Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati ?(1)

+80
skygirl
kisslandia
came_lia
elize
MAYA
TIPUS CORINA MARIA
Donescu Monica
danae
laviniadiana
mady85
puffetta
milena
LaDiva
Gabyx
Mimi Radoi
trice
alex2
Usagy
IrinaH
claudinna
florentina69
DanielaS
Doina
Kristina
Monica
zylv
daya
chemio
teisoara
gogoo
nadina_b2005@yahoo.com
MARY22
stela_cj
ileana cosanzeana
alexya
umdc
niculaie
maria_pinciu
diana_roxana
man4pot
clodi
MihaelaT
MensSana
cornek
noel
zgayby
bluegray
zenaida
vilcris
Laila
Celica
oana_007
oanabijux
Dionisia
DANIELA.I
Clio_Ela
ANURIM
pisi
Eugen
postoleirina
marinella
diane
RalucaS
mannuk
kla78
geany
totolina
lizbethlizz
dana_mi16
cris69
Camy
tomari
lora17
anne-marry
Tonsis
julix_2007
diada
danutzii2
Admina
luiza
84 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de umdc Vin 09 Oct 2009, 4:05 pm

seria de masini electronice SINGER se deosebesc de toate masinile de cusut, pur si simplu este o placere sa cosi pe ele.
umdc
umdc
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Republica Moldova
Data de inscriere : 14/08/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Eu m-am hotarat

Mesaj Scris de chemio Vin 09 Oct 2009, 4:47 pm

Am comandat si astept sa vina de la SIBIU masina Brother BM3500 (ca a lui CAMY).
La Bucuresti (masinicasnice.ro) nu mai comercializau acest model.
Multumesc Camy si fetelor ca m-ati ajutat sa ma hotarasc.
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Mar 13 Oct 2009, 5:53 pm

eu am vazut masini ce cusut si de surfilat de la Singer cred ca sant industriale(cred0ca sant mai mari si sant cu tot cu mese si masuri..plus ca am vazut la o croitoreasa la fel unde poti pune 2-3-4 suluri de ate mai multe nu stiu inca , si de brodat nu cred ca am nevoie..dar sigur ca o sa ver carte inainte de a o cumpara ca sa ma documentez mai bine..
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de daya Sam 17 Oct 2009, 8:09 pm

Buna! hug
Ma bucur tare mult ca am dat peste acest forum, am aflat o groaza de informatii utile. Sunt si eu super-incepatoare in ale cusutului. Imi doresc tare mult o masina de cusut si am nevoie de cunostintele si experienta voastra. Am cercetat ce am cercetat pe net, si intentionez sa-mi aleg o masina de cusut de la Brother sau Pffaf. Despre Pffaf nu am gasit mare lucru, asa ca am bobinat informatie in ceea ce priveste modele de la Brother, plus ca am gasit pe net ca au o reprezentanta la mine in oras. Momentan, consider ca cea mai potrivita ptr mine ar fi un Innov'is 30. Si poate o sa radeti, dar mi-au cazut cu tronc cusaturile alea decorative, dupa care sunt lesinata. Acum, am nevoie de sfatul vostru: dispun de un buget de max 2 000 RON, nu tin neaparat sa cheltui atat de mult, este prima masina de cusut, imi doresc ca in timp sa pot sa-mi fac si hainute la ea, de fapt imi doresc mult. Ce parere aveti? Sa ma orientez spre acest model computerizat, sau sa aleg un varf de gama din cele casnic electromecanice (eventual recomandati-mi; eu am dedus ca ar fi XL 5700). Au dezavantaje cele computerizate in privinta calitatii cusaturii, sunt superioare? Cum cos materialele elastice-prefer materialiale care contin si componenta elastica, le pot coase mai usor cu Innov'is 30 sau cu cele electromecanice? Si am vazut ca vorbeati de suveica, ca cele din teflon, cum are Innov'is-ul s-ar mai crapa. E greu de schimbat suveica? Costa mult? Intetionez sa ajung cat de curand si la reprezentanta lor, poate ma lasa si sa cos un pic la ea, problema e ca nu stiu care ar fi diferenta intre cele computerizate si cele electromecanice (avantaje si dezavantaje la cusut). Mi-a placut modelul asta ca face o groaza de cusaturi, m-au atras im mod special cele decorative, dar nu as da atatia bani daca coase mai prost decat una electromecanica. Aaaa... Inca ceva: cusaturile astea decorative, ies bine? adik nu ies deformate, sau sa increteasca materialul? Le poti utiliza? Imi imaginez ca, reusita lor trebuie sa tina si de acea tensiune a firului de care am mai citit, dar in general, cu un pic de setari de incepator, ies bine, drepte, clare? Cred ca v-am innebunit cu atatea intrebari. Please help! Sa imi iau Innovis-ul?
avatar
daya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 41
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 17/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de zylv Sam 17 Oct 2009, 8:54 pm

daya,eu am chiar innovis 30, si sunt indragostita de masina asta.este foarte silentioasa,cusaturile fine,coase de minune materialele elastice,fare chiar si butoniere pe materiale elastice.pana acum nu am avut nici cea mai mica problema,si sper sa nu am nici de acum incolo.eu am luat-o de la reprezentanta din sibiu,si am inteles ca trimit si la disstanta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de daya Sam 17 Oct 2009, 9:16 pm

Ce bine!
Cusaturile decorative ies frumos?
De cat timp o ai?
avatar
daya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 41
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 17/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de zylv Sam 17 Oct 2009, 9:57 pm

le-am incercat pe toate,si c
sunt super faine.de folosit,nu am folosit decat doua pt a tivi niste fete de masa,si au ieste foarte fain.o am de prin iunie
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Ce masina de cusut recomandati ?

Mesaj Scris de Monica Dum 18 Oct 2009, 2:25 pm

Mi-ar fi placut si mie o masina de cusut ca a ta zylv, dar trebuie sa ma multumesc cu ce am deocamdata. Dar pe materiale get tricou subtiri cum coase? A mea mai face figuri, mai sare.
Monica
Monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de clodi Lun 19 Oct 2009, 6:34 pm

Mi-am luat si eu masinica de cusut de la brother: bm 3500. De entuziasmata ce am fost am cusut cos o fusta si o bluza in we, in curand le voi face si poze. Am inlocuit si fermoarul la o pereche de jeans, merge foarte bine! Multumesc pentru sfaturi si recomandari hug
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de daya Lun 19 Oct 2009, 7:44 pm

Azi am testat un Brother Innovis 30. Cei de acolo aveau pentru probe de cusut o bucata de panza, neelastica, cam textura si grosimea lenjeriei de pat clasice. Am cusut pe ea, fiind intr-un singur strat de material, cusatura cu nr 26 ("Cusătura de îmbinare cu ajur, cusătura pentru fronseuri şi cusătura decorativă"),si mi l-a incretit, apoi au setat cei de acolo tensiunea in fir de la rotita din partea de sus la 0. Si tot asa a iesit. Inceputul cusaturii era ok-asta inseamna cam jumatate de cm-apoi se tot ingusta cusatura si incretea materialul. E normal? Trebuiau sa mai umble la setari? Pe aceeasi panza am vazut si alte cusaturi, care aratau f bine, dar materialul era pus in 4!!! Am plecat cam dezamagita.
avatar
daya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 41
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 17/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de chemio Lun 19 Oct 2009, 8:20 pm

clodi a scris:Mi-am luat si eu masinica de cusut de la brother: bm 3500. De entuziasmata ce am fost am cusut cos o fusta si o bluza in we, in curand le voi face si poze. Am inlocuit si fermoarul la o pereche de jeans, merge foarte bine! Multumesc pentru sfaturi si recomandari hug

Sa cosi cat mai mult la ea si sa nu-ti trebuiasca niciodata mai multe ace de cate are ea in dotare!
Si eu mi-am luat aceeasi masina, tocmai ii spuneam lui Camy ca parca totusi mi se pare un pic cam galagioasa. Dar, tinand cont de faptul ca este o masina electromecanica si nu electronica, e de inteles!

Ai grija, citeste foarte bine instructiunile de pe CD. DVD-ul inca nu l-am citit.
Eu sunt obicnuita cu cea veche si tot caut sa ridic talpita din spate sau invart de volan in sensul acelor de ceasornic.
Inca o data, citeste instructiunile.
Cand cosi cu 2 ace, nu seta latimea cusaturii la mai mult de 3!
Eu fac marea greseala, ca-mi vine sa-mi dau palme, setez programele de multe ori cu acul in tesatura!
O sa ma obisnuiesc cu ea pana la urma si sper cat mai repede... sa n-o stric.

Pentru cine vrea sa afle:
Masina BM3500 face trecerea de la masinile electromecanice la masinile electronice.
Are dispozitiv de introducere ata in ac; nu incercati dispoziticul cand coaseti cu 2 ace, se poate rupe croseta!
2 cutite: 1 taie ata de pe mosor si al 2-lea atele de la capatul cusaturilor.
Cusaturile decorative sunt super! M-a incantat cusatura ascunsa folosita la tivuri!
Coase butoniere si nasturi.
Sunt foarte incantata de ea. Banuiesc ca Innov-isurile sunt si mai si insa ma multumesc cu asta pentru ca este extraordinara!
M-am laudat la toti prietenii si vorbesc cu ea de cand am luat-o! Imi vine s-o pup!
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de chemio Lun 19 Oct 2009, 8:28 pm

zylv a scris:daya,eu am chiar innovis 30, si sunt indragostita de masina asta.este foarte silentioasa,cusaturile fine,coase de minune materialele elastice,fare chiar si butoniere pe materiale elastice.pana acum nu am avut nici cea mai mica problema,si sper sa nu am nici de acum incolo.eu am luat-o de la reprezentanta din sibiu,si am inteles ca trimit si la disstanta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Da, eu sunt din Pitesti si am cumparat-o tot de la Sibiu. A costat 30lei transportul + 6 lei taxa de timbru!
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Lun 19 Oct 2009, 8:29 pm

Prezentarea de la Brother Innov IS-30 (dupa cea de la sora ei mai mica IS 10)


Daya, cred ca era ceva in neregula cu tensiunea in ata/ materialul folosit. Sau era pasul prea mic pentru acel material mai gros. De obicei cos stas pe materiale de bumbac, pe doc, pe denim, nu e nevoie de alte setari. Se umbla la pasul cusaturii, tensiunea in firul superior, acul folosit, ata la materialele dificile: cele elastice, cele subtiri (voal, satin) sau la cele groase unde trebuie marit pasul cusaturii, neaparat. Foarte dificil este si polarul la cusut, pentru ca este materialul pufos, dar nu foarte gros. Smile
Voi testa in curand un Innov'is 10, sa vedem ce impresie imi face, va tin la curent. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de chemio Lun 19 Oct 2009, 8:32 pm

daya a scris:Ce bine!
Cusaturile decorative ies frumos?
De cat timp o ai?
Maine, promit sa-ti pun o poza cu cateva cusaturi decorative pe care le-am incercat in prima zi cand a venit masina acasa!
Sunt foarte frumoase!
BM3500 coase si materiale elastice! Vezi bluzita mea elastica alba! Nici cea mai mica incretitura!
De fapt, mint, are incretituri!
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de daya Lun 19 Oct 2009, 9:52 pm

Admina, astept cu nerabdare un review la Innov'is. Din moment ce toata lumea zice ca-i multumita de Brother, tind sa cred ca nu au fost setarile in regula. Intentionez sa fac o a doua vizita la magazin, cu cineva cu experienta si cateva bucatele de material.
avatar
daya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 41
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 17/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Kristina Lun 19 Oct 2009, 11:39 pm

As vrea sa ma pot lauda cu o marca premium, dar......
ma prezint cu o alta marca alba si sper sa ma tina de toti bani pe care am dat pe ea! adica 60 €;
Laughing am luat-o doar pt cusaturile decorative ,tiv ascuns,butoniere ,cusut nasturi(Singer-ul meu mai vechi nu face asta)!

promit ca la urmatorul concurs ma inscriu si eu! flower

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si cele 2 surori

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


ps:acum spal vasele la mana! Laughing ....am cheltuit banii de o masina de spalat vase noua!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de clodi Mar 20 Oct 2009, 11:38 am

chemio a scris:
clodi a scris:Mi-am luat si eu masinica de cusut de la brother: bm 3500. De entuziasmata ce am fost am cusut cos o fusta si o bluza in we, in curand le voi face si poze. Am inlocuit si fermoarul la o pereche de jeans, merge foarte bine! Multumesc pentru sfaturi si recomandari hug

Sa cosi cat mai mult la ea si sa nu-ti trebuiasca niciodata mai multe ace de cate are ea in dotare!
Si eu mi-am luat aceeasi masina, tocmai ii spuneam lui Camy ca parca totusi mi se pare un pic cam galagioasa. Dar, tinand cont de faptul ca este o masina electromecanica si nu electronica, e de inteles!

Ai grija, citeste foarte bine instructiunile de pe CD. DVD-ul inca nu l-am citit.
Eu sunt obicnuita cu cea veche si tot caut sa ridic talpita din spate sau invart de volan in sensul acelor de ceasornic.
Inca o data, citeste instructiunile.
Cand cosi cu 2 ace, nu seta latimea cusaturii la mai mult de 3!
Eu fac marea greseala, ca-mi vine sa-mi dau palme, setez programele de multe ori cu acul in tesatura!
O sa ma obisnuiesc cu ea pana la urma si sper cat mai repede... sa n-o stric.

Pentru cine vrea sa afle:
Masina BM3500 face trecerea de la masinile electromecanice la masinile electronice.
Are dispozitiv de introducere ata in ac; nu incercati dispoziticul cand coaseti cu 2 ace, se poate rupe croseta!
2 cutite: 1 taie ata de pe mosor si al 2-lea atele de la capatul cusaturilor.
Cusaturile decorative sunt super! M-a incantat cusatura ascunsa folosita la tivuri!
Coase butoniere si nasturi.
Sunt foarte incantata de ea. Banuiesc ca Innov-isurile sunt si mai si insa ma multumesc cu asta pentru ca este extraordinara!
M-am laudat la toti prietenii si vorbesc cu ea de cand am luat-o! Imi vine s-o pup!

Multumesc tare mult pentru sfaturi kiss i-am citit manualul din scoarta in scoarta, o sa ma uit si pe cd wink
Eu am testat doar cateva cusaturi, acul dublu inca nu l-am testat, dar ii vine si lui randul Smile Si mie mi-e atat de draga masina de cusut incat nu imi vine sa ma dezlipesc de ea Smile Si eu parca ma asteptam sa fie mai silentioasa.. dar prea multe pretentii strica.
Sa coasem cat mai multe lucrusoare.. ca deh.. avem cu ce!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de chemio Mar 20 Oct 2009, 12:30 pm

clodi a scris: i-am citit manualul din scoarta in scoarta, o sa ma uit si pe cd wink

Clodi draga, am reusit sa indoi acul dublu! Fir-ar!
Cand coaseti cu ac dublu, latimea cusaturii nu trebuie sa fie mai mare de 3. Nu am fost atenta, era pe 5 si acul s-a lovit de talpita. Asa ca, ai grija, pe CD este manualul in romana, listeaza-l si pune-l la capatai.
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de clodi Mar 20 Oct 2009, 2:52 pm

chemio a scris:
clodi a scris: i-am citit manualul din scoarta in scoarta, o sa ma uit si pe cd wink

Clodi draga, am reusit sa indoi acul dublu! Fir-ar!
Cand coaseti cu ac dublu, latimea cusaturii nu trebuie sa fie mai mare de 3. Nu am fost atenta, era pe 5 si acul s-a lovit de talpita. Asa ca, ai grija, pe CD este manualul in romana, listeaza-l si pune-l la capatai.

Si eu era sa o patesc, dar cu acul normal cand am cusut fermoarul ascuns... noroc ca in ultima secunda m-am gandit sa vad daca acul e centrat bine...ca sa zic asa.. am scapat ca prin urechile acului rade
Chemio, bine ca nu s-a rupt ca atunci mai e si riscul sa te ranesti.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Cateva cusaturi la Brother BM3500

Mesaj Scris de chemio Mar 20 Oct 2009, 6:05 pm

clodi a scris: i-am citit manualul din scoarta in scoarta, o sa ma uit si pe cd wink
Cateva cusaturi pe care le face Brother-ul BM3500!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]cu doua ace
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Doina Mar 20 Oct 2009, 7:15 pm

Eu nu am lucrat pe masini noi de cusut,nu stiu cum e deci nu pot sa imni dau cu parerea. Dupa mine daca o masina coase drept si zigzag,deci face butoniere, este tot ce iti trebuie ca sa faci croitorie acasa.
Nu zic ca nu sunt frumoase cusaturile puse mai sus, sau nu mi-ar folosi butonul de bagat ata in ac,, dar e mai sigura una care numai aia face.cum stiu ca o combina audio nu va prinde cel mai bine posturile radio, tot asa ori e cal ori e magar, daca promite si surfilarea si brodarea si...ca face piciorul mic, nu cred ca va coase bine.
avatar
Doina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/12/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de chemio Mier 21 Oct 2009, 9:26 am

Doina a scris:Nu zic ca nu sunt frumoase cusaturile puse mai sus, sau nu mi-ar folosi butonul de bagat ata in ac, dar e mai sigura una care numai aia face.
Asa este, insa masina mea nu cosea materiale cu elasticitate. Nici stofe elastice.
In plus, pe mine ma incanta faptul ca desi sunt cusaturi artizanale, fiecare cusatura are rolul ei. Una pt. a imbina doua materiale, alta pt. tiv ascuns, s.a.m.d.
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de DanielaS Mier 21 Oct 2009, 11:50 am

Buna,
are cineva masina de cusut Lucznik 340FA? Spuneti-mi va rog daca e buna de ceva. Din ce st facute piesele interne (plastic, metal ...). Am vazut intr-o oferta ca zice ceva de brodat si coasere aplicatii. As vrea sa cumpar, dar desi nu costa mult sa nu arunc banii pe geam Smile
avatar
DanielaS
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : RO
Data de inscriere : 21/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty CREATIILE NOASTRE-SACOURI,PALTOANE

Mesaj Scris de florentina69 Mier 21 Oct 2009, 12:30 pm

Maistra, ce folosesti ca intaritura pentu fetele sacourilor si paltoanelor?
avatar
florentina69
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 10/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de claudinna Vin 06 Noi 2009, 7:06 am

buna dimineata!!
am mai bantuit pe acest forum, insa la alte subiecte
tocmai mi-am luat o masina de cusut Singer 515 si habar nu am sa o folosesc...
mai are cineva??

e adevarat ca sunt cam in pom, o sa caut pe cienva care stie sa o foloseasca, insa mi-ar prinde bine niste sfaturi de la voi
mentionez ca nu stius atrag la masina...adica am cusut candva la o Ileana veche, dar foarte putin Sad
avatar
claudinna
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Localizare : ?
Data de inscriere : 16/08/2009

http://www.okey.ro/claudette

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB