Ultimele subiecte
» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 10:52 am Scris de Gabica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 10:29 am Scris de Gabica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 10:28 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 10:22 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 8:00 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Lapte formula VS lapte de vaca, dupa 1 an

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lapte formula VS lapte de vaca, dupa 1 an

Mesaj Scris de coripin la data de Joi 17 Noi 2011, 1:52 pm

stiu ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste varsta de la care se poate trece de la lapte parf la lapte de vaca la copilasi. unii zic ca de la 1 an, altii de la 2, altii de la 3. sunt bulversata si nu stiu cum e mai bine sa procedez pentru puiul meu. are 1 an si 1 luna si am fost sfatuita sa o trec deja pe lapte de vaca, amestecat cu ceai. am o retinere, vazand atatea pareri contra ( ca e alergen, ca laptele praf e imbogatit cu vitamine, fier si alte "bunantati" speciale pentru cresterea armonioasa a copilasilor, spre deosebire de cel de vaca). de asta va rog sa imi impartasiti din experientele voastre. multumesc anticipat Merci
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Re: Lapte formula VS lapte de vaca, dupa 1 an

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 17 Noi 2011, 2:08 pm

Eu nu am cea mai avizata parere, dar spun din experienta proprie. Cea mica a inceput sa bea lapte din alta sursa decat de la mine dupa 1 an si o luna. Am ales laptele formula (parca Milumil) pentru ca e mai complex decat laptele de vaca, cea mica fiind mofturoasa din fire. Deci daca tot bea putin, macar sa fie nutritiv.
Eu personal prefer laptele de soia inaintea celui de vaca pentru ca ultimul ma baloneaza, imi cade greu. Normal ca-l folosesc la gris/ taitei/ orez cu lapte, pentru lapte batut, iaurt si kefir. Dar lapte dulce nu prea beau, tocmai pentru ca e greu digerabil. Gandeste-te, este special pentru vitei, nu pentru oameni.
Insa, daca nu-ti poti permite un lapte formula mai bun (dintre gamele mai scumpe gen Nestle, Milumil, etc.), cred ca sunt de evitat formulele vandute prin hipermarketuri cu marca proprie si alte firme dubioase, pentru ca nu stii ce chimicale contin. In situatia asta mai bine lapte de vaca (din sursa sigura, fiert si diluat) decat ceva cu chimicale si prostii. Noi i-am dat copilei dupa lapte forumla (2-3 ani, chiar nu mai retin) lapte la cutie, in special Zuzu, Albalact, insa nu le mai recomand. Dar, am lasat mai apoi o cutie la temperatura camerei mult si apoi intr-un hol ca sa i-o punem catelului si nu s-a stricat. Alta data tatal meu a gasit stricata o cutie de lapte si era amar, cum nu se face daca se acreste natural. zid Deci ce vreau sa zic este ca laptele pasteurizat este dubios, mare grija la ce cumparati; fie e prea sterilizat si nu se strica, deci e ca si cum i-ai da apa, ca oricum nu mai are nimic in plus, in el; fie e chimizat si din aceasta cauza se strica, se altereaza nenatural. Intotdeauna cand cumparati in mod curent o gama de produse lactate incercati sa lasati o cutie sa se strice, sa depaseasca termenul. Daca face mucegai (smantana, branzeturi, cascaval, branza de vaci) sau se acreste, se face batut (lapte dulce), atunci sunt naturale, nechimizate. Pentru cele care traiesc in oras si gasesc, laptele la dozator e cel mai natural de pe piata. Altfel, daca aveti gospodarie si vecini cu vaca sanatoasa, abonati-va la ei, pentru lapte. wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de iuliutza20 la data de Joi 17 Noi 2011, 3:32 pm

Eu una mi-am alaptat piticul pana la 3 luni..mai mult nu am avut.Dupa aceea am inceput sa ii dau milupa.totul a fost bun cateva luni dar pe la 8 luni deja incepea sa se ingrase destul de mult.doctorita de familie imi zicea sa ii raresc lapticul mai ales seara.problema era ca bebe ziua imi papa ciorbite si piureuri dar noaptea dak nu ii dadeam 175ml milupa din 3 in 3 ore nu dormea toata casa.Asa ca pe la 8 luni jumate am apelat la 2 prietene de-ale mamei amandoua pediatre.ambele au fost de parere ca ar trebui sa ii opresc milupa si sa incep cu lapte de vaca(de la tara),deoarece toate felurile de lapte praf au in compozitie exagerat de multe vitamine.din prima seara i-am dat jumate ceai jumate lapte si diferenta..nu mi s-a mai trezit decat dimineata.dimineata i-am dat tot asa jumi juma si l-am urmarit toata ziua sa vad dak nu se strica la burtica,dar nu a avut nici cea mai mica problema.I-am mai dat 2 seri jumate lapte jumate ceai si dintr-a 4 seara ia bagat doar lapte simplu.acu el are un an si 2 luni,si toate analizele i-au iesit bune.
iar pentru iaurt cumpat mai mult lapte si il pun la prins si bebita papa chisleac cu banana mar biscuiti etc..
iuliutza20
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 27
Localizare : suceava
Data de inscriere : 14/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 17 Noi 2011, 3:40 pm

Leutzul meu are si el tot un an si o luna, si ii dau formula.
Problema cu laptele de vaca e nu numai ca poate fi alergen (cei mai multi nu au probleme de la el), dar contine prea multa proteina care nu e buna pt bebei, si minerale la fel. Plus ca formula e imbogatita cu vitamine si e totul calculat in functie de necesitatea copilului la aceasta varsta.

Laptele de vaca trebuie oricum degresat. Povestea veche ca... daca are smantana mai groasa e mai bun a cam expirat. Acizii grasi saturati sunt periculosi pentru sanatate , nu numai pt cei mici ci si pentru noi.
Eu tot cert pe prietena mea din Ro, care ii da fetitei de un an si 3 luni cremvursti si unt in fiecare zi, plus iaurt si lapte de vaca de la 5 luni, ca cica "laptele de la tara e mai sanatos".
Mai e riscul sa faca boli, animalul nu stii niciodata cum e, - vorbesc de cei care iau lapte de la taran, care nu e in fiecare zi verificat de veterinar.

Si va rog sa nu veniti cu "si noi am crescut cu lapte de vaca", si eu am crescut la fel, dar daca sunt atatea studii care spun clar ca nu e sanatos, eu sunt convinsa ca asa e.
Multi spun ca e numai o AFACERE. Asta o fi in Romania, insa in alte tari e mult mai ieftin sa tii copilul pe lapte praf.
Laptele UHTcosta 60 de centi litrul, insa copilului nu i-as da asa ceva. Daca iau lapte proaspat (BIO, din magazin) , costa peste 2 euro litrul. Si a treia zi in nici un caz nu mai e sigur pt cel mic. Deci, un euro pe zi.
Laptele praf Milumil de ex, costa 5,95 jumatatea de kg, si imi ajunge aproape 3 saptamani. I dau numai dimineata si seara cate un biberon, dar ii mai dau si o portie de cereale de bebei (ca ii plac), si care au 42% lapte praf in ele.

Eu o sa ii dau in continuare formula. Nu spun ca nu trebuie dat deloc (ca doar nu e otrava) iar pediatrul si moasa au spus ca la doua zile pot sa ii dau iaurt (preferinta BIO) de 1,5% grasime, nu din lapte integral.

Edit:
toate studiile, in toate tarile, arata ca laptele de vaca are prea multe proteine si grasimi, iar organismul copilului mic nu are nevoie de asa ceva.
Cum poate unul care poarta numele de medic sa recomande laptele de vaca -pentru ca copilul e prea gras?? Pai laptele de vaca, mai ales cel de la tara are prea multe grasimi si lactoza. Or fi medici care nu au mai citit de 20 de ani incoace nimic. Nu sunt rea, insa multi nu merita sa fie medici.
In orice meserie, dar mai ales un meddic , trebuie sa fie la curent cu cercetarile. in fine...
Dar sa spui ca laptele formula -SPECIAL pentru copilul de un an- contine PREA multe vitamine, mi se pare iresponsabilitate. Laptele formula e creat special pentru fiecare varsta, in functie de nevoile copilului. De-asta ii dam 1 pana la 6 luni, 2 de la 6 luni, 3 de la 10 luni. Fiecare are doza necesara de vitamine...
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Joi 17 Noi 2011, 4:08 pm

Eu l am intarcat pe stefi la 7 luni si l-am trecut pe lapte de vaca . La inceput l-am diluat cu ceai sau apa fiarta , ii puneam in biberon si ajunsese sa bea si 1 litru jum pe zi .Dupa ce l-am dezvatat de biberon nu a mai baut lapte deloc cu cana , nu vroia pur si simplu oricat am incercat. A inceput in schimb sa manance iaurt si de cateva luni incoace ii place branza si seara inainte de culcare bea 400 ml de lapte cu cacao sau simplu . Sa nu va inchipuiti ca e vreun grasan , din contra mie mi se pare ca ar fi cam slabut deoarece la 2,3 luni are 11 kg si 96 cm .
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Vin 18 Noi 2011, 9:11 am

Ale mele la 9 luni jumate a trebuit sa le intarc pt ca am ramas insarcinata, am trecut pe lapte de vaca brusc in doua satamani, totul a decurs foarte repede si fara lacrimi.
Nu l-am diluat cu nimic, l-au acceptat fara probleme, si mai ales fara probleme de sanatate, s-au dezvoltat normal, cresc frumos.
Acum mai primesc 250ml lapte la amiaza si seara la culcare, restul mancare, de toate.

Eu personal nu am incredere in laptele cumparat, deloc, toate vitaminele sunt sintetice, iar corpul nu mai invata sa le asimileze si din fructe si legume.

Am avut norocul ca au avut toata dantura iesita la 1 an si asa mananca mere, pere si orice leguma fara probleme. Nu le-am dat nimic dulce decat niste bicuiti cu unt, dar cand le ofeream si mar, aruncau biscuitele cat colo si rodeau marul pana la cotor.

Pe mine mama nu m-a alaptat de la 2 luni am mancat lapte de vaca de la 7 vaci, si am o imunitate, multumesc lui Dumnezeu, eu nu stiu ce sunt gripele si alte viroze de iarna.

Eu cred ca pe langa lapte cel mai important este ce ii dai de mancare, vitaminele si mineralele naturale zilnice pe care le mananca. Sotul meu si cereale de bebelusi mi-a interzis sa le dau.

Dar cred ca fiecare face asa cum simte ca este mai bine pt copilasul sau.
Numai bine va doresc
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Vin 18 Noi 2011, 9:26 am

eu ii dau milumil in completare. nu m-am gandit sa o trec pe lapte de vaca din motive financiare neaparat (desi recunosc ca ar fi o oarecare economie, in conditiile in care saptamana trecuta a papat o cutie intreaga de 600 grame = 36 ron), nu asta ar fi problema. dar citind in mai multe parti ca laptele praf, mai ales milumilul ingrasa, asta e problema mea. ea e destul de grasuta pentru varsta ei, are aproape 14 kg si mi-e frica sa nu se ingrase mai tare. nu stiu cat e de adevarat, de asta intreb in stanga si in dreapta.
coripin
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Vin 18 Noi 2011, 9:32 am

Si eu le-am dat celor mai mari lapte de vaca direct de la sursa incepand cu varsta de un an.
Nu neg importanta studiilor (desi e ciudat ca omenirea a rezistat mii de ani fara lapte praf), dar eu imi rezerv dreptul de a nu crede in ele, asa cum nu cred nici in utilitatea lui Codex Alimentarius, fundamentat si el pe "studii". Doar nu ar fi proaste concernurile farmaceutice sa isi piarda piata de mai multe miliarde de dolari anual incurajand alaptatul sau consumul de lapte de vaca in cazul in care mama nu mai poate alapta.
Mezina mananca si ea tot lapte de vaca luat direct de la producator si e sanatoasa.
Pai daca vreau in plus fier si vitamine, daca mie mi se pare ca are nevoie si analizele releva lucrul acesta, pot sa ii administrez eu, nu e nevoie sa ii iau un produs imbogatit cu substantele acestea dar lipsit de proteinele, grasimile si vitaminele naturale din laptele de vaca.
Fiecare insa decide cum crede ca e mai bine pentru copilul lui.
Poti insa arunca si o privire pe link-ul acesta, mai ales de la "Ugly truth" incolo [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 18 Noi 2011, 10:27 am

Da, ingrasatul copiilor din formula e o realitate. Desi am vazut copilasi grasuni alaptati exclusiv... Deci poate ca nu putem generaliza. Iti propun sa bei un pahar cu lapte formula si alta data unul cu lapte de vaca, diluat cum l-ai face pentru fetita. Eu sunt aproape sigura ca-ti va pica mai greu, te va satura mai bine, cel praf... Suspect
Incearca sa-i schimbi si alimentatia, pentru ca la un an si o luna mananca in general mancare, nu doar lapte. Eventual poti lasa laptele la masa de seara si dimineata sa-i dai altceva. Poate reduceti cerealele si alte produse fainoase din alimentatia ei: paste, orez, paine, gris, biscuiti, etc. Multe legume si fructe, cum spune si Ramona si fara zahar ca oricum nu e bun la nimic.
Eu am fost cu mata la extrema cealalta, era prea slabuta si mama mea era disperata sa o ingrasam. Era in stare sa o indoape cu orice sa castige 2 grame. zid Eu ii dau ceaiul cu putina miere (mai putin de o lingurita), ea ii pune doua, ii pune si galbenus de ou in lapte (sodou, o porcarie, dupa parerea mea). Dar trebuie sa ne gandim ca cei mici vor fi mari candva si problemele de nutritie ii vor urmarii toata viata. Rar gasesti adulti slabi la limita sau persoane care sa se planga ca sunt prea slabe. Pe cand la fete/ femei, aproape toate ne luptam cu kg in plus....

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Vin 18 Noi 2011, 11:14 am

tocmai asta e, mancare mananca destul de putina. nu ii dau altceva decat strict ce are voie pentru varsta ei. daca mananca 2 biscuiti mici la 2 zile, sau putina paine in supa. mananca fructe, supe, piureuri de legume, carnita de pui sau vita. zahar ii pun foarte putin in ceai, si am cumparat zahar brut. bea suc de fructe in fiecare dimineata.mai mananca branzica de vaci, iaurt mai rar. cereale nu mananca, nu i-au placut niciodata. dupa fiecare masa papa lapte, cam 150 ml, altfel nu se satura. o sa ii scot treptat macar 2 mese du lapte, sa pape mai multa muncare. ea a luat in greutate din prima luna 1,4 kg. cred ca in principal e mai grasuta de la laptele meu. dar banuiesc ca si laptele formula are o contributie
nu stiu ce as mai putea sa ii scot din alimentatie
coripin
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 18 Noi 2011, 4:43 pm

Depinde de fiecare copil. Victor al meu a fost alaptat pana la 11 luni, dar mancare a primit... toate porcariile, la recomandarea "pediatrilor" pe care, in ghilimele doar pot sa-i numesc asa. Ficat de pui la 6 luni, (aici e interzis, si nu il mananca nici adultii, e o mizerie), cremvursti, citrice (suc de portocala) , suc de mere de la nici 4 luni. Cereale si lapte praf nu amancat deloc, nu manca nici biscuiti sau paine, ca nu ii placeau. manca insa legume.
La un an avea 13 kg.

Leon, caruia ii dau de la doua sapt lapte praf completare si mananca si acum 2 mese de cereale/müsli/biscuiti din faina integrala, fara adaos de zahar, abia are 10 kg si jumatate.

Deci hai sa nu generalizam, cerealele sunt foarte necesare in alimentatie, carbohidratii trebuie sa fie minim 50% din alimentatia copilului.

Vorbind de vitamine, cate vitamine credeti ca mai sunt in legumele si fructele care stau saptamani intregi in hale, sau pe vapoare? mai nimic. Am vazut de curand un studie, se verifica la fiecare cateva zile cata vitamina C ramane in mar. Dua 2-3 saptamani de la recolta nu mai era nici 10%. Si s-a calculat asa... Ca sa acopere necesarul de vitamina C pentru o zi, era nevoie de ... 300 de mere (trei sute de mere, nu am gresit.)
O sa caut, poate gasesc pe net reportajul, arata in direct cum se masoara nivelul de vitamina c.
Nu numai de vitamine e vorba.

Cate din voi ati verificat colesterolul si trigliceridele copilului???
Eu, din pacate am aflat cand VIctor avea 5 ani ca nivelul de clesterol erra peste 300. SI al prietenelor mele romance aflate atunci in Spania, la fel. Toti copiii aveau colesterolul si trigliceridele foarte mari.
Dar asta e alta poveste... Pe vremea noastra am mancat lapte de vaca, nici macar diluat sau degresat... Dar nici nu am facut analize sa vedem cum stam
Deci, cele care spun ca au copiii perfect sanatosi, sa o spuna dupa ce sunt facute analize.

Si la fel, studiile arata ca cei care nu beau nici un strop de lapte (si nici praf), vegetarienii de ex, au la fel de mult calciu si alte minerale ca si cei care consuma laptele.
Mineralele se iau si din legume, si sunt multe care au mai mult calciu decat laptele.
laptele de vaca e bun pentru animal (cum a spus si Admina), nu pentru bebelusii nostri. Mai bine ii dau soia decat laptele gras de vaca...

Dar spun si eu ca si voi, fiecare face cum vrea cu copilul lui, dar sa nu uitam ca multi adulti isi condamna parintii pentru alimentatia din copilarie...
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 18 Noi 2011, 5:36 pm

Admina a scris:Da, ingrasatul copiilor din formula e o realitate. Desi am vazut copilasi grasuni alaptati exclusiv...
Copiii alaptati exclusiv sunt grasuni in general. Deosebirea este ca in acest caz nu sunt considerati supraponderali sau obezi, cum se intampla cu cei care primesc formula.
Apoi, in legatura cu subiectul discutat, eu le-am dat copiilor lapte de vaca in preparate inca de cand am inceput diversificarea, cum ar fi, de pilda, grisul sau orezul cu lapte. Adevarat, am "pescuit" caimacul in prealabil. wink Dupa ce i-am intarcat, tot lapte de vaca au primit si asa este pana in ziua de azi. De fiecare data cand au facut analize, nu a fost nmic in neregula cu colesterolul sau trigliceridele. Nu sunt grasani, nu au probleme de digestie, nu am observat nici un inconvenient in laptele de vaca. Nu vreau sa minimalizez importanta alimentatiei rationale, insa, fara exceptie, copiii cu probleme de alimentatie pe care-i cunosc, cu alergii sau intolerante diverse, sunt dintre cei care au primit inca de la inceput "mancare pentru extraterestri" wink , cum ii spun eu.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Lun 21 Noi 2011, 11:41 am

[quote="aurishta" "mancare pentru extraterestri" wink , cum ii spun eu. [/quote]

foarte tare Aurishta

Cat de curand am sa merg neaparat sa e fac analize gemenelor sa vedem ce iese. Merci Clio ca m-ai pus pe ganduri in legatura cu analizele.
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus