Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mama, copilul si bunica

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de alice07 la data de Dum 01 Feb 2015, 1:36 am

Buna seara...la mezul noptii. Va rog sa ma primiti printre voi, cu scuza ca nu am putut sa citesc tot din urma. Pitica mea merge de-a busilea, nu mai sta pe spate cuminte sa citeasca mami pe telefon toata ziua. Un scurt rezumat despre mine: am fetita de 9 luni jumate, stau la parinti pt ca avem casa nou construita si mai amenajam cat e posibil pana in martie cand revin eu la serviciu. Sunt la vreo 100 de km de casa si sotul vine in weekend la noi. Aproape opusul meu, ca mod de a privi viata, ca abordare a multor situatii. Aici ar trebui sa continuu cu: dar noi ne potrivim, ne iubim. Nu am cum, pt ca nu mai simt asa. Nu stiu sa spun cat e de aiurea, dar nici bine nu ma simt, noi suntem ca doi rivali, de cele mai multe ori. Si totusi, acum am mai construit o casa si avem o fetita minunata.
Acum sunt on topic. Inca de cand am nascut-o, cu cateva intreruperi in care am fost acasa, am stat cu fetita la ai mei. Pt ajutor, dar si pt ca aici casa are tot ce e nevoie, la noi era mai greu pt ca mai lipseste cate ceva. Ma bucur ca stau aici pt ca sunt linistita, mai ales ca e echilibru si armonie si sunt convinsa ca asta ii ajuta mult iubitei mele mai tarziu. Toata ziua ii cantam toti,ai mei sunt amandoi cadre didactice si cam stiu cum sa se poarte.
Numai ca, asa cum ziceam, in martie revin la serviciu. Prima idee era sa o las pe fata in continuare aici, dar o alaptez si nu vreau sa o intarc asa repede. Apoi si faptul ca era f departe de mine ma ingrozea. Asa ca, ideea nr 2 a fost sa vina soacra sa locuiasca cu noi, cel putin 3 luni pana ia mami vacanta.
Asta ar fi idealul ,pt ca am fata langa mine,dar... cum sa ma bucur ca vine pe capul meu, eu nefiind obisnuita sa locuiesc decat cu sotul ? Si mai rau pt mine e ca ea e o vaicaroasa ,panicoasa si ancorata in trecut...ideea ca imi creste copilul ma innebuneste. Fata nu e obisnuita decat cu ton normal si calm,ori ea are o voce stridenta si vb tare... de Craciun cand au venit in vizita a inceput sa zgaltaie copilul ca incepuse sa maraie la ea in brate, uitandu-se dupa mine. Si sotul insista sa o tina ,ca de, ii era drag lu' mamaie...
Mai am un stres... fata are 2 nume si ea insista sa ii spuna pe celalalt pt ca ii aduce aminte de ma-sa. Eu iau foc, pt ca i-am zis ca am decis si toti ii spunem pe primul nume. Azi am avut discutii cu sotul ca vai, fata seamana cu ma-sa mare respectiva, ca e ambitioasa. Dar amandoi suntem asa. I-am zis ca am obosit sa o tot mentioneze, o fi avut o viats grea, dar am viata mea si nu sunt obligata sa imi strig fata pe numele purtat de ea, doar pt ca le aminteste lor. Imi cer scuze pt cele care va amintiti cu drag de bunici si puneti numele lor...dar consider ca fiecare e cu timpul sau.
Ma irita ca soacra traieste in trecut si imi tot relateaza povesti de atunci. Ass ca, am dreptate sa am inima stransa cat va sta cu fata? Ea in fata e numai lapte si miere, impaciuitoare si ma sprijina mai ales pe mine, dar am prins-o cu falsitatea. Plus ca aduce o energie negativa in casa, ea toata viata si-a petrecut-o in certuri, socrul are ciroza (nu intamplator, la cata ura si resebtiment are) si ea e un fel de asistenta pt el. Obisnuit sa i se puna masa, sa ii dea pastilele la indemana, sa planga si sa se vaite.
Ea daca vine, il lasa pe el singur la tara, dar am sentimentul ca daca o sa planga nitel, il convinge pe sot sa vina si tataie. Asta e cea mai mare temere...pt ca astia si fi-su se cearta 75% din timp. Iar eu nu vreau asta pt copil,vreau sa creasca in armonie, echilibru...
Am scris cam mult, mi-am permis sa ma descarc aici, dar am nevoie de incurajari de la voi, desi sunt optimista si pozitiva de fel ...
Multumesc pt ca existati!
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 37
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 01 Feb 2015, 6:57 am

Alice07, mai bine o lasi la ai tai si te duci si o iei vineri si o duci duminica! (eu asa am facut pana i-am dus la camin...nu a fost usor, dar a fost solutia aleasa de noi, plus concedii medicale luate de mine....) Chiar daca este greu, 100 Km nu sunt o mie....sunt la o ora jumatate maxim 2, in functie de trafic. Ai motiv ca socrul e bolnav si o poate imbolnavi pe fiica ta si .... trebuie sa ai liniste pentru fiica ta si pentru voi! Am ascultat cred la o emisiune de radio, ceva legat de subiectul divort si soacre. Mi-a ramas o intrebare in cap: " Tu ce soacra ai: de genul care vine pe nepusa masa si vrea sa intre si in dormitorul vostru?"....raspunsurile primite de la diversi ascultatori (ei si ele) au confirmat ca daca ai o soacra care vine pe la ora 22, in trecere, sa lase mancarea preferata "odorului" mai bine liniste! Concluziile sunt greu de tras, dar uneori fermitatea si claritatea in raspuns, te scutesc de situatii ambigue, care iti macina energia si sufletul! Parerea mea! Merci
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4028
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 01 Feb 2015, 9:11 am

Daca aduci soacra despre care povestesti, ti-ai dat foc la valiza! Cauta orice alta solutie!SI...este musai sa reincepi serviciul acum? Nu poti amana asta, chiar daca presupune niste sacrificii? Spun asta fiindca stiu cat de important este pentru un copil mic sa aiba persoane pozitive in jur, mai cu seama MAMA! In conditiile pe care le-ai descris, absenta ta poate aduce mai multe prejudicii decat poti estima acum! De crescut, copiii cresc oricum, este o lege a firii...dar nu pare ca "oricum" te multumeste! hug pupi
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 01 Feb 2015, 9:42 am

Alice, sper din tot sufletul sa te simti mai bine dupa ce ai ''rasuflat'' aici un pic!
Personal ambii copii ai mei poarta numele bunicilor. Si fata si baiatul. Dar asta nu da dreptul nimanui de a alege cum sa fie strigati! Eu am ales, nici macar sotului nu i-am dat timp, a trebuit sa spuna ca mine, ambii!
Imi aduc aminte ca am trecut si eu cu primul socru prin asa ceva. Pe fiica-mea o cheama Sandra-Nicoleta. Socrul voia sa o strige Ruxandra sau Ruxi, e nascuta si de Rusalii!!! Iar rudele sotului intrebau daca e Alexandra. Am fost ferma si un pic rautacioasa as zice si s-au potolit spiritele. Cand am ajuns la a doua soacra la fel, o striga Alexandra pe fiica-mea desi ea sustinea ca nu o cheama asa, Ba sotul mai si zicea ca vine de la Alexandra. Pana m-am enervat si le-am pus certificatul de nastere sub nas si i-am rugat pe amandoi sa o strige cum o cheama in certificat!
Cu cel mic nu am avut probleme, il cheama Alexandru-Ioan si il strigam Alex, uneori eu il mai strig Alexander sau Andru!
Tot ce vreau sa iti spun e ca sa il rogi si pe sotul tau sa insiste asupra numelui sa ramana acelasi pe motiv ca ametiti copilul!!
Cat despre soacra as zice daca vrei sa te legi la cap fara sa te doara..... Si nu uita ca e si casa fiului ei, o data intrata....cu greu o mai dai afara!!! Mai ales daca o sa aibe confort. Sincer nu vreau sa te vad sluga in casa ta!

Eu sunt de acord sa iti ajuti parintii, sau sa te ajute, mai ales, dar in limita in care tu poti si vrei sa accepti!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Dum 01 Feb 2015, 9:53 am

Piciul... am discutat cu mami, e educatoare si tb sa plece la gradi 4 h. Pb ar fi ca fata nu e obisnuita fara mine mult timp, dar mai ales ca e neintarcata... am zis sa accept solutia cu soacra pana ia mami vacanta, iar la toamna sa o ia mami cu ea la gradi... A, pai nu am zis ca a avut si soacra hepatita B sau C, aceea care cere interferon. Deci tb avut grija in preajma copilului, in schimb ea insista sa o pupe la pasarica...
Nu m-ar mira sa ajunga la separare si sa stea cu maica-sa. Pt el ea e o eroina,nu s-a detasat de ea.
Ce sa zic, sunt nerabdatoare sa vad cum va fi. Eu am inceput sa ii povestec fetei ca voi merge la serv si o sa stea cu soacra, ca nu o sa mai primeasca toata ziua laptic. Sper sa se adapteze repede, si eu la fel. Cred ca daca vine cuo saptamana inainte sa incep serviciul, e destul sa se acomodeze, nu? Nu mi-ar conveni mai devreme.
Inca o data, multumesc pt ca am cu cine schimba pareri, obiective. Am si surorile si pe mami, dar ele imi tin mie partea...
L.e.: acum am vazut ca mi-ati scris Danniela si Aurishta...va multumesc. Si sunt de acord ca soacra asteapta sa scape de socru sa stea linistita la noi. Oricum sotul abia asteapta sa o aduca. V-am zis ca si acum i sebpare normal sa doarma cu ea? De drag, nu din lipsa de spatiu. I-am zis ca daca vrea sa doarma cu ea pe timpul cat sta la noi, sa isi ia gandul de la mine...
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 01 Feb 2015, 10:48 am

Alice stiu ca eu m-am luat de tine cand ai scris ca vei lasa fata la parinti. Dar decat sa iti aduci soacra , care din cate spui e mai mult o rivala decat o a doua mama, mai bine prima varianta. Dar inteleg ca mama ta inca lucreaza si nu are cum sa te ajute pana ia vacanta. Dar de ce nu o dai la cresa pana va putea mama ta sa te ajute? Vacantele sunt singura mare problema, dar mama ta fiind cadru didactic, ai aceasta problema rezolvata.
Era poate mai usor sa accepti varianta cu soacra daca il aveai pe sotul tau de partea ta si te sustinea, dar din cate spui vei fi singura impotriva tuturor. 3 luni de zile poti spune ca nu e mult, dar in astea 3 luni se pot produce daune ireparabile, ma refer in special la relatia ta cu sotul tau.

edit: tu ai dreptul legal sa mai stai acasa cu copilul, angajatorul e obligat sa accepte asta. Poti sa mai stai macar pana vine vacanta si va putea mama ta sa te ajute. Dar ma gandesc ca vrei sa te intorci mai repede pt a primi acea prima. Dar punand in balanta, trebuie sa te gandesti daca merita.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR la data de Dum 01 Feb 2015, 11:55 am

Alice, am citit si nu-mi vine sa cred. Vorbesc in calitate de bunica paterna, care acum ma aflu la aprox 12 000 km departare de Romania. Am preluat nepotica la 4 luni, acum are 6 1/2, cu putin alint din partea parintilor. Mami a inceput serviciul, inca alapteaza, pleaca cam pe la 10 si vine la 18-19, deci aproape toata ziua este cu mine. De comun acord am stabilit un program pentru cea mica si in general a fost respectat de toti. Vazand cum se dezvolta si cum reactioneaza, mami a inceput sa adopte ea din tacticile mele. Eu peste 3 saptamani plec si urmeaza bunica materna la rand. Am vazut ca nora ii tot explica cum procedez eu si doreste ca si ea sa faca la fel ca acum cea mica adoarme singura nu mai vrea leganata si dansata. Ma tot intreaba ce cred ca mai trebuie sa-i dam de mancare si cum sa procedam si nu o face numai de politete, ca apoi chiar tine cont de sugestiile mele.  Nu vreau sa dau fiu cea mai importanta persoana de langa nepotica, asa ca seara cu amandoi parintii stau la vorba si le spun cum s-a desfasurat ziua, cu amanunte ca sa nu piarda mai nimic din dezvoltarea bebelinei. I-am anuntat cand i-au iesit dintisorii si le-am trimis repede o poza unde normal ca nu se vedea nimic, dar seara au venit si s-au convins singuri ... s.a. Am spus ca nu doresc sa suplinesc un parinte, rolul meu e de bunica cat e nevoie de mine si daca cumva incep sa incurc fara nici o suparare ma urc in avion si gata, fara resentimente. Seara, de 2-3 ori pe saptamana, le trimit pe fete in intimpinarea tatalui spunandu-le ca sunt obosita si nu ies la masa cu ei (aici se mananca in general in oras, nu se gateste acasa decat rar sau ne e dor de-o mancare europeana). Nu vreau sa fie discutii din cauza mea de nici un fel, fericirea si linistea copiilor mei e mai presus de parerile si orgoliile mele!
Am batut campii si nu am scris nimic care sa te ajute. lol!
Alice, in locul tau as proceda asa, spui ca cea mica are acum 9 luni si din martie incepi serviciul, deci o sa faca 10 luni si-n pic. Nu-i mult dar nici putin si cu toate avantajele alaptarii as renunta la asta pentru linistea familiei tale si pentru viitorul casniciei. M-am mirat de multe, dar ultima fraza cu dormitul cu ,,mamicuta'' parca a pus capac!!!! Cum adica sa dormi cu mama la 30 de ani, mai ales cand ai sotie????? zid Despre partea cu hepatita, cu numele .... nu am cuvinte ..... In localitatea ta nu exista cresa, mai bine cu problemele de acolo decat cu beleau de soacra?
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 61
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Dum 01 Feb 2015, 12:23 pm

Ioana draga mea, eu nu retin ca tu sa te fi luat de mine, mi-ai dat un sfat util atunci. Am impresia ca sunt si eu putin exagerata, dar cum sa zic... soacra zice ca ea nu se baga, e umila asa... prea umila, nu imi plac astfel de persoane. Asa cum am zis, sotul a inteles macar ca nu e ok atmosfera la ai lui si cel mai bine creste fata la ai mei.
Cu cresa nu e de acord, l-au convins stirile de la tv si isi face scenarii. O bona nu am cautat, dar la cine am intrebat nu cunosteau.
Iar despre intoarcerea la serv... nu sunt nerabdatoare, eu tot nu am inteles daca se mai dau sau nu ceva bani. Nu asta e motivul... ca peste tot, si la noi, desi e o uzina mare, se pune pb reducerii locurilor de munca. De asta nici nu am stat 2 ani, as fi dorit... plus ca postul meu s-a desfiintat, iar acum seful meu cauta sa imi propuna ceva ok. Chiar anul trecut o colega s-a intors si de la birou a ajuns intr-un laborator. Asa ca... cu ajutorul vostru voi incerca sa suport smiorcaielile soacrei si o sa trec peste. Si daca sotul considera ca e mai importanta relatia cu mama decat cu noi, e alegerea lui.
A, Danniela... sotul a spus ca el ii va spune pe celalalt nume doar pt ca nu imi place mie. Asa a vazut ca se face la ei in familie, se bat in ambiti
AcidoR, nu as avea nimic impotriva unei bunici cerebrale, dar impotriva uneia smiorcaite si panicoase,da...
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 01 Feb 2015, 1:47 pm

Nu toate cresele sunt asa cum sunt cele prezentate la tv. Sunt convinsa ca sunt cazuri reale, dar ar fi bine daca ar prezenta si exemple pozitive pt ca exista multe. Dar stirile horror au priza la public asa ca asta e tot ce vedem. Gradinita la care merge baiatul meu cel mare e gradinita de la sat , de stat si o consider excelenta. Educatoarea e foarte draguta, ii invata multe pe cei mici, ingrijitoarele sunt foarte dragute, directoarea e mereu prezenta si atenta, exista o pagina de facebook a gradinitei unde se posteaza poze cu cei mici si activitatile lor. Sigur exista si in Pitesti o cresa buna.
Pe mine m-a dat mama la cresa dupa ce a gasit bona lesinata de beata si cada plina cu apa si pe mine urland in pielea goala. S-a gandit oare ce se intampla daca apuca sa ma bage in apa. Asa ca m-a dat la cresa si a stat linistita ca de acolo ma ia teafara acasa. Si mi-a povestit ca am fost foarte fericita. Eu l-as fi dat pe cel mic la cresa sau la gradi (cred ca l-ar fi primit) ca sa ma pot intoarce la serviciu, dar nu am gasit rezolvare pt perioada vacantelor, mai ales a celei de vara. Dar tu nu ai problema vacantelor, mama ta avand si ea vacanta si fiind si dispusa sa te ajute.

AcidoR exact asa imi doresc sa fiu si eu pentru baietii, nurorile si nepotii mei atunci cand va veni vremea. love
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Dum 01 Feb 2015, 11:03 pm

Alice, fiind si eu mama cu doi copii mici, iti sugerez si eu ca Ioana: cresa si pe perioada vacantelor sa apelezi la mama ta. In felul acesta, fetita va sta mereu alaturi de tine. Daca sti ca nu te intelegi cu soacra, nefiind de acord cu filozofia ei de viata, nu are niciun sens sa mergi pe directia ajutorului primit de la ea. Tu sa faci cum e mai bine pt fetita si pt tine, daca pe sot il doare la dos ... Ma rog, e mai importanta mama decat linistea familiei lui. Asta cu dormitul impreuna si la varsta asta mi-a dat fiori pe sira spinarii. Brrr.

AcidoR, tare mult imi place cum procedezi cu copiii tai. Sper si eu sa am intelepciunea si puterea de a fi asa cu baietii mei si familiile lor.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 02 Feb 2015, 7:08 am

alice07 a scris:Deci tb avut grija in preajma copilului, in schimb ea insista sa o pupe la pasarica...

...Oricum sotul abia asteapta sa o aduca. V-am zis ca si acum i sebpare normal sa doarma cu ea? De drag, nu din lipsa de spatiu. I-am zis ca daca vrea sa doarma cu ea pe timpul cat sta la noi, sa isi ia gandul de la mine...
Shocked pale Ce face? Apropo de prima chestie... bleah! Incearca sa ai putina diplomatie cand ii zici ca nu e igienic de niciun fel. Mi se pare scabros si pupatul pe gura, asta deja e de domeniul inimaginabilului. Oamenii astia sunt cu capul. Aaa si mancarea mestecata in gura adultului si data copiilor. shot
Privitor la dormitul cu mama... Tocmai ma pregateam sa te imbarbatez privind relatia cu sotul, sa-ti zic ca sunt perioade, ca poate fi afectat de relatia in 3, poate nu s-a adaptat la pozitia de tata. Dar sincer nu mi se pare ok nici asta, cu dormitul cu mama. Vorba lui Acidor, a zis-o bine si e mama de baiat, deci stie ce zice.
Sfatul meu e acelasi, fie sa o dai la cresa si sa continui alaptarea sau sa o trimiti la parintii tai (in ideea ca poate sta cu tatal tau) si sa o luati in weekend. Alaptarea pana pe la 9-10 luni e foarte buna. Poti sa continui sa te mulgi si sa ii dai laptele congelat parintilor tai sa i-l dea fetei peste saptamana, o poti alapta direct in weekend. E o solutie mai neobisnuita, dar decat deloc.
Se poate sa fie prea tarziu si noi sa ne dam cu parerea degeaba, mai ales daca ai apucat sa-i promiti soacrei ca o primesti. Dar am vazut multe cazuri cand o bunica se muta in casa si uita sa mai plece... ani de zile, desi copilul e mare. Si spui ca e purtatoare de hepatita B sau C... e riscant sa o ingrijeasca pe cea mica (se transmit doar prin sange, dar tot nu e sigur). Pe langa complexul Oedip, ambiguitatea soacrei, se mai adauga si boala. Poti invoca motivul ca iti e mila de socru, trebuie sa-l ingrijeasca pe el, nu pe fetita voastra. Si mutarea ambilor cu voi o poti exclude datorita bolii lui, pentru ca are nevoie de multa odihna, nu-i trebuie un prichindel galagios in preajma.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 02 Feb 2015, 7:43 am

Alice,soacra e bolnava si punct.Nici daca ati fi stat impreuna de la inceput,tot nu era o idee sa interfereze cu copilul,dar sa vina special ca sursa de boala sa o infecteze???!!! Poate sa se ranasca cu cutitul si sa va infecteze pe toti.Oamenii astia trebuie sa traiasca,sigur,dar acum situatia e ca ea are casa ei si...copilul e mic si are imunitatea fragila si nu are rost sa risti,mai ales ca locul ei,moral,e langa sotul ei acum.

Dormitul sotului cu mama e cam aberant;visam si eu sa dorm cu mama la varste inaintate,dar eram de acelas sex amandoua-aberant ar fi fost sa imi doresc sa dorm cu tata!! zid zid zid

Eu as da copilul la cresa,daca mi-ar fi venit musai vremea de serviciu!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR la data de Lun 02 Feb 2015, 8:10 am

Dragele mele, sunteti cam de varsta copiilor mei si de asta ma implic si sentimental in problemele voastre.  love   Eu am doi baieti nu unul asa ca-s soacra de soacra, dar nu m-am bagat si nu o sa ma bag in familiile lor cat timp mai pot gandi limpede.  Am incredere deplina in judecatile lor si nu consider ca a mea e fara gres ca `sa-mi bag coada'. Ei ma implica uneori in te miri ce, de ex. m-au sunat din Ikea ca sa-mi spun parerea in legatura cu covorul din camera celei mici .....  eu fiind in Romania.... wink
Ioana si Trandafiras cu siguranta o sa fiti si niste soacre si bunici minunate pentru ca aveti niste copii crescuti si educati de voi. Pana atunci bucurati-va de copilasi ca o sa vedeti ce repede trece timpul,  fiecare etapa e unica si importanta in relatia copil-parinte. hug
Eu am o vorba: copiii se cresc de catre parinti cu ajutorul bunicilor, nu invers! Vine o vreme cand cartea noastra de vizita sunt copiii, nu realizarile profesionale! scratch
Alice si noi folosim laptele mamei congelat. Ea se mulge in timpul zilei si seara il punem in pungulite cu data si ora scrise pe ele. Scoatem ce gramaj dorim si gata avem laptele ei la dispozitie oricand. Seara e ora de supt direct si alint cu sanul mamei, ziua mangaiem biberonul  rade  Fa-ti curaj si discuta calm cu sotul tau, abordand toate problemele nu lasa lucrurile sa decurga cum vrea el, sunteti o familie si asta inseamna doi! hug
AcidoR
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Lun 02 Feb 2015, 9:59 am

Alice - daca nu va puteti pune VOI 2 de acord in privinta cresterii fetitei, a educatiei pe care i-o veti da, a implicarii voastre ca parinti (si aici ma refer inclusiv la cum sa o striugati pe cea mica), INTR-UN CUVANT: DACA NU VA PUNETI DE ACORD IN PRIVINTA VIETII VOASTRE de acum in colo, imi pare rau sa spun, dar eu nu va dau nici o sansa!
Nu te cunoc, dar am trecut si eu prin diverse chestii cu soacra - si eu aveam de partea mea si socrul si jumate de sot (cealalta jumatate cred ca inca mai e la ea Smile ) - si pana nu ne-am mutat la casa noastra SINGURI, fara alte influente, nu s-a schimbat nimic... Si vreau sa iti spun ca si acum, dupa 4 ani si jumatate , timpul petrecut in casa soacrei inca are influenta asupra vietilor noastre... a degradat relatia noastra in mod irecuperabil in anumite privinte...
Statul cu soacra nu e o solutie!!!!
Serviciurile (sperca asa se scrie) vin si trec, dar dauna ramane pe vecie in viata voastra... si poate ca nu realizezi acum, dar la urmatoarea cearta cand va veti arunca cuvinte grele, vor aparea reprosurile... si nu sunt multe ce se pot face sa reparati, pentru ca astfel de lucruri nu se uita...

Sub nici o forma nu accepta asta! Greu o vei scoate din cuibusorul vostru, mai ales daca sotul tau e atat de atasat de ea... vor aparea situatii in care nu iti va tine tie partea, si atunci vei simti ca te lupti cu morile de vant!!!!

Nu merita nici un serviciu scrificiul de a-ti lasa familia pe mana unei persoane pe care nu o vrei!

Te pup si sper sa iei cea mai buna decizie pentru VOI! kiss
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 02 Feb 2015, 11:38 am

Doamne Acidor, cand mai ai timp te rog eu scrie din experienta ta ca mie tare bine imi prinde!!!! kiss kiss kiss

Ca si Lacrisel, si la mine se resimte si dupa 11 ani plecati din tara. Printre motivele de a pleca, acesta a fost unul care m-a impins enorm! Sa stau cat mai departe de soacra. Desi NU locuia cu noi, NU ne ajuta cu absolut nimic avea mereu grija sa ii suceasca mintile sotului meu cum voia ea!! Si nu am inteles-o niciodata de ce!! Ba o data mi-a reprosat ca apartamentul care il avem e doar al baiatului ei, nu si al meu!!
Acum pare schimbata, dar suntem departe. Cand eram in tara il suna pe sotul meu aici sa se planga de mine si copii mei, acum nici macar de ziua lui nu il mai suna! Dar nu ma deranjeaza cu nimic, ma doare ca sotul s-ar bucura enorm sa primeasca un telefon de la mama lui!! Ca orice persoana de altfel!
Daca faceti in ambitie e foarte greu!!! Cu asta nu se rezolva nimic, dimpotriva, anii vor trece, unul va ceda si va lasa lucrurile asa de la sine si va aparea raceala! Asta nu e casa!! Daca il iubesti, fii hoata de gura si educa-l in asa fel sa va fie voua bine!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Lun 02 Feb 2015, 5:12 pm

Am declansat o suparare maxima ca i-am zis sa nu ii zica pe numele celalat, pt ca e dovada ca o pune pe ma-sa mai presus de noi doua. Pai si cum sa nu vina mamica sa stea cu noi cand pt ea ar fi un fel de concediu de la ingrijirea zilnica a socrului? A zis sotul sa vina si ea nu s-a lasat rugata...nici nu stiu daca sunt crese acolo, oricum se exclude ideea pt el. Eu nu am avut nici argument pro-cresa, acum ne-am mutat la 7 km de oras, serv incepe la ora 7, dar e la 20 km si plecam la 6.30...
Oricum mama soacra va simti ca nu e binevenita si nu cred ca va insista sa stea. De fapt nu cred ca va rezista socrul mult fara ea.
Ii voi impune un set de reguli pe care sa le respecte si parca vad ca o sa se ploxoneasca pe langa mine. Mai bine asa decat sa vad ca sta gramada p mine.
Eu sunt mai rece ca persoana, recunosc, si nu prea stiu/pot sa ma dau cu lugu lugu e langa sot. Clar e un minus al meu. Sigur ar avea efect, toti barbatii au nevoie de vorbe dulci. O sa incerc sa ma mai temperez, acum sunt si nitel obosita de bb.
Va multumesc pentru sfaturi. Am mai zis, impotriva unei soacre cerebrale nu am nimic, impotriva uneia prefacute, da.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 02 Feb 2015, 5:53 pm

Alice, din cate observ, voi aveti deja probleme de cuplu serioase Sad ....toate hataielile astea vor accidenta si mai mult situatia! Sincer, nu ai perspective prea bune Sad Sad
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 02 Feb 2015, 7:53 pm

Sa nu ne grabim sa tragem concluzii. Stiu ca si eu am avut probleme cu sotul, mai mici sau mai mari. Cred ca toate am avut, la un anumit moment in viata sau de mai multe ori. Si ei or fi avut cu noi... rade

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Lun 02 Feb 2015, 8:03 pm

Nu neg, Aurishta. Si nu voi lasa pe seama timpului rezolvarea. Adica ma voi aduna si voi decide incotro. Pt ca, asa cum zice Admina, si eu sunt o persoana destul de dificila si asta o spun si cei din familia mea. Si probabil asta impiedica o armonie intre noi doi. Poate ca fetita ne va ajuta sa fim mai uniti, asa cum se spune.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR la data de Mar 03 Feb 2015, 8:32 am

Alice, nu-ti pune speranta in faptul ca cea mica o sa va apropie, la voi sunt metodele si actiunile necesare, nu un zambet, un gangurit, o nazdravanie vor rezolva problema! Spui ca si tu esti o persoana dificila, poate este normal la varsta ta, odata cu trecerea anilor daca chiar vrei te mai schimbi dar nu radical. Imi permit sa-ti dau un sfat legat de ce ai scris mai sus, nu vreau sa par bagacioasa, dar chiar imi pasa cand cineva are probleme.

alice07 a scris:Am declansat o suparare maxima ca i-am zis sa nu ii zica pe numele celalat, pt ca e dovada ca o pune pe ma-sa mai presus de noi doua.

Poate daca i-ai fi spus ca primul nume e mai frumos si cea mica reactioneaza mai usor la el ..... sa incerci sa aduci soacra in discutie ca si cum ea n-ar avea nici o legatura cu asta. Cred ca aici trebuie sa te schimbi, sa te prefaci (banuiesc ca e greu daca nu aproape imposibil) ca nu ai nici o treaba cu soacra si cu ai lui. Ei au fost, sunt si vor fi familia lui cu bune si rele pana cand viata o sa-i desparta.
Tu nu stiai nimic despre ei cand ati hotarat sa intemeiati o familie, nu ati discutat despre parinti, rude, obiceiuri, pretentii .... nimic, nimic, ca inteleg ca e mamos tare? Daca ai stiut si ai acceptat multe, acum o sa ai mult de lucru, dar cu efort si intelepciune o sa rezolvi situatia ca sa va bucurati toti trei de o familie unita si iubitoare. hug

Danniela draga, intreaba-ma ce doresti si daca stiu/ ma pricep/ am experienta cu mare bucurie raspund. pupi
Voi cele de aici m-ati ajutat sa aflu despre problemele voastre cu soacrele sau chiar cu mamele si sa incerc sa nu fac greselile expuse, sa aflu si sa inteleg parerile tinerelor etc. si astfel sa-mi formez poate un altfel de comportament fata de copiii mei. N-am fost, nu sunt si nici n-am sa devin perfecta si nu mi-e greu sa-mi cer scuze cand constat ca am gresit. rade
AcidoR
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Mar 03 Feb 2015, 9:50 am

Alice, hai sa-ti spun cum fac eu...
Inchipuie-ti ca trebuie sa cuceresti un munte, deci iti trebuie un plan de bataie... Bun.Iei o foaie si un creion si
1. Iti stabilesti obiectivul
2. Ca la un plan de afaceri, analizezi punctele tari si punctele slabe ale obiectivului - aici ai grija sa fie mai multe cele tari... muuult mai multe Smile
3. Convingerea: dupa ce ati culcat bebelina, torni 2 pahare de vin, pregatesti o baie cu spuma... si DUPA ce v-ati relaxat, incepi atacul! Smile

Trebuie sa para ca si cand tot ce vrei tu sa il convingi este ideea lui, ca altfel se va simti pus la punct de catre nevasta si asta nu le  prea convine... hi hi hi... IL IEI PRIN INVALUIRE, nu-i spui direct: eu nu vreau asta si vreau cealalta si gata! ...
In primul rand l-as intreba cum vede EL viata voastra de acum inainte... lasa-l pe el sa iti spuna ceea ce vede el, si astfel vei afla si ce este in mintea lui, iar de-aici in colo intervin argumentele tale bine conturate si identificate ca si puncte tari Smile Tot ceea ce va spune el va trebui combatut cu argumente logice, in asa fel sa isi dea singur seama ca nu e ok sa vina mamica la voi in cuibusor...

Iar cu privire la dormitul lui cu mamica in pat... INTREABA-L PE EL daca i se pare ok acest lucru si mai ales DE CE considera ca e bine... taaaaaaare sunt curioasa ce-ti raspunde... Smile Si fi pregatita sa combati cu argumente ceea ce-ti va raspunde... Smile

Alice, vad ca si tu ai tot 34 de ani, ca si mine... suntem tinerele... totusi in tinerete si eu prima oara dadeam cu bata in balta si apoi gandeam! Adica prima oara ziceam vreau si apoi ma gandeam la argumente... dar am o f buna prietena psiholog care m-a facut sa vad unde gresesc si ca SI EU gresesc... Iar ceea ce ti-am spus eu mai sus am aplicat la alegerea gradinitei fetelor... sotul vroia la una de stat, la care era educatoare cea care i-a fost si lui (o fosila) si l-am luat cu argumente logice: conditii (caldura, mobilier etc), personal (net mai multi la privat), calitate (aici ma refer la pregatirea personalului) etc... nu a avut argumente care sa stea in picioare si asa am cazut de acord, dupa vreo 3 saptamani de cearta si plansete...

Bafta in luarea deciziei care sa va multumesca pe amndoi! kiss
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 03 Feb 2015, 10:53 am

alice07 a scris:... Poate ca fetita ne va ajuta sa fim mai uniti, asa cum se spune.
Din pacate, cel mai probabil nu va fi asa, ba din contra (problemele care au legatura cu fetita deja s-au adaugat celorlalte probleme) Asa cum au zis si celelalte fete, tu insuti trebuie sa sa faci primul pas, cu tact si rabdare multa, daca esti determinata sa restaurezi relatia! Prezenta copilului, mai ales cand este mic, tinde sa distanteze sotii din cauza atentiei pe care o solicita.....sotul adesea devine "gelos" si nu se impaca cu "locul 2"! Daca peste toate astea vine si soacra, aduni un potential de furtuni pe care nu stiu cum le vei gestiona! Iar pruncul, cu siguranta, va avea doar de pierdut !
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Mar 03 Feb 2015, 12:23 pm

Multumesc, AcidoR pt sfaturile pertinente. A fost o vreme cand reusisem sa nu imi mai pice asa pe ai lui. Chiar lucrez cu mine pt asta. Dar e clar ca nu am trecut peste mamosenia lui, din moment ce fiind mai stresata, iar a inceput sa ma deranjeze. Noi ne stiam de multa vreme inainte de casatorie, dar ca si cuplu am fost doar un an , apoi ne-am casatorit. Eu eram destul de calma atunci si el m-a asociat cu mama lui. Cum sa zic, tatal lor a fost f dur si soacra a simtit sa-si apropie pe cei doi copii si sa ii protejeze exagerat, iar ei, mai ales sotul care a fost mamos, a gasit mereu sprijin si idei bune. Nu stiu cum voi fi ca parinte, dar imi doresc sa cresc un copil care sa isi asume ce face si daca greseste sa repare singur si sa ia aminte. Ori el daca gresea, ea incerca sa rezolve ea. Si acum cand suntem la ei, il alinta si il tot pupa si mai vb cu cuvintele stalcite de el cand era mic. Drept e ca poate ma arunc sa judec si nu cumpanesc nitel. Insa daca am putut o data, cred ca voi putea sa nu mai pun la suflet si sa incerc si alta metoda decat cea directa. Parca am zis mai sus, am o perioada de nesomn cu pitica si se reflecta acum in ce fac/zic. Sanatate multa si tie (permite-mi sa te tutuiesc, desi in mod normal pt varsta asta vb numai cu dvs) si nepotilor. Esti o mama si o soacra pe care multe cred ca ne-am dori-o.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Mar 03 Feb 2015, 12:46 pm

Cu placere, Alice!
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de 32vali la data de Mar 03 Feb 2015, 1:22 pm

Alice, orice cuplu inatampina probleme si daca nici unul nu cedeaza este greu sa gasiti o rezolvare. Asa cum a spus Lacrisel si eu pun pe hartie ce avem de discutat. Daca inainte erai calma si va intelegeati, incearca si acum sa discutati cu calm. De sfaturi stiu ca poate ai podul plin, dar rezolvarea tot voi trebuie s-o gasiti. Stabiliti ce-i mai important pentru voi 3.
Sunt de acord cu Aurishta ca un copil nu rezolva problemele. Eu am 2 fete, iar noaptea cand ajunge sotul acasa (0.00 sau 1.00) deja sunt obosita. De multe ori vrem sa discutam ceva si nu mai apucam. Noroc cu telefonul. Este greu, dar nu imposibil. Ii mai zic cateodata in gluma sa ne intalnim si noi sa ne mai cunoastem.
Pe mine ma ajuta cu fetele mama mea in timpul anului scolar si mama lui in vacante. Nu pot spune ca sunt multumita de tot, dar vad esentialul fetele sunt ingrijite, iubite. Socrul meu a vrut s-o pupe pe gura pe cea mica, normal c-am sarit si i-am zis, chiar daca s-a suparat. Soacra era de fata si nu i-a spus nimic sa nu-l supere cu toate ca nici ea nu-i de acord.  zid
Am avut si eu perioada cand nu imi convenea nimic si spuneam ce nu imi convine. Cu timpul, m-am mai calmat.  Eu zic in gluma ca am imbatranit si am devenit mai inteleapta  rade
Iti doresc sa gasiti solutia potrivita pentru voi. hug
32vali
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 39
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat