Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Ieri la 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Ieri la 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Pirogravura
Mier 13 Dec 2017, 6:21 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Masinile noastre de cusut (5)

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de arielas la data de Joi 04 Oct 2012, 11:19 pm

Bravo Magda, felicitari! Arata super......dar la cate masini ai ajuns??? parca ai luat si una din kaufland, stiu ca ma ai una ca a mea singer.....
Oricum ma bucur pentru tine.
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Florina Radu la data de Vin 05 Oct 2012, 9:45 am

tinap a scris:Sa-ti fie de bine masina Magda si sa faci lucruri frumoase!E frumoasa masina si-mi place faza ca ai probat AEG inainte s-o platesti!Daca ar face toata lumea asa ca tine,cu curaj!
Zilele astea o sa-mi cumpar si eu masina de cusut,dar trebuie sa stiu ce cumpar,eu n-am habar ce trebuie la o masisa,vad ca trebuie picioruse de nasturi,fermoar...etc...Pe ce considerente se cumpara o masina?
Am bugetul de 500 $,oare ce masina sa cumpar??Liniara ce inseamna,electrica?Iar electronica,inseamna ca e computerizata???
Hai ca le-am facut varza,zice-ti ce vreti,nu ma supar,dar lamuriti-ma si pe mine,va rog!
kiss

Liniara este masina de cusut industriala care coase numai cusatura dreapta, rigida.
Electrica inseamna ca este alimentata cu curent electric, spre deosebire de cele vechi, mecanice, alimentate cu...piciorul pe pedala.
Electronica inseamna ca are oaresce componente electronice in ea, selectia cusaturilor se face electronic. nu mecanic, adicatelea in loc de rotite la selectarea cusaturilor, ea are niste rotite.
Computerizata este nivelul urmator desi un pic confuza treaba. Are in plus fata de cea electronica si un ecran si un calculator si niste senzori.
Florina Radu
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de lacridrumas la data de Vin 05 Oct 2012, 4:30 pm

draga magda ti ai luat o super masina.Am una la fel tot dela quelle am cusut la ea cele mai faine butoniere merge minunat si pe gros si pe subtire nu ti fuge pe masa o poti incastra intr o masa tote modelele le face super .Ma bucur pt tine si eu sunt adepta lucrurilor de second daca sunt mecanice si nuscrie made in china.S o folosesti sanatoasa sa ai timp pt ea caci o sa te inspire sa faci cit mai multe.Succes
lacridrumas
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 24
Varsta : 44
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 30/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 05 Oct 2012, 6:25 pm

diada a scris:
aidil a scris:ma gandesc sa-mi iau uber!

Eu zic sa te mai gandesti, pentru ca, tot la liniara o sa le tivesti rade Eu una, nu m-am impacat cu el. Poate nu am avut rabdarea necesara, dar sa nu termini de cusut/tivit 4 maieuri de copil de 4 ani intr-o zi... mi-a pus capac! Trebuia sa mearga mai ceva ca triplockul sau asa credeam eu...
Un ex: termini frumos de finisat tivul, scoti lucrul din masina (daca apuci sa termini frumos si nu ti se rup atele) si? si??? frumos, se trage ata de pe spate si se duse toata munca mea zid si uite-asa, se duse si el intr-o zi. Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus poveste-asa rade
Diada, nu generaliza. Merrylock-ul acela a avut hibe, dar al lui Camy era ok. In plus, alte firme probabil ca sunt mai bune.
Magda, felicitari pentru achizitie. cos Ma bucur ca ai intrat in clubul posesoarelor de masini, batrane si bune. Si ce daca ai flota, unde scrie ca e musai sa te chinui cu o masina de cusut. Nici intr-o fabrica de confectii nu au doar un tip de masina, fiecare isi face treaba ei.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 05 Oct 2012, 6:28 pm

rosita a scris:Magda, ce frumoasa e! love

Cum ai gasit-o, dupa anunturi? Ai probat-o, coase bine?

Multumesc,zicea ca a mai avut si rosii si incearca sa nu le vanda imediat.
Da am gasit-o la unul din Ploiesti, care aduce din Germania si are anunturi online.

Daa coase excelent si e asa silentioasa de nici nu-mi vine sa cred ce "linistita este.

tinap a scris:Sa-ti fie de bine masina Magda si sa faci lucruri frumoase!E frumoasa masina si-mi place faza ca ai probat AEG inainte s-o platesti!Daca ar face toata lumea asa ca tine,cu curaj!

Mersi mult. hug

arielas a scris:Bravo Magda, felicitari! Arata super......dar la cate masini ai ajuns??? parca ai luat si una din kaufland, stiu ca ma ai una ca a mea singer.....
Oricum ma bucur pentru tine.

Cea din Kaufland era pentru sora mea platita de mama. wink

Da am 3 liniare si 2 speciale. rade
Deja sunt o minicroitorie. rade

lacridrumas a scris:draga magda ti ai luat o super masina.Am una la fel tot dela quelle am cusut la ea cele mai faine butoniere merge minunat si pe gros si pe subtire nu ti fuge pe masa o poti incastra intr o masa tote modelele le face super .Ma bucur pt tine si eu sunt adepta lucrurilor de second daca sunt mecanice si nuscrie made in china.S o folosesti sanatoasa sa ai timp pt ea caci o sa te inspire sa faci cit mai multe.Succes

Da am vazut ca e fabricata special pentru cei de la Quelle.

Producatorul e Brother si ei au 2 modele identice xl 703,si xl 711 asa ca e sigur nemteasca.
Da cos de drag la ea.

Multumesc Admina da asa este ce sa fac daca ele vin singure la mine,sa le refuz??
Niciodata nu fac asta,e impotriva principiilor mele. rade rade rade

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de diblaru maria la data de Vin 05 Oct 2012, 8:01 pm

Felictari Magda ,sa o stapanesti sanatoasa si la cat mai multe lucrusoarecusute la ea.
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Vin 05 Oct 2012, 8:38 pm

Sa o stapanesti sanatoasa si spor pe masura!
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Nu stiu sa surfilez

Mesaj Scris de ISorina la data de Sam 06 Oct 2012, 1:40 am

Buna ziua!
Am primit cadou o masina de cusut SINGER MADEMOISELLE 155. Nu am mai lucrat cu o masina de cusut pana acum. M-am jucat cu ea, i-am incercat cusaturile, am citit cu atentie cartea tehnica. Problema mea este urmatoarea: nu stiu cum sa surfilez. Imi trebuie un piciorus special? Ma puteti ajuta, va rog frumos? Multumesc!
ISorina
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 06 Oct 2012, 9:49 am

MagdaMarin a scris:
Da cos de drag la ea.
Ai pus punctul pe i. Cum citeam pe un forum, la americance: sa ma faca sa zambesc, cand intru in camera... rade
tinap a scris:...si-mi place faza ca ai probat AEG inainte s-o platesti!Daca ar face toata lumea asa ca tine,cu curaj!
Zilele astea o sa-mi cumpar si eu masina de cusut,dar trebuie sa stiu ce cumpar,eu n-am habar ce trebuie la o masisa,vad ca trebuie picioruse de nasturi,fermoar...etc...Pe ce considerente se cumpara o masina?
Am bugetul de 500 $,oare ce masina sa cumpar??Liniara ce inseamna,electrica?Iar electronica,inseamna ca e computerizata???
Hai ca le-am facut varza,zice-ti ce vreti,nu ma supar,dar lamuriti-ma si pe mine,va rog!
kiss
Tina cumperi o masina noua sau sh? Daca e noua, asigura-te ca mergi la cati mai multi dealeri, in zona ta si incearca mai multe firme si modele de masini. Alege intai daca iti plac cele clasice, mai sigure oarecum in folosire, adica cele electro-mecanice. Daca alegi computerizatele, vei avea parte de usurinta in coasere (sunt mai user friendly) si vei putea coase ca si cum ai programa un cuptor cu microunde. wink
Trebuie sa aiba functii de baza, cusut drept, zig-zag, "de surfilare", butoniere eventual mai mult de una si ideal intr-un singur pas, automata (inseamna ca-i pui un nasture intr-un lacas al piciorusului si ea coase singura butoniera, tu doar o desfaci cu un cutit de butoniera. Alte cusaturi utilitare: elastice, fagure, os de peste, de peticire, etc. si decorative: cusaturi satin, tip etno le zic eu (in cruciulita, seamana cu cele cusute de mana), florale, fulg de nea, frunze, etc. Trebuie sa mai aiba piciorus de cusaturi drepte si zig-zag, de butoniera, de cusut nasuri, de surfilare (eventual) si de cusaturi decorative. Musai sa cumperi de la dealer si sa aiba la vanzare si alte accesorii, sa poti cumpara ulterior. Uite si aici, in engleza un subiect unde se discuta de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Ca marca zic ca cauti Pfaff, Janome, Bernina, dar nu sunt de ocolit nici Brother, Singer, Elna, etc. Cea mai buna masina de cusut, e cea mai buna pentru tine. wink
In general, trebuie sa coasa si inapoi (doar cat ti apasata maneta sau butonul sau cat timp e selectata functia de coasere inapoi), sa i se ajusteze tensiunea in firul superior, presiunea piciorusului presor (e ideal daca se poate), sa se ajusteze cusaturile: latime si lungime, sa aiba lungimea cusaturii drepte cat mai mare (tot ajustabil) spre 6mm. Suveica sa fie usor de accesat pentru introducerea bobinei (sponului) si pentru curatare; sa faca butoniere frumoase, sa surfileze corect si usor, sa coasa materiale elastice frumos si blug sau material gros, cat de usor se poate. Ia mostre de materiale la tine, sa incerci acolo cusaturile si sa ceri sa cosi si tu, nu doar persoana care vinde.
Daca iei SH, trebuie sa o testezi inainte, neaparat si ai plaja de alegere mult mai mica, pentru ca vei cumpara ce e la oferta in perioada respectiva. Cauta inainte modelul, pe internet, pareri despre el si cat de usor se gasesc piese. Neaparat la o masina sh sa cauti sa aiba cat mai multe accesorii incluse (vorba lui Geany hug ) si sa fie o firma buna, un model apreciat. Sunt multe firme bune care fac modele de baza, de supermarket, vorba aia. Degeaba e Pfaff daca e din gama Hobby, degeaba e Bernina daca e Bernette. Sunt bune, dar nu la nivelul asteptarilor, nu se ridica la nivelul numelui firmei. Parerea mea.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de coman lacramioara la data de Dum 07 Oct 2012, 11:11 pm

buna pfloricica si mii de scuze pentru intarziere acum am vazut mesajele de la tine ,triplockul este masina de surfilat ,multumesc mult ptr. adresa de meil dar am luat una noua pana la urma vineri am primit-o,nici nu am avut timp s-o studiez calumea.Oseara buna si mii de multumiri pentru ajutor ai fost o draguta pupici.
coman lacramioara
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 14
Localizare : constanta
Data de inscriere : 16/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenpeter la data de Lun 08 Oct 2012, 9:31 am

Sunt noua pe aici si am nevoie de un sfat.Am cumarat o masina second de laCugir-Casnica si nu imi trage materialul cand cos,trebuie sa trag eu de el cu forta.Imi poate spune cineva ce se intampla ?
carmenpeter
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 07/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de alinuta96 la data de Lun 08 Oct 2012, 9:50 am

In sfarsit am si eu o masina de cusut! ura
E medelul neumann sigma,pare destul de buna.In manual apar multe cusaturi optionale,are cusatura zig-zag,cusatura dubla,un model de cusatura decorativa,imita cusatura de surfilare..si cu picioruse speciale poate face si alte cusaturi.
Nu o voi putea folosi vreo 2 saptamani,pentru ca in camera unde lucrez diverse acum e plin cu gresie si faianta,de,baile asteptau sa fie renovate
In orce caz,deabea astept sa cos
alinuta96
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 21
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 08 Oct 2012, 10:44 am

carmenpeter a scris:Sunt noua pe aici si am nevoie de un sfat.Am cumarat o masina second de laCugir-Casnica si nu imi trage materialul cand cos,trebuie sa trag eu de el cu forta.Imi poate spune cineva ce se intampla ?
Probabil ca nu functioneaza transportorul (zimtii metalici de sub piciorusul presor). Invarte cu mana de la roata din dreapta (fulie) si vezi daca merg inainte acei zimti. Ei trebuie sa impinga materialul in fata, in timp ce cosi. Daca nu merg... nu stiu ce poti face decat sa o desfaci si sa o cureti bine de scame, praf, ulei si apoi sa o ungi. Daca nu si nu, cheama un mecanic.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de anndrarossu la data de Lun 08 Oct 2012, 4:35 pm

Buna fetelor, va rog frumos am nevoie de ajutor!
Nu am mai cusut decat la masina veche, dar m-am mutat din oras si n-am cum sa o iau dupa mine!
Vreau sa imi achizitionez una SH, preturile sunt bune, firme bune,dar am nevoie de cineva care are masina sa ma ajute si sa imi spuna ce ar trebui sa cumpar, am si link-uri.

Va rog din inimioaraaaa , astept un pm ! Sad
anndrarossu
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 12/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Lun 08 Oct 2012, 6:02 pm

Anndra, conteaza foarte mult ce vrei sa cosi la ea si nivelul la care esti din punct de vedere al croitoriei. Din cate am aflat de pe acest forum, tot citind diverse capitole, am inteles ca fetele care cos mult si variat au cate 2-3 masini de cusut, pentru ca s-ar parea ca nici una nu face de la A la Z. Sau poate face destul de multe, dar unele nu asa de perfect cum am dori noi. Asta e in capitolul cu multi vad putini cunosc! si cum noi mai cunoastem cate ceva, suntem permanent in cautarea masinii perfecte.
Ti-am dat pm

Ultima editare efectuata de catre aidil in Lun 08 Oct 2012, 6:22 pm, editata de 1 ori
aidil
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de anndrarossu la data de Lun 08 Oct 2012, 6:20 pm

Sunt novice si imi doresc tare mult sa incep sa cos. bluzite, camasute, puloverase ! inca nu sunt interesata de blug, pot sa iti dau un pm cu ce am gasit?
anndrarossu
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 12/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Lun 08 Oct 2012, 6:23 pm

Da, dar poti sa ne spui si aici ce ai gasit. Fetele au tot felul de masini si poti afla mai multe opinii.
aidil
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de marilenaboboc@gmail.com la data de Lun 08 Oct 2012, 9:08 pm

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati - am urmatoarea situatie: firul de sub material se inoada si masina scoate un sunet ciudat - batut . nu stiu ce sa-i fac.
masina brother innovis.
multumesc
marilenaboboc@gmail.com
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 2
Localizare : vaslui

Sus In jos

Mesaj Scris de danabarbu2007 la data de Lun 08 Oct 2012, 10:12 pm

ai incercat sa ungi tija acului?si eu am innovis si am patit-o la inceput ca nu stiam ca se unge chiar daca e computerizata-atentie doar tija acului...suna la ei si iti explica mai bine cum!!!
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 678
Varsta : 36
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de marilenaboboc@gmail.com la data de Mar 09 Oct 2012, 9:18 pm

voi suna, multumesc
marilenaboboc@gmail.com
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 2
Localizare : vaslui

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenpeter la data de Mier 10 Oct 2012, 11:34 am

Admina,multumesc mult pentru sfaturi,am sa fac ce mi-ai spus dar dupa ce imi trece mana care intre timp am rupt-o.Am sa te caut peste 3 saptamani sa-ti spun ce-am facut.Merci !
carmenpeter
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3

Sus In jos

Mesaj Scris de stoy la data de Mar 06 Noi 2012, 4:52 pm

Daca nu stiati cum sa folositi piciorusele pentru masinile de cusut ( eu una la cateva din ele nu m-am descurcat decat dupa ce am urmarit tutorialele.
Pentru incepatoare si nu numai [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 42
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de criston84 la data de Vin 09 Noi 2012, 9:13 am

Buna,

Am si eu o rugaminte ,de unde pot sa cumpar din Cluj un piciorus de surfilare ?
criston84
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 33
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Sam 10 Noi 2012, 2:07 pm

Criston nu gasesti in Cluj doar prin comanda online si in functie de masina de cusut pe care o ai.
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de marabr la data de Sam 10 Noi 2012, 10:03 pm

cand trebuie unsa o masina? eu am BN 37 Brother si pana acum doar am aspirat-o pentru ca in manual zice ca nu trebuie unsa des.luna aceasta cred ca face un an de cand o am.
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 849
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos