Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

+55
danielabordei
georgeta.prnic
Ana Maria
pufoi
giorgia
ancush
CCristinaC
Dodo-pui
mya21_ro
tinap
cretu_veronica22
laurapopescu
symos
europolis
denis21
myky7robc
T_mihaela
Ramonica
rebel
despina13cucli
teisoara
mariaz_09
alinutza80
cozma felicia
Marry
daniela60
kmn
emi
irish05
cory74
corina corina
Karina33
violetas
emmancita
geo
samo99ro
valentinadof
annamaria26985
letho
nalriv
stoy
Serban Valentina
Giobsy
crina68
firicel
SilviaDumitrescu
aisha
lennny
Cristina Munteanu
mimiady63
canadianca50
camelia-vasilica
Uca
trandafiras78
ioana soare
59 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de samo99ro Mar 29 Noi 2011, 10:22 am

Foarte frumos lucrat, Geo. eu fac o chestie ca sa-mi sustina cusatura de la umar si sa nu se lase. Procedura e buna si daca vrei sa strangi putin (nu mult, sa nu se increteasca). Peste cusatura de la umar cos o panglica, de la umar pana la gat. Daca vreau sa strang putin, iau un ac cu ceva fir, insailez de la umar pana la gat, fixez bine firul, apoi masor si fac la fel si la celalalt umar si masor sa fie lungimile egale. Apoi aplic panglica.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de ioana soare Mar 29 Noi 2011, 10:30 am

Geo mie imi place firul cu efect de tweed.Ce fir este?
Ai lucrat o mostra de ochiuri inainte de a te apuca de lucru? Daca ai alte valori la ea decat modelul dupa care ai lucrat rascroielile atunci e normal sa nu iasa la fel. Mie imi pare ca ti-a iesit capul de maneca mai mare decat rascroiala. Daca e doar putin atunci mai poti face ajustari la blocare.
E frumos modelul pe care ti l-ai ales pentru urmatorul proiect, dar fa neaparat o mostra de ochiuri inainte si refa calculele in concordanta cu firul tau.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de geo Mar 29 Noi 2011, 11:55 am

Firul este Red Heart, cumparat acum cativa ani, cand m-am apucat de lucru de mana. Nu am mai vazut in magazine si nici pe site-ul Coats nu l-am gasit.

Mersi de sfat, Samo, o sa-i pun panglica la umar.

Am facut mostra de ochiuri dar nu am spalat-o Neutral. La sfarsitul lucrului aveam cu aproape 3 ochiuri mai putin pe 10 cm, iar dupa blocare (am blocat piesele separat) a mai crescut putin materialul.

La urmatorul voi spala si mostra, iar manecile le voi lucra de sus, modeland capul manecii cu randuri scurte.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de ioana soare Mar 29 Noi 2011, 12:32 pm

Ma tenta si pe mine la un moment dat sa modelez maneca cu randuri scurte, crezand ca poate scutesc cusutul manecii in rascroiala, dar m-am razgandit dupa ce am citit pe knitty ca nu e o metoda prea exacta,ca nu iese foarte bine, cea mai buna si mai frumoasa metoda ramanand cea clasica.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de geo Mar 29 Noi 2011, 12:41 pm

hmmm, mai am timp sa ma gandesc. Eu am gasit un filmulet in care iese bine. Si recunosc ca mi-a fost lene sa citesc cele 3 articole de pe knitty despre maneca. Dar poate imi fac curaj pana ajung la maneci.
Am uitat sa-ti multumesc pentru toate explicatiile pe care le-ai dat aici pe forum, mi-au fost de mare ajutor. Am citit din urma inainte sa ma apuc de pulover, dar si in timp ce lucram. Ai explicat cu foarte multa rabdare cum se face proba de ochiuri, cum si de ce se blocheaza lucrul, de toate cele 12 397 ori lol!
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Giobsy Mier 30 Noi 2011, 11:25 am

Din productia pe noiembrie:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de samo99ro Mier 30 Noi 2011, 11:39 am

Ce haioasa e cu fundita aia! Foarte reusita. Felicitari, Giobsy.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de letho Mier 30 Noi 2011, 11:47 am

Giobsy, intotdeauna mi-au placut combinatiile tale! Foarte frumos, felicitari! Flowers
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Giobsy Mier 30 Noi 2011, 11:59 am

Multumesc! E din productia pe noiembrie.
Abia dupa ce am finisat-o, mi-am dat seama cam pe unde ajunge fundita. Eh! Asta e. Poate un sot sau un iubit francez va primi un "cadou' cu funda, pe care sa-l despacheteze. rade

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 30 Noi 2011, 12:13 pm

interesanta funda!
sigur nu ai asezat-o intenţionat acolo?
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Uca Mier 30 Noi 2011, 1:47 pm

Geo, îmi place mult puloverul. Ţi-a ieşit superb la guler! Îmi place mult şi nuanţa firului. Abia aştept să fie gata şi puloverul pentru tine. Flowers

Îmi dai şi mie link-ul cu articolele despre mânecă? Mereu am o teamă când tricotez mâneci, în ideea că nu le voi face cum trebuie la răscroială. Merci

Giobsy, Flowers nu o să îţi vină să crezi dar chiar aseară mă gândeam dacă o să apari cu producţia pe noiembrie. wink
E super combinaţia iar fundiţa e numai bine aşezată! dama
Ce fel de fir ai folosit? Din acela tors într-unul?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Giobsy Mier 30 Noi 2011, 2:16 pm

Uca, este acelasi zid fir Twister, cu 70% lana, de la fabrica din Bicaz.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de mimiady63 Mier 30 Noi 2011, 2:53 pm

Giobsy, aplauze aplauze aplauze e foarte frumoasa.
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de geo Mier 30 Noi 2011, 2:54 pm

Giobsy, e super! De ce nu iti place firul asta? Tin minte ca te mai plangeai mai demult ca trebuie sa lucrezi cu el.

Uca, links pentru maneci:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de cozma felicia Mier 30 Noi 2011, 3:58 pm

Giobsy aplauze aplauze ,nici nu vreau sa ma gandesc la productia pe decembrie.Spor in continuare.
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de rebel Mier 30 Noi 2011, 8:45 pm

Giobsy, foarte frumos! Sa-l porti sanatoasa si iubita! Flowers
rebel
rebel
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Localizare : B
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de ioana soare Joi 01 Dec 2011, 12:00 am

Geo ma bucur ca ti-a fost de folos ce am scris. Si eu am remarcat ce frumos ti-a iesit bentita si rascroiala de la gat, dar m-am luat cu altele si am uitat sa scriu:)

Foarte frumoasa vesta/tunica Giobsy! Fundita ii da un aer vesel si strengaresc!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de kmn Vin 02 Dec 2011, 11:09 am

giobsy....foarte faina tunica ta....felicitari....
geo....multumesc pentru link-uri....
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Ramonica Vin 02 Dec 2011, 5:15 pm

Mi-am tricotat si eu o jachetuta dintr-un fir primit la un schimb aici pe forum. Are o culorea superba si se numeste STENLEY FEA 65% lana, 30 % acril, 5 % poliester.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de T_mihaela Vin 02 Dec 2011, 7:40 pm

Frumoasa, imi plac mult lucrurile simple ,firul suna bine , de fapt tot ce e lana suna bine in urechile mele de lanofila.Felicitari lucru
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Ramonica Vin 02 Dec 2011, 7:45 pm

Multumesc T_mihaela
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de letho Vin 02 Dec 2011, 9:36 pm

Si mie imi place tare mult love Felicitari, Ramonica! Flowers
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de myky7robc Vin 02 Dec 2011, 9:57 pm

giobsy si ramonica felicitari.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de denis21 Sam 03 Dec 2011, 9:29 am

Am tricotat un pulover pt. mine, pe care l-am mai desfacut pe la umeri ca nu prea imi placea. Atasez poze si poate va dati cu parerea, nu prea imi place cum sta la gat. N-au iesit prea clare pozele.
<script src='http://imageshack.us/shareable/?i=imag024s.jpg&s=267' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>
<script src='http://imageshack.us/shareable/?i=imag020o.jpg&s=714' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>



<script src='http://imageshack.us/shareable/?i=imag002pq.jpg&s=20' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>

denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de ioana soare Sam 03 Dec 2011, 10:34 am

Ramonica felicitari pentru pulover, sa-l porti sanatoasa!

Denis ai dreptate, sta rau la gat. E prea larga bordura si modelul pe care l-ai crosetat cred ca e in evantai si atunci in loc sa stea plat se departeaza de corp. I-ar trebui o alta bordura. Ce e cu punctul lenes de deasupra umerilor? ai mai bagat o fasie de lucru?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII - Pagina 5 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB