Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Haideti sa slabim (6)

+27
Lorena1
dandana
ioana soare
Kristina
Buburuza
Karina33
cld
lucky
fiordaliso
canadianca50
milena
diblaru maria
mihamihaela
Chirrox13
costina89
adriuta
musetel
diada
geany
annamaria26985
danae
danniela
elenaxx
aurishta
Clio_Ela
corina corina
Admina
31 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 17 Ian 2012, 11:01 pm

kristina bine ai venit! de ce pana in mai?bafta!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Ian 2012, 11:05 pm

Clio_Ela a scris:
De multe ori nu renteaza sa iei Bio, (de ex banane, cartofi) e ok sa consumam produsele conventionale, pentru ca pesticidele si chimicalele raman in general in coaja.
...

hmm la asta nu m-am gandit... mie imi place sa mananc cartofii copti cu coaja cu tot, cred ca ar trebui sa renunt:(((
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Kristina Mar 17 Ian 2012, 11:07 pm

Multumes Anna, de ce pana in mai!? in mai vin sa-mi vizitez familia si tare ma tem ca nu ma vor recunoaste! Sad , nu am fost acasa de aproape 7 ani.
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Ian 2012, 11:17 pm

Kristina, bine ai venit!! Sa te tii de treaba alaturi de noi, si sa iti atingi telul curand!!
Dar... tre sa spui tot!! Inaltime, kg, cate kg in cat de scurt (sau lunng) timp luate... Cam ce mananci acum, cam ce activitati zilnice ai Smile Adica, alergi dupa copii sau dupa catel, iesi la plimbare, ai munca de birou... Chestii de genul asta:)
Asa primesti sfaturi potrivite tie.
Pupici multi si sa fie cum ti-ai propus!! (desi eu tot pe a mea o tin, ca intai trebuie fixat un tzel mai usot de atins. Hai spune intai... 5-6 kg, si apoi calculezi si restul Smile

Dieta fara sport nu e cea mai buna, asa ca... ceva dieta PLUS sport facut cu drag, asta e cheia. Am dreptate, Aurishta??? Smile

Anna, mult succes cu munca de lamurire, dar incearca si cu "pacaleala". La inceput pui numai jumatate din rantasul pe care il pui de obicei, si tot asa. Sau "uiti" sa cumperi faina si ulei si ce mai trebuie la rantas.

Ioana, nu renunti, iei BIO pentru portia ta:)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 17 Ian 2012, 11:23 pm

ela oricum fac pentru ei rantas cu un sfert de lingura de faina si scopul meu e sa ii determin sa manance fara, ca acum pun mai mult ardei pasta facut de mine in vara ca sa colorez supa Twisted Evil
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Kristina Mar 17 Ian 2012, 11:57 pm

Clio_Ela a scris:Kristina, bine ai venit!! Sa te tii de treaba alaturi de noi, si sa iti atingi telul curand!!
Dar... tre sa spui tot!! Inaltime, kg, cate kg in cat de scurt (sau lunng) timp luate... Cam ce mananci acum, cam ce activitati zilnice ai Smile Adica, alergi dupa copii sau dupa catel, iesi la plimbare, ai munca de birou... Chestii de genul asta:)
Asa primesti sfaturi potrivite tie.
Pupici multi si sa fie cum ti-ai propus!! (desi eu tot pe a mea o tin, ca intai trebuie fixat un tzel mai usot de atins. Hai spune intai... 5-6 kg, si apoi calculezi si restul Smile

Dieta fara sport nu e cea mai buna, asa ca... ceva dieta PLUS sport facut cu drag, asta e cheia. Am dreptate, Aurishta??? Smile

Anna, mult succes cu munca de lamurire, dar incearca si cu "pacaleala". La inceput pui numai jumatate din rantasul pe care il pui de obicei, si tot asa. Sau "uiti" sa cumperi faina si ulei si ce mai trebuie la rantas.

Ioana, nu renunti, iei BIO pentru portia ta:)

Ela, multumesc!
despre mine ar fi multe de zis, dar multe tare si nu-mi prea place sa scriu ( la calculator)
Deci 29 ani, fara copii,doar 2 caini si un sot! Sportul nu-i activitatea mea favorita, va spun din start! prefer sa stau flamanda decat sa fac sport si de mers pe jos nu prea am cum nici unde nici cu cine, asta cred ca se datoreaza faptului ca am fost operata la 3 ani de un cancer la ficat si mereu am fost protejata si ferita de efort fizic.Lucrez la o "ferma" cred ca am mai scris pe aici, sunt houseskeeper Smile la o familie de 2 persoane si care mai au si 30 si ceva de caini! eu ma misc destul zic eu dar nu suficient ca sa transpir.
Ce pap eu, de toate! Smile nu cred ca nu ar fi ceva sa nu-mi placa, de vreo saptamana ma abtin de la unele chestii, mare mea problema este paine, ADOR painea....prajiturile vi le las voua!
Dimineata cand am timp imi fac o omleta din 2 oua cu un pic de branza (feta ca de alta nu-mi place aici 250gr am de 3-4 ori) cand nu, 2 felii de paine cu un pic de pate sau sunca (aici Aurista o sa comenteze, stiu Sad) sau lapte cu cereale/muesli
La pranz incerc sa pap salate cu ceva carne , dupa masa un fruct/iaurt cu muesli si seara salata/ legume cu carne/ peste....DAR tin sa mentionez ca gatesc la amiaza la patroni si mai gust acolo mancarea( ca mama asa ma invatat, mancarea trebuie gustata) si seara la fel gatesc pentru al meu si aici iar mai gust; asta fac in fiecare zi, deci v-ati prins ca imi place sa gatesc, decat sa alerg 20 de minute prefer sa fac mancare pentru 50 de persoane. Smile

mamaaa da ce mult am mai scris, ma opresc acum, mai las si pe maine!
noapte buna!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Ian 2012, 12:44 am

Kristina ma bucur ca ai trecut cu bine peste incercarea de la 3 ani! Dar e o greseala ca acesta sa fie un motiv pentru a te feri de sport, care este benefic in astfel de cazuri - ia-l ca exemplu pe Lance Armstrong.

Obiceiurile se schimba, iar apetitul pentru activitatea fizica se cultiva, cu putina vointa si disciplina. O persoana care slabeste fara sport arata ca un sufleu dezumflat(ca tot iti place sa gatesti:) ) , intr-un cuvant - dizgratios. Sportul nu numai ca iti intareste organismul si iti imbunatateste sanatatea, dar iti si modeleaza frumos corpul. Un corp tonifiat arata frumos si armonios chiar si cu cateva kg in plus, in schimb un corp nelucrat arata ca o placinta flescaita.

Nu mi se pare ca mananci mult deloc. Chiar putin, comparand de exemplu cu micul meu dejun compus din 120g de amestec de cereale pt bebe(noua mea pasiune) si 500ml lapte semidegresat. Dar depinde ce intelegi prin gustat. Pus un pic pe limba ca sa potrivesti de sare, sau umplut castronul de mai multe ori.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de musetel Mier 18 Ian 2012, 9:36 am

Raportul, să trăiţi! În dimineaţa asta mi-am făcut exerciţiile, însă ieri - nu!

Eu am o nelămurire referitoare la sport - citisem pe undeva că pentru a slăbi e musai să combini exerciţiile aerobice/ cardio cu cele de forţă. Păi în cazul ăsta cum facem? ŞI Pilates e forţă sau cardio?

Cred că îmi iau eu inima în dinţi şi mă duc şi la alergat, în ciuda frigului de afară.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Ian 2012, 11:02 am

Pilates sunt exercitii pentru musculatura. Nu am lucrat niciodata, dar, din cate stiu, parca sunt exercitii care se bazeaza pe izometrie.
Nu doar pentru slabit este bine sa combini cardio cu forta, ci pentru sanatate in general. Dar nu e nevoie sa le faci pe amandoua in aceeasi sedinta. Dar daca vrei totusi sa fie in aceeasi sedinta, am citit ca este bine ca mai intai sa fie facute exercitiile de forta si apoi cardio.
Eu imi fac de 2-3 ori pe saptamana programul de exercitii pentru musculatura, si in rest, cand merg la mama profit ca s-a dotat cu aparate:)) si fac 40 de minute pe bicicleta ergonomica sau pe banda de alergat. Vara dau ture cu bicicleta.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danniela Mier 18 Ian 2012, 11:32 am

Wow, Ioana, multumesc pentru info love
Kristina, vino la Africa, paine e oribila si pe cat de mult o iubesti in scurt timp o sa iti treaca dorul!!! Eu cand vin acasa prima data cumpar o paine de Dobrogea proaspata sa imi fac pofta si apoi mai vorbim. Deci tot nu mi-a trecut dorul de paine!!
Si eu raportez ca m-am apucat de abdomene. Grele ale naibii ca ma doare spatele foarte rau. In curand o sa incep si topaielile!!
Spor fetele la slabit hug
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Kristina Mier 18 Ian 2012, 12:31 pm

ioana soare a scris:Kristina ma bucur ca ai trecut cu bine peste incercarea de la 3 ani! Dar e o greseala ca acesta sa fie un motiv pentru a te feri de sport, care este benefic in astfel de cazuri - ia-l ca exemplu pe Lance Armstrong.

Obiceiurile se schimba, iar apetitul pentru activitatea fizica se cultiva, cu putina vointa si disciplina. O persoana care slabeste fara sport arata ca un sufleu dezumflat(ca tot iti place sa gatesti:) ) , intr-un cuvant - dizgratios. Sportul nu numai ca iti intareste organismul si iti imbunatateste sanatatea, dar iti si modeleaza frumos corpul. Un corp tonifiat arata frumos si armonios chiar si cu cateva kg in plus, in schimb un corp nelucrat arata ca o placinta flescaita.

Nu mi se pare ca mananci mult deloc. Chiar putin, comparand de exemplu cu micul meu dejun compus din 120g de amestec de cereale pt bebe(noua mea pasiune) si 500ml lapte semidegresat. Dar depinde ce intelegi prin gustat. Pus un pic pe limba ca sa potrivesti de sare, sau umplut castronul de mai multe ori.

Ai mare dreptate Ioana, niciodata nu am fost fit pentru ca mereu am fost cu forme si mai plinuta, in "tineretea" mea aveam mereu 60-63 kg si ma consideram grasa, dar eram ok, la 1,71; Voi sterge praful de pe eliptica mea, dar nu cred ca o sa functioneze, pt ca acum ceva ani in urma faceam 30-40 min pe zi si dupa o luna si ceva nu ma puteam ridica din pat de dureri de solduri, conform spuse de medic cica as avea coloana stramba si eliptica este contra-indicata pentru mine si de cumparat o banda nici gand sa auda al meu, mai aveam si un aparat de abdominale, trebuie sa-l caut prin garaj ca poate, poate Smile vazandul imi vine cheful!

Asta pap de cam 7-8 zile, ca inainte bagam paine la greu. Ce sa intelegi prin gustare, gust cu lingura nu cu farfuria, DAR cand e ceva ce nu-i pot rezista las salata deoparte Smile ,spre exemplu sambata trecuta am facut o fasole cu afumatura, o delicie si chiar nu am rezistat dar am papat doar cu salata de varza si asta a fost la pranz, seara o supa crema de legume si atat.

danniela a scris:Wow, Ioana, multumesc pentru info love
Kristina, vino la Africa, paine e oribila si pe cat de mult o iubesti in scurt timp o sa iti treaca dorul!!! Eu cand vin acasa prima data cumpar o paine de Dobrogea proaspata sa imi fac pofta si apoi mai vorbim. Deci tot nu mi-a trecut dorul de paine!!
Si eu raportez ca m-am apucat de abdomene. Grele ale naibii ca ma doare spatele foarte rau. In curand o sa incep si topaielile!!
Spor fetele la slabit hug

Pai asta e problema, au portughezi astia o paine asa buna coapta pe vatra, de nu-ti trebuie decat putin unt.
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de dandana Mier 18 Ian 2012, 1:02 pm

Question oare inulina nu e buna si ca indulcitor?

..ma trezesc si eu intreband
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 18 Ian 2012, 1:08 pm

Off, am scris un roman intreg, apoi a venit pruncul si mi-a inchis pagina, ca furase mousul Sad(
O sa postez pe bucati, si editez, ca altfel risc iar.

Danniela, stiu si eu cum e "painea" in Africa, pt ca directoarea de la biblioteca unde am lucrat pana sa nasc e maritata cu etiopian, iar cativa colegi la fel, casatoriti cu africance (din Mali, Nigeria, Etiopia. Din Kenia nu e nimeni, dar ma gandesc ca sunt aceleasi obiceiuri alimentare. Painea e ca o clatita, despre asta e vorba??)
Scuze de off...

Danniela, daca ai dureri de spate cand faci abdomene inseamna ca nu e ceva corect. Cand ridici trebuie sa ramana ultima coasta pe podea, nu ridici cum invatasem noi pe vremuri, pana la 90 de grade corpul. Daca ridici prea sus soliciti spatele.
Cand cobori insa, umerii raman in aer, nu au voie sa atinga podeaua. Asa muschii abdominali raman contractati. Nu ai voie sa relaxezi muschii la coborare.
Nu uita de respiratie!! Ajuta f mult, muschii au nevoie de oxigen. Cand ridici expiri cu forta, iar cand cobori tragi aer. miscarea sa fie dinamica, nu brusca, sa "curga".
La abdomene, faceti serrii, intai ridici intr-un timp, apoi in doua trepte ridicat si la fel coborat. Adica: ridici putin, opresti, mai ridici putin . Si inapoi la fel, cobori numai pe jumatate,opresti o secunda si continui. Asa au efect. Si dupa aceasta serie faci in trei trepte urcarea si o miscare singura coborarea.

Sper ca ati inteles...

Musetel, cum spune Ioana, Piates sunt exercitii pentru muschi, dar ce e special aici e ca se combina cu respiratia (care tre sa fie in burta lateral, nu in fata). Muschii taliei si perineul trebuie continuu contractati "inelul burtii" (nu stiu cum sa ii spu altfel in romana), "power house" sa fie activat. Asta e destul de greu, trebuie invatat si cu multa concentrare. Daca nu e corect facut, nu mai e Pilates, si efectul e minim.
La Pilates se fac exercitiile foooooarte incet, trebuie sa simti toti muschii, pana in varful degetelor.
Muschii trebuie bine contractati si controlati. Cand sunt exercitii din pozitia in "4 labe" incordati muschii degetelor si ai palmei, sa nu chinuniti incheieturile mainii.
La teorie stau bine, ca m-am apucat de citit si sunt ff atenta si la sala, ieri am fost la Pilates, abdomen-killer si stretching+relaxare.

Daca vrei sa slabesti, da, se fac intai exercitiile de forta (dar dupa o incalzire de cateva minute, nu e voie sa urce pulsul brusc). Intai ex. de forta pentru ca ele consuma zaharul - si apoi cardio (bicicleta, alergat, zumba sau ce mai faceti) cand se arde grasimea. Corpul consuma intotdeauna intai zaharul, el fiind principala sursa de energie.

Fetelor, eu imi fac temele.
Iar sunt off, dar m-am hotarat, mai ramane sa vad cum e cu finantarea, pt ca ar costa 1200 de euro. Dureaza 6 luni, prezenta sambata si duminica cate 4-5 ore, lucrare de absolvire, e examen scris, oral si practic. Teoria o invat singura - primesc de la ei materialul. E acreditat de stat, si se obtine "fitnesstrainer Lizenz B". B adica basic, dupa care se fac calificari (fiecare de cateva zile -dar cu taxa destul de mare:( ) pt gimnastica medicala, pt spate, pt gravide, etc.

Kristina, incepe sa faci totusi si miscare, cate putin in fiecare zi. Muschii trebuie si ei sa fie intretinuti.
Multi se plang de dureri de oasei. Daca muschii nu sunt deloc lurati, tot chinul ramane pe incheieturi si oasere trebuie sa sustina greutatea corpului, ceea ce ar trebui sa faca si muschii. Eu ma miram mereu ca aici nu se plang batranii de dureri de incheieturi. pai nu cred ca exista varstnic trecut de 65 de ani care sa nu mearga la sala de doua ori pe sapt. Macar gimnastica preventiva, si tot se face.



Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danniela Mier 18 Ian 2012, 1:18 pm

Ela, multumesc foarte mult de sfaturi. Cred ca respiratia o faceam pe invers, nu cred, sigur. Miscarea am facut-o cum descrii tu sau pe aproape, am renuntat la abdomenele invatate la noi in scoala. Cand pun umerii jos zici ca ma rup de spate, iar de tinut in aer pot sa ii tin doar pentru 2-3 abdomene!!!!
Nu, nu e aia painea, aia e chapatti si provine de la indieni, africanii o fac mai uleioasa. Painea aici este facuta cu zahar in majoritate, chiar daca e brown sau white, si cu afanatori chimici la greu, este exagerat de pufoasa. Cand eram in Mombasa, daca o tineam pe masa de dimineata pana seara, seara era plina de puncte de mucegai.
Bafta multa la ce ti-ai propus hug
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Mier 18 Ian 2012, 1:40 pm

Deci fie painea cat de rea , tot mai bun e cozonacul ! rade Cam asa e la tine Danniela , nu-i asa ?

Clio Ela , tu zici ca ideea nu e sa contina faina cat mai multe tarate , ci sa folosim faina integrala mai multa si nu alba . Pai , care e diferenta dintre faina integrala si cea alba ? Faina alba e una singura . Cu cat creste continutul de tarate si gris devine mai integrala . Eu vorbesc din punctul de vedere al persoanei care nu cumpara faina la pachet . Eu am grau din care fac faina , deci eu trebuie sa o ''integrez'' cu tarate pe care le primesc de la moara separat . Si o fac cat de integrala vreau eu . Dar vorba ta: daca pun prea multe tarate iese gumata .

Bine ai venit in gashca , Cristina ! Ia-o incet , ca trebuie sa iasa ceva bun !Suntem atatea fete aici si-ti tinem pumnii . ura

Danniela spor la abdomene ! Dupa explicatiile Elei cred ca si eu as incerca .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 18 Ian 2012, 3:03 pm

Clio_Ela a scris:
Dieta fara sport nu e cea mai buna, asa ca... ceva dieta PLUS sport facut cu drag, asta e cheia. Am dreptate, Aurishta??? Smile
Smile Asa este ideal!
Kristina, bine ai venit printre noi si hai si tu inapoi la silueta frumoasa de altadata hug pupi
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 18 Ian 2012, 3:48 pm

Eu iau prima masa pana la ora 10...ceai/cafea/suc(din fructe stoarse de mine mai rar pt ca nu este recomandat) cu ceva dulce gen fructe uscate, prajitura, paine cu dulceata, ciocolata, cereale integrale fara zahar....O regula ce o respect este ca ceaiul sa nu il asociez c laptele sau produsele lactate.

A doua masa intre orele 11-13
-alimente bogate in proteine (carne si produse din carne sau oua sau lapte si produse lactate(care nu se asociaza intre ele la aceeasi masa si chiar in aceasi zi, adica azi mananc carne si deabia maine mananc oua) cu legume proaspete
-legume proaspete: ardei, rosii, conpida, morcov, telina (ex: ton si/sau telina cu morcov ras, cu sare, piper, ulei de masline, suc de lamaie), castraveti, salata verde, etc pe care poti sa le faci slata sau nu.

A 3a masa:
-mancare gatita care poate sa contina si carne (ciorbe, supe, felul doi), sau peste
-eu prefer sa gatesc la aburi, uneori la cupto sau fierte, dar fara ulei sau foarte putin ulei de masline (o lingura, in functie de cantitate)
- condimentez uneori cu ardei iute (accelereaza metabolismul), sotul meu nu il vrea ca nu ii place zid

O alta regula pe care o respect este in legatura cu amidoasele (paine, cartofi, paste, orez) si legumoasele (mazare, fasole, naut, linte)...ne le asociez la aceasi masa intre ele sau cu alimente bogate in proteine animale (carne si produse din carne, oua, lapte si produse lactate). Ele se asociaza cu salate, legume. Totusi, laptele si produsele lactate pot fi asociate cu paine sau paste dar in cantitate mica, gen o felie de paine cu o cana de lapte su putina branza. Pastele presarate cu putina branza (ca si cand branza ar fi un condiment) cu suc de rosii, busuioc, sare, piper, ulei de masline.

Pestele il servesc oricand, oricat mai ales ca pranz sau cina.

Dupa masa aceasta poti servi ceva dulce : 1-3 bucatele de ciocolata, o prajitura(o bucata, nu toata tava), etc.

A 4a masa pana la ora 20 o sevesc...(de obicei o servesc cand vine sotul de la job si ...o cam depasesc zid )
-fructe, peste, paste (le fierb cat scrie pe ambalaj, maxim 6 minute, preferam spaghetele, leguminoase(mazare,naut, linte), orez/cartofi cu legume fierte/proaspete

Dupa masa aceasta servim ceai.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 18 Ian 2012, 5:37 pm

Imi place dieta ta! Smile Spune-mi si mie, de ce nu asociezi ceaiul cu laptele?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 18 Ian 2012, 5:55 pm

Ma bucur ca iti place dieta mea Smile ..o am de la o fosta colega de catedra...Aceeasi intrebare i-am pus si eu ei si mi-a raspuns ca ceaiul are teina care interactioneaza cu lactoza (produsele lactate/laptele) ajuta la depunerea grasimilor, ne ingrasa...ne ingrasam in loc sa slabim Sad ...eu o sa mai caut si pe net explicatii la aceasta intrebare.....Eu merg pe mana ei, e o dieta care nu te infometeaza ... asa am reusit sa mai dau jos niste kg Smile
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 18 Ian 2012, 7:44 pm

Chirrox13 a scris:... e o dieta care nu te infometeaza ... asa am reusit sa mai dau jos niste kg Smile
Bravo! cheers
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 18 Ian 2012, 11:37 pm

Chirrox, legat de proteine, de ce la orele acelea??

Nutritionistii recomanda proteinele SEARA. Carbohidratii sunt cei mai potriviti dimineata si pana la pranz, insa proteina seara. Ca si cand se face efort mare, forta, atunci e indicata proteina, pentru ca ea hraneste muschii. (si am citit ca proteina ajuta si la adrerea gresimilor).
Chirrox, nu spun ca nu e buna dieta, doar intreb de ce. Daca tie iti merge si a ajutat, e super!!

Oicum s-au facut studii si e dovedit ca in somn se regenereaza si se construiesc muschii, ce au nevoie de aminoacizii din proteina. Si cum proteina nu creste secretia de insulina (pt ca noaptea o iau razna si hormonii, si insulina e unul din cei care fac ravagii) e bine sa ajutam muschii, consumand proteina.

Fetelor, eu am mai citit pe aici, a mai spus careva ca nu se complina proteina cu legume, dar eu stiu ca proteina e egal cu ce se combina, nu conteaza. Acum chiar m-a apucat curiozitatea, poate mai invat ceva, dar sa fie info cat de cat testate...
Stiu ca nu se combina carbohidratii cu grasimea, asta e periculoasa rau combinatia, dar de proteina... nu am auzit pana acum.
Pe net am cautat, dar nu am gasit nimic.

Eu acum am venit de la Zumba mea, a fost super,am transpirat bine, am urlat si chiuit. Drumul a fost urat de tot, e polei, iarclubul sportiv unde am miercurea e sus pe deal, mai spre munte si plin de curbe de te ia ameteala... cam ca pe Valea Prahovei. Dar asta e, merg incet (cu 30 la ora Smile) -Cand ii povestesc sotiorului meu rade de mine.

Mult spor, Danniela, daca spatele doare, fa mai usor, probabil muschii abdominali nu sunt destul de puternici, si ramane totusi si pentru spate ceva munca. Incet incet o sa fie mai bine Smile
Corina, incearca abdomene, dar la inceput usor. Si nu uitati la abdomene, miscarea facuta din muschi, usor, nu cu avant!! De fapt nici un exercitiu nu se face cu "avant", "aruncat" , ci mereu incet si controlat. Asa avem si rezultate, daca nu, e numai efortul, plus timpul pierdut.

Ioana, si mie imi plac cerealele pentru bebei, Leutzul meu incepe sa le refuze, (ii mai pregatewsc cate un castronel cand nu amt imp sa ii fac soldatei, si mereu pun s un castronel pentru mine) Smile
Pupici multi, lipsa de pofte celor care tin dieta, si putere celor care fac sport!!
Noapte buna, sa visati frumos, si sa slabiti si in somn!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Ian 2012, 11:52 pm

Clio_Ela a scris:Ioana, si mie imi plac cerealele pentru bebei, Leutzul meu incepe sa le refuze, (ii mai pregatewsc cate un castronel cand nu amt imp sa ii fac soldatei, si mereu pun s un castronel pentru mine) Smile

soldatei? scratch orice idee noua e binevenita, ca raman in pana de trucuri:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Lorena1 Joi 19 Ian 2012, 12:39 am

Intereseant subiectul acesta.
mai ales acum dupa sarbatori cand fiecare am pus cateva kg pe noi.
Eu nu sunt adepta infometarii pentru a te mentine in forma.
Am gasit pe internet un regim de slabit rapid ... se pierd in jur de 5 kg in 10 zile.
Nu l-am incercat dar pare destul de simplu si usor de tinut.
Asa ca vi-l impartasesc si voua ... poate cuiva ii va fi de folos ...

Meniu pentru zece zile de dieta:

Micul dejun

* O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
* Doua oua fierte sau prajite in putin ulei de masline.
* Doua felii de sunca presata sau parizer slab, de pui.

Pranz

* O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
* Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
* O salata fara sos.

Cina

* O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
* Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
* Legume pe saturate, dar in afar de cartofi, porumb, mazare, fasole uscata, soia.

Inainte de culcare

* Un pahar de lapte degresat sau suc de rosii.

Poti pregati carnea in diverse feluri, ii poti adauga diverse condimente, asa incat sa nu te plictisesti manacand acelasi fel de mancare zilnic. Graprefruitul este important si nu trebuie inlocuit cu alt fruct, caci el declanseza procesul de ardere a grasimilor. Poti folosi unt pentru a praji ouale sau pentru a face un sos pentru salate, dar nu ai voie sa consume maioneza, ketchup sau sosuri din comert. Sunt interzise si sucurile, chiar daca sunt "light". Nu se consuma fructe si nu se mananca intre mese. Exercitiile fizice usoare sau moderate pot fi de mare ajutor.

Succes!
Lorena1
Lorena1
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/01/2012

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 19 Ian 2012, 1:10 am

Prostia asta gasita de tine se bazeaza pe principiile Atkins din cate observ, de eliminare a carbohidratilor si de a permite proteinele si grasimile sub forme de la care te imbolnavesti de inima si mori de infarct doar citind.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Admina Joi 19 Ian 2012, 9:12 am

Clio_Ela a scris:Cand sunt exercitii din pozitia in "4 labe" incordati muschii degetelor si ai palmei, sa nu chinuniti incheieturile mainii.
La teorie stau bine, ca m-am apucat de citit si sunt ff atenta si la sala, ieri am fost la Pilates, abdomen-killer si stretching+relaxare.

Eu ma miram mereu ca aici nu se plang batranii de dureri de incheieturi. pai nu cred ca exista varstnic trecut de 65 de ani care sa nu mearga la sala de doua ori pe sapt. Macar gimnastica preventiva, si tot se face.
Da si da, cu totul de acord. Uite de aia trag eu acum cu incheietura stanga, mi-am scrintit(luxat)-o la yoga, la downward facing dog. zid Acum cateva luni s-a intamplat si acum am perioade cand ma doare si stau cu manson elastic aproape toata ziua. Asta inseamna sa faci acasa, de capul tau, in loc sa mergi sa apelezi la personal calificat.
Si asa e. Multe femei am vazut in ajunul menopauzei sau in perioada ei, ca patesc diverse la oase, articulatii. Nu e varsta de vina, pentru ca nu numai batranetea afecteaza oasele, ci asa cum spui, nu sunt sustinute oasele corect de muschi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB