Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Lun 17 Dec 2012, 7:51 am

Eu merg pe premisa asta: un copil trebuie educat, format, disciplinat. Toate astea se invata la scoala dar deprinderile vin si de acasa . Parintii trebuie sa fie mereu in comunicare cu scoala, nu cu doamna nu cu plocoane.
Sa va zic ce diferenta este intre sistemul romanesc si asta british de aici.
Noi platim scoala, internationala, privata. Copii normal, incearca, unii sunt iesit din comun de obraznici, ba ridica mana si la porfesor. DAR profesorul nu ridica mana la copil, cheama directorul, form teacher-ul (dirigentele cred ca e), cheama toata scoala dar nu ridica mana. Se cheama parintii, se suspendeaza copilul, se ajunge si la exmatriculare (nu-i bai ca merge la alta scoala, are tata bani). Dar nu se lovesc copii. Sistemul romanesc inca mai permite lucrul asta. Si in comparatie cu copii de aici cu bani si mofturi in fund, credeti-ma ca cei romani au buni simt.
Al meu cel mic are varsta de teribilism, este un pic arogant, obraznic, are atitudine. Ma duc a scoala cica este foarte respectuos, mai ales cu profesorii. Englezii sunt foarte ingamfati insa cand vad respect dela un elev sunt in cer de bucurie.
Adela, imi pare rau prin ce trece fata ta, doar tu poti sa ii dai suport. Pacat ca s-a ajuns la situatia de a profita de pe urma elevilor.
Mihaela, felicitari, sa iti dea D-zeu sanatate si multa putere, roadele o sa le culegi dupa ani si ani cand or sa vina oameni in toata firea sa iti pupe mana din respect pentru ce ai facut pentru ei!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Joi 14 Mar 2013, 12:24 am

Caietele si cartile prezente zi de zi, in ghiozdanul unui copilas de nici 7 ani:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum, numiti-ma de moda veche, daca vreti, dar materia predata in clasa I-ii ne uimeste. Avem studii superioare si ramanem cu gura cascata cand citim ce probleme de logica pot avea in culegeri si chiar si in manual si caietele speciale. Voua nu vi se pare prea mult? Nu vi se pare ca micutii sunt intinsi la maxim, deja?
Stiu de la parintii unei fetite cuminti de felul ei, care acum e in clasa a II-a si a fost data la scoala de la 7 ani, ca a lipsit de la o ora, cu niste colege de clasa (chiulit adica, desi ele au zis ca s-au ascuns), pentru ca nu mai vroiau la scoala, in clasa. Apoi baiatul unor cunoscuti e tot in clasa I-ii la o scoala buna din capitala si e mai mare cu un an decat fetita mea; a facut oarecum "meditatii" cu o profesoara care e in concediu de crestere a copilului. Mergea vreo doua ore, sa-si faca temele acolo. Acum se plangea bunicul, ca nu mai face fata nepotul, face toata ziua teme si nu le poate termina; culegeri, caiete, pagini peste pagini.
Problema nu e ca e mult, dar caietele sunt mari, studentesti, noi cred ca am lucrat pe caiete asa dintr-a cincea. Am avut un caiet special la mate si l-am terminat, adica fi-mea l-a terminat, acum a aparut un alt caiet, tot tip A4, pe care trebuia sa-l aiba scris pana la pagina 40. A omis sa zica acasa, de teama ca o sa o legam de birou sa faca matematica si acum are inca de recuperat din el. Sotul meu o ia de la scoala aproape zilnic si a zis ca aude des discutii intre parinti, cum ca ai lor fac mult, mult mai mult decat cere invatoarea, lucreaza din culegeri, fara numar. zid Scoala pune un plafon si asa inalt si parintii il ridica si mai sus, suplimenteaza, ca ai lor sa fie buni, cei mai buni, stelari.
Sincer, sunt uimita cum nu se sesizeaza nimeni. Ne miram ca se dau note de 2 si 3 la Bac, in procente socante, dar nu ne gandim ca problema e in acest sistem de invatamant, care a tot ridicat stacheta, pana cei mici clacheaza si se satura de scoala, cand nici nu intra bine in paine. Spre exemplu, socrul meu a reusit sa-si invete fata (cumnata mea de 18 ani) si a fost admisa la doua facultati foarte bune, MIT si Caltech. El a spus clar, pana in clasa a IV nu trebuie intervenit in ajutorul copilului, nu conteaza asa mult primii patru ani, decat sa le dea o directie si o placere de a invata, dar nu e nevoie de interventie si suplimentari. Tot sistemul american de invatamant e relaxat in liceu si poti avea timp sa faci activitati extra-curiculare, te poti axa deja pe anumite materii care te intereseaza, poti face cursuri in plus, schimb de experienta, cu alte scoli, etc. Pe cand la noi, micutii chiulesc si plang de prea multe teme, din clasa I-ii. Noi avem ASE-ul si alte facultati mai bunicele, care oricum nu prea sunt recunoscute peste tot. Ei au Harvard, Yale, Princeton, MIT, etc. Ce stiu ei... noi sigur stim mai bine cum sa ne invatam copii, carte... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 14 Mar 2013, 9:33 am

Ai mare dreptate Admina ... la noi se pune accent acum pe volumul cartilor nu pe continutul lor ... ghiozdanul fetii mele in clasa a 4 are ... 9 kg ..l-am cantarit ...si ea are 1.54 m si 32 kg pur si simplu a cocosat-o greutatea lui ... si le cara degeaba ca vezi doamne nu stie invatatoare din care face in ziua urmatoare si trebuie sa le care in fiecare zi dupa ei . Si am mai spus nu -i controleaza niciodata la teme si le da de scris cate 2 pagini de probleme din culegere , acum la romana a avut aseara de facut propozitii dupa scheme ... mi se pare aberant in clasa a 4 sa le ceara asa ceva mai ales ca au facut partile de vorbire si de propizitie doar asa in mare : ex . Pv Ap A S supra v s s s ....
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Mar 2013, 9:50 am

Adela asa pateam si eu cu fiica-mea in clas 4a din Romania. Ii caram eu ghiozdanul si se uita doamna sucit la mine.
Admina daca te consoleaza, desi stiu ca nu, si copilul meu cel mic lucreaza de mic cu caiete mari, DAR nu le cara acasa, stau mereu la scoala, si nu prea le termina mai ramaneau pagini bune din ele. Mi le aducea la sfarsit de an scolar. Eu am mai zis pe aici ca ai mei cred ca ramaneau repetenti in Romania dupa cum invata aici.
Activitati extra in liceu da, pot sa aibe dar din clasa 10a isi aleg obiecte de studiu, minimum 5 parca din care matematica si engleza obligatoriu in primii 2 ani sau primul an, nu mai stiu bine.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Mar 2013, 10:20 am

Admina a scris:

Acum, numiti-ma de moda veche, daca vreti, dar materia predata in clasa I-ii ne uimeste. Avem studii superioare si ramanem cu gura cascata cand citim ce probleme de logica pot avea in culegeri si chiar si in manual si caietele speciale. Voua nu vi se pare prea mult? Nu vi se pare ca micutii sunt intinsi la maxim, deja?
Nu vreau sa te intristez, dar este doar inceputul zid Odata cu intrarea la scoala , copiii intra intr-o cursa infernala a stresului, a responsabilitatilor de multe ori prea mari pentru ei, a concursurilor nesfarsite, a problemelor numai bune pentru olimpici, ne-cum pentru copii de rand si lista ar putea continua. In ceea ce ma priveste, stau ca un zid impotriva tuturor acestor lucru si trag frana de alarma oricand consider ca este prea mult.
Cred ca aceste lucruri pe care tu le-ai semnalat sunt principala cauza pentru existenta absolventilor de liceu cu mari lacune de exprimare, de gramatica, de matematica elementara, de cultura generala. In loc sa se consolideze temeinic notiunile de baza in invatamantul primar, de pilda, atentia copiilor si capacitatea lor de invatare este "deturnata" prin multe cerinte prea inalte. Un copil care nu este asistat la lectii din diferite motive, nu are aproape nici o sansa sa ramana pe linia de plutire, iar daca "pierde trenul" pe undeva, taraste lacunele dupa el trisand ca sa scoata cumva barca la mal. Nu mai spun ca si elevii buni sau foarte buni recurg, in cele din urma, la copiat, pentru a se putea pastra in top.
Astea sunt doar cateva dintre motivele care ma fac sa agreez home-schooling-ul! Pacat ca nu este (inca) posibil la noi in tara caci as opta pentru el fara ezitare.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Mar 2013, 11:26 am

Si o maaare contributie o aduc parintii dupa cum semnaleaza Admina. Eu voiam sa zic ca mi se pare totusi ca si unii parinti mint cand e vorba de odrasla lor numai ca sa nu para mai prejos decat altii. ''vai, cum al tau inca nu a terminat un caiet??? Pai al meu are deja 6 terminate'' zid zid zid ca atata i-a venit la gura sa zica.
Aura, daca ar fi multi parinti ca tine, cu siguranta ar fi si niste limite, insa se pare ca nimeni nu vrea sa ia tapul de coarne si sa iasa la interval. Pacat de bietii copii sacrificati degeaba. Romanii si indienii.....ca si aia fac la fel...
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Mar 2013, 3:31 pm

danniela a scris:Si o maaare contributie o aduc parintii dupa cum semnaleaza Admina. Eu voiam sa zic ca mi se pare totusi ca si unii parinti mint cand e vorba de odrasla lor numai ca sa nu para mai prejos decat altii. ''vai, cum al tau inca nu a terminat un caiet??? Pai al meu are deja 6 terminate'' zid zid zid ca atata i-a venit la gura sa zica.
Daaaaaaaa, am vazut destui parinti care cereau pe la sedinte si mai multe teme , caci, deh! unii pot mai mult si de ce sa fie trasi in jos de cei mai saraci cu duhul zid zid Caiete multe si impecabile Shocked portofolii exemplare(pe care Gigel nu stia sigur cine i le-a facut, mama sau tata, caci el se juca la computer in timpul ala rock ), culegeri peste culegeri rezolvate s.a.m.d.
Eu o ajut mult pe Pati ca sa faca fatza, dar am invatat-o , daca este intrebata, sa spuna adevarul(spre disperarea doamnei)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cristina07 Joi 14 Mar 2013, 4:42 pm

Dragelor nu mai lasati copii sa care!!!
Cu al meu trag din ianuarie cand am descoperit cu stupoare ca are scolioza si inflamare a coloanei lombare - posibil discopatie. Toti acuza calculatorul dar nimeni nu spune nimic de orele petrecute la scoala , de ghiozdanele prea grele, de alte ore petecute la teme - tot pe scaun la birou. Baiatul meu are 15 ani, a crescut brusc, s-a lungit coloana, muschii spatelui nu au tinut pasul cu ea si s-a curbat lateral. Acum nu mai are voie sa duca mai mult de 4 - 5 kg. si am intrat in conflict cu directoarea adjuncta a scolii care nu poate accepta sa nu aiba la el toate manualele. Mi-a sugerat sa ii iau troler, ca sa se strambe si mai mult cand il urca pe scari sau pe borduri.
Incercati pe cat puteti sa le usurati ghiozdanele. Si noi avem profesori absurzi. Nu accepta nici sa aiba o culegere la banca in conditiile in care la matematica au doua si la romana alte doua plus manualele. Sunt ore in care nu deschid niciuna din carti.
La prima sedinta de electroterapie replica doamnei asistente a fost: "Si tu tot de la ghiozdan mama!" Am inteles ca sunt foarte multe cazuri de dureri de coloana la copii si adolescenti. Profesorul de kinetoterapie spune ca si lipsa orelor de sport, sau a incalzirii facuta corect la aceste ore, duce la boli de acest tip.
Eu sunt in conflict deschis cu o mare parte dintre profesori pentru ca i-am schimbat caietele studentesti cu caiete A4 de 48 de file, nu mai are in ghiozdan decat cate o culegere la matematica si romana si un atlas scolar la geografie. Asa am ajuns la 4 kg.
Chiar daca am dus hartie de la medic cu diagnosticul nu este crezut - nu se vede cu ochiul liber, si deja in urma tratamentului a scapat de dureri si coloana s-a mai indreptat. Dar am fost atentionata ca curbura poate reveni oricand.
In concluzie usurati ghiozdanele!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Mar 2013, 4:52 pm

cristina07 a scris:.... i-am schimbat caietele studentesti cu caiete A4 de 48 de file,...
Asa am facut si eu Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de gloriamix Joi 14 Mar 2013, 6:41 pm

Admina, se pare ca pe tine trebuie sa te astept in aeroport, sa-mi zici cand vii si musai musai sa te muti langa mine love Ar fi fain sa se investeasca in vestiare cum au scolile americane ca sa nu mai care zilnic o biblioteca intreaga sau macar sa-si poate lasa lucrurile in banci dar probabil se fura, sau ca o ultima optiune sa poata lua cartile de la biblioteca scolii fara ca parintii sa le mai cumpere iar copiii sa le care zilnic. Vorbeam la telefon cu niste prieteni dragi din RO si-mi povesteau cum baietii lor (unul in clasa I si unul la gradi) aveau de dat testari, fac engleza, fac asta si ailalta si sincer nu-i credeam, ziceam ca exagereaza insa cand am fost acasa si i-am intalnit mi-au aratat caietele baiatului mare, am ramas stupefiata de ce fac, de nivelul matematicii la care a ajuns, adica ecuatii in clasa Ia?? NU mai zic de romana, ca avea un caiet impecabil, de engleza pe care o vorbeau, faceau tenis, inot, karate si fotbal Shocked Pai cand se mai joaca copiii astia? Asta nu mai e copilarie...Pe cand lucram in invatamant, se facea o programa si se respecta fiecare punct, fiecare ora isi avea scopul ei, pt cei mai dotati se faceau cercuri sau intalniri in afara orelor, cel putin asa stiam eu. Daca se face scoala numai pt aia care au IQ-ul lui Einstein e normal ca restul sa iesa din scoala fara sa stie nik pt ca nu inteleg nik. Acum nici americanii nu-s ei toti destepti, sunt multi muuulti care nu stiu gramatica, vorbesc limba dupa ureche, nu scriu corect, sunt bucurosi daca termina liceul cu diploma, nu mai zic de cunostinte generale de care habar nu au, am vazut adolescenti iesiti de pe bancile liceului care socoteau pe degete cum fac batranii fara scoala in Romania, insa conduc masini bengoase pe care le platesc cu salariul de la McDonalds, locuiesc in traillere, renunta la liceu si fac copii si ...in fine, sunt multe de spus. Insa exista si cei care vor sa faca scoala, am vazut recent un caz cu o fata care dormea la un adopost pt cei fara casa, era iesita din orfelinat parca si s-a tinut de carte, a obtinut bursa la o super universitate unde a terminat cu Magna cum laude, a fost data la stiri, ma busise plansul sincer cum zicea cat de greu i-a fost si cum vrea sa ajute la randul ei pe cei in situatii similare. Sunt multi care vor sa invete si li se ofera ajutor si intelegere...Cand aud cate fitze au unii profesori si invatatori din RO si cat de mult pun accent pe partea materiala ma apuca damblaua, nu se da importanta destula indrumarii sub alte forme, ce sa mai zic ca nu le pasa de sanatatea copiilor, nu -i cred cand ii doare spatele sau mana sau sau sau...Ma opresc, aoleu, am umplut forumul Embarassed


Ultima editare efectuata de catre gloriamix in Joi 14 Mar 2013, 9:59 pm, editata de 1 ori
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 14 Mar 2013, 8:38 pm

Urmeaza sa inscriu fata la clasa pregatitoare.Am inteles,din postarile de sus,cam cum sta treaba.Ma apasa,insa o problema: vreau sa-i aleg eu invatatoarea la care sa mearga.Pot sa scriu in cererea de inscriere la scoala si numele invatatorului pt care optez?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de diada Joi 14 Mar 2013, 9:54 pm

Ismi, deja o inscrii la grupa 0? eu l-as lasa cat pot de mult la gradinita [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

adica sper ca si grupa 0 s-o faca la camin... mai vedem, ma doare capul cand va citesc ce-i in scoala [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 14 Mar 2013, 10:09 pm

diada,nu mai am niciun nr de telefon de la tine,toate imi spun ca nu sunt disponibile...
da,vreau sa o inscriu la clasa 0,pt ca nu vreau sa sara peste clasa asta si sa intre direct la clasa 1 la 1 septembrie 2014,cand face 7 ani fara 2 saptamani.si eu m-am ingrozit de ce spun fetele....clasa 1 mi se pare fff grea luata direct,fara clasa pregatitoare...auzi tu,,,culegeri la clasa 1!!!...caiete studentesti!! ...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 14 Mar 2013, 10:52 pm

Admina, nu esti de moda veche, chiar sunt multe in ghiozdan, dar e multe rau ma refer la doamne care cred ca-i scot genii daca cumpara enşpe mii de culegeri sau mai sunt si comisioanele. De ce sa cumparam 2-3 pe materie si sa lucram in clasa 10% cand iau un auxiliar si-l lucrez din scoarta-n scoarta in timpul oreler.
Eu intru si mai citesc pe DC la copii de clasa a II-a sa vad cat de superiori sunt altii fata de matulina mea. Bine, fiecare-si lauda puiul, dar foarte multe lucruri mi se par aberante, asa ca ajung eu de moda veche. Ultima a fost noua programa scolara. Era o mamica care scria ca are mare incredere in dl. inv. care le-a spus ca e musai sa-i invete pe copii tabla inmultirii si a impartirii acum in clasa a II-a ca dupa noua programa nu se mai face in clasa a III-a. rade rade rade Iti imaginezi ca n-am stat cuminte si am scris...asta insemna ca ceilalti raman cu tabla inmultirii si a impartirii neinvatata zid Putea dl. inv. sa le spuna ca e o clasa foarte buna si vrea sa inceapa inmultirea, nu sa vina cu povesti. Programa scolara si planul cadru se schimba doar pentr actualele clase 0 viitoare clase I si viitoarele clase 0. Sa nu mai zic ca se alearga prin materie, unele mame sunt incantate de acest lucru, dar uita un lucru...exercitiul (consolidarea) e mama invataturii. Au ziua plina cu cate 2-3 extracurriculare. A mea merge la arta populara o data pe saptamana si cred ca de luna viitoare vom relua si miscarea un fel de gimnastica ca pe iarna nu am fost din multe motive, dar copila mea stie ce este COPILARIA, joaca in parc, joaca in corturi facute din paturi, cu papusile, intreceri cu role, atinselea, ascunselea, jocul cu vasele in noroi, confectionat de tot felul cand e frig, jucam Nu te supara frate, Piticot, Sus-jos...lucruri pe care nu le va mai face peste vreo 2-3 ani pentru ca va creste, dar cel putin sunt multumita ca atunci cand va fi de varsta mea va putea sa povesteasca si ea diferite amintiri, jocuri, glume, distractii...asa cum si eu îi povestesc ei seara in pat stand imbratisate. Copiii trebuie sa simta ca sunt copii si sa-si aminteasca cu bucurie de copilarie, nu cum adormeau in masina de la tenis la balet sau cum erau satui de donsoara de engleza sau de statul la after. Hai ca am inceput cu ceva si am ajuns altundeva, dar cand incep uit sa ma opresc...asa ca revin.
Chiul in clasa a II-a zid In clasa a VIII-a nu se mai duce deloc la scoala. Copiii sunt usor influentabili, mai ales cei cuminti care nu fac prea multe. Ete ca ti-o dau exemplu iar pe fii-mea, dar cu ceva negativ. wink Saptamana trecuta, la ora de sport i-a spus prietena ei de vreo doua ori sa-i dea un şut in dos Embarassed unui coleg, iar Mutulica a executat. zid Eeee, de aflat s-a aflat ieri cand a venit mama baiatului sa-i spuna doamnei (nu se stia faptasul) si era foarte ofensata ca fetele fac glume proaste. Cand am aflat m-am suparat pe ea, parca-mi venea s-o iau si de-un ciuf, dar apoi am stat si am cugetat, am venit acasa si am discutat. I-am explicat ca-i foarte grav ca a facut ceva ce i-a spus altcineva, ca nu a gandit ea si ca merge cu ciurda, ca abia-l atinsese pe copil am vazut-o ca pe o copilarie si sincer si eu am dat suturi in fund Smile Embarassed cand cineva ma supara, DAR nu trebuia sa faca ca i-a spus prietena ei ca peste 5-6 ani îi spune sa mearga la un individ si sa se dezbrace si ea se duce zid Am facut-o sa inteleaga ca nu trebuie sa faca ce zic altii, ba mai mult si-a dat seama de fapta sa, a regretat, a plans si asta e un mare + Cu muma respectiva daca mai continua cu fite si reclamatii cred ca voi avea si eu o discutie. Ne stim de-o viata, am copilarit impreuna, iar fiul ei e rau, vorbeste foarte urat, l-am auzit atat la bloc cat si la scoala, a jignit-o nu o data pe Diana, o face maimutoi, o trage de uniforma, cand a stat cu ea in banca o cicalea, mereu o intreba ceva sau alte chestiute de care se plangea copila, dar eu nu le-am reclamat doamnei desi mi-e colega si pot sa-i spun orice, dar mi-am invatat copila sa-i ignore pe cei care nu-i dau pace, dar e totusi copil si asta incerc sa scot la iveala. Mai vorbeam odata cu o alta mama, amica din copilarie care are fetita in clasa cu Diana si-i explicam si ei...Diana este elev T si atat, nu conteaza ca eu lucrez acolo. La o adica cer eu sa fie sanctionata daca-i necesar pentru ca vreau binele copilului meu.
Admina, sa stii ca in provincie nu-i ca in Bucuresti sau cele mai mari orase din tara. Exact cum spui tu...parintii-i vor stelari rade si doamnele fac cum fac altele ca deh, asa e trendy sau vor elevii buni din familii cu fite. La noi se lucreaza altfel si chiar avem copii ajunsi in lume si in orase mari, la facultati bune. Am fost elevi la relatii internationale, la geografie intensiv franceza, la farmacie. Problema nu e doar in sistem, problema pleaca din familie, copii lasati sa faca ce vor, copii cu parinti foarte ocupati carora li se ia tableta si mai stiu eu ce sa-i tina ocupati...
Povesteam cu colega mea care are o fiica de 24 de ani si lucreaza in capitala la o corporatie, face si masterul si la un suc vorbea cu un coleg crescut in Bucuresti. Au inceput sa depene amintiri. Ea-i povestea cum se jucau pe deal de-a indienii, cum se catarau in copaci, aruncau cu pietre de pe deal...iar el era fascinat, erau poate chestii primitive pentru el, dar totusi interesante, ceva ce iar fi placut sa faca...a concluzionat ca a trecut copilaria pe langa el, pentru ca el statea mult in casa, avea video si se uita la filme, era dus la un club unde facea ceva activitati intelectuale plus pian pe care-l ura... Ei, vezi, copii de-o varsta crescuti in medii diferite, au urmat scoli diferite si lucrau in acelasi loc avand acelasi salariu.
Adela, ar trebui sa va sesizati voi ca parinti ca in fond noi avem serviciu pentru ca avem elevi, nu sunt de parere sa ne conduca parintii, sa ne faca ei regulile, dar nici nu ne batem joc de copii, de banii parintilor. Eu cred ca am mai spus, am un caiet special la mate, fac fise pe calculator cat e nevoie ca doar stiu sa compun exercitii si probleme cu grade diferite de dificultate incat sa rezolve toti si mai am o culegere la lectura ca sa nu cautam lectura dupa lectura. Si chiar si fara atatea auxiliare se invata foarte bine daca se vrea.
Aurista, exact ce ziceam mai sus...mari probleme de exprimare, probleme nerezolvate din doua motive mari: 1 alergarea prin materie fara sa consolidezi; 2 copii ocupatii cu altele, numai cu scoala NU.
Daniela, pupi suntem pe aceeasi lungime in ceea ce priveste...cioara-si lauda puiul. In urma cu un an chiar intrasem intr-o discutie contradinctorie cu o mama cu fiica stela (cum zice Admina rade vai, ce-mi place asta) pentru ca am indraznit sa critic niste minusuri foarte mari ale invatatoarei, dar si a fiicei ca deh, punea poze cu caietele, filmulete cu cat de rapid foloseste fricsionul sau cum naiba se numea pixul ala minune de scrie si sterge. No, cu asta nu-s de acord. Toti elevii mei scriu cat îi indrum eu cu stilou cu penita si cerneala albastra. Nu accept pix cu gel, stilou cu varf de pix si alte noutati care le strica scrisul. Ete ca iar sunt de moda veche, ce sa fac, am imbatranit.
Ismi, eu iti spun cum e la noi. Parintii completeaza cererea, scriu ca ar dori la X, dar merg si vorbesc si cu d-na director si nu deschid usa cu capul.
Fetelor, ce sa va zic...nervi de otel si alegeti ce-i mai bun pentru copii!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 14 Mar 2013, 11:00 pm

multumesc mult,mihaela! pupi
maine voi merge la d-na directoare.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 14 Mar 2013, 11:06 pm

Succes, Ismi!

Eeee, ca tot vorbeam de trecut si prezent, cred ca fotografia asta spune multe. wink
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 15 Mar 2013, 12:07 am

Mare dreptate ai, Mihaela!
Aurista,si eu as fi facut homeschooling dar in Romania nu e recunoscut...mare pacat!
Acum sa va zic si eu...fata mea e cls a II-a,si am mutat-o la alta invatatoare,la alta scoala,cu insistente la directoare pentru ca cea pe care a avut-o in clasa intai era jalnica...nu ca le dadea mult sau avea culegeri(desi optionalul l-a ales fara sa ne intrebe,aiurea) dar nu se ocupa de ei,nu le-a aratat niciodata cu mana cum se face un semn,o litera(litera a,de ex.,le-a dat-o sa faca acasa si a mic si A mare),ba erau zile cand nici nu se uita la ei,lucra numai cu cei mai indrazneti restul erau neinteresanti,dar ii critica la greu si avea o atitudine asa...era rece,rautacioasa(si fata de adulti) asa ca fiica-mea a fugit de la scoala intr-o zi...
Sa va spun cu actuala...i-a impartit(pe hartie,nu in clasa),in 3 grupe in functie de capacitatea lor de intelegere si le da de lucru dupa "mintea" lor...adica fata mea e in prima grupa si are caiet special la romana pe care de altfel l-am ales impreuna cu doamna la o sedinta,la mate n-am vrut mi se parea prea greu pentru clasa aII-a,si doamna a fost de acord...la grupa a treia poate sa le dea doar un exercitiu din carte...cu toate astea si fata mea e stresata,parca nu mai are timp de joaca,in timpul saptamanii...si am inscris-o la concursuri dar parca acum imi pare greu...atata nebuneala sa ia numai fb(desi nu ia numai fb),sa fie cea mai desteapta...risc sa dau in partea cealalta cand exagerez,asa ca eu caut s-o mai linistesc sa ii pare atragator cat de cat la scoala.
Deci n-au decat un caiet special,la romana de pe care nu lucreaza in fiecare zi,si unul la lectura.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Mar 2013, 11:33 am

Gloria, sunt sanse, te anunt cand aterizeaza avionul si ne vedem la Arrivals. wink Eu inteleg ca nu e niciun sistem perfect si ies analfabeti in orice tara, desi trec prin 12 ani pe bancile scolii, dar macar acolo stiu ca daca fetita mea are un nivel mediu spre bun, are sanse reale sa primeasca notele care trebuie si sa se tina de scoala. Aici deja are fobie de cele mai importante materii si incearca sa le evite, nu spune de teme, sperand sa nu fie verificata (chiar zice ca doamna nu se uita in caiete... desi le ia din cand in cand si verifica mai multe teme odata).
Mihaela, multumim pentru ce ai impartasit cu noi. Merci Fetita de care ziceam, a chiulit in clasa I, nu in a II-a. wink Acum e intra-a II-a. Altceva, ce n-am mai povestit: a mea a lipsit o saptamana, din cauza unei viroze destul de puternice, aceea cu dureri mari de muschi si in gat. Apoi, la vreo saptamana dupa asta, a acuzat o durere de burta (era la bunici) si a ramas acasa. La mine la fel, a incercat odata, a zis ca o doare burta si i-am dat o capsula din plante, si apoi in aceiasi dimineata... a zis ca daca nu are nu stiu ce caiet la ea, doamnea le-a zis sa ramana acasa... Vroia sa ramana acasa, cu orice pret. Apoi mai zice, nu-i plac deloc primele zile din saptamana, care au doar romana si mate si ii place vinerea, care e doar cu alte materii. Deci deja "uraste" mate si romana si s-a prins ca daca te dai bolnav, scapi de scoala. zid Sincera sa fiu, nici eu nu am iubit scoala. Am avut motivele mele... am fost in clasa cu nepotul dictatorului, din pacate si multi alti copii de bani gata, eu nu apartineam acolo, dar a insistat mama mea, ca e "buna doamna". Tot timpul simteam ca sunt nedreptatita, primeam si note bune, dar si note de 8, pentru ca trebuia sa le ia cineva, prin excludere. Dar nu intelegeam de ce, pentru ca stiam, imi faceam tema. E greu sa treci prin scoala cu frica de profesori si cu ideea de nedreptate. Cred ca cel mai important rol al unui dascal e sa fie, pe cat se poate, impartial. Normal ca poate da FB pe linie copiilor ai caror parinti contribuie, dar nu e normal sa-i nedreptateasca. Daca invatatoarea mea se temea real, putea sa pateasca multe, daca dadea gres cu odrasla, cei de acum aleg febletile doar pe cadouri si plocoane, ceea ce e superficial.
Mihaela, ai mare dreptate. Se trage mult de bietii micuti. Noi nu am dus-o la niciun curs pana acum, recunosc. Nu ca nu ne-am permite, dar tot asa, nu am vrut sa tragem de ea. Toate verile de cand a inceput gradi le sta la tara, cu ai mei, de cand incepe primavara oarecum face naveta, o aduce tatal meu si o ia la pranz, pentru ca acolo e sanatate curata, se joaca zilnic cu copii de varsta ei, mananca si doarme mult mai bine. Vacantele si eu le petreceam acolo si stiu cat de frumos e, cum am ajuns sa iubesc natura si sa stiu multe despre plante si animale, de acolo; apoi jocurile cu copii, plimbarile in padure... Aici oricat as tine-o in parc, tot nu ajunge. Pe de alta parte, verisoara ei, e cum zice Mihaela, un copil alergat, mult prea solicitat pentru varsta ei (7ani+). Sta zilnic la after pana la ora 18 (desi mama lucreaza de la 8 la 4-5, copila sta plecata de acasa mult mai mult...) si apoi e dusa la curs de actorie, pictura, cateheza (de la biserica catolica), per total cred ca are 4 zile cand termina pe la 19 si ceva si doar una cand scapa la 18, dupa after. Nu inteleg cum nu vad asta parintii... ea are un servici cu norma intreaga, cu mai multe ore decat lucreaza ei, de la 7 ani. Pai copii astia vor ajunge prea obositi, cand inca nu si-au inceput viata. A noastra are zile cand doarme dupa-amiaza, inca si mananca acasa, dupa scoala, o luam la 12. Nici la ei nu e problema, are bunica libera si s-ar putea ocupa de ea, dar nu vor, vor sa faca de toate, deja. Fiecare cioara, cu puiul ei, face ce vrea, in definitiv.
Ok si ce e de facut? Ce putem face noi, la nivelul acesta? Acasa abia apuca sa-si faca temele, zboara prin materie si nu se consolideaza. Dar cum putem opri acest flux continuu de informatie, care vine spre ei? Copilarie? Cand mai e timp de ea? Vine de la scoala, mananca la desene, doarme un pic, destul de des, apoi teme. Uneori ne oprim din teme pe la 17, ca sa iesim in parc (la ai mei merge in parc la pranz, dupa ce iese de la scoala). Apoi iar teme, pana seara. Scrie incet, ce-i drept si are cateva pagini studentesti de facut. A mai avut si de recuperat si apuca sa scrie vreo 4-5 pagini in acest timp. Mama mea ii mai scrie in caiete si am inteles ca se practica acest fenomen, dar nu sunt de acord. Atunci o sa vina si la 12 ani sa-i fac temele, ca i le-am tot facut de-a lungul timpului... zid
Aurishta, cand zici "Eu o ajut mult pe Pati ca sa faca fatza, dar am invatat-o , daca este intrebata, sa spuna adevarul(spre disperarea doamnei)" te referi doar la explicatii sau si scris in caiete? Cati ani are fetita ta? Intreb pentru ca am o colega care a recunoscut ca mult timp le-a scris fetelor in caiete si nu le-a afectat, ambele invata bine acum, una e la facultate (privata ce-i drept), dar isi vad de scoala, fara meditatori.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 15 Mar 2013, 11:52 am

Am fost azi la scoala.Au luat-o in evidenta ,pt ca la noi nu au ajuns cu recensamantul copiilor si am intrebat daca pot opta pt o anumita invatatoare.Au spus ca da,insa,in functie de toate cererile,daca sunt prea multi care vor acea invatatoare,se poate sa fie repartizata la altcineva.Asta e...Pana la urma,ma gandesc,nu e un capat de tara,daca vom avea ghinionul sa avem o invatatoare naspa,o voi muta la alta clasa...nu vad de ce nu s-ar putea...nu? Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Vin 15 Mar 2013, 1:14 pm

Admina a scris:
Aurishta, cand zici "Eu o ajut mult pe Pati ca sa faca fatza, dar am invatat-o , daca este intrebata, sa spuna adevarul(spre disperarea doamnei)" te referi doar la explicatii sau si scris in caiete? Cati ani are fetita ta? Intreb pentru ca am o colega care a recunoscut ca mult timp le-a scris fetelor in caiete si nu le-a afectat, ambele invata bine acum, una e la facultate (privata ce-i drept), dar isi vad de scoala, fara meditatori.
Pati are aproape 11 ani, este cl.a IV-a. Smile Nu i-am scris niciodata in caiete, asta mi se pare absurd! Am invatat-o ca greselile sunt inevitabile si, daca lucreaza cu seriozitate, ele se vor reduce din ce in ce mult pana cand vor disparea! Cand era descurajata de comparatia cu caietele de expozitie ale colegilor, ii spuneam ca d-na invatatoare insasi a avut "purcei" Smile pe caiete cand era mica, dar a exersat mult si acum este in stare sa invete pe altii! Smile (iar daca nu crede, s-o intrebe!)Totusi, cand avea prea multe teme, o lasam sa faca cat putea, iar cand nu mai dadea randament, ii dictam. La compuneri, o ajut cu o idee sau chiar cu un plan de idei, cu o formulare, intotdeauna cu corectura... La portofolii, am inceput prin a o lasa singura sa le faca dar, dupa ce si-a luat in repetate randuri portia de rusine fiindca nu se putea compara ce lucra ea, de una singura, cu minunile facute pe computer ale colegilor, am sfarsit prin a-i printa pur si simplu ceea ce avea de facut, ocupandu-ma si de redactare fiindca, ea, biata, copia tot felul de detalii stiintifice. Totusi, am avut grija sa invete continutul acestor fise si am adus de cateva ori aceasta problema in sedinta cu parintii pe clasa sau pe scoala. Nu s-a schimbat nimic, din pacate, copiii continua sa primeasca teme pentru parinti zid
Nu imi place si nu sunt de acord cu aceasta metoda,dar am totusi aceasta satisfactie ca imi confirm contributia in fata oricui, invatatoare, profesori, director....si as face-o si in fatza ministrului , daca as avea ocazia cu speranta ca s-ar putea schimba ceva, macar pentru alti copii, daca nu pentru ai mei!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Mar 2013, 1:16 pm

Traim in tara tuturor posibilitatilor, cu "interventie" obtii orice. Nici la noi cica nu se putea misca nimic, doamnele bune erau luate de mult, cei ramasi la urma nu aveau sanse de mutare. Pana in semestrul doi cand s-a mutat o fetita a carei mama era foarte pornita pe invatatoare, o mama cu pretentii, adica. Nici nu vreau sa ma gandesc ce materie fac doamnele bune, daca asta a noastra, fara experienta, e asa chitita.
Aura, merci ca m-ai lamurit. Deci e din ce in ce mai greu... pana intr-a patra. Si dupa aia? Cum ti-ai dus copii prin scoala, mai ales ca nu te dedici unuia singur? De aia ma plangeam la Mamici de mai multi copilasi. Cred ca unii au talent la "meseria de parinte", altii mai putin.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 15 Mar 2013, 1:23 pm

portofolii?ce sunt astea?

"Nici nu vreau sa ma gandesc ce materie fac doamnele bune, daca asta a noastra, fara experienta, e asa chitita." rade

Eu cu "interventie "nu merg,numai pt faptul ca ma scarbeste gestul in sine.

Nu stiu ce as face daca mi s-ar refuza mutarea...oricum,nu m-as lasa pana nu as rezolva problema...cunosc copii buni,pe care profesorii la care au invatat i-au dus in jos,in loc sa-i ridice...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Mar 2013, 2:07 pm

Sper sa nimereasca din prima, la o doamna buna. Eu vorbesc din experientele mele, ca si copil si acum, ca si parinte, in zona asta de Bucuresti cam asa merge treaba. Nu e normal sa generalizez, dar eu asa vad lucrurile. Asa a fost pentru mine din clasa I, pana intr-a XII-a (desi ai mei nu au stiut ce sunt sedintele si nu treceau pe la profesori, la Bac am avut parte de o mare magarie, de la diriginta shot ) si am vazut ce era in gradinita de stat la care a invatat cea mica. La scoala am dat un cadou inainte de Sarbatori, asta iarna. Ceva decent de scump, nu va ganditi la obiecte de aur sau cine stie ce alta scumpaciune. Nu va ganditi ca ne-a ridicat pe vreun podium invatatoarea; desi venita de cateva luni in Bucuresti, cred ca a primit de la marea majoritate, pentru ca se purta normal. Nu ma deranjeaza sa dau o atentie, o maslina, daca e persoana respectiva de treaba, problema e sa nu faca discriminari, daca nu primeste, aia e urat si raman urme in personalitatea copilului, pentru ca nu intelege, el de ce nu e notat ca altii, desi stie la fel sau mai bine. Doamna noastra are o predilectie pentru baietei, deci i se lumineaza ochii cand vorbeste de multi din clasa, fetitele le cam tolereaza, cred. De aia au fost si ceva discutii, pe unii ii lasa sa faca ce vor in ore, inchide ochii, cred, pentru ca sunt baieti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Lucia Ro Vin 15 Mar 2013, 3:12 pm

Mihaela , am citit tot ce-ai scris mai sus pe nerasuflate... (chit ca eu trebuia sa plec de-acasa demult sa-mi rezolv niste treburi) .... si vreau sa- ti spun ca mi0a placut tot ce ai scris acolo si ai MAARE dreptate ... In orasele mici copii simt ca sunt copii ... si e mai bine si pentru ei ... si sunt copii buni din orase mici care sunt cu mult mai buni decat cine stie ce copil de somitati care au chinuit copilul si i-au impins rezistenta la extrem.. Cand stiu ca vine din toamna clasa 1 ... mai ia cu calduri, si ma felicit ca am luat decizia buna sa o mai las sa se bucure un an de timpul liber pe care il mai are .. Si o sa fie mai bine si pentru ea sa o ia cu greutatile dupa 7 ani si 5 luni .. e altceva decat la 6 ani si 5 luni ... Are si capacitatea de concentrare mai mare, si deja e obisniuta cu ritmul de lucru de cscoala fiind la pregatitoare.. eu zic ca si clasa pregatitoare isi are rostul ei...
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 48
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 15 Mar 2013, 3:13 pm

Salutare, salutare!
Sa incepem pe bucati. rade
Nu sunt de acord ca parintele sa scrie in caietul copilului chiar si o corectura facuta cu picul ca sa nu apese cumva copilul si sa se vada urat. Incercuiesc cu rosu si scriu ca in caiete scriu elevii. Daca tema e scrisa integral sau o parte din ea de catre parinte il pun pe elev sa refaca tema in pauze plus ca notez parintele cu FB si elevul cu I. Scriu frumusel : nota parintelui - Foarte bine; nota elevului - Insuficient. Chiar azi a rescris o fetita tema pentru ca jumatate a scris-o mamica si va zic ca nu au avut de scris decat 3 exercitii: sa precizeze persoana si numarul verbelor date, sa identifice si sa sublinieze cinci verbe dintr-un text scurt si sa le treaca intr-un tabel si sa completeze 4 proverbe foarte cunoscute cu verbe si sa precizeze persoana si numarul. Tema a fost pe o pagina si jumatate. Nici cu tabelarea de catre parinti nu sunt de acord cat timp i-am invatat in clasa sa faca tabele. Primele tabele le-am facut in clasa. La romana primesc tema mai lunguta 4-5 exercitii in fiecare joi pentru ca pana luni nu au romana si au timp.
Am si eu bubele mele, pun mult accent pe asezarea-n pagina, cred ca i-am stresat cu alineatele, cu un rand liber intre exercitii, sa scrie titlul lectiei sub tema. Nu mai spun de caiete "dezbracate". Le-am spus sa le inveleasca in ziar, hartie alba sau ce au. Asa cum ei poarta haine sa-si protejese corpul, asa trebuie sa inveleasca si caietele si manualele sa le protejeze. Din cand in cand le verific ghiozdanele pentru ca le vad prea pline, cara cu ei tot, ca au nevoie sau n-au. Nu conteaza ca n-au desen in orar ca ei au de la fata de masa pana la acuarele si apoi ne vaitam ca ne cocosam. Le-am, spus si parintilor la sedinta ca au si ei o parte de vina ca nu le verifica ghiozdanele. Am gasit cornuri cu mucegai uitate acolo cu zilele, am gasit lapte ca de gaureai cutia iesea branza. Sunt care vin fara o batista-n buzunar. Eu nu-i pot intelege pe parintii acestia. E vorba de 7 ani de acasa...il trimiti cu nasul curgand si fara batista. Noroc ca am eu. zid
Nu au caiete de clasa si de tema, au doua caiete la romana si doua la mate pe care le rotim ca sa pot corecta si greselile pe care le fac cand lucram in clasa si sunt a III-a si asa vom face si in clasa a IV-a. Ce rost are sa aiba un caiet "oglinda" si unul sa nu te poti uita in el. Nu avem caiete studentesti mi se pare o nebunie, folosim caiete obisnuite cu 48 de file, dar am si vreo 2 copii carora parintii le-au cumparat caiete cu spirala cu 100 de file sa tina mai mult. zid
Nu i-am scris Dianei si nu-i voi scrie niciodata oricat de multe teme ar avea. Inca nu m-am lovit de teme interminabile, dar daca nu le-ar termina ar merge cu ele incomplete si as discuta serios cu profesorul.
Admina, sa stii ca si Diana scria foarte incet in clasa I, durau temele si 3 ore numai scris, apoi cititul fisei pana o citea bine pe sarite nu mecanic. Credeam ca nu o voi scoate veci din ritmul acela si ma gandeam cu groaza cat vor dura temele in clasa a IV-a. E drept, scria impecabil, avea un scris foarte frumos chiar si pe tip II, literele erau rotunjite, nu uita o virgula si asta pentru ca-si concentra mult atentia asupra aspectului, a corectitudinii nu asupra continutului. Acum scrie ordonat, dar mai uratel in clasa si mult mai repede, mai uita cate o caciula sau virgula, mai mananca si cate o litera, dar o pun mereu sa-si corecteze si o tot intorc pana corecteaza tot, o invat sa-si descopere singura greselile, doar la ortograme intervin pentru ca acolo nu are cum sa-si dea seama. O ajut si eu la lectii. Daca are de scris un scurt text despre ceva, (un fel de compunere, dar fara s-o numim compunere pentru ca ce-i compunerea abia din clasa a III-a se invata), cautam in carti diferite informatii, discutam, îi pun intrebari ajutatoare, notam pe un caiet de casa idei, ne concentram sa scriem cateva expresii frumoase si redacteaza prima data pe un caiet de casa. Reciteste, corecteaza si apoi transcrie pe curat. Nici ea nu are caiet separat de cel de tema. Daca are de alcatuit propozitii cu cuvinte noi, invatam intai cuvintele, mult folosim sinonimia, alcatuieste propozitia, discutam, o imbunatatim daca-i cazul si o invat sa fie reale in cele mai multe cazuri. In rest, la alte tipuri de exercitii nu are nevoie de sprijin. Conteaza mult cum lucreaza doamna cu ei si sa lucram si noi tot asa. In clasa I imi zicea cateodata Tu nu sti! Radeam si-i spuneam ca lucrez la fabrica de cuie si sa ma invete ea. Imi spunea cum au facut cu doamna si lucram tot asa. Fiecare dascal are stilul lui. La mate, imi place ca a prins din clasa cum sa gandeasca o problema, cum s-o ia pe bucatele, ea-si pune intrebarile: Ce cunoastem?; Ce nu cunoastem?; Ce trebuie sa aflam?; Cum putem afla? si tot ea-si raspunde.
Saptamana trecuta a lipsit doua zile ca a fost racite si i-am luat temele, dar a fost asa simpatica ca mi-a spus: Sa fii atenta la doamna sa-ti explice lectia bucata cu bucata! rade Cum doamna a avut timp nu mi-a dat doar tema, ci i-a scris si ce au facut in clasa inclusiv definitiile si asa procedeaza si cu alti copii. Va imaginati ca nu mi-a explicat bucata cu bucata grupurile de litere. wink rade Cand am ajuns acasa, am mancat si i-am dat caietele si eu m-am apucat de ale mele si i-am spus sa ma intrebe cand nu stie ceva. A invatat definitiile, a scris si a venit s-o ascult. Ei, si a inceput: Deci prima parte: Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi sunt alcatuite din trei litere...le-a luat pe rand pe fiecare. In al doiule rand: Se scriu cu litere de mana sau de tipar...cand si cand. In al treilea rand: Se scriu cu litera mica sau mare cand si cand, exemplu pentru fiecare caz. Statea si ma uitam la ea si parca-mi preda lectia, nu o asculta. Asta inseamna ca doamna ei are un tact pedagogic de invidiat, Diana o copiaza si intelege cum îi preda. Asta consider eu un dascal bun pentru copilul meu. Un dascal care a invatat-o cum sa invete nu doar sa invete. A doua zi mi-am felicitat colega in cancelarie si i-am multumit ca exista. E drept ca stiam ca ea va fi dascalul copilului meu de cand am nascut-o. Este severa cand trebuie, este foarte corecta, nu tine cont ca-i copilul lui X sau Z, este blanda, este intelegatoare chiar mai intelegatoare ca mine, ma tempereaza cand ma supar pe copila pentru nimicuri si de multe ori prin discutiile avute ma face sa-i vad mai bine laturile pozitive ca de multe ori poate ca parinte o vreau perfecta sau aproape perfecta. Vorbeam de multe ori cu colegele ca noi cerem mai mult de la copiii personali pentru ca ne intalnim si cu mici genii si parca i-am vrea egali cu ei. Mai gresesc si eu in educatia ei, ma enervez cam repede si mai strig pe ea. Poate vin suparata ca X n-a inteles nu stiu ce exercitiu sau l-a durut in palarie ca eu ma dadeam peste cap in fata lui sa inteleaga sau Y a fost foarte indisciplinat sau galagios, iar cand ajung acasa o mica greseala de-a ei o transform in tragedie si-mi descarc nervii strigand la ea cand poate trebuia sa strig la Gigel. Exagerez zicand tragedie, dar intelegeti ce vreau sa zic.
Eu recunosc ca ridic si tonul cand nu se mai poate, i-am si tinut in banca in pauza cand au alergat pana au fost lac de apa sau au vorbit urat cu colegii, dar îi laud cand merita si vad ca devin tot m-ai uniti.Un simplu Bravo! face foarte mult, il face pe copil sa prinda aripi.
Sa va mai povestesc ceva...Eu le dau in fiecare ora si munca independenta cel putin un exercitiu. Daca-l efectueaza corect primesc fluturas, stampiluta, floricica, smile sau ce mai gasesc. La un numar de fluturi, stampile si altele de acelasi fel primesc un FB in catalog. De exemplu, la probleme dau fluture mare, pentru FB trebuie sa colectioneze 5 bucati, cei medii îi primesc pentru exercitii mai complicate si au nevoie de 7 fluturi, iar cei mici pentru exercitii simple si trebuie sa adune 10 bucati. Saptamana asta am facut impartirea la 100 si 1000, am predat, am lucrat la tabla si le-am dat munca independenta. Chiar si cei doi care nu au primit stampila pana acum au reusit sa rezolve corect, au inteles si cand au vazut colegii ca au primit stampila am auzit in clasa Uraaa! si i-au aplaudat. Ei, nu va spun ce bine m-am simtit in ziua aceea, ce mult am apreciat solidaritatea lor. Sunt lucruri marunte, dar care-i formea ca oameni, care-i invata sa-si aprecieze colegul.
Admina, din pacate nu am un raspuns la ultimul alineat... nu stiu ce puteti face, pot sa-ti sugerez doar sa o faci tu sa iubeasca scoala, sa lucrezi cu ea in we. Dianei nu-i placea matematica, ea e cu romana, cunoasterea mediului, cu artele, cum zice doamna ei...o artista in devenire rade , dar am inceput sa-i compun exercitii joc, am discutat de ce e important sa stie matematica, am trimis-o cu 10 lei la magazinul aflat la doi pasi, sa cumpere un pachet de sare, o paine si doi covrigi (de exemplu) si i-am spus sa intrebe cat costa, sa socoteasca. Alta data am trimis-o dupa 10 oua si i-am dat 5 lei. I-am explicat de acasa ca daca e 50 de bani oul poate lua 10 oua, dar daca-i mai scump va primi mai putine (stiam ca-i 60 de bani wink ). Cand a venit mi-a spus ca tanti i-a dat doar 8 oua si 20 de bani rest. Am intrebat-o cum a procedat. Mi-a povestit ca a intrebat cat costa si cand a auzit ca e 60 de bani stia ca e mai mult decat 50 de bani si i-a spus sa-i dea de cat îi ajunge. Eee, s-a descurcat,dar si-a dat seama si de ce trebuie sa stie sa socoteasca pentru ca vanzatoarea putea sa nu-i mai dea rest. wink Primind la scoala buline rosii pe munca independenta a ambitionat-o si mai mult desi ea nu e o fire ambitioasa, nu da din coate sa ajunga in fata, dar se simte lezata cand alti-s mai buni si atunci ia avant. E copil, e al meu cu bune si cu rele.
In loc sa fiu la subiect sunt si eu ca cioara... pig
Ismi, copilasii mei au 3 portofolii(dosare de plastic cu folii protectoare) pe care le tin in dulapul din clasa, iar in ghiozdan au o mapa din plastic pentru transportarea fiselor. Au un portofoliu la romana, unul la mate, unul pentru diverse. La romana tinem in el evaluarile, fisele de lucru, le dau sa faca diferite fise cu autori, dar fara printare si scrise doar sa fie scris. Ma intereseaza sa le scrie de mana, sa lipeasca o poza mica sau sa deseneze. Ca si date despre autori cauta nume real daca-i cazul, cand si unde s-a nascut, unde au lucrat si cateva titluri de opere. Alte ori facem fisa pentru poezie. De exemplu, daca au 4 strofe impart foaia in 4 pe orizontala, scriu fiecare strofa si langa fac un desen. Mai facem harta lecturii, la mate nu avem decat fise, teste si cand ajungem la figuri geometrice facem robotei, masinute si ce se mai poate din coli colorate cu figurile invatate. In portofoliu cu diverse tinem desene, lucrari de la abilitati lucrate pe coli A4, ce lucram la optional, la stiinte, la civica. Acesta cuprinde fise cu animale, cu plante, decupate sau desenate, nu printate ca daca-s printate face calculatorul tema nu ei. Pot printa doar mici imagini pe care le decupeaza si le lipesc. La optional am "Descopera lumea" unde am inceput cu sistemul solar, planetele, dinozaurii, medii de viata, urmeaza continentele incepand le la vechime pana in prezent, deci au ce sa pregateasca pentru portofolii. De regula, vinerea daca termina ce lucram la abilitati isi pot lua portofoliile din dulap si sa-si puna fisele din mapa. Am si copii care au portofolii incomplete, nu fac fisele, nu aduc testele semnate, dar la final de an primesc un calificativ pentru portofoliu si-l primesc in functie de cat de complet sau incomplet este.

Revin wink


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 15 Mar 2013, 6:40 pm, editata de 1 ori

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB