Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

+61
eliya
Dodo-pui
Celya_f40
gabriela1554
Angelica18
danae
mirelalaurentia1974
smihaelaviorica
carmen laura
ellybijoux
andegelia
ragazza
daiana25
bordea_oana1987
gabriela baltag
AlinaJ.Bijoux
mykya
veg
symos
Giobsy
betymi72
nicopop
silvia s
MagdaMarin
marcus
monatibi
jolinutza
cory74
minky
Gianina4ever
Kamessytta
melus
mmona
aurishta
valentinadof
valentyna_sweetly
kitty_1973
mariaz_09
SilviaDumitrescu
stoy
Cristina_art
codruta-cosmina
miclescumirela
dracusor1975
dandana
adelina24
kraluca
Karina33
silvia elena
iuliana72
noel
margot
Camy
matau mirela lavinia
MihaelaT
diada
irish05
geany
arime
Lissa
Admina
65 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 22 Mai 2012, 4:31 pm

Esti fantastica! Mai vreau poze, apoi sa ma inveti si pe mine kiss
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de Dodo-pui Mar 22 Mai 2012, 5:37 pm

tortul pt sotul meu...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

e facut tot de profesoara lui Bogdi
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 22 Mai 2012, 6:35 pm

Daca nu e acoperit cu pasta de zahar, sunt off????????
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de mirelalaurentia1974 Vin 01 Iun 2012, 2:30 pm

Buna fetelor.
Scuze pentru absenta. Dupa cum v-am promis o sa va mai arat din torturilemele. Si pentru ca comanda de sambata trecuta s-a anulat in ultima clipa o sa va pun o poza mai veche.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acest tort le-am facut pentru un pescar.
mirelalaurentia1974
mirelalaurentia1974
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : nucet
Data de inscriere : 28/01/2011

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de eliya Sam 16 Iun 2012, 5:42 pm

mai multe idei de torturi gasiti in cataloagele de la wilton care include si retete pentru a realiza torturi.nu stiu daca pot posta aici site-ul de unde am descarcat cataloagele.
eliya
eliya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/09/2011

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Pasta de zahăr

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 07 Iul 2013, 9:22 pm

Ismi, tortul e fals, rade e făcut din polistiren îmbrăcat în pastă de zahăr. A fost doar suport pentru acadele. wink 
Pasta cu jeleuri o fac cam aşa: 20 ursuleţi Haribo sau alţii asemănători (Haribo îmi plac mai mult şi am încercat eN feluri), 2 linguri apă,  2 linguri ulei de palmier topit, dar dacă nu ai, merge perfect şi cu ulei de floarea soarelui că eu am făcut tot cu el până să am de palmier şi la zahăr nu ştiu exact...aproximativ 5 plicuri zahăr pudră  Dr. Oetker dacă vrei să fie aromată pasta de zahăr sau Mărgăritar tot pudră. E bine să iei zahăr pudră din comerţ că asta are amidon cât trebuie.
Dacă vreau pasta alba caut ursuleţii albi/transparenţi sau cel mult galbeni, îi rup în două şi-i pun într-o crăticioară foarte mică. Erau/Sunt seturi de caserole metalice cu capace de plastic de la una mărişoară până la una foarte mică, no, eu aia foarte mică o folosesc. Şi cum ziceam, pun ursuleţii şi apa caldă în crăticioară şi-i las vreo 10 minute, dar amestec de vreo 2-3 ori. Între timp cern zahărul că are granule, cel puţin cel Mărgăritar are destule. Eu cern cu o strecuretoare de ceai mai mare că-i mai deasă decât sita. wink Pun 1 plic sau 100 g zahăr într-un vas (castron, bol mare de salată...eu am un vas yena), cele 2 linguri de ulei (într-o parte), ursuleţii cu apa îi pun pe foc cu flacăra la mic şi amestec continuu să nu se prindă. Când s-a dizolvat complet torn peste zahăr şi cu o lingură amestec şi adaug zahăr treptat. Când nu mai pot amesteca cu lingura, presar zahăr pe masă şi încep să frământ pasta ca pe un aluat şi tot adaug zahăr. Când nu se mai lipeşte de mâini, este elastică ca o plastilină nu mai adaug zahăr ci doar o mai frământ o perioadă. Atenţie! Când lucrezi cu pasta de zahăr trebuie să ai mâinile uscate. Eu o ţin în pungă şi rup cât am nevoie. Asta nu trebuie s-o bagi la frigider şi s-o lucrezi doar după câteva ore, o zi... O poţi întinde între folii (la început eu foloseam de la saci menaj tăiaţi până la  folie din aceea groasă pe care scot tipare). Acum am mai prins experienţi şi curaj şi pudrez masa cu zahăr folosindu-mă tot de strecuretoarea de ceai. Smile 
Vezi pe youtube că-i foarte multe filmuleţe cum să îmbraci un tort prinţesă sau altele. Eu mă pierd câteodată între filmuleţele de pe youtube, dar şi învâţ multe de acolo.
Dacă foloseşti coloranţi lichizi îi adaugi de la început, de exemplu o lingură colorant şi 1 apă.
Nu ştiu exact cu făcea cu sfecla, dar cred că o căutare cu google âţi va fi de folos.
Aaaa, vezi să âmbraci întâi tortul cu cremă de unt (unt frecat cu zahăr pudră) şi să laşi tortul la frigider câteva ore bune (eu îl las peste noapte) şi doar peste pui pasta de zahăr ca să stea perfect, să nu se topească de la cremă...
Eu tot pasta asta o fac. Cred că o dată sau de două ori am făcut cea cu gelatină, miere... Şi tortul cu fluture e îmbrăcat tot în pastă făcută cu jeleuri.

Karina, mulţumesc! M-aş fi bucurat să fi venit la o felie de tort, dar nu să stai în hol, fuga, fuguţa ca data trecută că nu-ţi dădeam să mănânci acolo. rade 
Cred că ar fi super şi cu ganache din fiecare tip de ciocolată şi un blat subţire ca foile de Doboş între. Eeee, te corup? Smile 
Glazurarea cu folie cu bule am văzut-o pe două bloguri, mi-a plăcut şi am încercat. Dacă se vrea glazura fină se poate folosi hârtie de copt pe care poţi combina cioco albă cu amăruie sau cu lapte...urmează să  încerc cu altă ocazie. Poate de ziua tatălui meu. wink Şi pe asta cu bule merg combinaţiile.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mar 09 Iul 2013, 11:33 am, editata de 1 ori (Motiv : portări mutate de la torturi)

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de Karina33 Dum 07 Iul 2013, 11:04 pm

Tu Mihaela nici nu stii ce ma bucur ca nu-i ziua nimanui din familie in curand. Pana la iarna mai stau fara sa tortelesc. As face cu foi de bezea cu alune, ca si-asa cremele sunt (teoretic) simple.

Stii ce-a descoperit Dan saptamana trecuta? Ca fac mai repede doua castroane de papanasi decat douazeci de clatite, asa ca de-acum 'ma menajeaza' si nu-mi va mai cere clatite ci papanasi zid zid zid Bine ca nu stie cat de repede se face un tort rade
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 08 Iul 2013, 12:35 pm

Multumesc mult,mihaela ,pt reteta de pasta cu jeleuri.Are cateva necunoscute pt mine-ursuletiharibo,ulei de palmier...nu am cumparat de astea niciodata ,nici nu am vazut prin magazine,dar voi cauta la supermarket,cred ca acolo ar trebui sa fie...
Am incercat ieri sa modelez cu pasta de zahar cu gelatina si miere,un trandafir...am modelat petalele cu degetele si ,pe masura ce le asamblam,trandafirul se topea si se scurgea printre degetele mele:) ,de la temperatura mainii,,,de asemenea forma petalelor se pierdea ,tot din cauza topirii lor...ma cam deznadajduisem...le-am lasat la uscat pe farfurie si azi sunt intarite ,se tin bine,dar forma e naspa.M-am uitat pe filmulete si am observat ca nu se lucreaza cu mana formele respective,ci cu tot felul de instrumente,mana doar le asambleaza...voi face asa data viitoare.Si pt ca nu am ,inca,varfurile acelea cu care se da forma pt frisca,voi folosi,deocamdata sfaturile de aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 09 Iul 2013, 11:22 am

Ismi, probabil compoţia nu a fost cea mai bună, cred că mai trebuia lapte praf.
Eu nu am niciun fel de ustensilă, doar mâinile, scobitori, cozi de pensulă, cuter din acela obişnuit...şi câteva decupatoare de biscuiţi, dar care le folosesc foarte rar.
Urmează să-mi iau că-mi uşurează munca, dar acum mi-a povestit cineva cum stau lucrurile cu comanda pe Ebay direct din China, aşa că mă voi învârti de acolo rade chiar dacă durează şi o lună.
Ete un trandafir fără decupatoare şi ustensile. wink 
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dacă n-ai lucrat cu punga taiată în fel şi chip nu ştiu dacă-ţi va reuşi. Nu vreau să te descurajez, dar până faci un trandafir perfect, din frişcă, îţi trebuie ceva exerciţiu.
Aceştia-s ursuleţii Haribo.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Voi muta discuţiile la topicul cu pasta de zahăr.wink 

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de myky7robc Mar 09 Iul 2013, 6:38 pm

mirela, eu nu vad poze torturile tale, de ce ?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de maria530 Vin 21 Noi 2014, 12:52 pm

Buna .Numele meu este Maria si sunt noua pe acest forum.Imi place mult ce vad aici ,tortul imbracat in pasta de zahar l-am incercat si eu si mi-a placut mult cum a iesit pentru o incepatoare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
maria530
maria530
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 21/11/2014

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de myky7robc Vin 21 Noi 2014, 1:21 pm

f frumos
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de 32vali Vin 21 Noi 2014, 2:59 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Buna. Ma numesc Vali si va urmaresc cu interes de mult timp. Dupa multe incercari am reusit sa atasez poze cu 3 torturi. Sunt imbracate in pasta de zahar, iar primul are trandafirasii din bomboane Sugus. O zi cat mai placuta!
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar - Pagina 6 Empty Re: Realizarea unui tort, acoperit cu pasta de zahar

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB