Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Religia pentru copii si nu numai (2)

+36
Gabica
gloriamix
Karina33
T_mihaela
Dorulet
emmancita
fiordaliso
Uca
alinuta96
kitty_1973
Day
anka_gabi
irish05
stejara
ema
ismi3ismi
Clio_Ela
piciul
lika
bela gio
cristina iosif
valentinadof
Giobsy
tinap
Chirrox13
Cristina Munteanu
CCristinaC
rucsy
danniela
danae
michelinebeaulieu
diada
musetel
olympia
aurishta
Admina
40 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Dum 14 Oct 2012, 12:04 pm

D-zeu ne iubeste pe toti la fel , in afara de copilul care nu a avut pe nimeni in jur sa ii spuna despre, si.....tocmai D-zeu l-a pedepsit sa moara in conditii vitrege zid zid zid
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 14 Oct 2012, 12:34 pm

Tinand cont ca s-au mai plans fete pe-aici de astfel de povesti la ora de religie,cred ca asta au in programa!!!Indoctrinare pe fata,cum s-a vorbit mai sus!!!Am visat eu sau la inceputul anului mi s-a spus ca religia e optionala?E obligatorie, voi ce stiti?Daca-ar fi s-aleg n-as mai lasa sa-mi fie supus copilul la traume emotionale!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de kitty_1973 Dum 14 Oct 2012, 12:37 pm

Valentina... stiu ca e optionala. Poti sa-ti retragi fata de la ora de religie, daca vrei. trebuie sa scrii o cerere catre director.
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 14 Oct 2012, 12:44 pm

Pai chiar maine dimineata vreau sa vorbesc cu invatatorul si daca se poate ..."cu cea mai mare placere".Am facut si consiliu de familie si s-a ajuns la concluzia ca vrem copii spirituali dar nu speriati!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de alinuta96 Dum 14 Oct 2012, 12:50 pm

Admina,intrebarile acestea,de ce,nu prea isi au rostul.
Eu am invatat pe pielea mea.Dupa ce m-am imbolnavit de o boala rara in tara noastra,fiind al doi-lea caz la copii in romania,spunandu-mi toti medicii ca nu aveam sa ma vindec niciodata...numai de ce era in capul meu.
Dar dupa ce am tras cu tratamente,suferinta cu carul...uite ca m-am vindecat.Dar nu cu medicina,la pastile am renuntat de mult.Am ajuns la bioenergie,o femeie ce are dar de la Dumnezeu.Deci,Dumnezeu m-a imbolnavit dar tot el m-a vindecat.Nu prea are rost sa intreb de ce
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 14 Oct 2012, 2:01 pm

Eu m-am plans la Scoli despre Religia, din scoli. N-ati zis niciuna nimic, dar manualul e acolo si imaginile sunt sugestive.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Despre "revolta" privind nedreptatea din lume, nu ma plangeam. Intrebam care e parerea bisericii si de ce cred ei ca se intampla asta, celor care-l cunosc pe Dumnezeu. Vroiam sa stiu niste pareri mai avizate, desi stii ca s-a mai scris, chiar am sa caut pe forum.
Alinuta, sunt intru totul de acord cu ce ai scris tu. Medicii nu rezolva multe, poate maxim urgentele. Sunt convinsa ca ni le atragem singuri si bolile sunt niste dezechilibre directe (fumezi, faci boli de plamani) sau subtile. Dar ce putea face fata de 18 ani (vad ca si tu ai o varsta frageda)? Ce dezechilibre poti atrage in asa de putini ani, cand inca nu esti adult, inca nu iei viata in piept?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de alinuta96 Dum 14 Oct 2012, 2:10 pm

Nu prea poti atrage,dar se spune ca greselile parintilor se rasfrang asupra copiilor.Daca asa e,nici nu ma pot gandi ce greseli a facut acea femeie,sau mama mea...e o intreaga filozofie,te ia durerea de cap daca stai sa te gandesti
Asa ca nu mai intreb,iau lucrurile asa cum sunt
Intamplarea face ca matusa mea a fost implicata intr-un accident de masina,acum e imobilizata la pat o luna,cu bazinul fracturat.Asta de ce?Pentru ca taximetristul a trecut pe interzis???
alinuta96
alinuta96
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 27
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 14 Oct 2012, 3:14 pm

Admina a scris: Ce dezechilibre poti atrage in asa de putini ani, cand inca nu esti adult, inca nu iei viata in piept?
Daca te limitezi la viata prezenta, nu ai timp de "pacate" care sa atraga asemenea pedepse. Daca te legi si de vieti anterioare, atunci ai raspunsul. Asta e parerea mea (pe care nu incerc sa o impun nimanui) plecata de la ideea ca tot ceea ce faci ti se intoarce. E vorba de ceea ce faci tu, nu de ce au facut parintii. Fiecare raspunde pentru faptele sale. Mai cred, de asemenea, ca rugaciunea si compasiunea semenilor pot salva un suflet de la a fi pedepsit sau sa-i usureze pedeapsa. De aceea consider folositoare ruga pentru sufletele de linga noi si mai cred ca inca nu cunoastem puterea unei rugaciuni spusa cu sufletul si mintea la un loc, rugaciune spusa cu cuvintele noastre, nu cu cele scrise de altii.
Parerea mea Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de tinap Dum 14 Oct 2012, 5:54 pm

Mama mia ce subiect!! Incerc sa raspund asa dupa cum inteleg eu personal.
1.Faptul ca copii sint pedepsiti pentru pacatele copiilor e un mare neadevar/ne-ntelegere.Eu personal ma ingrozesc la gindul ca cineva poate gindi asa despre Dumnezeu.Cum ar putea un Dumnezeu care e bunatatea si iubirea perfecta,sa pedepseasca un copil pentru greseala parintilor??
Daca prin absurd ar fi asa,n-ar mai fi nici o fiinta umana in viata pe pamint.
Dumnezeu e justitia suprema.Dar e greu de inteles de mintea umana,mai ales cind o fiinta iubita moare in floarea virstei.
Apoi argumentul suprem e ca "atit de mult a iubit Dumnezeu lumea,incit a dat pe Fiul Sau sa moara...".Dumnezeu a planuit fiecare fiinta umana care v-a calca tarina acestei planete,cu mult inainte de intemeierea lumii.A stiut in amanunt,ce culoare a parului voi avea,ce personalitate,ce hotariri voi lua,bune sau dezastroase,a stiut pina si numele nostru,la fiecare in parte,la milioane si milioane de oameni.De ce mi-ar fi dat viata pe acest pamint,de ce apoi mi-a dat in dar viata vesnica prin Fiul Lui,ca la un moment dat s-a m-a "pedepseasca"prin nu stiu ce tragedie.
Ce rost ar fi avut toate astea?Dumnezeu nu e om,ca sa-i atribuim felul nostru de a gindi.Numai omul gindeste asa.

2.De acord cu Admina in ce priveste rezultatele hotaririlor noastre rele.
E si logic sa fie asa.E mersul natural al lucrurilor.

3.De ce mor copii iar altii traiesc pina la adinci batrineti si sint si rai pe deasupra??E greu pentru mintea umana sa gaseasca un raspuns perfect.Numai Dumnezeu are raspunsul perfect,si intr-o zi vom stii si noi,cind vom avea acea capacitate.
In Biblie e vorba de fiul regelui Ieroboam,care era un mare idolatru,ca si-a trimis nevasta impreuna cu fiul sau care era pe moarte la proorocul Ahia,sa-i spuna ce se va intimpla cu copilul.Copilul a murit si se specifica ca 'a fost singurul din casa regala in care Domnul Dumnezeul lui Israel a gasit ceva bun in el". 1 Regi 14:1-18.Ce sa inteleg eu din asta?Sint foarte confuza,dar citit istoria de mai sus,parintii si neamurile acestui copil au murit,apoi toti au fost mincati de ciini sau de vulturi,asa mare tragedie si nenorocire a urmat.Dumnezeu nu a omorit acel copil(mai ales ca spune ca era singurul care s-a gasit ceva bun in el),dar a permis ca boala sa-si urmeze cursul natural,scutindu-l de a fi martor la grozaviile ce aveau sa vina,sau de la o moarte ingrozitoare.Atit ce pot eu intelege acum,si nu pretind ca acesta e raspunsul absolut.

4.De ce mor cei buni iar cei rai traiesc bine merci,si-n bunastare pe deasupra?
Noi toti murim pe acest pamint,si bun si rai,pina la urma.Intelegerea mea e ca Dumnezeu in marea Lui mila si intelepciune,tine in viata si protejeaza pe cei rai,ca sa le dea o sansa sa se intoarca la Dumnezeu,si sa nu piara,ci sa traiasca in eternitate.Pentru ca Dumnezeu vrea sa scape pe toata lumea.Dumnezeu vrea sa scape si pe victima si pe agresor!Aceasta e justitia sublima a lui Dumnezeu!Altfel de ce da ploaie si soare si peste cei buni si peste cei rai?Asta asa pe scurt,caci e un subiect prea adinc pentru mine.
Eu il iubesc pe Dumnezeu si pe Fratele meu Domnul Isus din suflet,in fiecare zi vorbesc cu El,imi deschid inima ca unui prieten drag.Asta imi da curaj si speranta,stiu ca are grija de mine,imi da exact ce am nevoie,la timpul potrivit si stiut de El.Daca El imi stie si numarul firelor de par din cap,si nu numai mie,ci la milioane si milioane de fiinte umane!Ce-mi spune mie asta?Ca e foarte grijuliu cu mine,ca-mi da atentie deosebita,si toate astea imi dau sentimentul deplin ca sint iubita la superlativ!
De s-a ma ingrijorez si sa ma inbolnavesc de teama cu un Tata atit de puternic,bun si iubitor?
Cind am nevoie de ceva,eu ii cer Lui,si-n totdeauna primesc,chiar mai mult decit cer.Si nu ma refer doar la lucrurile materiale,El stie ce am nevoie inainte ca eu sa-I cer.
Am scris atit de mult,trebuie sa ma opresc,dar concluzia este ca Dumnezeu nu doreste moartea si durerea pentru om,El este iubirea absoluta!Noi nu ne putem imagina acest concept,caci nu avem termen de comparatie.
"Domnul nu intirzie in indeplinirea fagaduintelor Lui,asa cum cred unii:ci are o indelunga rabdare pentru voi,si doreste ca NICI UNUL SA NU PIARA si toti sa vina la pocainta." 2 Petru 3:9
Citi sa nu piara? NICI UNUL! bucurie
Va pup si va iubesc! kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Day Dum 14 Oct 2012, 7:07 pm

Pana acum am citit,am imbratisat-o pe Admina,pentru ca m-am regasit in postarile ei.Nu am darul argumentatiei,dar as vrea sa va spun si cum simt eu.Crestin-ortodoxa din nascare,fara drept de alegere,da?Si inca crestin -ortodoxa,dupa 42 de ani mai frumosi si mai urati,in care mi-a fost dat sa traiesc suferinte enorme dar si fericirea sublima.Si am aflat si raspunsul intrebarii "de ce".Il vreti? Pentru ca trebuie.
Luand-o metodic,am descoperit ca fiecare dezastru al vietii mele m-a pregatit pentru o situatie viitoare.Pentru ca trebuia sa fiu pregatita.Fiecare realizare s-a intamplat nu cand am vrut eu ci cand a trebuit.Fiecare bucurie mi-a dat putere,fiecare pas m-a impins inainte...pentru ca trebuia.Pentru ca trebuia sa stiu ca medicina are limite,am avut primul cancer.Copchil tembel si inconstient,optimist,supravietuitor.De ce?Pentru ca peste ani sa am rabdare sa-mi cresc copilul cu nevoi speciale.De ce?Pentru ca mi-a fost dat imprumut de Dumnezeu/De ce?Pentru ca trebuia iubit,si eu puteam sa il iubesc cum merita.Si m-am obisnuit.Atunci am mai primit un cancer,sa-mi aduc aminte sa nu cedez,pentru ca mai am de luptat.De ce?Pentru ca luasem pauza de la a gasi tratamentul pentru baiat.Nu mai speram.Si trebuia sa ma trezesc.Am luat-o de la capat,am gasit o metoda ciudata dar eficienta de a controla crizele lui.Tarziu....prea tarziu...si el s-a stins.De ce? Pentru ca trebuia.Trebuia ca suferinta lui din ultimii ani sa se incheie.Trebuia ca drumul lui ca fiu al meu sa se termine si sa mearga inapoi la Dumnezeu.La ce mi-au folosit toate astea?M-ati auzit spunand ca sunt fericita.Si nu mint,sunt.Pentru ca stiu ca sufletul lui e linistit,a crescut si a evoluat frumos fiind aici atat de iubit,pentru ca spiritual eu am crescut enorm,pentru ca indiferent ce mai urmeaza,eu stiu ca sunt pregatita,si stiu ca trebuie:)Deci credinta mea nu e tocmai crestin-ortodoxa,dar cred ca Dumnezeu nu pedepseste,ci ofera pregatire,oportunitati,si apreciaza liberul arbitru,astfel incat fiecare din suflete sa creasca,sa evolueze spiritual.
Ati inteles ceva?La mine in cap are logica...sper sa fi fost explicita...
Referitor la religia in scoli,este OBLIGATORIE,dar este optionala credinta(ortodoxa,catolica,islamica,musulmana,hindu...aici aveti de ales)Daca optati pentru o religie pentru care nu sunt suficiente cereri sa justifice aducerea unui profesor....acolo ati cam scapat ;)


Ultima editare efectuata de catre Day in Dum 14 Oct 2012, 8:11 pm, editata de 1 ori
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de tinap Dum 14 Oct 2012, 8:01 pm

WOW Day,ce mult mi-a placut cum gindesti!Este foarte adevarat ce spui,ca Dumnezeu ne pregateste pentru dramele si necazurile inerente in aceasta lume.Niciodata nu m-am gindit la asta,si totusi acum uitindu-ma in urma,constat ca e foarte adevarat.Am invatat ceva frumos azi!
Ma bucur ca esti fericita!
kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 14 Oct 2012, 9:40 pm

tinap a scris:

Cind am nevoie de ceva,eu ii cer Lui,si-n totdeauna primesc,chiar mai mult decit cer.Si nu ma refer doar la lucrurile materiale,El stie ce am nevoie inainte ca eu sa-I cer.
Tina, femeia asta m-a trimis sa-i vad mormantul parintelui Arsenie Boca, vorbea cu asa multa bucurie de lacasurile de cult si cata liniste gasesti acolo. Dintr-un salariu de bugetara, dadea acatiste si probabil si de pomana. Oare a cerut in vreun acatist asa nenorocire? Ma stange inima cand ma gandesc la asa grozavii, la asa nedreptati; clar nimeni nu merita asa ceva. Viata ar trebui sa-si urmeze cursul firesc si ticalosii care iau o viata ar trebui sa piarda ceva la fel de pretios.(ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, nu-i frumos ce zic eu aici...)
Eu incerc sa-mi schimb filozofia de viata in ceva care sa ma detaseze de tot ce nu ma afecteaza in prezent. Atat trecutul, cat si viitorul nu trebuie sa ne tulbure viata si cu atat mai mult realitatile din jurul nostru: calamitati, boli, dramele altor persoane. Dar nu pot sa ma nesimtesc asa, peste noapte. Chiar mi-as dori sa fiu altfel, ar fi asa de usoara viata...
Day a scris:Pentru ca stiu ca sufletul lui e linistit,a crescut si a evoluat frumos fiind aici atat de iubit, pentru ca spiritual eu am crescut enorm, pentru ca indiferent ce mai urmeaza,eu stiu ca sunt pregatita,si stiu ca trebuie:)Deci credinta mea nu e tocmai crestin-ortodoxa,dar cred ca Dumnezeu nu pedepseste,ci ofera pregatire,oportunitati,si apreciaza liberul arbitru,astfel incat fiecare din suflete sa creasca,sa evolueze spiritual.
Ati inteles ceva?La mine in cap are logica...sper sa fi fost explicita...
Day, multumesc mult de mesajul tau. Exemplul tau si cele ale altor forumiste care au trecut prin situatii similare, imi dau incredere in umanitate. Si faptul ca aceste incercari grele nu v-au doborat, ci v-au infrumusetat ca oameni, ma lasa cu gura cascata, de admiratie. Eu sunt mai lasa, desi stiu ca pot fi puternica. La cea mai mica perturbare a rutinei, ma revolt, daca nu vreau schimbarea respecitva. zid Mai am multe de invatat si sper ca timpul sa fie aliatul meu. Nu mai vreau sa trec prin viata, fara sa accept schimbarile din jur. E exact cum spui: daca trebuie, trebuie, indiferent ca ne convine sau nu.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 15 Oct 2012, 2:09 am

Eu cred ca oamenii au o perceptie eronata despre Dumnezeu.

El a "proiectat" lumea astfel incat fiecare sa-si dea seama de ceea ce trebuie sa fie,fara sa trebuiasca sa alerge pe la diferite persoane sau spre diferite locuri ca sa fie "conectat" cu divinitatea,sa fie sanatos si armonios,si nu ca sa ajunga sa spuna ca Dumnezeu "incearca" oamenii,cum?,asa cum facea mendele la auschwitz,cum,Dumnezeu se joaca de-a necazul cu oamenii,ASA E DUMNEZEU???
.Defectiunea de perceptie s-a produs odata cu uciderea Fiului lui Dumnezeu,care e privita acum ca pe ceva benefic.
Ciudat de patologic,dar asta este o alta ordine de idei.
Cat anume a plans Dumnezeu pentru Fiul Lui,nu corespunde cu cat inteleg oamenii ca ar fi facut-o.Oamenii Il "vad" ca pe unu` care se bucura cand ii moare copilul,spre...un scop nobil.
De 2000 de ani incoace,viata are fagasuri dureroase,pe care Dumnezeu pare ca nu le mai vede.Cred si eu,are pe cine "ingriji".
E o trauma sa iubesti lumea,si ea sa te ucida!!!
Oamenii,intre timp,au ramas sa traiasca pe propriul lor cont,sa inteleaga binele si raul fara ajutor(ei poate spun ca il au-ajutorul-,dar cum ramane cu paradoxurile trairii,ca acesta,tocmai semnalat???)Doamna respectiva,ca toti oamenii,avea de trait in propria lor familie,in relatii cu cei din jur,avea datorii de iubire si ingrijire fata de propria familie si de propria persoana,in primul rand,ca instinct de conservare,ca sa mai poti face si pentru altul ceva,trebuie sa fii valid tu insuti.Doamna respectiva a alergat spre persoane si locuri,a daruit poate altora ce nu a daruit fiicei sale,respectiv timpul,banii,amprenta iubirii...
Fara amprenta iubirii mamei,nu poti trai fericit pe pamant.
Doamna respectiva a trecut si ea strada,spre altceva decat ce trebuia sa se gaseasca in inima ei.Copilului i s-a intamplat acelasi lucru.

Atata vreme cat nu ne deranjeaza ca Fiul lui Dumnezeu a fost ucis,inseamna ca subscriem la fenomen si cu copii nostri se intampla,oarecum,la fel.Atata vreme cat nu ne zguduie paradoxul povestii Lui,respectiv iubirea Lui,uciderea,dorinta oamenilor de a avea beneficii din asta,viata noastra nu este ce trebuia sa fie.Nu ne incearca Dumnezeu,noi ne-am asternut asa.

Cat despre liderii spirituali,despre preoti,ei stiu ca fiecarui om i se cuvine un mod de a gandi de la Dumnezeu;dovada este ceea ce a trait tata in jumatatea de facultate de teologie pe care a facut-o-cu privire la moartea lui Iisus,li s-a spus de parintii profesori ca este cea mai mare nedreptate morala intamplata in istorie si ca este menita sa schimbe viata omului constientizarea nedreptatii,dar daca ar spune-o tuturor,rostul lor n-ar mai exista.Acest motiv si altele l-a determinat pe tata sa renunte la a mai fi preot,ca sa nu intre in "tagma" lor,asa zicea.
Am insistat pe subiectul acesta pentru ca nu poti sa lasi sa moara Dumnezeu in tine,si apoi sa vrei sa traiesti.
Nu poti sa nu vezi ca familia proprie este facuta,la scara mica,dupa tipologia celei divine,si ca este de ajuns sa traiesti propria viata ca sa-L intelegi pe Dumnezeu mai bine.
Nu poti sa-L tii pe Dumnezeu prizonier intr-o ideologie,si sa-L pui sa-ti implineasca dorintele conform cu ideologia.Daca te indepartezi putin fata de religie,este de neinteles,ceea ce spune este contradictoriu,iar daca stai aproape de ea,este de neschimbat,si ceea ce nu se schimba niciodata este faptul ca Iiisus e un mort vesnic.De parca nimeni nu-l vrea viu,prezent.De ce?Orele de religie din scoli sufera de aceleasi boli.

Sa ne pregateasca Dumnezeu pentru necazuri,oare?
Ne sedea mai bine daca am fi spus la orice intamplare a fiintei noastre cum spuneau inaintasii nostri:"cum vrea Dumnezeu".In urmatoarea clipa ne-am fi prins ce e de facut,si faceam corect,spre triumful vietii...
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Day Lun 15 Oct 2012, 12:03 pm

Micheline,n-am spus ca ne pregateste NUMAI pentru necazuri,ci si pentru bucurii,ca intotdeauna avem de ales intre o solutie mai buna si una mai putin buna,nu cred ca e chiar"cum vrea Dumnezeu".Reactia noastra,alegerea solutiei declanseaza evenimentele viitoare,Dumnezeu ne da caile,dar ar cam trebui sa invatam sa ne asumam raspunderea pentru ceea ce alegem.Nu pentru pedeapsa sau recompensa,ci pentru evolutia noastra ca entitati.De asta se intampla ce TREBUIE sa se intample Smile Si acum ma potolesc,ca risc sa schimb sensul topicului Merci
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Lun 15 Oct 2012, 12:43 pm

Micheline, interesanta abordarea si asa e. Ne bucuram sa sacrificam mielul, de Paste, fie ca suntem atei sau bigoti, ne bucuram ca s-a sacrificat pentru noi, Iisus Cristos, ca sa nu fim noi nevoiti sa muncim mai mult, sa ne schimbam mai mult.
Cred ca singura metoda de-al descoperii pe Dumnezeu, e prin iubire. O iubire neconditionata, catre noi, ceilalti (nu doar din familie), natura, Pamant si tot ce ne-a fost dat. Asa o sa ajungem sa uitam de ura, minciuna, barfa, rautate si alte sentimente negative care ne intuneca viata. Din pacate religia nu ne invata asta, in biserici nu se pune baza decat pe iubirea de Dumnezeu, dar se uita de porunca atat de importanta Iubeste-ti aproapele, asa cum te iubesti pe tine insuti. Aproapele e orice fiinta umana, orice fiinta vie, nu doar fratele, sora, copilul si parintii.
Sunt socata de ce gasesc pe bloguri crestine-ortodoxe, extreme (dupa parerea mea). Se instiga la ura, ura fata de catolici, anti-semitism, ura fata de presupusi "satanisti" din muzica, politica, etc., ura fata de ortodoxi nepracticanti... Daca ii spui unui astfel de om despre iubire, despre reincarnare si evolutie spirituala, te catalogheaza drept sectant si satanist. De ce ura, de ce nu au inteles macar sa renunte la acest sentiment josnic?
Day, deocamdata asta e subiectul cel mai aproape de orice forma de spiritualitate si nu conteaza daca are sau nu legatura cu religia, important e sa expunem cat mai multe puncte de vedere. Eu una am invatat multe de aici. Ma ajuta mult sa citesc parerile altor persoane, desi stiu ca trebuie sa caut in interior, raspunsurile la intrebarile mele. Am primit si eu lectii in viata, asa este, pana nu le inveti, nu poti trece mai departe, iti vor aparea de 2-3-10 ori, sub diverse forme, pana le accepti si ti le insusesti. Sau daca nu... probabil ca o iei de la capat, alta data.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 16 Oct 2012, 11:21 pm

Day,fii atenta la ce spui:
1:omul poate sa aleaga,nu e dupa cum ar vrea Dumnezeu
2:se intampla ceea ce trebuie sa se intample.

Dupa asezarea datelor situatiei prezentate de tine,ca in matematica,rezulta ca ceea ce hotaraste omul ca intamplare de viata TREBUIE SA SE INTAMPLE.
Dupa parerea mea,omul ar trebui sa admita ca Dumnezeu stie mai bine cursul ideal de viata si sa accepte ceea ce vrea El.
Dar sa admitem,ipotetic,ca omul alege altceva,care nu duce,evident(pentru ca nu e spre ideal) la o solutie fericita de viata.De ce trebuie sa...plateasca Dumnezeu sau Fiul Lui pentru ca omul stia ca nu e bine(dovada ca stia e tocmai faptul ca a vrut "altfel"),si totusi a facut altceva???In cazul asta(daca ar plati divinitatea pentru greselile oamenilor)ori Dumnezeu e molau si admite abaterile de la normele bunului mers al vietii(si mortii,chiar),ori omul este excesiv de obraznic.

michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Day Mier 17 Oct 2012, 8:50 am

Micheline hug Ai si tu dreptate,silogismul asta seamana cu cel in care 1.Mama are ochi albastri.
2.Vecina are ochi albastri.
>mama si vecina sunt aceeasi persoana:)
Nu,nu asta am vrut sa spun,ci faptul ca Dumnezeu ne da intotdeauna doua cai,una buna si una rea,una corecta si una gresita,o noapte si o zi,un alb si un negru,intuneric si lumina,principiul dualismului:)Faptul ca un om poate alege,mie imi arata ca Dumnezeu nu degeaba ne-a dat si abilitatea de a gandi,el are incredere in noi.Altfel,ce rost ar fi avut creierasul?Doar de supravietuire si obedienta?Noi suntem cei care alegem sa fim credinciosi sau pacatosi ,faptul ca alegi calea buna,va fi cu siguranta pe placul lui Dumnezeu,daca alegi calea cea rea,tot Dumnezeu iti va da suficiente franghii sa te ridici din abis,si,din nou,ai de facut alegeri.Pana cand?Atat cat ai viata.Aici vad eu evolutia spirituala,aici poti indrepta ce ai gresit,aici poti invata sa fii bun.Sau macar sa incerci.Alegerile astea trebuie sa aiba loc,si trebuie asumate.Singurul moment in care nu mai ai de ales e sfarsitul...aici e in totalitate voia Domnului si nu merge cu negocieri :)Of...greu de explicat ce am eu in cap Smile
La treaba cu platitul pacatelor omenirii de catre Iisus....aici nu ma bag...
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 17 Oct 2012, 10:01 am

Day,cele doua ziceri ale tale nu au doar un punct comun(culoarea ochilor),ci sint din acelas fir de idee,care duce la concluzia ca omul poate face ce vrea.

Mie mi-e rusinica sa nu-mi doresc sa fac ce vrea Dumnezeu,pentru ca e mai destept decat mine,si mi-e rusine sa ma comport pe dos,si sa astept franghia,si iar sa fac asta,si iar;nu vreau sa-L deranjez.

Daca tot a investit in mine,atunci,cu mult sau putin ce sunt,sa nu-L dezamagesc,zic;s-ar putea ca,dupa ce a vazut cate nerozii sunt in stare sa fac,sa nu ma mai vrea,la o a doua lui gandire!!!

PS.Spui asa:"Pana cand?Atat cat ai viata."
Pai,stii,cei care nu respecta regulile divine,nu-si consuma viata lor,ci le-o mananca pe-a altora,de aceea pot spune ca au muuult la dispozitie.Alt motiv ar fi pentru Dumnezeu sa nu-i mai vrea,pentru ca sar parleazul.Si pentru ca au "uitat" proverbul "a raspunde cu capul".kiss
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Day Mier 17 Oct 2012, 3:17 pm

Respect:)
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 17 Oct 2012, 5:16 pm

asa,brusc,instantaneu,deodata?
Ori gandesti ca mine,ori aveai intentii bune,si nu stiai ca se poate sa le aplici!?

have a nice DAY! love
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Day Mier 17 Oct 2012, 5:51 pm

Pur si simplu,nu sunt omul litigiilor,si mai ales,nu pe convingeri personale Smile Fiecare interpreteaza ce simte cum poate,cum vrea,cum accepta Smile Si zau ca nu e treaba mea sa conving pe nimeni de nimic :)Si nici sa judec,deci iti respect convingerile si atat Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 19 Oct 2012, 1:44 am

corect,fiecare pe limba lui piere,nu pe-a altuia! pupi
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Vin 19 Oct 2012, 1:43 pm

Cred ca mai bine ma duceam sa dau cu capul si eu putin dar fiindca e legat de religie scriu aici.
Am fetita in clasa 1-a poate stiti si la una din sedintele cu parintii am ridicat un pic problema povestirirlor doamnei de religie si de abordarea acestora.Domnul invatatator mi-a zis c-o sa discute cu doamna ceea ce a si facut.Drept urmare,astazi la ora de religie, doamna mi-a ignorat copila si mi-a transmis ca daca nu-mi place si eu stiu mai bine decat dansa ce se cuvine si ce nu copiilor sa vin eu in locul ei.La sfarsitul orei a imbratisat copiii mai putin pe-a mea spunandu-i ca ea s-a plans acasa,bla, bla!
Asa ca mi-am gasit copila in lacrimi,frustrata ca doamna n-o iubeste si pe ea!Ce i-am facut fetei mele! zid
Cu siguranta ca va trebui sa vorbesc si s-o asigur ca nu ravnesc la postul dansei,insa la cat sunt de pornita acum, bine ca nu m-am intalnit azi!
Si daca am pornit de la acest nivel cu doamna de religie prevad si pe viitor care va fi relatia fetei mele cu dansa!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Uca Vin 19 Oct 2012, 1:56 pm

Mda, Valentina, doamna a avut atitudinea tipică bunului creştin! zid zid zid

Păi acum chiar nu mă mai miră programa lor de îndobitocire în masă.
Păcat că noţiunea de credinţă şi spiritualitate nu există în cărţile de religie.
Mamă ce revoltată sunt!!! Sincer, îmi e milă de copiii ei, ( dacă are) de ce educaţie primesc acasă.
Cred că doamna nu a aflat încă faptul că Dumnezeu înseamnă IUBIRE!!!



_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 19 Oct 2012, 2:07 pm

valentinadof a scris:
Cu siguranta ca va trebui sa vorbesc si s-o asigur ca nu ravnesc la postul dansei,insa la cat sunt de pornita acum, bine ca nu m-am intalnit azi!
Si daca am pornit de la acest nivel cu doamna de religie prevad si pe viitor care va fi relatia fetei mele cu dansa!
Vrei un sfat profesionist wink wink ?Fa o cerere si scuteste fata de religie, daca profesoara este de asemenea factura! Copiii mei n-au facut niciodata religia si a fost foarte bine pentru ei (o ora mai putin in care-si faceau teme sau veneau acasa cand permitea orarul), au participat la ora daca au vrut, dar fara nici o obligatie scolara. Mi se pare o chestiune mult prea sensibila ca s-o neglijezi.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB