Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

+62
Angelica18
tantza_m
lennny
marlen372001
canadianca50
roxx
dienutzababy
Karina33
mari01
lucky
letho
silvisor
ancush
HERMYNNA
gabico
godeta
CCristinaC
mihaelavama
Armeana
mariaz_09
claudiana
corina corina
larimali
Giobsy
albinlei
alinutza_andrei08
antonina
MihaelaT
AlinaJ.Bijoux
cory74
simona28
rucsy
denis21
aisha
trandafiras78
cozma felicia
Serban Valentina
Admina
violetas
symos
mimiady63
alessia2007
myky7robc
SilviaDumitrescu
valentinadof
Uca
samo99ro
emmancita
Ana Maria
stoy
geo
Marry
crina68
tinap
pufoi
AnaMariaL
kmn
bimbo
firicel
georgeta.prnic
cosmi
ioana soare
66 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de Marry Mar 27 Dec 2011, 3:38 pm

Cosmi,AnaMaria ,harnicutelor ati tricotat numai frumuseti.Felicitari! Flowers Flowers si spor la tricot
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 60
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de AnaMariaL Mar 27 Dec 2011, 5:17 pm

am postat explicatiile la bolerou, sper sa se inteleaga.
Crina68, multumesc pt mesaj si spor la bolerica daca o sa iti surada ideea.
va pup pe toate.
AnaMariaL
AnaMariaL
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 41
Localizare : constanta
Data de inscriere : 04/12/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de crina68 Mar 27 Dec 2011, 6:22 pm

Citit, descifrat,plăcut, pupăm obrăjorii de fată dulce și săritoare! pupi

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de cosmi Mar 27 Dec 2011, 7:14 pm

Multumesc pentru aprecieri.
cosmi
cosmi
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Localizare : Arad
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Dec 2011, 1:28 am

Am reusit astazi in sfarsit sa fac poze le cu tunica-pulover pe care am terminat-o de curand. Firul cu care l-am lucrat este 80% lana 20% mohair, dintr-un singur fir rasucit. Naparleste un pic pe camasa, dar ma asteptam la asta(de fapt in timp ce lucram la el am lasat par peste tot prin casa, la un moment dat imi intrase si-n nas:)) ), insa neajunsul acesta e contrabalansat de faptul ca este foarte moale, fin si calduros.
L-am lucrat circular, ca sa evit cusaturile laterale, pentru ca nu-mi place matress stitch pe jerseu dos. Bentita de la gat am modelat-o cu randuri scurte pentru a lua o forma curbata si pentru a se aseza mai bine. Ca sa nu am la ea o cusatura voluminoasa si urata, am montat ochiurile pe fir provizoriu si am folosit kitchener stitch pentru a uni cele doua capete. Am terminat cu penultimul rand al repetitiei de model, pentru ca m-am gandit ca randul de "grafting" va conta drept ultimul rand al repetitiei de model, si in felul acesta torsadele vor avea continuitate. Am uitat sa fac si la spate poza de detaliu, am apropiat o alta poza, sper sa se vada cat de cat (adica sa se vada ca nu se vede unde este unita bentita:)) )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de geo Mier 28 Dec 2011, 9:47 am

Ca de obicei, foarte frumos Smile. Imi place modelul torsadelor, l-as incerca si eu la o rochito-tunica ce planuiesc sa-mi fac. Ai folosit o diagrama sau din cap? Parca am vazut ceva asemanator pe Garnstudio, isi facuse si Uca o vesta cu un model intortocheat. Si culoarea este grozava. Smile

Ai crescut si intre torsade, nu doar pe lateral, nu?

Acum poate ai chef si de paturica wink
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de stoy Mier 28 Dec 2011, 10:19 am

Ioana, e superba, imi place tot fir model si iti sta nemaipomenit cu ea.
S-o porti sanatoasa kiss
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Dec 2011, 11:01 am

Va multumesc frumos! hug

Geo, modelul este din Rowan, cu cateva modificari. E inceput de jos si lucrat normal, cu rascroieli pt brate si rascroiala la gat. Bentita am lucrat-o separat si apoi am cusut-o de rascroiala gatului. Am intins un pic de ea atunci cand am cusut-o, ca sa se aseze bine, altfel, chiar si cu randuri scurte nu cred ca s-ar fi lipit frumos de decolteu.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 28 Dec 2011, 11:31 am

Ioana, asa cu ne-ai obisnuit - perfecta. Firul, culoarea, executia, atentia la cel mai mic detaliu love - super! Nu prea mai sunt multe de spus, ma tot repet de fiecare data si astept sa inventeze cineva superlative noi Smile .
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de emmancita Mier 28 Dec 2011, 11:56 am

Ce frumos e, Ioana!!Si firul si culoarea!! Eu am ramas tare in urma cu bluzita mea verde, inspiratie de la tine... pupi dar lasa ca termin si eu!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Dec 2011, 4:05 pm

Ana Maria, Emmancita va multumesc mult pentru aprecieri! pupi

Emmancita pana la primavara-vara mai ai timp, mai bine sa lucrezi fara graba, iese mai bine!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de AnaMariaL Mier 28 Dec 2011, 4:22 pm

ioana soare: supeeerrbb, felicitari pt tunica-pulover. Iti vine tare bine, cred ca oricine sta langa tine ii va tot veni sa te mangaie, la cat de calduroasa si molcuta esti(adica materialul). Sa porti cu mare placere si sa iti aduca noroc.Pupici.
AnaMariaL
AnaMariaL
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 41
Localizare : constanta
Data de inscriere : 04/12/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de crina68 Mier 28 Dec 2011, 5:00 pm

Ioana, mă cam enervezi! Prea faine sunt realizările tale!
Impecabilă tunică!Bravo!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de samo99ro Mier 28 Dec 2011, 5:34 pm

Ioana, ca de obicei, superba. Si culoareaaaa... mi-a luat ochii. E asa calda...
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de Uca Mier 28 Dec 2011, 5:59 pm

Ioana, e superbă tunica!!! E super wow! ( na, că nici eu nu mai găsesc superlative, aşa că inventez Smile )

Îmi place şi culoarea, şi firul, şi torsada, si modelul, îmi place toată!

Felcitari! Flowers

Aveam şi eu de gând una aşa, un model de pe garn dar încă nu mă descurc cu rândurile scurte.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de valentinadof Mier 28 Dec 2011, 6:13 pm

Randuri scurte?!Lamuriti-ma va rog si pe mine?Ce sunt alea?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 28 Dec 2011, 6:17 pm

Splendida Ioana! Sa o porti sanatoasa!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Dec 2011, 9:42 pm

Va multumesc frumos pentru aprecieri, ma bucura fiecare cuvant din partea voastra! kiss

Valentina, randurile scurte inseamna ca nu le lucrezi pana la capat. Lucrezi pana intr-un anumit punct al randului, si apoi te intorci si lucrezi inapoi. Ca sa nu se faca gaura in lucru acolo unde te intorci, trebuie infasurat ochiul urmator cu firul de lucru. In felul asta modelezi impletitura, poti de exemplu crea spatiu in plus la bust, sa adaugi lungime in partea centrala, fara sa adaugi lungime pe margini, care trebuie sa fie egale cu marginile spatelui. Poti curba o bentita (cum am facut la tunica) , sa o faci sa aiba o margine mai lunga si o margine mai scurta. Marginea mai lunga vine peste umeri si cealalta care vine mai inspre gat trebuie sa fie mai scurta, pentru a nu se ridica si pentru a nu se ondula.

Uca randurile scurte pe care le-am facut aici le-am facut intr-o maniera simpla si necalculata. Nici eu nu stapanesc foarte bine tehnica, dar m-am gandit ca e suficient ca o data la cateva randuri sa nu lucrez tot randul. Adica in randul 1 lucram 3 ochiuri de margine in punct lenes, 10 ochiuri modelul de peste torsade, apoi intorceam, lasand ultimele trei ochiuri de margine in punct lenes nelucrate. Urmatorul rand de fata, randul 3 al repetitiei de model, il lucram complet. Am facut asa o data la 16 randuri, o repetitie de model avand 8 randuri, deci una da, una nu.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de myky7robc Mier 28 Dec 2011, 11:36 pm

ioana, felicitari pt tunica.
stiti vreun film sau imagini cu aceste pic scurte?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Dec 2011, 11:47 pm

Myky multumesc! Uite un articol aici. Filmulete nu stiu, dar e posibil sa fie pe youtube.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de alessia2007 Joi 29 Dec 2011, 1:05 am

Foarte frumoasa bluza. Imi place cum se aseaza - muleaza pe corp. Si cate explicatii tehnice ai dat. Sa o porti sanatoasa.
alessia2007
alessia2007
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 42
Localizare : arges
Data de inscriere : 14/01/2010

http://angelicalucreaza.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de geo Joi 29 Dec 2011, 8:49 am

Myky, poti cauta pe youtube "wrap and turn".
Eu m-am uitat la asta cand am facut randuri scurte:
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de valentinadof Joi 29 Dec 2011, 10:19 am

Multumesc fetelor,ma pricep si la tricotat dar nu prea stapanesc unii termeni!
banuiam eu ceva dar m-ati lamurit voi!pup

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 29 Dec 2011, 12:49 pm

Myky uite doua tutoriale video pentru randuri scurte:

aici link si aici link
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de mimiady63 Joi 29 Dec 2011, 2:37 pm

Ioana ,e foarte frumoasa, s-o porti sanatoasa.
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) IX

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB