care interior de multe ori e blurat in ceata (pe mine ma amuza teribil genul asta de filmare se face mai ales in seriale gen "tanar si nelinistit" )...deci o inteb ce ai invatat tu din serialul asta ca ai pierdut o ora din viata ta sa te uiti la Cary care nu stia ca Suzi e vinovata ca Mike nu i-a spus ca de fapt nici lui nu i-a spus nimeni rade ...imi raspunde " Da de ce trebuie neaparat sa invat ceva .?"Doamne ajuta-ma sa nu ma supar asa tare sa-mi pun traista in batz si sa plec cucu in lume.
Scuze am scris cam mult.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Dum 17 Mar 2013, 8:35 am

T_mihaela a scris:....e dureros sa vad ca adolescenta mea culege din cultura americana non-valori,exact opusul valorii,uratul e cool,prostia funny etc .Eu ii tot explic ,cutare nu e comedie ca nu rade nimeni decat ei insisi ca tampitii,cutare nu e actrita ci entertainer ieftin ,actorii fac acte de cultura pe scena la teatru nu stau in kiloti pe sticla
Foarte adevarat....si trist!
Vizavi de ceea ce spuneai mai sus despre elevii de la tine din tara, mi-am amintit de o tanara domnisoara din cercul nostru de prieteni care tocmai a plecat in SUA la facultate si a avut stupoarea sa constate ca americanii nu stiu limba engleza . Mai mult decat atat, chiar ii ajuta la gramatica pe colegii ei nativi americani, ca ei sunt praf...
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Dum 17 Mar 2013, 8:53 am

T-Mihaela, nu te supara asa tare!!!
Eu cred ca la tine ca si la mine datoria de parinte tre sa intervina mai mult decat la cei care sunt in tara. Invata-i sa selecteze ce e bun, nu sa mearga cu turma. Si fii-mea era data la o parte pentru ca nu barfea si nu era rautacioasa, pentru ca nu isi jignea colegele. Insa la noi a fost altfel. Diriginta ei era englezoaica si adora respectul din partea elevilor, mai ales ai mei, cea de franceza frantuzoaica get-beget. Cand m-am plans la conducere mi-au sarit in ajutor, au chemat precupetele si le-au pus la zid.
Calculatoare folosesc si ai mei, dar au fise la examene cu calculator si fara calculator. In general profesorii de matematica is africani, foarte buni, si astia se bazeaza pe sistemul ''tre sa ai in cap nu pe foaie'', si ii pun la treaba pe copii. Dar tot asa mai sunt lacune.
Pe mine ma bucura ca nu le baga in cap cu galeata tone de informatii pe care le uita de la an la an, ca inca se mai joaca, au activitati sportive destule, 2 ore de educatie fizica, una de jocuri sportive si 2 de inot pe saptamana, in programa scoalara, cluburi sportive dupa ore. Nu sunt toti eminente la fotbal sau la baschet, dar invata, stiu sa joace, spre deosebire de mine care habar nu am de regulile de la baschet, volei sau alt joc sportiv.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de gloriamix Dum 17 Mar 2013, 4:33 pm

Peste tot e bun si rau, nu exista o societate perfecta sau un sistem perfect. Fiecare scoala are profesori/invatatori mai buni sau mai putin buni, unii pun mai mult suflet, altii sunt mai instruiti dar mai reci, unii pun accent pe partea spirituala in timp ce altii pun accent pe partea materiala etc. Eu am vazut scris de mana aici la fel cum am vazut si scris cum zice Miha, una din cumnate are un scris impecabil, f. artistic desi nu a facut decat liceul intr-un sat uitat de lume, o alta cumnata e profesoara de istorie la clasa a 7-a dar nu am vazut-o o data sa scrie ceva de mana sau sa se pregateasca cum fac unii profesori din Ro, nu se foloseste peste tot calculatorul de buzunar, depinde mult de profesor/invatator. Am 2 nepoti in clase primare care fac teme fara calculator insa eu la ore tre' sa am calc de buzunar ca mi se cere, trebuie sa fie performant, cu tot felul de functii, sin si cos si restul tacamului ca sa nu pierd timpul de-aiurea. La fel, am fost la cursuri pt calificare in ISO, am inspectat linii de productie si am interogat muncitori, unii mai inteligenti decat altii, unii au facut rapoarte scrise de mana, unii cu scris frumos, altii cu un scris mai rau decat al doctorului, totul e relativ, mie mi-e greu sa generalizez. Dar nu cred ca invatamantul romanesc e mai bun decat cel american sau vice-versa, important mi se pare cum te integrezi cu educatia primita, cate sanse ai in societate dupa ce termini scoala. De ce invatamantul romanesc nu e recunoscut peste hotare? De ce eu acum trebuie sa imi completez studiile in timp ce un american cu liceu conduce un intreg centru de extragere a petrolului din Ro si are in subordine multi ingineri, maistri si altii cu facultati terminate? Ca sa nu mai zic ca e platit de cateva ori mai mult in comparatie cu romani cu studii superioare, ca are masa, casa si transport platite de firma si tot asa...Sunt cazuri in invatamanul romanesc cu profesori intimidati de elevi, cu elevi batuti zilnic, cu pitzipoance si baieti de cartieri, cu furturi pe fatza etc etc, eu cel putin multumesc Domnului ca aici intervine cineva si respecta legea, scursuri sunt peste tot, dar cum zice Danniela, important e ca noi, parintii, sa -i indrumam fara a le distruge visele si copilaria.
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Dum 17 Mar 2013, 7:02 pm

Acum intre noi fie vorba, voi cat de mult mai folositi scrisul de mana? Nu zic, e ceva frumos, trebuie pastrat si trebuie sa stim asta, indiferent de progresul tehnologic, dar acum, la maturitate, mai scrieti de mana? Poate depinde de profesie, eu nu prea. Mi-am stricat scrisul in facultate, cand ne dictau pagini de foi A4 si scriam prescurtat si urat rau. Pe de alta parte, cumnatica, din State, are un scris (tip de tipar, ca cel din carti) dar frumos, ordonat, curat. Deci nu putem generaliza ca un copil din Romania scrie caligrafic si altul din State nu stie sa scrie de mana, ca nu e asa. Sotul meu a scris uratel din scoala si a fost la o alta clasa decat mine, dar a facut scoala aici si asa a scris de mic. Chiar nu conteaza, a invatat foarte bine si este foarte bun in ceea ce face. Scrisul nu e totul.
Sistemul de aici are problema materiei incredibil de stufoase, as prefera sa fie mai relaxat la scoala si sa aprofundam acasa, sa ne jucam, sa invatam impreuna, dar asa, ii transforma in mici robotei de facut teme, care doar asta fac de cand ajung acasa, pana seara.
Aveti copilasii la after? Am inteles ca fac temele in clasa, in multe grupe si asta pentru noi ar fi un mare plus. Si au cursuri optionale, engleza si alte activitati, in plus. Macar la 5 am fi cu temele terminate. Acum scrie la mate, aproape suntem la zi si cu cel de-al doilea caiet, care trebuia recuperat.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de diada Dum 24 Mar 2013, 7:30 pm

Da, la noi in oras este after, Camy o are acolo la grupa 0 dar se gandeste ca la anul sa o ia de-acolo ca e prea mult pentru ea. Mai vedem. Nici eu nu stiu daca o sa-i dau la after si de ce: pentru ca, impactul este prea mare pentru ei in clasa a V a. Nepotul meu a avut o cadere in clasa a V-a nu intelegea ca trebuie sa-si faca teme acasa, pentu el a fost un soc, el pana-n clasa IV -a a fost la gradinita cu program prelungit! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] nu facea diferenta intre scoala si camin, chiar daca era mare. Si acum, in clasa a 7-8 ca nici nu mai stiu, sta soacra mea dupa el (bunica-sa) ca nu e in stare nici sa-si puna mancare, nici sa se duca la scoala nici sa-si faca lectiile [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Nu trebuie sa generalizam, cred ca sunt copii si copii, eu stiu doar un caz, asta din familie.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Dum 24 Mar 2013, 11:42 pm

Apai daca e invatat copilul cu slugi, a se citi bunici si matusici care stau dupa el, de dimineata pana seara, nu-i de mirare ca nu stie sa se descuce. Ni le facem si cu mana noastra, nu cred ca e de vina after-ul ca nu stie sa-si puna mancare. Unii nu stiu sa-si puna mancare la 40-50 de ani, mor fara sa invete aceasta activitate... rade
Am vorbit azi cu verisorii si fetita lor cica face temele acolo. Ce-i drept ea e copilul "chinuit" care termina programul de scoala la ora 18-19 zilnic, de luni pana vineri. Dar ei nu au probleme cu temele, nu au stres si nu sunt socati de cata materie se face la scoala. Pe noi ne-a terorizat scoala, deja.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Lun 25 Mar 2013, 8:04 am

Al meu a facut mai tot timpul meditatii din cauza spelling-ului. Si de multe ori facea la scoala, pana il luam. Desi mereu insistam sa nu faca temele cam tot pe acolo se ajungea. Copilul facea temele cu meditatorii. Si da, sa stii ca nu stie sa isi faca temele, nu e reponsabil ca are de facut teme, se eschiveaza si minte doar sa scape. Anul asta inca nu i-am luat meditator din cazua asta ca habar nu are. S-a mai tinut fii-mea de el si vad ca incepe sa isi mai revina . Am primit raport de la engleza ca a facut mai bine la teste. Din punctul meu de vedere pot sa zic ca si afterschhol-ul creeaza dependenta.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gabica Lun 25 Mar 2013, 2:04 pm

Eu am avut fetiţa la after school în clasa 1. Nu aveam cu cine să o las; eram mulţumită că avea zilnic o masă caldă, până a făcut o criză de fiere! am retras-o. În clasa a doua am mai lăsat-o un trimestru, lecţiile le făcea şi nu prea, o verificam zilnic! Doamna învăţătoare nu făcea decât să ţipe, nu reuşea să-i strunească deloc, erau de la cls 1 până la a 4-a, multora le dicta temele...
Au încercat şi la noi cu engleza, spaniola, dar ba făceau ba nu!

Acum îşi face temele singură, aşa cum ştie, mă mai roagă câteodată să o ajut Adică ea citeşte, eu ascult, apoi mă reped la ea! Ce-a fost greu?, Ai nevoie de dădacă?
O mai verific uneori, îi atrag atenţia pe unde a greşit, câteodată repară, câteodată nu! Mâncare îşi încălzeşte singură, chiar dacă sunt acasă o pun pe ea la bucătărie. Să fiu sigură că se descurcă. A învăţat să-li fiarbă spaghete. o să-mi fac abonament direct la fabrică, la cât de multe mănâncă!!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gerlinde13 Joi 11 Apr 2013, 4:22 pm

Mamici, am citit pe sarite mesajele voastre. Vreau sa va intreb ceva, nu stiu daca s-a mai discutat, cum spuneam, nu am reusit sa citesc toate mesajele. Voua nu vi se par prea mici sa mearga la scoala la 6 ani? Sau numai eu gandesc asa? Al meu face 6 ani la sfarsitul lui iunie si e obligatoriu sa mearga in clasa 0 sau pregatitoare, nu stiu la ce nume s-au hotarat acum cei de sus. Eu as fi vrut tare mult sa ramana inca un an la gradi, pt. ca si acum mai plange uneori dupa mine... Si la scoala ma tot gandesc ca se imping pe scari si etc. In satul unde stam sunt 2 scoli, una pt. clasele I- IV si una pt. V-VIII. "Scoala mica" e in renovare, sper sa o termine pana in toamna, ca daca nu, nu stiu cum o pot sta linistita cat el e la scoala... Cred ca imi fac prea multe griji, voi ce ziceti, mai bine era daca mai statea la gradi inca un an?
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 11 Apr 2013, 6:15 pm

Fiecare dupa cum crede...a mea facut 6 ani in aprilie si in septembrie a mers in clasa intai...deja se plictisea la gradi.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de arielas Joi 11 Apr 2013, 6:27 pm

Si eu zic la fel, prea multe griji ... zid
Fiecare isi cunoste copilul, sau ar trebui. Il vezi cum evolueaza la gradinita, te sfatuiesti cu doamna educatoare.
Si asta nu-i numai de acum, asa era si acum 30 si ceva de ani, cand m-a dat mama la scoala, a prins tot ceva asemanator ca acum, ca nu sunt copii destui intr-o parte sau alta, adica la gradi sau scoala...si m-a dat de 6 ani pe care abia ii facusem la inceputul lunii.
Eu am facut 18 ani dupa ce am terminat liceul rade
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gerlinde13 Joi 11 Apr 2013, 6:43 pm

Eu imi fac griji pt. ca e foarte mamos si mai plange si acuma uneori la gradi. Sper sa se descurce la scoala si sa nu fie prea brusca trecerea de la gradi la scoala. Nu erai mai rasfatata intre colegi ca erai mai mica? Smile La mine in liceu, colega cea mai mica la varsta era si cea mai desteapta si buna la invatatura Smile
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de arielas Joi 11 Apr 2013, 6:57 pm

Nu ma rasfatau ei, ci eu wink eram si inca sunt mai iute decat ei, dar nu are legatura cu varsta ci cu firea, de aceea zic ca tu trebuie sa-l vezi cum e, dar chiar daca plange, asta nu inseamna sa nu se acomodeze.
Fiica-mea a facut 7 ani in decembrie, dar eu m-am hotarat s-o dau in clasa I si nu in 0 sau mai stiu eu ce...inca de cand avea 6, adica de la inceperea anului scolar anterior, era in pregatitoare. Alti copii au mai ramas, dar doamna educatoare a fost pe aceeasi unda cu mine. Nu a incercat sa ma convinga de contrariul.
Fetele sunt altfel asta e clar, am si baiat, mai mare, dar sunt diferiti au fost
diferiti de mici, chiar si la gradi.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Joi 11 Apr 2013, 7:10 pm

Gianina4ever a scris:Fiecare dupa cum crede...a mea facut 6 ani in aprilie si in septembrie a mers in clasa intai...deja se plictisea la gradi.
Idem, a mea a facut de curand 7 ani si e deja in clasa I-ii.
Totusi, marea majoritate aveau 7 ani impliniti in septembrie, deci acum au 8, 8+. Daca as mai putea sa aleg acum, cred ca as fi inscris-o la pregatitoare, dar nu regret nici ca e deja in clasa I-ii.
La gradi oricum nu-l mai poti lasa, clasa pregatitoare (0), inainte se facea la gradi, acum se face la scoala, asta e singura diferenta. Fiind mai mic, poti alege pregatitoarea, dar tot la scoala o va face, cred.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gerlinde13 Joi 11 Apr 2013, 9:33 pm

Da, acum e obligatoriu ca cei ce fac 6 ani pana la 31 august inclusiv sa mearga in clasa pregatitoare la scoala. Deci, nu pot alege, doar sunt ingrijorata ca ii va fi mai greu la scoala. E enervant ca ii tot zapacesc pe parinti si copii cu schimbari. Mai bine era inainte, parerea mea, pregatitoarea la gradi si apoi in cl. I.
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Joi 11 Apr 2013, 9:43 pm

Eu zic ca mai bine te adaptezi sistemului, ca indiferent cat te-ai plange nimic nu o sa se schimbe. Grupa pregatitoare sau clasa 0 este o perioada de trazitie, in unele sisteme chiar asa se si numeste. Se va acomoda, depinde cat de mult ii explici tu.
Mi-aduc aminte ca eu la 4-5 ani il caram pe al meu in brate, era de mers pe jos cam 4-5 minute dar pentru el era asa o tragedie.... Urmatorul an nu a mai vrut nici de mana , el care se aseza in fata mea si pana nu il ridicam in brate nu se urnea. Uneori il caram si cu sticla de apa de gat, si aia vreo juma de kil, si un ghiozdanel cu un caiet.
Acum e mia inalt decat mine....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB