Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

+42
michelinebeaulieu
teisoara
aba
mnarcisa
olympia
tinap
SilviaDumitrescu
Carmencyta
trandafiras78
danielabordei
zahariaelouise
Love
danae
natasaSV
coripin
Cristale
cristinaalina
IrisT
Gianina4ever
vyky2010
da-mely
violeta25
MagdaMarin
musetel
geo
RamonaM
ioana soare
Clio_Ela
camelia-db
mariaz_09
valentinadof
oliviamar
ismi3ismi
Steluzza
Admina
Chirrox13
amnro
diada
ancone
ivanoiuadela9
annamaria26985
aurishta
46 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 19 Dec 2011, 10:34 am

aurishta a scris:Adela, nu am observat daca ai mentionat ceva despre un mucolitic. Daca i-ai dat asa ceva copilului, este normal ca , in prima faza, sa tuseasca mai mult fiindca se lichefiaza secretiile. De Fibrocil nu am auzit, ce este asta?
Aurishta am gresit eu ..... era vorba de Fluimucil . Sambata noaptea a facut febra asa ca am inceput sa i dau Augmentin ... acum vad ca haraie mai putin , i-am facut si 2 seri la rand chateau cu lapte ...
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Love Lun 19 Dec 2011, 10:36 am

Coripin, important e periajul si corectitudinea tehnicii, nu pasta. Dintii se perie de cand apar.
Oricum, cand vezi ca incepe sa coopereze, pui o faramita de pasta de dinti fara fluor si-i arati cum sa procedeze.
E important sa fie fara fluor pt. ca o poate inghiti.
Dupa ce termina de spalat intervii tu si insisti pe unde trebuie (ei de obicei isi spala bine doar incisivii si caninii).
Pana la 6-7 ani e musai sa intervii cu corecturi, mai ales la maselute, acolo apar cariile. Dupa aceea poti avea incredere ca se spala bine.

Si mai conteaza si timpul, minim 2 minute. Se gasesc in comert animalute cu clepsidra, nisipul se scurge in 2 min, ei in timpul asta trebuie sa spele toti dintii si maselele.

Pasta fara fluor este Nenedent, in farmacii (mai scumpa) si Kingfisher cu aloe vera (eu din asta folosesc, din DM, costa vreo 20 de lei dar are 200 ml).
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Lun 19 Dec 2011, 11:19 am

ivanoiuadela9 a scris:
aurishta a scris:Adela, nu am observat daca ai mentionat ceva despre un mucolitic. Daca i-ai dat asa ceva copilului, este normal ca , in prima faza, sa tuseasca mai mult fiindca se lichefiaza secretiile. De Fibrocil nu am auzit, ce este asta?
Aurishta am gresit eu ..... era vorba de Fluimucil . Sambata noaptea a facut febra asa ca am inceput sa i dau Augmentin ... acum vad ca haraie mai putin , i-am facut si 2 seri la rand chateau cu lapte ...
rade Asa mai venim acasa! rade Fluimucilul era "de vina" ! rade Multa sanatate mititelului! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 20 Dec 2011, 11:26 am

Fetelor azi e a 3 a zi de cand ii dau lui Stefi Augmentin si de aseara a inceput sa faca diaree .... cate zile trebuie sa i dau ca mi-e ca face pe el saracu la cresa .... acum vad ca nu mai haraie dar mai tuseste cate putin . E prima data cand ii dau Augmentin si poate de asta .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de danielabordei Mar 20 Dec 2011, 11:51 am

Eu cred ca ar trebui sa-ti suni medicul si sa-l intrebi(eu niciodata nu i-am dat copilului antibiotic fara sa intreb medicul sau sa-l vada).El stie cel mai bine ce antibiotic e bun in functie de cat de grav e. Normal, un medicament antibiotic variaza, ca si perioada de administrare, intre 3-5-7 zile in functie de gravitate. Cred ca mai bine il duci sa-l vada un medic, asta daca nu ai facut-o deja, parerea mea.
danielabordei
danielabordei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 20 Dec 2011, 11:58 am

Daniela medicul mi a spus sa i dau ceclodine 5 zile si apoi sa l trec pe augmentin , dar in a 3 a zi noaptea a facut febra asa ca l-am trecut pe augmentin . O sa o sun azi sa vad ce zice ca asistenta de la circa mi-a spus azi dimineata ca poate mai e nevoie de inca o sticluta de augmentin ... dar mie mi se pare ca e prea puternic pentru el ca il doare si burtica . sanatate tuturor .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de danielabordei Mar 20 Dec 2011, 12:09 pm

Da, e mai puternic. Poate ca nu-i face lui bine augmentinul. Sa-i spui medicului toate reactiile pe care le-a avut la medicamente si ar fi bine sa le tii si tu minte ca altadata cand iti mai da sa-i poti spune cum reactiona. Eu aveam un carnetel unde scriam diagnosticul, medicamentele si reactiile copilului sau pastram retetele ( ce-i drept nu am un copil bolnavicios, Doamne-ajuta sa fie asa si cand va merge la gradi), dar nici nu l-am menajat, l-am lasat si intre copii bolnavi, care tuseau, stranutau, etc. Cand facea febra, cel mai bine la el mergea sa-i alternez nurofenul cu algocalmin dizolvat in apa ( se pune in functie de greutatea copilului, 1 picatura/kg copil, scuze...poate stii deja). Sanatate multa!
danielabordei
danielabordei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 20 Dec 2011, 12:37 pm

nu stiu Daniela ... nu le am dat algocalmin la nici unul pana acum ca nu au fost bolnavi niciodata ... dar o data e ca niciodata .... se gaseste algocalmin picaturi sau dizolvi un sfert de pastiluta?
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de danielabordei Mar 20 Dec 2011, 12:48 pm

Adela eu am luat algocalmin fiole (vezi ca nu se da decat pe reteta). Vorbeste cu medicul sa-ti scrie pe o reteta sa le poti cumpara, e bine sa ai in casa. Tragi din fiola cu pipeta si apoi pui in putina apa (numeri picaturile). Poti sa-ti intrebi si medicul in legatura cu asta. Eu de la medic stiu. pupi
danielabordei
danielabordei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de danae Mar 20 Dec 2011, 3:26 pm

Adela, diareea este printre efectele adverse la Augmentin. Oricum, sa nu ii dai supozitoare pentru febra daca face si scaun moale. Mai bine cu Algocalmin fiole. Si cred si eu ca trebuie sa vorbesti cu medicul. Sanatate.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Dec 2011, 8:07 pm

Adela, imi permit si eu un sfat! Cand am avut situatii de febra persistenta, cel mai bine am combatut-o cu Panadol si Nurofen alternativ la interval de aprox 4-5 ore. La unii copii dau rezultate si sosetele umezite cu otet,asta ca leac neconventional. Algocalmin fiole le-am dat doar cand febra a fost exagerat de mare, cam a treia parte dintr-o fiola, adica aproape de cantitatea din supozitor., si doar ocazional.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Mar 20 Dec 2011, 11:19 pm

Adela, dar i-ai dat Biotics? Trebuie neaparat atunci cand ii dai antibiotic, pentru a reface flora intestinala. Daca nu i-ai dat, atunci probabil ca din cauza asta a facut diaree.

Geo felicitari pentru cei 2 dintisori!Smile

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mier 21 Dec 2011, 8:15 am

Si vin eu iar si va zic sa nu mai dati antibiotic la copii zid ai mei au un an de cand nu au mai luat si au fost racitiiii, cand unul cand altul.... acum ne-am mai linistit si noi, medicii dau pe banda antibiotic, se poate rezolva fara, testat! dar tu, ca parinte, trebuie sa te tii tare! si mai cauta si alti medici ca nu numai alopatii sunt.

alcocalminul fiole se da picatura pe kg copil.

daca are diiaree regim, ceai de menta cu frunza de salcam, o stiu de la danae, fae minuni si gemoterapic de nuc si merisor, extraordinar! cateva picaturi si pana seara e ca nou. Sanatate la copii si nu le mai dati antibiotic = antiviata!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ioana soare Mier 21 Dec 2011, 9:07 am

Da clar, asta in primul rand - fara antibiotic! Dar daca tot l-a dat, trebuie dat si Biotics, pentru a reface flora intestinala.

Paul a avut o infectie in gat cu otita acum vreo luna si ceva, pediatra (de la Medlife) ne-a spus sa ne internam, ne-am internat, apoi mi-au spus ca trebuie sa-i dea antibiotic. Cu ceva retineri am acceptat. Dar pe urma ma tot gandeam, ca poate nu era chiar cazul sa-i dau antibiotic, nu stiu. Imi parea un pic rau, mai ales cand imi aduceam aminte cat l-au chinuit sa-i gaseasca vena (de doua ori, ca prima branula i-a iesit dupa o zi) Oricum i-am dat Biotics in fiecare zi si nu a avut probleme cu burtica. Dupa parerea mea e important.
Acum vreo 3 saptamani a racit din nou, nu stiu de unde a cules-o. Nu i-am dat nimic nimic, i-am facut nasul cu aspiratorul des si atat. Si a trecut. Nici nu am mers la medic pentru ca stiam ca voi pleca de acolo cu o lista intreaga de prostii pe care sa i le dau. Dar ce-i drept, nu i-a crescut temperatura peste 38.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de danae Mier 21 Dec 2011, 10:15 am

Asa, e Biotics trebuie dat. Se da un plic pe zi. Iar la diaree, ceaiul de frunze de salcam face minuni. E mult mai bun decat menta.
Si noi am avut probleme. Acum doua luni, cea mica mi-a facut 3 zile temperatura de 39.5-39.9 si nu scadea cu nimic. Nurofen si supozitoare, sosete cu otet si frectie la 30 minute si nu scadea. Medicul de familie, care nu era in localitate mi-a zis ca s-ar putea sa fie o boala eruptiva si m-a trimis la urgente. Cea de la urgente a zis ca nu , ca nu are bube si am plecat de acolo cu branula si antibiotic si a tot facut febra dar pana in 39 si dupa 2 zile de antibiotic i-au aparut bubele si era rubeola. Am scapat de asta, iar acum o luna mi-a facut scaun cu sange, din senin asa, si temperatura de pana in 38.5, am mers cu ea la medic, de acolo la spitalul de contagiosi unde m-a internat cu suspiciune de infectie cu rotavirus sau dezinterie. Iar branula, iar antibiotic si perfuzii in fiecare zi. Am stat 4 zile, pana la urma cica a fost infectie cu salmonela, apoi regim acasa. zid Acum suntem bine, dar imi cam ajung evenimentele astea.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mier 21 Dec 2011, 10:59 am

Eu nu zic sa nu-i dai nimic daca e racit! mi-am tinut copii acasa cu febra 39 cu 9, eu nu mai calc cu ei la urgente, si si-au revenit a doua zi.

Cum fac muci incept sa le dau:
- gemoterapic scoarta de salcie
- gemoterapic muguri de carpen
- gemoterapic muguri de arin negru
- gemoterapic muguri de mesteacan

credeti-ma ca in 3 zile e ca nou, de 3 ori pe zi la o ora diferenta, scris pe caiet... te tii dupa ei dar le merge domnule! 10 picaturi cu apa celui mic, 25 de picaturi cu apa celui mare, febra pana-n 35 cu 5 numai scoarta de salcie, ce trece de 35 cu 5 nurofen alternat cu calpol, fara supozitoare ca ai mei nu suporta
le mai dau, daca nu uit, granule GRIP STOP homeopate de 5-6 ori pe zi si celui mare la febra EUPATORIUM COMPUS dar tot recomandat de medic toate astea + inforenergetica si cate o lumanare aprinsa pentru ei la biserica.

edit: si nebulizari cu ser fiziologic si apa de sibiu


Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 21 Dec 2011, 11:13 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 21 Dec 2011, 11:24 am

Nu am stiut ca trebuie sa i dau Biotics si nici medicul nu mi a spus dar o sa ii dau astazi ca mai am de la Luiza . Sosetutele i le-am pus si eu cu otet . Azi termina si augmentinul , mai tuseste putin dar macar nu mai haraie deloc in piept. Sanatate tuturor.
edit:
Diada ce este ,,gemoterapic,, sirop de la plafar ? Daca nu am avut bolnavi pe niciunul pana a mers Stefi la cresa habar nu am ce sa le dau homeopat in afara de siroul Stodal recomandat de farmacista .
Voi la cei mici le dati ceva pentru imunizare acum ? Fetii i-am dat 3 ani Bronhovaxon si de atunci nu a mai racit deloc . La cel mic mi-a recomandat cineva occilococcinum parca si septilin . Voi le-ati dat ? kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 21 Dec 2011, 11:51 am

Vin si eu cu experienta mea legata de antibiotic si probleme de sanatate ale copilului. Am un baietel de un an si 2 luni care acum aproximativ 2 luni a facut bronsita iar apoi otita. Avand un pediatru care doreste intarirea sistemului imunintar a copilului, ne-a recomandat la inceput tratament pe baza de paracetamol, nurofen si picaturele in nasuc, mai ales ca debutul a fost printr-o raceala banala cu muci si febra (ce-i drept peste 39,5 in mod constant). Acest tratament l-a urmat timp de doua saptamani in care copilul a facut enteroviroza si o eruptie ce a fost provocata de acelasi virus. Vazand ca raceala nu se duce, medicul i-a facut analize de sange in urma carora s-a depistat ca are infectie in organism => bronsita. In concluzie, l-a trecut pe un antibiotic usor. In urma acestuia, bronsita s-a dus, insa infectia a migrat catre urechi si a facut otita oricat de bine am incercat sa-i aspiram mucii=> alt antibiotic + picaturele de pus in urechi. Inainte de a i se prescrie al doilea antibiotic, i s-a luat proba de la urechiuse pt a vedea exact despre ce este vorba. Intr-adevar, micutul a avut scaun moale si iritatie la fundulet, ce au disparut o data cu terminarea tratamentului. La o saptamana dupa istoria asta, iar a facut bronsita => direct antibiotic (se auzea extrem de urat de la plamani plus febra peste 40). In paralel, a trebuit sa faca aerosoli cu doua solutii (nu am retinut denumirile) pt a ajuta plamanii sa se refaca mai repede. Acum e sanatos copilul, insa ne-a recomandat sa-i facem in continuare aerosoli pt inca 2 saptamani. Sper din suflet sa ramana asa cat mai mult timp.

Ceea ce vreau eu sa spun este urmatorul lucru. Personal, sunt complet impotriva antibioticelor, stiind ca pe termen lung slabesc considerabil sistemul imunitar. Spre fericirea mea, medicul celui mic e de aceeasi parere cu mine. Insa, in momentul in care, exista infectie in organism si aceasta nu se duce orice ai face, eu cred ca mai bine se merge pe mana unei medicamentatii mai serioaase decat sa se dea in complicatii mult mai grave. De asemenea, mai stiu un lucru de la cativa prieteni medici: daca este vorba doar de viroza, antibioticul nu are ce cauta in tratament. Insa, daca se gaseste o bacterie/infectie in organism (dupa investigatii serioase, ci nu dupa ureche), aceasta se combate prin tratament adecvat, care din nefericire este unul mai dur.

Le urez tuturor piticilor sanatate multa si cat mai putine imbolnaviri la activ, chiar si in plin sezon viral.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de danae Mier 21 Dec 2011, 12:22 pm

MIe, cea mare cand racea, imi facea direct puroi in gat. Se vedea cu ochiul liber. Erau multe pustule albe pline de puroi. Nu ii trecea decat cu antibiotic.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Carmencyta Mier 21 Dec 2011, 12:38 pm

va rog frumos lamuriti-ma si pe mine ce este apa de Sibiu?Multumeeesc!
Carmencyta
Carmencyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 21 Dec 2011, 12:52 pm

danae a scris:MIe, cea mare cand racea, imi facea direct puroi in gat. Se vedea cu ochiul liber. Erau multe pustule albe pline de puroi. Nu ii trecea decat cu antibiotic.

Imi pare rau. Am sentimentul ca in situatia asta o sa fie si baietelul meu, insa cu bronsita (el merge la cresa si, inevitabil, se procopseste cu cate o surpriza). Pe de alta parte, sunt convinsa ca si tratamentele repetate cu antibiotic inrautatesc situatia pe termen lung. Consider ca trebuie sa ajutam copiii sa-si creeze sistem imunitar prin alimentatie bogata in vitamine si prin evitarea cocoloselii exagerate (gen: infofoleli maxime, calduri excesive, tinut in glob de cristal, nescos la aer).
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mier 21 Dec 2011, 1:03 pm

ivanoiuadela9 a scris:
Diada ce este ,,gemoterapic,, sirop de la plafar ?

gemoterapice nu este sirop, sunt macerate.

Am experienta cu spitalul, 2 internari, stiu cum e sa stai cu copilul in spital si cum e sa ai copilul in spital si sa NU poti sta cu el.... si faptul ca i-a trecut copilului cu gemoterapice si cu granule homeopate avand acelasi diagnostic ca la spital, aleg homeopatia, dar tu ca parinte trebuie sa fii tare pe pozitie.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Dec 2011, 3:33 pm

Eu nu sunt impotriva antibioticului, ci doar impotriva excesului. Stiu persoane care iau antibiotic sau care dau copiilor lor ca panaceu universal. Sunt, insa, situatii in care antibioticul este esential. Este de preferat sa fie evitat ,cred ca multe infectii nu au nevoie de asa ceva, insa nu as generaliza. Eu procedez asa: cand copilul s-a imbolnavit, il tratez initial cu simptomatice cateva zile, 3-4, sa zicem. De cele mai multe ori totul se opreste aici. Daca, insa, apar complicatii, febra foarte mare, persistenta, tuse ciudata sau alte d'astea, apelez la antibiotic, dar DOAR in ultimul rand.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Mier 21 Dec 2011, 5:17 pm

Ca mi-ai adus aminte, pentru tuse le dau gemoterapic lemn cainesc si prospan.

Si eu sunt de acord cu Aurishta, in 3-4 zile trece! Si nu pricep cum poti sa tii un copil in glob de cristal sau cocolosit, la mine se imbolnavesc garla, chiar daca nu il scot pe cel mic afara, din lipsa de timp, are bolile la activ, "noroc" cu frate-su.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 21 Dec 2011, 7:25 pm

Si eu sunt de acord cu aurishta ca in 3-4 zile trec cazurilor de raceala.

Diada, te inteleg cum e cu lipsa de timp. Ma confrunt cu aceeasi problema, insa incerc pe cat posibil sa scot copilul afara tocmai pt a respira si aer curat (nu numai ceea ce se poate respira in cele 3 camere in care stam). La noi, baietelul se imbolnaveste de la cresa unde e in contact cu ceilalti copilasi din grupa lui si inevitabil se "imprieteneste" cu cate un virus. Le doresc copiilor tai la fel ca si al tuturor mamicilor multa sanatate, iar parintilor putere sa se mentina pe pozitii in situatii delicate.

In privinta cocoloselii, stiu si cazuri in care parintii tin copilul izolat de altii tocmai pt a nu contacta minuni. Sper sa nu fiu inteleasa gresit. Nu sustin expusul copilasului in mediu contaminat, dar nici tinut departe de orice inseamna colectivitate.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 - Pagina 6 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB