Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

+17
betymi72
loriem77
ladybug
Handmade DEEA
mb09
ador.mita
Andata
Dragonfly
darkpoke
dianabv
Day
carjanmonica
szoke89
maddy13
czuky
ancamm
nana_vulpe
21 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de nana_vulpe Vin 13 Ian 2012, 3:04 pm

He he! Ce-mi place ca se inmultesc participantele! Gaideti fetele!

In alta ordine de idei... am fost anuntata ca in w.e. 27-30 ian. nu voi fi acasa, deci am sa rog pe cineva sa faca extragerea pentru mine. Lasand la o partea faptul ca nu voi fi acasa, nu am cu ce sa filmez extragerea. Deci... va rog, va rog, va rog... cine poate sa faca extragerea pentru mine?
Multumesc anticipat!

Va pup si va urez spor la treaba! Eu ma duc sa mesteresc niste resturi de fimo, ca vreau sa scap de ele! kiss kiss
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de darkpoke Sam 14 Ian 2012, 4:07 pm

sa va arat si eu klimt-ul meu..nu prea reusit..si f marunt

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 98633642
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 96775853
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de loriem77 Sam 14 Ian 2012, 8:20 pm

cit e de frumos Darkpoke!
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de darkpoke Sam 14 Ian 2012, 9:51 pm

ms...eu nu sunt deloc incantata de el
pozele au iesit cam intunecate..nu e chiar asa intunecat...dar e marunt rau
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de nana_vulpe Dum 15 Ian 2012, 6:36 pm

E klimt de-adevaratelea... si este si foarte frumos... parerea mea!As vrea sa-ti pot arata ce inseamna klimt marunt... klimt marunt inseamna la jumatatea a ceea ce ai tu acolo... asaaaa.. ca niste puncte concentrice de diferite culori rade . Din pacate aparatul meu de fotografiat a sucombat si refuza sa mai faca poze... deci nu-ti pot arata grafic zid
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de Handmade DEEA Dum 15 Ian 2012, 7:40 pm

Si mie imi place Darkpoke...intradevar e putin intunecat ...dar este foarte frumos...si ca tot asemanam totul cu mancarea sa zicem ca asta ma duce cu gandul la niste caramele cu lapte ... miam miam Smile
Handmade DEEA
Handmade DEEA
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 34
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 13/02/2011

http://deeadeutzaa.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de ancamm Dum 15 Ian 2012, 10:33 pm

Darkpoke e taare finut. Si auriul metalic il face sa para de catifea. Se vede ca ai muncit la smirghel, lustru si lac!
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de darkpoke Lun 16 Ian 2012, 10:04 am

multumesc mult pt aprecieri..chiar e dragut? acu sa pun asa o intrebare ca un copil mic Smile)

dap..pare si caramea..si catifea din cauza efectului de la margini...unde prin apasare s-a format mai mult auriu..
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de betymi72 Lun 16 Ian 2012, 10:08 pm

superb Darkpoke si maddy si ladybug!!!!
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de maddy13 Lun 16 Ian 2012, 10:42 pm

Multumesc Bety pentru apreciere! Pe tine nu te vedem pe aici cu ceva?
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de betymi72 Mar 17 Ian 2012, 3:22 pm

nu stiu...sa vad daca reusesc... hug
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 18 Ian 2012, 8:36 am

La acest klimt cane sectiunea caneurilor componente trebuie musai sa fie patrata? Daca as vrea sa fac triunghiular se pune ca e klimt cane sau nu?
Si la aceste provocari exista conditii de aprticipare?
Multumesc
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de nana_vulpe Mier 18 Ian 2012, 9:44 am

MoniKozi a scris:La acest klimt cane sectiunea caneurilor componente trebuie musai sa fie patrata? Daca as vrea sa fac triunghiular se pune ca e klimt cane sau nu?
Si la aceste provocari exista conditii de aprticipare?
Multumesc
MoniKozi, singura conditie de participare este sa incerci tehnica, in perioada desfasurarii provocarii si apoi sa postezi rezultatul.
Cana klimt este formata din elemente patrate. Nu este un klimt acea cana cu elemente din sectiuni triunghiulare. Dar banuiesc ca poti face un artificiu si sa faci din 2 triunghiuri un patrat. Nu stiu. Asteptam si parerile celorlalte participante. Interesanta intrebare si interesant punct de vedere. kiss kiss kiss
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de ancamm Vin 20 Ian 2012, 2:14 pm

Canele din triunghiuri mi se pare deja a fi caleidoscop mai degraba. Dar daca sunt asezate sa formeze patrat, cum zice Nana, sau poate chiar triunghiuri dar in acelasi stil ca la klimt cane, de ce nu? Monikozi eu zic ca merita sa incerci. Asta e provocarea. Cand iese ceva frumos parca mai conteaza exact ce tehnica ai folosit! Hai incearca!
Am reusit si eu sa asamblez in sfarsit klimtul meu. Asta e, judecati-l voi, ca asa uratel cum e, e copilul meu si eu nu-l pot vorbi de rau.
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Page1_159
Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Page1_158
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de despina13cucli Vin 20 Ian 2012, 2:25 pm

nu ma pricep eu la fimo, dar pot să-ti spun că-mi place copuilul tău si l-aş purta cu mine rade
imi place combinaţia de culori si cele cinci margelute il îmbogatesc
felicitări
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de MoniKozi Vin 20 Ian 2012, 2:39 pm

Da.... sunt de acord cu despina. Poate luata gogosica separat ar fi fada. Insa ai reusit s-o valorifici foarte frumos cu snururile si mai ales cu cele 5 margelute. Si eu am remarcat din prima cele 5 margelute.
Foarte frumos!
Am sa vad ce ma duce capul si mai ales ce ma duc mainile sa fac. Apoi, daca n-o fi klimt ce iese, n-o fi nici capatul lumii Smile) oricum, inca nu am nici o idee...
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de Andata Vin 20 Ian 2012, 2:55 pm

Sunt tare faine toate bijutericile postate pana acum, una mai frumoasa ca alta.
Reusesc si eu in cele din urma sa va arat cane-ul meu klimt, desi nu am reusit inca sa fac nimic cu el. Poate reusesc pana la terminarea provocarii

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Fotografii0717



E facut fara extruder, asa ca stiu ca e departe de a fi perfect
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de ancamm Vin 20 Ian 2012, 3:30 pm

Revin pentru ca tocmai am gasit klimt triunghiular:Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 1
Deeeci, se poate. Monikozi treci la treaba! Si multumesc pentru aprecieri.
Multumesc si tie, Despina. Sa stii ca am stat vre-o 3 zile si m-am uitat la gogoasa aia gandindu-ma ce as putea face cu ea. Si ma bucur sa te vad pe la topicul asta. pupi
Andata, ti-a iesit super klimtul, mai ales fara extruder. Abia astept sa-l vad asamblat
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de MoniKozi Vin 20 Ian 2012, 3:41 pm

Imi place veselia de culori din klimt-ul Andatei - si faptul ca e facut manual - jos palaria!
cat despre klimt triunghiular... zid daca taceam, filozof ramaneam... zid mi-am dat foc la caicula... sa vad ce o sa pot face. mentionez ca daca voi face ceva, va fi de asemenea manual, ca nu am extruder - deci am pus si paie pe focul din caciula... (adevarul e ca ma roade aceasta provocare) Smile
sa ne 'citim' cu bine saptamana viitoare!

Anca, poza aia e dementiala... ce ai pus-o...
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de ancamm Vin 20 Ian 2012, 3:55 pm

Monikozi, nu trebuie sa te simti obligata acum sa faci un klimt triunghiular. Eu ma framantam si ma tot intrebam cum o iesi din triunghiuri si cautand altceva, am dat intamplator peste poza asta. Incearca totusi ceva. Stiu sigur ca va iesi spectaculos, ca am vazut ce faci cu margelele.
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de Handmade DEEA Vin 20 Ian 2012, 4:14 pm

Ce frumos Anca...daca acest copil al tau il crezi urat,atunci ce e cu adevarat urat cum se numeste monstru Smile)) Mie chiar mi se pare vesel si de bun gust...felicitari si tie Andata cu atat mai mult cu cat este facut fara extruder...nici eu nu am avut extruder si stiu ca este o munca mai intensa...asteptam sa vedem cum le asamblezi... :*
Handmade DEEA
Handmade DEEA
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 34
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 13/02/2011

http://deeadeutzaa.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de maddy13 Vin 20 Ian 2012, 4:56 pm

Anca, in sfarsit a aparut si lucrarea ta, o asteptam de multa vreme. Bravo, ai reusit sa o pui in valoare, margelutele acelea sunt delicioase, ar fi interesant de stiut cat e de mare pandantivul. Nu ai pic de mila de mine, m-ai imbolnavit cu klimt-ul acela triunghiular!
Andata, abia astept sa vad cum pui in valoare piesele tale, sunt deosebite, deja intrevad o aranjare avand in vedere "cornuletul" acela (ca tot era vorba de mancare pe aici).
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de ancamm Vin 20 Ian 2012, 5:25 pm

Deea rade Ok, n-o fi chiar urat, doar ca mi-am imaginat altceva si nu ma pot obisnui.
Maddy, gogoasa are un diametru de aprox. 3cm. Si cine te opreste sa faci si un klimt triunghiular? Laughing
Si aveti dreptate cu klimtul facut manual. Dureaza de te plictisesti. Cu extruderul e chiar floare la ureche.
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de loriem77 Dum 22 Ian 2012, 11:30 am

salutare dragelor!
dupa lupte seculare am reusit si eu sa-mi fotografiez ultimele lucrari astfel incit sa pot participa si eu la aceasta provocare.
am facut un klimt din 2 culori, mulindu-ma si pe o comanda primita... l-am si prajit putin (asta e Smile ) si astfel mi-a iesit acest set:

[img]Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Dsc04776copy[/img] [img]Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Dsc04786copy[/img]

va felicit pentru tot ceea ce faceti... va ies numai minunatii din minutze!!
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de nana_vulpe Dum 22 Ian 2012, 11:42 am

@ Ancamm: vaaaiii ce bebelush frumos si rotofei ai! Deosebit de dragutz!
@ Andata: Pffff ce veselie si tam! tam! este in klimt-ul tau! Mi-e drag de el nevoie mare, mai ales ca ai avut nervii tari si l-ai facut fara extruder! Bravos mei fata!
@ Monikozi: Fa-l mama sub ce forma vrei tu... numai incearca tehnica, da?
@ Loriem: Conceptul este senzational. Am o problema cu culorile, eu personal. Mie imi plac culorile deschise. Setul asta este putin cam inchis la culoare. Dar important este sa-i placa celei care-l va purta, nu mie. Oricum klimt este klar vizibil acolo! Foarte faina ideea combinarii cu impletitura! O sa o folosesc si eu, daca nu-ti este cu suparare?!?!?!

kiss kiss kiss kiss kiss
nana_vulpe
nana_vulpe
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 344
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/08/2010

http://nanavulpe.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane - Pagina 3 Empty Re: Provocare 24 Polymer clay - Klimt Cane

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB