Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
VREAU UN SFAT EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
VREAU UN SFAT EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
VREAU UN SFAT EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
VREAU UN SFAT EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
VREAU UN SFAT EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
VREAU UN SFAT EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
VREAU UN SFAT EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
VREAU UN SFAT EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
VREAU UN SFAT EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
VREAU UN SFAT EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
VREAU UN SFAT EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
VREAU UN SFAT EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
VREAU UN SFAT EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
VREAU UN SFAT EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
VREAU UN SFAT EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
VREAU UN SFAT EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
VREAU UN SFAT EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
VREAU UN SFAT EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
VREAU UN SFAT EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
VREAU UN SFAT EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


VREAU UN SFAT

+17
Indra
silvisor
teisoara
Duel
came_lia
Andata
musetel
pufoi
Lucia.BlueFlower
joelelovely
mykya
elenaxx
ismi3ismi
firicel
mariaz_09
michelinebeaulieu
adelina24
21 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

VREAU UN SFAT Empty VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de adelina24 Lun 12 Dec 2011, 4:46 pm

As vrea un sfat pentru ca nu am cu cine sa ma sfatui . Al meu nu vrea sa imi spuna nimic . la serviciu nu pot sa ma sfatui cu numeni deoarece pot fi interese atat sa plec cat si sa raman .
Am o hotarare de luat :
1. Postul pe care il ocup are o incercare destul de mare , raspundere , nu am nici un fel de avantaje ( lucrez la achizitii ) pentru ca sunt un talpas marunt , fac documente la greu . M-am obisnuit cu oamenii . Nu stau peste program ( s-a intamplat accidental doar de vre-o doua ori ) . Cu masina fac 3 minute pana la serviciu iar pe jos , mers rapid 10 minute .
2 M-am inscris la un concurs pentru alta functie . Examanul este in ianuarie si este destul de invatat . In ipoteza in care as lua concursul ( pentru ca mai sunt si altii inscrisi ) diferenta de salariu ar fi de maxim 300 lei ( in plus ) . As fi un pui de sef dar raspunderea ar fi mult mai mare si as raspunde in general pentru munca altora . Probabil ca as sta peste program - voi raspunde de logistica unitatii . As face naveta de la iesire din oras cam 20 de km adica aproximativ 30 de minute de mers cu masina de la iesirea din oras pe vreme uscata ( m-am cronometrat cu masina ) .Este autobuz pus la dispozitie - daca l-ai pierdut te costa transportul din buzunar .
CE SA FAC ? SA MA MAI PREZINT LA CONCURS SAU NU ?
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 12 Dec 2011, 4:49 pm

eu as alege sa stau aproape de casa si mi-as suplimenta veniturile din alte parti,pe cont propriu.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de adelina24 Lun 12 Dec 2011, 5:05 pm

M-am gandit de foarte multe ori la asta dar m-am inscris ca concurs intr-un acces de nervi cand mi s-a facut viata un calvar o saptamana la serviciu . Eram atat de stresata incat visam si noaprea ca mi se dadea acces in SEAP pentru achizitia de cartofi . Pot sa nu ma prezint la concurs si nu este nici o problema . Dar vreau sa fiu sigura ca am luat decizia corecta si sa nu imi para rau . Si cel mai mult ma enerveaza cand al meu imi raspunde la intrebarea "Tu ce ai face in locul meu ?" - "Nu stiu , nu sunt in locul tau !"
Ai mei imi spun sa fac ce cred eu dar sa stau acolo unde am mai putina bataie de cap , mai putin stres .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 12 Dec 2011, 5:13 pm

mie imi place sa fiu aproape de casa,sa nu fac mult pe drum;te-ar costa si drumul mult si neprevazut.eu asa as face,mi-as rezolva problemele de la locul de munca,le-as descalci sau lamuri,dupa caz.sau as cauta un loc de munca aproape.noul loc de munca nu ti-ar fi asa de departe,daca ar fi sa socotim dupa criteriile mele,dar ce iei pe mere,dai pe transport.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de mariaz_09 Lun 12 Dec 2011, 5:14 pm

Aglaia,gandeste-te bine!Postul urmator te inainteaza in functie,dar trebuie sa ai in vedere ce presupune asta.Care sunt sacrificiile pe care le faci,care sunt avantajele materiale,cum poti sa te descurci cu familia,ce lucruri iti sunt prioritare.Daca vrei sa fie familia,atunci ramai la vechiul post ,esti mai libera,raspundere mai putina,stres mai putin.Celalat post presupune naveta,de multe ori frig,cheltuieli in plus ,ceea ce nu cred ca poate compensa diferenta de salariu.Asa sa te gandesti sa-ti fie tie bine si copilului tau,familiei tale.Logistica,ce inseamna mai nou,un fel de administrator,facturari,ca asa am inteles eu,nu prea cunosc noii termeni.Nu te lasa influentata de nimeni,fa ce-ti dicteaza ratiunea.Ganduri bune si hotarari benefice tie ! pupi
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de adelina24 Lun 12 Dec 2011, 5:27 pm

sef birou logistica inseamna sa raspunzi de hranire , de asigurarea drepturilor de curatenie si curatenia spatiilor ( iar banii la buget sunt asa cum sunt ) de asigurarea caldurii , de asigurarea transportului in conditii de siguranta si in conditii optime , de organizarea gospodariilor agrozootehnice si de realizarea planurilor de productie . Toate aceste activitati sunt desfasurate de alti oameni . Seful logisticii ii coordoneaza si raspunde de ceea ce fac ei .
Acum raspund doar de desfasurarea procedurilor de achizitie : de la organizare pana la finalizare .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de firicel Lun 12 Dec 2011, 5:54 pm

Sunt de acord cu fetele:serviciul mai aproape de casa si cu mai putin stres.Poti suplimenta cu usurinta si fara sa lucrezi in conditii mai grele.Sunt 300 lei in plus dar raspunderea este pe masura la logistica.Deci votez pentru a ramane la vechiul loc de munca! pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 12 Dec 2011, 6:09 pm

aglaia,cu ani in urma,am fost sef serviciu administrativ la o firma de foraj,tot asa,am dat examen si l-am luat.mie mi-a placut,pt ca e frumos sa fii sef,sa organizezi,sa iei decizii,sa dai ordine,sa urmaresti,sa verifici,etc.desi e un post greu si cu multa responsabilitate,sunt sigura cate-ai descurca .DAR: e mult de umblat(eu aveam masina la dispozitie,la nevoie),lucrezi cu tot felul de oameni ,pt munca ,carora vei raspunde tu (si oamenii sunt mai mult sau mai putin pusi pe treaba...pt ca nici plata nu acopera ,in general,munca lor...),stresul e cat casa pt ca ti se cer multe din partea sefilor tai ierarhici,de fapt,sunt convinsa ca stii toate astea...multa,multa bataie de cap...,plus naveta,care,mie mi se pare la o distanta destul de mare...
In concluzie,eu as alege postul asta ,numai si numai daca diferenta de bani ar fi de 1000 ron,pe principiul ca ,daca tot fac un efort,sa si merite ,sa am pentru ce,ca sa zic asa...
Stiu ca inveti de ceva timp pt acest examen.Daca tot te-ai inscris si ai invatat,mergi la examen,da-l,ia-l (aici iti mai masori si tu puterile cu altii Smile ,vezi care mai e gradul de dificultate pt ocuparea unui post,te autoverifici)...,dupa care,odata luat examenul,pui conditia de bani mai multi(altfel e discutia ,cand au vazut ce poti,ce valoare ai,e alta "fata" pt ei-aceea de castigator al examenului!(mai ales,daca restul candidatilor ar fi praf ,ca pregatire,ai mult de castigat trecand prin acest examen).Daca iti dau mai mult,bine,daca nu,eu nu as accepta acest post pt bani putini,pt ca munca e ffffff multa si raspunderea la fel.In plus,de cele mai multe ori,programul de lucru va fi depasit,salariul ramanand,de obicei,acelasi...ai grija mare si la acest aspect,care,de fapt,iti diminueaza venitul normat pt 8 ore,stii...ATENTIE LA CONTRACTUL INCHEIAT!!
Daca nu iese,cum sa-ti convina tie,binenteles,urmareste in continuare aparitia de posturi mai bune ...si ,totusi,mai aproape de casa...sa nu trebuiasca sa faci excursii in fiecare zi... Smile


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Lun 12 Dec 2011, 8:22 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de elenaxx Lun 12 Dec 2011, 7:00 pm

Aglaia, daca te-ai inscris la examen si ai si inceput sa inveti, e pacat sa renunti acum, pe ultima suta de metro. Asa cum spunea si ismi, luand acest examen, ai putea impune , daca se poate, anumite conditii, legate de salariu, transport si ce altceva ar putea implica aceasta functie.
Dar, asa cum spune toata lumea, este greu sa dai sfaturi unei persoane, in care sa-i sugerezi ce ar trebui facut. Tu esti singura care-si cunoaste limitele si cred ca cel mai bine este sa iei decizia singura, fara alt "ajutor", care poate nu intotdeauna se numeste ajutor.
Pune pe hartie ce ai acum, ce vei avea in viitor, cu o noua slujba, si vezi unde inclina balanta. Oricum, pe viitor probabil vei gasi job-uri mai bine si ca plata si ca timp de lucru si responsabilitati.

Sper ca am fost de ajutor, cat de cat. Te pup si numai bine si spor la invatat.
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de mykya Lun 12 Dec 2011, 8:11 pm

Eu am o alta parere: mergi la examen, nu ai nimic de pierdut. Daca il iei vezi tu ce hotarasti daca te duci sau nu. Daca nu-l iei asta e, te linistesti. Cel putin nu vei regreta toata viata ca ar fi fost mai bine. Eu fac naveta si sunt 10 km. E greu, atat financiar cat si fizic. Pe de alta parte functia noua poate fi o pista de lansare. Pune în balanta atat beneficiile cat si pierderile si vezi care castiga.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de adelina24 Lun 12 Dec 2011, 8:25 pm

Nu se pune problema de negociere : post bugetar asa ca negocierea este exclusa . Daca se intampla sa iau nu pot sa dau inapoi . Cand am intrat in sistem am fost 17 inscrisi pe acest post . Beneficii ar fi ca se aude incoada sef . Functie de conducere am mai avut si stiu cum te simti cand iei suturi in fund pentru ca X nu a inteles ce i-ai explicat si a facut ce l-a taiat capul . Naveta am facut 45 de km dat atunci nu aveam copii si stiu ce frig induram iarna .
Naveta este cel mai mare inconvenient .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 12 Dec 2011, 8:39 pm

"Daca se intampla sa iau nu pot sa dau inapoi "
Pe mine nu m-a interesat niciodata titulatura,ci BANII luati pt munca depusa!!
In cazul acesta,eu as renunta la acel post...as cauta din postul actual sa fac ceva pe langa,si as urmari in continuare alte posturi care apar...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de joelelovely Lun 12 Dec 2011, 9:00 pm

aglaia a scris: As vrea un sfat pentru ca nu am cu cine sa ma sfatui . Al meu nu vrea sa imi spuna nimic . la serviciu nu pot sa ma sfatui cu numeni deoarece pot fi interese atat sa plec cat si sa raman .
Am o hotarare de luat :
1. Postul pe care il ocup are o incercare destul de mare , raspundere , nu am nici un fel de avantaje ( lucrez la achizitii ) pentru ca sunt un talpas marunt , fac documente la greu . M-am obisnuit cu oamenii . Nu stau peste program ( s-a intamplat accidental doar de vre-o doua ori ) . Cu masina fac 3 minute pana la serviciu iar pe jos , mers rapid 10 minute .
2 M-am inscris la un concurs pentru alta functie . Examanul este in ianuarie si este destul de invatat . In ipoteza in care as lua concursul ( pentru ca mai sunt si altii inscrisi ) diferenta de salariu ar fi de maxim 300 lei ( in plus ) . As fi un pui de sef dar raspunderea ar fi mult mai mare si as raspunde in general pentru munca altora . Probabil ca as sta peste program - voi raspunde de logistica unitatii . As face naveta de la iesire din oras cam 20 de km adica aproximativ 30 de minute de mers cu masina de la iesirea din oras pe vreme uscata ( m-am cronometrat cu masina ) .Este autobuz pus la dispozitie - daca l-ai pierdut te costa transportul din buzunar .
CE SA FAC ? SA MA MAI PREZINT LA CONCURS SAU NU ?

sfatul meu e sa ramii unde lucrezi acum gindeste-te bine alegerea iti apartine!

Edit Magda Marin
Mesajul se scrie in chenarul de jos nu in locul titlului wink


joelelovely
joelelovely
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 31
Localizare : chisinau,moldova
Data de inscriere : 16/09/2011

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Lun 12 Dec 2011, 9:22 pm

Sincer, si eu as ramane tot aici. Este cel mai urat cand raspunzi pt munca altora - ce fac sau nu fac altii (ti-o spun si din experienta mea, nu ca sef, ci ca simplu coleg). Si pt 300 lei in plus (pe care le dai pe benzina/ transport)... si daca stai sa te gandesti si la nervii si timpul tau... nu stiu daca se merita. Sigur, poti sa te gandesti ca este o avansare si pe viitor ar conta la CV , ca functia e totusi functe! Laughing
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de pufoi Lun 12 Dec 2011, 9:28 pm

kiss Aglaia eu am lucrat in administratie ,in fct de conducere. Stiu cum e.
Pe tine te sfatuiesc sa participi la concurs si sa nu te mai stresezi atat de mult dinainte. daca obtii postul,si nu sunt alte interese ,atunci ocupa-l.
si cum primesti suturile ,adica pt cine... dai-le innapoi cu aceeasi putere,pana cand se invata sa nu mai greseasca....
nu te descuraja. fiecare post este ocupat tot de oameni!
multa bafta!!!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de adelina24 Lun 12 Dec 2011, 9:38 pm

Va multumesc mult . Imi trebuiau niste sfaturi dezinteresate . Parerile voastre imi confirma indoielile mele si incep sa cred ca este mai bine sa renunt . Am invatat o luna , asta este . Testatea psihologica pentru functii de conducere am dat-o la Bucuresti si am primit aviz favorabil . Ca sa ma duc mai departe doar de dragul de a ma duce inseamna o saptamana la Iasi cu cheltuiala aferenta ( mai sunt 3 testari ) .
Desigur mai am timp de gandire .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 12 Dec 2011, 10:19 pm

pt 3oo ron ,atata zbatere si chinuiala?sau,poate mai sunt ceva sporuri pe langa cei 300 ron...de ex spor de conducere...?,alte facilitati:masina la dispozitie,etc?daca nu....munca multa pe bani putini ,se mai gaseste... Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de musetel Lun 12 Dec 2011, 11:31 pm

Aglaia,eu zic să nu renunţi. Mergi mai departe. Măcar nu ai abandonat cursa.
Ştiu, e greu acum să înveţi, poate ai vrea să stai cu familia; mai vrei sa faci curăţenie..sau un cozonac.
Dar pentru tine, pentru a te menţine în formă - du-te la concurs. Ai ce pierde: bani, timp, neuroni tociţi, familie îmbufnată că nu petreci prea mult de sărbători alături de cei dragi. Dar ai ce câştiga: experienţă, îţi antrenezi creierul, cunoşti oameni noi, instituţii noi şi modul lor de lucru. Faci acest ceva pentru tine.
Şi eu pun pe primul loc familia, apoi vin prietenii/timpul liber şi abia apoi cariera. Dar avem nevoie să creştem şi în carieră, să facem altceva, să fim provocaţi. Hai să zicem că banii aia în plus se duc pe transport + mărunşişuri. Deci nu contează. Dar ţie ţi-ar plăcea să faci munca cea nouă? Dacă da, go for it! Mai bine să strângi din fund şi să te zbaţi decât să regreţi că nu ai făcut-o.
Cât despre navetă, 20 de km nici nu se pune. Ia partea amuzantă - dacă e autobuz, merg şi colegii: afli care cu cine, reţete noi de prăjituri şi câte cele. Şi când te saturi de toate astea, poţi profita de timp să citeşti o carte sau o revistă. Când ai citit ultima oară un roman bun? Dacă mergi cu maşina, ai un pic de timp să-ţi limpezeşte gândurile, să asculţio carte audio.... Până la urmă, ne întoarcem la întrebarea : Ţie ţi-ar plăcea noul job?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de Andata Lun 12 Dec 2011, 11:45 pm

Daca as fi in locul tau, as da examenul. Macar ca sa ma verific pe mine. Distanta nu e mereu o problema. Eu am ales sa locuiesc la 17 km de oras, si implicit sa fac naveta.
Nu stiu cate s-au schimbat in ultima vreme la bugetari, dar stiam ca pe langa salariul care ti se spune, se adauga diverse sporuri, de ajungi sa se dubleze, sau chiar depaseasca dublul salariului. N-or mai fi aceleasi sporuri, dar ceva, tot a ramas.
Acum depinde si de cat "pe bune" e postul scos la concurs si daca nu e deja om pregatit pt functia respectiva. Asta, ca sa nu te indoiesti de capacitatile tale.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de came_lia Mar 13 Dec 2011, 6:58 am

Eu m-as duce la concurs in locul tau. Nu ma sperie provocarile. Din contra, ma stimuleaza, ma fac sa gesesc noi solutii.
Fac zilnic naveta la 55 km de casa, uneori habar nu am cu ce o sa ajung acasa, dar munca mea imi place, si nu mi-e greu sa o fac. Am o echipa mica, de 7 oameni, si munca deosebit de complexa.
Cred ca ar trebui sa te gandesti daca iti place acea munca. Daca copiii tai sunt mici, si asta inclina mult balanta.
Am uitat sa-ti spun ca inainte de a pleca de acasa la munca (uneori cu trenul de ora 6,30),mai am un mic job pe net, care imi ia cam o ora, in mod normal il fac de la 5-6. Interesant este ca am renuntat la cafea, si acum ma pot trezi uneori si inainte de ora 5.
Succes! Noi te sustinem indiferent de alegere!
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de adelina24 Mar 13 Dec 2011, 7:54 am

Nu merg pe principiul ca ar fi aranjat . Si chiar sunt convinsa ca nu este . Daca as fi avut 25 de ani nu as fi ezitat de loc in luarea deciziei . Acum am aproape 40 de ani si doi copii de 12 si 5,5 ani . De ce sa nu recunosc mi-a placut cand am avut functie de decizie . Este placut atunci cand decizi tu dar si insomniile sunt tot ale tale . Sporuri suplimentare nu mai sunt doar indemnizatia de conducere care pleaca de la brut cu 200 lei mai sunt ceva sporuri cam 150 dupa care vin retinerile si in mare cam 300 lei crestere .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de Duel Mar 13 Dec 2011, 8:01 am

Buna dimineata!
Aglaia, cum a zis si mykya, du-te la concurs, da-l, ia-l si intre timp mai afli detalii pro sau contra.
E genul de tren care vine rar si trebuie sa te urci in el sau... nu.
Doamne ajuta!
Duel
Duel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 50
Localizare : Bucovina
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de teisoara Mar 13 Dec 2011, 9:14 am

Eu zic sa te duci la concurs fie si numai pt.a vedea exact unde te pozitionezi.Este frustrant,pe de alta parte ,in ajun de sarbatori sa inveti numai de dragul unui examen.Numai tu esti in masura sa hotarasti,punand in balanta toate laolalta.Si daca vrei functia numai de dragul CV-ului,cand vei cuantifica costurile (timp,stres,distanta,familie....)cred (din experienta mea) ca nu va iesi "stamba la cot"pt.modesta suma de 300 lei.E doar punctul meu de vedere si nu tine loc de sfat! pupi
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 13 Dec 2011, 10:29 am

fetelor,scuzati-ma,dar,mie,cat de draga mi-ar fi munca respectiva,cand la sfarsitul lunii ,dupa atata efort ce presupune acest post,numar bani putini in mana,imi cam trece cheful..nu mai suntem la 20 de ani,fara familie,fara alte griji...si...de fapt,ce inseamna sa faci cariera?sa muncesti pe nimic,ca sa-i imbogatesti pe altii...?cel putin eu,ma simt sef, cand sunt si platita la acest nivel...nu doar cu munca...
"E genul de tren care vine rar si trebuie sa te urci in el sau... nu"...vine rar...la ce te referi?la cei 300 de lei pe care ii pierde?...CV-ul nu tine de cald si nici de foame...
Postul acesta ar fi un castig la experienta,dar,cere prea multe sacrificii...fara bani,fara timp,naveta,stres....cel putin pt mine nu l-as lua.
Aglaia,daca tu crezi ca promovarea acestui examen te-ar ajuta sa avansezi in serviciul pe care il ai acum,in sensul ca ti-ar imbunatati imaginea...atunci,mergi si da-l...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de silvisor Mar 13 Dec 2011, 10:42 am

Aglaia, daca te hotarasti eu te cazez cu mare drag fara nici un fel de obligatii din partea ta. Esti tanara, cine stie peste ani se pot ivi alte posturi ierarhic superioare si este o sansa in plus sa ajungi mai sus. Te astept deja! hug
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

VREAU UN SFAT Empty Re: VREAU UN SFAT

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB