Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua impreuna ! (42)
Astazi la 7:03 am Scris de piciul

» Decoratiuni diverse (7)
Astazi la 6:57 am Scris de piciul

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Astazi la 12:56 am Scris de macanetu

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
Astazi la 12:54 am Scris de macanetu

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)
Astazi la 12:51 am Scris de macanetu

» Seturi crosetate pentru copii(8)
Ieri la 11:22 pm Scris de fiore6

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ieri la 11:19 pm Scris de nico1206

» Tehnica OYA
Ieri la 10:29 pm Scris de samo99ro

» Provocarea nr 24 croitorie - Halloween
Ieri la 8:44 pm Scris de nico1206

» Stiati ca...
Ieri la 8:12 pm Scris de Admina

» Rochii,sarafane-XXII
Ieri la 6:16 pm Scris de -iulia-

» Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI
Ieri la 4:51 pm Scris de Angelica18

» Carte-jucarie cusuta
Ieri la 4:15 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce masina de brodat recomandati?
Ieri la 12:36 pm Scris de Teo_730

» Provocarea nr.12-Tricotat-JAMBIERE
Ieri la 11:41 am Scris de valentinadof

» Discutii despre goblen
Ieri la 11:12 am Scris de Floren

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (27)
Ieri la 10:54 am Scris de romaya

» Gradina mea... de apartament (5)
Ieri la 10:13 am Scris de macanetu

» Decoratiuni interioare pt casa (6)
Ieri la 12:12 am Scris de mnarcisa

» Accesorii nunta,botez,invitatii de tot felul (1)
Joi 30 Oct 2014, 10:26 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

DoneazaSange-

Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Pagina 4 din 20 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

off nu pot pune poza

Mesaj Scris de kla78 la data de Joi 26 Feb 2009, 4:58 pm

nu stiu care e problema dar nu pot pune `poza ,mai incerc.

kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor: 520
Varsta: 36
Data de inscriere: 28/12/2008

Sus In jos

Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de lora17 la data de Lun 02 Mar 2009, 5:34 pm

vreau sa-mi cumpar o masina de cusut. poate ma ajutati putin

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

stiti cumva mai multe despre masina decat scriu ei?!
are careva masina asemanatoare?

lora17
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 48
Localizare: cluj
Data de inscriere: 06/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 03 Mar 2009, 11:59 am

Lora17, au mai vorbit fetele la subiectul Acesta, despre aceasta masina de cusut, de la Privileg. A cumparat-o Danutzii2, poate raspunde ea wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor: 7721
Localizare: aproape de tine:)
Data de inscriere: 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de luiza la data de Mar 03 Mar 2009, 7:41 pm

Fetelor dati-mi si mie un sfat va rog. Ce masina credeti ca este mai buna dintre urmatoarele, sau ca isi merita mai mult banii:

1) Singer 155/ Singer Mademoiselle - au aceleasi caracteristici; ambele sunt acum in oferta in supermarketuri; singer mademoiselle este la 520 de lei, ceea ce zic eu ca e un pret bun
2) Privileg, masina aceasta
3) LS2125, insa pe aceasta am cam exclus-o din lista in ultima vreme, pentru simplu motiv ca nu se poate regla pasul cusaturii si latimea zig-zag-ului precum la celelalte; dar poate are alte avantaje fata de primele doua.
Cam la astea am restrans acum lista.
Va pup. Smile Merci frumos.

luiza
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 20
Localizare: Bucuresti
Data de inscriere: 23/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de lizbethlizz la data de Mar 31 Mar 2009, 10:58 pm

am gasit la cineva o ileana pe care persoana cu pricina nu a folosit-o mai deloc, dar a imprumutat-o de cateva ori si toti au fost incantati de ea...eu sunt super incantata, acum am adus-o acasa, abia astept sa-mi bag nasul in ea pe lumina! poate radeti de mine, dar mi-am dorit foarte mult o masinuta! acum...am tot citit ce trebuie sa-i fac inainte sa o incerc pe forumuri si prin carti, dar nu am si facut asta vreodata...ar fii mai bine sa chem pe cineva care sa fie in domeniu?

lizbethlizz
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 6
Localizare: constanta
Data de inscriere: 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 01 Apr 2009, 12:05 am

lizbethlizz a scris:am gasit la cineva o ileana pe care persoana cu pricina nu a folosit-o mai deloc...ar fii mai bine sa chem pe cineva care sa fie in domeniu?

pai de ce sa chemi daca merge? daca iti face figuri si nu sti ce sa-i faci sa o rezolvi chem mecanicul... asa nu ai de ce, daca ea iti coase... parerea mea!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor: 5871
Localizare: intre zi si noapte
Data de inscriere: 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de mannuk la data de Mar 12 Mai 2009, 5:04 pm

Buna fetelor! Sunt noua pe acest site. Sunt si eu o pasionata de croitorie I love you , si vreau sa mi achizitionez luna asta o masina de cusut... v as ruga daca ma puteti ajuta cu un sfat, oscilez intre Singer Inspiration 4210 si Brother BM 3500. Ce credeti ca ar merita mai mult... desi sunt incepatoare, imi doresc o masina buna, fiabila si eventual usor de folosit. Astept parerea voastra... va multumesc I love you

mannuk
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 1
Data de inscriere: 12/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 12 Mai 2009, 10:46 pm

eu recomand Brother BM 3500, are Camy si merge foarte frumos, mie imi place maxim love

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor: 5871
Localizare: intre zi si noapte
Data de inscriere: 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

masini de cusut

Mesaj Scris de RalucaS la data de Vin 15 Mai 2009, 11:32 am

EU am o Brother ES 2000, arata cam asa

si are 40 de cusaturi in total, printre care 5 tipuri de butoniera intr-un singur pas. Cu una dintre cusaturi (nr 7) se surfileaza destul de bine, cand voi avea timp voi pune o poza sa vedeti cum arata surfilatul cu ea. Se pot coase nasturi, dar eu nu ma complic, tot manual ii cos :D.

Marimea cusaturilor se poate regla din acele butonele atat pe lungime cat si pe latime, daca este cazul.

Mai are si tot felul de cusaturi decorative, face tiv ascuns numai ca eu nu prea ii nimeresc setarile si de cele mai multe ori ajung sa cos manual tivul ascuns.

Aici se vad mai bine cusaturile, fata de poza de mai sus:

De curand am vazut ca exista piciorus special pentru tiv ingust rulat pentru matasuri, as vrea sa imi iau unul. Pe langa piciorusele de baza ale ei mi-am mai luat unul pt fermoar ascuns, in rest cam are tot ce ii trebuie.

In concluzie este o masina foarte buna, face cam toate tipurile de cusaturi, numai ca nu la viteza unor masini industriale. Este un mic atelier de croitorie Smile

Cand am luat-o eu acum vreo 4 ani, costa parca in jur de 8 mil.

Era sa uit, are si ac dublu!

Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 15 Mai 2009, 5:30 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)

RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor: 369
Data de inscriere: 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

tot o recomandare

Mesaj Scris de diane la data de Mier 10 Iun 2009, 12:05 am

Buna seara,

Sunt noua pe forum, ma numesc Diana si sunt din Bucuresti. Am la bunica mea o masina de cusut Ileana (mai batrana decat mine) pe care am mai cusut din cand in cand - nimic complicat - iar acum as vrea sa-mi cumpar o masina a mea.
Am citit tot ce s-a scris aici si la topicul celalalt despre masini de cusut insa nu prea sunt lamurita. Eu as avea in jur de 500 - maxim 700 de lei buget si nu vreau ceva prea performant. Ma intereseaza sa nu fie greu de utilizat, sa nu se strice repede (hihi), sa am instructiuni in limba romana (sau macar in engleza), sa existe un service unde sa o pot duce la nevoie iar ca "performante" sa pot coase materiale si mai subtiri si mai grosute (nu foarte groase) si materiale elastice. Nu ma intereseaza cusaturi decorative sau broderii..
Astazi am vazut in Carrefour Singer-ul Mademoiselle si nu prea m-a inspirat aspectul.. mi s-a parut cam jucarioara si aveam senzatia ca acum-acum se desface in bucati :D
Parca imi inspira ceva mai multa incredere masinile "Privileg" de la Quelle.. Dar nu-mi dau seama daca exista instructiuni de utilizare in engleza (nu mai zic de romana) si service pentru ele (?).
Imi poate da cineva o sugestie? Multumesc :-)

diane
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor: 40
Localizare: bucuresti
Data de inscriere: 09/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 10 Iun 2009, 8:20 am

Diana, in primul rand ma bucur ca ai scris si aici, am vazut ce frumos lucrezi cu Ileana, asa ca sigur va fi foarte folositoare o masina de cusut, noua.
Eu as incepe taiand de pe lista masinile de cusut cumparate din hipermarketuri sau magazine de electrocasnice. wink Indiferent de masina pe care o alegi, mergi la reprezentanta sa-ti faca o proba, sa te lase sa cosi pe ea. Sunt foarte amabili cei de la Brother, care au site-ul Aici si am auzit ca sunt ok si cei de la Singer, dar au site-ul foarte ciudat si nu raspund la mail-uri. Sincer, cum ai constatat si tu, nu as lua nici eu Singer, mi se pare ca au prea putine cusaturi, la pretul respectiv, si in afara de lungimea cusaturii, variabila si la modelele mai ieftine, nu prea are +uri.
La masinile Privileg se da manual in limba romana (la triplock am primit ceva, dar nu foarte bine tradus si nici prea detailat, dar te descurci). S-ar putea la masinile lor de cusut sa primesti manual mai bine pus la punct. Oricum, masinile vin insotite de mai multe accesorii, decat prezinta ei, pe site. Si eu am luat triplockul pe NeVe si m-am descurcat, desi nu mai folosisem asa ceva; decat din hipermarket mai bine de la Quelle, clar.
Ca regula generala zic sa dai cat de mult iti poti permite, daca ai bugetul de maxim 700 lei, cumpara o masina apropiata de suma asta, macar de 600lei, dar nu una de 350lei, bucurandu-te ca e la oferta. Poate in cateva luni vei ajunge sa regreti ca nu ti-ai luat un model mai bun, cu mai multe accesori, mai multe cusaturi, mai bine finisata, etc.
In alta ordine de idei, concret, ar fi Brother LS2125 de AICI, alte 2 modele Brother am gasit la alta firma distribuitoare, si se pare ca ar fi in plafonul de pret indicat de tine: AICI, dar nu raspund la mail, decat dupa o saptamana (chiar mai mult) si nu stiu daca sunt valabile preturile afisate pe site; eventual sunat. Apoi de la Quelle ar fi masinile de cusut intre 500 si 700lei: AICI

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor: 7721
Localizare: aproape de tine:)
Data de inscriere: 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diane la data de Mier 10 Iun 2009, 11:26 am

Multumesc mult pentru raspuns, deja am redus aria la Brother - Privileg (am visat azi noapte ca mi-am luat hyundai si s-a stricat rade rade rade ) Si, nu stiu de ce, ma trage ata inspre Privileg. Am senzatia ca as avea mai multe optiuni in aceeasi suma de bani si ca la Brother as plati mai mult pe firma decat pe obiect in sine (comparativ cu Privileg). Ramane o singura intrebare: cum e cu service-ul? Exista vreo solutie cel putin la modul teoretic in caz ca apar probleme cu masina? Sau a avut cineva probleme cu masina (Privileg)?

diane
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diane la data de Joi 11 Iun 2009, 5:19 pm

Cred ca nu mai pot edita mesajul anterior acum, ideea e ca intre timp am aflat raspunsul la intrebarea ref la service pentru Privileg. Am trimis un mail la Quelle si mi s-a spus ca exista service pt Privileg doar la Satu Mare. (ceea ce e mai bine decat deloc, totusi).

diane
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marinella la data de Dum 21 Iun 2009, 8:43 pm

Buna, fetelor! V-am descoperit intamplator incercand sa aleg o masina de cusut. La voi am gasit cele mai multe informatii si mi se pare cel mai "competent" forum pe aceasta tema, asa ca m-am gandit sa va cer parerea.

Asadar, sunt incepatoare in domeniu si mi-as dori o masina care sa faca cat mai multe (nu si cafea), sa coste undeva intre 500-600 lei si sa fie cat mai rezistenta in timp. Am eliminat Prestig din cauza serviceului de la Satu Mare. Dupa ce am citit tot ce ati scris aici si inca vreo cateva siteuri am restrans aria de alegere la Brother LS-2125 (pret 499 lei) si Singer Inspiration 4210 (600 lei la oferta in Carrefour). Am citit pe net pareri pro si contra despre ambele. As inclina spre Singer pt. firma, dar ar insemna s-o cumpar din hipermarket. Singer 4210 am impresia ca nu coase cu ac dublu.
Brother-ul l-as putea proba, dar m-a pus pe ganduri faptul ca admina nu a fost multumita de modul cum coase materiale groase. In principiu nu voi coase materiale foarte groase, dar ...nu se stie niciodata. Am incercat sa gasesc un site unde sa le compar, dar nu prea am gasit.
Care credeti ca are cel mai bun raport calitate - pret din cele 2?

marinella
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 6
Data de inscriere: 21/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diane la data de Dum 21 Iun 2009, 11:44 pm

Buna Marinella, bine ai venit pe forum!
Eu, dupa cum ai vazut, mi-am luat de curand masina de cusut si am avut cam aceleasi intrebari. Personal am vazut si masinile singer (erau doua modele la carefour) si cele brother (3 modele la magazin). Eu am inclinat din start catre brother dintre cele doua pentru ca imi lasa senzatia ca-s mai fiabile. (S-ar putea ca la nivelul asta de folosire a masinii, adica nu in scop comercial/industrial, sa nu se simta prea tare diferenta.. habar n-am). M-as fi dus catre Privileg pentru pret dar ai vazut cum e cu service-ul.
In legatura cu materialele groase cred ca depinde ce intelegem prin materiale groase. Eu am intrebat la magazin explicit despre treaba asta, tot pentru ca stiam ce a zis Admina. Doamna de acolo mi-a spus ca nu exista diferente intre masini din acest pdv (intre cele 3 modele care erau acolo - cea de 5mil si urmatoarele doua, XL) si ca niciuna din masinile casnice nu obtine performante pe materialele groase (gen stofa de palton:D ). Ma rog..
Iti dau o sugestie, in alta ordine de idei, daca ti-e greu sa ajungi la reprezentanta (la Brother) poti merge la magazinul de langa Foisor (eu de acolo mi-am luat masina). E foarte central, usor de ajuns/nimerit iar doamna de acolo f draguta. [Acolo e si service-ul lor].

diane
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Pagina 4 din 20 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: