Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 11:19 pm Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 4:40 pm Scris de danniela

» Se cauta voluntari
Ieri la 3:54 pm Scris de diada

» Curs de croitorie, unde?
Ieri la 10:16 am Scris de andreeaX

» Rochii de seara,deosebite (12)
Ieri la 9:59 am Scris de anyta_08

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Ieri la 7:34 am Scris de Dorulet

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Joi 30 Iun 2016, 5:24 pm Scris de anyta_08

» Scoala de croitorie (15)
Joi 30 Iun 2016, 9:05 am Scris de gaza

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Joi 30 Iun 2016, 1:28 am Scris de canadianca50

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Mier 29 Iun 2016, 10:22 pm Scris de LRodica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mier 29 Iun 2016, 4:43 pm Scris de diada

» Bijuterii fimo (33)
Mier 29 Iun 2016, 2:01 pm Scris de cristi970

» Broderie, cusuta la masina
Lun 27 Iun 2016, 9:43 pm Scris de Bambi82

» Unde gasesc
Dum 26 Iun 2016, 3:39 pm Scris de danyelyta28badea

» Florile din gradina mea(2)
Dum 26 Iun 2016, 6:18 am Scris de piciul

» Ustensile pentru modelat lut polimeric
Dum 26 Iun 2016, 12:07 am Scris de vlad_mom

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Sam 25 Iun 2016, 8:48 pm Scris de gretty

» Desen, acuarela, ulei, acril... 2
Mier 22 Iun 2016, 8:43 pm Scris de vlad_mom

» Masina de cusut pt copii
Mier 22 Iun 2016, 10:44 am Scris de Gabica

» Provocarea nr 72 -lut polimeric
Lun 20 Iun 2016, 11:53 am Scris de B-Zsu Land

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Pagina 2 din 12 Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

off nu pot pune poza

Mesaj Scris de kla78 la data de Joi 26 Feb 2009, 4:58 pm

nu stiu care e problema dar nu pot pune `poza ,mai incerc.

kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 37
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de lora17 la data de Lun 02 Mar 2009, 5:34 pm

vreau sa-mi cumpar o masina de cusut. poate ma ajutati putin

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

stiti cumva mai multe despre masina decat scriu ei?!
are careva masina asemanatoare?

lora17
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 48
Localizare : cluj
Data de inscriere : 06/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 03 Mar 2009, 11:59 am

Lora17, au mai vorbit fetele la subiectul Acesta, despre aceasta masina de cusut, de la Privileg. A cumparat-o Danutzii2, poate raspunde ea wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8630
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de luiza la data de Mar 03 Mar 2009, 7:41 pm

Fetelor dati-mi si mie un sfat va rog. Ce masina credeti ca este mai buna dintre urmatoarele, sau ca isi merita mai mult banii:

1) Singer 155/ Singer Mademoiselle - au aceleasi caracteristici; ambele sunt acum in oferta in supermarketuri; singer mademoiselle este la 520 de lei, ceea ce zic eu ca e un pret bun
2) Privileg, masina aceasta
3) LS2125, insa pe aceasta am cam exclus-o din lista in ultima vreme, pentru simplu motiv ca nu se poate regla pasul cusaturii si latimea zig-zag-ului precum la celelalte; dar poate are alte avantaje fata de primele doua.
Cam la astea am restrans acum lista.
Va pup. Smile Merci frumos.

luiza
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de lizbethlizz la data de Mar 31 Mar 2009, 10:58 pm

am gasit la cineva o ileana pe care persoana cu pricina nu a folosit-o mai deloc, dar a imprumutat-o de cateva ori si toti au fost incantati de ea...eu sunt super incantata, acum am adus-o acasa, abia astept sa-mi bag nasul in ea pe lumina! poate radeti de mine, dar mi-am dorit foarte mult o masinuta! acum...am tot citit ce trebuie sa-i fac inainte sa o incerc pe forumuri si prin carti, dar nu am si facut asta vreodata...ar fii mai bine sa chem pe cineva care sa fie in domeniu?

lizbethlizz
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 6
Localizare : constanta
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 01 Apr 2009, 12:05 am

lizbethlizz a scris:am gasit la cineva o ileana pe care persoana cu pricina nu a folosit-o mai deloc...ar fii mai bine sa chem pe cineva care sa fie in domeniu?

pai de ce sa chemi daca merge? daca iti face figuri si nu sti ce sa-i faci sa o rezolvi chem mecanicul... asa nu ai de ce, daca ea iti coase... parerea mea!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6395
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de mannuk la data de Mar 12 Mai 2009, 5:04 pm

Buna fetelor! Sunt noua pe acest site. Sunt si eu o pasionata de croitorie I love you , si vreau sa mi achizitionez luna asta o masina de cusut... v as ruga daca ma puteti ajuta cu un sfat, oscilez intre Singer Inspiration 4210 si Brother BM 3500. Ce credeti ca ar merita mai mult... desi sunt incepatoare, imi doresc o masina buna, fiabila si eventual usor de folosit. Astept parerea voastra... va multumesc I love you

mannuk
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 12 Mai 2009, 10:46 pm

eu recomand Brother BM 3500, are Camy si merge foarte frumos, mie imi place maxim love

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6395
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

masini de cusut

Mesaj Scris de RalucaS la data de Vin 15 Mai 2009, 11:32 am

EU am o Brother ES 2000, arata cam asa

si are 40 de cusaturi in total, printre care 5 tipuri de butoniera intr-un singur pas. Cu una dintre cusaturi (nr 7) se surfileaza destul de bine, cand voi avea timp voi pune o poza sa vedeti cum arata surfilatul cu ea. Se pot coase nasturi, dar eu nu ma complic, tot manual ii cos :D.

Marimea cusaturilor se poate regla din acele butonele atat pe lungime cat si pe latime, daca este cazul.

Mai are si tot felul de cusaturi decorative, face tiv ascuns numai ca eu nu prea ii nimeresc setarile si de cele mai multe ori ajung sa cos manual tivul ascuns.

Aici se vad mai bine cusaturile, fata de poza de mai sus:

De curand am vazut ca exista piciorus special pentru tiv ingust rulat pentru matasuri, as vrea sa imi iau unul. Pe langa piciorusele de baza ale ei mi-am mai luat unul pt fermoar ascuns, in rest cam are tot ce ii trebuie.

In concluzie este o masina foarte buna, face cam toate tipurile de cusaturi, numai ca nu la viteza unor masini industriale. Este un mic atelier de croitorie Smile

Cand am luat-o eu acum vreo 4 ani, costa parca in jur de 8 mil.

Era sa uit, are si ac dublu!

Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 15 Mai 2009, 5:30 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)

RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 374
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

tot o recomandare

Mesaj Scris de diane la data de Mier 10 Iun 2009, 12:05 am

Buna seara,

Sunt noua pe forum, ma numesc Diana si sunt din Bucuresti. Am la bunica mea o masina de cusut Ileana (mai batrana decat mine) pe care am mai cusut din cand in cand - nimic complicat - iar acum as vrea sa-mi cumpar o masina a mea.
Am citit tot ce s-a scris aici si la topicul celalalt despre masini de cusut insa nu prea sunt lamurita. Eu as avea in jur de 500 - maxim 700 de lei buget si nu vreau ceva prea performant. Ma intereseaza sa nu fie greu de utilizat, sa nu se strice repede (hihi), sa am instructiuni in limba romana (sau macar in engleza), sa existe un service unde sa o pot duce la nevoie iar ca "performante" sa pot coase materiale si mai subtiri si mai grosute (nu foarte groase) si materiale elastice. Nu ma intereseaza cusaturi decorative sau broderii..
Astazi am vazut in Carrefour Singer-ul Mademoiselle si nu prea m-a inspirat aspectul.. mi s-a parut cam jucarioara si aveam senzatia ca acum-acum se desface in bucati :D
Parca imi inspira ceva mai multa incredere masinile "Privileg" de la Quelle.. Dar nu-mi dau seama daca exista instructiuni de utilizare in engleza (nu mai zic de romana) si service pentru ele (?).
Imi poate da cineva o sugestie? Multumesc :-)

diane
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 10 Iun 2009, 8:20 am

Diana, in primul rand ma bucur ca ai scris si aici, am vazut ce frumos lucrezi cu Ileana, asa ca sigur va fi foarte folositoare o masina de cusut, noua.
Eu as incepe taiand de pe lista masinile de cusut cumparate din hipermarketuri sau magazine de electrocasnice. wink Indiferent de masina pe care o alegi, mergi la reprezentanta sa-ti faca o proba, sa te lase sa cosi pe ea. Sunt foarte amabili cei de la Brother, care au site-ul Aici si am auzit ca sunt ok si cei de la Singer, dar au site-ul foarte ciudat si nu raspund la mail-uri. Sincer, cum ai constatat si tu, nu as lua nici eu Singer, mi se pare ca au prea putine cusaturi, la pretul respectiv, si in afara de lungimea cusaturii, variabila si la modelele mai ieftine, nu prea are +uri.
La masinile Privileg se da manual in limba romana (la triplock am primit ceva, dar nu foarte bine tradus si nici prea detailat, dar te descurci). S-ar putea la masinile lor de cusut sa primesti manual mai bine pus la punct. Oricum, masinile vin insotite de mai multe accesorii, decat prezinta ei, pe site. Si eu am luat triplockul pe NeVe si m-am descurcat, desi nu mai folosisem asa ceva; decat din hipermarket mai bine de la Quelle, clar.
Ca regula generala zic sa dai cat de mult iti poti permite, daca ai bugetul de maxim 700 lei, cumpara o masina apropiata de suma asta, macar de 600lei, dar nu una de 350lei, bucurandu-te ca e la oferta. Poate in cateva luni vei ajunge sa regreti ca nu ti-ai luat un model mai bun, cu mai multe accesori, mai multe cusaturi, mai bine finisata, etc.
In alta ordine de idei, concret, ar fi Brother LS2125 de AICI, alte 2 modele Brother am gasit la alta firma distribuitoare, si se pare ca ar fi in plafonul de pret indicat de tine: AICI, dar nu raspund la mail, decat dupa o saptamana (chiar mai mult) si nu stiu daca sunt valabile preturile afisate pe site; eventual sunat. Apoi de la Quelle ar fi masinile de cusut intre 500 si 700lei: AICI

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diane la data de Mier 10 Iun 2009, 11:26 am

Multumesc mult pentru raspuns, deja am redus aria la Brother - Privileg (am visat azi noapte ca mi-am luat hyundai si s-a stricat rade rade rade ) Si, nu stiu de ce, ma trage ata inspre Privileg. Am senzatia ca as avea mai multe optiuni in aceeasi suma de bani si ca la Brother as plati mai mult pe firma decat pe obiect in sine (comparativ cu Privileg). Ramane o singura intrebare: cum e cu service-ul? Exista vreo solutie cel putin la modul teoretic in caz ca apar probleme cu masina? Sau a avut cineva probleme cu masina (Privileg)?

diane
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diane la data de Joi 11 Iun 2009, 5:19 pm

Cred ca nu mai pot edita mesajul anterior acum, ideea e ca intre timp am aflat raspunsul la intrebarea ref la service pentru Privileg. Am trimis un mail la Quelle si mi s-a spus ca exista service pt Privileg doar la Satu Mare. (ceea ce e mai bine decat deloc, totusi).

diane
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marinella la data de Dum 21 Iun 2009, 8:43 pm

Buna, fetelor! V-am descoperit intamplator incercand sa aleg o masina de cusut. La voi am gasit cele mai multe informatii si mi se pare cel mai "competent" forum pe aceasta tema, asa ca m-am gandit sa va cer parerea.

Asadar, sunt incepatoare in domeniu si mi-as dori o masina care sa faca cat mai multe (nu si cafea), sa coste undeva intre 500-600 lei si sa fie cat mai rezistenta in timp. Am eliminat Prestig din cauza serviceului de la Satu Mare. Dupa ce am citit tot ce ati scris aici si inca vreo cateva siteuri am restrans aria de alegere la Brother LS-2125 (pret 499 lei) si Singer Inspiration 4210 (600 lei la oferta in Carrefour). Am citit pe net pareri pro si contra despre ambele. As inclina spre Singer pt. firma, dar ar insemna s-o cumpar din hipermarket. Singer 4210 am impresia ca nu coase cu ac dublu.
Brother-ul l-as putea proba, dar m-a pus pe ganduri faptul ca admina nu a fost multumita de modul cum coase materiale groase. In principiu nu voi coase materiale foarte groase, dar ...nu se stie niciodata. Am incercat sa gasesc un site unde sa le compar, dar nu prea am gasit.
Care credeti ca are cel mai bun raport calitate - pret din cele 2?

marinella
Nou venit
Nou venit

Data de inscriere : 21/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diane la data de Dum 21 Iun 2009, 11:44 pm

Buna Marinella, bine ai venit pe forum!
Eu, dupa cum ai vazut, mi-am luat de curand masina de cusut si am avut cam aceleasi intrebari. Personal am vazut si masinile singer (erau doua modele la carefour) si cele brother (3 modele la magazin). Eu am inclinat din start catre brother dintre cele doua pentru ca imi lasa senzatia ca-s mai fiabile. (S-ar putea ca la nivelul asta de folosire a masinii, adica nu in scop comercial/industrial, sa nu se simta prea tare diferenta.. habar n-am). M-as fi dus catre Privileg pentru pret dar ai vazut cum e cu service-ul.
In legatura cu materialele groase cred ca depinde ce intelegem prin materiale groase. Eu am intrebat la magazin explicit despre treaba asta, tot pentru ca stiam ce a zis Admina. Doamna de acolo mi-a spus ca nu exista diferente intre masini din acest pdv (intre cele 3 modele care erau acolo - cea de 5mil si urmatoarele doua, XL) si ca niciuna din masinile casnice nu obtine performante pe materialele groase (gen stofa de palton:D ). Ma rog..
Iti dau o sugestie, in alta ordine de idei, daca ti-e greu sa ajungi la reprezentanta (la Brother) poti merge la magazinul de langa Foisor (eu de acolo mi-am luat masina). E foarte central, usor de ajuns/nimerit iar doamna de acolo f draguta. [Acolo e si service-ul lor].

diane
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 22 Iun 2009, 7:52 am

Marinella, daca mi-am citit numele in 2 mesaje, trebuia sa raspund. Bine ai venit si te mai asteptam pe la noi, mai ales daca te innoiesti. wink
Dupa cum se poate citi prin mesajele mele, de-a lungul timpului, sunt fan Brother. Pot inclina spre Privileg, sustin sus si tare ca Pfaff e cea mai buna firma, si cam atat. Nu am nimic cu Singer, numai ca nu am avut experiente cu ele; nu m-a atras niciodata vreo masina de la ei, si se poate spune ca sunt obsedata de masini de cusut, citesc despre toate... A, mint Embarassed m-a fascinat intr-o vreme Singer Futura, o masina combinata de cusut si brodat, dar mi-a trecut. Am incercat sa-i contactez pe mail, pe distribuitori si mi-au raspuns dupa mult timp, mai mult de o saptamana. Eu nu concep sa nu primesc raspuns prompt (1-2 zile), din partea unei firme, daca le cer o oferta. zid Nu inteleg ce se intampla in Romania, dar nu se raspunde decat sporadic la mail-uri, cu mare intarziere si incomplet.
De aia au castigat Brother, detasat; ca sunt prompti si seriosi si in plus produsele au un raport bun, calitate-pret. La LS-2125 am facut multe hainute, primele mele creatii, de care sunt foarte mandra, normal. Am scurtat blugi, daca asta vrei sa stii si mai mult, cel care a cumparat masina de la mine o cumpara ca sa modifice haine pentru persoane mai plinute, in mare parte pantaloni. cos A probat-o pe blug si i-a placut; deci cum zice si Diane, e ceva relativ, poate am incercat eu ceva mai dificil, si mi-a lasat impresia asta. Si in plus, la reprezentanta BroRom, am vazut cusute vreo 6-8 straturi de piele groasa, cusute cu LS, deci... Conteaza mult sa mergi la dealer si sa-ti faca o demonstratie, tocmai ca sa-ti arate cum sa procedezi cu diverse tipuri de materiale. Eu cumparasem LS-ul din Carrefour si nici nu a fost bagata in priza, inainte de a o cumpara.... Si sfat apropo de materialele groase, trebuie mers cu rabdare invartind cu mana de roata din dreapta masinii (fulie), nu apasand pedala; eu nu stiam lucrul asta, pe vremea aia. In timp am vazut ca si Pfaff-ul meu batran si robust, se incapataneaza la anumite imbinari si trebuie ajutat. Si are un motor semi-industrial, coase si doze de Pepsi (am vazut poze demonstrative, pe Ebay) rade Dar nu incercati asta, acasa...
Eu zic asa, mergi la reprezentanta ambelor firme, incearca-le si apoi te hotarasti. Daca alegi Singer, il iei din Carrefour, ca e oferta mai buna (l-am gasit la Domo cu 820 lei, si nu merita atat). Daca te hotarasti pe Brother, iei de la reprezentanta, clar. In cazul in care ai dificultati, poti scrie un mail sau suna si vei fi ajutata, pe gratis, fara sa te deplasezi la service. Conteaza mult, mai ales daca esti incepatoare. wink Eu zic ca merita sa-ti iei o zi libera sa mergi pe la reprezentante, sau astepti concediul. Stiu persoane care nu-si folosesc masinile, din cauza ca nu au avut parte de instructaj; si e pacat.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diane la data de Lun 22 Iun 2009, 9:59 am

Apropo de Pfaff, la magazinul de pe Regina Elisabeta aveau multe modele si urma o perioada de reduceri . Nu stiu insa preturile iar mie vanzatoarea nu prea mi-a placut. Dar poate ca nu strica sa te interesezi si acolo..

diane
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de postoleirina la data de Lun 22 Iun 2009, 2:37 pm

Admina, probabil ai fost un caz mai izolat in ceea ce priveste Singer. Eu am comandat de vreo 2 ori de la ei si o data am pus o intrebare, deci in total de 3 ori i-am contactat. De fiecare daca a fost prin mail fol formularul lor de pe site. De fiecare data a doua zi am fost sunata fie pt a mi se raspunde telefonic la intrebare fie a stabili comanda. Comezile...una a ajuns in 2 zile, alata vreo 4 (fusese o zi libera de la stat si probabil posta nu a lucrat). Nu sunt fun Singer, asta e masina pe care o am. Am primit-o, nu mi-am cumparat-o eu. Mi-ar placea si mie una mai performanta(un Pfaff de ex), dar ma multumesc cu asta, isi face treaba. Sa nu intelegi ca vreau sa-i fac reclama, dar pur si simplu am vrut sa spun ca eu pana acum nu am avut experiente neplacute cu ei, au fost f prompti.

postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 35
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de marinella la data de Lun 22 Iun 2009, 9:14 pm

Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre prompte, in special adminei. Merci
Maine incerc sa ii contactez. M-ar fi ajutat daca mi-ati fi incercat o comparatie cu plusuri si minusuri intre cele 2 - neluand in seama numele firmei - pt. ca ma uit la caracteristicile lor si nu-mi spun mare lucru. Pur si simplu o comparatie intre 2 masinarii. Pt. mine, o ignoranta in domeniu, chiar si o demonstratie poate fi neconcludenta pt. ca vanzatorul va scoate in evidenta intotdeauna partile pozitive. Ar fi interesant sa-mi descrie LS-ul dealerul de Singer si invers. Smile
Dupa pret ar trebui sa fie mai buna Singer, iar reducerea este consistenta, dar o fi mai buna? Nu platesti oare doar o firma mai cunoscuta (de care am auzit chiar si eu)? Si ar mai fi multe intrebari de genul asta. Smile Maine sper sa ajung si la Pfaff si parca vad ca sa apara un al 3-lea actor in piesa. zid
Greu de ales.

marinella
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 22 Iun 2009, 9:21 pm

Irina, eu am avut contact cu aceste firme, aproximativ acum un an jumatate, probabil s-au schimbat multe, intre timp. Si chiar ma bucura. In toamna lui 2007 am vandut o masina de cusut si imi cautam alta. Am trimis mail la toate firmele de pe piata, care comercializau masini de cusut. Am primit raspuns a doua zi, doar de la Brother, celelalte m-au raspuns dupa mai multe zile, posibil mai mult de o saptamana. Nu stiu de ce am in minte o firma care mi-a transmis o oferta, dupa... 2 saptamani. Nu bag mana in foc ca era de masini de cusut, dar totusi, m-a marcat. Mi-a mai ramas in minte o alta firma, care de curand, mi-a raspuns promt la mail si mi-a cerut numarul meu de telefon zid Exact cum zici ca au facut Singer. Pai ce sa faca cu telefonul meu? Sa ne dam intalnire? dama rade Eu vreau oferta sa mi-o pun sub cap, sa o studiez, sa o compar cu altele, oferta scrisa prin mail prefer, nu fax sau sms... De aia m-am suparat foarte tare cand am vazut ce firme exista pe piata, ce reprezentanti neprofesionisti....
Si departe de mine vreo insinuare, chiar incurajez pe toata lumea sa vorbeasca de experientele lor, tocmai ca sa nu pateasca ce am patit eu, din lipsa de instructaj. Si e normal, recomanda-le daca ti-au placut, daca esti multumita de produs. pupi Reclama e de genul, in primul mesaj sau in primele 10: cumparati de la X ca sunt cei mai tari, sau e prin forma de PM necerut sau multiple postari pe aceiasi tema. Dar altfel, noi cele care postam, scriem, ne dam cu parerea, etc. nu facem reclama, doar recomandam un produs, pentru ca ne place si ne-au convins cei ce-l vand.
Cu Singer nu am absolut nimic, era cat pe ce sa-mi cumpar o masina veche Singer, sora de generatie cu Pfaffa mea. cos Cele noi nu-mi plac personal, nu pot spune ca le-am incercat si nu sunt bune. Au functii in plus, cum ar fi reglarea pasului cusaturii, sistem de bagat ata in ac, la Inspiration, parca. La respect trecutul, clar. Punct.
Diane, merita incercat la Roccas (parca asa se numeste firma), desi asa e, vanzatoarele sunt niste acrituri si produsele scumpe rau (atele Madeira, spre exemplu). Masinile de cusut Pfaff sunt scumpe si ele, dar nu stiu daca doar la noi, cred ca peste tot.

Revin: hug
Singer 4210 Inspiration
10 Programe de baza, din care 5 sunt elastice,
Cusaturi drepte si in zig-zag,
`Cusaturi de precizie`, `Bobina de tip sure-fit`, `Iluminare cu LED`,
Masa coasere tip `brat liber`,
Butoniera in 4 pasi,
Sistem de introducere a firului in ac,
Reglaj continuu al latimii zig-zag,
Functie intarire cusatura, Selectare facila a programelor,
3 pozitii ale acului,
Accesorii incorporate, inclusiv husa de protectie,
Maner ergonomic pentru transportare facila
BROTHER : LS 2125
* 23 functii de coasere
* 4 tipuri de cusaturi de zig-zag
* executa butoniera in 4 pasi
* sistem de bobinare rapida
* buton de reglare a tensiunii firului
* parghie pentru coasere inainte/inapoi
* sistem de schimbare rapida a piciorusului
* ac dublu pentru cusaturi decorative in doua culori
* suprafata de lucru convertibila: plan sau brat
* accesorii : piciorus pentru coaserea nasturilor , piciorus pentru fermoar, piciorus pentru butoniera
* lampa integrata* greutate 7 kg
Prima are in plus: reglarea latimii zig-zagului (din cate vad in poza nu se poate regla si lungimea pasului de cusatura, ar trebui sa intrebi la dealer), sistem de introducere a firului in ac (bun daca porti ochelari sau ai de gand sa lucrezi cu multe culori de ata), bobina orizontala (insemnand un sistem mai nou, mai modern si mai usor de folosit decat cel clasic, dar posibil prea sensibil pentru incepatori, deoarece suveica este de teflon si se poate fisura daca rupi ace), 3 pozitii ale acului (unele materiale s-ar putea sa se coasa mai usor daca pozitionezi acul pe stanga in timp ce altele merg mai bine cusute cu acul pe mijloc, sau te poate ajuta la ghidajul tighelului la pantaloni, etc.).
Cea de-a doua are in plus: pretul este mai mic cu 100 lei si cu aceasta suma poti lua, cred inca doua picioruse pentru masina; numarul de cusaturi este de 14 (cu 4 mai mult fata de prima) si 23 de functii de coasere, insemnand combinatii si variatiuni ale celor 14, de baza; are ac dublu inclus si suport pentru a doau papiota (din experienta stiu ca merge foarte bine si egal cu ac dublu, pe Pfaff nu am reusit, inca Sad ) si revin ca nu le merge site-ul... si ma enervez.
Deocamdata conduce cu 4 la 3, Singer Inspiration.
Apropo, daca era de ales intre Inspiration de la Domo, la 800 lei si BM 3500 (ca a lui Camy), adica aceasta masina: Brother, ce alegeai? Laughing

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marinella la data de Mar 23 Iun 2009, 8:11 am

Esti foarte tare. Multumesc din nou. Smile

Intre Singer Inspiration si Brother BM3500 e limpede chiar si pt. mine ca Brother-ul ofera mai mult. Dar cu reducerea aia intra in concurenta cu Ls 2125 si deja nu mai eram sigura.

Gata, decizia a fost luata. Va fi Brother. Ce a inclinat balanta: acul dublu, suveica din otel (e foarte probabil s-o sparg pe cea din teflon), numarul de cusaturi mai mare, pretul si faptul ca o pot vedea la lucru inainte de a o lua. Acum trebuie sa gasesc timpul pt. a o lua.

marinella
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 23 Iun 2009, 1:53 pm

Marinella, mergi sa le vezi pe ambele, oricum. La Singer poti merge la reprezentanta, chiar daca o cumperi din hipermarket. wink Ia niste bucati de materiale sa cosi tu singura, nu doar sa-l lasi pe reprezentantul firmei sa-ti arate. Si ce daca esti incepatoare, toate am fost si cum ti-am si zis, e mai bine sa fi prietena cu masina de cusut, ca sa nu o uiti intr-un dulap, sau sa o stergi de praf. cos
Sa o folosesti cu spor, oricare ar fi!

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Mar 23 Iun 2009, 6:14 pm

Hai ca intru si eu in discutie fara a face reclama pro sau contra, deoarece unele aspecte vizate de Admina le-am simtit si eu.
In urma cu 2-3 ani am trimis un email la Singer dar din pacate nici pana azi n-am primit nici un semn. In acelasi timp am sunat la Brother reprezentanta Sibiu doar ptr informatii si ce sa va spun ca nu mai scapam de ei ; intr-o saptamana m-au sunat tot la 2 zile cu oferte inclusiv transport gratuit, mai sa ma convinga sa cumpar ( reducere 20%) pana i-am lamurit ca problema erau banii care nu-mi erau de-ajuns ptr un Brother NX600 daca retin bine. Cei de la Pfaff Roccas nu mi-au raspuns la mail; doar dupa ce i-am sunat au verificat, rade dar de-atunci mai vorbesc la tel cu reprezentanta de zona (Adriana) care mi-a trimis prin mail oferta lor. In perioada 15 aug-15 sept au reduceri si ei dar tot scumpe sunt. Depinde in mare masura si de banii de care dispui.
Din pacate site-ul lor nu e actualizat iar de-acum cu criza nici atat; majoritatea firmelor nu-si dau interesul si ma tot intreb din ce primesc salariu angajatii scratch din moment ce nepasarea e prima oferta pentru eventualii clienti.
Marinella daca as avea posibilitatea as sacrifica 1-2 zile si m-as duce la fiecare reprezentant de firma ptr informatii si demo la fata locului (nu magazine cu vanzatori plictisiti).
Succes hug

tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1020
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de marinella la data de Joi 25 Iun 2009, 9:59 pm

Azi am umblat la reprezentantele Singer si Brother si ... m-am intors fara masina. Sad

La Brother au fost foarte draguti, ne-au prezentat tot ce am vrut, dar ... n-o aveau pe stoc. zid

La Singer am gasit o vanzatoare foarte amabila, dar usor trasnita. Ne-a prezentat Singer Inspiration 4210 si ... ne-a recomandat Toyota. Smile Ne-a aratat chiar si teancul de fise ale masinilor Singer care vin in service (maricel) si cel al Toyotelor (mic). E atipic ca o vanzatoare sa nu-ti recomande un produs pe care-l vinde, dar asta e. Singer-ul pare destul de fragil (are foarte multe piesisoare de plastic ceea ce nu-mi inspira incredere). Toyota (JS-121) la 699 lei parca nu m-ar tenta. Pare robusta si seamana cu Brother LS 2125 la dotari, dar e mai scumpa si e ... Toyota. Prefer autoturismele cu acelasi nume. Smile

In concluzie, vom astepta pana la inceputul saptamanii viitoare cand vor "baga" Brother-ul si-l vom lua.

marinella
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Ce masina de cusut sa-mi iau

Mesaj Scris de Eugen la data de Joi 25 Iun 2009, 11:18 pm

Am citit discutiile voastre despre masini de cusut. Si eu sunt pe punctul de a-mi lua una pentru necesitati casnice nesofisticate. Printre cele mai simple modele cu un raport pret calitate bun, ce credeti despre Hyunday KP 1000?.
Si eu stau in dubiu dupa ce am citit pana la epuizare tot ce am gasit despre Brother, Singer si Hyundai. Acum oscilez mult spre cele mai simple: LS 2125 sau KP 1000, ce-mi sugerati a fi mai indicat? Nu am cusut niciodata pe una electrica, doar pe o ileana veche dar buna pe care am folosit-o la greu. Nu ma lasati sa astept prea mult un raspuns pentru ca am gasit un pret bun la un Hyundai si nu stiu ca sa fac.
Va multumesc in avans oricum,
Eugen

Ultima editare efectuata de catre Eugen in Joi 25 Iun 2009, 11:26 pm, editata de 1 ori

Eugen
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 10
Localizare : diferite site-uri de profil cum ar fi Brother, Hyundai, Singer
Data de inscriere : 25/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 3:13 am

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 12 Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul