Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

+42
michelinebeaulieu
teisoara
aba
mnarcisa
olympia
tinap
SilviaDumitrescu
Carmencyta
trandafiras78
danielabordei
zahariaelouise
Love
danae
natasaSV
coripin
Cristale
cristinaalina
IrisT
Gianina4ever
vyky2010
da-mely
violeta25
MagdaMarin
musetel
geo
RamonaM
ioana soare
Clio_Ela
camelia-db
mariaz_09
valentinadof
oliviamar
ismi3ismi
Steluzza
Admina
Chirrox13
amnro
diada
ancone
ivanoiuadela9
annamaria26985
aurishta
46 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 22 Ian 2012, 12:34 pm

aura,magda,multumesc pt raspunsuri.
am huse de saltea impermeabile,sunt salvata din punctul asta de vedere.
nici vorba sa o invinovatesc,nu o cert,nu vorbesc cu nimeni despre asta,de fata cu ea,ca sa nu se simta rusinata.sper sa nu aibe vreo malformatie,ceva...voi spune doctorului ei despre asta,cu prima ocazie cand vom ajunge la el.
magda,imi place mult sarafanul pe care il ai in poza din avatar.e facut de tine,nu?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 22 Ian 2012, 12:37 pm

Daa si eu cumpar cearceafuri absorbante de la Happy dar nu le folosesc doar o data le dau afara la are se usuca si iese mirosul iar pe pat am in permanenta 4 puse pe sub cearceaful de pe pat.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 22 Ian 2012, 12:40 pm

am cumparat si eu ,la inceput Happy ,dar se misca mult in pat,fata mea,si facea pe langa ele...asa ca am facut eu huse impermeabile pt toata suprafata saltelei,sa scap de grija asta pupi
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Love Dum 22 Ian 2012, 12:54 pm

Ioana, suplimentul de fier se da minim 4 luni (2 luni pt. corectarea deficitului si inca 2 pt. refacerea depozitelor din organism). Se absoarbe f. bine daca i-l dai cu suc natural de fructe sau cu acid folic.
Din vegetale nu se absoarbe f. bine datorita oxalatilor si fitatilor, pt. intretinere e ok (la vegetarieni, de exemplu) insa pt. tratament sunt necesare alimentele cu fier legat de hem, organismul il absorbe f. bine.

In legatura cu mancarea: ai mei au facut aproximativ la fel in jurul varstei de 1 an si la noi a functionat schimbarea texturii. Am inceput sa le dau mancarea pasata grosier si multe bucatele pe care sa le ia singuri. Chiar daca bebe al tau nu are multi dinti, va "mesteca" in gingii, o sa vezi ca se va descurca.
Cu supele nu am insistat, le-am dat intotdeauna cateva lingurite dupa ce au mancat "baza" (nu am vrut sa-si umple burta cu lichid).
Cereale nu au mancat decat pana pe la 8-9 luni, apoi le-am dat direct musli (inmuiat bine in lapte) si de atunci tot asa mananca.

Laptele formula are un gust ciudat fiindca proportia de proteine si sodiu este cu totul alta fata de laptele de vaca. De aia ni se pare ciudat la gust, insa cam asa e si laptele matern.
Intarcatul trebuie sa vina la dorinta amandurora. Cand va fi pregatit va renunta, o sa vezi. Faza ca laptele nu mai e bun dupa 1 an e un babism si atat. Oricum el nu mai mananca asa de des ca atunci cand era bebe mic. Daca esti nevoita sa renunti la alaptat, cea mai buna meotda, dupa parerea mea, este sa raresti mesele treptat. Intarcarea brusca e o trauma si pt. copil si pt. mama.

In loc de biberon poti folosi canuta cu cioc moale si transparent de la DM, a incantat multi copii, nu stiu de ce.

Somon ii poti da acum, insa ai grija sa fie proaspat (nu congelat), din sursa sigura si sa nu fie afumat. Poti folosi cu incredere si pastravul, e tot carne alba si fara oase multe si nu are gust pronuntat de peste. Eu il pregateam la cuptor, cu verdeturi si un pic de unt.

Ismi, in caz de enurezis trebuie sa investighezi copilul f. bine. Ii faci toate analizele plus sumar urina si urocultura, apoi ecografie abdominala, mergi la un urolog pediatru si iti va spune si daca e necesar sa mai faceti si o cistografie sau urografie (pt. excluderea unor cauze congenitale).
Daca toate ies bine, cauza este psihica si de foarte multe ori este o trauma. Copilul s-a speriat de ceva vreodata (chiar daca nu mai stie), a vazut ceva nepotrivit, etc.
Ca o paranteza, multi copii din orfelinate sufera de enurezis, la fel cei care au fost abuzati fizic si psihic (batuti, certati f. mult, etc).
Aceste e modul lor inconstient de a se apara.

Deci, daca dpdv clinic si paraclinic totul este in regula, poti merge la un psiholog cu fetita, poate descoperiti cauza. E bine sa fie cat mai devreme, daca se prelungeste in timp fetita se poate izola, va creste si ii va fi jena sa ramana la vreo prietena, ori sa mearga in excursii, tabere.
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de olympia Dum 22 Ian 2012, 3:43 pm

Ioana, atentie si la sursele de vit C ca si ea e e importanta in asimilarea fierului.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 22 Ian 2012, 3:47 pm

Ioana mia-m amintit c anici pitica mea nu a vrut sa mance salau chiar deloc. Dorada si somonul ia placut la nebunie. Somon proaspat la gratar cu suc poraspat de rodii (cam o lingurita) si dorada la cuptor cu lamaie si putin ulei de maslune (pestele asta imi place si mie mult , e dulce si bun si nu are un gust asa puternic de peste).
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Dum 22 Ian 2012, 11:27 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Merci
O sa incerc diferite retete si variante, sa vedem. O sa incerc sa nu o mai fac piure fin, sa aiba bucatele, el stie sa mestece, ii place sa muste din fructe, ii dau si bucatele de paine integrala (sau ii dau o jumatate de felie si musca din ea).
Narcisa o sa incerc somonul la gratar electric (care si mie imi place mult), poate poate.

Cu biberonul o las balta deocamdata, nu-l vrea si pace. Si nici nu-l simt pregatit sa renunte la san, asa ca deocamdata voi continua sa-l alaptez.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 25 Ian 2012, 11:59 am

in plus,enurezisul poate fi "omorat"prin a face copilul...fericit,in sensul de a depista unde anume realizeaza maximul de satisfactii (atentie,care innobileaza starea lui umana,nu care il transforma in executant) si a-i crea conditii sa activeze in domeniul acela.
astfel,fericirea proprie il va feri de a fi complexat,timorat in fata eventualelor anomalii sociale care l-ar putea soca psihic,va sti foarte bine starea de...bine,si nu se va lipi de el nici o influenta destabilizatoare.

Ema n-a facut nici o picatura pe alaturi,nici analize nu i-am facut peste masura,ne-am jucat mult,in schimb,am vorbit despre cum e viata,si a facut mereu ce a vrut ea,fara program,si le face pe toate,ba si in plus,cu aerul ca nu e obligata cu nimic la nimic,scoala e pentru viata ei,nu pentru parinti,nu pentru profesori,nici macar pentru viitorul ei,ci pentru ce nevoie are inima si mintea ei in fiecare moment.
asa am fost crescuta eu,mi-e bine.
dar,sigur,cand e o anomalie fizica...
ma gandesc totusi ca si atunci iti poti induce ca poti trai si functiona normal,fara sa astepti probleme.daca spuneti ca nu e posibil,zic ca,ce,nu vi s-a intamplat niciodata sa ai o problema,si cand ajungi linga cel care ti-o rezolva,problema sa nu mai fie asa de mare???deci modul cum vezi lucrurile si asteptarile (sperantele) de la viata au asa de mare importanta,incat devin vitale.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de geo Mier 25 Ian 2012, 1:13 pm

Eu am noroc de un copil mancacios, care nu uita niciodata sa ma anunte ca se apropie ora de masa Smile. A mancat tot ce i-am dat pana acum, dar nu in orice forma. De exemplu, nu-i place pireul care contine si broccoli, dar mananca cu multa placere broccoli bucati. Si morcovul fiert si taiat degetele ii place foarte mult.
Si eu il mai alaptez, in general dimineata si seara si de multe ori in timpul noptii zid . Am incercat doua nopti sa il adorm la loc fara lapte. In prima noapte a adormit dupa jumatate de ora, iar in a doua noapte, dupa 50 de minute de plans i-am dat lapte si ne-am culcat linistiti. Am renuntat, pentru ca mi se pare un chin prea mare si pentru el, si pentru mine. Si eu incep serviciul in curand si as vrea sa pot dormi peste noapte, dar ma resemnez cu gandul ca sigur se va opri din supt pana se insoara lol!
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de musetel Mier 25 Ian 2012, 1:25 pm

Geo, şi eu sunt în situaţia ta, mă trezesc de câteva ori noaptea. De multe ori am impresia că Muşeţica nici măcar nu vroia să mănânce de foame, ci pentru că vroia afecţiune.

Cel mai nasol este că dacă mă trezeşte pe al 4:30-5 dimineaţa, nu mai pot adormi la loc şi mă zvârcolesc în pat vreo oră...Când să adorm la loc, pleacă barbatu' la muncă. Om vedea noi cum va fi când ne întoarcem la muncă.

Ea bea uneori supa cu biberonul, însă laptele praf nu-l vrea nicicum. Ce pot face, să încep totuşi într-un final să o obişnuiesc şi cu alimentaţia artificială?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de geo Mier 25 Ian 2012, 1:34 pm

Musetel, eu sunt sigura ca nu se trezeste de foame Laughing

Eu daca ma trezeste Sebi dupa 5, ma culc la el in camera, sa nu ma trezeasca sotul cand pleaca la servici. Daca sunt obosita tare (adica mai mereu Laughing ), il culc si pe Sebi cu mine, si chiar daca se trezeste, eu mai motai si el se joaca langa mine Smile

Cat are Musetica? Poate accepta lapte de vaca, daca ii poti da. Sebi a primit lapte praf, dar i-am dat doar de cateva ori, in speranta ca o sa doarma mai bine noaptea. Si ghici ce? Tot s-a trezit Smile Si asta s-a intamplat recent, ca am mai incercat pe la 5 luni si nu a vrut deloc. (Iesisem si eu in oras si l-am lasat cu tata, si a trebuit sa trag o fuga pana acasa sa hranesc copilul)

Am auzit de multi copii care dupa ce au fost intarcati nu au mai baut lapte. Stiu o fetita care bea lapte de vaca, dar numai cu miere. Oricum, daca mananca iaurt si branza, nu mi se pare atat de important sa mai bea si lapte.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 25 Ian 2012, 1:38 pm

Inainte de 7 ianuarie anul asta (cand a avut pb cu constipatia si pentru ca avea crampe abdominale am ajuns cu ea la urgente) fetita mea statea pe olita maxim un minut...de fiecare data cand deschideam usa de la baie se aseza pe olita imbracata.....acum nu vrea sa vada nici papusa pe olita ei zid , cand simte ca face caca tipa dupa tatii si ma tine de gat ori pe mine ori pe sotul meu....nu stiu cum sa o determin sa stea iara pe olita si incet -incet sa isi faca nevoile pe olita..
.E destul de mare ca sa scapam de scutece si a inceput sa simta cand trebuie sa le faca......de revelion a venit ba la mine ba la sot si ne arata cu degetul catre scutec...daca o pipaiam il simtem caldut ...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 25 Ian 2012, 2:04 pm

michelinebeaulieu a scris:in plus,enurezisul poate fi "omorat"prin a face copilul...fericit

ema era fericita,bebel fiind,cand eram toti trei,impreuna.
pe alti copii ii face fericiti,de exemplu,daca sint lasati liberi sa-si miste piciorusele si minutele.chicotesc si ganguresc la nesfarsit.nu exista medicament mai bun ca fericirea.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 25 Ian 2012, 3:02 pm

e drept ca nu ma joc cu ea atat de mult cat isi doreste,pt ca nu am atata timp liber...care va sa zica,de asta uda patul noaptea? zid
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Ian 2012, 5:45 pm

ismi3ismi a scris:e drept ca nu ma joc cu ea atat de mult cat isi doreste,pt ca nu am atata timp liber...care va sa zica,de asta uda patul noaptea? zid
Ismi , si o situatie tensionata poate provoca acet lucru, ca exemplu ar fi certuri prezente in casa, mutarea din locuinta, un sentiment de insecuritate produs de prezenta sa absenta anumitor persoane sau animale, cosmaruri (atentie la ce vizioneaza); lista este lunga, dar mai intai ar trebui investigata medical pentru a se vedea daca nu are o cauza patologica.
Chirrox, daca Delia refuza olita incearca cu colacul aditional pentru WC, poate prefera asa. Eu i-am luat Angelicai unul cu animalute si este foarte incantata de el.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 25 Ian 2012, 5:57 pm

aura,nu avem nici certuri,nici nu ne mutam,nici prezente/absente persoane/animale problema...de dormit doarme profund,nu are cosmaruri...nu sare noaptea din somn sau ceva de genul asta....se cam uita la desene...s-o influenteze ceva de acolo?...nu are nemultumiri,temeri,...atata doar ca vrea mai multa joaca cu mine,iar eu nu am timp mereu..ma mai inlocuieste sotul meu,se joaca el cu ea,daca nu pot eu,dar,de cele mai multe ori,ea vrea cu mine....sa zic ca asta ar fi o problema pt ea,exprimata in mai multe randuri...voi cere si parerea pediatrului,cu prima ocazie si voi merge si la homeopat,sa vad si o alta pozitie,privind din alt unghi al problemei....multumesc pt raspunsuri pupi
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Ian 2012, 5:58 pm

Cu placere, iti doresc sa reusesti!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 25 Ian 2012, 6:13 pm

aurishta a scris:
Chirrox, daca Delia refuza olita incearca cu colacul aditional pentru WC, poate prefera asa. Eu i-am luat Angelicai unul cu animalute si este foarte incantata de el.

o sa incerc Aura...de renuntat nu renunt asa de usor, sper sa o convig treptat sa accepte olita...Multumesc de sfat Aura pupi
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Ian 2012, 7:39 pm

Cu placere! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de geo Joi 26 Ian 2012, 8:52 am

Ioana, poti incerca sa-i dai lui Paul si linte. Sunt o sursa buna de proteine, fier si fibre. Au un nivel foarte scazut de grasimi saturate, colesterol si sodiu. Eu i-am dat lui Sebi de vreo 2 ori, cu emotii pentru ca tatal sau are probleme cu orice fel de fasole. Dar a fost ok, din fericire nu mosteneste aceasta sensibilitate. Am fiert o cana de linte in 2-3 cani de apa, iar la sfarsit am pus putin ulei de masline si ceva condimente. Cred ca ar merge si putin pesmet.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Joi 26 Ian 2012, 9:18 am

Lintea nu baloneaza, in nici un caz ca fasolea sau mazarea. Si eu am probleme si le evit pe cele doua. Dar de la linte (rosie, verde), naut sau soia (boabe) nu am crampe.
Roxana, si eu zic la fel, colac pentru wc. A mea a stat si pe olita, dar colacul o fascina ca era de oameni mari si i-a mai placut la gradi ca au wc-uri pentru oameni mici, speciale. wink Trebuie mult tact, dar scapati voi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Joi 26 Ian 2012, 9:45 am

Ma bag si eu in discutie pt ca am trecut prin probleme asemanatoare recent.

Intarcatul: eu l-am intarcat pe al meu baiat la 11 luni - un an, pt ca incepeam munca fix cand copilul facea un an. Am incercat renuntarea la san in vara in cateva randuri, insa el nu era deloc pregatit. La fel ca si Paul, Eduard nu a acceptat lapte praf din nici un recipient: biberon, canuta cu cioc, pahar etc. In septembrie am facut o ultima incercare ce a functionat (la sfarsitul lunii am reinceput munca). I-am scazut treptat sanul pe timp de zi, pana cand ajunsesem sa-i dau dimineata, seara si noaptea in nenumarate randuri. Apoi, am reusit sa mai distantez mesele de noapte, rarefiindu-le la 2-3 mese, fara plansete. Ulterior, am inceput inlocuirea treptata a meselor de noapte cu biberonul, pe care surprinzator l-a acceptat, apoi dimineata si apoi seara. In total, a durat cam 3 saptamani.

Mancatul: La fel ca si Paul, al meu fecior refuza mancaruri fara sa puna gura pe ele sau le lua si le scuipa Smile). Si acum face la fel, la un an si 4 luni aproape. Cand era sanul, manca f putine alimente, pt ca vroia sanul mereu. DUpa intarcare, a fost o perioada mai bine, iar acum tot ca un porumbel mananca. Eu nu am insistat niciodata cu ceva ce nu a vrut. Am incercat, nu a vrut, am luat mancarea. E pofticios si el si ciuguleste orice, dar atat. El merge la cresa si acolo am inteles ca mananca bine. Insa la intrebarea cat de bine, mi s-a spus ca pt el e f bine, insa in comparatie cu ceilalti copii mananca putin Smile). Prin urmare, am decis sa-i dau mancare bogata in vitamine, iar daca ia 5 lingurite, macar sa fie concentrate. La noi mai functioneaza treaba cand ne punem toti trei la masa si mancam impreuna (acelasi lucru toti trei). Practicam metoda in fiecare seara cand ne adunam si in week-end-uri la toate mesele. Ioana, incercati si voi asta, in cazul in care nu ati facut-o deja.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de geo Joi 26 Ian 2012, 9:55 am

Trandafiras, speram sa vii cu o colutie de eliminare a meselor de noapte Laughing.
Dar cred ca trebuie lasat sa se rezolve de la sine. Eu am incercat azi noapte sa dorm cu Sebi de la 12 cand s-a trezit, dar nu a adormit pana nu i-am dat piept. Poate diseara Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Ian 2012, 10:02 am

Geo, pana nu elimini alaptatul diurn este greu cu cel nocturn. Eu am folosit acelasi "truc" de care ma foloseam si ziua, dar deja era "impamantenit", Angelica stia ce-nseamna si, somnoroasa, nu mai insista. Este adevarat ca ea era si destul de mare ca sa inteleaga.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de geo Joi 26 Ian 2012, 10:09 am

Inseamna ca mai urmeaza cateva luni de somn intrerupt. Eh, cum am rezisat pana acum, rezist si de acum incolo. Nu e groaznic, dar voiam sa fie mai bine mai repede Laughing.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB