Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sport de performanta/sau nu, la copii EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sport de performanta/sau nu, la copii

+12
mlizeta
Dorulet
Samarineanca
danniela
ivanoiuadela9
gabyd
cristinamihaela
cif2010
pufoi
Admina
aba
diada
16 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de diada Sam 24 Dec 2011, 3:55 pm

Ma intereseaza catre ce sport va orientati sa dati copilul si daca tineti cont si de ce doreste el. De exemplu eu mi-am dorit foarte mult, pana sa am copii, sa-i dau la un sport de autoaparare, sa nu vina batuti acasa, ca mine, si m-am orientat eu catre karate, dar de la ce varsta? cel mare face 4 ani in martie si nici nu vrea sa auda de karate, el e mai iubaret asa... nu omoara nici o musca nici o floare.
Nu stiu daca o sa reusesc sa-l fac sa mearga la un asemenea curs, totusi la ceva imi doresc sa se duca, pictura, dans, in final si fotbal, dar ceva sa faca, altfel socializeaza cu lumea, isi face alti prieteni... zic si eu..\
De ex: acasa e zmeu si la gradinita mielusel... nu ca m-ar deranja, dar nu ar strica sa fie un pic mai indraznet, nu sa se teama si de o fata, pe de alta parte... si noi am fost timizi, amandoi...

Imi povestea cineva, ca daca se ajunge la performanta la karate nu e asa de bine, vine batut de la competitii si nu ti-e usor sa-l vezi asa, si imi recomanda gimnastica, dans, ca se dezvolta armonios.

Aveti copii la cursuri de sport? de la ce varsta ati inceput? cum au perceput ei asta?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aba Sam 24 Dec 2011, 4:34 pm

Ai dreptate, altfel socializeaza, la cluburile sportive intalneste alti copii, nu doar pe cei din scoala. De la 4 ani poate face ce spor ii place, nu neaparat de performanta dar e bine pentru dezvoltarea armonioasa si sanatoasa.
Baiatul meu a inceput inot la 5, fotbal de la 6 pana acum (are aproape 10) si de la 9 la karate. Destul de tarziu, isi dorea de mult dar n-am gasit club in zona, si nici nu mi-a suras ideea de a-l duce o ora cu autobuzul (alta la intoarcere) dupa scoala si dupa doua ore de antrenament sa mai faca si teme.
Karate si-a dorit foarte tare, dar se pare ca avem o problema. Nu-i place sa loveasca. A luat centura alba cu mijlog galben (tag yellow, imi pare rau dar nu stiu cum se spune in romaneste) si ma tem ca ramane cu atat. Procedeele le face corect, e foarte muncitor, ii place foarte mult la antrenamente, stie atat cat trebuie ca sa mearga mai departe, dar refuza sa lupte. Pentru centura galbena ii cere si o lupta si nu vrea. Ne-a spus clar si raspicat ca el nu loveste pe nimeni!! Si n-a glumit. A incercat antrenorul sa-l vada intr-o lupta cu un coleg, zicea ca e pregatit.... Surpriza, n-a vrut sa loveasca. Singur face totul bine, loveste-n "pernele" alea de zbarnaie, cand are adversar se retrage si nu vrea.
Nu stiu cum va fi, am vorbit cu el si nu vrea sa renunte dar nici nu vrea sa loveasca. Vorba antrenorului, probabil cand o sa-si vada colegii in concursuri o sa fie mai motivat, altfel nu cred ca avansam.
Am scris mult si nu sunt sigura ca la topicul potrivit, cred ca era pentru "loc de dat cu capul", dar parerea mea e sa ducem copiii acolo unde vor, atat cat vor. Important e sa aiba o activitate extrascolara, sa o faca cu placere si sa nu-si piarda timpul pe la colturi in gasti sau in fata computerului. In timp isi dau ei seama ce le place si daca le place.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Dec 2011, 4:40 pm

Pentru baieti gimnastica si dans imi par prea feminine. Timid-timid, dar nu vrei un baietel indecis in ceea ce-l priveste.
Cred ca poti sa-l dai la inot, tenis, fotbal, baschet. Dar de ce vrei de performanta? Pentru un copil e destul ca activitate extra-curiculara sa faca unul, doua sporturi la nivel mediu. Pentru performanta e nevoie de multe ore de antrenament si se poate indeparta de scoala.
Si eu sper sa o inscriu la inot pe fi-mea poate anul viitor, la inceput. Ar vrea si dans, daca o intreb pe ea. Doar ca nu-mi pot convinge mama din dotare sa o duca-aduca de la cursuri. Noi nu prea avem timp si suntem pe fuga, in general. Si mai vreau sa invete sa mearga pe bicicleta si role.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aba Sam 24 Dec 2011, 4:52 pm

Am recitit ce ai scris Diada. M-am gandit si eu ca-mi vine vanat de la concursuri... si m-am interesat. Nu e chiar asa. In competitii au echipament de protectie:casca, cotiere, genunchiere, vesta sa-i protejeze bustul, proteza dentara, manusi, jambiere si protectie pentru zonele sensibile. Stiam de la antrenor ca e protejat si a trebuit sa-i arat si copilului cum e la meciuri, poate-poate il facem sa-si schimbe atitudinea. Tinand cont ca ii place foarte mult, incercam sa-l facem sa mearga mai departe, dar fara lupte nu se poate, ramane cu cea mai mica centura. El vrea centura neagra, Rolling Eyes , dar daca se poate fara sa loveasca pe cineva...
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de diada Sam 24 Dec 2011, 5:13 pm

Iti dai seama Admina ca eu vreau un copil dur rade pentru lumea/viata pe care o traim! dar nu stiu daca o sa reusesc, macar sa stie sa se apere sau sa fuga zid il intreb daca merge la karate si imi zice ca e prea micut... are 3,9 ani asa ca mai asteptam sa se mareasca...

Aba, foarte interesant ce-ai zis, foarte interesant, uite un copil care nu vrea sa loveasca, dar totusi nici nu renunta! ce-o fi in capusorul lor? ma bucur ca-l sustii cat poti hug

Am prieteni care au ambii copii la karate (diferenta 2,3 ani intre ei, exact ca la mine) si nu-i atinge vreun copil la scoala, asa sunt de uniti, s-a intamplat o data sa-l bata pe cel mic un copil si asa l-a aparat cel mare... e bine sa ai pe cine te baza, nu zic sa le rupa capul dar nici sa-l adun de la urgente. Am ajuns sa ne ducem cu copii la scoala sa-i ducem sa-i aducem si la clasa a VI a ... ca sa nu se ia cineva de ei... pai eu ma duceam la gradinita singura... Poate dramatizez eu, dar imi place sa pun raul inainte.. desi Admina imi spune sa gandesc pozitiv pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Dec 2011, 6:04 pm

Pai chiar... Fara violenta, te rog frumos. wink
Nu inteleg de unde problema asta cu batutul in scoli. Ma rog, ai si baieti, dar fiind doi si de varste apropiate, se vor apara oricum, unul pe altul. Eu mi-am luat bataie in gradi si scoala, m-am batut si cu baieti si aia e. Colega mea de banca si cu mine eram as la sapunit baietii. Ea ii alerga si eu ii sapuneam. wink
Cred ca face parte din procesul de maturizare, nu prea se intampla lucruri grave daca se bat copii de aceiasi varsta. Invata-l respectos si sa nu se ia de copii mai mari si nu cred ca vor fi probleme. Ma rog, se poate busi si daca alearga si cade sau la sport, deci nu-i poti proteja chiar de tot.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aurishta Sam 24 Dec 2011, 8:51 pm

Ma bag si eu in seama pe-aici wink fiindca am avut si am de-a face mult cu sportul.
In primul rand trebuie sa decizi ce vrei sa dezvolti la copil, un fizic armonios sau capacitatea de a lupta. Pentru prima situatie, este bun orice sport, mai ales la varsta mica. Important este sa asimileze disciplina care se cere in sport . Cei mai frumosi sportivi pe care i-am vazut , cel mai bine proportionati si armonios dezvoltati sunt gimnastii , inotatorii (mai cu seama poloistii) si luptatorii de libere sau greco-romane.
Daca vreti sa fie in stare sa se apere, optati pentru box, lupte, kick-box, adica sporturi de contact . La karate vor invata tehnici ineficiente din punct de vedere real si,mai rau, se vor minti pe ei insisi ca sunt mari si tari, adevarul fiind exact opusul. Spun asta fiindca la antrenamentele de karate nu lovesc niciodata cu adevarat si asta este ca si cum ar inota doar pe uscat si si-ar inchipui ca sunt campioni de inot.
Apoi, mai este un lucru pe care-l cred cu tarie. Sportul de performanta impinge limitele corpului foarte mult pentru a obtine medalii la competitii. De multe ori, corpul cedeaza pe ici, pe colo, si valiza de medalii, cupe si diplome nu mai tin de cald atunci. Am vazut multe probleme de genul acesta la sportivii de performanta. Nu generalizez, dar nu vreau sa-mi asum riscul. Cred ca optim este sa faci sport serios, punand accent pe dezvoltarea personala si sa pastrezi o limita de siguranta .
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de diada Sam 24 Dec 2011, 11:28 pm

aurishta a scris:
Daca vreti sa fie in stare sa se apere, optati pentru box, lupte, kick-box, adica sporturi de contact . La karate vor invata tehnici ineficiente din punct de vedere real si,mai rau, se vor minti pe ei insisi ca sunt mari si tari, adevarul fiind exact opusul. Spun asta fiindca la antrenamentele de karate nu lovesc niciodata cu adevarat si asta este ca si cum ar inota doar pe uscat si si-ar inchipui ca sunt campioni de inot.

multumesc, nu stiam asta! pupi trebuie sa ma reorientez se pare.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aurishta Dum 25 Dec 2011, 10:08 am

diada a scris:
aurishta a scris:
Daca vreti sa fie in stare sa se apere, optati pentru box, lupte, kick-box, adica sporturi de contact . La karate vor invata tehnici ineficiente din punct de vedere real si,mai rau, se vor minti pe ei insisi ca sunt mari si tari, adevarul fiind exact opusul. Spun asta fiindca la antrenamentele de karate nu lovesc niciodata cu adevarat si asta este ca si cum ar inota doar pe uscat si si-ar inchipui ca sunt campioni de inot.

multumesc, nu stiam asta! pupi trebuie sa ma reorientez se pare.
Cu placere, Diada! Mai cu seama in domeniul asta, chiar sunt in tema, am practicat sapte ani Karate ,am cunoscut personal multi campioni sau experti, sotul meu a fost antrenor de Karate si acum inca practica arte martiale mixte, MMA, cum sunt cunoscute la noi.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de pufoi Dum 25 Dec 2011, 12:11 pm

Auras, ai punctat foarte bine.
Baietelul meu a facut karate si dans sportiv.
Aici face fotbal si innot. nu mai vrea dans ca cica se face de ras,adica nu e barbat...cu toate ca dansa minunat,de parca nici nu avea oase,asa se misca de bine!
in fine, eu l-am dat sa faca sport pt a se dezvolta armonios si pt disciplina.
cu disciplina mai ramane de vazut! wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aba Dum 25 Dec 2011, 12:57 pm

Stiu foarte putin despre karate, sunt mai multe stiluri si este si contact intre adversari. Probabil nu lovesc cu adevarat, dar in cazul fiului meu este exact cat ii trebuie, si asa nu vrea sa loveasca.
M-am exprimat probabil inexact, fiul meu e la taekwondo, e arta martiala nu stiu daca e unul din stilurile de karate. Este mult mai putin violent in comparatie cu boxul, parerea mea si mai ales e parerea lui. Ceea ce a invatat de cand face antrenamente e mobilitate, echilibru, coordonare, reflexe, de ce nu si disciplina desi nu aveam probleme acum parca e mai multa.
Daca ar fi fost dupa mine, l-as fi dat la dans sportiv, dar daca n-am cu cine... Nu-i pot cere vals sau tango cand el e mai mult pentru haka.
Parerea mea e ca toate sporturile sunt bune pentru copii atata timp cat e alegerea lor si e practicat cu placere. Noi ca parinti trebuie doar sa-i sprijinim si sa-i ajutam sa-si descopere aptitudinile. Daca vor ajunge sa faca si performanta vor decide cand mai cresc. Cum spunea si Aurishta, corpul poate ceda cand sunt trecute niste limite... dar uneori cedeaza si corpul celor care nu fac performanta.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aurishta Dum 25 Dec 2011, 2:11 pm

Taekwondo este un sport de contact, este bun pentru auto-aparare.
Fiul meu cel mare face kick-box, dar nu-i dam permisiunea sa se pregateasca pentru competitii pentru a reduce riscul de accidentare. In intrecerile sportive ambitiile personale au un cuvant greu de spus, pe cand in "amicale" orgoliile sunt mai temperate.
Fireste, nu putem elimina total riscurile, vorbim doar despre a adopta o conduita preventiva care sa le reduca incidenta.
Ceea ce noi urmarim este de a implementa sportul in stilul de viata al copiilor nostri, astfel ca, atunci cand vor fi maturi, acest lucru sa fie in arsenalul personal si sa il poata folosi daca vor dori.
Pufoi,asta este ceea ce tu ai facut si faci pentru baiatul tau, ii pui la indemana niste abilitati pe care el le va folosi sau nu, in functie de preferintele personale. Este posibil sa vina momentul cand va dori sa "dezgroape" dansul, de pilda, si va avea ce sa ia din sertarasul potrivit.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de cif2010 Dum 25 Dec 2011, 2:28 pm

hai sa ma bag si eu
am o experienta de peste 20 de ani in arte martiale, am practicat mai multe stiluri si chiar am predat 2 ani
karate-do se imparte in doua ramuri distincte, sunt stiluri non contact (shotokan traditional in care nu se loveste adversarul) si stiluri full contact (kyokushinkai in care loviturile sunt in plin) am dat doar doua exemple dat sunt si altele. Pentru un copil nu conteaza cu care dintre ele incepe, tehnica de baza este cam acceasi, adica blocaje, lovituri etc doar aplicarea ei difera. Mai tarziu cam dupa 14 ani, in functie de scopul pentru care se practica artele martiale, adica pt mentinerea unui corp sanatos, pentru autoaparare sau pentru o meserie in domeniu, se poate trece la un stil full contact. Avand baza se asimileaza mult mai usor aplicarea acestora in mod real.
Cu toate acestea si cei care practica stiluri non contact se pot antrena pt lupta de strada, totul depinde de instructor si de cunostintele acestuia.
Personal, am practicat judo, karate shotokan, enshin si wing chun. Din experienta personala recomand stilurile de sinteza care cuprind blocaje, lovituri, prize, proiectari, luxari, procedee la sol si intarirea organismului.
De ce fac aceasta afirmatie, de exemplu, un luptator de shotokan, stil unde nu se pune accent pe prize, proiectari si lupta la sol, poate fi pus in situatii dificile prin executarea procedeelor mentionate anterior. De asemenea, un luptator de judo poate fi pus in situatii limita de un karateca care foloseste mai mult lovituri de pumn si picior, depinde foarte mult de experienta personala a fiecaruia. Adica, conteaza omul si intr-o anumita masura si stilul.
Un alt exemplu, boxul este limitat ca tehnica, nu exista decat lovituri de pumn si blocaje, un luptator de karate il va pune in dificultate cu lovituri de picior pt care acesta nu este pregatit sa faca fata.
Trebuie sa tinem cont si de alte aspecte cand facem afirmatii despre o lupta si cine o poate castiga sau pierde. Aspecte precum nivelul de cunoastere al stilului (o centrura galbena in kyokushinkai nu va putea sa bata niciodata o centura neagra in alt stil), categoria de greutate (cand ai 90 de kg si lupti cu unul de 50 de kg o lovitura il poate face ko destul de usor). La lupta de strada unde nu se tine cont de reguli, poti sa ai nustiu ce centura si sa o incasezi zdravan. Smecherii de strada nu vor fi niciodata singuri, fara un avantaj (cutit, box metalic etc) si nu vor juca cinstit ci vor incerca prin orice mijloace sa bata. E bine sa stii sa te aperi, dar conteaza si aspecte precum locul nepotrivit, momentul nepotrivit, replica nepotrivita te pot baga in necaz mai repede decat iti poti imagina.
In incheiere, nu pot decat sa sper ca mesajul transmis a folosit celor interesati.
cif2010
cif2010
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 104
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 04/11/2011

http://produse-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aurishta Dum 25 Dec 2011, 3:28 pm

Spui bine, Cif! aplauze Problema autoapararii sta cam asa: la scoala sau in fatza blocului merge sa dai un pumn, un picior sau sa faci o sugrumare, dar pentru adulti, in viata reala este mai bine sa ai un pistol sau un spray paralizant. Realitatea este foarte diferita de ceea ce vedem in filme, intervin emotiile, imprejurarile unice, adversari care lovesc haotic , nu ca aceia de la sala care se protejeaza unii pe altii. Totusi, practicantii de arte martiale de contact au un avantaj, cel al pregatirii fizice si mai ales psihice, lucru care ii poate scapa de situatii limita la nevoie.
Toate acestea le-am spus ca sa nu credeti ca o centura sau cativa ani de sport pot scapa o fata de viol, sa zicem, sau un baiat de o banda de derbedei cu chef sa bata pe cineva.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de cristinamihaela Mar 29 Mai 2012, 1:07 pm

Un mare maestru al unui stil de arte martiale contact, le explica discipolilor, ca cea mai buna aparare e fuga :D ... cea mai sigura si mai sanatoasa. Eu consider ca un practicant de arte martiale, invata cum sa evite o lupta. Stie ce inseamna sa primeasca o lovitura si de asemenea sa dea una (unei persoane antrenate si pregatite pentru asta).

Orice sport este bun ptr copiii nostri. Nu-i fortati sa practice ceva pentru care nu au atractie, nu o sa iasa nimic. Cu siguranta, din multitudinea de sporturi existente, se gaseste unul care sa-l tenteze

Daca sunt buni in ceea ce fac e pacat sa nu continue cu performanta, care este ca o incununare a anilor de munca kiss

Pentru varste mai fragede inotul, dansul si gimnastica (la inceput se lucreaza exercitii care sa le dezvolte motricitatea generala) unii instructori accepta si la arte martiale, apoi de pe la 6-7 ani aproape orice sport se poate practica Smile

Felicitari, ca va ajutati copiii sa fie mai sanatosi si mai pregatiti sa dea piept cu viata, prin practicarea unui sport kiss
cristinamihaela
cristinamihaela
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 159
Varsta : 49
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de gabyd Mar 29 Mai 2012, 1:18 pm

Ma bag si eu in discutie....vorba ai am sportivi in casa wink
Baiatul a facut canoe 8 ani....si-a dorit foarte mult....dar din pacate in vara in care avea sanse in prop de 99% sa intre in lotul olimpic au intervenit evenimente nefericite in fam si nu a mai putut concura....asta e...dar se simte in atitudinea lui disciplina....dar si maturitatea in gandire.
Pustoiaca....ma bate la cap de vreo 2-3 luni cu handbalul....am decis sa o las ....daca va fi buna va ajjunge mai departe....daca nu....e sanatate pt minte si corp.
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 56
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 29 Mai 2012, 1:25 pm

Eu pe fata mea am inscris-o sapt trecuta la tenis ( e o campanie scolara si prima lectie e gratis ) acum eu sper sa i placa cu toate ca am inteles ca e cel mai scump sport . Abia in iunie au prima lectie . Am avut-o cat a fost mica la dansuri si apoi la gimnastica dar nu i-a placut pt ca se jucau doar cu cercurile. Acum om vedea ce va fi . pupici tuturor sportivilor kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de danniela Mar 29 Mai 2012, 1:26 pm

Eu sunt de acord cu sport la copii dar nu si performanta. Adica, tu ca parinte e bine sa il sfatui si sa ii oferi sa faca mai multe sporturi nu unul, iar daca copilul vrea sa faca performanta, atunci lasa-l indiferent la ce vrea. Incercand mai multe sporturi au si sansa de a vedea daca le place, daca pot performa, iar in cazul unei comoditati atunci sigur antrenorul de la sportul respectiv ar comenta "ar putea face performanta dar e lenes/a".
Ai mei au avut inceputuri, fii-mea care cand era mica abia se misca a facut inot, alergari si baschetbal. Ce ii place este baschetul , pacat ca e mica de inaltime. Cel mic cred ca le-a incercat pe toate, la ce a vrut la aia l-am lasat, dar nu prea se prinde de el si e lenes se vede clar. Drept dovada cand il pedepsesc cum credeti ca fac??? 3 ture de bicicleta afara!! Barbata-miu cica el era pedepsit ca mergea cu bicicleta la fecior e invers!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de gabyd Mar 29 Mai 2012, 3:18 pm

Danniela, la noi mai greu ajung copiii sa faca performanta....doar daca are un talent nativ in sange ....in rest conditiile sunt naspa de tot.
Eu vorbesc din proprie experienta, cu baiatul. A plecat de langa mine la 11 ani...si la o distantaaaaaaaaa de aprox.800 km ( la Orsova). Doamne, fetelor, daca ati fi vazut ce conditii de cazare erau zid ...ca daca era dupa mine il luam inapoi de-a 2 a zi.....iar de masa nu mai vorbesc. Am trimis la pachete si bani 7 ani....dar nu-mi pare rau. Chiar daca atunci mi-a fost extraordinar de greu sunt cu inima impacata, pt ca nu-mi va reprosa niciodata ca nu l-am lasat sa faca sportul care si-l dorea.
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 56
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 02 Dec 2015, 10:39 pm

Foarte interesant ce discutati aici. Pt. mine doar in asteptarea varstei potrivite deocamdata.
Pufoi, ati vazut filmul asta? Poate il gasiti sa il vedeti.... Smile [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de Cristache Joi 03 Dec 2015, 5:47 pm

Fata mea, care are 11 ani, face handbal de 2 ani. Se zice ca ar fi de performanta ce fac ei la club... O fi sau nu de performanta, cert e ca se antreneaza de 4 ori pe saptamana a cate 2 ore + in we meciuri. Mi se pare istovitor mie, care ma duc cu ea de cel putin 3 ori(atunci cand sunt antrenamentele seara), insa ei ii place nespus de mult. Are si marele avantaj ca e inalta si ca e stangace. Nu stiu cat o va tine placerea asta, dar pot spune ca a schimbat-o (sau format, dezvoltat) in bine nespus de mult. Si anume: era inalta pentru varsta ei si tindea sa se cocoseze; asa fac unii copii pentru ca se simt jenati de inaltime si tind sa "ajusteze" - nu mai face asta absolut deloc; era foarte timida - fiind un joc de echipa o ajuta mult faptul ca trebuie sa conlucreze cu coechipierele; merge chiar mai bine la scoala - asta nici n-as avea pretentia sa fie zbir pentru ca are programul destul de incarcat si sa fim seriosi - invatamantul romanesc nu evalueaza corect(nu stiu cum altfel sa spun ca e praf Smile ).
Vreau sa spun ca eu nu credeam ca se poate face handbal de la 8-9 ani. Se face, pana in 11 ani si de pe la 6-7(am vazut si mai mici) se numeste minihandbal, si chiar avem competitii pe judete, zone si tara organizate de Federatia Romana de Handbal. Apoi turnee amicale... o nebunie...
Aveam de gand s-o duc la handbal la 12 ani, dar s-a intalnit intr-un magazin cu prima ei antrenoare care era si jucatoare si arata intr-un mare fel - ea i-a propus, Alexandra a zis DA si ne-am apucat de handbal. Si asta dupa ce am incercat cu dansuri, baschet...
Acum nu stiu cat o va tine placerea de-al practica, cat va putea ea sa-l practice sau cat talent are pentru performanta, dar atat timp cat va vrea ea sa faca acest sport eu o voi sustine si nu vom regreta.
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de aurishta Joi 03 Dec 2015, 7:01 pm

Bravo, excelent...eu sunt o mare sustinatoare a sportului in educatia copiilor! Si ai mei au facut si fac in continuare sport intensiv (sa nu zic de performanta, ca nu prea ar corespunde cu realitatea).
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de Dorulet Sam 05 Dec 2015, 8:08 am

Foarte bine,Cristache,va avea urmari minunate:corp armonios frumos,caracter bun,optimism si multe alte calitati pe care le va dobandi datorita sportului.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de mlizeta Lun 07 Dec 2015, 11:05 am

Fetelor aveti dreptate in privinta sportului in afara scolii pentru copii. Este un foarte bun prilej de a face miscare supravegheata si corecta. Si fata mea Ioana este la handbal de la 7 ani. Este la un club privat care colaboreaza cu Facultatea de Educatie Fizica si Sport din Craiova. De anul acesta am dus-o si pe nepoata mea de 7 ani. In primii 2 ani nu au jucat deloc handbal. Au facut tot felul de jocuri cu mingile de tenis de camp, oina, handbal nr.1, jaloane, crose de hochei pe iarba. Totul a fost pentru a se invata copiii cu mingea: cum sa arunce, sa prinda mingea. Le stimula diverse simturi: orientarea in spatiu, tehnici de scapare de adversar, lucru in echipa. Au facut in primii 3 ani cate 2 antrenamente pe saptamana. Din clasa a 3-a au inceput sa joace si handbal, iar din a 4-a sa participe la meciuri. Ca parinte pot spune ca este ceva frumos pentru copii. Fac sport si se joaca in acelasi timp. De anul trecut din clasa a 5-a au renuntat la jocuri. Fac diverse tehnici si apoi joc. Au cate 3-4 antrenamente pe saptamana. Vara fac antrenament in parc, iar pe terenul de joc joaca fotbal, volei, nu si handbal ca sunt in vacanta. Fac incalzirea asa cum scrie la carte, fac si forta. Desi este slaba fata mea are muschi, are forta si nu mai este chiar asa de ˝bleguta˝. Deci parinti daca aveti posibilitate incurajati copiii sa faca sport pentru ca la scoala nu fac. Cand copilul se hotaraste pentru un sport cautati cat mai multe informatii despre clubul unde-l duceti. Nepotul mea a fost dus la un club de fotbal patronat de primarie. Dupa 2 luni ei nu stiau ce este aceea o incalzire. Pur si simplu li se dadea o minge si treceau la fotbal. Acum l-a inscris la scoala de fotbal Gica Popescu. Nu-i fac reclama, dar chiar fac incalzire. Si un lucru bun datorat faptului ca face sport. Si-a reglat tranzitul intestinal. Daca pana acum iesea afara la 3-4 zile, acum iese in fiecare zi sau la 2 zile. Deci concluzie: este bun sportul pentru copii. Asa ca parinti: incurajati copiii sa faca miscare.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de Cristache Lun 07 Dec 2015, 3:24 pm

Mlizeta, si fata mea e clasa a V-a. A trecut anul asta la J4 Handbal. Ne vom vedea in turnee. ;) anul asta ne-am mutat din Slobozia si jucam la CSM Bucuresti.
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Sport de performanta/sau nu, la copii Empty Re: Sport de performanta/sau nu, la copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB