Ultimele subiecte
» Bluze, topuri (14)
Astazi la 5:29 pm Scris de biancs254

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 5:09 pm Scris de biancs254

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Discutii despre revista Burda-4

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Discutii despre revista Burda-4

Mesaj Scris de olympia la data de Vin 28 Oct 2011, 2:50 pm

Eu cred ca-i vorba de profilul cumparatoarei, care s-a schimbat mult din anii 70-80 pana azi. Si de incercarea de a se adapta la asta. Pe vremuri, o doamna care cumpara Burda o facea ca sa aiba haine diferite fata de serie, cu croiuri complicate si detalii bibilite. O facea ea si lumea o admira pentru pricepere, pentru gust, fie ca era casnica sau avea servici. Era un portret de femeie ideala/completa in intelesul traditional. Azi cu industria consumista, cu brandurile si marketingul modern cu filozofia intreaga ce insoteste alegerea unui produs vestimentar, cu sistemul reducerilor si cu timpul din ce in ce mai limitat al doritoarelor de mesterit, normal ca si Burda incearca sa ofere modele cat mai simple si o revista cat mai ieftina. Ca cine are bani cumpara ceva cu "eticheta" sau comanda, chiar cu riscul de a face eventuale retusuri. De-aia si materialele metraj sunt mai scumpe la ei, fiindca doritori de 1 sau 2 m de ceva pt a-l lucra acasa sunt din ce in ce mai putini. Cum esticii n-au schimbat asa de rapid stilul de viata, intr-unul specializat si in viteza, la noi ca si la rusi inca mai prind solutiile celelalte.
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Vin 28 Oct 2011, 4:15 pm

Olympia, de acord cu ce zici despre profilul cumparatoarei de Burda. Dar in ce priveste diferentele dintre piata din vest si cea din est, eu vad lucrurile altfel.

Mie mi se pare ca piata din vest este destul de ofertanta pe segmentul croitoriei (ca sa nu aduc in discutie si pe cel al tricotatului). In SUA si Canada sunt cel putin 5 companii producatoare de tipare, care scot tipare noi anual, la fiecare schimbare de anotimp. La fel, in SUA exista un site foarte cunoscut la ei si care vinde tone de materiale la preturi "populare", si de unde, atunci cand sunt reduceri, poti sa iei jerseuri la 3 dolari si captuseli la 1 dolar. (Desigur, sunt si din extrema cealalta, cu materiale la zeci si sute de dolari/ metrul. Deci, de toate pentru toti). In vestul Europei exista 6 reviste din tari diferite (de care stiu eu, or mai exista si altele), care scot numere noi cu tipare de croitorie in fiecare luna. Faptul ca ele exista si continua sa functioneze ne face sa credem ca acolo exista un public pentru asta.

La noi a existat intr-o vreme revista Burda in limba romana, care dupa un timp a renuntat la a mai fi in limba romana din lipsa de clienti care sa sustina costurile unui asemenea proiect. In plus, dispar din piata mercerii si magazine de metraje. Asta spune ceva. Nu stiu cum or fi celelalte tari din jurul nostru, poate la rusi sa existe un interes mai mare pentru domeniul lucrului de mana, doar din faptul ca au situri ca Leko sau reviste in limba proprie, cum a aratat Tomari mai sus.

Imi dau seama ca postarea mea suna cam sumbru, intentia mea nu a fost sa sune asa, dar nu m-am priceput sa o incropesc altfel Smile E doar o parere de-a mea, ca urmare a forumurilor si blogurilor pe care le citesc, si este supusa criticilor si contrazicerilor hug
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de StMihaela la data de Vin 28 Oct 2011, 9:06 pm

Mda, si eu sunt dezamagita de numarul asta din Burda Sad Imi pare rau ca l-am luat.
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 43
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Vin 28 Oct 2011, 11:17 pm

De ce nu rasfoiti pe net intai burda, si mai apoi o cumparati? Inainte nu era posibilitatea asta, dar acum ...? Eu anula sta am luat doar 3 numere. Cred ca anul viitor nu vor mai fi atat de multe. rade
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Dum 30 Oct 2011, 10:13 pm

arielas a scris:De ce nu rasfoiti pe net intai burda, si mai apoi o cumparati? Inainte nu era posibilitatea asta, dar acum ...? Eu anula sta am luat doar 3 numere. Cred ca anul viitor nu vor mai fi atat de multe. rade
de acord cu arielas, eu 2 numere am cumparat, atat...
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 37
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Lun 31 Oct 2011, 6:14 am

rosita a scris:.... La fel, in SUA exista un site foarte cunoscut la ei si care vinde tone de materiale la preturi "populare", si de unde, atunci cand sunt reduceri, poti sa iei jerseuri la 3 dolari si captuseli la 1 dolar. (Desigur, sunt si din extrema cealalta, cu materiale la zeci si sute de dolari/ metrul. Deci, de toate pentru toti). [/i] hug

Plsss scrie adresa siteului cu materiale,nu cred ca se supara nimeni, si daca nu e voie da-mi pm te rog cand ai timp Eu stiu ceva siteuri dar poate asta e ceva mai bun💋
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de StMihaela la data de Lun 31 Oct 2011, 9:34 am

Cred ca e ca o dependenta. Cu primele 2-3 numere neluate e mai greu, dupa aceea inveti sa faci selectia Smile
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 43
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Lun 31 Oct 2011, 1:02 pm

Adriuta, situl de care ziceam este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Il scriu aici, in primul rand pentru ca nu livreaza in Romania, si nici nu o vor face prea curand dupa cum am dedus dintr-un raspuns de-al lor, deci nu reprezinta o concurenta pentru nimeni de la noi, si in al doilea rand, pentru ca m-au mai intrebat fete pe PM.
Sper sa iti fie cu folos macar tie Smile
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Lun 31 Oct 2011, 1:45 pm

Am luat şi eu Burda, în ciuda preview-ului. Păi cel puţin câteva haine sunt purtabile şi nu oi fi toată viaţa începător. Sper că la anu să mă apuc şi de creaţii cu 3 buline... dacă nu, măcar în 2013... sau 2014 o fi cu noroc.

Am vreo şansa să găsesc pe undeva tradus în RO cursul ilustrat din revistă?

Frăţică, ce preţuri au tiparele pe care le poţi comanda pe net. Păi ies mai bine să le cumpăr din State şi să plătesc şi transportul transatlantic. Voi ştiţi ceva site-uri din Europa care vând tipare?
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Lun 31 Oct 2011, 2:39 pm

Musetel, eu am observat ca cele mai bune preturi la tipare (de fapt cele mai consistente reduceri) le au siturile din State. De exemplu, e o oferta acum pe sewingpatterns.com de tipare Simplicity cu 2.99 usd.
Situri europene care vand tipare am vazut, dar nu am vazut sa aiba vreodata reduceri. Le vand cu pretul intreg, de zici ca cumperi aur!
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Lun 31 Oct 2011, 3:23 pm

Rosita, eu tocmai de am comadat de la McCall's. Au avut 3 zile de oferta - 1.49$ tiparul.... tot de la tine stiu de ei. Dar astia te indoaie la shipping.

Asa ca am profitat ca am comandat de la o prietena din SUA o jucarie pentru fetita si am comandat pe adresa ei si tiparele. Asa imi vin mult mai ieftin. Dezavantajul este ca astept cel ptin 6 saptamani dupa container. Se poate sa nu ajunga anul asta, ca e mai aglomerat acum cu sarbatorile.

Ce-mi place la tiparele astea e ca sunt explicatii detaliate, asa ca pentru mine. Imi e mult mai usor sa cos decat dupa Burda, desi apare bariera lingvistica.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 31 Oct 2011, 3:37 pm

rosita a scris:Musetel, eu am observat ca cele mai bune preturi la tipare (de fapt cele mai consistente reduceri) le au siturile din State. De exemplu, e o oferta acum pe sewingpatterns.com de tipare Simplicity cu 2.99 usd.
Situri europene care vand tipare am vazut, dar nu am vazut sa aiba vreodata reduceri. Le vand cu pretul intreg, de zici ca cumperi aur!
De acolo am luat eu odata doua tipare si le-am facut pe ambele, o rochie de seara pentru mine si una pentru copila. Doar ca le-am luat downloadable si le-am printat ca pe cele de pe Burda style, pe coli A4. Au fost ieftine, asa, ma rog, mai ieftine.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Lun 31 Oct 2011, 4:28 pm

Musetel, mie mi se pare ca pe sewingpatterns.com sunt un pic mai bune preturile la shipping. Dar astia de la Vogue McCalls m-au lasat masca odata, cand am comandat tiparele joi si le-am primit luni! Shocked Nu stiu prin ce magie s-a intamplat, dar ziceai ca mi le-au trimis de aici, de la Ploiesti Smile) Oricum, ai facut o economie consistenta ca le-ai trimis la prietena ta din US. Au preturi nesimtite astia la shipping international!

Admina am comandat si eu tipare download de la astia, dar le prefer sa-mi vina in plic. E multa munca la printat si asamblat!
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Lun 31 Oct 2011, 6:55 pm

Rosita multumesc mult de tot pt link kiss
O sa va zic eu un trick si sa nu ma trageti de urechi dar eu m-am gandit la asta pentru ca m-am uitat prin cutiile cu tipare si am vazut ca mai erau desfacute. Cumpar un tipar si am 30 de zile sa-l returnez. Il copiez pe musamaua mea magica si il duc inapoi. Aici e un store joann.com si acolo sunt cataloage gen vogue, simplicity, mccall...etc si sunt cutii gen sertar unde te duci cf. numarului si iti alegi tiparul. Am vazut acolo ca erau desfacute probabil de altii. rade
adriuta
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Lun 31 Oct 2011, 7:08 pm

Mda, asta merge la tine. Dar pe mine mă îndoie transortul. Şi shippingul nu se returnează.

Plus că degeaba ai tiparul copiat. AI nevoie şi de instrucţucţiuni. Şi de multe ori de tiparul în original.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Lun 31 Oct 2011, 7:50 pm

Adriuta, citisem si eu despre reducerile de la JoAnn's, cand poti cumpara tipare cu 99 de centi, si-mi era o ciuda pe americance (si) pentru oportunitatea asta dar drept sa iti spun, daca as sti ca pot sa cumpar un tipar din care e posibil sa lipseasca vreo piesa, m-as cam lipsi.
Totusi, nu pot sa cred ca magazinul nu si-a luat vreo masura de precautie pentru returnari de genul asta, si e posibil sa-ti impuna ca tiparul sa fie "fabric folded" ca sa iti dea banii inapoi. Eu zic ca mai bine sa te interesezi inainte care sunt conditiile.
Oricum, eu una n-as face ce zici tu. Mie imi place tot despre tiparele astea la plic, imi place hartia, imi plac instructiunile, imi plac pozele de pe plicuri. Ma hotarasc greu pe care sa le cumpar din cauza pretului final pe care il dau pe fiecare dintre ele, dar odata cumparate, le colectionez. In plus, cu facilitatile pe care le ai tu, referitor la shipping si la reducerile astea fabuloase, ar fi si pacat. Dar fiecare face cum crede Smile
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Mar 01 Noi 2011, 1:22 am

Rosita, eu recunosc nu ma duc des pe acolo, or fi reduceri dar la tiparele faine nu prea gasesti. Pretul mediu e de 10$ la un tipar si te asigur eu ca nu-si iau nici o masura de precautie ti le iau inapoi daca sunt inpaturite decent si nu lipsesc colile Smile , si nu-s nici unica care face asa ceva. E fain sa le ai si intr-adevar pliculetele alea is tare dragutele hug Dar cum eu nu cos pe bani doar pt mine sa adun asa 10 tipare uite trece de suta cu taxe..etc etc. Si iti zic eu ca multa lume practica tehnica asta... Sotul mi l-a impaturat de ex pe unul ce l-am cumparat nu de mult exact la fel si doar ca e un pic mai umflat pliculetul dar nu se cunoaste deloc. Eu pe asta nu il duc ca e de pijamale si o sa il mai folosesc, dar vreau sa fac figura cu altul.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si acolo mergi la patterns. Nu toate is afisate, au cataloage care nu sunt aici sau cel putin eu nu am avut rabdare sa trec prin toate. La 1$ gasesti multe la discount stores-uri dar nu stiu daca sunt interesante, nu sunt actuale, is modele vechi...
Si asa cum zisei, nu le colectionez ca eu lucrez ff putin si incet, mai goblenesc, am casa, copil serviciu...ii destul "gholomuz" vb bunicii mele sa mai adun si tipare. Da ar fi super fain daca as fi croitoreasa serioasa, sa am atelier amenajat numai pentru asa ceva cu blat mare de croit...etc etc si o biblioteca pt tipare kiss Stiu ce zici tu, am fost intr-un asemena atelier, e asa fainnnn...ehh cine poate Smile Poate la pensie.
Haideti sa va intreb, voi ati scos tipare dupa ochi? Cum se face? Imi amintesc ca in vechime scoteau croitoresele tipare asa cum credeau ele dupa fotografia din neckerman...si stateau mai hainele alea ca turnate. Ati incercat careva? De ex eu ma mai uit pe net si imi place mult o bluza sau fusta dar...nu are tipar.
Cam prea multe visez ...nu-i asa? lol!

Editez: am gasit un link de unde se pot downloada gratis unele tipare. Sper sa gasiti lucruri si sa va fie folositoare. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
adriuta
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Mar 01 Noi 2011, 8:42 am

Adriuta, şi eu sunt de părere că e util să ai tiparul în original + instrucţiunile. Nu ştiu cât de avansată eşti tu, dar mie chiar datorită instrucţiunilor îmi place să cos după tiparele astea.
Poţi lua la început mai puţine tipare, să nu fie o sumă aşa de mare.

Explicaţiile din Burda sunt mai telegrafice şi cum nu am suficientă experienţă, recunosc că uneori îmi este greu să înţeleg ce vor oamenii ăia să fac.

Oricum, pentru cele mai multe dintre noi croitoria este un hobby care doar aparent ne ajută să economisim banii pe care i-am da pe hainele de-a gata.... fără să punem la socoteală maşinile de cusut, acessoriile. Păi dacă mă duc să cumpăr material pentru un fular, vin cu materie primă pentru 3 fuste, 4 genţi şi încă 2-3 materiale faine cu care o să fac eu ceva. Şi până la urmă, nici de fular nu am timp.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 01 Noi 2011, 10:36 am

Musetel, si eu fac la fel. Am cutii intregi cu materiale. Dar mai am si proiecte incepute in diferite stadii. Stai sa vezi cand le voi termina si pe alea. Si am plans si dupa triplock, am primit si nu am timp sa lucrez la el. Dar materiale, slava domnului! Daca am cumva timp si nu am materiale?
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de elenaveronica la data de Mier 02 Noi 2011, 6:09 pm

Eu am apucat sa iau vtrevista pe noiembrie si unele articole chiar merita incercate- de exemplu. mi-au placut vreo 4 modele de rochii mai de seara si m-ar fitentat sa incerc si doua tipuri de sacou.
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 249
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de bibitu la data de Mier 02 Noi 2011, 8:53 pm

deja am scos 2 tipare de luna asta,o rochie si o bluza , chiar lucrez la ele, mi s-au parut interesante
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 09 Noi 2011, 7:56 pm

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Joi 10 Noi 2011, 10:16 am

Imi plac modelele tare mult! Am trecut-o pe lista de cumparaturi Smile
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli la data de Joi 10 Noi 2011, 10:19 am

Geany, nu te dezminţi!
multumim iar şi iar!
O să o achiziţionez şi eu! taie
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurelia.c la data de Joi 10 Noi 2011, 10:52 am

wow, in numarul asta chiar sunt cateva modele care nu trebuiesc ratate...
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat