Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 7:44 pm Scris de LRodica

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 7:14 pm Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Rosia Montana... ce parere aveti?

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sunteti de acord cu proiectul Rosia Montana?

92% 92% 
[ 48 ]
2% 2% 
[ 1 ]
6% 6% 
[ 3 ]

Total voturi : 52

Re: Rosia Montana... ce parere aveti?

Mesaj Scris de ema la data de Joi 25 Apr 2013, 2:44 pm

Abia l-am primit si vi-l arat si voua Sad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2280
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Vin 26 Apr 2013, 8:11 am

Si eu l-am primit.Doamne,cum as vrea ca toti sa aiba minte si sa spuna NU!NU!NU!Daca v-ati uita pe TV5Monde,sunt o multime de documentare(la transmisiunile din Canada)despre felul in care societatea civila-oamenii,pur si simplu-se opun distrugerii naturii,fie ca e vorba de paduri,de ape... Inversunarea cu care se solicita dreptul corporatiei de a exploata pamantul romanesc de la Rosia,ar trebui sa-i dea fiecaruia de gandit.Nascuta fiind in Campeni,ma simt legata sufleteste de locurile astea si n-as vrea ca o diavoleasca dorinta de imbogatire a unora de peste mari si tari,si nu numai,sa aduca distrugerea unui loc mirific.Oamenii n-au locuri de munca?Dar problema asta nu e peste tot?TREZITI-VA!Priviti mai des sterilul de langa Abrud!!!
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2876
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 26 Apr 2013, 9:21 am

Am vazut si eu emisiuni pe ARTE Am impresia ca chiar la ei in Canada s-au utilizat cianuri cu ani in urma,si sa fi vazut ce tumori aveau bietii oameni (sa nu mai spun de numeroasele cazuri de cancer) si ce probleme de mediu(fauna si flora disparute cu consecinte in timp) Aia s-au trezit si lupta impotriva acestei crime La noi, apare coltoasa aia cu talangi de aur in urechi si zice ca vai ce sufera stiind ca-i va fi distrus satul unde a locuit pana acum, dar ca e fericita ca poate sa ofere copiilor un viitor (la vila) Nu conteaza prea mult daca vor avea tumori pe ei Principalul e ca stau la vila Si ca sa concluzioneze , "spera sa treaca toate"
Credeti ca daca se pune proiectul in aplicare, tiganii aia(ca erau in majoritate romi) pe care i-am vazut plangandu-se ca nu au unde sa munceasca, se vor duce sa lucreze la mina? Sa fim seriosi Cum spunea cel care fusese inginer la mina: are un pic de pamant, are cateva animale, nu e bogat dar nu moare de foame
Si apoi, unde pleca tot aurul acela? Unde pleaca bogatiile tarii? Cine ne da noua inapoi frumusetea acelui loc? Nimic si nimeni nu justifica aceasta crima
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 13 Sept 2013, 11:56 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 13 Sept 2013, 1:31 pm

Admina, am pus si eu ceva ieri la "Social Stirile zilei"
Daca vrei tu sa le muti aici.....Multumesc mult de tot si scuze pentru ca nu am vazut ca exista subiect deschis pe tema asta
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ALICET la data de Vin 13 Sept 2013, 2:50 pm

Azi la Europa Fm a fost o emisiune foarte interesanta.Avocatul diavolului s-a numit.Super.2 jurnalisti au jucat roluri de pro si contra.Ar fi trebuit sa asculte toata tara sa stie clar despre ce este vorba.
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Day la data de Vin 13 Sept 2013, 3:24 pm

Ai cumva vreun link?Of,ca tare sunt nedumerita si eu...ambele parti vin cu argumente sanatoase si bune de crezut,pe moment dau dreptate celui pe care-l ascult,dar in final,instinctul meu spune ceva...cianura=rau.
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 13 Sept 2013, 6:30 pm

Day, tu esti fata desteapta Ia vezi aici si vei trage concluziile singura asta e tradus in romana)
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Vin 13 Sept 2013, 8:50 pm

Uitati aici despre ce-a fost vorba in emisiune. E un format de emisiune interactiva, jurnalistii Moise Guran si Vlad Petreanu fac (prin rotatie) pe avocatul acuzarii si-al apararii, iar ascultatorii sunt juratii ce dau pro sau contra. E un excercitiu tare destept de gandire si judecata proprie, nu are rost sa ascultati daca sunteti consumatoare de Realitatea, Antena3, RTV, KanalD sau povestiri din cloaca mondenitatilor.
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 14 Sept 2013, 1:06 am

Karina33 a scris:...nu are rost sa ascultati daca sunteti consumatoare de Realitatea, Antena3, RTV, KanalD sau povestiri din cloaca mondenitatilor.
Karina, esti totala!rade Moise Guran e foarte documentat si le zice foarte bine. Tot la o emisiune de-a lui am vazut ca zona Rosia Montana a fost declarata zona mono-industriala, deci nu poti produce altceva, poti doar minerii. Si ne mai miram ca nu au locuri de munca, oamenii de acolo...
Asta e marea problema, fiecare post vinde propriile gogorite si oamenii le iau de-a gata. E mai simplu, e gen fast-food. Toate posturile Tv si radio vand ce vor altii sa vanda, pun accentul pe anumite stiri, anumite variante ale realitatii. Cred ca trebuie mers acolo si vazut ce a ramas in urma, la Rosia Poieni, localitate relativ in zona Rosiei montane, unde s-a exploatat tot asa la suprafata. Daca nu ma insel, acolo au stamutat 70 de gospodarii si la Rosia Montana ar trebui sa mute 970 de case.

Noi avem niste prieteni in Alba, langa Sebes si o excursie in zona chiar as vrea sa fac. Am gasit prin magazine ouale Galbenus, aduse chiar din satul unde stau ei si am luat cu placere. Ma gandeam cu tristete apoi, daca ar incepe exploatarea am mai lua oare oua Galbenus? Sau am mai merge la bai, la Geoagiu, fiind la vreo 60km distanta de Rosia Montana? Cum s-or simti cei care stau in zona, stiind ca poate aparea un mega-lac cu cianuri langa ei?
Eu sunt convinsa ca daca nu acum, peste cativa ani, tot aceasta firma sau alta, va primi aprobarea sa inceapa lucrarile. Nu stiu de ce, dar statul roman, asta sau altul, nu-mi inspira incredere si sigur va vinde aurul, pe sanatatea noastra si a mediului. Foarte putini au pomenit de dezastrul din 2000 de la Baia Mare, unde s-a deversat tot un lac cu cianuri, de vina era o firma din Australia, in asociere cu statul roman. Eu nu mai tin minte stirile de atunci si ce tam-tam s-a facut sau nu s-a facut. Dar citeam pe net, a fost considerat cel mai mare dezastru ecologic dupa Cernobal, din Europa. Statul roman a platit despagubiri enorme statului ungar, pentru apele poluate care i-au afectat si pe ei. Oare si-au scos banii din exloatare sau doar spagile? Oare au lasat tot asa ca la Poieni, lacuri de apa si steril sau cianuri, in urma, zone desertificate, pasari moarte si pesti morti, oameni bolnavi?

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Sam 14 Sept 2013, 1:58 am

Ca sa va faceti o parere despre cum sunt facute spoturile de la tv sa manipuleze opinia publica, intrati aici
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Sam 14 Sept 2013, 8:26 am

Din ciclul "Garan" [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Filmul este mai mult decat elocvent.
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3991
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Sam 14 Sept 2013, 10:08 am

Nu,nu,nu!Eu,care sunt din zona,zic hotarat:NU!!!NU!!!NU!!!
Ce drept se poate invoca pentru a secatui niste rezerve pentru copiii de acum si cei din viitor?!Ce castigam noi,romanii(nu politicienii,nici cei afectati de scaderea de la bursa)din distrugerea unei naturi minunate pe care nu ne-au dat-o nici canadienii,nici politicienii de-a lungul vremurilor?!(Apropos de canadieni:ei protesteaza ca se taie un copac urcandu-se in el!)Locuri de munca?Dar, oare,numai acolo e criza locurilor de munca?! Ati vazut vreodata un munte de steril?DEZOLANT!
Daca vreti sa cititi ceva interesant si util,cautati pe net articolul :Turism in Apuseni.Relevant!
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2876
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Sam 14 Sept 2013, 10:32 am

Mie imi pare rau ce citesc pe aici, dar acum hai sa fim seriosi, ce se face pe parte politica se face si daca oamenii sunt de acord si daca nu. Astea sunt carti care se joaca sus de tot, nimeni nu vede partea suferintei, sa vinzi tara bucata cu bucata e ca si cum ai face o crima. Ar fi asta singura??? Cate s-au vandut pana acum?? De ce au ajuns oamenii sa plece din tara sau sunt someri sau muncesc pe nimic?? Se creaza locuri de munca?? Pentru cati oameni si pentru ce perioada??? Cum a spus si Dorulet, se gandeste cineva la copii nostri si la nepotii nostri?? Cineva le va da un loc de munca??
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 22 Sept 2013, 11:48 am

Pentru cele/ cei care vor sa militeze pentru aceasta cauza: 22 septembrie - Iesim din nou in strada pentru Rosia Montana!

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 04 Oct 2013, 8:47 pm

Un clip care pe mine m-a impresionat profund ,imi aminteste de copilaria mea fericita cu biserica in care ma ducea bunica,plang de fiecare data cand ascult aceasta melodie si vad clipul plin de atatea emotii.Sad

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 04 Oct 2013, 10:13 pm

Emotionant video.Sad 
Un video despre dezastrul de la Baia Mare, din 2000. Din pacate e doar in engleza si nu e subtitrat. Incredibil, dar firma care e responsabila pentru acel dezastru ecologic (considerat al doilea ca marime, din Europa, dupa Cernobal), nu a platit nicio dauna statului Roman. Deversarile de cianuri au ajuns prin raul Somes-Tisa-Dunare pana in Ungaria si Romania a platit daune Ungariei.

Pe Wikipedia am gasit ca la un an dupa Baia Mare, s-au deversat voit cianuri in raul Siret: sursa Wiki

In video de mai sus se vorbeste ca firma Esmeralda Exploration (australiana), si-a schimbat numele si proprietarii de cateva ori din 2000 pana acum (ca sa i se piarda urma si sa nu plateasca daune) si acum se numeste Romaltyn. A fost cumparata de cel de-al doilea bogatas al Rusiei. Dar municipalitatea Baia Mare nu vroia (in 2010) sa dea autorizatia. Guvernul aplica presiuni deoarece castiga bani din terenurile concesionate si oamenii de asemenea vor exploatarea, pentru locurile de munca. Dar nu mai vor poluare, ca in 2000. shot 
Exista alternative, dar Romaltyn vrea sa foloseasca vechile utilaje. Mai mult, exloatarea se intampla foarte aproape de oras, chiar exista un restaurant la 15m apropiere.
Ce tara de doi lei... Scuze de pesimism, dar stiati dezastrul din 2000? Stiati ca vor sa redeschida si acea exploatare cu cianuri, la Baia Mare (reportajul e din 2010)? Suntem mintiti pe fata, ca se respecta, ca locuri de munca, ca o sa castigam si o sa ne imbogatim... Dar unde se vorbeste de plata pagubelor, platita de Romania (da, de noi toti), in 2000, in urma deversarilor?

Si nu, nu se va respecta nicio norma de mediu, pentru ca nicaieri nu se respecta, in tari de mana a III-a. De aia si vor sa exploateze aici. La rafinariile Petrom si Rompetrol, curge titeiul din containare, nu pun filtrele cand trebuie schimbate si mituiesc comisiile de mediu, cand vin in control.shot

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos