Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 8:50 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 11:02 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 7:12 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Aparate si ustensile din bucatarie
Ieri la 10:38 am Scris de ElenaZaileanu

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:42 am Scris de LRodica

» Jucarii homemade
Ieri la 7:57 am Scris de Gabica

» Intelepciune prin povestiri
Mar 22 Aug 2017, 10:36 am Scris de Dorulet

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 21 Aug 2017, 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 21 Aug 2017, 10:28 am Scris de Gabica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mama, copilul si bunica

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 01 Iul 2014, 7:54 pm

N-am citit decat mesajul lui Musetel, dar trebuie sa raspund.
Aceiasi situatie, identica aproape, am avut cu ai mei, pe la aceiasi varsta, cand au pus mana pe fata mea. E prea slaba, la gradi nu mananca, la noi acasa nu mananca, ei sunt singurii care o fac sa manance si sunt super-eroi pentru asta. Discutiile dintre noi erau doar despre cat a mancat fata (nu stiu de ce si soacra mi se lauda acum, cand are fata 8 ani... cu cat a mancat copila, ca parca i-o dau pe bon de inventar, cu greutatea notata). Nu conta cum si unde s-a jucat, cat de vesela a fost, ce a mai invatat, doar mancarea. Eram disperata si eu si te inteleg.
Trebuie sa ai mare grija, ce acum e doar "circ" si distractie, se poate transforma in obiceiuri alimentare proaste: sa manance tot din farfurie (stiu, pentru ca am si eu obiceiul asta zid ), sa manance mult, pot alege sa o indoape si cu dulciuri sau mancaruri nesanatoase (care fetei i-ar place), doar de dragul de a manca. Se poate ajunge si la obezitate, Doamne fereste!
Incearca sa o lasi la program prelungit, daca poti (desi e micuta) sau sa ii gasesti cu cine sa stea o luna, sa vada ca va puteti descurca si fara bunici. Vorbeste cu sotul tau, sa aveti o interventie la bunici, privind problema asta, cand fetita doarme sau e in alta parte. Sau nu stiu cum sa fi categorica, sa ii convingi.
Din pacate, cred ca nu se poate. zid La 50-60-70 de ani nu te mai schimbi, poate nici de dragul nepotilor. Bine, sunt oameni si oameni, dar dupa cum ii descri pe socrii, e aceiasi situatie ca la mine. Ai mei tot nu s-au calmat... Am avut luptele astea ani de zile, au invatat-o insa sa manance o supa cu multe paste, patrunjel si altele (ceapa si branza...) care ii placea si era un compromis sanatos. Altfel, ii faceau snitel, cartofi prajiti, pizza, paste si tot ce-i place fetei, tot de dragul mancarii, multa, indiferent de calitate. Noroc ca gateau ei, insa.
Un bebelus, copil grasunel e dragut, e angelic. Dar adolescentul si adultul pot trage toata viata cu aceste obiceiuri alimentare nesanatoase, de indopare. Chiar daca e slabut, indopatul cu orice pret, poate sa-i schimbe metabolismul a la long sau doar obiceiurile alimentare.
Ai mei aveau obsesia asta, in general, vorbeau mult despre ce au gatit, ne indopau si pe noi, gateau de toate, pe toate gusturile, sa avem, sa nu ducem lipsa. Era foarte obositor.
Despre animale... nici eu nu stiu. Sunt copii care cresc nas in bot cu catei, pisici si nu au nimic (microbi, par, etc., nu-i afecteaza). Chiar e recomandat sa creasca langa animale, sa manance de pe jos, sa fie lasati in magazine pe jos, etc. Nu sunt adepta atator microbi in gura copiilor, minim de igiena pastrez, clatesc lingurita lui bb (nu o fierb), la fel si unicul biberon cu care am incercat sa-i dau ceai. Cateaua soacrei statea pe langa bebe, era tare curioasa si chiar a ridicat-o soacra sa bage botul in scutecul copilului, de cateva ori. Dar, nu sunt de acord sa ia potaia in brate, cu "puturoasele" pe burta si pieptul soacrei si apoi sa tina bebelusul cu gura unde au stat ... catelei. shot Undeva trebuie sa tragem linie, nu? Repet, imi place de ea si cateaua tine la mine, se bucura mult cand ma vede, uneori sta pe langa mine, cand o striga soacra. Eu o mangai si apoi ma spal, poate ma dau si cu sol.dezinfectanta. Nu stiu de ce, dar animalele care ies afara, nu-mi inspira incredere. Pisica si iepurele (desi nevaccinate), se curata singure si nu miros (decat cutiile cu nisip sau talas), mi se par mult mai curate, desi imi plac mai mult cainii. Dar, vorba Diadei, sa fie la ei acolo, nu in casa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de greieras la data de Mar 01 Iul 2014, 10:28 pm

Chestii importante, domne! mai vorbim, vedem cum evolueaza treaba. Pina acum catelul nu a vazut beboaica deloc si are 5 luni copilul-dar odata si odata tot se va intimpla si aveti dreptate:animalul tot animal ramine. ade-ai sti de ciote ori m-a muscat pe mine, daca nu-l inteleg?!

O s-o rezolvam cumva.Pe nepotica o asteptam demult dar as fi iubit-o la fel de mult si daca venea cu citiva ani mai inainte. Dar cum se spune stiti si voi:toate la vremea lor.
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 777
Varsta : 60
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 02 Iul 2014, 1:41 pm

Admina a scris:
Despre animale... nici eu nu stiu. Sunt copii care cresc nas in bot cu catei, pisici si nu au nimic (microbi, par, etc., nu-i afecteaza). Chiar e recomandat sa creasca langa animale, sa manance de pe jos, sa fie lasati in magazine pe jos, etc.
Cunosc personal un caz dintr-o familie cu aceasta conceptie....chiar s-au mutat la tara ca sa aiba cat mai multe animale.....una dintre fiicele lor s-a imbolnavit de borelioza si de boala Lyme....acum regreta mult, dar degeaba, fata este infirma la 20 de ani!  Sad 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Sam 16 Aug 2014, 9:37 am

Aurishta  si Trandafiras,vă mulţumesc pentru cuvintele calde şi încurajările postate în 1 iulie.  Admina, sigur fetele noastre nu au aceiaşi bunici? Îmi e atât de cunoscută povestea ta Smile

Am citit chiar după ce aţi postat, dar am fost prea agitată să vă răspund, a trebuit să stau şi să rumeg şi a fost şi o perioadă mai agitată în viaţa noatră. Aveţi dreptate, de schimbat nu se schimbă, chiar zilele am avut un mic incident. Fata e acum la mama mea, mai stă o săptămână la socrii, apoi mergem in concediu şi in sfărşit începe grădiniţa.

Dar cu toate nemulţumirile mele, mă gândesc cu durere că dacă o să mai fac 1-2 copii, socrii mei o să fie prea bătrâni şi prea bolnavi să se ocupe de ei aşa cum au facut cu cea mare. Dacă o să mai am copii, aceştia nu vor putea sa fie atât de iubiţi şi răsfăţaţi (în ciuda dorinţelor mele), ceea ce va fi o pierdere şi pentru copii şi pentru bunci.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 16 Aug 2014, 10:01 am

musetel a scris:
Dar cu toate nemulţumirile mele, mă gândesc cu durere că dacă o să mai fac 1-2 copii, socrii mei o să fie prea bătrâni şi prea bolnavi să se ocupe de ei aşa cum au facut cu cea mare. Dacă o să mai am copii, aceştia nu vor putea sa fie atât de iubiţi şi răsfăţaţi (în ciuda dorinţelor mele), ceea ce va fi o pierdere şi pentru copii şi pentru bunci.

Ai mare dreptate, dar cat sa mai astepti si tu sa faci copii, daca vrei sa faci, acum e momentul. Este bine pentru ei si pentru tine, daca zici ca te pot ajuta. Eu m-am dedicat cresteri lor pentru ca nu am avut cale de intors, pana la urma este mai bine asa pentru noi. [Pe mine nu m-au mai primit inapoi la serviciu si a fost si asta un mare pas in alegerea noastra, Dumnezeu le aranjeaza cum se zice, am beneficiat si eu de somaj un an. Acum sunt angajata, imi platesc singura cartea de munca]. In cele 3 luni de vacanta si vacantele de peste an chiar nu aveam ce sa le fac. Si parca sunt atat de multe vacante.. Smile)) se obisnuiau la gradinita, iar vacanta, iar plans....

Multa putere iti doresc, primul an la gradinita este greu, imbolnaviri, stat pe-acasa, iar bunici.

p.s. mi-am adus aminte ca trebuie sa le incep si eu tratamentul de imunitate.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 09 Dec 2014, 8:29 am

Vin sa dau cu capul, la subiectul cu bunica. Mai exact relatia mama-fiica, adica eu cu mama si eu cu fi-mea. Fata a stat mult la ei, s-a atasat de ei si de stilul lor de a o creste. Cu multa afectiune, care ii faceau sa-i treaca multe cu vederea, sa faca ce vrea ea si sa ii sufle in coarne, in general. Acum e cu noi de luni de zile si mama mea da sfaturi de la distanta. Ba ii spune sa faca ce zicem noi, ba o lauda, ba ii plange de mila, ba isi plange ei de mila, ca nu mai sta cu fata si tot asa. E o situatie generala asta cu bunica experta, care crede ca numai ea crestea bine copilul?
Eu nu zic ca nu raspund, zic si eu, ca de aia am gura, dar mi se pare aiurea sa nu accepte ca au rasfatat-o si acum noi trebuie sa o convingem sa se descurce si singura (sa manance, sa se imbrace, sa-si faca curat in camera, teme).
Pune accentul pe aparitia celui mic si crede ca fata e geleoasa pe el, ca o neglijam pe ea, stand doar cu el. Dar nu e asa. De multe ori are intaietate ea, le pregatesc lor masa (omul si copila) si eu merg la bebe, dupa; iesim in parc sa ne plimbam sau la leagane pentru ea, ca pe el l-am putea plimba si pe strazi, etc. Maica-mea nu le vede si o caineaza pe fi-mea, considera ca nu ii dam destula atentie (cum ii dadea ea) si ca fara ei e pierduta. Recunoaste uneori ca i-au facut un defavor rasfatand-o atat, dar uita repede. zid
Care e treaba cu rasfatul, oricum? Oare nu-si dau seama ca nu fac niciun serviciu copilului, daca il rasfata si-l slugarnicesc? Imi atrage atentia ca pe mine m-au crescut bine, dar uita ca pe mine ma atingeau toti, cum nu eram cuminte. Imi era frica sa ies din vorba lor si invatam, ascultam, faceam ordine, faceam ce mi se cerea. Fi-mea amana de multe ori, doar-doar se uita sau face altul pentru ea.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Mar 09 Dec 2014, 10:25 am

Eheeeee, Admina... cam asta e treaba cu bunicii!!!!
Nici eu nu inteleg de ce cand ne-au crescut pe noi puteau fi exigenti dar acum se inmoaie imediat... Daca fetele vor ciorba strecurata, mamaie (mama mea) se executa imediat, nici nu comenteaza... ma apuca toate spumele: ciorba e cu legume!!!! cand nu esti tu aici pot sa o manance cu legume, cum ai venit tu li se pune in gat ???? Si muuuuuuuulte alte exemple Smile

Singura solutie pe care o vad eu e sa ne punem de acord cu privire la regului... adica nu doar ce zice mama se asculta si ea e bau-bau in casa, ci toti adultii sa fie pe aceeasi lungme de unda, sa aplice acelasi tratatament in aceeasi situatie data! Izolarea nepotilor de bunici nu e o solutie... au nevoie si de aceasta dragoste, a bunicilor.
Iar cu plansul de mila al copilului este cea mai gresita faza! Adica noi, parintii, oropsim copilul, il punem sa faca singur saracul te miri ce treburi????... nu!!!!!! Il punem sa faca minimul necesar pentru el!!! Ordinea in propria camera, pe propriul birou, in propriile jucarii, dezbracatul si imbracatul singuri... sunt niste lucruri elementare care ii vor ajuta in viitor sa se descurce singur in viata, nu sa stea sa astepte ajutor pentru orice. Asa ca si bunicii ar trebui sa inteleaga asta! Daca de mic il inveti ordonat si cu grija fata de lucruri, asa va fi si ca adult.

Ei, si e greu... eu am lasat-o pe cea mica sa planga o jumatate de ora ca de ce nu ma duc sa o descalt - ori ea stie sa se descalte singura Smile Ei, si daca a vazut ca nu o bag in seama, s-a descaltat, s-a dezbracat singura si a venit in casa smerita Smile Si de ce? pentru ca mamaie nu are rabdare ca ea sa se dezbrace singura si o dezbraca, descalta ea? Mai ca plangea si mamaie de plansul ei, dar i-am zis nici macar sa nu se uite la ea, sa o ignore...
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 37
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 09 Dec 2014, 10:38 am

Admina a scris:E o situatie generala asta cu bunica experta, care crede ca numai ea crestea bine copilul?
Care e treaba cu rasfatul, oricum? Oare nu-si dau seama ca nu fac niciun serviciu copilului, daca il rasfata si-l slugarnicesc?
In general, asa este! Constatand acest lucru, am hotarat ca eu nu voi fi o astfel de bunica Smile ! Sa vedem cum va fi cu proba practica! lol!
Hotarat ca bunicii nu vor sa le faca rau copiilor, ei cred cu sinceritate ca stiu mai bine cum trebuie procedat si critica vehement conceptiile moderne de parenting!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 09 Dec 2014, 11:31 am

Si eu mi-am propus sa nu fiu o astfel de bunica, tot in urma experientei cu bunicile copiilor mei. Dar zilele trecute stateam si ma intrebam, daca toata lumea isi propune sa fie altfel, cum de generatiile urmatoare ajung sa spuna acelasi lucru, ca vor sa nu repete acelasi stil.

Pe mine mama ma suna sa ma intrebe daca le-am facut de mancare copiilor si daca le-am dat sa manance Shocked De parca i-as tine nemancati. A trecut intr-o zi si erau caloriferele reci (in casa fiind totusi 21 de grade si suficient de cald pentru gustul meu) si de atunci ma suna mereu sa ma intrebe daca am dat drumul la caldura ca imi imbolnavesc copiii. Ca de asta tot racesc. Ei racesc pentru ca Paul e in primul an de gradinita si culege toate virozele si le aduce acasa, nu pentru ca nu am sauna in casa, dar nu am cui sa-i explic asta. Dupa ce l-a auzit pe sotul meu spunandu-le copiilor "hai ca maine vine Mos Nicolae" imi spune la telefon "sper ca le-ati cumparat ceva". De parca mi-as putea vreodata sa-mi bat joc in halul asta de sufletul unor copii, sa le spun ca vine mosu'si apoi sa nu vina. Daca ii spun "azi Radu a mancat un mar intreg singur" (Radu mananca in general foarte putin si e foarte selectiv cu ce mananca, deci e o mare bucurie pt mine cand mananca un mar intreg:) ) in loc sa spuna "ce bine, ma bucur!", ea spune "da, da-i sa manance, si nu doar mar, da-i de toate, da-i si portocala,de ce nu-i dai portocala? ai storcator, fa-i suc" De parca a vazut in globul de cristal ca eu nu-i dau si nu-i fac. In general totul , dar absolut totul este insotit de o critica sau un sfat nesolicitat. Daca-i spun "azi a reusit sa potriveasca piesele de puzzle" in loc sa spuna "bravo, ce baiat destept!" sau doar "bravo!", imi spune "joaca-te cu el, te joci cu el? lasa prostiile (adica lucrul de mana) si ocupa-te de copii" De parca daca lucrez ceva inseamna ca imi ignor total copiii si-i parasesc in legea lor. Ea nu locuieste cu noi, deci habar nu are de cum se desfasoara o zi in familia noastra, insa face singura presupuneri pe care le ia drept realitate. Problema e ca fiecare remarca de genul acesta ma jigneste atat ca om cat si ca parinte, iar mama nu-si da deloc seama de asta.
O scena tipica : a venit intr-o dimineata pe la noi, eu m-am apucat sa-i pregatesc lui Paul laptele cu cereale. Radu avea deja in fata ceasca cu lapte covasit, fulgii de porumb, graul integral expandat si biscuitii (el nu mananca nici sa moara de foame terci de lapte cu cereale) Ea in sufragerie cu copii (acolo mananca), eu in bucatarie cu mancarea lui Paul. De acolo incepe "De ce nu le dai cereale cu lapte? Exista niste cereale asa ca praful , A... (adica cumnata mea, guru in parenting si in tot ce face in opinia ei) asta le da fetelor si le place, sunt ca praful le pui in lapte. In timp ce vorbea avansa catre bucatarie si a ajuns langa mine, care ii pregateam lui Paul terciul de lapte cu cereale Nestle, adica acel praf de care imi explica ea si pe care eu il folosesc de 3 ani de zile. Vede ce fac si nu spune "a, scuze, nu stiam ca stii de el", spune "da uite asta, le dai? Da-i si lui Radu lui de ce nu-i dai?" "Pentru ca nu-i place" "Da-i si lui , invata-l si pe el sa manance lapte cu cereale". "Am incercat sa-i dau si nu-i place, nu vrea". "Mai incearca, poate vrea" "NU MA-NAN-CA!!!!"
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 09 Dec 2014, 12:04 pm

ioana soare a scris:Si eu mi-am propus sa nu fiu o astfel de bunica, tot in urma experientei cu bunicile copiilor mei. Dar zilele trecute stateam si ma intrebam, daca toata lumea isi propune sa fie altfel, cum de generatiile urmatoare ajung sa spuna acelasi lucru, ca vor sa nu repete acelasi stil.

Cred ca putem practica respectul fata de opiniile si practicile celorlalti....astfel ni se formeaza o mentalitate! Chiar si fatza de copiii nostri mai mari putem face asa....sunt anumite zone care raman exclusiv la alegerea lor! Practicand "neamestecul in treburile interne" Smile putem spera la un autocontrol bun atunci cand vom fi bunici! Laughing
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 09 Dec 2014, 12:58 pm

Si cel mai rau este cand esti criticata pe la spate de propria mama!!! Mama nu ne zice in fata ce si cum, dar dupa ce ai plecat sa te fereasca sfantul. Asa ca sora cea mica este criticata de mama la cea mijlocie, cea mijlocie la cea mare si e un lant din asta, nu ca ar avea reguli, adica si cea mare e criticata la cea mica. Intre cea mica si cea mare e diferenta de ...20 de ani!!! Deci va dati seama. Acuma, na e batrana, efectiv mi-e si mila sa ii spun: mama, nu e bine ce faci! Daca vrei sa ii zici ceva Aurorei, spunei in fata nu o critica la Lili si tot asa!!!

Sa nu mai zic ca cea mica practica un fel de barfa carata sa zic asa, zic eu invatata tot de la mama!!! Si culmea e ca isi culege informatii fix de la mama.
Pe undeva ma doare dar....e mama!!

Se spune ca parintii fac cu nepotii ceea ce nu au reusit sa faca cu proprii copii!!! Posibil.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mar 09 Dec 2014, 1:06 pm

Si eu cred la fel Daniela,scriam amandoua. Smile

ioana soare a scris:Si eu mi-am propus sa nu fiu o astfel de bunica, tot in urma experientei cu bunicile copiilor mei. Dar zilele trecute stateam si ma intrebam, daca toata lumea isi propune sa fie altfel, cum de generatiile urmatoare ajung sa spuna acelasi lucru, ca vor sa nu repete acelasi stil.
Pentru ca doar spunem,nu si facem ceea ce spunem,asteptam sa se schimbe ceilalti,nicidecum noi.Vorbesc la modul general desigur.Bunicile astea care critica sunt foarte nemultumite de ele insele si de modul cum s-au purtat cu ai lor copii care acum au la randul lor copii.Le-o fi teama ca nu cumva sa fi gresit ceva in educatia voastra si sa nu oropsiti bietii nepoti?
Acum imi dau seama ca mama mea, femeie simpla,m-a criticat toata viata pana m-am maritat.Apoi dintr-o data a devenit alt om parca,daca i-am cerut un sfat mi l-a dat,daca nu,a stat deoparte si a tacut.Niciodata nu m-a intrebat de ce asa si nu asa.Atat imi zice:s-aveti grija,sa va faceti cald,sa ai grija de fete!Dar suna asa prieteneste!

aurishta a scris:
Cred ca putem practica respectul fata de opiniile si practicile celorlalti....astfel ni se formeaza o mentalitate! Chiar si fatza de copiii nostri mai mari putem face asa....sunt anumite zone care raman exclusiv la alegerea lor! Practicand "neamestecul in treburile interne" Smile  putem spera la un autocontrol bun atunci cand vom fi bunici! Laughing

Da,cred in asta cu autoeducatia!Sa-ncepem de cand nu e prea tarziu.Si eu stau cu gura pe fete dar am momente si cand le zic:bine,faceti cum vreti voi,eu v-am spus cum cred eu ca e mai bine,aveti de-ales intre ceva necunoscut si ceva care va ofera siguranta.Si ma trezesc ca vin si-mi spun,da,ai avut dreptate.Trebuie sa aveam puterea sa-i lasam sa-si ia zborul.Nu e normal sa-i controlam toata viata.Sa sadim acum ce e de sadit in ei si mai tarziu daca le vor fi necesare le vor folosi.
Daca le-ati  cumpara bunicilor niste bilete la spectacole,teatru,filme,sa mai aiba si ele alte subiecte,sa mai socializeze,sa aiba si alte griji nu doar copiii si nepotiii.Inscrieti-le la vreun club ceva,nu stiu,sa mai aiba si alte preocupari,sa mai vada si de ele nu doar de ceilalti.
Sunt doar niste pareri,nu sfaturi. kiss

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 09 Dec 2014, 1:06 pm

danniela a scris:

Se spune ca parintii fac cu nepotii ceea ce nu au reusit sa faca cu proprii copii!!! Posibil.....
...sau asa vor! Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mar 09 Dec 2014, 1:13 pm

În stilul ăsta, cum povestea Ioana, așa îmi fac și ai mei dar nu cu mâncarea copilului ci cu olița. Că are Ioana deja 2 ani și o lună și încă face-n scutec.
Păi eu am tot avut încercări, eșuate de-a lungul timpului și nu vroia și punct. Abia acum face pipi la bideu ( și asta după program ) mă chinui să intuiesc eu cam când i-ar veni să facă și când vrea și îi vine face, dacă nu nu. Eu încerc să n-o oblig, face bine, nu face iar bine, face-n scutec, dar mama soacră, când sunt plecată se laudă permanent că scutecul pus de dimineață e încă uscat și sa continui și eu cu brio până seara să nu cumva să-l ude. lol
Ioana încă nu spune când vrea să facă, face și punct. Poate să și stea udă cu scutecul arhiplin că nu o deranjează.
Sunt sigură că nu o s-o mărit cu scutec la fund, va scăpa de el la momentul potrivit.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 09 Dec 2014, 2:05 pm

Uca rade rade rade rade
Vreau si eu sa vad pe cineva cu obiceiuri nelasate la vatra!!!!!

Fetelor, noi ne asteptam ca parintii sa nu fie critici si altele, dar nu le spunem in fata din multe motive, fie din respect, fie din intelegere, iubire si tot asa....

V-am zis, mi-as fi dorit ca mama sa ne invete lucruri dintr-o pozitie mai pozitiva, mai blanda, fara sa ne critice la orice, dar...banui ca nici ea nu a venit dintr-un mediu unde a fost tot lapte si miere.
Cam ce invatam sau vedem in familie, cam asta caram dupa noi, rar sunt chestii care le schimbam, asa e legea firii....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 09 Dec 2014, 2:23 pm

danniela a scris:
Cam ce invatam sau vedem in familie, cam asta caram dupa noi, rar sunt chestii care le schimbam, asa e legea firii....

Eu sper sa nu fie asa si sa-mi reuseasca treaba cu autocontrolul de care spunea Aurishta. Si tot in urma experientei personale mi-am jurat ca imi voi trata amandoi copiii la fel. Bineinteles ca totul adaptat la firea si stilul lor. Dar nu va fi unul mai cu mot decat celalalt.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 09 Dec 2014, 3:20 pm

Ioana, si eu sper asa de mult, insa uneori descoper ca am gresit!!
Eu mereu am zis ca vreau sa imi ajut copii sa isi creasca copii lor, dar pana la faptul in sine mai e mult....Nu de alta dar sa nu ma trezesc ca fii-mea imi zice ca nu are nevoie de ajutorul meu....ce dezamagita o sa fiu.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 09 Dec 2014, 4:01 pm

Uca a scris:
Ioana încă nu spune când vrea să facă, face și punct. Poate să și stea udă cu scutecul arhiplin că nu o deranjează.
Sunt sigură că nu o s-o mărit cu scutec la fund, va scăpa de el la momentul potrivit.

Super atitudine!!!
Si eu am avut-o,ca n-am avut incotro.Ema nu suporta mirosul,de aceea nu spunea cand facea una-alta,ca trebuia sa i-l schimb.A mers si l-a gradinita cu pampers.L-a abandonat la 2 ani si 7 luni,ca i l-am scos eu si am lasat-o sa faca noaptea in pat,daca vrea.N-a vrut(?!),a facut doar o picatura o data si a plans ca a murdarit patul Sad .Mde,avea constiinta,la varsta aia!!! rade rade rade

Ioana,familia iti creeaza identitatea;poti sa jonglezi in cadrul ei cu da sau nu,dar nu ne putem desprinde prea mult.
Autocontrolul e periculos,mi se pare fortuit si constrangator,parca as actiona impotriva destinului...Este imposibil sa nu te amesteci intern,fie ca recunosti sau nu,in copilaria copilului tau si cand e adult,sa te prefaci ca nu te afecteaza si sa numesti asta autocontrol.
Dar,ma rog,cum vrei! Sau cum intelegi!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 09 Dec 2014, 5:42 pm

michelinebeaulieu a scris:
Autocontrolul e periculos,mi se pare fortuit si constrangator,parca as actiona impotriva destinului...Este imposibil sa nu te amesteci intern,fie ca recunosti sau nu,in copilaria copilului tau si cand e adult,sa te prefaci ca nu te afecteaza si sa numesti asta autocontrol.
Dar,ma rog,cum vrei! Sau cum intelegi!
Nu ma prefac ca nu ma afecteaza...pur si simplu, ii respect dreptul de a decide si ii dau sfaturi doar daca imi cere! Asta mi se pare una dintre conditiile de baza ale relationarii in armonie cu cineva! Chiar daca as considera ca lucrurile trebuie sa stea altfel, tot nu as interveni (asta numesc eu autocontrol...nu putem actiona dupa cum ne vine si ne asteptam la aplauze si amin-uri)...am facut-o deja, o fac acum si, cu siguranta, o voi face in viitor!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 09 Dec 2014, 5:50 pm

Lacrisel, exact ce zici tu ca ceri de la copii, cer si eu. Chestii de bun simt, care ar ajuta-o in viata si nu sunt exagerate. Dar sa-i zic de zeci de ori sa-si faca biroul curat, sa-si separe hainele murdare de cele curate, sa isi duca farfuria, clar nu a fost invatata si nu i s-a cerut. De, am ajuns la vorba Diadei si nu numai ai ei. Trebuia sa o cresc eu (desi erau multe dezavantaje), ca sa nu mai am pretentii de la ai mei.
Ioana, zici ca vorbesti de mama mea... rade Tot asa face, presupune ce-i mai rau, e prapastioasa, face din tantar armasar. Asta cu mancarea e mare problema (stiu ca si tu ziceai ca ai patit-o cu obligatul sa mananci tot din farfurie; la fel si eu, daca nu e farfuria goala, nu ma simt bine zid). Ieri m-am surprins cand i-am zis ca nu mergem la serbare daca nu mananca toata mancarea. Se pare ca ne raman intiparite conceptele astea din copilarie si le scoatem, te-miri-cand. Mama ma ameninta cu lingura de lemn pe masa, daca nu mananc imi tragea una. Si eu probabil ca mancam putin si nu sunt anorexica acum. Si totusi imi scapa obsesiile de indopare, auzite de mica. Ce se mai chinuiau ai mei sa o indoape pe fata... Ii gateau 2-3 feluri, doar-doar o manca ceva. Nu mai zic de minunatul desert, zilnic era ceva nou, sa pape copila. rade Si mama zice ca-mi pierd timpul cu lucrul de mana. "Cumpara! Nu te mai chinui atat..." Ca parca e chin, nu relaxare si parca fac o corvoada.
Uca, imi permit un sfat (ca parca nu primesti destule de la mama, soacra; hai sa imi fac practica, pentru cand o sa fiu soacra si eu... Laughing ). Incearca sa-i cosi un scutec de panza cu protectie de poliuretan (sunt tipare pe net cloth diapers) si cand va simti umezeala (cu adevarat, pentru ca cele de unica folosinta sunt ca absorbantele noastre, nu prea te lasa sa simti umezeala), va fi mult mai comunicativa, cred. In rest, rabdare si tutun. Macar daca scapi de kk la pampers, sa simta cand vine, e mare lucru.
Daniela, mare adevar graiesti. Asa mi-am dat seama la soacra. Ce ma mai plangeam de ea (ma rog, m-as plange in continuare, daca as sta in casa cu ea), acum ne intelegem bine. E chinuita la munca, obosita, stresata, acasa primeste silenzio stampa, nu ma mir ca vorbeste doar de munca si se plange. E greu sa te pui in pielea altuia, dar cred ca e necesar sa intelegem de ce fac, ceea ce fac, mamele, soacrele noastre. Nu s-au acrit peste noapte. Or mai fi si hormonii de vina (bat-o vina de menopauza), dar si viata pe care au avut-o, grijile pe care le-au trait, nevoile, incapacitatea de a ierta, uita evenimentele din viata.
Ioana, nu stiu asta cu tratatul copiilor la fel. Cred ca e inevitabil sa facem diferente, pentru ca sunt copii diferiti, au caractere diferite, experiente de viata diferite. Nu am frati, surori, nu stiu. Dar acum m-a socat mama mea, care a scos alta judecata profunda. Cum ca eu fac ca si bunica mea (mama ei), diferenta intre copii. Fratele mamei era cu 6 ani mai mare ca ea si acum zice ca dupa ce s-a nascut ea, l-au neglijat pe el. Ciudat... pentru ca pana sa ii vina ei bine declaratia asta, era alta povestea. Fratele era cel mare, era baiat, toata viata cica l-au rasfatat parintii, bunicii, l-au lasat sa faca ce a vrut. zid Ciudat cum o intoarce dupa cum ii convine ei.
Ideal ar fi sa nu judecam, sa nu ne credem experte, sa nu dam sfaturi pretioase, decat ceva sugestii, eventual si sa nu insistam. Dar... pusul in practica e mai greu. Poate la batranete toti cred ca au experienta de viata necesara sa fie experti in de toate. Mi se pare ca e conditia umana care ne transforma, la varsta a 3-a si femeile sunt mai cicalitoare in general. Eventual sa lucram cu noi, sa nu mai cicalim, sa nu asteptam chestii de la altii (si mai ales sa le cerem sa faca asa cum vrem noi).
Micheline, nu e doar autocontrol. E o imbunatatire personala, o provocare. Eu asa o vad. Depasirea conditiei umane (de genul: eu am suferit, sa suferi si tu sau alta... fata mea, sexul e murdar, e urat, stai si tu acolo, ca nu trebuie sa-ti placa shot - asta chiar spusa de mama fetei ei, care acum e la casa ei) e ceva ce ar trebui sa ne preocupe pe toti. Daca stam asa, fara sa ne auto-analizam, fara sa vrem sa modificam nimic la noi, ajungem ca ai nostri, ca generatiile trecute, care merg pe pilot automat. Destui adulti am vazut ca nu si-au pus intrebari existentiale, nu au incercat macar sa vada de sus: ce sunt eu, ce caut pe pamantul asta, oare sunt nemuritor, ce e viata, ce e moartea, etc.  Sad E trist, dar milioane de oameni dorm, inca si iau drept vis, viata. Trebuie facut ceva, pana nu e prea tarziu si ajungem la varsta a 3-a, nestiind decat mancare-munca-tv. Depasirea dramei personale, ca sa putem sa fim oameni mai buni.
Aurishta, asa e. Mai putina interventie, e mult mai buna. Mai ales cand vine vorba de copii, care deja devin adulti. Nu stiu cum va fi, dar sper sa-mi iasa. Incerc, incet-incet, sa ma detasez de cicaleala pe care i-o dau fetei; incerc sa o las sa decida, sa faca si de capul ei, chestii mici, dar asa va invata responsabilitatea. Pana nu dam cu capul, nu invatam, oricat si-ar raci gura degeaba, parintii, bunicii.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 09 Dec 2014, 6:03 pm

Eu am trait o experienta ce ar fi putut deveni tragica in ceea ce priveste aceasta relatie...soacra mea s-a amestecat intr-un mod distructiv...fireste, fara intentii rele, sau cu intentii semi-rele wink , ca sa zic asa! Am fost nevoiti sa ii inchidem accesul la intimitatea cu copiii, degeaba mai incearca acum s-o obtina, deja a dovedit ca este incorigibila! Este o solutie neplacuta, dar functionala!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 09 Dec 2014, 7:10 pm

[quote="AdminaIoana, nu stiu asta cu tratatul copiilor la fel. Cred ca e inevitabil sa facem diferente, pentru ca sunt copii diferiti, au caractere diferite, experiente de viata diferite.[/quote]

De asta spuneam ca totul adaptat la firea lor. Dar ei trebuie sa fie pe picior de egalitate si trebuie apreciati la fel. Daca fratele meu face un curs de chitara, imi pomeneste cu mandrie de treaba asta de 5 ori. Daca eu lucrez ceva, pierd vremea cu prostii si nu am grija de copii. Daca el stranuta spune "noroc, ai racit?"Daca eu stranut spune"asta ca umbli dezbracata si nu te ingrijesti deloc" In copilarie pleca la serviciu si lasa pe masa micul dejun frumos pregatit doar pentru el, eu puteam sa-mi pregatesc si singura. Lui ii taia fructul in feliute si mai ca i le baga in gura (adolescenti fiind) , eu daca o rugam sa imi aduca o cana cu apa imi spunea sa ma duc sa-mi iau. In general tot ce face el e bine si tot ce fac eu e discutabil, comentabil. Imi iubesc fratele, el nu are nicio vina, insa mama mereu ma face sa ma simt ca ii sunt inferioara. La asa ceva ma refeream cand am spus ca ii voi trata la fel.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Mar 09 Dec 2014, 7:16 pm

Ioana stiu a e greu cand chiar mama ta (si a mea cam la fel face) crede ca nu dai copiilor ceea ce trebuie sau ce au nevoie, dar legat de un anumit aliment,  in timp mai trebuie sa-i provoci pe copii sa manance o mancare care la un moment dat au refuzat-o , gusturile li se schimba daca pot sa zic asa. Din experienta stiu fiica mea a avut mancaruri care nu vroia nici sa guste dar acum mananca(de ex branza dulce). Este ceva mai mare acum are 12 ani.
      Uca fiica mea pana la 2 ani a avut ziua scutec (doar pentru lipsa mica pentru cealalta de la 1 an nu mai suporta in scutec. Noaptea pana la 3 ani si nu sti cat mai dura daca nu as fi hotarat sa nu-i mai pun. Am pus sub cearceaf un nylon mare sa protejez salteaua si intr-o saptamana s-a invatat sa tina si nu mai face noaptea.
LRodica
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1250
Varsta : 50
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Mar 09 Dec 2014, 7:29 pm

....Eu indiferent ce fac pentru mama...curat, cumparaturi, ...atentii...sunt egal cu zero, daca fratele meu, dapa n luni, da un simplu telefon! Cand eram mica tata ma chema doar pe mine sa car sacosele, cu ce cumpara el de la piata...fratele meu e mai mic cu 4 ani....si nici asta nu doare....doare.....poate o sa scriu la alta rubrica..... Asa ca eu am incercat sa impart in doua tot: painea, laptele, dragostea, cearta, laudele....nu stiu cat am reusit...dar e sigur, ca avand firi diferite, au drumuri diferite! Nu este usor sa fii parinte si este o meserie care nu se invata! E doar suflet! Asa e corect! Daca te inarmezi cu rabdare si nu vezi "dezastrul" din bucatarie, dupa ce "au gatit" ei, vei reusi sa-i inveti ceva, ce va dainui in sufletul lor!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3994
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 09 Dec 2014, 8:02 pm

Parca e dupa tiparul, baiatul meu, mandria mea sau nebunia mamelor pentru baieti. zid Sper sa nu fie cazul si la mine si sa fac diferente. Imi e drag cel mic, pentru ca e mic, e altfel de dragoste cand sunt bebei, alta cand sunt de gradi, alta cand sunt de scoala si banuiesc ca va fi alta cand vor fi adulti. Dar nu vreau sa merg cu cocolositul intr-atat incat sa fiu oarba si sa uit de unul si pe altul sa-l tin doar in suturi. Cred ca e groaznic sa fie asa diferente, percepi mai augmentat totul, cand esti mic. Asa a fost la mama si fratele ei, cel putin asa imi povestea, pana sa il am pe bebe si sa inceapa sa intoarca povestea, ca sa imi tina morala. Tot asa, nu facea ca era baiat, i se taia mancarea, i se baga in gura, ea a crescut pe langa el, cantitate neglijabila. Acum zice invers... ca pe el l-au neglijat.
Voua nu vi se pare ciudat, ce mult se schimba de la an la altul, de cand erau bebei, pana ajung mai mari? Eu sunt uimita de fi-mea. E domnisoara, are planurile ei, viseaza cu ochii deschisi, are secrete si pe unele mi le destainuie. E ciudat, nu mai are nimic din bebelusul de acum 8 ani. Poate asta imi place la bebe mic, imi aduce aminte de ea, de atunci. Poate asta ii fascineaza si pe bunici, la nepoti. Vor sa faca cu nepotii, ce n-au putut sau n-au stiut sa faca cu copiii.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos