Ultimele subiecte
» Bluze, topuri (14)
Astazi la 5:29 pm Scris de biancs254

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 5:09 pm Scris de biancs254

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mama, copilul si bunica

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de AcidoR la data de Mar 03 Feb 2015, 1:23 pm

Alice eu sunt de parere ca respectul nu sta in dumneavoastra sau tu.  Deocamdata nu am decat o nepotica de 6 1/2 luni dar de abia astept si altii. love Am si destule defecte mai ales cand sunt obosita si aici te inteleg, dar pentru pitica ta trebuie sa faci intai o pauza si apoi sa raspunzi la ce spune sotul. scratch  Sunt convinsa ca si cu metodele spuse de Lacrisel wink o sa ajungi la o solutie buna si inca odata despre soacra nimic, nimic. peace Succes! hug
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 61
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Mar 03 Feb 2015, 1:29 pm

Ooooooo daaaaaaa, Acidor, nimic-nimic despre soacra... Si eu il las pe el sa-si dea seama cand mama lui greseste, eu nu-i spun nimic, doar ma fac ca nu inteleg si ca ii iau apararea mamei lui, si il las singurel sa-si dea seama unde greseste mama lui, ca daca i-as spune direct n-ar recunoaste!!! Smile

Ce sa facem, trebuie sa fim un pic sirete ca sa mearga o casnicie... si cum atunci cand spui DA nu ti se da cartea cu instructiuni, le invatam pe percurs Smile
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 37
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 03 Feb 2015, 5:53 pm

alice07 a scris:Am declansat o suparare maxima ca i-am zis sa nu ii zica pe numele celalat, pt ca e dovada ca o pune pe ma-sa mai presus de noi doua.
Cu asta n-ar trebui sa-ti bati capul, este ceva minor! Tu spune-i cum iti place, ei sa-i spuna invers...asta cu voie buna Smile  Timpul va stabili numele preferat(de regula, cel care i se potriveste cel mai bine)...in rest, de ce sa va luptati pentru asta?
Am avut si eu probleme de genul asta cu primii doi copii ....cu soacra, nu cu sotul, e adevarat....dar s-a rezolvat de la sine, oricat de mult a vrut dansa sa impuna celalalt nume! Mai mult, fiica mea cea mare (pe care o cheama si Ana, ca pe dansa), face alergie de-a dreptul cand ii zice asa Smile ...spre marea disperare a sus-numitei! Eu te sfatuiesc sa nu dai mare importanta la asta si sa pierzi din vedere alte lucruri, cu adevarat importante! pupi
Aaaa...si am uitat sa spun ca la ceilalti trei copii am rezolvat simplu: au cate un singur prenume! wink
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Mier 04 Feb 2015, 12:05 am

Sunteti atat de dragute! Eu iau sfaturile fiecareia dintre voi si caut sa aplic. Desi stau cu ai mei, nu prea vreau sa discut asta cu mami pt ca le pune la inima si se macina degeaba. Sigur atunci cand vom fi din nou amandoi vom gasi o cale sa ne intelegem din nou, cred ca amandoi suntem obositi si avem nevoie de un concediu pe care nu ni l-am mai permis de vreo 2 ani si nici iesiri, ba pt ca eram eu gravi, ba ca e pitica... acum ma simt mult mai bine datorita voua! Mi-a mai trecut inversunarea si caut sa fiu zen, cat pot! Sa fiti sanatoase si fiecareia tot ce va doriti! Multumesc din suflet!
L.e: Lacrisel, esti pe lungimea mea de unda! Asta cu Swot e chiar o chestie de analiza profunda, dar odata facuta bine... sa te tii. Multumesc pt sfaturile detaliate... vreau si eu prietena psiholog! :*
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Mier 04 Feb 2015, 9:59 am

Eu pe-a mea n-o dau!!!! love

In rest, fii optimista si cu zambetul pe buze se rezolva toate! Bafta!
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 04 Feb 2015, 10:11 am

alice07 a scris: nu prea vreau sa discut asta cu mami pt ca le pune la inima si se macina degeaba.

Ai dreptate. Eu am facut greseala sa-i spun mamei mele lucrurile urate pe care mi le-a spus soacra. S-a suparat f tare, mai ales cand a auzit ca mi-a spus ca eu nu-i ajung ei nici la unghia de la degetul mic de la picior. Mi-a spus ca nimeni nu are voie sa se poarte si sa vorbeasca asa cu copilul altuia. Ea se poarta frumos cu copilul ei asa ca si ea ar trebui sa faca la fel. In supararea ei i-a spus si lui tata, l-a mai necajit si pe el.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 04 Feb 2015, 10:20 am

alice07 a scris:cred ca amandoi suntem obositi si avem nevoie de un concediu pe care nu ni l-am mai permis de vreo 2 ani si nici iesiri, ba pt ca eram eu gravi, ba ca e pitica...

Aici te contrazic.Eu am mers la mar Felix si la mare gravida in 7 luni si doar eu am condus si cu baiat de 1 an cu noi.
Cand baiatul avea 6 saptamani am plecat la Iasi tot eu la volan.
A avea copilul mic sau a fi gravida nu e o scuza de a nu pleca in concediu sau de a iesi undeva.
Si acum plecam oriunde cu ambii copiii dupa noi.
Mai ales daca conduce el e si mai simplu ,copilul e in cosulet/scaunelul lui in masina.
Iar cand baiatul meu era mic il luam peste tot dupa mine singura fiind,cu dacia, el in scaunelul lui apoi il puneam in caruciorul care statea numai in portbagaj cand plecam .Bafta in toate tact si calm.
Da asa e nu te iei tu in gura cu soacra sau s-o vorbesti de rau in fata lui.
Doar ii dai indicii sai ii arati sa se convinga singur.
Si eu tot asa procedez. wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 04 Feb 2015, 10:41 am

Lacrisel nu stiu cine e prietena ta, dar eu te-am banuit pe tine sa fii o buna psiholoaga, si nu e musai sa ai studii!! Dragelor, toate la tinerete am fost si suntem fara experienta, important este ca vedem si invatam sa trecem mai departe.

Soacra mea a batut cu pumnul in masa ca ea vrea sa ne vada divortati si ca el, baiatul ei e un prost daca nu divorteaza. Personal cred ca si acum regreta ce i-a iesit din gura. In primul rand si-a lovit propriul copil si apoi pe mine. Daca el a gresit si a facut o alegere nu tocmai potrivita, asta nu inseamna ca e prost! Noi suntem la a doua casnicie, el a divortat eu vaduva.
Sotul meu este foarte influentabil, si chiar are impresia ca ai lui au tot timpul dreptate desi uneori recunoaste ca daca ai lui, mai ales tatal ar fi facut un pic mai mult....dar ma rog asa au fost vremurile.

Alice, tot timpul culegem si imprumutam din mediul in care stam, probabil si tu chiar asta faci, locuiesti cu ai tai si vezi la ei armonie, obligat ca asta iti doresti si tu. Dar nu uita ca sotul tau vine din alt mediu care obligat a fost diferit decat al tau. Deci nu te astepta de la el sa actioneze ca tine pentru ca nu stie, are nevoie de timp si experienta sa invete. Nu ii tin partea deloc, insa sa ajunga la ce doresti tu, clar ii trebuie si un profesor, iar acela esti tu!
Poate daca ai scoate in evidenta calitatile soacrei tale fix in momentul in care ea greseste l-ai face pe sot sa realizeze ca nici ea nu e usa de biserica. Ca mai toate mamele, are parti bune si rele.
Ce a scis Acidor?? Ca nici ea nu e perfecta!! Si ea face greseli! Desi sincer noi o placem la nebunie. Si stii pentru ce?? Ca a zis ca nu ii este greu sa recunoasca ca a gresit si sa isi ceara scuze! kiss kiss kiss kiss
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Mier 04 Feb 2015, 10:48 am

Lacrisel, iti doresc mult succes in toate si mai ales calm, rabdare si intelepciune sa le treci pe toate. E greu cu copil mic, care te solicita permanent, mai ales ca tu esti mama. Dar incearca sa ajungi la sufletul sotului tau, pe care tu l-ai iubit asa mamos cum e. Sigur ca si pe mine ma uimeste atitudinea lui, in special cea cu dormitul cu mama chiar si acum, dar asta se poate dezvata. Si eu am un baietel tare mamos (amandoi sunt, dar cel mare este foarte mamos) si ma tot gandesc sa nu ramana asa exagerat si cand o fi mare, mai ales ca-i dau mereu sansa sa invete despre responsabilitate si independenta.

In alta ordine de idei, si eu va multumesc dragelor pt toate ideile si pildele de viata de cuplu, desi nu am probleme, dar impulsivitatea mea dauneaza. Iar baietii/barbatii sunt prin structura lor total diferiti de fete/femei. Remarc asta si la copiii mei.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Mier 04 Feb 2015, 11:06 am

Cand am vazut ce probleme se dezbat aici , mi-am amintit ceva ce am citit candva si mi-a placut ! Evident , adaptam situatiilor de fata !

"Pentru nici un tata , iubitul fetei lui nu este suficient de bun pentru fata lui !"

wink wink wink

Sunt sigura ca toti cei care suntem parinti de copii ceva mai mari am cârcotit la adresa iubitului/iubitei copilului . wink  Dar.... ne-a trecut ! Spre fericirea comuna !
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1077
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dialuise la data de Mier 04 Feb 2015, 6:09 pm

Buna ziua . Am inceput sa citesc ieri de curiozitate (vreo 2 ceasuri  rade ) si am terminat azi dupa alte 2 Merci
Interesant ce scrieti voi aici. Eu am o singura fetita de 5 ani jumate si am crescut-o singura cu sotul. In primul an nici n-am iesit din curte, stateam tot timpul cu ea. Nu recomand nimanui, ajungi "sa te urci pe pereti". Nu ieseam in primul rand din cauza sotului care avea impresia ca e ingrozitor de greu sa iesi cu un bebe. Mi-am dorit s-o cresc singura pentru ca asa consider eu ca e normal, e datoria noastra de parinti. Socrii vroiau s-o ia la ei si noi sa mergem s-o vedem in wek-end pana incepe scoala. Pentru mine asta e lipsa de responsabilitate si un inceput de viata nefiresc pentru copil care creste cu impresia ca bunicii sunt parinti , iar parintii musafiri draguti. In privinta mamei, imi stia ideile si le-a respectat love . Dupa primul an am inceput sa mai "socializam" si noi putin, dar numai dupa cateva crize facute de mine. Culmea era ca am un copil care nu a plans niciodata cand am plecat de acasa, foarte cuminte si ascultatoare. Abia la 3 ani am lasat-o prima data la mama 3 zile si 2 nopti, in care eu stateam cu sufletul la gura, oare cum se adapteaza puiul meu ? A fost ca de obicei foarte cuminte, oricum ii facusem pregatirea psihologica cu muult timp inainte. Cred ca doar pentru mine a fost greu. La socrii am vrut sa o lasam o zi si am fost refuzati zid Ne doream o zi libera sa fim doar noi 2, dar am fost imediat criticati, de ziceai ca vrem sa abandonam bietul copil (pe care , altfel , l-ar fi crescut ei singuri vreo 5 ani, nu ?). In fine, una peste alta sunt multumita ca am reusit si reusim in continuare sa o crestem singuri fara ajutorul bunicilor asa cum vrem noi si fara discutii cu parintii nostri. La bunici mergem in vizita si atat. Si asa e timp destul de observatii si reprosuri vizavi de cresterea/educatia ei. Banuiesc ca e inevitabil. Fiecare are ideile lui despre cum e bine sa cresti un copil. Exista aici macar o persoana care sa nu fi criticat macar in gand maniera de a fi parinte a altcuiva? Nu cred.
Pentru cele care isi doresc mai mult ajutor din partea parintilor, vreau sa va povestesc un caz. Am cunoscut o familie, mama, fiica, ginere si nepot. Mama divortase cand fata era foarte mica si a crescut-o singura, bineinteles (fiind in Franta) lasand-o la gradinita, scoala la program prelungit ca sa poata munci. Fata a crescut si ii reproseaza mamei ca a fost absenta, asa ca acum ar fi cazul sa compenseze, ingrijind nepotul, altfel nu are ce cauta in casa ei si nu o sa-si mai vada nepotul. Prin urmare mama, dupa o viata de munca, se conformeaza si .... trece din nou la munca! Concret pleaca la ora 7 dimineata de acasa, face 50 min cu autobul pana la apartamentul fetei (cumparat cu banii din vanzarea apartamentului mamei, care acum sta cu chirie), ingrijeste, educa nepotelul de la 6 luni pana in prezent (3 anisori), spala calca, gateste pana cand vin "copiii" acasa de la servici, sport, cina, etc, aproximativ la orele 20. Imi povestea speriata ca nu cumva sa spun ceva fetei, cum au venit intr-o seara la ora 22 si ea a alergat sa prinda ultimul autobuz, cand si fata si ginerele au cate o masina fiecare. A gasit si mama dupa ani de singuratate un partener, insa se inteaba cat o sa reziste cu programul ei. Si apoi, cand ajunge seara acasa, incearca sa mai faca ceva si pentru menajul lor, dupa cat o mai tin puterile.
Imi iubesc copilul mai mult decat orice, dar imi doresc sa ajunga sa fie un parinte adevarat cu norma intreaga. Iar eu sa fiu o bunica fericita ca am reusit sa cresc un om responsabil si sa-l ajut cand are nevoie; dar asta neinsemnand un serviciu la care sa pontez zilnic, sa slugaresc, si sa fiu criticata, dupa o zi de munca si griji!
Datoria de parinte mi-am asumat-o si o indeplinesc fata de copilul meu. Dupa o viata de munca acasa si la serviciu (unde de multe ori am fost si ma duc cu tot cu copil), consider ca la pensie am dreptul sa imi petrec viata asa cum doresc eu si nu cum imi dicteaza copilul . Daca ajung totusi parinte in locul copilului meu, spun cu mana pe suflet ca am esuat in meseria de parinte.
Sper sa nu va suparati pe mine, dar as vrea sa va ganditi ca daca acum aveti impresia ca nu reusiti sa faceti fata, oare cata putere de munca, si rabdare veti castiga peste 20 de ani, cand copii o sa aiba impresia ca nu aveti alta treaba si datorie decat sa-i ajutati pe ei ?
kiss
dialuise
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 47
Localizare : Saint Laurent du var
Data de inscriere : 19/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Mier 04 Feb 2015, 8:12 pm

Dragele mele,
Alice, fetele au fost foarte dragute si au ti-am dat o gramada de sfaturi pertinente, puse in cuvinte potrivite. Doar un lucru vreau sa spun - pe cat este posibil, nu trebuie sa privam copilul de dreptul lui de a petrece timp cu bunicii, fie ea si soacra cu idei total opuse de ale noastre.
Acum trei ani am inceput serviciu cand fetita mea avea 12 luni si am plans, m-am zbatut, am scris pe forum dupa ajutor pentru ca nu-mi placeau unele lucruri (le uram!) ce le facea soacra. Situatia s-a schimbat in bine in familia noastra, mi-as permite acum o bona sa o ia de la gradi sau sa o ingrijeasca in zilele cand e bolnava, dar nu recurg la varianta asta pentru ca bunica o iubeste pe nepoata ei. Ii zic intruna de tot felul de chestii (lu soacra-mea), mai rabufnesc acasa, dar in fiecare zi copiul ajunge cel putin o ora la bunici. E drept, am un aliat de nadejde - sotul meu.

Insa situatia la tine e mai complicata, pentru ca din cate am inteles una din variante e ca soacra sa stea la voi. De ce nu incerci varinta de mijloc? Sa o duci la cresa ( iarasi problematic, doar o cresa particulara primeste un copil asa mic ca al tau) si sa ii faci o invitatie de viitor: cand copilul o fi bolnav, cand va fi nevoie, sa vina la voi la cerere. In modul acesta poti testa terenul.
Si o sa mai spun ceva, cu riscul de te supara pe mine: chiar daca la parintii tai e armonie, ai stat la distanta de sotul tau.. spuneai ca vine in weekend la voi. Asta v-a departat probabil. Punete-te in locul lui: pana acum, parintii tai au "facut legea" (intelegi ce vreau sa zic - in casa lor, in mediul lor etc)... de ce nu ar avea si mama lui aceleasi prerogative?
Asa ca pune-te pe muls  rade . Fa rezerva de lapte pt 2-3 zile, pune-l la congelatorul din casa parintilor tai si ia-ti sotul intr-o mica vacanta. Crede-ma, apoi va fi foarte greu. Perioada in care te intorci la lucru e foarte solicitanta si inainte se impune o mica escapada. Ce va fi mai departe in casnicia ta , doar voi puteti decide. Dar cred cu tarie ca uneori, de dragul copiului si al familiei, trebuie sa pui sotul pe primul plan si locul unei sotii sa fie langa sotul ei, macar pentru un weekend prelungit  love
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 05 Feb 2015, 11:36 am

Dia luise, no ofence, ce cresti, aia ai!! Suna dur dar cand iti asumi sa mergi la serviciu trebuie sa ii explici copilului de ce vrei asta!! Asta e doar un caz si nu e ok sa il generalizam sau sa il luam ca model!!

Eu platesc scolile copiilor mei, zeci de mii de dolari, lucru care nu cred ca mi-ar permite sa stau acasa, insa copii stiu asta, cel mic sta singur acasa pana vine mama de la serviciu dar ma intreaba mama mai avem bani sa imi iei si mie un joc? Sunt multe de discutat si fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el. Daca tu ai stat acasa sa iti cresti copilul probabil iti permiti si este strict decizia ta. Se pare ca Alice nu are aceleasi optiuni !
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de dialuise la data de Joi 05 Feb 2015, 7:55 pm

Nu, nu stau acasa! Muncesc si eu si sotul. Dupa cum am si spus, de multe ori am luat fata cu mine la serviciu, plimbata cu autobuzul aproape 2 ore dus-intors, schimbat ture cu colegii, cereri facute pentru ture inverse cu sotul, solutii de ultim moment ( in caz de boala, zile libere la scoala de care nu aveam habar), apelat la cunostiinte, prieteni, bone, in ultima instanta: zile libere, concediu sau medical. Se poate, nu e absolut de loc usor, de multe ori am intrat in panica, dar se poate .
dialuise
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Joi 05 Feb 2015, 9:05 pm

Dialuise fata merge la gradi?
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dialuise la data de Vin 06 Feb 2015, 4:11 pm

Da, e in grupa mare acum .
dialuise
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 06 Feb 2015, 8:00 pm

dialuise a scris:Eu am o singura fetita de 5 ani jumate si am crescut-o singura cu sotul. In primul an nici n-am iesit din curte, stateam tot timpul cu ea. Nu recomand nimanui, ajungi "sa te urci pe pereti". Nu ieseam in primul rand din cauza sotului care avea impresia ca e ingrozitor de greu sa iesi cu un bebe.
Daca ajung totusi parinte in locul copilului meu, spun cu mana pe suflet ca am esuat in meseria de parinte.
Sper sa nu va suparati pe mine, dar as vrea sa va ganditi ca daca acum aveti impresia ca nu reusiti sa faceti fata, oare cata putere de munca, si rabdare veti castiga peste 20 de ani, cand copii o sa aiba impresia ca nu aveti alta treaba si datorie decat sa-i ajutati pe ei ?
kiss
Dialuise, e parerea ta si o respect. Dar nu sunt de acord cu punctul tau de vedere.
In primul rand bebelusii nu sunt de spuma, daca ii scoti din casa/ curte, nu se topesc. E normal sa intre in contact cu oameni, cu societatea, cu microbii (de ce nu, pentru imunitate) de mici. Un an de zile sa stai intre 4 pereti si intre 4 garduri, nu mi se pare ok, nici pt. psihicul tau ca parinte, dar nici pentru copil, care trebuie sa vada si alti oameni, miscare, zgomote, le dezvolta altfel perceptia asupra lumii.
Legat de bunici, de ce vezi ca pe o corvoada, cresterea unui copil? Asa ti s-a parut? Bunicii mei m-au crescut cu drag si m-au "furat" de la parinti. Bunica era casnica si bunicul pensionat cand m-am nascut eu, au cumparat o casuta cu curte langa oras si a fost o placere sa ma creasca acolo. Li s-o fi parut greu uneori, dar si frumos, pentru ca, incredibil, dar bunicii isi pot iubi nepotii, nu o fac doar din constrangerea copiilor lor. Apoi parintii mei, cand a mai crescut fata mea, au facut la fel. Si-au petrecut verile in aceiasi curte cu nepoata lor si a fost sanatate curata pentru ea, joaca, mancare sanatoasa si o mare bucurie pentru ei. Au mers impreuna in concedii, in vacante si s-au distrat. Se mai plangeau uneori, dar mai mult in gluma, "scoteau ochii". Insa o iubesc enorm si nu era considerata "meserie" ingrijirea ei. Ingrijirea unui copil vine cu ceva efort, dar si cu mult ras, joaca, gadilat, povesti, plimbari, distractie. Asta ii tine tineri, ii tine "in priza" si le da un scop in viata.
Preferi bunicii blazati, care se muta de pe o canapea pe alta, ies cu un caine la plimbare 30 de minute dimineata si seara si pana la piata? Daaaa! Daca ar avea bani si chef sa merga sa viziteze lumea, la varsta a III-a, sunt de acord. Dar altfel ce sa faci la pensie? Sa joci sah cu vecinii de dimineata pana seara?
zid
"Dupa cum am si spus, de multe ori am luat fata cu mine la serviciu, plimbata cu autobuzul aproape 2 ore dus-intors, schimbat ture cu colegii, cereri facute pentru ture inverse cu sotul, solutii de ultim moment ( in caz de boala, zile libere la scoala de care nu aveam habar), apelat la cunostiinte, prieteni, bone, in ultima instanta: zile libere, concediu sau medical. Se poate, nu e absolut de loc usor, de multe ori am intrat in panica, dar se poate ."
Poate ca e cam mult sa chinui copilul 2 ore sa faca naveta. Nu stiu situatia ta, nu imi permit sa dau sfaturi. Dar poate la bunici ar avea o activitate distractiva in acele 2 ore pierdute pe drum.
Normal, despinde de bunici. Unii sunt prea comozi sa isi creasca nepotii, prefera sa stea la tv in liniste. Dar poate unora le vine cheful sa fie bunici full-time, daca ii lasi.
Si alta chestie care ma mira, pentru ca avem prieteni care fac asa. Copiii lor nu au dormit in viata lor in alta parte decat acasa sau in concedii, fiind cu parintii. Acestora le e frica sa ii lase cu bunicii, la ei acasa, chiar si pentru o noapte. Sau au incercat si urla copiii, vor acasa. zid Suntem animalute sociale, eram crescuti in grup in comuna primitiva, de toate femeile si cu toti copiii, la gramada. Ce s-a intamplat de ne tinem copiii sechestrati si nu-i lasam din mana, nici macar cu bunicii, cei care, de bine, de rau, ne-au crescut pe noi...

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Sam 07 Feb 2015, 4:00 pm

Mare dreptate aveti, fetelor, chiar si daca vreti sa ma criticati, eu le iau drept critici constructive. O singura lamurire, Magda. Cand eram gravi sotul a fot hiper protector, cam ceva cu drobul de sare. La fel si acum cu fetita. Anul trecut si anul celalalt nu prea am putut merge in concediu mai mult pt ca am vandut garsoniera si imediat am construit casa. De aceea, am fost blocati si dpdv buget si apoi ca prezenta acolo, acum incercam sa finalizam interiorul, e plin de praf si cam greu cu bebe de locuit.
Va multumesc pt ca m-ati ajutat sa ma calmez.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Sam 07 Feb 2015, 7:20 pm

Dialuise, poate serviciu ti-a permis sa iti iei copilul cu tine, desi eu una as fi preferat sa chinui o bunica decat un copil 2 ore pe autobus dus si alte doua intors doar de dragul unei ambitii....
Eu lucrez intr-un casino unde copii pana in 18 ani NU au voie. Cum sa vina un angajat din cei 120 pe care ii am cu copilul la serviciu??? Sau eu??? He, heeee!! Uite ca nu toate sunt la fel! Si banui ca sunt multe fete care la fel, lucreaza intr-o organizatie unde nu isi poate lua copilul, are nevoie de concentrare etc.
Sunt multe de spus, da nu e usor, cine a zis??

Alice ma bucur ca te-ai mai linistit, poate asa iti mai vin idei si mai pui unele lucruri la punct. Sper sa iei o decizie corecta pentru tine si copilul si familia ta! kiss
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Lun 16 Feb 2015, 12:25 pm

Fetelor, am intrat putin pe forum. O sa vina soacra, nu incape discutie de alternativa. Am inceput sa ii povestesc fetitei ca va sta cu cealalta bunica si ca o rog sa fie cuminte si intelegatoare. Imi dau seama ca de fapt eu ma agat de ea si mai degraba la mine ar fi vb de anxietate de separare... cred ca intelegeti toate. Imi cer scuze ca nu am putut raspunde fiecareia.
Referitor la re-apropierea de sotul meu, voi incerca sa fac si asta, stiu ca el tb sa isi recastige locul, dar cred ca intelege pt moment ca tb sa fiu un pic mai mult langa fata. Am sa va mai scriu dupa ce incep serviciul, in max o luna, si voi incerca sa fiu obiectiva. Sunt si f pretentioasa si de aici si rautacioasa, v-am zis ca si eu sunt dificila...
Va doresc tuturor sa va fie bine si sa ne re-auzim cu bine! Multumesc pt ca imi sunteti alaturi!
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR la data de Lun 16 Feb 2015, 3:37 pm

Alice urmeaza o perioada dificila pentru toti, dar cu un pic de efort o s-o depasiti. Iti doresc putere si rabdare ca sa fie totul bine si cand mai ai un pic de timp mai scrie aici.
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 61
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 17 Feb 2015, 2:53 pm

Fiecare e dificil in felul lui Alice. Daca e sa iti spun asa...cea mai nesuferita persoana pe care o cunosc sunt eu!!! Si mai am o vorba, nu esti placut de toti, nu poti sa placi pe toata lumea. Dar atata vreme cat exista respect si toleranta eu zic ca lucrurile merg bine!!!
Mult succes in toate!!!
Da e adevarat ca trebuie sa fii pe langa copil dar nu uita ca si el are rolul lui, deci nu il neglija!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 01 Aug 2016, 5:32 pm

Eu nu mai pot cu bunicile astea... Cand nu-i au, plang dupa ei, cand ii au, se plang ca nu mai pot... Nu mai pot nici eu cu ele si nici ele cu mine. rade
A fost mama la noi si nu isi gasea locul in casa, cerea sa plecam sa calatorim, ca n-a venit sa stea in casa atata. Am plecat de doua ori si de ambele dati se plangea ca e greu, ca nu-i trebuia ei, ca trebuia sa o lasam acasa.
Soacra, mai rau, nu iese din casa decat pana la 1-2 magazine, intr-o saptamana. Isi "plimba" cainele fix in fata casei, nici nu traverseaza cu ea si cand are copiii, nu ii scoate afara, ca trebuie sa stea dupa ei... Ne-am inteles o perioada cu mancarea, cumpara organic si imi atragea atentia: uite ce ii dau, vezi? Acum iar ii umfla de sucuri din concentrate, biscuiti inainte de masa si pizza congelata.
Apoi problema oalei... inca nu e 100% invatat cel mic si trebuie sa-i aducem aminte, dar ai mei nu-l puneau ca e prea greu, face prin casa si soacra, la ea acasa, normal ca nu vrea "accidente" si cand sta cateva ore la ea, se intoarce si face in chiloti, ca ii pune scutec cum i-l dau.
Ce nu inteleg e ca bunicii nostri, ai mei si ai sotului, ne-au cam crescut, mai ales verile si diminetile, cand erau ei la munca. De ce plang dupa copii, dar cand ii primesc fac tot cum vor ele sau se plang ca le doare, ca le inteapa, ca nu mai pot?

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Lun 01 Aug 2016, 10:23 pm

Pai presupun ca vei afla raspunsul cand vei deveni bunica!
La fel nu intelegeam multe lucruri pana nu am devenit mame!
...Imbatranim si e mai greu sa facem ce faceam la tinerete....ne e dor de copii, de nepoti..dar cand vin, micul nostru echilibru se strica...
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4028
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 02 Aug 2016, 2:31 pm

Da, clar o sa invatam atunci. Pe noi mine nu m-au crescut bunicii, eu am crescut cu pisica. La 3 ani jumatate, ma duceam singura la gradinita din sat. Nu pot sa spun ca a fost usor, tin minte ca ma temeam pe drum de un baietel, ma rog, amintiri. DAR eu nu am fost nici la inmormantare la bunici, asa de apropiati am fost Smile)) asta sa luati aminte bunicilor!

De ex copii mei nu simt pentru bunici mare lucru, pentru ele, ca ei au murit de 7 ani, cel mic nici nu i-a prins. Si la fel, daca se intampla ceva cu ele nu au nici o mila sa zic asa. Nici pe ei nu i-as duce la inmormantarea lor, desi sunt parintii nostri.

Si eu la randul meu, nu stiu daca o sa-i ajut cu nepotii, este mai bine sa si-i creasca singuri. Si eu ma uitam, chiar in dimineata asta, cati bunici ies cu nepotii lor. Ai mei copii nu au avut aceasta placere, dar, ma bucur ca am putut noi parintii sa le acordam atentie si sa-i educam cum ne dorim noi. Desi nu ne iese mereu rade asta este!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos