Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati (4)

+72
carmenpeter
culea mirela
dorinacirstea
bimbo
sybex
ale_bebe
alice07
geo
gheorghita.iana
InGeLiTzA
Greteledelweiss
alinuta96
barbin
xxcodrut
Andata
andora
venus8
anisia_rock
Cirstescu Cristina
alexaaa08
Dolores
clariana
fulguta28
Ramonell
SilviaDumitrescu
zuzinela
marina40
rosita
bubutza
afilimonb
melinda2012
arielas
elenav
tinap
ismi3ismi
M.arci
salinas
roxy29
zaharel
pisi
aurelia.c
victorela
diblaru maria
lllorena84
solaris2002
ElizaD
kla78
danae
stoy
Chirrox13
apllered2000
valentinadof
deosebita1
Florina Radu
aidil
kristyne25_872000
dansdk
odeta
mycryna
veronica.l
Lucia Ro
MagdaMarin
bobitica
Karina33
Admina
diada
aurishta
leia
tomari
geany
marabr
oanaraluca
76 participanți

Pagina 5 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aurishta Dum 20 Mai 2012, 9:45 am

Sa o stapanesti cu placere si spor! cos croit
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de arielas Dum 20 Mai 2012, 11:32 am

S-o folosesti cu spor. Masina stie sa faca multe , numai s-o pui la treaba. Te-ai aruncat tare la ea. Mie una imi place.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de elenav Dum 20 Mai 2012, 1:19 pm

Multumesc. Am cumparat-o deoarece am vazut ca are multe optiuni si am gandit pe termen lung. Mai am o masina de cusut Ileana si un triplok Merrylock pe care l-am cumparat in decembrie. M-am gandit ca poate voi incepe sa fac ceva serios, sa nu cos numai pentru mine. Oricum, intai trebuie sa vad cum fac si sa nu imi prind urechile in ea.
croit
elenav
elenav
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Dum 20 Mai 2012, 4:00 pm

Elena, bun venit!
Sa o stapanesti/folosesti sanatoasa, dar cum poate sa iti lipseasca cheful cand ai Brother NX 2000 Laura Ashley? Hai ca glumesc! Asteptam hainutele.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de elenav Lun 21 Mai 2012, 1:58 pm

Aidil mersi frumos pentru cuvintele tale. Astazi am incercat-o putin - am pus ata in ac si am folosit cateva tipuri de cusaturi (pe o bucata de material pentru captuseala). Merge super. Fiind sarbatoare mi-am spus ca ajunge pentru astazi. Mai am de facut multe descoperiri, ca de exemplu modelele artistice. cos
La multi ani tuturor Elenelor.
elenav
elenav
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Masina de cusut computerizata sau electrica?

Mesaj Scris de melinda2012 Dum 27 Mai 2012, 8:54 pm

Buna!

Vreau sa imi iau o masina de cusut insa as prefera una computerizata deoarece are mai multe optiuni. M-am decis sa iau una din Anglia pentru ca e mult mai ieftina (ca de fapt orice altceva) decat de aici. Insa ma tot razgandesc in privinta modelului.

Stiti cumva ce probleme ar putea avea una computerizata? Pot sa ii schimb eu acele daca e cazul ori sa o ung? Ce imi puteti spune din experienta dvs?

Eu am nevoie de o masina pentru ca in toamna urmeaza sa incep un curs de croitorie (pentru mine si nu pentru a face afacere). M-am gandit ca asa o sa scutesc multi bani de haine si o sa imi pot crea tot ce imi imaginez Smile plus as putea face cadouri haine noi celor care intr-adevar au nevoie si nu isi pot permite.

Astept raspuns

Multumesc
Melinda
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de geany Dum 27 Mai 2012, 10:23 pm

Melinda, bine ai venit!
Pana vei umple forumul cu noi topice, iti recomand sa studiezi putin subiectele din categoria CROITORIE ( sunt mai multe pagini incepand de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , apoi vezi ce-ti lipseste din informatie si continua cu intrebari la topicele in care te incadrezi cel mai bine. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Lun 28 Mai 2012, 12:11 am

Da, iti poti lua computerizata, poti schimba acele la orice masina de cusut si mecanica si computerizata, intrebarea nu este relevanta.

Ca iti faci haine tie, este o idee foarte buna, ca vrei sa faci si la altii care nu isi permit... o sa vezi in timp ce le faci ca nu este atat de simplu si o sa lucrezi pentru cei care-si permit rade croitoria totusi nu este atat de simpla si ai mereu de invatat, numnai sa-ti placa! Mult succes!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de afilimonb Lun 28 Mai 2012, 11:33 am

Rog fetele sa ma corecteze daca nu am dreptate, dar am impresia ca cele computerizate sunt mai sensibile la materiale groase ( de ex: blugi ), pentru ca au componente din plastic.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Lun 28 Mai 2012, 4:57 pm

Fara pretentia de a te corecta, pot spune ca eu am si computerizata si electromecanica si ambele au componente de plastic, ambele lucreaza bine, dar sunt diferite. Dupa ce m-am acomodat, cea computerizata e mai usor de folosit.
Dar cu garantia cum ramane, daca e cumparta din alt tara? O poti primite mereu cu posta la reparat cat e in garanie? Mi se pare complicat. Si apoi, cat de ieftina poate fi o masina de cusut in Anglia?
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de bubutza Lun 28 Mai 2012, 8:51 pm

Ce parere aveti de Naumann Sigma? Am gasit si Carrefour Home HSEW611-10
Caut ceva de uz casnic .(facut un tiv ,pus un fermoar ,cusatura tip surfilat) cam atat /Multumesc
PS
Am gasit pe net o masina de cusut FIF nm 902 second hand . Ma bate gandul s=o iau
bubutza
bubutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : busteni
Data de inscriere : 07/05/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diblaru maria Joi 31 Mai 2012, 7:56 pm

Mai bine nu te arunca la second hand ,daca ai bani cumpara una nou ,are garantie ,o poti repara ,si eu mi-am achizitionat un singer ,dupa ce am cumparat din carefour o masina de cusut marca lor carefour ,am zis ca-i mai ieftina si nu a fost buna de nimic ,si eu tot ptr un tiv ,lenjerie din astea pentru casa ,am zis ca nu imi trebuieuna performanta ,dar s-a dovedit a fi foarte proasta ,am schimbat-o o data ,si cea de a doua masina se deregla din mers ,asa ca eu te sfatuiesc sa mai astepti sa strngi toti bani si sa iei un lucru cat de cat bun.



diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Sam 02 Iun 2012, 8:15 pm

Fetelor, vreau si eu sa va intreb daca a cumparat cineva o masina de cusut de la mica publicitate. Nu stiu daca postez bine aici, sper ca da.

Ieri m-am uitat pentru prima data pe niste anunturi pe net si mi s-au parut foarte sumare descrierile, nu prea puteai sa-ti faci o parere. Pozele, nici ele foarte graitoare, iar in cazul in care erau clare, erau doar cu fata masinii, nu stiai ce e pe dedesubt. Multi spuneau ca livrarea se face personal sau cu posta, dar nimeni nu specifica daca masina poate fi incercata sau nu. Dar toti aveau grija sa mentioneze ca masina nu se returneaza.

Si eram curioasa daca voi ati avut experiente de genul asta. Cum ati facut? Daca ati fi vrut sa o incercati, v-ati dus la vanzator acasa? Ca banuiesc ca nu poti sa iei o masina second hand fara sa o incerci. Si sunt sigura ca sunt si masini bune second hand, n-or fi toate bombe. Dar felul in care sunt vandute mi se pare ciudat, de parca toti vanzatorii s-au pricopsit cu ele si incearca sa scape de ele, nu conteaza cum.

Nu vreau sa postati linkuri catre situri care vand masini si sa vorbim despre anunturi anume, ci as vrea sa aud din experientele voastre, daca aveti Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de marina40 Sam 02 Iun 2012, 9:11 pm

Anul trecut mi am cumparat o masina second hand de la cineva din Oradea si a trimis-o prin curier.Masina este buna dar nu a avut cartea de instructiuni si a fost norocul meu ca nu a avut defectiuni.Este riscant sa cumpari o masina fara sa o probezi si fara garantie dar mai este vorba si de pret.
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Dum 03 Iun 2012, 1:00 am

Eu am luat 4 masini de cusut si un triplock, de pe okazii. Toate sunt masini vechi, de zeci de ani, nu am experienta in cumpararea unora de cativa ani vechime, sh.
Cumpara doar daca o poti proba inainte (toti care vand te vor lasa sa o testezi inainte, la ei acasa, daca nu, nu cumperi), deci cauta in Bucuresti (nu prea sunt) sau in orase in care poti ajunge usor. Ia materiale la tine, sa o incerci pe cat mai multe materiale (in functie de rabdarea vanzatorului), ia si ata si ace, bobine, cei care vand uzual, de obicei, au putine consumabile (cred ca vand si de genul vazut-placut estetic-cumparat... mare prostie). Cauta sa fie raport bun intre calitate si pret, multi au tendinta sa umfle preturile la sh... neaparat sa aiba cat mai multe accesorii, daca e pretul de 100E sau mai mare. Geany m-a luminat in acest aspect, eu eram in stare sa mai adaug una, colectiei, pentru ca era superba, un Privileg galben, dar nu avea masuta (pentru cusut drept) si accesorii.
Ce masina cauti, pentru ce?
Eu una mi-as lua ceva vechi, clasic cu adevarat, gen Pfaf 130 sau 31 sau Singer Featherweight (cred ca e model vandut in State), sunt fascinante masinile de cusut. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de danae Dum 03 Iun 2012, 9:00 am

Si eu zic tot pe probate, caci daca te duci la reprezentanta iti arata si cum functioneaza si iti face si proba pe diverse materiale. Daca nu vrea sa te lase, poate insemna si ca nu are timp, dar poate de cele mai multe ori are masina o buba ceva. De ex, stiu si eu pe cineva care are un Singer vechi de vanzare, e din acela cu pedala mecanica, si ea zice ca e bun, dar habar nu are sa coasa si nici nu are timp sa stea dupa cumparator sa o incerce. Si oricum, parca vroia 1000 ron pe ea. Nu stiu despre voi, dar mie mi se pare mult.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 03 Iun 2012, 9:28 am

Si eu am cumparat 2 masini liniare si un triplock din mica publicitate,2 din Romania iar triplockul din anunt online din Italia.
La liniare am avut posibilitatea sa le fac si proba deoarece m-am orientat s-o cumpar din Ploiesti.
Prima un Singer ,am gasit anuntul in ziar (nu aveam net pe vremea aia) are acum vechime de cca 50 de ani si de 12 o am eu si merge impecabil (s-a tocit doar cauciucul de la rotita de bobinat ata),era adusa din Germania si nu mi-a dat a ea decat 2 sponuri/bobine iar 10 ani eu nu am stiut ca exista si alte accesorii decat piciorusul original zid
Si i-am facut proba la cumparare acasa la vanzator.

A doua liniara un Singer ceva mai nou (cca 5-6 ani vechime) am luat-o de pe un site de anunturi si e un model rar la noi ca e fabricata in Brazilia,si pana sa-mi conving sotul sa mi-o cumpere eu deja citisem manualul ei de cateva ori.
Tot asa i-am facut proba si am avut norocul sa aiba toate accesoriile cu care a fost cumparata caci fusese prea putin folosita.
Nu avea placuta de ac pentru brodat (mi-am luat-o ulterior din dealerul Singer din Bucuresti) si ei i-am facut proba acasa la vanzator.
Si are o gramada de modele de cusaturi.
In timp s-a mai dereglat am desfacut-o de cateva ori dar acum merge fara nici-o problema.

Ma suparasem asa tare pe ea incat am vrut s-o vand de cateva ori o data am ratat la "mustata" vanzarea ei caci in ultimul moment a cumparat clientul alta mai veche de la o vecina .
Sau poate ce ti-e scris in frunte ti-e pus si asa a fost soarta ca eu sa nu pot scapa de ea si sa ma impac foarte bine cu marca Singer.
Ce-i drept s-a cumintit si nu mai face figuri de la Craciun de cand aproape am vandut-o si am plimbat-o prin Ploiesti cu masina urmand s-o livrez.

Triplockul(al 2-lea) e Toyota si l-am gasit pe un site de anunturi online din Italia si i-am rugat pe fratii mei sa-l cumpere (defapt am gasit vre-o 2 anunturi) dar doar la asta a raspuns proprietarul la telefon) iar vanzatorul nu a vrut sa-l dea decat personal ca sa-i faca proba si mi=a dat di conurile de ata de pe el care erau aproape noi si cam toate accesoriile cumparate odata cu masini (o plasa de ata nu o gasesc dar..... nici nu le-am folosit pana acum wink )
Iar setul de sorjat l-am luat nou din Olanda online.

Si eu sunt de acord cu masinile SH caci eu am avut norocul ca TOATE sa fie bune si sa functioneze fara prea mari probleme.


1000 de ron pe o masina de cusut mi se pare foarte mult pentru o masina de cusut la mana a doua.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Dum 03 Iun 2012, 9:59 am

Acum depinde si ce vrei sa faci cu ea, eu de exemplu am o *prietena, care mi-a facut cadou o masina de cusut (una din ele, masina adica) la mana a doua care coase gros, merge liniar si zig zag dar la genti este super, am muncit-o zilele astea de la un moment dat imi incurca ata de brodat dedesubt la ce viteza i-am dat rade si cand am pus Inovis 10 pe masa am vazut ce inceata este...
In schimb, mai am o masina de cusut tot veche, la mana a doua, trimisa de alta prietena, prin curier, curier care a manevrat-o necorespunzator si mi-a spart motorul. Acum stau cu ea in beci si astept sa-mi gaseasca mecanicul motor, imi zice ca nu gaseste un motor bun sa duca masina, care etse foarte buna, este o masina ruseasca. Sper sa o rezolv ca nu-mi place sa o stiu acolo. La tara am tot o masina veche, ruseasca, cea neagra, au cateva fete aceasta masina, am luat-o "cu japca" de la vecina care o tinea la beci ca i-o daduse cineva care nu o folosea etc, am reparat-o si merge bine, nu-mi placea sa o stiu acolo in intuneric rade
DAR aceste masini nu cos materiale elastice. Pentru asta am inovisul. Daca vrei intre timp sa-ti faci si un maieu de ex....sau un tricou... nu merge, sare. Cel putin ale mele nu merg si pace! Dar isi fac treaba nemaipomenit la material gros sau material stabil! Nu ca Inovisul nu ar face fata, dar o dereglam fantastic, nu se merita.
__________
*prietena = Admina hug Flowers

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Dum 03 Iun 2012, 8:04 pm

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri! Foarte interesante experientele voastre!

Magda, tu iti pui Internetul la treaba serios daca te-ai aventurat sa cumperi masina din Olanda, wow! si mi-a placut tare mult cand ai zis ca ai citit manualul unei masini de cateva ori pana s-a hotarat sotul sa ti-o cumpere love Cred ca numai si pentru asta, si trebuia sa ti-o cumpere!

Admina, cum sa zic, nu caut masina pentru ceva anume. Mi-ar placea sa am o masina de backup, dar sa nu fie din asta noua, ci una mai metalica, "mai masina". Cochetez cu ideea, dar nu e musai sa o am, la volumul de cusut pe care il practic eu. In ideea asta m-am uitat pe net la vanzari, sa vad cam ce e pe piata, si ma asteptam sa fie o oferta mai bogata la Bucuresti.
Ai amintit de Featherweight, am tot citit si eu despre ea pe bloguri din State, dar nu imi dau seama de ce e asa de speciala. Tu ai inteles? Adica e frumoasa, ok, dar mai e ceva in legatura cu ea? Chiar mai devreme m-am uitat pe Ebay din UK si am vazut ca sunt cateva, la preturi mai mari decat le-ai gasi in State, normal.

Am vrut sa va mai intreb in prima mea postare daca voi aveti mai mult de o masina, si mi-ati luat-o inainte cu raspunsul Smile Eu tot pe blogurile pe care le citesc, vad ca colectionarea de masini SH poate da dependenta. Din fericire, eu stau prost cu spatiu de depozitare, si nu ma vad "alunecand pe panta asta" ;)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 03 Iun 2012, 9:09 pm

MagdaMarin a scris:Si eu am cumparat 2 masini liniare si un triplock din mica publicitate,2 din Romania iar triplockul din anunt online din Italia.
Si i-am facut proba la cumparare acasa la


Triplockul(al 2-lea) e Toyota si l-am gasit pe un site de anunturi online din Italia
Iar setul de sorjat l-am luat nou din Olanda online.

Stai ca nu e asa simplu cum pare, setul de sorjat (placa de ac si un piciorus) eu l-am gasit online.Fratele meu din Italia l-a platit dar livrarea s-a facut pe numele unei prietene din Spania (acel site are livrarea gratuita in Spania).
Aceasta prietena l-a trimis in Ro la sora, ei iar sora ei mi l-a trimis prin posta .

Ai inteles?
Daca nu mai explic odata. rade rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Dum 03 Iun 2012, 9:17 pm

Lol Magda! Eu cred ca tu faci combinatiile astea doar de dragul adrenalinei. Masina e asa, in plan secund lol!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 03 Iun 2012, 9:24 pm

Nuuu dar asa s-a (am) potrivit situatia ca sa nu platesc(nu eu caci fratele a fost sponsorul) si transportul.
Setul acolo era 25 euro iar in tara 50 euro.
Iar masina noua era 199 euro iar la noi 12-13 milioane.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Lun 04 Iun 2012, 12:41 am

Dap, da dependenta, asta e clar. Acum m-a apucat cu bicicletele. rade Sunt diferite, fiecare model de bun la ceva, interesant pentru ca, folositor la... Spre exemplu primul Pfaff imi coase si gros si stupoare, materiale elastice. Cusatura dreapta, cu un ac, iese elastica, pe jerse, ceea ce nu ai sa gasesti la o masina noua, cusatura va tine. Nu imi coase piele si desi nu am definitivat prima gentuta de piele, mi-a trebuit o masina pentru asa ceva. Cele defecte erau la oferta, nu am putut refuza, eram "precisa" ca sunt doar pline ochi de scame si nu m-am inselat, triplockul nu a fost curatat niciodata, cred.
Daca nu ma insel, Featherweight, la fel ca si Pfaff 31 sau/ si 130 sunt bune la piele, materiale groase; foarte bune. Imi pare ca am vazut poze cu doze de bere cusute la masini din astea. Atunci eram fascinata, de aceasta posibilitate, desi nu o folosesti oricum... sa cosi tabla. Inca ma uimeste si de aia am tot cumparat. Probabil o sa ma despart de cateva, in timp.
E buna ideea de a avea o masina rezistenta, care nu moare, practic, cat ii merge motorul. Daca au fost folosite acum zeci de ani si inca mai merg, asta spune multe. Iti pot da nr. unui domn din Brasov care se ocupa cu masini sh, aduse din afara. E foarte cumsecade, te lasa sa le incerci, sta chiar la intrarea dinspre Bucuresti. Avea si masini mai noi, mai aratoase, dar astea doua, desi mai vechi si in stare mai proasta, cos bine pe gros. Singerul, cel putin e pentru incastrat in masa si e cam dusa vopseaua, dar promite. Acum mama mea se impaca mai bine cu el, decat cu Pfaff-ul, ca seamana cu cea ruseasca pe care o are acasa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de geany Lun 04 Iun 2012, 10:14 am

Sa va povestesc si eu Smile
Am mai achizitionat doua masini de cusut SH, una Brother Compal Galaxie 870 si una Pfaff Automatic 362. Prima, o nebunie, computerizata cu broderii: litere, cifre, diferite desene (micute), chiar si bicicleta (Admina) rade, puisori, flori, vapoare, avioane, etc. A fost 20€ in targ desigur, ceva defect, care cu putina curiozitate, insticte si logica, am reparat-o eu cu prietenul meu si acum e in stare perfecta de functionare Smile Va urma sa o vindem... nu ca nu mi-ar placea dar... eu m-am decis pentru pfaff... Aceasta o voi pastra; este tot de la targ luata; 40€ tot cu ceva defect (mai exact dereglaj), are 88 de cusaturi decorative plus cusaturile uzuale, si dupa o curatare si reglare, masina merge silentios si curat.
Spunea Admina mai sus ca aceste masini traiesc si mucesc pana moare motorul... Asa este!

Ps. Am uitat sa spun ca Brotherul are vreo 4 butoniere automate si... masina VORBESTE in Germana!

Cred ca am gresit subiectul si ar fi trebuit sa scriu la "masinile noastre de cusut"... Nu mai stiu unde se incadreaza discutiile astea cos
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Care dintre aceste masini de cusut sa achizitionez

Mesaj Scris de zuzinela Lun 04 Iun 2012, 11:32 am

Buna tuturor. E prima data cand iau atitudine in privinta achizitionarii unei masini de cusut mai serioase. Fac acest lucru de placere si mai mult retusuri la hainele achizitionate (scurtat, stramtat,etc.) Va rog sa-mi recomandati din masinile de mai jos, cu pretul intre 230 si 250 (toate sh) care considerati ca e mai buna, ca eu nu am nici cea mai vaga idee.: privileg 318, elnita 140, Primera FY 811, Privileg 5010, Gritzner 215. Mentionez inca o data ca tot ce-mi trebuie e sa mai modific cate o bluza, sa scurtez un pantalon, etc. Imi place sa-mi personalizez hainele si sa vina perfect, de aceea tot timpul modific ceva. Am mai avut doua masinute de plastic din alea chinezesti la 100 ron, pe prima am folosit-o pana s-a tocat un plastic din interior (piesele inauntru erau de plastic din pacate), iar cea de-a doua rupe ata din 3 in 3 cm si nu o pt folosi. Asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat pe care din masinile de mai sus s-o aleg pt o utilizare medie. PS: mi-ar placea sa pot coase elastic, dar toate au diverse functii pe care nu le stiu ce fac si deci nu stiu care-cum se prezinta in realitate zid . Va multumesc mult!!!
zuzinela
zuzinela
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 6 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB