Ultimele subiecte
» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Astazi la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de vyky2010 la data de Sam 08 Oct 2011, 9:23 am

Multumesc pentru urari Clio!La multi ani pentru Leutul tau!
vyky2010
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 331
Varsta : 72
Localizare : PITESTI
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Sam 08 Oct 2011, 10:12 am

Sa va traisca nepotica!
Clio,sa-ti traiasca Leutul,sa va bucurati de el cat mai multi ani! kiss
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Dum 09 Oct 2011, 12:26 am

vyky sa iti traisca nepotica, iar tie sanatate sa te bucuri de ea!

ela multi anisori leutzului tau! kiss
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 742
Varsta : 32
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de vyky2010 la data de Lun 17 Oct 2011, 1:59 pm

Multumesc fetelor!Multa sanatate voua si bebicilor vostri!
vyky2010
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 331
Varsta : 72
Localizare : PITESTI
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Vin 11 Noi 2011, 1:17 pm

Buna ziua dragi mamicutze .Revin si eu cu o intrebare la voi : cam cata apa trebuie sa bea un copilas de 2 ani ? Stefi al meu a inceput sa bea foarte multa ( mi se pare mie ). Vara mai inteleg ca e cald dar acum nu inteleg de ce bea asa multa apa si de cateva zile a inceput sa faca noaptea pe el . Astazi am intrebat si doamna de la cresa daca ii da apa pana la 5 cand il iau ca el cand ajunge acasa bea o cana mare si inca ar mai vrea . Aseara am patit la fel a baut inainte de culcare , l-am pus pe olita si la 4 azi dimineata era ud, l-am schimbat si l-am mai pus inca o data la olita si a facut din nou . Nu inteleg de unde atata sete. A mai patit cineva cu bebele ei asa ceva ?
va pup si va doresc un weekend placut kiss
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Vin 11 Noi 2011, 3:55 pm

A avut si Delia mea o perioada in care credeam ca e ratusca dar am inlocuit apa cu ceaiul de tei, e cu maselele acum, musca si e agitata. De cand am inceput cu ceaiul de tei e nitel mai linistita. O mamica mi-a spus in parc ca e normal ca bea copilul cam 500ml apa zilnic, ca se hidrateaza, dar mi se pare cam mult.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 14 Noi 2011, 10:40 am

Chirrox , Stefi al meu cred ca bea aproape 1 kg toata ziua . Mie mi se pare foarte mult , o sa intreb un medic ca sa nu fie alta cauza.
va pup.
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Lun 14 Noi 2011, 3:51 pm

inanoiuadela, 1kg de apa pe zi mi se pare mult prea mult pentru un copil de 2 ani....daca afli ceva despre cantitatea de apa ce o bea copilul pe zi sa imi spui si mie, eu inca nu am primit raspuns de la dr mea.
pupici
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de IrisT la data de Mier 16 Noi 2011, 7:13 pm

Fetelor, dati-mi si mie niste sfaturi, va rog!
Bebele meu are aproape 4 saptamani si nu vrea sa suga la san, trebuie mereu sa ma mulg sa-i dau cu biberonul. Cand incerc sa-l pun la san plange si se enerveaza, ii e greu sa apuce (am sanii mici, dar am lapte). Mai apuca uneori cand e foarte calm, dupa baitza, dar numai un san, pe celalalt il refuza absolut. La spital l-au invatat cu biberonul inca de la inceput, pana mi-a venit laptele. Am nascut prin cezariana si mi l-au adus peste o zi sa-l alaptez si inca de-atunci avea probleme cu apucatul sanului. Eu incerc in fiecare zi sa-i dau, tot sper ca se invata, dar mi-e teama ca nu o sa mai apuce deloc...
Ce as putea sa fac?
Multumesc!
IrisT
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 115
Varsta : 33
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 24/11/2008

http://perfectiris.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 16 Noi 2011, 7:39 pm

Iris, hug este destul de dificil acum, deja s-a cam obisnuit cu biberonul. Cel mai bun sfat pe care ti l-as da, asa, de la distanta, este sa il pui la piept doar cand este linistit si bine-dispus(cum deja ai observat), sa incerci sa previi "foamea turbata", sa-l tii langa tine, in pat cand alaptezi (unii prunci prefera asta, simt mirosul mamei, al lapticului si "cauta" cand li se face foame. Te-a instruit cineva cum sa pui copilul la piept? De multe ori este o greseala "tehnica". Sper sa reusesti, este foarte usor cand bb suge cu placere! kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinaalina la data de Mier 16 Noi 2011, 7:50 pm

iris draga,,al meu pui primele 2 zile in spital nu a supt deloc,apoi a 3 a 4 zi la fel mai nimic,plangea,si nu stia sa apuce sfarcul,,,apoi trebuie sa insisti cat mai mult,incontinuu,,deja dupa 4 sapt normal ca el sa obisnuit cu biberonul ca ii intra bine tetina aia in gurita si el doar apasa putin si bea laptele,normal la san trebuie sa faca el efort sa traga,,si eu am sanii mici eu nu aveam nici sfarc,o saptamana am tras-o cu el pina a reusit sa traga si sa-mi formeze el sfarcul.stateam numai cu sanii pe afara si din 10 in 10 min ii dadeam sanul.al meu e invers nu vrea biberonul sub nici o forma,,doar cu apa..insista cat poti de mult,cand e e l mai linistit dupa ce a baut portia lui din biberon ofera-i sanul si lasa-l sa vezi ce face,,daca are doar tendinza sa se joace sau ar vrea sa si manace,daca e mai satul din biberon poate se ataca si la san mai relaxat,,oricum e bine ca ii dai laptele tau..
cristinaalina
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 41
Localizare : italia
Data de inscriere : 25/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de IrisT la data de Mier 16 Noi 2011, 10:27 pm

Multumesc pentru sfaturi!
aurishta nu prea m-a invatat nimeni cum sa-l tin la san, dar am citit, m-am uitat la filmulete pe net... sper ca fac bine cum fac... o sa chem doctora sa ma invete, ca oricum trebuie sa-l vada cand face 1 luna. In spital cand reusea sa apuce sanul, desi mi-l pozitionase o asistenta, nu a apucat cum trebuie si mi-a facut o rana urata la san, dar acum cand apuca trage destul de bine, nu ma doare deloc. Sanul drept e putin mai mic si pe-ala nu-l apuca deloc... sper sa se obisnuiasca. El cauta uneori cand il tin pe piept, simte mirosul si cand incerc sa il pun nuare rabdare sa prinda si trage aer, grohaie ca un porcusor si apoi se enerveaza.

cris esti norocoasa ca ai reusit. Eu cred ca sunt de vina sanii mei, sunt ciudati, tot asa nu prea am sfarc.Ce pozitie de alaptat e mai indicata in cazul asta?

Multumesc mult fetelor! Va pup!
IrisT
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristale la data de Mier 16 Noi 2011, 10:49 pm

Iris ai incercat protectiile pentru sani din silicon? Eu asa am reusit sa il alaptez pe bebe o perioada pana s-a format sfarcul, apoi a reusit sa prinda sanul bine, fara probleme.
Cristale
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 99
Localizare : Arad
Data de inscriere : 02/01/2009

http://www.floar3d3colt.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de IrisT la data de Joi 17 Noi 2011, 12:32 am

Inca nu am incercat, mi-am cumparat azi un set cu intentia de a le incerca, mi se par totusi putin cam mari, nu stiu exact cum ar trebui sa le pun, dar ramane o parte din varf gol...
IrisT
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 17 Noi 2011, 8:47 am

ivanoiuadela9 a scris:Chirrox , Stefi al meu cred ca bea aproape 1 kg toata ziua . Mie mi se pare foarte mult , o sa intreb un medic ca sa nu fie alta cauza.
va pup.

Am intrebat in stanga si in dreapta despre cantitatea de apa ce o bea copilul intr-o zi si multe persoane mi-au spus ca trebuie sa ma simt norocoasa ca bea atata apa, sunt unii copii care beau 1,75 litri de lichide pe zi din care 750-900ml apa. Cred ca ar trebui sa ne linistim si sa nu ne facem griji din cauza asta hug . Sanatate multa! Smile
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristale la data de Joi 17 Noi 2011, 9:01 am

Iris inseamna ca le-ai pus bine. Asa trebuie sa ramana. Incearca. Sper sa reusesti sa iti alaptezi bebele.
Cristale
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 99
Localizare : Arad
Data de inscriere : 02/01/2009

http://www.floar3d3colt.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Joi 17 Noi 2011, 9:43 am

iris, eu am mai povestit pe forum experienta mea in ale alaptatului, ca sa spun asa. la fel, in materninate fetita mea a invatat sa traga laptic de la san abia dupa vreo 3 zile. eu am sanii mari si dificili, abia putea prinde saraca sa traga putin. apoi, o luna de zile a supt fara probleme, pana cand, pe la 5 saptamani am avut impresia ca nu se mai satura, ca sugea din 10 in 10 minute si nu parea satula (cica asta e primul puseu de crestere). atunci am facut prima greseala si i-am dat biberon. azi asa, peste cateva zile la fel, ii dadeam mai ales seara, pana cand s-a prins ca din biberon ii vine mult mai usor laptele si a inceput sa refuze total sanul. m-am chinuit si am invatat-o sa traga iar la san, numai ca dupa 10 minute maxim obosea si astepta biberonul. acum ea are 1 an si o luna si eu ma mulg in continuare si ii dau laptele meu (chiar daca acum a ramas cam 1/3 din cat era inainte, pana la 8 luni i-am dat doar de al meu, fara supliment, acum nu se mai poate). si acum regret ca nu am insistat mai mult la momentul respectiv sa o reobisnuiesc sa pape doar la san. asta ma scutea pe mine de mult chin (muls de 4-5-6 ori pe zi, cat era nevoie) si de o depresie postnatala de toata furmusetea la momentul respectiv. o puteam pune la san doiar inainte de biberon, cand ii era foarte foame, ca sa poata suge macar 10 minute, ca dupa biberon nu voia sanul sub nici o forma. dar sunt mandra de mine ca am reusit pana acum sa ii dau laptic de al meu, ca nu am lasat-o balta din comoditate si am putut sa ii ofer puiului meu cel mai bun aliment din lume. Smile

sfatul meu sincer e sa incerci, macar 2-3 zile sa nu ii mai dai biberon deloc. cand ii e foame sa ii oferi sanul si atat. numai ca trebuie sa fii tare (asa cum eu nu am putut la momentul ala) ca e destul de greu. ca o sa planga, o sa iti fie mila si tot asa. considera ca o faci spre binele copilului. ca la un moment dat laptele o sa se imputineze, chiar daca te storci de n ori pe zi, ca tot nu poti scoate tot lapticul, ca si cum ar trage copilasul direct de la san.

iti tin pumnii hug
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinaalina la data de Joi 17 Noi 2011, 5:09 pm

iris cu protectiile de silicon am incercat si eu,si nu au avut nici un rezultat,am luat o marime mare L apoi am luat o marime mai mica M si to nu intra sfarcul indeajuns ca sa traga bebe,si era si un efort prea mare pt el sa traga prin silconul ala,si cand mai simtea si siliconul ala in gurita mai rau plangea ca nu ii placea,defapt protectiile astea sint si pt a-ti alina tie durerire daca ai rani la sani.ranile se formeaza din cauza ca copilul nu se ataca corect la san de prima data..si am cautat pe net filmulete sa vad exact cum se pune corect la san si cum trebuie sa suga corect copilul,,si cat de cat am reusit singura,al meu tinea buzitele stranse si cea de jos bagata inauntru,,,si doar cu gingiile ma prindea cred de nu mai puteam de durere,si ori de cate ori ii dadeam sa suga ii trageam de buzita de jos si il ajutam sa deschida gura cat mai mare sa prinda bine sfarcul.poate si tu te-ai blocat si de durere de ranile de la san si ai vazut ca el nu trage si ai inceput sa tragi laptele,,trebuie sa insisti cu sanul,eu ma trageam o masa cu biberonul o masa cu sanii,ast pentru vreo 3 zile ca sa mai las sanii sa mai treaca ranile,,eram incordata aproape cocosata de durere si nici el nu reusea sa traga relaxat,,,cu ranile eu am incercat toate cremele posibile aici in italia,am si niste capacele de argint care se pun pe sfarcuri,cica argintul vindeca ranile ,degeaba,,si am rezolvat cu statul sanilor goi la aer,,,vreo 2-3 zile numai su sinii pe afara si noaptea dormeam cu sanii la aer si s-au uncat ranile si au trecut imediat.m-am luptat 1 luna jumate cu ranile pina cand mi-am dat seama.nu e tarziu nici acum sa ia din nou sanul,trebuie doar sa insisti si cum a spus "copirin" mai sus incearca 2-3 zile numai cu sanul,,cand chiar vezi ca numai rezista fa-i un biberon..dar asta e , daca tu nu prea ai sfarc,si cel mic sa invatat cu biberonul,,ii este si lui un pic mai greu acum sa traga de san ..el cuc at trage mai mult de la san cu atat iti stimuleaza tie " productia de lapte" si iti mai desfunda si canalele mai bine, apoi sigur o sa-i placa,nu e cum te tragi tu ,,cu maine sau cu ce ? ai vreo pompaceva care trage laptele? gasesti tot felul de informatii pe net poze filmulete,si o sa reusesti si eu tot de pe net am invatat,,pina sa ajung la centrul ala pt mamici am rezolvat singura,,,am asteptat si eu cam mult o luna jumate,dar nu i-am dat biberon decat foarte rar unu la cateva zile..succes o sa reusesti
cristinaalina
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 17 Noi 2011, 7:13 pm

Fetelor, am pus la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], 1 carte si o revista, poate va intereseaza:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Stare perfecta - 10 lei

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2 lei

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Vin 18 Noi 2011, 9:37 am

da, ma intereseaza pe mine, amandoua
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de natasaSV la data de Vin 18 Noi 2011, 3:57 pm

la mine protectiile de silicon au fost salvarea. Agnes nu voia nicicum sa suga la țiți stang ( mamelon partial ombilicat), dar cu ajutorul lor l-m format pt supt.
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 233
Varsta : 36
Localizare : suceava
Data de inscriere : 03/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de IrisT la data de Sam 19 Noi 2011, 8:08 pm

Merci fetelor pt sfaturi... se pare ca el ar vrea sa suga la piept, dar nu poate apuca bine. La stangul reuseste ca s-a mai format dar la dreptul nu poate. Am incercat cu protectii, dar sunt prea mari, nu reusim... o sa caut unele mai mici.
Voi de care ati folosit? ce marca?
Multumesc!
IrisT
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinaalina la data de Dum 20 Noi 2011, 9:27 am

e bine ca el are tendinta sa e apropie de san ca sa suga,mi se pare aproape imposibil ca un copil ca refuze sanul mamei,la mine protectiile nu au functionat,din contra m-ai rau ne-am stresat,ca el trebuia sa traga cu forza prin siliconul ala ca sa alungeasca sfarcul,,si sa apese bine sa mai iasa si lapte ,,era un chin,,,nu-i placea nici siliconul ala cand il simtea in gurita,pea mine ma durea de nu mai puteam aveam niste rani urate,,si el era puturos nu vroia sa traga tare,,ar fi vrut asa "mura-n gura" cum e vorba aia...ca la biberon cand ii vine lapte fara sa traga el prea tare,,dar punandu-l mereu la san nu a avut incotro si tragea..incet,dar tragea mi s-au mai vindecat si ranile eram si eu mai relaxata si a incepiut sa traga mai bine..drept dovada ,,nici acum nu a lasat sanul...suge incontinuu intre mese,noaptea...eu ma tot gandesc ca nu prea mai am lapte,deja se vad sanii s-au mai micsorat s-au muiat..nu ma are presiunea care o aveau,,,dar el trage acolo nu stiu ce dar cred ca ceva ii vine..nu vrea lapte din biberon sub nici o forma,,,am incercat toate felurile de lapte,,nu vrea,,el tot mai are in sani,,si normal ca ce-i trebuie...eu incerc sa-i dau macar dimineata la micul dejun biberon cu lapte sa fiu sigura ca mananca si e satul,,el nimic,,nu vrea si pace...si pe 9 ii dau iaurtel cu biscuite,,acum asteptam pina la un an sa trecem pe lapte normal de vaca sa vedem poate ii place..
cristinaalina
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Vin 16 Dec 2011, 10:48 am

Stefanuta al meu a inceput sa tuseasca acum 2 sapt , i-am dat Rofedex si in cateva zile i-a trecut . Vinerea trecuta a inceput sa tuseasca iar si i-am luat de la farmacie Stodal ca nu putea sa elimine tusea in schimb de miercuri tusea a devenit si mai acerba si a inceput sa haraie in piept . Am inceput sa i fac ceai de ceapa si sa i dau Ceclodine pe langa Stodal si sirop de brad . Am fost cu el la medic si mi a spus ca la plamani nu are nimic si sa i dau 5 zile Ceclodine si daca nu se vede nici o ameliorare sa -i dau Augmentin si Fibrocil . Fibrocil i-am dat aseara si mai bine nu i dadeam ca toata noaptea a tusit ... cum atipea cum incepea sa tuseasca si parca respira foarte greu din cauza secretiilor pe care nu poate sa le elimine deloc . Pana acum nu tusea noaptea asa rau dar de 2 nopti stam amandoi de planton zid . Stiti cumva ce as putea sa mai fac ca mi se rupe sufletul cand il vad asa si il doare si burtioca de la atat tusit Sad . Va pup si numai bine tuturor . pupi
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Vin 16 Dec 2011, 10:53 am

eu zic sa mai mergi la un medic...eu am patit medicul de fam mi-a spus ca nu are nimic la plamani, iar pediatru mi/a spus ca are, a urmat tratament augumenti, humex si ibuprofen, parca si le-au trecut.

Mai cere un diagnostic daca tuseste asa de tare.

sanatate
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos