Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 5
Astazi la 1:15 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 12:52 pm Scris de ema

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Drumetii si locuri vizitate! (2)

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Drumetii si locuri vizitate! (2)

Mesaj Scris de arielas la data de Mier 08 Feb 2012, 4:28 pm

Diana-s foarte , foarte frumoase pozele. Multumim Merci
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Joi 09 Feb 2012, 2:27 pm

eu mi l-am pus bine si vi-l dau si voua, poate candva se va dovedi util
peste 400 de ghiduri turistice gratuite, descarcabile in format pdf in engleza

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
diana-s
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 39
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 29/09/2009

http://douamainistangi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Joi 09 Feb 2012, 2:42 pm

Diana, este superb ce ai postat tu. Iti multumesc din suflet. Atat de mult imi place, de nu ai idee.
Oare poate fi ceva mai frumos si totusi atat de sinistru?

PS: In timpul filmarii se aude doar mareaaa...

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de mimiady63 la data de Joi 09 Feb 2012, 2:57 pm

Diana kiss foarte frumos.
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 53
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Joi 09 Feb 2012, 3:56 pm

F. frumoase pozele si filmuletele. Nu am mai vazut marea Neagra de cand aveam 11 ani. Doar marea Mediterana am vazut-o acum 2 ani dar, vara.
Giobsy, parca in filmuletul 3 se aude si un caine latrand!!!
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6580
Varsta : 32
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Vin 10 Feb 2012, 9:37 am

AlinaJ.Bijoux a scris:
Giobsy, parca in filmuletul 3 se aude si un caine latrand!!!

Asta face parte din mediul inconjurator.
Dar imi vine sa sparg ecranul TV cand, suprapus peste imagini splendide, se aude urland vocea unui reporter zelos, gângăvit si crizat.

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 10 Feb 2012, 9:55 am

Acum m-as sui in tren sa merg la mare... nor Oare cate ore ar face?
Te lasa fara grai asa spectacol, marea e superba in toate ipostazele ei, numai plina de turisti cu burta la soare, nu-mi place. Neutral
Diana, filmele zici ca sunt alb-negru, vechi, pe pelicula. wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Vin 10 Feb 2012, 11:17 am

nici nu stiti cat ma bucur ca va plac pozele si filmuletele kiss

admina, natura a fost cea care a facut sa fie totul alb-negru, eu sunt puturoasa si la poze sa mai editez ceva Embarassed

marea plina de turisti vara nici mie nu=mi place, am eu o vorba ca aia nu e marea mea Cool

din pacate, drumurile sunt inca inchise, nici noi inca nu am decis cum ajungem la bucuresti

din fericire, s-a oprit furtuna si a iesit soarele si cum au anuntat ca revin ninsorile de duminica seara sau luni , probabil ca maine pe zi ne suim in tren, sper
diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 10 Feb 2012, 12:21 pm

Da, cu trenul ma gandeam si eu. Cu riscul de a ramane in camp o ora-doua. affraid Eu as fi in stare, pacat ca nu am cu cine, plus ca maine seara trebuie sa mergem la o petrecere. N-am nici un chef, preferam sa vad marea. Neutral Am mai fost iarna la mare, dar nu am prins-o niciodata inghetata.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de danielabordei la data de Vin 17 Feb 2012, 4:36 pm

Fetelor a fost careva la mare in Albena?
M-ar interesa si pe mine parerea voastra! Vreau sa fac o rezervare pentru la vara, la un hotel (nu cred ca pot sa spun numele) cu all-inclusive si sa stiu daca se merita! Din ce am citit pe net sunt pareri pro si contra.
danielabordei
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 98
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenco la data de Vin 17 Feb 2012, 4:48 pm

Eu am fost acum vreo patru ani si nu am nimic de obiectat. Totul a fost perfect. Hotel de 4*, all inclusive, masina nu a patit nimic, a stat fara probleme in parcare. Sa nu ratezi Balkicul. Pe mine m-a impresionat atat de mult incat intr-un an cand am mers la marea noastra am dat o fuga si acolo.

Noi am stat in camera doi adulti si un copil. Baiatul a avut camera separata cu un prieten al lui. Cameristele nu au stiut ca suntem cu copil (nu siu de ce) sau parca era gratuit pt ca era mica fata... iar cand ne-au vazut impreuna intrand in camera au venit imediat cu inca un rand de prosoape. Si asta fara sa zicem ceva. Acolo mi-a fost tare rusine intr-o zi cand m-am intors de la plaja. Dimineata mi-am bagat repede mica mea pijama sub perna iar cand m-am intors era facuta in forma de fundite pe pat.

Asteptam si alte pareri.
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 44
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danielabordei la data de Vin 17 Feb 2012, 4:56 pm

Merci mult, Carmenco! Si noi mergem cu copilul, dar el are 3 ani. As fi vrut mai mult sa stiu parerea cuiva care a fost anul trecut, de exemplu. Din cate am citit pe net cei care au fost anul trecut nu prea au fost multumiti, in sensul ca nu le-a placut mancarea, ca personalul nu prea era dragut, nu te puteai intelege cu ei ca nu vorbeau engleza (sau nu voiau?!) si chestii de-astea. Mi-au cam dat de gandit astfel de pareri, dar... tot vom merge. Nu cred ca va fi mai rau ca la noi!
danielabordei
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenco la data de Vin 17 Feb 2012, 5:29 pm

De inteles cu ei... eu nu-mi fac probleme, datul din maini e sigur la mine. Cand am fost la Milano, cum eu nu stiu o boaba de italiana iar engleza doar asa de ochii lumii, cand am fost sa cumpar baiatului ukulele (o chitara mica) m-am inteles cu tipul de la magazin doar prin datul din maini. Si mai scoteam si niste sunete ciudate, gel nota la, pt ca eu stiam de la fimiu ca acel ukulele scoate doar sunete inalte. Cred ca s-a stricat de ras tipul dupa ce am plecat, atat de ridicola am fost. Dar are fimiu ukulele, are!

In privinta mancarii, din acel concediu am poze cu... burta Smile . Sunt foarte pofticioasa si nu ma abtineam, imi puneam o garamada de feluri de mancare si mancam pana simteam ca plesnesc. Poate de aici si vorba ca romanii strica mancarea cand merg in concediu, ca isi pun in farfurie mai mult decat pot manca. Cred ca eu sunt vinovata rade

Spun iar, asteptam si alte pareri si impresii Smile
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta la data de Vin 17 Feb 2012, 5:42 pm

Daniela,eu zic ca merita sa mergi
Desi eu nu am stat in Albena ci in Vama (asta a fost decizia grupului nostru ) mergeam acolo zilnic pentru ca sa vizitam ,sa incercam mancarea,sa vedem plajele.Vreo doi-trei ani am facut asta si mi-a placut.
Cam aglomerat pe timp de vara (plajele sunt ochi) dar toamna si primavara este o minune.Depinde de gustul fiecaruia.
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danielabordei la data de Vin 17 Feb 2012, 5:55 pm

Multumesc, pentru parerea ta, Gabiuta!
Carmenco, cred ca ai dreptate ca romanii pun in farfurie mai mult decat pot manca. Am citit impresii despre Albena de genul: "daca nu mergeai la masa la prima ora nu prea mai gaseai sa mananci ceva".
danielabordei
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenco la data de Vin 17 Feb 2012, 6:07 pm

Aia cred ca se temeau de mine rade
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta la data de Vin 17 Feb 2012, 6:07 pm

Sa stii ca nu e chiar asa.De cele mai multe ori noi ajungeam spre sfirsit si era imposibil sa nu gasesti cite ceva bun-bun sa iti umpli farfuria.Asa ca rezerva excursia ca acusica vine vara Smile
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danielabordei la data de Vin 17 Feb 2012, 6:26 pm

Merci, Gabiuta! O sa rezerv pentru concendiul din vara. wink
danielabordei
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Joi 23 Feb 2012, 5:17 pm

Mesaj 1

fetele care ma aveti pe FB, am pus albumul cu Roma
in 2 zile preconizez ca termin si textul si-l postez aici cu o mica selectie de poze (pe Fb am depasit 400, dar am selectat din 2500 de poze ...suntem chinezi, recunosc Laughing )

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Mesaj 2

admina, o sa fac poze la mare cel mai probabil in week-end, din ce a vazut din mers s-a topit, mai e foarte putina gheata pe diguri

la povestea asta o sa incerc sa aleg cate o poza reprezentativa pt fiecare locatie mentionata in text

spor la citit si va astept cu impresii
ah, si rugaminte, pentru ca sunteti pe aici iubitoare ale dulcelui grai corect gramatical, incercati sa cititi si cu un ochi critic si sa-mi corectati derapajele, stiu ca am tendinta sa exagerez in conjunctii atunci cand vreau sa completez sau sa subliniez ceva si fac fixatie pe cateva

ROMA, VAZUTA DE MINE

Nu trebuie sa faceti ca mine neparat, dar poate va ajuta impresiile mele daca in calatoriile viitoare aveti Roma in plan.

CAZARE
A fost luata prin agentia Carpe Diem (gasita initial pe un site de discounturi dar acelasi pret era si pe site-ul agentiei). Este o agentie serioasa cu care am mai fost plecata in Turcia, am facut plata in banca, le-am trimis hartiile scanate, toate conversatiile au fost pe mail si rar telefonic, toate documentele au fost trimise pe mail, foarte prompt.

Oferta a fost mai mult decat buna, zic eu: cazare 3 nopti cu mic dejun, hotel de 3 stele, avion cu bagaj de mana (7 kg prin Blue Air) si taxa de aeroport inclusa, iar pretul cu totul undeva la 1100 lei pt o camera dubla. Oferta lor initiala era pentru un alt hotel despre care am citit ca este situat pe centura Romei, astfel ca am preferat sa platim un supliment de 25 euro si sa alegem un hotel aflat la cateva sute de metri de Gara Termini – punct de legatura pentru orice directie: avion, oras sau exterior. Si am ajuns la un pret de 1200 lei/cuplu.

Am ales hotel XX Settembre – [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] decizia bazandu-se pe mai multe motive:
aproape de centrul istoric si gara Termini
mic dejun continental (marea majoritate a hotelurilor ofera mic dejun tipic italian, adica croisant si cappuccino)

Din poze arata chiar bine. In realitate, este dupa cum urmeaza:
mic dejun = ok, la modul ca ai un sortiment de cascaval, un sortiment de salam, un sortiment de sunca, plus cuburi de unt, branza topita si gem, un platou de patiserie (chiar bunicica si proaspata si aici erau mai multe sortimente) si un platou de fructe (mere , kiwi, portocale). Cafeaua e de la aparat, deci e nasoala, butonul de cappuccino da o cafea cu lapte suportabila. La un moment dat salita de mese era ocupata la capacitate si a trebuit sa asteptam eliberarea unei mese. Probabil chiar a fost un apogeu pentru ei fiindca la un moment dat s-a oprit managerul si a facut o poza ...cu tableta .
Camere si cladire in sine = mica si inghesuita, s-au chinuit sa faca pozele oficiale sa arate cat de cat. E cladire veche, are farmec, dar si lipsuri. Cerusem camera cu pat matrimonial, dar ma asteptam sa nu primim, le-a unit si a fost ok, oricum cadeam lati de somn. Pe langa asta ne-am trezit ca avem 2 paturi de cate o persoana si cu 2 paturi de o persoana, dar am cerut a doua zi o patura mare si am primit. Caldura a venit printr-o aeroterma, in timp ce la celalalt cuplu a venit prin aparatul de aer conditionat, care huruia ca toti dracii si avea niste filtre probabil neschimbate de la instalare. Plus ca se pare ca aveau toate camerele rezervate, astfel incat prietenii nostri s-au trezit cazati in alta cladire, peste drum, dar tot a fost neplacut fiindca am fi vrut sa mai stam de vorba seara. Camera noastra era un pic mai mare a ca a lor, dar cu mobilier ceva mai vechi. Dusul de la noi mergea doar daca lasam sa curga apa calda si de la chiuveta, pe probate, cand inchideam apa la chiuveta se racea si apa la dus. Si ca incheiere, seara inchideam dusul de la robinetul de jos, fiindca altfel ne picura periodic peste noapte. Iar liftul este o experienta in sine: o cusca mica si ingusta, iar durata pana la etajul 4 echivaleaza cu urcatul unul bloc turn cu lifturi de acum, dar totusi era silentios, chiar daca simteai ca parca se cam zdruncina cutia de pereti Laughing asta era liftul din cladirea prietenilor nostri, noi am avut camera la etajul 2 si am preferat sa o luam pe scari.
Un plus – ofera la cerere transfer aeroport-hotel, le-am trimis mail si chiar au fost rapizi in raspuns (managerul Roberto Necci) desi era duminica, dar pretul pentru 4 persoane era de 85 Euro, asa ca ne-am descurcat cu transportul in comun. Si inca un plus, sa zicem, aveam plecarea pe la 6 seara, asa ca am vorbit si au fost de acord sa ne lasam bagajele in holul receptiei pana la plecare ceea ce ne-a permis sa ne mai plimbam in timpul zilei. In general, sunt prompti in rezolvarea doleantelor.
Un minus – taxa de statiune, stiu ca exista o asemenea taxa peste tot, dar nu ni s-a zis nimic de ea la check in ci abia la check out, doar ca acolo taxa este de 2 euro/persoana/zi, ceea ce pentru noi a insemnat o factura de 12 euro. Adica bine ca nu m-am aruncat sa-mi cheltui si ultimii bani fiindca as fi ramas probabil amanet pe acolo.

Per total, privind retrospectiv, este un hotel bun la banii astia. Minusurile nu sunt atat de mari, in conditiile cerute: un hotel aproape de obiective, pat dublu, liniste, caldura, dus cald, mic dejun continental. Ah, si la nevoie, in hol aveti si calculator cu acces la internet, sau in cazul nostru, a fost util ca sa ne descarcam pozele de pe cardul aparatului foto pe memory stick.

TRANSPORT

De la aeroport la hotel am decis sa mergem cu transportul in comun, aflasem ca exista niste autobuze specializate pe astfel de curse -TerraVission, la dus am dat 4 euro/persoana, dar se pare ca fusese ceva oferta fiindca la intors a fost 6 euro/persoana. Cursele sunt din aprox. 30 in 30 de minute si dureaza cam 50 de minute, functie de trafic, aeroportul Fiumicino este la 30 km de Roma. Plecarea este de la gara Termini, am ca punct de reper doar alimentara Spar, iar la aeroport cum iesiti mergeti muuult in dreapta, cred ca au si ceva panouri de reclama.

Pentru oras in sine, citisem de acel Roma Pass de 25 de euro care iti ofera transport in comun si intrare la muzee pe o perioada de 3 zile (72 ore, fiindca se mentioneaza ora la care a fost achizitionat).Ofera o harta, transport gratuit, intrare gratuita la 2 muzee la alegere si reduceri la pretul biletelor la multe alte muzee si.

Cumva, fara sa o discutam in mod concret, am decis ca vrem sa vedem cat mai mult din Roma outdoor si sa lasam muzeele pe altadata (mai citisem acest sfat si la altii si pe asta il recomand si eu, Roma e tot o piatra istorica si-o biserica, e pacat sa o vizitati din prima indoor).
Si pentru asa ceva aveti oferte pe alese (am vazut in statii autocolante pentru 6 astfel de tururi) la hotel erau pliante pentru doar 2 dintre aceste tururi. Noi am mers pe Roma Open Tour, un autobuz verzui deschis, cu etaj descoperit (cam toate sunt cu descoperite), care oferea bilet pentru 24 ore sau pentru 48 ore, cu mentiunea de Hop on / hop off nelimitate. Biletul pentru 24 de ore era 21 de euro, iar pentru 48 ore 26 euro. Asta avea traseu bun, acoperea exact marile obiective turistice si avea si harta explicativa, dar avea minusul ca ultima cursa era cu plecare din Termini la ora 17, sau de la Vatican aproximativ ora 18. Deci pe seara sunteti pe cont propriu.

L-am luat din statia Termini, la prima urcare am primit un bon fiscal pe care l-am prezentat la fiecare urcare si cate o pungulita de casti (noi). Castile le conectai la autobuz , iti alegeai limba in care sa-ti "parleasca" si la opriri in statii iti canta muzica (pe limba engleza selectata de noi ii dadea cu muzica clasica, nu am avut curiozitatea sa vad ce canta la limba rusa de exemplu Laughing )
Sa luati in calcul la aceste autobuze ca la etaj se face curent, sau chiar vant, in functie de viteza, inclusiv vara, d-apoi in februarie cum am fost noi.
Nu ne-a mai intrebat nimeni de casti apoi pe parcurs, am plecat cu unele din ele acasa.

Acum dupa ce am fost, imi dau seama ca toate obiectivele turistice arhicunoscute se pot face si la pas (sunt walking distance mai ales de unde eram noi cazati), dar pentru ca eram prima data a fost bun un astfel de tur, fiindca ne-a oferit un punct de plecare, si apoi de la el am cautat sa vedem ce mai e de bifat chiar si in afara turului. Oricum am pastrat harta turului fiindca era buna pentru orientare la pas.

MANCARE

Micul dejun desi minimalist era bun de pornire iar apoi bazandu-ne si pe recomandarile citite inainte am cautat mici localuri si oferte de meniu turistic. In general acestea se invart intre 11-15 euro si includ primul fel (bruschete sau diverse paste – lasagna, gnochi, canelloni, carbonara) si fel principal, de obicei carne cu legume alaturi in diverse combinatii.
Citisem ca nota de plata de obicei are servizio inclus (bacsis), nu ma gasit decat intr-o locatie, in rest regula e cea universala 5-10%.

Panini – sandviciuri
bibite - sucuri

Ziua 1 – am sosit pe la 7 seara, am cautat sa mancam de seara si ne-am impotmolit destul de aproape de hotel fiindca vazusem meniu turistic la 13 euro. Lasagna era 2 fire, nu m-a dat pe spate, felul doi pui la gratar cu cartofi. Mai aveau si meniu kebab la 10 euro. In general ca bautura include cafeaua la final, uneori apa, dar de obicei apa se comanda separat.

Ziua 2 – am avut pranz consistent, rataciti pe stradutele de pe langa Via Cardinale, am gasit meniuri intre 11 si 14 euro, eu am ales un meniu cu supa de legume, care arata cam ca o tocana de-a noastra, dar foarte gustoasa. Felul 2 cred ca era cu ceva carne la conserva fiindca era dubioasa rau la gust si la aspect. In schimb de acolo mi-am luat ciocolata made in Italy, excelenta.
A fost atat de consistent pranzul incat de cina ne-am impiedicat de un bar in piata Barberini (Pepy's parca) cu sandviciuri foarte aspectuoase, la preturi intre 2 si 3 euro si ne-a fost de ajuns.

Ziua 3 – la cina am umblat pe stradutele dintre Panteon si Fontana di Trevi si desi aveau meniurile afisate pe tablii cu creta de fapt nu le mai ofereau fiindca asteptau clienti mai babani la consumatie probabil. Pana la urma am vazut un steak house care avea meniuri afisate si chiar le serveau. Localul in sine arata desuet, anii 80, lambriuri de plastic/plexiglas negru, usi capitonate cu alb, lustrele in forma de lampi si cu abajururi cu franjuri si margele, la baie tot plastic negru dar si cu niste dungi aurii, plus o oglinda in lateral, ca poate vreau sa ma admir, iar chiuveta nu avea manere ci o pedala la picior.
Trecand peste asta, mancarea a fost chiar buna si servirea rapida. Aici a fost singurul local unde servizio era inclus in nota de plata. Aici am avut bruschete, canelloni, carbonara si gnochi la aperitive si chiar au fost bune.

Pranzul a fost la un barulet in drum spre piramida lui cestia, sandviciuri bune, tot intre 2 si 3 euro bucata iar cafeaua expreso 0.90 centi. Am incercat sa respectam orele lor de pranz 13-15, ca sa nu ne trezim ca se inchid localurile si sa fim nevoiti sa luam de la tonete stradale.

Ce am observat la modul general – foarte multi indieni ospatari in localuri. Si multi romani ospatari, dar evita sa vorbeasca romaneste cu turistii. Nu ne-am agitat in italiana, engleza a fost ok cam peste tot.

Ziua 4 – am luat doar un pranz tarziu spre ora 3 inainte de a pleca spre aeroport si ochisem o pizzerie chiar langa hotel, asa ca am zis sa-i dam o sansa. Acum regretam ca nu i-am dat o sansa din prima zi, pizza a fost excelenta, iar dulciurile cu ricotta dementiale. Am mancat 2 persoane cu 14 euro.

ROMA LA PAS

Sa luati in calcul ca muzeele sau alte locatii de vizitat se inchid cu o ora inainte de apus, adica in februarie cam pe la 4.30. oricum zona Fontana di Trevi – Panteon e plina de magazinase impanzite pe stradute inguste si pline de farmec, perfecte pentur plimbarile de seara.

Mi-a placut ca apa de la fantani e potabila si chiar foarte buna si am profitat de cate ori am putut.

Ca o curiozitate: pe langa faptul ca in in localuri servesc multi indieni, in magazine vanzatoare sunt chinezoaice (sau de pe acolo cu ochii mici) iar stradal multi africani.

Citisem ca este indicat sa patram bonurile fiscale de la orice cumparatura, inclusiv de la mancare, deoarece politistii umbla civil imbracati si ti le pot cere, iar daca nu le ai te pun sa mai platesti o data iar comerciantul isi ia amenda. M-am burdusit de bonuri, dar nu m-a intrebat nimeni de ele.

Ei nu au conceptul de mall, exista doar magazine individuale, zara care exista si la noi, sau alt nume cunoscut si rezonabil la preturi - Oviese (OVS).

Ghiduri de buzunar luate de acasa- am avut 2 :
un ghid foarte foarte mic pe albastru, de la editura aquila, e ok ca informatii, de fapt, presupun ca toate sunt, difera doar structura, dar ori le cititi inainte ori dupa vacanta in sine, in timpul plimbarilor ma indoiesc ca stati de ele
un ghid top 10 roma de la editura litera, asta a fost foarte bun pentru harta, desi scrisa marunt, este foarte bine detaliata, mai ales pentru chestii mai putin cunoscute de care aflasem de pe bloguri/situri de turism (pe care le voi detalia mai jos)

Harta bus tour-ului am gasit-o si la hotel, deci poate fi luata ca punct de reper si sa le faceti la pas fiindca au si harta stradala detaliata. Atata timp cat sunteti blindati si cu ghiduri de buzunar, este suficient si asa. Noi am avut inclusiv tururi gratuite gasite si descarcate pe telefoanele mobile.

Scrie prin ghiduri ca italienii sunt destul de fashion, mai ales comparativ cu alti europeni, cam asa e, dar sa va ganditi bine la incaltari, neaparat comode ca sa puteti duce km care se vor aduna pana seara.

Ziua 1 – sosire – am luat un pic la pas doar zona hotelului, adica zona Termini – piata Cinquecento si de acolo piaza Republica cu biserica Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, Ce e deosebit la ea: faptul ca este facuta dintr-o singura incapere a termelor (ceea ce va face o idee de imensitatea acestor terme) si exista o linie mediana (un fel de ceas solar) si chair s-a folosit ca etalon al timpului pana pe la 1800. Momentul cel mai bun se pare ca ar fi in preajma pranzului. Din pacate am prins ceva manifestari oficiale, asa ca nu am putut sta mult , dar chiar si domul avea niste desene interesante , parea ceva gen bolta stelara(zodiac poate?). Ar mai fi de notat ca poarta semnatura lui Michelangelo.

Ziua 2 – la ora 9 dimineata eram la Termini de unde ne-am luat biletele pentru open bus tour pentru 48 ore, ne-am luat in primire hartile cu explicatii si castile si am pornit la drum. Fiind foarte de dimineata nu prea a facut opriri in statii atunci, fiindca nu prea avea cine sa urce sau sa coboare.

Statia de la Vatican este oprire obligatorie pentru autobuze, zic ele ca ar sta 20 de minute dar la ultimele curse o taie mai repede. Cu acest tur ultimul autobuz pleaca din Termini pe 17 si din Vatican la 18.
In prima parte a zilei am coborat la San Pietro, am urcat in Basilica, apoi ne-am oprit in zona Piata Spaniei – Fontana di Trevi. Nu am vizitat muzeele Vaticanului si nici Capela Sixtina, desi se pare ca am fi fost norocosi sa intram repede daca nu am vazut nici o coada pe langa zidul Vaticanului. Asta e, lasam ceva si pt data viitoare.

O sa va copiez aici turul parcurs de autobuz , statiile si obiectivele care pot fi vizitate la fiecare oprire, sau daca vreti sa va faceti propriul traseu:
Termini – Muzeu National Roman (comun cu Termele lui Diocletian) biletul e undeva la 6-7 euro si include si muzeul si termele ; biserica Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Santa Maria Maggiore – biserica cu acelasi nume (auzisem de ea, am ratat-o de data asta)

Piata Venezia – complex monumental Vitoriano ( de care italienii nu-s mandri, il considera incarcat, il numesc zeflemitor tort de nunta, dar are panorama frumoasa asupra orasului, se urca scarile si apoi cu 7 euro si cu liftul exterior, separat exista si un muzeu cu alta taxa, nu l-am vizitat)

Colosseo – Coloseum, Arcul lui Constantin, Arcul lui Tito, Forul Roman
La Coloseum e coada lunga in permanenta, dar se plimba ghizi vorbitori de limba engleza care incearca sa incropeasca grupuri si pt ei exista intrare separata.

Aceste 2 statii (Venetia - Colosseu) statii sunt foarte apropiate

Circo Massimo – Circo Massimo (din pacate l-am prins inchis la ora la care am ajuns la el), Boca de la Verita (am ajuns la 17.00 acolo, se inchisese la 16.50), Basilica di Santa Sabina, Terme di Caracalla.
Nota: Santa Sabina e inca o biserica din multele, nu am mai vizitat-o , in schimb chiar langa ea va recomand sa intrati in gradina, ii zice Gradina cu Portocali (nu este marcata in niciun fel decat de faptul ca are o fantana la intrare) si are o alta priveliste asupra Romei si a Tibrului, iar in zare se vede si monumentul Vitoriano. Gradina respectiva pe mine m-a impresionat mult de tot, citisem de ea in top locuri in care sa fugi de turisti in Roma si o recomand din tot sufletul. Data viitoare as vrea sa am si niste sandviciuri la mine si sa stau mai mult sa-mi iau pranzul acolo.

De acolo va sfatuiesc sa mai mergeti un pic inainte, sa cautati Piata Cavalerilor de Malta si sa intrati in biserica de acolo; nu sunt fan biserici, dar asta e superba, e cu totul alt stil, nu are icoane, nimic pictat, doar coloane de granit si marmura, e construita recent la 1900.
Apoi cautati Piata Albania (veti da de Piaza Albina inainte) si veti gasi Piramida din Roma. Da, exista si asa ceva, fiindca un nebun de imparat – Caius Cestius - fascinat de cultura egipteana si-a dorit ca mormantul lui sa fie in forma de piramida si si-a permis acest moft. Cand am trecut noi era santier arheologic acolo, asa ca nu am putut vizita mai mult.
Iar de aici mergeti la Termele lui Caracalla, pe care iar vi le recomand din tot sufletul, ele au fost motivul pt care am renuntat sa mai vizitez termele lui Diocletian(nu cred ca suporta comparatie). Ca idee: termele lui Caracalla se intindeau pe 11 hectare, iar Basilica San Pietro a folosit ca materie prima materiale din aceste terme.Biletul este 6 euro (trecem peste faptul ca au pus poza cu Coloseum). Mai multe Informatii aici - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cumva toate acestea sunt in cerc, veti ajunge iar la Circus Maximus.

Isola Tiberina – Isola Tiberina (insula se poate vizita incepand cu luna aprilie, asa ca nu am ajuns acolo), cartier Trastevere (il am in vedere tura urmatoare, am inteles ca e foarte frumos), Sinagoga (cred ca am vazut-o peste pod la un moment dat).

San Pietro – Basilica si Piaza cu acelasi nume (bifate, foarte frumoase), muzeu Vatican, Capela Sixtina

Castel Sant'Angelo – Castel Sant'Angelo, am citit ca si el are o panorama frumoasa asupra Romei

Augusto Imperiale (foarte aproape si de urmatoarele 2 statii – Trevi si Barberini, noi le-am facut pe jos de fiecare data, este o zona compacta plina de obiective) – Piaza del Popolo, Via del Corso, Piaza di Spania cu Treptele Spaniole.
Poveste castel – initial mormantul lui Hadrian (cel care a si restaurat intr-o prima faza Pantheonul), apoi o vizuine avuta de papa Gregori cel Mare, in anul 590, care intruchipa un inger pe mausoleul lui Hadrian cu o sabie care anunta sfarsitul ciumei si care a "adus" si ingerul cocotat in varf. A fost pe rand mausoleu, fortareata si chiar inchisoare si loc de executie. La fel ca multe alte monumente, conexiunea cu crestinismul l-a salvat de la disparitie.

Trevi – Fontana di Trevi, Palazo Chigi, Palazo Montecitorio (nu am vizitat palatele)

Barberini – Piaza Barberini, Fontana del Tritone, Fontana delle Api (bifate in miscare si in drum spre cripta capucina )

Nota: incercati sa nu ratati aici in Piaza Barberini Cripta Capucinilor, este o cripta facuta cu scheletele a 4000 de calugari capucini, ciudat, dar totusi au reusit sa faca arta din oase. Intrarea este simbolica – 1 euro – care e donatie de fapt. Nu sunt permise pozele, desi am trisat si am facut totusi una cu telefonul mobil, aveti grija sa va descoperiti capul, iar la plecare puteti cumpara vederi ca amintiri. Biserica se cheama Santa Maria dela Concezione. De ce a fost construita? R: ca sa atraga atentia asupra conditiei efemere a omului, si au si o inscpriptie care spune tot: "Ce esti acum, noi am fost. Ce suntem noi, vei fi si tu".

La ora 5 ne-am prezentat in Piata Spaniei la Treptele Spaniole pentru turul gratuit de care stiam de pe net (free tour – [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) . Stiam de ei de anul trecut fiindca l-am facut si pe cel din Sofia. Il recomand din tot sufletul, ghizii sunt voluntari locuitori ai acelor orase, care-si iubesc orasul si vor sa-l prezinte si altora. Veti vizita locuri mai putin cunoscute si veti afla povesti deosebite. O sa incerc sa mai detaliez din povestile aflate aici.

Locatii facute cu turul gratuit: Trepte Spaniole, Biserica statui bernini, Biserica dom fals, apeducte romane, Panteon, cafenea, Fontana di Trevi. Se pleaca dintr-un loc cunoscut si incheierea este tot intr-un loc arhicunoscut (asta e regula generala la tururi). Restul locatiilor de obicei sunt secundare, dar cu povesti frumoase in spate.

Piata Spaniei – i se zice asa deoarece Spania are ambasada acolo, Treptele Spaniole se pare ca sunt o splendoare in luna mari cand sunt pline de azalee, barca din piata are o poveste in spate: este un omagiu adus unei inundatii cumplite undeva la 1500 cand o barca a ramas in mijlocul orasului atunci cand s-au retras apele.

Statuia Fecioarei Maria din Piata Spaniei este protectoarea pompierilor, iar in spatele ei se afla o biserica din cate retin eu acolo veti gasi doua statui originale ingeri ale lui Bernini, iar in spatele bisericii este o manastire inca functionala cu oa gradina interiora superba (biserica se cheama Sant'Andrea delle Fratte - informatii aici - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

De acolo ne-a plimbat de ne-a ametit pe strazi, avea si pasul foarte vioi ghida si ne-am oprit la o biserica a iezuitilor, asta am retinut, care are ca particularitate o pictura interioara: biserica de fapt nu are dom astfle ca un pictor (Andrea cumva) a facut prima pictura in 3D, fiindca de jos in sus iluzia este perfecta. Cred ca este vorba de aceasta biserica - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Motivele ptr care nu exista dom la aceasta biserica ar fi 2, ambele la fel de valabile pana la urma: 1 – se cam saturasera cetatenii sa tot cotizeze la inca o biserica astfel ca n-au mai fost bani si de dom, 2 – domul ar fi insemnat inaltime suplimentara si implicit umbra suplimentara peste casele celor din apropiere.

Apoi ne-a fatait iar pe stradute, ne-am oprit la o fantana (una din multele) de unde ne-am si luat apa si apoi ne-a aratat unde este apeductul de pe vremea romanilor.

Am plecat mai departe si am ajuns la Pantheon, templu pagan, transformat in biserica, dar acest lucru i-a asigurat existenta poe termen lung, astfel ca il mai vedem si acum. Ce este deosebit la el este domul, cu gaura pe mijloc, unic in lume, se pare ca au incercat sa-l reproduca si nu au reusit. Da, ploua in interior, dar exista 4 gaurici mici si sistem subteran care absoarbe toata apa. Impresionant.

Chiar langa Pantheon este o cafenea – Tazza D'oro-La Casa del Caffe' – care vinde si cafea pentru acasa, la care servesti expreso in stilul clasic la bar, dar ne-a fost recomandata de ghida asa ca i-am dat o sansa. A zis ca adevarata cafea italiana nu trebuie sa coste 2 euro, ci 0.90 atat cat era si aici la bar. Pentru prima data, pot zice ca am facut diferenta intre taria cafelei si taria aromei. O recomand si o s-o mai vizitez.
Iar incheierea turului s-a facut la Fontana di Trevi, unde am aflat ca numele vine de la "tre via" = 3 drumuri

A doua zi dupa tur (ziua 3 cronologic) am incercat sa reproducem stradutele pe care ne-a plimbat ghida, nu ne-au iesit toate, dar tot raul spre bine fiindca asa am nimerit in piata Navona, unde am vazut Fontana Dei Quatro Fiumi , dedicata celor 4 mari rauri cunoscute la acea vreme – Nil, Dunare, Gange si Plata.

Tot in ziua 3 am pornit de dimineata cu oprire la Coloseum, bifat Coloseu si For fara sa mai intram, intors spre monument Vitorian cu urcat pe scari si apoi cu liftul, apoi coborat la Circus Maximus cand am si bifat Santa Sabina, gradina de portocali, Piaza Cavalerilor de Malta cu biserica, piramida si termele lui Carcalla, iar zona Pantheon am luat-o la pas pe seara. Pe aici este foarte populat si seara asa ca va puteti plimba linistiti.

In ultima zi fiind zi scurta am incercat sa vizitam biserica Santa Maria degli Angeli dar a fost cu ghionion pe motiv de manifestari si apoi am vazut Cripta Capucinilor cu o oprire finala de un shopping scurt inainte de plecarea spre aeroport.

Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Joi 23 Feb 2012, 8:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje)
diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Lun 27 Feb 2012, 3:38 pm

nimeni?

am reusit o mini-selectie si redimensionare la poze, pun aici cate una din fiecare, apoi daca mai vreti, specificati din ce locatie si se rezolva
sunt poze in care apar si eu, pt ca le-am selectat si un concurs care avea acesta cerinta, daca vreti mai multe peisaje, am tolba plina

arcul lui constantin

arcul lui tito sau titus, interiorul sitului cu forul roman

interior basilica santa maria dei angeli , cand am prins manifestarea

biserica din piata cavalerilor de malta

biserica unde este boca de la verita

piata unde este boca de la verita

cafeneaua unde am baut cel mai bun expreso, langa Pantheon, recomandata de ghida de la turul gratuit

castel san angelo, langa vatican

interior cripta capucinilor din piata barberini

vedere de ansamblu circus maximus (de aici vine de fapt vorba "paine si circ" )

curte interioara a bisericii si manastirii unde se afla statuile originale Bernini

fontana di trevi

forul roman vazut de la monumentul vitoarian

galerii alberto sordi

gradina cu portocali

magazin bartolucci

un pic de mancare wink

coloseu vazut in zare de la monument vitorian

scarile monumentului vitorian

si monumentul in sine chiar daca nu integral

pantheon

piata cavalerilor de malta

piata spaniei

si treptele spaniole

piata barberini

piata de la republica

pictura 3D

si pictura care imita un dom, tot in 3D, desi facut la 1700

piramida cestia

piata san pietro vazut de sus

cam asa s-a urcat pana in varful basilicii

soldati la vatican

templul lui hadrian

interior terme caracalla

panorama terme caracalla

mozaic reconsituit terme

si la final vatican

diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Lun 27 Feb 2012, 4:02 pm

Ce ma "enervezi"!Ia uite ce faine sunt...ce frumos ai petrecut!Si mai pusesi si mancare sa ne ploua in gura...nu ti-e rusine? rade
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta la data de Lun 27 Feb 2012, 4:49 pm

Felicitari!Excelenta prezentare,bine documentata si cu poze foarte reusite! Merci
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Mar 28 Feb 2012, 12:43 pm

multumesc, fetelor
se pare ca a placut si mai departe, asa ca acum il am publicat - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link

acum ramane sa astept si tragerea la sorti si poate mai iese de-un city break si la Praga [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de pufoi la data de Mar 28 Feb 2012, 1:10 pm

Diana ma uitam la pret, ca e mai mult decat super bun!
pai e mai avantajos de mers la Roma din Romania.... rade
eu am dat pentru baiatul meu 500 euroi pentru o excursie de o saptamana, acum imi dau seama, cu toate mesele incluse la suuuper hotel, plus 200 la el ,plus inca 100 cheltuieli neprevazute!
si a mai venit si fara telefonul abia cumparat,dar cu multe foto si cadouri pt mami! wink
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 43
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Mar 28 Feb 2012, 1:20 pm

am si vacante facute in Romania la preturi foarte bune, dar la fel, conditia esentiala este sa te documentezi cu atentie inainte , s astii ce vrei si sa fii constient de ce vei primi la banii aia

am facut si un calcul aproximativ de cheltuieli facute acolo:
- bilete transport (aeroport, oras, muzee) - aprox 100 euro
- shopping (6-7 magneti, un sacou sotul, o pereche de ghete si o palarie pt mine) - aprox 70 euro
- mancare 2 persoane (3 pranz + 3 cine + apa sporadic, cand nu aveam fantani in preajma) - aprox 200 euro
diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat