Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Masinile noastre de cusut (5)

+104
Geta_63
lexa.dani
ALICET
ema
stejara
CarmenClaudia
dorina narita
relutant
ella_me
alessia2007
amaza1
MINU72
ioana soare
laura_zein
orhapetru
fulguta28
UNGUREANU MANUELA
Adela Ispas
monykutza72
danniela
Gabica
corilex
sergiu valentin
mihaelanecky
gobelin
trice
katy51
mar_ysa_28
maryall
Chirrox13
-iulia-
marry_a19
valentinadof
PAULA CONSTANTIN
scoobbyy
emmancita
Panea Laura
miry2305
mihaela_angela
sandydeea
cristinalexandru
afilimonb
theodhorac
codrina
Lali_Mete
i.xell
ChrisReeana
deliasonia2000
klara-bt
leia
Giawee
Narnia
marabr
tomari
criston84
stoy
marilenaboboc@gmail.com
anndrarossu
alinuta96
carmenpeter
ISorina
diblaru maria
lacridrumas
Florina Radu
tinap
barbin
rosita
danae
monelutzu
alice07
pfloricica
coman lacramioara
Geozaurus
andreeautza
amarylle
oanah
deosebita1
MagdaMarin
pisi
umm ibrahim
Karina33
aurelia.c
IrinaH
GIO Studio
roxy29
carmenzoe
MihaelaT
kla78
Admina
prelude
Cristina Munteanu
arielas
musetel
diada
zylv
danabarbu2007
Cristina_Ionela
aurishta
alexida
clodi
ancabanu
alinachiri
aidil
d_oana
108 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de rosita Sam 10 Noi 2012, 10:41 pm

Mara, in manualul masinii mele spune ca nu trebuie unsa Shocked
Eu o am de doi ani si mai bine, si n-am uns-o niciodata! Am sunat la reprezentanta Brother sa ii intreb, totusi, chiar asa, nu trebuie unsa? Si mi-au zis sa vin cu ea sa o curete, si se mai uita ei sa vada ce si cum, daca e necesar. Inca n-am fost, ca mi-e absolut peste mana programul lor, trebuie sa imi iau liber ca sa ajung la ei.

Eu zic sa-i suni si tu, si vezi ce-ti zic.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Narnia Dum 11 Noi 2012, 1:19 am

Cu un an si ceva in urma citeam pe forum topicurile cu informatii despre masini de cusut, incercam sa aleg intre Brother XL5700 si Brother XL3600, dar la vremea respectiva nu am cumparat niciuna. In final, cu trei saptamani in urma, am cumparat o Janome Milady 41 link Domnul barbat a negociat cu vanzatoarea si a obtinut o reducere, am platit 220 euro.
Am facut deja cateva teste. Am incercat initial pe material subtire, apoi mi-am modificat niste blugi, a mers destul de bine. Putin mai greu atunci cand materialul de jeans e in 4, dar OK totusi. A venit cu 4 picioruse,unu obisnuit, unu pentru butoniera, pentru fermoar si pentru tiv invizibil.
N-am mai lucrat nimic la masina de 8 ani, asa ca pentru moment am facut doar modificari ale unor haine. N-am avut curaj inca sa tai un material nou, am inceput sa lucrez insa la o jacheta, am croit-o din niste pantaloni si un pulover vechi, pe care vroiam sa le arunc. Deci, mai multe detalii despre masina, daca va fi cineva interesat, o sa pot da dupa ce o testez si pe materiale mai delicate. Sper ca de acum sa incep si sa scriu pe forum, pana acum doar am citit.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Si jacheta mea din resturi, inca neterminata:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Narnia
Narnia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 14
Localizare : Hai hui prin Europa
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aidil Lun 19 Noi 2012, 7:59 pm

A folosit cineva piciorusul cu dubla antrenare de la masinile brother? Sunt tare curioasa daca e vreo diferenta notabila intre a avea si a nu avea unul.
Multumesc mult.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 19 Noi 2012, 11:04 pm

Citeam de ungerea masinii de cusut, asa ca vin sa va povestesc despre iubita mea pe care o am de 4 ani.
Sambata m-am pus sa schimb niste fermoare la doua bluze de salopeta si cum maream viteza scotea un sunet mai urat, ca un ţiuit/şuierat. Era curata ca numai ce o curatasem dupa ce am cusut ultima data, dar zau de stiam ce are. Asa ca serifu, om priceput in ale mesteritului wink a desfacut-o sa vedem de unde vine sunetul.(Deja imi faceam problema ca la noi nu stiu niciun mecanic, am auzit odata de cineva priceput, dar greu de dat de el.) Pai, nu va zic cate scame erau in spate, in locul unde nici de vrei nu poti ajunge cu pensula. Am curatat-o frumusel, dar tot şuiera. S-a pus serifu s-o unga. I-a pus ulei special la toate pistoanele sau cum se numesc, a inclinat-o sa ajunga ulei in toate incheieturile, a lasat-o sa stea nitel si s-a zis cu sunetul ciudat. A sters-o bine cu o carpa de bumbac, a pus carcasa la loc si acum merge ca unsa. Smile Tare m-am mai bucurat ca nu sunt alte baiuri.
In rest am mai uns-o asa cum arata in cartea tehnica, nu stiu sa zic cam la ce perioada, depinde de cat si ce coseam, dar sambata nu a mai fost suficient.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Admina Lun 19 Noi 2012, 11:22 pm

Bravo Mihaela, e ideal sa le intretinem, mai ales daca ne ajuta si ele pe noi. Si eu am tot desfacut si uns masini de cusut, am si vazut un mecanic la treaba, a uns-o de ziceai ca e friteuza. rade A curs dupa aia ulei pe la imbinari, cred ca era baie de ulei in carcasa. Dar intai o curatasem eu bine, ce-i drept. wink
Aidil, eu am avut la un Brother si piciorus de deplasare (walking foot, stiu ca-i zice in engleza, cred ca la acela te referi). Am cusut putin cu el, ce-i drept. Ajuta, recunosc, dar merge incet, adica eu mergeam la viteza mica, cu el, ca mi-era frica sa nu se deregleze. E mare si incomod, dar isi face treaba. Ideal e sa-l incerci pe ce materiale ti-ar placea sa-l folosesti, la dealer, inainte de cumparare. Si sa vezi daca te impaci cu el, daca te ajuta si daca iti coase bine ce vrei. Mie stiu ca mi-a placut mult de tot piciorusul de matlasare libera, imi lipseste parca. E foarte distractiv sa matlasezi.
Narnia, e buna masina ta, cred. Din pacate, eu nu cred ca mai avem dealeri Janome in Romania. Adica nu am gasit un site care sa comercializeze firma asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de arielas Mar 20 Noi 2012, 5:18 am

Sunt 2 dealeri unul la Iasi si unul la Oradea. Scrieti janome romania si o sa gasiti.
Multumim Mihaela pentru sfaturi si eu trebuie s-o ung ca a inceput sa scartie si nu-mi place.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aidil Mar 20 Noi 2012, 8:10 am

Cu adevarat matinala, Ariela!
Multumesc, Admina, si eu ma gandeam ca e cam care si s-ar putea sa fie incomod.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de diada Mar 20 Noi 2012, 4:07 pm

Mihaela, ai patit ca mine cu triplokul rade bine ca s-a rezolvat!

Asa am zis si eu ca nu se pot cumpara masini Janome de pe net, dar imi povestea Andante (te-am bagat pe teava) ca si-a luat una comandata pe net, si este fooooarte incantata de ea.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Privileg Super Automatik 390

Mesaj Scris de Giawee Dum 16 Dec 2012, 8:47 pm

Cine ma poate ajuta cu un manual pentru un Privileg Super Automatik 390. Va rog kiss
Giawee
Giawee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 52
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 16/12/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de leia Mier 19 Dec 2012, 9:31 pm

Buna seara, am o masina de cusut Silvercrest cumparata de la Lidl.
Stiti cum se face curatarea masinii si verificarea ei ? In instructiuni nu au nici o firma care asigura service si pe care sa ii pot intreba.
Nu arata deloc cum se curata masina, cand se unge si pe unde doar arata de unde se desface.
Scamele tb curatate periodic de unde?
Masina tb verificata periodic in centrele service care?- daca nu este dat nici un centru service.
In instructiuni spun ca trebuie facute operatiile respective.
Multumesc anticipat.
leia
leia
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : din tara
Data de inscriere : 26/06/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty innovis 955

Mesaj Scris de klara-bt Joi 20 Dec 2012, 7:04 pm

Buna ziua, imi cer scuze daca s-a mai dezbatut subiectul si nu am observat eu.
Acul a cusut in acelasi punct si a impins materialul in orificiu. Si nu reusesc sa mai scot materialul de acolo, iar banda s-a blocat si ea.
Am vazut ceva dezbateri... cum ca atunci cand acul masinii coase in acelasi punct se modofica pozitia unui buton din spate, cu sagetute.... nu ma ajuta. Daca invart din rotita laterala, nu se misca decat acul.

Ce imi sugerati?
Multumesc!
klara-bt
klara-bt
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : brasov
Data de inscriere : 20/12/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aidil Vin 21 Dec 2012, 8:04 am

Klara, ar trebui sa ridici acul, sa scoti suveica si mosorelul, tai firele care s-au incalcit su apoi incearca sa impingi materialul ingropat in sens invers ingroparii, adica de dedesubt spre sus, foloseste ca ajutor o surubelnita fina, un betisor de frigarui sau ceva similar. In ultima instanta, desurubeaza placuta acului si iti va fi mai usor sa il scoti. Eu asa procedez de obicei, sper ca ti-am fost de folos.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Husqvarna Viking E116

Mesaj Scris de deliasonia2000 Lun 31 Dec 2012, 6:46 pm

Mi-am cumparat de curand o masina de cusut Husqvarna E116,mai are cineva asa ceva?m-ar interesa sa aflu mai multe despre ac masina
avatar
deliasonia2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Islanda
Data de inscriere : 18/08/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de ChrisReeana Sam 12 Ian 2013, 9:17 am

Buna fetelor si un calduros la multi ani! love

Sunt interesata de achizitionarea unei masini de cusut computerizate Migami . bounce

Va rog pe cele care aveti aceasta marca de masina , indiferent de model, sa imi spuneti parerile voastre - coase usor gros / subtire, cum se descurca cu materialele elastice , s-a dereglat vreuneia pana acum masina din vreo cauza oarecare ... ?

Si de asemenea as fi interesata daca masinuta este destul de mare pt a coase usor la ea proiecte mai mari (paltoane , paturi , quilturi), adica daca este suficient spatiul acela intre ac si partea din dreapata a masinii , cu meniul si butoanele.

Va pupic! kiss
ChrisReeana
ChrisReeana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 37
Localizare : HUNEDOARA
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de i.xell Dum 13 Ian 2013, 2:04 pm

boo ChrisReeana, cineva dupa forum a achizitionat sigur o masina Migami, din cate retin era f incantata de ea, silentioasa si cu multe cusaturi. Poti cauta mai in urma si vei vedea ce a detaliat despre ea, pe ce tip de materiale a incercat-o si cum s-a comportat. Have a nice day!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Lali_Mete Mar 22 Ian 2013, 2:13 pm

Buna ziua fete harnice !

Am intrat sporadic pe acest forum timp de vre-o doi ani fara sa am curaj sa si scriu ceva .

Acum doua luni mi-am cumparat o masina de cusut Hyundai si am pierdut hartia de la garantie,asa cac nu stiu daca au vre-un service in Constanta Sad . Am fortat-o cu o rochie facuta din multe materiale diferite,si acum nu imi mai ia ata de la suveica. Aveti idee de vre-un service in Constanta,unde sa o duc la verificat? Am cautat pe net si nimic, nu gasesc service pentru nici un fel de masina de cusut . Daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze,poate ma lumineaza cineva si imi spune unde sa pun intrebarea sa si primesc raspuns .
Lali_Mete
Lali_Mete
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 27/03/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aurishta Mar 22 Ian 2013, 3:31 pm

Lali_Mete a scris: . Am fortat-o cu o rochie facuta din multe materiale diferite,si acum nu imi mai ia ata de la suveica. Aveti idee de vre-un service in Constanta,unde sa o duc la verificat? Am cautat pe net si nimic, nu gasesc service pentru nici un fel de masina de cusut .
Ai incercat sa-i schimbi acul? Uneori, el se deformeaza abia perceptibil si cauzeaza astfel de probleme.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Lali_Mete Mar 22 Ian 2013, 3:34 pm

Am schimbat acul,am curatat-o peste tot, am uns tot ce cred eu ca ar fi putut fi uns, nu imi ia ata si pace. De aia vreau sa o duc la un service sa o verifice,sa nu fi strambat ceva la ea cand s-a fortat.
Lali_Mete
Lali_Mete
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 27/03/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de codrina Mier 23 Ian 2013, 4:53 pm

Salut!
Are cineva Singer Mademoiselle? sau ce credeti despre ea?
codrina
codrina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alinachiri Mier 23 Ian 2013, 7:07 pm

Eu am 157 dar e cam acelasi lucru! Eu sunt multumita de ea! Pt ce imi trebuie mie (mai mult un hobby) e super! Am facut si lenjerii, am cusut si jeans si piele si organza! Important e ce vrei sa faci cu ea!
alinachiri
alinachiri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 23 Ian 2013, 9:17 pm

codrina a scris:Salut!
Are cineva Singer Mademoiselle? sau ce credeti despre ea?

Da, eu am si-s foarte multumita de ea ca am cusut de la voal pana la piele naturala fara probleme si nici la mecanic nu am ajuns cu ea. O singura data a uns-o bine sotul meu, dar am folosit-o destul. Tot ce-i pe blog(asta sa nu cauti in postarile de pe site) e cusut cu ea.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de codrina Joi 24 Ian 2013, 11:00 am

Multumesc ffetelor! Noi am achizitionat-o de curand si am facut deja cateva lucrusoare cu ea! Mai trebuie sa cumpar acum setul de picioruse optionale si mai cateva ace mai subtirele pentru materiale fine si cateva mai groase (100/18 parca) folosesc acum doar 90/14 care au venit cu masina de cusut, si mai am cateva mai grosute de la o masina veche.
codrina
codrina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty singer

Mesaj Scris de theodhorac Mier 30 Ian 2013, 9:25 pm

Buna,ma numesc Teo,am o dilema si nevoie de putin ajutor.Am de la bunica o masina de cusut singer veche si nu gasesc cartea de la ea,nici nu stiu sa cos la masina,si chiar vreau sa invat cum sa o folosesc,ma puteti indruma cum as putea sa incep sa lucrez la ea?ms
cusut
theodhorac
theodhorac
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Localizare : brasov
Data de inscriere : 30/01/2013

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de afilimonb Joi 31 Ian 2013, 11:31 am

theodhorac, singer vechi sunt multe modele, ar trebui sa specifici care anume, sau aproximativ;
daca cumva este asemanatoare cu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am un manual de instructiuni pe undeva, dar e in engleza, daca te intereseaza...
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de cristinalexandru Vin 01 Feb 2013, 12:03 pm

buna ziua,
am cumparat de curand o masina de cusut industriala marca Metalotehnica model C4 310. am rugamintea sa ma ajutati daca detine cineva informatii despre acest model, de la felul in care se pune ata, reglaje...pana la setarea pasului de coasere, eventual ceva poze sau o carte tehnica. nu e prima data cand cos la masina dar cu aceasta nu reusesc, rupe ata tot timpul si coase foarte des. va multumesc.
cristinalexandru
cristinalexandru
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : iasi
Data de inscriere : 01/02/2013

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 6 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB