Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 9:25 am Scris de vlad_mom

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ieri la 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Haideti sa slabim (5)

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de StMihaela la data de Joi 20 Oct 2011, 10:53 am

Admina a scris:Mihaela, tu ai 61 in talie si nu e ok? Shocked Pai la 60 ai abdomenul de fotomodel, unde e problema? Cumparat-ti pantaloni o masura mai mica. Eu am 36 la pantaloni si in talie 70cm, cu un tranzit intestinal normal.
Nu as bea ceaiuri laxative ca sa stau pe toaleta toata ziua. Dar de la ceai de soc si verde (normal nu din cel chinezesc, laxativ), nu am probleme. Beau des si ceai de chimen si anason, anti-balonare. Silvia tu de care ceai de soc bei, la pliculete sau planta maruntita si-l strecori?

O, Admina, cat de draguta esti cu mine! Nu mai am 60 in talie de la 25 de ani. In talie am 80 Suspect
Eu vorbeam de kg (mea culpa)
Pentru tranzit lent va recomand cu caldura chefirul de lapte de care pomeneam mai sus. Plus ca este un probiotic excelent. Am tratat niste constipate cronice cu el care acum se roaga de sanatatea mea wink Sunt acele conopidute (Micro organismele prezente in granule cuprind bacterii de acid lactic, Lactococcus lactis subsp. lactis, Streptococcus thermophilus, Lb delbrueckii subsp. bulgaricus, Lb helveticus, Lb casei subsp. pseudoplantarum and Lb brevis, o varietate de drojdii, precum Kluyveromyces, Torulopsis si Saccharomyces, bacterii de acid acetic, printre altele.) care puse in lapte rece fac o bautura asemanatoare cu iaurtul. Dar cred ca am mai vorbit pe aici pe undeva de el cu nu stiu ce ocazie.
Noi beam pentru ca este foarte sanatos, dar am vazut pe la TV ca este folosit cu succes si in curele de slabire. Si numai cine nu-l vrea nu-l are Smile
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 43
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Joi 20 Oct 2011, 10:55 pm

wink Mihaela foarte bine ai gandit, kefirul si iaurtul contin BACTERII BUNE. In stomacul nostru sunt asa zisele bacterii bune si bacterii rele , gen hpylori...etc. Cand bacteria buna este "batuta" de bacteria rea apar gastritele, gazele, constipatia, digestia proasta ba chiar se poate ajunge si la ulcer. S-a demonstrat ca peste 80% daca nu mai mult din ulcerele de stomac sunt datorate H pylori. Cand mancam iaurt, kefir ajutam stomacul sa lucreze si voila...un tranzit mai bun, un metabolism mai bun, arderi bune si energie mai multa.
Ceaiul verde ajuta la slabit in sensul ca accelereaza metabolismul. Organismul arde calorii mai repede. La fel si cafeaua si toate energizantele si excitantii merg pe principiul asta. La fel si celebrul Hydroxicut tot pe principiul asta se baza, tot felul de excitanti care accelerau arderile si te simteai in priza si plin de energie. Deci ceaiul verde in sine nu slabeste, dar alaturi de o dieta buna( numarul de calorii bagate in burtica < decat cel consumat ) ajuta enorm de mult.
N-am spus niciodata ca foamea e o forma sanatoasa de a slabi (a nu se interpreta gresit), a face foamea= formulare simbolica pt a manca mai putin decat consumi si senzatia de foame este normala pentru ca organismul consuma din rezervele proprii si isi cere drepturile, adica nr-ul de calorii pe care a fost invatat sa le primeasca.
Senzatia de foame in prag de iarna este normala si am spus mai demult ca acum in prag de iarna suntem programati sa adunam si sa stocam, deci rezultatele unei diete vor fi mai mici.
Pt. abdomen si poponetz la varstele noastre cred ca numai abdomenele si flexarile de sold ne mai salveaza Laughing
Apropos, care ati incercat Pilates, au functionat? Am auzit tot felul de pareri unele bune altele f bune?
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 21 Oct 2011, 9:03 am

adriuta a scris:
Apropos, care ati incercat Pilates, au functionat? Am auzit tot felul de pareri unele bune altele f bune?
Eu nu am incercat, dar le-am vazut pe fetele de la grupa de Pilates de la sala pe care o frecventez, arata foarte bine! Nu stiu acum daca asa sunt ele, frumoase, sau au obtinut silueta de pe urma exercitiilor.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 21 Oct 2011, 9:20 am

Mihaela, scuze ca am incurcat borcanele. Vorbeai de talie si am dedus ca erau cm.
E foarte bun kefirul de lapte, am avut si eu cand era cea mica, mai mica. Trebuie sa-mi procur din nou, ca ajuta la multe alte aspecte ale sanatatii, in plus fata de tranzit intestinal.
Silvia, bine ca mi-ai zis. Putoare sunt si eu, desi am si ceaiuri planta, mi-e lene sa le strecor. Ceaiul de soc la pliculete e foarte bun la gust, chiar nu am mai luat de mult.
Adriuta, Pilates e bazat mult si pe stretch-ing (intinderi de muchi, habar nu am cum sa le zic Laughing ) si seamana cu yoga, din acest punct de vedere. Face corpul frumos, daca te ti de el, normal. Adica una e sa ai muschi bondoci, daca tragi de fiare, sa zicem si alta e actiunea intinderii lor. Se tonifica alungiti, nu stiu cum sa explic, dar cineva care practica Pilates sau yoga, nu va avea un corp de culturist ci un corp armonios si zvelt.
-sunt buna rau cu explicatiile, azi. rade

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 21 Oct 2011, 10:04 am

Ai dreptate Admina, chiar am vrut sa-ti dau un 10 pentru explicatiile scrise azi cu lux de amanunt wink

Eu de ceva vreme mi-am luat o carte cu Pilates. Am citit inceputul, elementele de baza si cand am ajuns la exercitii n-am mai continuat, Chiar sunt si eu curioasa daca voi face sau nu, ca putoare sunt si eu si cedez imediat ce simt ca obosesc, deci clar sportul agresiv nu e de mine... Sad

Mai face cineva de aici Pilates? Ce ne puteti spune?
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 21 Oct 2011, 10:46 am

Eu stiu doar doua persoane care fac pilates dar sunt slabanoage din nascare asa ca am tendinta sa cred ca fac pilates doar ca e la moda. Stiu persoane care fac yoga, au slabit dar nu in mod rapid sai sunt deja manechine. Insa sustin ca se simt foarte bine dupa sedinte. (se mai vaita si de dureri de piept, muschi si altele dar in ansamblu se lauda).
Eu as vrea sa fac abdomene dar nu ma motivez deloc. Ma asez pe podea..ma pregatesc....si raman acolo. Astea sunt abdomenele mele. Plus ca tocmai atunci ma apuca o durere de spateeeee!!! Daca aveti vreun sfat love love
Mihaela era cat pe ce sa fii exclusa de la topic rade cu talia de 60.
Nu am kefir si nu cred ca gasesc pe aici.... am mai citit cred ca tot pe aici dar nu am vazut pe piata. O sa dau o cautare sa vad ce si cum.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Vin 21 Oct 2011, 10:48 am

Eu fac ceva Pilates. Mi-am descărcat nişete CD-uri de pe net (haideţi să nu descutăm acum despre imoralitatea acţiunii mele) şi fac cam de 3-4 ori pe săptămână. E fain că ce am eu durează 20 de minute, deci îmi e uşor să găsesc timp.
Am ales Pilates fiindcă era cam singurul tip de gimanstică/exerciţii pe care le-am putut face după naştere - cezariană.Îţi dezvoltă echilibrul, felxibilitatea, ţinuta, dar e şi solicitant. Mă simt tare bine după ce fac aceste exerciţii. De luna viitoare cred că o să ma duc la o sală unde se face pilates. O să vă spun cum este cu antrenor.
Acum, nu pot să vă spun clar ce efecte a avut acest sport la siluetă pentru că corpul meu îşi revine încet din sarcină şi de transformare se fac responsabili mai mulţi factori: alăptarea, Pilates, o dietă rezonabilă, alergatul.
Oricum, treba cu "ultima masă la ora 18" nu se aplică la mine. Păi, până la micul dejun mai alăptez de cel puţin 3 ori.

Revenind la Pilates, e fain şi mie mi se potriveşte. Multe dintre exerciţii au o variantă mai uşoară pentru începători sau cei care au afecţiuni ale spatelui, gâtului, picioarelor etc.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dandana la data de Vin 21 Oct 2011, 10:50 am

StMihaela, Admina
kefirul de la magazin nu e bun?
putem sa-l facem precum iaurtul?

dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 411
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 21 Oct 2011, 12:26 pm

Am uitat sa zic, Pilates am facut si eu, inainte de yoga. Si mi-a placut, ma simteam bine si cu putin timp petrecut facand exercitii; tot cam 20min faceam, uneori in fiecare seara, alteori la 2 zile.
off topic [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] se face cu lapte proaspat, cat mai natural si aceste "conopidute" de kefir. Sunt niste organisme "... masa de bacteri, drojdii si polizaharide este cunoscuta sub denumirea de boabe de Kefir care da gustul propietatile sale miraculoase unice." care transforma laptele dulce in kefir, in 24-48 de ore. Este bun si iaurtul facut cu smantana si lapte dulce, dar kefirul e mai sanatos pentru digestie, ajuta la detoxifiere, la tranzit intestinal si alte probleme digestive (cred ca e interzis in ulcer) si la piele, la par (presupun ca datorita detoxifierii organismului). Ma rog, trebuie putina atentie sa ii schimbi laptele cand l-a transormat pe cel vechi in kefir si eventual sa-i clatesti cu apa fiarta si racita sau apa plata. Se inmultesc, parca in 4-5 schimburi de lapte, isi dubleaza volumul si trebuie marita cantitatea de lapte. Exista si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in varianta pentru ceai.
Sunt mai bune decat cele din comert din acelasi considerente pentru care gatim acasa si nu mancam zilnic fast-food. Iaurturile din comert contin prafuri si N-spe chimicale (Danone), faina si alte amidoane (Brenac) si se pasteorizeaza de 4-5 ori, cand se apropie termenul de expirare (laptele de la Dorna). Laptele Fulga tine si tine si tine, ca iepurasul Duracell, zile intregi nerefrigerat, desi a fost deschisa cutia de o saptamana... Deci? Nu are nici un rost sa ii imbogatim pe diversi care ne chimizeaza mancarea, cand putem sa folosim lapte de la tara sau de la dozator si sa facem lapte batut, iaur, kefir. Smantana si unt, nu am incercat. Smile

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 21 Oct 2011, 1:11 pm

Intentia mea e sa fac Pilates pentru tonificare, nu pentru slabit. Ma simt bine la greutatea pe care o am, insa vreau sa-mi intretin corpul cu o miscare, care o fi ea, numai sa imi faca si placere altfel, m-am convins, nu fac daca trebuie sa-mi dau sufletul de oboseala. Si nici muschi de culturist nu-mi trebuie lol! Ci doar o piele ferma si o minte limpede Smile
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de StMihaela la data de Vin 21 Oct 2011, 1:44 pm

Daca vreti kefir de lapte sau kombucha, va trimit cu drag. Asa cum spunea Admina, cam odata la o saptamana isi dubleaza volumul, deci daca imi dati adresa pe privat va anunt cand il pun la posta sa il asteptati hug
link [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am adunat si eu ce am gasit pe net despre ele si a functionat la mine.
Acum va trebui doar sa ma apuc sa le "exploatez" la adevarata lor valoare Smile

De Pilates cred ca ma apuc si eu, ca nu se mai poate. Am incercat cu diferite miscari de strecing, am zis ca ma apuc de zumba, dar si la mine e maaare lenea. Sau gasesc (scuza) ca pana pierd vremea cu exercitiile am altceva mai urgent de facut Neutral Acum o sa caut si eu materiale cu Pilates si o sa vad cat le gazduiesc in calcu pana fac ceva cu ele - daca fac ceva cu ele - SPER sa fac ceva cu ele Embarassed
StMihaela
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de StMihaela la data de Dum 23 Oct 2011, 6:12 pm

Am reusit planul kefirul si, chiar daca n-am avut timp de Pilates, am reusit sa ma opresc din lucru pentru cate 5 minute la fiecare ora si sa fac un pic de exercitii (dat din maini cu un strop de tehnica) cu ganterele mele de 1 kg. Nu as fi crezut, dar am febra musculara la spate cheers
Inca nu m-am cantarit sau masurat, sa nu-mi piara elanul Smile

PS: am incercat sa editez mesajul de mai sus, ca n-a mai scris nimeni, dar am pierdut butonul de edit. Am mai pierdut odata, pe la 20 de ani, bara de start, m-a ajutat o prietena s-o gasesc Smile
StMihaela
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 23 Oct 2011, 7:47 pm

Bravo, tot e ceva, mai ales ca zici ca faci des exercitiile. Am si eu gantere mici de tot 0.5kg, metalice, chiar sunt bune pentru muschii de la brat, pentru tricepsi, aia se cam lasa, daca nu-i folosesti. Abia astept sa incep si eu operatiunea kefirul. nor

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

kefir

Mesaj Scris de tiana la data de Dum 23 Oct 2011, 8:58 pm

draga mihaela,te rog vreau si eu ciuperca de kefir.nu stiu cat de departe stai...eu sant dn constanta.si sa-mi spui cum sa o folosesc! multumesc anticipat

tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de StMihaela la data de Dum 23 Oct 2011, 11:17 pm

tiana, am primit PM. Eu sunt din Timisoara, dar am mai trimis in tara. Vine Smile

Admina, sper sa nu fie probleme cu PM-ul meu, nu am mai primit nimic.
StMihaela
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 28 Oct 2011, 12:13 am

Am incercat si eu cu iaurt si kefir, dar dupa cateva zile nu mai puteam sa il suport. Tot cu prajiturelele mele si cu cate o bucatica de cioco pe zi merg inainte.
Dar pe langa astea, cele 3 ore de zumba pe saptamana isi spun cuvantul. Am scos la purtat blugii pe care ii aveam inainte de sarcina, sunt deja lejeri, am deja cu 2 kg mai putin decat cand am ramas gravida:)
Si asta mancand bine, dar cu zumbait cu spor si drag, ca imi face extraordinar de multa placere!

Astept si de la voi vesti bune! Chiar daca in ultima perioada am scris rar, va citesc!!... Leutzul meu se catara peste tot, urca pe scaune si pe canapele singur, asa ca... nu mai am o secunda libera. Iar seara, dupa ce il culc imi fac trebusoarele casei si mai croiesc cate ceva.

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 28 Oct 2011, 10:31 am

Fetelor, va promisesem acum catva timp niste poze, dar abia azi am gasit putin timp ca sa ma tin de cuvant. Pozele sunt facute acum o luna, acum stau mai bine decat decat atunci Smile [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]In pozele astea am 82 kg, fiind pe limita superioara admisa in parametrii sanatatii. Poat spune ca am intrat in faza "smirghel" wink adica a ajustarilor. Consider ca la 75-77 kg ar fi ideal pentru mine. Pana atunci, dieta si sport strasnic Spor la slabit fiecareia dintre cele care au nevoie! wink
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 28 Oct 2011, 10:45 am

Auriataaaaa si cati ani zici ca ai? si cati copii?
Felicitari! Arati traznet !

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Vin 28 Oct 2011, 10:49 am

bucurie Aurishta, bravooooo! bucurie

Acu prevad ca o sa te bagi sa-ti mesteresti o garderoba noua, pe noile masuri, nu? wink
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 28 Oct 2011, 11:12 am

Multumesc fetelor Smile , intr-adevar, trebuie sa imi schimb garderoba, lucru care ma bucura nespus! Jos cu hainele lalai! shot Deja mi-am facut niste haine "slabe" rade dar n-am apucat sa le postez fiindca nu prea am timp de poze. Si astea pe care le-am pus mi le-am facut singura in vestiarul de la sala de sport Shocked Acum am prins curaj sa-mi confectionez manechinul mult-visat ca sa mearga mai usor cu probele croit
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 28 Oct 2011, 11:15 am

Auristha, esti un exemplu in toate cele. Cred ca esti o femeie implinita pe toate liniile; chiar meriti! FELICITARI!
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 28 Oct 2011, 11:20 am

Geany, o sa-mi creasca niste cornite de toata frumusetea Smile Multumesc pentru aprecieri! Merci
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Vin 28 Oct 2011, 11:44 am

Aurishta esti super....pentru vointa si tonusul tau si moralul tau te admir foarte tare...nu ar putea nimeni sa zica despre tine ca arati anii dar mai ales ca ai copiii mari dar si mici...te pup si te admir muuuult pupi
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Vin 28 Oct 2011, 11:59 am

aurishta, arati excelent.felicitari!
mai faci jm?

scuze ca ma-m bagat ca musca-n lapte.zi faina, fetelor!Smile

juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 39
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 28 Oct 2011, 12:20 pm

juliennej a scris:aurishta, arati excelent.felicitari!
mai faci jm?

scuze ca ma-m bagat ca musca-n lapte.zi faina, fetelor!Smile
Da , Julie, sunt fan inrait JM, am corupt si alte fete Smile Schimbarile sunt asa de evidente, chiar si dupa o singura luna, incat rand pe rand, toate cunostintele mele au devenit interesate. Acum sunt cinci fete care fac regulat JM cu mine. Saptamana asta tocmai termin DVD-ul ala nou, Killer Buns Smile , maine este ultima zi. Si hug pupi nu te mai scuza, caci nu ai de ce. M-am bucurat mult sa te vad pe-aici, pe la clubul prietenelor dornice de silueta wink rade
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat