Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 11:46 am Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mier 09 Aug 2017, 3:33 pm Scris de vlad_mom

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

» ATASAREA POZELOR - TUTORIAL PAS CU PAS
Joi 27 Iul 2017, 9:25 am Scris de vlad_mom

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mama, copilul si bunica

Pagina 2 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de bluetteblue la data de Mier 07 Mar 2012, 12:40 pm

danniela a scris:Cel mic al meu mananca doar salamuri si carnati, produse din carne, si nu i-am impus nimic dar toata lumea se mira "cum?? Nu manaca carne??? E bolnav??" Rolling Eyes Rolling Eyes

Mi-aduceti aminte de copilul prietenei mele ( care acum e un adolescent frumusel, inalt1.98, 85 kg, student)Cand muma-sa era gravida cu el nu suporta sa manance carne, mai mult lactate si legume/ fructe. Cand l-o nascut pustiul a refuzat si el carnea( si acu mananca numai piept de pui la gratar, fara tocaturi, si alte fripturi) da' asta nu l-o impiedecat sa ia in greutate si sa se dezvolte super armonios.Inca are un regim bazat pe multe lactate, miere de albine, fructe si legume si cat mai putina carne cu putinta!
bluetteblue
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 55
Localizare : focsani,romania
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Pep3roNel la data de Vin 13 Apr 2012, 11:15 am

Foarte interesant acest subiect. Eu acum sunt insarcinata in 27 de saptamani si cand va veni bebe cel mai probabil voi fi ajutata de mama sotului meu, caci mama mea inca munceste. Sper sa fie bine, pana acum ne-a respectat deciziile. M-am bucurat tare mult sa aud si parerea bunicutzelor, cum se vad lucrurile din punctul lor de vedere, si as vrea sa le multumesc tare mult ca au postat. Citind randurile voastre mi-am dat seama cat este de important uneori sa te pui si in "pielea" celui din fata ta. Comunicarea cred ca este foarte importanta si nu este posibila privesti doar intr-o singura directie. Multumesc tare mult inca o data si fie sa creasca sanatosi, fericiti si iubiti cei mici alaturi de noi toti: mamici, tatici, bunici! :D Pupici
Pep3roNel
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 12 Apr 2013, 8:36 pm

Cred ca o sa-mi cante Diada:
Foaie verde, si-o lalea,
Ai ajuns la vorba mea... rade
Dar tot scriu, ca am un of, mult prea of. Deci mama din dotare e tare, tare nemultumita de mine, sotul meu, fetita si toata situatia in ce ne priveste. zid E panicoasa din fire, drobul de sare sta sa cada, tot timpul de pe soba, dupa parerea ei. Din prima zi de viata a fetitei, am fost o mama denaturata, pentru ca am insistat sa o alaptez si nu am indopat-o cu biberonul adus pe sub mana, in maternitate, de ea. Acum ii cobeste celei mici: vai ce palida esti, sigur ai ceva... affraid Bietul copil nu are mare lucru, e sanatoasa din fire, sta si mult afara, de obicei, mananca ok pentru varsta ei si mofturile varstei. Totusi ei doi (tatal meu e mai calm, dar tot panicos), o cred stravezie, sub-nutrita si cea mai slaba la carte, din clasa. Ii spun intr-una asta. Mai mult, arunca si cuvinte cu greutate, la adresa ei. Sad Asa cum am recunoscut, sotul meu si eu am recunoscut ca suntem destul de ocupati ziua si am ales (pentru binele ei) sa stea la bunici. In plus, ei ii place mult la ei, de obicei o lasa sa faca ce vrea, eu sunt mai severa.
Acum trebuia sa-i fac tort pentru ziua ei, speram si o fustita si mama mea l-a chemat pe sotul meu sa o ia de la ei, sa o tinem la noi. Acum sincer, ea nu face nimic pentru petrecere, era atat de greu sa o tina si in noaptea asta? Probabil ca da...
Incep sa va inteleg, de ce nu apelati la mame, soacre, mai ales daca nu va puteti baza pe ele si sunt de neinteles. Sunt destul de dura, dar ea e pensionata si e tinerica, totusi, nu are altele pe cap, decat casa si masa. Nici alea cu norma intreaga, pentru ca tatalui meu ii place sa gateasca. Deci... de ce nu poate fi toleranta? Sau daca e, de ce e cu jumatate de norma? Mai ales ca tine enorm la cea mica.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 12 Apr 2013, 11:16 pm

Trebuie sa stii ca cei mai batrani sunt la fel ca si copii.Cu toane.
Si eu stiu asta,iar cand vin de la munca si soacra nu-mi raspunde stiu sigur ca e suparata pe cei mici pe noi etc.
Chiar mi-au reprodus copii ( si nu o data) cat de "frumos" graieste cateodata la adresa mea a mea soacra.Pe langa sa "vina mata-mare din Italia (mama) sa stea cu voi ca m-am saturat" zid zid zid
Ma enervez si tac ca n-am ce face.N-are cine sta cu ei decat socrii,iar cand soacra vrea sa mearga la surori trebuie sa execut fara comentarii. zid zid
Noroc ca mai mi se potriveste si soarta si nu merg cand vrea ea ci cand vreau eu. wink
Ce sa faci Admina asta e, fa tortul impreuna cu fiica ta fara sa te enervezi si a vezi ce fericita va fi. pupi

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 29 Mai 2014, 7:42 pm

Bunica? Pot sa ma plang de bunica? Adica de soacra. Nu ca nu ma scotea la pepeni si mama mea, uneori, dar cu soacra ma iau cu mainile de cap. Am mai zis eu... "blestemele" Diadei... rade Tot ea ma sfatuieste sa uit si sa iert, ca face bine. Acum nu pot, nu-mi iese, poate altadata.
Cu fata mea face bine unele chestii, in primul rand sta cu ea si o mai invata engleza (nu organizat, doar ii vorbeste in engleza sporadic). Ii pune mancare in fata aproape invariabil chestii nesanatoase (paneuri congelate, pe care doar le baga la cuptor sau microunde; clatite gata cumparate, tot congelate cu 30-40 de E-uri, paine la fel cu mii de ingrediente, inghetatele si cerealele cele mai colorate, ca de ii plac fetei, supe la conserva pe care le dilueaza, etc.) Da, nu moare de foame, din contra, mananca de sparge...
Afara nu o scoate ca: eu nu ies mama din casa! Maxim in curtea din spate, unde fac baloane si stau. Nu iesim la plimbare in parc, padure, ca ne scade... ceva. zid De leagane nu poate fi vorba, ca nu-i trebuie leagane unei fete de 8 ani, ca doar e domnisoara.
Ii cumpara chestii, ce cere. E bine si rau. A cerut o rochita mult prea scurta, cu volane si i-a luat-o ca cica o prelungeste. Nu i-a mai pus nimic, asa i-a dat-o pe strada. Fi-mea n-a purtat in viata ei pantaloni scurti, ca nu vroia. In tara cerea fuste, rochii si colanti, cam ce lungimi ii luam noi erau ok. Lungimi decente, de copii, nu de santan, ca hainele din magazine sunt conform varstei. Aici cere pantaloni scurti, pana sub popou, daca se apleaca i se vad chilotii. La fel si fuste, o lasa cu niste chestii de 5 ani, mini, ca cica fata le cere...
Apreciez ca incearca sa o invete sa fie cocheta, sa nu combine imprieuri, culori, sa puna o piesa simpla cu una cu model, etc. Apreciez ca o aranjeaza la par, zilnic acum ca e in vacanta. Dar, asortatul merge pana la chiloti si ciorapi, chiar daca nu se vad si pe par ii da cu niste tampenii de solutii, cica de descalcit si tot timpul arata fi-mea de parca are ulei in cap. Ii zice ca are nevoie de produse de styling, ca altfel nu se poate descurca la par. Naibii, ma spalau la bunici cu apa de ploaie, sapun de casa si ne clateam cu otet. Aveam la nevoi de spume si balsamuri... mama, mama...
Temele se fac strict cate sunt, nimic in plus, ca nu are nevoie, desi are de recuperat o limba straina, in vacanta asta.
Daca nu o scoate din casa, in mare, fata sta casnica, ca si soacra (acum e in vacanta dintre anii scolari), nu se joaca cu copii, nu iese la aer (maxim o ora pe zi), nu socializeaza. Are tabieturi de gen, merg la cumparaturi la 7 dimineata, daca vi la mine, te trezesc atunci (sambata). Cand e la munca se culca la 7.30-8, deci inainte o pregateste si pe asta mica de somn si o lasa singura, ca a mea se culca mai spre 10. Sta mult la calculator, desene si Xbox, ca nu are ce face in casa, zilnic.
Mai am legat de soacra multe, dar ma opresc, ca sunt de alt subiect sau le vars mai tarziu. Acum ce sa fac? Fi-mea zice ca e invatata la bunici, ca a fost crescuta de bunici. Dar uita ca la ai mei manca mancare sanatoasa, gatita de ei, cu legume si gaini din curte. Statea toata ziua afara, la tara sau in oras, desi lucrau si ei, ieseau cu ea la plimbare zilnic, la leagane. O luau cu ei in concedii, munte sau mare (soacra nu calatoreste, ca nu ii place). Cum impac si capra si varza, ca eu stau de cel mic, barbati-miu cu munca si daca ar sta la noi ar vrea mai multa atentie, mai mult rasfat. Problema e ca ii place la bunica, ca se putuluiesc (ii face unghiile, o gateste de bal, o rujeaza, fac poze, etc.) si o lauda mult, nu o cearta, o slugarniceste, nu o trimite nici dupa un pahar de apa. Adica o las acolo sa o transforme incet-incet sau o iau acasa si o sa i se para ca nu o las la distractie?

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 30 Mai 2014, 9:01 am

Hai ca iti raspund eu, desi tu sti cel mai bine cat poti duce. Eu iti zic doar atat: daca m-am descurcat eu cu un bebe si un copil de 2 ani si 3 luni, dar tu cu un bebe si un copil de 9 ani. Eu am avut "norocul" ca memele mele sa nu doareasca sa ma ajute. Asa, ca stau o ora, o jumatate de zi cu ei, da, dar sa ramana la mamaie, nu ai sa vezi! In final noua ne-a fost o experienta buna sa-i crestem noi pe copii.

Am intalnit la gradinita o mamica de 2 copii cu diferenta ca la mine. Zice ea: "Abia astept vacanta!" eu: "de ce? ca la mine e invers Smile)) " ea:"pai duc unul la soacra unul acasa si pe weekend invers!" eu: "poftim?!!!???  Shocked cum adica, desparti copii? eu nu accept asa ceva! Ori ii iei pe amandoi ori ii lasi acasa pe amandoi. De-asta am 2 copii mici sa creasca impreuna, nu sa-i despart!" M-a uimit. Mai ales la diferenta asa mica. Copii mei nu pot sta unul fara altul acasa, si daca doarme unul ma intreaba cand se trezeste. Cand or sa se mareasca ei stiu ce or sa mai faca, dar acum prefer asa, chiar daca e mai greu pentru noi.

Aaaa si mamica mi-a raspuns ca pentru ea confortul ei este mai important decat confortul copiilor.  lol! mi s-a parut super tare! Si ma gandeam la mine acum 10-15 ani cand nu suportam copii si acum  rade fantastic cum se schimba omul  rade 

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 30 Mai 2014, 9:34 am

eU ZIC CA AI DOAR DOUA OPTIUNI: FIE ITI IEI COPILA ACASA SI TE OCUPI TU DE AMANDOI sorry caps fie iti indoi ideile in functie de situatie.
Nu te cunosc personal dar din ce am citit pe site imi esti tare draga si te admir foarte tare . Felul cum ai scris despre haine daca nu te-as sti as zice ca mai ai un pic si it pui baticul in cap, sorry dar asa pare. E copil, poate sa poarte scurt, las-o pe ea sa isi creeze stare de pudicitate de rusine si sa decida gata, pana aici. Chestiile chimice poti sa o temperezi pe socrela, eventual sa o educi pe fiica, nu e sanatos pentru parul tau, si sigur va refuza. Nu stiu cat de autoritara e soacra ta, banui ca este fiind meseria de asa natura, dar poti invata si copila sa fie autoritara la randul ei si sa spuna NU.

Diada, nu uita ca nimeni nu iti ridica statuie! Da conteaza si confortul mamicii, eu prefer o mamica odihnita si pusa la punct decat una stresata si vesnic bufnita. Si copila mea a crescut la bunici, cel mic rmanand cu mine acasa. Nu a suferit niciunul. Fiica-mea avea timp sa se joace iar cel mic nu intelegea el prea multe. Eu i-am crescut langa mine ca nu am avut de ales, asta dupa ce am plecat din tara, dar daca eram in Romania cu siguranta mergeau in vacanta la bunica, adica la mama mea.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 30 Mai 2014, 10:31 am

Diada te admir si te respect pentru faptul ca oricat ti-ar fi de greu nu desparti niciodata copiii.
Parintii au facut la fel cu noi doua si daca as fi avut copii, la fel as fi procedat si eu. Chiar si in vacante, nu ne-am despartit absolut niciodata si am impartit mereu totul (chiar si o bomboana daca aveam) Recunosc ca dupa plecarea mea, nici eu si nici ea nu suntem bine una fara cealalta.
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2280
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 30 Mai 2014, 10:46 am

Da, nu o fac pentru statuie, mai ales de la copii mei. Doamne fereste. Copii sa se duca unde or vrea, nu am nici cea mai mica pretentie sa stea vreunul cu mine. Datoria mea de parinte este sa-i cresc EU. Pentru ca noi ni i-am dorit. Eu nu imi aduc aminte sa ma fi crescut bunicii, de fapt eu nu mi-oi aduc aminte sa fi tinut ei vreun var de-al meu. Stetea fiecare la parintii lui, ne vedeam... nici nu stiu, cand se vizitau parintii, nu la bunici. Distante foarte mari si bunicii nu isi asumau raspunderea cresterii copiilor.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 30 Mai 2014, 10:58 am

diada a scris: Datoria mea de parinte este sa-i cresc EU. Pentru ca noi ni i-am dorit.
Subscriu! Mama a crescut copiii ei, soacra-mea copilul ei, pe-ai mei ii cresc EU! Nu vreau sa "scap" de ei  Smile , nu ma eschivez in nici un fel de la asta, sunt tot timpul cu "un ochi de vultur" asupra lor! In sensul bun, bineinteles!  Smile  In ceea ce o priveste pe mama sotului meu, as putea spune ca evit la maximum compania dansei pentru copiii mei, are conceptii de viata diametral opuse cu ale noastre si mai este si agresiva pe deasupra! Maica-mea este inofensiva Smile , ne respecta principiile si nu intram in "razboi" cu dansa, dar soacra-mea are un gard de sarma ghimpata in drumul spre noi!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 30 Mai 2014, 11:48 am

Eu sunt de parere ca cine vrea copii sa si-i creasca chiar daca e greu A fi parinte adevarat, nu e un fleac
Imi iubesc parintii pentru toate sacrificiile facute, pentru toate renuntarile lor in favoarea noastra (si au fost multe)
La bunicii de pe tata mergeam in vacanta de vara dar mereu impreuna (veneau parintii la sfarsit de saptamana la noi) Bunica de pe mama nu a vrut niciodata sa vina sa stea cu noi cat erau ai mei la serviciu (ea nu i-a suportat nici pe ai ei) asa ca am crescut impreuna cu cheia la gat
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 30 Mai 2014, 1:00 pm

Eu cred ca v-ati aprins degeaba!
Nu cred ca Admina isi trimite copila la soacra sa scape de ea, si nici eu nu am facut-o pentru asta. Eu personal am trimis-o la mama sa aibe aer curat, mancare sanatoasa si joaca cu verisorii. Probabil ca Admina are nevoie de ceva timp de acomodare si daca soacra se ofera sau mama cand era in Ro, de ce nu??? Timpul in care copii sunt la bunici mama isi reface fortele.
Acuma sincer ce ti-ai dori pentru copilul tau? Sa stea o zi intreaga inchis in casa pana vin parintii de la serviciu sau sa stea cu bunicii unde acestia pot supraveghea, scoate afara, sau lasa afara in curte sa se joace.
Nu toate familiile sunt la fel si nu functioneaza dupa aceeasi regula, fiecare isi organizeaza in functie de ce are!! Daca tie Aura nu iti place cum soacra se comporta cu voi, o pui la o parte, dar poate pentru alte doamne soacra e utila si de ajutor.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 30 Mai 2014, 1:50 pm

Nimeni nu a condamnat, nimeni nu a judecat, nimeni nu s-a aprins. E doar o discutie libera si fiecare scrie cum
procedeaza sau ar proceda ca parinte dupa cum fiecare e liber sa faca cum vrea cu copiii lui.
A-l lasa cateva ceasuri cu mama sau soacra e una dar a-l "uita" pe la altii e altceva. Sunt situatii diferite. Ce vad si pot vorbi in cunostinta de cauza e ca si fostul meu prieten dar si sotul au fost crescuti de altii (dadace, bunici) pt ca parintii isi faceau vacante peste vacante si nu voiau sa fie deranjati (nu e nici o aluzie si nu are legatura cu nimeni de pe forum!!!! E ceea ce mi-au spus amandoi) Atunci se simteau liberi pt ca faceau ce vroiau fara sa aiba restrictii Dar acum, ajunsi la 50 si...de ani, ambii au regretul copilariei departe de parinti, pe care ii vedeau putin seara inainte de culcare sau doar duminica. Barbati in toata firea povestesc cu lacrimi in ochi ca parintii au fost niste straini pentru ei,ca nu au amintiri cu parintii, ca si-ar fi dorit ca parintii sa renunte la nu stiu ce petrecere ca sa stea acasa cu el in seara de Craciun asa cum statea o matusa cu copiii ei. Poate ca parintii chiar i-au iubit dar din dorinta de confort, de a "respira", au procedat in defavoarea copiilor fara sa se gandeasca la urmari. Iar eu ca partenera de viata va spun ca e nevoie de multa rabdare ca sa ajungi sa traiesti normal cu un asemenea om. Ii simti ranile neinchise, ii simti incordarea in momentele de tandrete Ei nu stiu sa primeasca iubire si nu stiu sa o ofere
Deci ne-am inteles: nu e aluzie la nimic. Eu doar am povestit ce am cunoscut concret
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 30 Mai 2014, 3:00 pm

Eiii nu am zis cu rautate ca v-ati aprins  love love love 
Ema, te inteleg perfect, sunt si astfel de cazuri insa discutia a pornit de la ce a spus Admina, nu de la ce spui tu. Daca e sa discutam pe tema asta avand la baza  ce spui tu, cred ca  nu prea sunt persoane pe aici care sa spuna da, eu am plecat in concediu singura fara copii, probabil ca sunt dar...
In fine, fiecare e liber sa spuna ce vrea!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 30 Mai 2014, 8:32 pm

danniela a scris:"Eu personal am trimis-o la mama sa aibe aer curat, mancare sanatoasa si joaca cu verisorii. Probabil ca Admina are nevoie de ceva timp de acomodare si daca soacra se ofera sau mama cand era in Ro, de ce nu??? Timpul in care copii sunt la bunici mama isi reface fortele.Acuma sincer ce ti-ai dori pentru copilul tau? Sa stea o zi intreaga inchis in casa pana vin parintii de la serviciu sau sa stea cu bunicii unde acestia pot supraveghea, scoate afara, sau lasa afara in curte sa se joace."

Idem si aici. La Bucuresti lucra sotul toata ziua la calculator, cu mici pauze de masa. Eu lucram pana pe la 4-5, aproape zilnic ma prindea ora 7 seara la posta. Perioada de varf era de la 12 in sus, atatpentru el cat si pentru mine. Atunci iesea fata de lagradi program scurt sau de la scoala. Am ales sa steala bunici, pentru ca ei dupa 1-2 erau liberi, aveau timp sa-i gateasca, sa o scoata in parc, sa faca teme. In vacante era la curte, cu fetele de pe strada, toata ziua afara, de obicei. La fel, mancare proaspata, timp sa se ocupe de ea aveau. Nu vad de ce sa o tin in apartament cu noi, sa fie frustrata ca nu avem timp sa stam cu ea, nu putem iesi in parc, nu stam la masa sa mancam de pranz, etc. Cu cheia de gat, am fost din clasa a 4-a pentru ca nu mai stateam in casa cu bunicii, dar mama mea lucra pana pe la 3, deci nu venea la 6, obosita si stresata. In vacante am stat cu bunicii, in aceiasi curte, acelasi program ca fi-mea (mai putin calculatorul si tv-ul wink).
Aici, fi-mea sta la soacra de o saptamana, de cand au intrat ambele in vacant si am nascut eu. In plus, unde stam acum, avem o problema oarecum de siguranta si mai ales pentru copii. O pot lua acum cu noi, dar e problematic… Din pacate nu e totul alb sau negru. Am si zis in mesaj ca si ea cere la bunica, pentru ca acolo e rasfatata, i se fac toate poftele, nu ridica un ac, etc. Pe de alta parte se vede ca e plictisita, ieri era frustrata, ca a rugat-o sa mearga in parc si bunica nu vrea… ca e batrana, ca nu-i mai trebuie, ca trebuie sa se intinda la par, sa se macheze… Ca parca in parc o alege cineva. Nu vreau nici sa se simta data la o parte, dar nici nu vreau sa risc tinand-o aici.
Diada si Aura, eu am mai scris pe undeva ce cred: sunt parinti de profesie si parinti cu jumatate de norma. Asta se mai poate invata, se mai poate mima, dar unii chiar au un talent innascut la asta, o rabdare fara limite si o daruire mare, fata de copiii lor. Voi doua sunteti clar in categoria asta si cred ca si sotii vostri. Noi suntem ok ca si parinti, eu una sunt leoaica legat de siguranta, sanatate, o baza morala solida, dar asta nu ma face mama ideala, pentru ca cicalesc si cer multe de la copil, fiind mai exigenta. Asa a fost si mama mea, cand m-a crescut pe mine, a vrut sa ies om, nu hahalera. O iubesc mult, nu m-a afectat stilul asta mai solicitant de crestere. Si nici faptul ca nu m-a lasat sa fac tot ce am vrut, nu m-a marcat.
Daniela, nu sunt cu broboada, doar ca nu vad nevoia de asa ceva, atata timp cat nu a vrut pantaloni scurti toata copilaria. Acum nu mai iese din ei, ca vede la matusi-sa si bunica-sa ii cumpara doar asa, scurti si foarte scurti. Dupa mine, scurt pentru mine e pana la jumatatea pulpei, daca port dres negru,  mediu e pana la jumatatea geniunchiului, chiar si fara dres. Pentru fi-mea scurt mi se pare ok pana la jumatatea pulpei, la joaca, vizita, doctor, etc. Nu vad care e problema, de ce sa-i iasa bucutele afara, doar ca e copil? Ca si cum i-as pune tanga la plaja, ca nu e nicio problema si fuste scurte si mulate, de pitipoanca, la 8 ani. De ce? Ca sa o invat o valoare morala buna? La strand, plaja, picnic e altceva, short pana sub fund e ok, dar nu pe strada, copil sau adult. Oricum, pe soarele asta, trebuie data cu lotiune de soare si de ce sa o expun mai mult?

Eu am scris nu ca sa fiu compatimita, ceream un sfat in genul a ceea ce zicea Musetel in prima postare. "Nu vreau să ne bârfim aici soacrele sau mamele, ci pur şi simplu să ne sfătuim. O vorbă dulce mult aduce, dar de multe ori nu ştiu cum să pun vorba aia. Cum vă deteminaţi părinţii să asculte de voi în privinţa creşterii copilului?"

p.s. Bine ca eu am barfit-o pe socrela... Dar sunteti invatate deja cu stilul meu, nu cred ca va mira, nu?

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 30 Mai 2014, 9:00 pm

Admina a scris: Cum vă deteminaţi părinţii să asculte de voi în privinţa creşterii copilului?"

Cu soacra-mea nu merge, am 20 de ani de incercari in zadar, asa ca am pus intre dansa si noi o distanta politicoasa!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 01 Iun 2014, 10:30 am

Depinde de soacra.
Aura, da cata rabdare ai avut, 20 de ani sa tot incerci!! Eu am renuntat dupa primul an . Am vazut ca nu merge, ba mi-a si reporsat ca nu stiu sa imi cresc copii. Nici acuma nu ii place pentru ca sunt rasfatati, mananca ce vor, daca nu le place ceva nu ii oblig si nu ii bat. Asta e cea mai mare problema a socrilor mei. Ca nu imi bat copii cu batul, cureaua sau sarma de spalat sticle asa cum au facut-o ei. Nu ii pedepsesc la colt pe coji de nuci cum au facut ei si nu le incui nici o usa. Oare am chei la usi  scratch scratch scratch 
Uneori mai trebuie sa inchidem si ochii, nici mie nu imi placea cand mama ii dadea o lingurita de dulceata fie-mi ca sa manance si mancare, va dati seama dupa dulce ce pofta mai avea... dar asa i se parea ei ca o pacaleste. Fratele meu le facea toate poftele, ii plimba calare pe cai, le facea hamacuri cu presuri de la tara prin toata gradina, si cand veneau acasa si a mea si a sora-mi ne lua vreo saptamana sa ii punem in rutina. Ce spalat inainte de masa, trebuia sa spui de 5 ori.
Insa astea trec, deprinderea se face cu repetitie, nici noi nu suntem perfecti insa cerem copiilor sa ne asculte si sa faca precum zicem noi.
Admina, stiu ca nu esti asa, dar din ce citesti cam asa pare!! De asta am si specificat ca nu cred ca esti asa! Eu am 45 de ani si inca imi mai plac pantalonii scurti, la noi era interzis cu desavarsire ca fetele sa poarte pantaloni scurti, iarna musai peste pantaloni care erau uneori largi ca salvarii sa ne punem fusta. Si mereu mi-am dorit, mi se parea ca te misti mai usor, sunt mai comozi, toate fetele de la oras care veneau in vacanta la bunici erau in tricouri si pantaloni scurti, eu cu rochite pana in calcaie  zid zid zid  Cum sa alergi, sa joci ascunselea, fotbal sau ursii la vanatoare???

Edit:  rade rade rade  am uitat sa mai scriu...am scris vre-o!!!! zid zid zid 
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 01 Iun 2014, 9:13 pm

Fi-mea 8 ani n-a simtit nevoia panalonilor scurti. La curte, in parc, pe tobogane, era ok in colanti, rochite sau fustite vara. Ne rugam de ea sa poarte panaloni scurti cand era de 3-4 ani si am renuntat. De fapt multe prietene sau colege din Romania tot asa se imbracau si nu era problema, putea sa se joace... chiar foarte bine.
Tu esti ok cu pantaloni scurti sa se vada din buca sau chilotii? Shocked 
Uite asa sunt ok:

La adulti gasesc in aceiasi poza: stanga prea scurt, dreapta ok:

Daca asta inseamna ca sunt baba... asa sunt.  beat 
Ieri vine "comitetul de primire" (soacra, fica-sa si fi-mea), intra pe usa, direct la bebe: oooo, mvai, so sweet, hi baby... fuga  Ca la asta se limiteaza influenta soacrei, vine gatita pruna, parfumata maxim (o parfumeaza si rujeaza si pe fi-mea affraid ), sta 5-10 minute si zambeste langa carut si pleaca. Nu intreaba daca ne poate ajuta, daca avem vreo nevoie, cum ma simt, etc. Spre rusinea mea, recunosc ca nu am apucat sa sterg dinainte sa nasc, pe jos. Le-am zis sa nu se mai descalte si marsaluiesc si pe mocheta incaltate, ca aia era spalata si apirata de barbati-miu. Nu zice, mai fata, hai sa iti dau cu un mop, ca poate te doare ceva, trebuie sa te odihnesti, ai vreo jena... Si e in vacanta de o saptamana, a avut timp sa se odihneasca.
Ieri vine sa o lase pe fi-mea la noi, ca aveau alta treaba. O aduce la 2.30 si fata cere de mancare, ca n-a mancat la bunica. Desi soacra mananca la pranz la 12-13, de obicei. Hai ca merg sa-mi iau calmantul, ca iar imi amintesc... beat 

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Dum 01 Iun 2014, 11:07 pm

danniela a scris:

N-ai gresit , stai linistita ! De cativa ani , este corect "vre-o", "vre-un",
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1076
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Dum 01 Iun 2014, 11:15 pm

Admina, eu nu-mi permit sa dau sfaturi, dar eu una as reduce nr de ore petrecut de fetita in compania bunicii daca nu as fi multumita de situatie. Nu e usor cu doi copii, unul bebelus fiind ... dar as fi impacata cu faptul ca ambii copii sunt crescuti asa cum consider eu. Nu o poti condamnda pe bunica. Ea face ce si cum stie mai bine. Singurele masuri sunt cele adoptate exclusiv de tine. Am inteles ca fetita spune ca e obisnuita sa stea cu bunicii, dar cu timpul s-ar invata sa fie crescuta de parinti si nu ti-ar mai reprosa nimic. Repet, nu sunt in masura de a da sfaturi.

Recunosc, ca eu si sotul am ales sa ne crestem copiii ce au o diferenta de 2 ani intre ei. Bunicii sunt bineveniti la noi oricand, noi mergem la bunici cu copiii cat de des putem. De asemenea, in situatii extrem de grele, vine mama la noi pt o perioada limitata pt a ne ajuta. Dar copiii sunt crescuti de noi, chiar daca uneori ne este extrem greu. Ca si Diada, nu concep sa tin un copil intr-un loc si pe celalalt in altul. De aceea, ei sunt foarte uniti desi sunt mititei (un an si 8 luni, 3 ani si 8 luni). Legat de bunici, si ai mei si socrii sunt foarte cumsecade si respecta ce spunem noi. Insa nu stiu cum ar proceda, daca as lasa copiii la ei pt a-i creste. Vom vedea cum va fi cand vor mai sta in vacante acolo ... dar sa mai creasca (probabil de la anul).

Apropos de soacra ... nu sunt multe persoanele care se simt sa ofere o mana de ajutor fizic (dat cu mopul) in momente cheie.  Nu te astepta sa vina sa-ti trebaluiasca prin casa, ca nu o va face. Poate candva pt fata ei. In situatia de fata, eu ti-as spune sa nu ai asteptari de la ea si atunci iti va merge minunat. Nu te vei enerva, pt ca nu ai de ce.

PS: mai scriu ceva ca nu a mai revenit nimeni dupa mine.

Admina, felicitari pt bebel. Sa fie sanatos, fericit si cu noroc, iar tu sa ai putere sa le duci pe toate.
Legat de moda la fetite, mi se pare f ok ce ai pus acolo, iar la femei, eu le-as purta pe amandoua Smile depinzand de conjunctura.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Mar 03 Iun 2014, 2:46 pm

Floren a scris:
danniela a scris:

N-ai gresit , stai linistita ! De cativa ani , este corect "vre-o", "vre-un",

Editez, ca m-am confuzat ![i]
Era vorba despre "niciun ", "nicio" ! Asa ca "vre-un" e gresit !
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1076
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 03 Iun 2014, 6:41 pm

Nu Admina, nu iti imagina ca ies pe strada si imi arat dorsalul!!! Port pantaloni scurti decenti pentru varsta mea. Insa fiica-mea are si din aia mai scurti ca mda, ea are 20 de ani.
Legat de ajutor sunt de acord cu Trandafiras, nu te astepta sa te ajute. Ori inarmeaza-te cu rabdare si cere-le tu sa te ajute. Poate ca soacra ta nici nu a observat ca era nevoie de un mop, mintea ei statea la ce avea de facut.
De ex eu la capitolul ajutat pe cineva rar imi pica fisa. Ori imi pica mai tarziu si atunci sun, ''pare rau ai nevoie de ajutor ca am uitat sa intreb''.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 07 Iun 2014, 10:01 am

Admina a scris:...... sta 5-10 minute si zambeste langa carut si pleaca. Nu intreaba daca ne poate ajuta, daca avem vreo nevoie, cum ma simt, etc. ...

Macar zambeste!  rade A mea ultima data cand a venit s-a asezat pe rufele nestranse!!! cred ca nu le-a observat desi erau jumatate din pat! Mama mea le-ar fi strans, dar ea nu a observat. Eu una nu ii pot spune ce e de facut, prefer sa le fac cand am timp decat sa-i zic. DAR daca o lasi in gradina iti face LUNA! Lingi pe jos cum se zice, da si cu matura printre rasaduri Smile)) asa este ea construita, in gradina vede ce e de facut, in casa nu!

La mine e si mai complicat, eu nu pot zice nmic, la ea diferenta intre copii a fost mai mica (1,5 ani) si de cate ori vine si vede vreo situatie, mi-o povesteste pe-a ei, ce a facu, ce s-a intamplat etc. Oricum nu conteaza, cum am mai zis, este mult mai bine asa. Acum copii s-au mai marit, altfel ma descurc cu ei. Sanatosi sa fim!  kiss 

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 07 Iun 2014, 10:39 pm

Oare asa sunt doar soacrele, mamele sotilor, adica?
Stiu ca si cu mama mea am avut probleme de comunicare. Desi ii spuneam clar cum sa o creasca, cum sa o hraneasca, etc. ea facea tot ce vroia ea, ce credea ea ca e bine. Cu chiu cu vai ajungeam la un numitor comun.
Diada, soacra ta mai are alti nepoti? Poate se confuzeaza, ce ii cere fiecare mama, pentru copilul ei. Sau poate asa ii e firea, mai distanta, fie se face ca nu vede sau chiar nu le vede (rufe, vase, jucarii, etc.) Asta imi pune si mie capac: eu am facut asa, eu zic asa, eu stiu asa... ca parca noi suntem asa de varza ca nu stim nimic, nu ne-am crescut un copil, doi... Suntem copii mici si stam sa ascultam in gura lor.
A mea soacra ma dispera si in ceea ce-l priveste pe cel mic. Il ia in brate cand o apuca, nu se spala pe maini inainte (nu de alta dar are caine si de economie, amana sa il vaccineze sau sa-l deparaziteze)… Apoi, cand iau copilul inapoi, miroase tare de tot a parfum. Cum spuneam, soacra e cocheta si cand nu iese din casa e parfumata (cu niste petarde de parfumuri, ieftine si tari, cu care o da si pe fi-mea…). Azi dimineata l-a luat sa-l arate sorei ei, pe internet si cand l-am recuperate mirosea tot. Am schimbat body, l-am clatit pe par, pe maini, a iesit mirosul, dar a fost agitat toata dimineata, n-a mancat bine, n-a mai dormit… Cum ii spun, ca si asa crede ca sunt cu capul? Ea e 100% chimicale, medicamente, cosmetice, eu cat mai natural, plante, prevenire nu tratament. Si se face ca nu stie, nu a auzit ce vreau, ce cer eu, pt.copiii mei. Imi zicea ca e rosu la popou, sa-l dau cu nu stiu ce crema medicamentata. I-am zis ca-l spal acasa si- trece, ca nu dau cu chimicale copilul. Ea: da? Cum vrei tu.
Daca dupa ce am nascut natural, vine in camera si cica: ei, uite vezi, de aia am facut eu doua cezariene… Nu tu: bravo, felicitari, etc. Exact de parerea ei “avizata” aveam chef atunci.
Si am ajuns sa fac alergie cand o vad…

Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 08 Iun 2014, 2:32 am, editata de 1 ori

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Sam 07 Iun 2014, 11:53 pm

Admina a scris:Oare asa sunt doar soacrele, mamele sotilor, adica?

In mare parte, eu zic ca da. Hmmm. Cred ca si eu ajung la fel  rade , avand in vedere ca-s mama a doi baieti.

Lasand gluma la o parte, unele se mai si educa / autoeduca, altele raman sfatoase si atotstiutoare. Smile Imi dau seama ca iti este tare greu, dar incearca sa-i ignori ideile care nu-ti plac. Fa cum consideri tu si pune la dos ce nu-ti convine, mai ales ca nu da in branci sa te ajute cu bebelul. E mult mai simplu in asemenea conditii, in comparatie cu cazul in care ar fi si facut ceea ce spune.

Legat de spalat pe maini, nu ai putea sa pui un dezinfectant langa copil cu care sa se dea de cate ori intra in contact cu el? Pana una alta, nu trebuie sa faca un drum in plus la baie Smile).

Nervi de otel iti doresc si putere.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat