Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Creatiile noastre-bluze, topuri

+42
Giobsy
alinutza80
ariana
julix_2007
Adriana13
dana_mi16
aisha
gabi1795
adar
tomari
Buburuza
Clio_Ela
DANIELA.I
loremunteanu
postoleirina
geany
ioana soare
kla78
RalucaS
ame
zylv
andreeaX
Valentina
Eva
Dionisia
ileana cosanzeana
irish05
duchess
Ania
cris69
arime
MihaelaT
emilia
Vianne
Ela
mary
lorinaoo1
Tonsis
diada
Admina
iulia72
Camy
46 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Mar 12 Mai 2009, 5:04 pm

ADRIANA13 in primul rand bine ai venit printre noi pupi .din revista boutik nu mi-am facut decat un maieut si o fusta scurta din raiat.

revista se mai gaseste prin bucuresti,la noi in buzau nu mai exista.,iar una am luat-o...nu de la noi din tara.

incearca prin Bucuresti ca o vei gasi.

pupicei
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Adriana13 Mier 13 Mai 2009, 2:58 pm

Am plecat in expeditie sa caut revista Shocked


Pupici fetelor pupi
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de geany Vin 15 Mai 2009, 11:13 pm

Buna sera ,desi nu stiu daca mai e cineva asa nocturn.Am reusit sa finisez si ultimele 2 tricouri.
Aceste este primul.care l-am mai facut o data public,asa e finalul.Si reparat,nu mai arata asa groaznic dosul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si acesta este al doile-a,care l-am facut deorece eram dezamagita de primul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acum arata prezentabil amandoua bucurie
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de diada Sam 16 Mai 2009, 8:05 am

Arata foarte bine amandoua, felicitari, prietena ta o sa fie foarte incantata! love ura

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 16 Mai 2009, 9:46 am

Geany, super, super! ura ura ura frumos cadou pt prietena ta! kiss

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de ioana soare Sam 16 Mai 2009, 9:57 pm

Geany arata foarte bine, nu doar prezentabil!
Felicitari! Flowers

hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 17 Mai 2009, 12:13 pm

Sunt foarte frumoase amandoua, Geany. Se vede ca iti place ceea ce faci.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de duchess Mier 20 Mai 2009, 9:31 am

Geany , sunt frumoase amandoua . felicitari kiss
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Mier 20 Mai 2009, 9:21 pm

GEANY ,cred ca prietena ta a fost tare incantata de lucrusoarele facute de tine,sunt modele foarte frumoase si deosebite,felicitari

la cat mai multe creatii. hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de geany Mier 20 Mai 2009, 11:08 pm

multumesc,sunteti asa dragute,incat am curaj cred ca cos orice ca am de la cine sa primesc sfaturi pupi
Am vorbit cu prietena la telefon si e foarte incantata de ele si ii vin bine taie taie taie .De-acum e randul meu sa ma innoiesc wink
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de postoleirina Joi 21 Mai 2009, 11:12 am

N-am mai postat demult, dar revin in forta cu cateva creatii noi :P.

- aceasta e dupa un tipar din burda(aprilie parca...e pe coperta de culoare rosie)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

- acesta e dupa un model pe care l-am vazut eu in mall si costa 1 mil si ceva, asa ca m-am gandit sa-mi fac singura pt ca materialul il aveam de la soacra-mea si mana de lucru=gratis:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 21 Mai 2009, 1:06 pm

dragute bluzele, sa le porti cu placere! kiss

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 21 Mai 2009, 10:19 pm

Vad ca nu stai degeaba, Irina, felicitari si la mai multe!

Vin si eu cu pozele. Am termminat iari noapte ceva din materialul pt. "babe" Smile Initial vroiam sa fac top, asa cum era in Burda din aprilie (Postoleirina a postat unul rosu), dar cum e inca asa frig afara, am modificat putin... Mi-a trebuit ceva timp, nu gluma, pana sa imi dau seama cum trebuie facuta partea de sus. Dar a mers.
Acum sora mea si-a schimbat parerea, acum ii place materialul Smile si vrea si o rochita pt mititica ei, din resturile ramase. E bumbac cu putin elastan.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Mihaela_s75 in Joi 21 Mai 2009, 11:02 pm, editata de 1 ori
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 21 Mai 2009, 10:27 pm

Ela, e ffff frumos, ti-a ieit super! Sa-l porti cu placere! pupi Flowers

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 21 Mai 2009, 10:30 pm

Multumesc Smile
Sper ca maine sa fac si bluza cealalta, am croit doua intr-o noapte sapt trecuta... si a doua zi am picat la munca de oboseala...
Dar cum maine sunt acasa, o sa cos. Asta daca nu ma trezesc cu mama soacra... Azi m-am plans ca nu mai apuc sa imi spal mobila in bucatarie, si mi-a spus ca maine vine si imi aduce femeia care face la ea curat, sa ma ajute. Am refuzat categoric, pt ca vreau sa cos, nu sa fac curatenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Joi 21 Mai 2009, 11:48 pm

IRINA imi place cum lucrezi,imi plac bluzitele tale,a2a bluzita nasturii sunt de forma sau ai facut butoniere?

ELA foarte frumoasa bluzita nici nu se pune problema de ''material de baba'',modelul imi place tare mult,chiar astazi am vazut in oras o bluzita in genul acesta ,numai ca jos avea o banta aplicata.

abia astept sa o vad si pe cealalta,spor la croitorit.

va pupic dulce hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de aisha Vin 22 Mai 2009, 10:03 am

Irina, Ela, foarte reusite bluzele. Felicitari, sunteti foarte productive! Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de ariana Vin 22 Mai 2009, 10:24 am

Felicitari fetelor si la cat mai multe creatii. kiss
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de diada Vin 22 Mai 2009, 1:02 pm

Irina, felicitari! imi place ca iti faci timp pentru creatiile tale! love ura imi plac bluzitele, felicitari!

Ela, foarte frumos ti-a iesit! felicitari! dar mai si odihneste-te, ai grija de tine! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 22 Mai 2009, 1:10 pm

Multumesc pt aprecieri, fetelor!
Diada, multumesc ca te gandesti si la oboseala mea Smile Esti o draguta Smile
Urmatoarea bluzita (cea croita de sapt trecuta) inca nu vine... De dimineata m-a apucat cheful de facut rochita de pe coperta Burdei din mai. Asa ca am tras tare vreo doua ore, e probata deja. Dupa ce papam fug la cumparaturi, apoi, pana deseara cos. Sper sa v-o arat.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de diada Vin 22 Mai 2009, 1:48 pm

Ela, esti foarte rapida! e o placere sa-ti vad creatiile, doar ca, ai vazut si tu, se simte oboseala, eu ma stiu pe mine... nu sunt invatata sa pierd noptile si ziua ma simt groaznic, nu sunt buna de nimic...
Abia astept sa-ti vad rochita, e super! hug pupi hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de ioana soare Lun 25 Mai 2009, 11:58 am

Ela e superba bluza, felicitari! ura Ai o silueta foarte frumoasa, iar bluza ti-o pune in valoare!

Irina imi plac mult bluzele, felicitari! Flowers

Pe prima am pus si eu ochii, si sper sa o fac cat mai curand, am o matase care cred ca s-ar potrivi bine. Dar nu stiu ce sa fac ca nu ma mai opresc din tricotat Smile Nu termin bine ceva ca incep altceva . Am terminat insa palaria din Burda si maine ies in parc sa-i fac poze! wink

kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de postoleirina Lun 25 Mai 2009, 12:00 pm

Multumesc la toate pt aprecieri.

Mihaela_s75, chiar nu stau degeaba pt ca vreau sa va ajung din urma. Toate sunteti f talentate si muncitoare. Mi-as dori si eu sa fac macar 50% din minunatiile voastre.
Eu nu prea ma pricep la croit, ma bag doar la lucrusoare simple, restul le decupez din burda.
Apropo, imi pace tare mult bluza ta, te pricepi la modificat tipare existe. Eu doar le adaptez la marimea mea si cam atat :D, mai mult nu ma bag. Dar cand o sa mai capat experienta ....cine stie !

Camy intr-adevar bluzita are nasturei de forma si bentita la fel. E un model pe care l-am vazut in Mall in Iasi si costa f mult pt buzunarul meu(1 mil si ceva). Modelul e acelasi ca cel din mall insa difera evident materialul.

Si ca sa va arat ca nu m-am potolit si nu stau degeaba am sa postez la rochite inca o rochita din burda pe care am terminat-o sambata.
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de alinutza80 Sam 30 Mai 2009, 10:46 am

Fetelor felicitari ,numai lucruri frumoase ies din mainile voastre. kiss
Camy ai facut cursuri de croitorie sau ai invatat singura sa croiesti, si de unde iti cumperi materialele elastice ?
alinutza80
alinutza80
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : ro
Data de inscriere : 19/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Camy Mar 02 Iun 2009, 12:01 pm

ALINA, nu am facut cursuri de croitorie,da pot spune ca am invatat singura sa croiesc ,dupa un alt produs,acum ma ajuta foarte mult si revista burda la lucruri mai complicate,dar o fusta ,o bluza lucruri de copii,...le fac far tipar.
am mai spus,am lucrat in croitorie vreo 4 ani,dar acolo inveti sa lucrezi pe masini,se lucra materiale elastice,bluze,fazele erau,umeri,maneca laterale,bentita,tiv.si astea le faceai mereu.

materialele le cumpar de la noi din buzau de la mercerie.1metru de jerse,poplin ,raiat,tercot...este in jur de 15 lei metrul.

scuze de raspuns cu intarziere hug

pupicei
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre-bluze, topuri - Pagina 9 Empty Re: Creatiile noastre-bluze, topuri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB