Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 7:44 pm Scris de LRodica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 7:14 pm Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Prajituri de casa(3)

Pagina 5 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prajituri de casa(3)

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 04 Aug 2011, 10:36 pm

Foarte frumos arata cremsnitul,Uca.Te rog,vreau si eu reteta(aluat si crema).

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de kmn la data de Lun 08 Aug 2011, 2:45 pm

foarte fain cremsnitul si cred ca e si gustos, imi zici si mie ,te rog cum faci crema ?
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1054
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mar 09 Aug 2011, 9:35 pm

Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului.

Aluatul, il fac ca cel din "Cartea de bucate" de Silvia Jurcovan. Am gasit pe net reteta si mai bine o copiez direct decat sa scriu cu cuvintele mele:

Eu fac varianta de aluat cu osanza, e mai migalos dar m-am obisnuit deja, m-a invatat bunica sa il fac:

ALUAT CU OSÂNZĂ

500 g osînză, 600 g făină, 2 ouă mari, 30 ml zeamă de lămîie sau 15 ml oţet completat cu apă (15 ml), 150 ml apă, o linguriţă cu vîrf sare.
Osînza proaspătă de porc se curăţă de pieliţe şi se dă de două ori prin maşina de tocat. Intr-un lighenaş de 2 l, se pun apa, zeama de lămîie sau oţetul, ouăle întregi, sarea şi 50 g osînză; se amestecă puţin, apoi se adaugă 400 g făină şi se frămîntă cu mîna 10 minute.

Aluatul se aşază pe o foaie de nailon, presărată cu făină, unde se lasă să odihnească 10 minute. In acelaşi lighenaş, se pune restul de osînză şi de făină, se amestecă bine cu furculiţa sau cu mîna (osînză fiind mai compactă decît grăsimea topită), pînă cînd se omogenizează perfect, apoi se adună în formă de dreptunghi (în lighenaş) şi se împarte în 3 părţi, aproximativ egale, marcîndu-se cu cuţitul, numai prin două linii superficiale.

Aluatul se întinde şi se împătureşte cu osînză în trei reprize, aşa cum s-a procedat la „Aluatul franţuzesc făcut la cald“. Aluatul se lasă la frigider 20 minute, apoi se întrebuinţează pentru oricare din preparatele indicate la aluatul franţuzesc; creşte foarte frumos şi se desface în foi ca şi acesta

ALUAT FRANŢUZESC FĂCUT LA CALD

Acest aluat se poate executa în orice condiţii şi reuşeşte din orice făină, datorită modului de preparare care constă în adăugarea untului sau margarinei în strat subţire. Acest procedeu are o serie de avantaje: untul nu rupe aluatul, cînd acesta se întinde, deci foiţele care se vor forma, vor rămîne întregi (aerul dintre ele, dilatîndu-se la căldură, le va ridica în straturi); grăsimea este distribuită mai uniform între foi; se elimină timpii morţi cu răcirea la frigider; condiţiile de prelucrare sînt mai uşoare, deoarece aluatul se poate prepara la temperatura obişnuită din bucătărie.

Cu aceeaşi manoperă este indicat să se facă o cantitate dublă de aluat. Se pot executa din acest aluat absolut toate preparatele menţionate la aluatul franţuzesc făcut la rece şi vor fi chiar mai reuşite, dacă se coc la temperatura indicată la aluatul franţuzesc făcut Ia rece.

Cantităţi: 500 g unt, 500 g făină, 2 ouă mari (60 g bucata), 2 linguri zeamă de lămîie (30 ml), 150 ml apă, o linguriţă rasă sare; sau 500 g margarină, 600 g făină, 2 ouă mari, 30 ml zeamă de lămîie (sau 15 ml oţet şi 15 ml apă), 150 ml apă, o linguriţă sare.

Lichidele se măsoară exact cu sticlă gradată de tipul biberonului (cu baza mică). Nu este indicat să se facă o cantitate mai mare de aluat, deoarece pe o masă obişnuită de bucătărie foaia nu se poate întinde subţire în raport cu cantitatea adăugată. Dacă este nevoie de o cantitate mai mare, se va prepara în mai multe reprize.

Modul de preparare a aluatului

Intr-un lighenaş de cca 2 l se pun apa, zeama de lămîie (sau, în lipsa acesteia, oţetul plus apa), ouăle întregi, sarea şi 50 g unt, respectiv margarină (a zecea parte din grăsime) şi se amestecă bine. Se adaugă apoi 400 g făină, se amestecă cu lingura şi apoi se bate bine cu mîna în castron, timp de 10 minute, pînă cînd aluatul se desprinde de mînă şi de vas. Frămîntatul în acest mod nu necesită făină în plus şi totodată se încorporează suficient aer care va contribui la creşterea aluatului. Aluatul se pune pe o foaie de nailon mai groasă (de tipul celei pentru feţele de masa, însă să fie numai cît suprafaţa mesei), presărată bine cu făină şi se lasă cca 10 minute, ca să devină mai elastic şi să se întindă mai uşor.

In acest timp, în lighenaşul în care s-a preparat aluatul se pun restul de 450 g unt şi restul de 100 g făină sau 450 g margarină şi 200 g făina. Margarina sau untul se păstrează mai aproape de sursa de căldură, ca să fie moale. Se amestecă bine untul sau margarina cu făina respectivă pînă cînd se omogenizează; compoziţia se adună în formă de dreptunghi în lighenaş şi se împarte în trei părţi aproximativ egale, păstrîndu-se tot timpul în bucătărie la cald (fără să se topească).

Aluatul de pe masă se modelează cu mîna în formă de dreptunghi, pre-sîndu-1 cu palma deasupra, ca să aibă aceeaşi grosime peste tot; în acelaşi timp, se presează şi marginile, ca sa fie perfect drepte (aşa se va proceda cu oricare aluat înainte de a se întinde în foaie dreptunghiulară). După aceea, se întinde cu sucitorul în lung şi lat, cu mişcări, întotdeauna, de la mijloc spre margine, pentru ca foaia să aibă aceeaşi grosime şi să-şi menţină mereu forma de dreptunghi. în final, foaia trebuie să aibă grosimea de 1/2 cm. Aluatul se ridică cu mîna şi unde se observă că nu alunecă la întins, se presară făină, ca să nu se lipească de nailon.

Se împarte, apoi, foaia în trei părţi egale, jpe latura mai lungă, trăgînd cu muchia unui cuţit două linii superficiale (fără să se taie aluatul). Pe două din aceste părţi alăturate, cu un cuţit lat, se împarte 1/3 din untul sau margarina moale, în grămăjoare, care, apoi, se întind cu cuţitul, în timp ce cu cealaltă mînă se ţine de marginea foii, ca să nu se deformeze aluatul. Partea neunsă se aduce peste partea unsă de la mijloc, iar peste aceasta, partea unsă de la margine. în acest mod, foaia de aluat se împătureşte în trei.

Ca să fie mai uşor la ridicarea foii de aluat de pe masă, ne putem ajuta cu foaia de nailon. Se introduce mîna sub foaia de nailon, se îndoaie încet nailonul împreună cu aluatul, începînd chiar din locul unde se uneşte partea neunsă cu partea unsă de la mijloc şi, cînd ne-am asigurat că este orientată bine, se lasă să cadă peste partea de la mijloc, împreună cu foaia de nailon (care se desprinde, apoi, foarte uşor); după aceea, se suprapune şi cealaltă parte, la fel.

Aluatul, astfel împăturit, se întoarce cu latura mai lungă în faţa noastră, se întinde din nou înfoaie, de data aceasta mai groasă (cca 6—7 mm). Se ia a doua parte de grăsime şi se întinde pe foaie care, apoi, se împătureşte, la fel, în trei; cu ultima parte de grăsime se procedează exact la fel. Numai prima împăturire este mai dificilă, foaia fiind mai subţire. După ultima împăturire, aluatul se taie în jumătate pe latura mai lungă, cu cuţitul trecut prin făină, apoi jumătăţile se suprapun cu o foaie de nailon între ele şi se ţin în frigider 20 minute, ca să se întărească puţm grăsimea (aşezate pe un platou), însă fără să îngheţe. După aceea, se întinde in foaie, după necesităţi, fără a se mai împături şi se coace în aceeaşi zi.

Crema:
ingrediente: 1l lapte, 1 baton vanilie, 8 oua, 350g zahar, 160 g faina,

Crema se prepara astfel: se fierbe laptele si vanilia.

Galbenusurile se amesteca cu zaharul si faina, se toarna peste aceasta compozitie laptele fierbinte, putin cate putin, amestecandu-se cu o paleta de lemn.

Se pune vasul la foc si se amesteca cu paleta tot timpul si pe toata suprafata fundului ca sa nu se prinda.

Cand crema s-a legat, se ia de pe foc, se bate cu telul, se adauga albusurile batute spuma si se amesteca, pana ce acestea s-au incorporat.

Se intinde pe foaia de dedesubt, in straturi, cu grija sa nu curga pe langa, se pune foia de deasupra si dupa ce se raceste se pudreaza cu zahar pudra.

Eu mai inlocuiesc crema cu budinca de vanilie sau crema de vanilie din comert caci alor mei nu prea le place crema clasica, cea scrisa mai sus.

Cu aluat din acesta fac si strudel cu mere sau placinta cu mere. Imi place mult cum iese!

Sper sa va fie de folos! kiss

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 10 Aug 2011, 12:05 pm

multumim mult,Uca!!! pupi

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Mier 10 Aug 2011, 12:38 pm

Eu, pana acum faceam aluatul frantuzesc din aluat de paine de casa mai tare nitel, intindeam foaie, o ungeam cu unt/margarina/untura si impatuream. Apoi bagam aluatul la frigider. Dupa 10-15 minute luat aluatul din frigider si intindeam in sensul invers impaturirii, ungeam iara, impatuream, bagam la rece...si repetam impaturirile de cam 5-6 ori.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de stoy la data de Mier 10 Aug 2011, 5:35 pm

Mmmmm Uca, pofta , si sunt si la servici.
Am facut si eu ieri o prajitura cu rabarbar( eu asa stiu de copila ca-i zice la noi - unii ii zic rubarbar) .....
Am avut o retena noua care mie imi place super mult, daca doriti o sa o scriu.
Prajitura dupa ce am dat-o 10 min la cuptor am asezat rabarbarul si apoi spuma pe ea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum poftiti la o portie

PS; Roxana, eu mi-am adus rabarbarul de acasa de la Sibiu, nu stiu unde il poti gasi ( poate in supermarket) in zona ardealului se gaseste in piata dar aici la Focsani nu am gasit niciodata.
Poate stiu fetele.
Reteta:
Blat
6 galbenusuri
1 cana lapte
3/4 margarina
9 lg ulei
9 lg zahar
1 praf copt
1 praf zahar vanilat
faina cat cuprinde

Spuma 6 galbenusuri batute cu 1 cana zahar

Compozitia o punem in tava o dam 10 min la cuptor( cuptorul meu coace rau tare si il dau la min si am lasat cam 20 min) blatul trebuie sa prinda o usoara crusta deasupra, scoatem tava preseram deasupra gris atat cat sa acopere blatul si apoi punem rabarbarul peste care punem spuma.
Dam dinnou la cuptor pana se coace( spuma trebuie sa se ruemneasca putin)
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 42
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Lun 15 Aug 2011, 11:10 am

Am facut prajitura ( de fapt este sub forma de tort dar nu prea se observa asa ca o pun la prajituri ) Tiramisu aseara . Este prima data cand o fac dar cred ca nu o sa mai ajunga pana diseara asa ca ma duc sa fac si o negresa si o rulada cu gem ( mi se par cele mai rapide dulciuri ) .

La ornat nu mi-a ajuns frisca pentru a-i face moturile specifice prajiturii tiramisu asa ca am improvizat .

A trebuit sa ma misc foarte rapid deoarece piscoturile dispareau in gura Amaliei .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 15 Aug 2011, 11:29 am

hmmmm,ce prajituri ati facut!uca zi-mi te rog cum tai tu cremsnitul de nu da crema pe delaturi,fiindca foaia e destul de tare nu?

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Lun 15 Aug 2011, 12:43 pm

Stoy, Aglaia... ce prajituri... Flowers
Stoy, si mie imi place cea cu rabarbar... click
Aglaia, tiramisu e preferata mea... pofta
Valentina, aluatul e fraged, trebuie sa am grija cu foile atat atunci cand le scot din cuptor cat si atunci cand le folosesc pentru asamblat caci se rup usor.
Eu tai cremsnitul cu un cutit zimtat si se taie usor, si nici nu se imprastie crema.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 15 Aug 2011, 12:47 pm

aha,cutit zimtat!merci!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Andante la data de Lun 15 Aug 2011, 1:04 pm

Stoy, in Focsani am gasit rabarbar la Kaufland, acum cca 2 sapt, in jur de 5 lei/kg.
Andante
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 50
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Lun 15 Aug 2011, 2:18 pm

Da, Valentina, cu zimti mici.
Va arat si o prajitura, facuta sambata, pentru socrela, pe langa tort.
Aluat cu nuca, glazura de vanilie la mijloc si crema de ciocolata deasupra.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 15 Aug 2011, 7:09 pm

Mi-ai facut o pofta foame,noroc ca azi mi-am facut o placinta de mere si niste fursecuri din restul de aluat.Imi inchipui ca sunt cu ciocolata si rezolv "problema" rade

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Prajitura cu foi Lica

Mesaj Scris de stoy la data de Mier 17 Aug 2011, 7:36 pm

MMMMM ce frumos arata prajitura ta Uca.
De la Pasti am promis ca pun retetele mele de prajitura cu foi Lica.
Astea sunt si sunt foarte bune.

Prajitura cu foi Lica - Anica
Blat :
6 albusurii batute spuma,
1 cana zahar,
100 g nuca prajita si toccata marunt,
100g rahat colorat,
7 lg faina
1 praf copt
Crema :
6 galbenusuri,

Pozele
7 lg zahar
Se fierb pe baie de abur si cand se raceste se amesteca cu 200 g unt.

Se aseaza o foaie lica, peste o jumatate din compozitia cremei , apoi blatul , celalata jumatate din crema si apoi iar o foaie lica.

Prajitura cu foi Lica – mama
3 oua
1 margarina
500 g zahar
250g nuca macinata sau prajita si taiata
esenta rom
Preparare:
500 g zahar se caramelizeaza, adaugi margarina apoi nuca esenta de rom si dupa ce iei de pe foc adaugi si galbenusurile.
Pui o foie de Lica( eu o pun cu patratelele in sus ca sa intre compozitia prin ele , compozitia , iar crema. De regula folosesc 3 foi dar mama facea cu 4 si mai putina crema intre foi.

Pozele [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
stoy
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Tarta cu piersici

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 29 Aug 2011, 4:50 pm

Blat: 4 oua, 4 linguri de zahar, 4 linguri de faina, 1 fiola de esenta de vanilie, 1 varf de lingurita de praf de copt.
Albusurile se bat spuma, se adauga zaharul (cate o lingura) si se mixeaza continuu. Se adauga galbenusurile si esenta de vanilie si se mixeaza putin la viteza cea mai mica. Se adauga faina amestecata cu praful de copt si se mixeaza la cea mai mica viteza pana se omogenizeaza.
Copozitia se toarna in tava de tarta unsa si tapetata cu faina. Cuptorul se incalzeste in prealabil, dar nu stiu pana la ce temperatura ca al meu e de pe timpul bunicii rade , se coace aproximativ 30 min. la foc mic. Eu fac testul cu scobitoarea.
Crema: Fiind pe fuga am preferat o budinca de vanilie.
Sirop: 200ml apa rece, 1 fiola de esenta de vanilie, 1 lingura si jumatate de zahar.

Dupa ce s-au racit blatul si budinca, am insiropat blatul, am pus budinca si apoi piersicile si cateva boabe de struguri ca tot erau pe acolo. Peste tarta am pus jeleu (Tort- Gelee de la dr. Oetker pe care l-am preparat cum scrie pe plic) si am dat tarta la frigider.

Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Lun 29 Aug 2011, 4:54 pm

Mmmm ! Cred ca a fost un deliciu racoritor !
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2848
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 29 Aug 2011, 4:56 pm

Inca este ca abia azi am facut-o asa ca te servesc cu placere.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Lun 29 Aug 2011, 4:59 pm

Virtual vorbind , pot sa mananc orice , asa ca merci ! hug
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2848
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dienutzababy la data de Mier 31 Aug 2011, 2:40 pm

Arata bine toate prajiturile, nu stiu la care sa ma uit mai intai click
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 29
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de stoy la data de Mier 31 Aug 2011, 8:44 pm

Mihaela, imi ploua in gura, numai acasa la mama mancam asemenea bunatati.
Am facut si eu o tarta dar am dat-o in bara cu gelatina, am pus-o lichida spre vascos si mi-a intrat toata in blat si a fost naspa tarta.
Acum ca am reteta noua de la tine o sa o fac si eu.
stoy
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Mar 06 Sept 2011, 4:36 pm

Eu sunt tot la capitolul tarte din cauza cererilor interminabile. Smile De data asta au cerut matzulina si nepotica, dar sa fie cu budinca de capsuni si am pus nectarine.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de denis21 la data de Mar 06 Sept 2011, 4:52 pm

Mihaela, ce bine arata tarta, cred ca o voi incerca si eu.Imi ploua in gura. foame
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 47
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de mariaz_09 la data de Mar 06 Sept 2011, 8:01 pm

Si eu!!!Mama,ce bine arata!!!
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 65
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Mar 06 Sept 2011, 10:41 pm

Sar'na! kiss

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mar 06 Sept 2011, 10:44 pm

Mihaela, ma duc la culcare salivand! E super ca si aspect si ca si gust... imi imaginez ca e la fel de super! Esti o mamica SUPER!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat