Ultimele subiecte

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

CursuriReiki-

DoneazaSange-

Asistentul meu la croitorie - manechinul

Pagina 2 din 20 Inapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

manechin croitorie

Mesaj Scris de degetica la data de Lun 09 Noi 2009, 20:18

Buna seara! Este primul meu mesaj pe forum si as vrea sa va spun in primul rand ca ma bucur foarte mult ca v-am descoperit! hug Sunt sigura ca o sa invat multe de la voi.
As vrea sa va intreb: unde pot gasi un manechin pentru croitorie care se poate regla in functie de dimensiune? Si cat costa?
Multumesc Merci

degetica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor: 87
Localizare: intr-o poveste
Data de inscriere: 02/11/2009

Sus In jos

Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 09 Noi 2009, 23:35

Vilcris, eu te dezamagesc... Sad promisesem in vara ca imi fac manechin, dar ai mei baieti nu m-au ajutat Sad(

Eu mi-am facut rochita din tricot, dar pe langa am mai croit un bolero, sin bucatele ramase... adica o incercare de bolero... Doua zile m-am chinuit sa il potrivesc la gat, nu merge fara manechin Sad Asa ca aseara mi-am comandat unul apropiat de dimensiunile mele. Probabil o sa-i mai pun un sutien cu cupe intarite... ca am vazut ca pieptul e mai mic:(. Abia astept sa il primesc. Nu e unul scump, dar se pot infige ace in el, nu e din plastic.

Degetica, unul reglabil costa enorm, eu am cautat pe multe siteuri, iar cel mai ieftin l-am gasit la 124 de euro Sad (sunt si care trec de 500 de euro Sad)
In Ro am vazut intr-un singur loc pe net, dar preturile nu sunt afisate. In schimb sunt preturi afisate la manechin care nu se regleaza, si ... am observat ca si el, ca si alte produse care se vand in Ro, sunt mmai scumpe decat aici Sad

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor: 1303
Varsta: 39
Localizare: intre optimisti
Data de inscriere: 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 10 Noi 2009, 10:03

Degetica eu am vazut la reprezentanta Pfaff de pe Bd. Elisabeta la pretul de 700 de lei. Sunt reglabile si de diferite marimi.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor: 3593
Varsta: 34
Localizare: bucuresti
Data de inscriere: 24/02/2009

Sus In jos

Manechine super !

Mesaj Scris de cherie la data de Mar 10 Noi 2009, 18:26

Am vazut subiectul... 700 ron un manechin? Doar daca esti profesionista dai atat. 7 milioane vechi... cam mult. Dar daca faci croitorie ... merge.

cherie
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor: 40
Localizare: Galati Romania
Data de inscriere: 23/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de degetica la data de Mar 10 Noi 2009, 18:56

Sunt cam scumpe, nu ma asteptam sa fie asa mult Sad Am mai vazut pe net manechine, dar din acelea de plastic imbracate intr-un material subtire negru (ca un ciorap). Nu-mi place genul acela de manechin pentru ca nu pot sa infig bolduri in el. Dar la mana a doua nu se gasesc?

degetica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor: 87
Localizare: intr-o poveste
Data de inscriere: 02/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 10 Noi 2009, 19:44

Eu sincer nu inteleg, de ce ar fi o problema faptul ca nu puteti infige ace in el... Daca aveti o clienta, o impungeti cu acele? rade E adevarat, ca impresia data de faptul ca acul introdus in material si manechin ajuta mai mult, dar eu personal nu gasesc mai simplu. Eu am manechin de plastic si manechin in care pot introduce ace si sincera sa fiu prefer cel de plastic. In primul rand formele celui de plastic sunt mai pronuntate fata de cel in care pot infige ace. Dar in cel de plastic, prind in ace, la fel ca pe mine,,,adica vertical, iar in celalat daca introduc acul:1. trebuie sa folosesc ace cu capul de plastic ca sa nu ma trezesc ca il infig si nu-l mai scot; 2. in timp acele intoduse in fel de fel de directii,,,ajung sa taie acel polistiren, deci prea putin favorabil pentru pretul platit.
Eu recomand manechinul "scump" pentru cine lucreaza pentru cunostinte, clienti si asa mai departe, pentru cine lucreaza pentru casa si familie, aveti modelele la indemana... iar pentru cine lucreaza pentru sine... puteti pur si simplu sa folositi metoda prezentata de vilcris, sau in sac plin de ce-o fi dat forma dupa masuratori, sau...o bluza si-un pantalon elastice sau neelastice,,,imbracate cu resturi de ce-o fi... respectati-va masuratorile, si cu siguranta va scoateti cate un manechin de care va puteti folosi.

Folositi imaginatia acolo unde se poate si reduceti costuri poate chiar inutile. pupi

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 3297
Localizare: Germania
Data de inscriere: 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de puffetta la data de Mier 11 Noi 2009, 10:48

si eu vreau un manechin, dar sincer nu vreau sa dau multe milioane e el. am vazut mai demult unul simplu, imbracat in material negru si avea fix masurile mele Smile asa ca de ce sa caut altceva. am vazut ca in strainatate fixeaza pe manechin materialul cu o banda dublu adeziva. mi-ar placea si mie asa ceva. nu e ca banda dublu adeziva care se gaseste pe la noi (care e prea lata si lipicioasa), seamana mai degraba cu benzile de buret autocolante care se folosesc la izolarea geamurilor. am vazut ca se fixeaza usor si se muta usor. am vazut ca lumea "deseneaza" cu ea linia decolteului, a umerilor etc. ar fi mult mai greu de prins cu bolduri.

puffetta
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 70
Localizare: pufflandia
Data de inscriere: 03/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 11 Noi 2009, 12:21

Puffetta, daca ai un site cu explicatii si poze cu aceasta metoda, posteaza-l sa vedem despre ce este vorba. Sincera sa fiu nu am vazut asa ceva; mi-ar fi util deoarece am manechin de plastic si nu pot sa infig ace in el. Banda dublu adeziva se gaseste pentru oglinzi, dar desi e ingusta, nu stiu daca nu cumva e prea lipicioasa si nu o mai poti inlatura.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor: 7603
Localizare: aproape de tine:)
Data de inscriere: 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 11 Noi 2009, 13:00

Ceva de genul acesta, cu banda dublu adeziva sau cum ii spune dar nu folosita la creat ci folosita la defilarea pe podium... si anume unde nu se aseza produsul de imbacaminte pe model asa cum dorea creatorul, lipea cu acea banda de piele si produs. M-am uimit ce metode folosesc si cum arata defapt produsul la defilare... Banda am vazut si eu de cumparat, dar este lata, ca si scociul de pachete, doar ca are hartie lipita pe ambele parti daca nu ma insel si lipeste ca un scoci transparent. NU sunt date exacte, doar ce-mi amintesc vag. Smile

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 3297
Localizare: Germania
Data de inscriere: 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 11 Noi 2009, 13:24

Am mai gasit si eu un tutorial pt facut manechin. E video... Metoda e aceeasi, cea cu care a inceput Vilcris subiectul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tre sa aveti rabdare 30 de secunde, intai sunt reclame... apoi urmeaza tutorialul Smile si pe la mijloc mai e un rand de reclame, apoi continua

Vin cu o completare: am citit pe un forum de croitorie ca pt a fi mai usor, invelesti corpul intai in folie transparenta pt alimente, fixeaza bine, apoi banda adeziva.

Ultima editare efectuata de catre Mihaela_s75 in Mier 11 Noi 2009, 13:30, editata de 2 ori

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor: 1303
Varsta: 39
Localizare: intre optimisti
Data de inscriere: 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de puffetta la data de Mier 11 Noi 2009, 13:27

eu am banda dublu adeziva, dar e foarte lipicioasa, cred ca iti strici si manechinul si materialele.

nu stiu cum se cheama banda utilizata la croitorie. am vazut niste emisiuni si am observat ca mereu foloseau banda pe manechine. erau niste linii cu care delimitau talia, linia decolteului, mijlocul fetei, spatelui etc. le foloseau mai ales la rochii, care nu erau croite dupa un tipar, ci direct pe manechin. materialul se lipea de ele, daca era un pic mai greu se ajutau de bolduri, care le infingeau tot in banda aia. nu prea sunt de ajutor, probabil cineva care a facut design stie mai multe

puffetta
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de geany20062006 la data de Mier 11 Noi 2009, 16:08

Oooo esti o scumpa VILCRIS , e super tare am sa incerc si eu pt. vreau si eu un manechin, iar metoda ta nu costa mult. MIHAELA_S75 am vazut si site-ul cu filmuletul e super, asa pot sa-i arat sotului si poate m-a impacheteaza si pe mine. Abia astept sa-mi fac manechinul meu. Intai sa fac rost de benzi, iau un sac menajer mai mare , o coada de matura mai lunga sau un brad fara crengi( dar trebuie sa astept pana dupa sarbatori Sad ) merge si chestia cu spuma si bidoane dar mai mult ma incanta haine mai uzate bagate in interior. Cel mai greu este sa fac rost de un suport de brad , dar cred ca sotul o sa ma ajute . VILCRIS te rog sa pui o poza cu manechinul tau . prietenie

geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor: 207
Varsta: 38
Localizare: marasesti
Data de inscriere: 15/10/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie-manechinul

Mesaj Scris de florentina69 la data de Mier 11 Noi 2009, 17:07

Eu am acum un astfel de manechin facut dupa indicatiile voastre.Iata cum am procedat:m-am imbracat cu un tricou si am rugat pe fiica mea sa ma infasoare cu banda adeziva lata de la sold in sus. Trebuie atentie la nivelul pieptului si la umeri.Cand am fost multumita de rezultat(nu am folosit o rola intreaga), mi-a taiat tricoul pe mijlocul spatelui.Am lipit la loc cu banda.Interiorul l-am umplut cu resturi textile, peturi si spuma.Pentru zona pieptului, a umerilor, a soldurilor este foarte buna spuma.In total m-a costat in jur de 30 ron(spuma a fost cam scumpa dar, eram prea nerabdatoare sa il fac).In zona pieptului a iesit cam turtit dar, am rezolvat punandu-i un sutien dupa care l-am imbracat cu un tricou Smile .Am facut poze si va voi arata si voua.Este foarte util pentru atunci cand imi lucrez propriile haine.Pentru stilul meu de lucru nu este nevoie sa il intep.Cand voi avea timp imi voi face unul cu cateva masuri mai mic.

florentina69
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 42
Localizare: Suceava
Data de inscriere: 10/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de puffetta la data de Mier 11 Noi 2009, 17:13

intra boldurile in el fara probleme? stiu de metoda asta de multa vreme, dar am citit pe net ca se strica boldurile, devin lipicioase de la banda adeziva si nu le mai poti utiliza.

puffetta
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Mier 11 Noi 2009, 17:26

Din ce am inteles manechinul cu banda adeziva se imbraca cu un material textil si in acela se infig boldurile. Daca gresesc va rog sa ma corectati.

clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor: 1204
Localizare: Bucuresti
Data de inscriere: 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Pagina 2 din 20 Inapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: