Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Impletituri in tehnica macrame(3)

+27
letho
MihaelaT
handmadehobby
geo
melus
ikuta
AlinaJ.Bijoux
clodi
Ana Maria
zahariaelouise
ladybird
aisha
denis21
corina corina
ghita
SilviaDumitrescu
craluca
Giobsy
Uca
carmenco
aba
cld
samo99ro
Marry
danibu
firicel
MagdaMarin
31 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de firicel Joi 09 Iun 2011, 6:24 pm

Carmen,iti sta foarte bine cu setul!Sa-l porti sanatoasa si iubita!Felicitari autoarei!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de Uca Joi 09 Iun 2011, 8:18 pm

Felicitari Samo, arata foarte bine pe purtatoare! Si Bravo Carmen, ai facut o alegere buna, te prinde bine !

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de ikuta Joi 09 Iun 2011, 9:12 pm

Carmen super , setul.Sa le porti sanatoasa, Si sa traiasca cine le-a facut si sa mai poata face
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de zahariaelouise Joi 09 Iun 2011, 9:23 pm

dar motivul bucuriei mele il ghiciti?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


sunt foarte incantata,nici nu se poate explica in cuvinte cum sunt!
multumesc din suflet!
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 09 Iun 2011, 9:52 pm

aaa deja va invidez. Si mai ales pe tine zahariaelouise din 2 motive - 1 ca ai niste cercei super cu care iti sta foooarte bine si 2- ca te-ai intalnit cu samo (asa banui fiind amandoua din Bucuresti ) wink sa ii porti sanatoasa ca tare bine iti vin !

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de zahariaelouise Joi 09 Iun 2011, 9:56 pm

multumesc,silvia,sa stii ca ai de ce sa ma invidiezi pt ca samo e o prezenta agreabila!sper sa o revad curand
iar cerceii sunt o dubla placere!
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de firicel Joi 09 Iun 2011, 10:03 pm

Elouise,sa porti sanatoasa si iubita cercelusii care sunt superbi!Felicitari fetelor pentru intalnirea voastra!Ma bucur mult! kiss
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de samo99ro Joi 09 Iun 2011, 10:18 pm

Si eu. Si are niste fete frumoaseeee....
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de zahariaelouise Vin 10 Iun 2011, 8:31 am

multumesc bucurie
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de carmenco Vin 10 Iun 2011, 9:17 am

Multumesc fetelor!
elouise sa-i porti cu placere! Eu stiu cel mai bine ce ai simtit cand i-ai pus la urechi .
Uite asa am topait prin birou ieri bucurie
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de geo Lun 13 Iun 2011, 8:10 pm

toata saptamana trecuta am stat si am citit cate putin, am inceput cu primul capitol si aseara am terminat. azi m-am apucat de innodat si am inceput cu o bratara cu dungi verticale, pentru andrei:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mi se pare foarte greu si merge foarte incet. tin minte ca faceam astfel de bratari in generala, dar parca era mai usor Laughing. probabil ca o sa fie din ce in ce mai usor daca insist, si o sa-mi iasa si nodurile cat de cat la fel. acum cele din stanga (galben) sunt innodate mult mai lejer decat cele din dreapta, desi am incercat sa le tensionez la fel. confused

o sa mai incerc dupa ce cumpar un clipboard sau o clema de hartie. aveam de amandoua, dar s-au ratacit Neutral, asa ca am improvizat o bucata de carton cu o pioneza infipta in ate. dar tot sare pioneza, si nu e foarte placut lucrul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dupa experienta nereusita cu bratara lui andrei, am trecut la altfel de noduri si mi-am facut mie o bratara. de asta sunt foarte incantata Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de firicel Lun 13 Iun 2011, 8:22 pm

Geo aplauze e foarte frumoasa bratara ta!Nu e prea greu de facut,asa-i? pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de geo Lun 13 Iun 2011, 8:36 pm

mersi, firicel. nu e greu deloc, merg mult mai repede nodurile astea, si imi place foaaaarte tare ce iese. mai fac si maine multe multe culori Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de firicel Lun 13 Iun 2011, 8:51 pm

Fa multe Geo sa te asortezi si sa ai si de dat cadouri ca asa incepe totul wink
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de samo99ro Lun 13 Iun 2011, 9:43 pm

Geo, mie mi se pare ca esti pe drumul cel bun. Uite, exerseaza nodurile de baza de aici.

Si mai pun niste linkuri de unde mai poti invata:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pentru o vreme, ai ce exersa. Mai ales la linkul de la mijloc, ai acolo si tutorial si modele gratuite.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de geo Lun 13 Iun 2011, 10:10 pm

mersi, samo. primele doua erau deja la bookmarks, le gasisem pe paginile anterioare.

nodurile de la friendship braceletes trebuie sa le perfectionez, ca am gasit o bratara foarte frumoasa in cartea postata de carmen. toate sunt frumoase, dar vreau una ca cea din stanga neaparat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 14 Iun 2011, 11:46 am

Cu multumirile de rigoare macramareselor care au sarit cu link-uri, poze si explicatii va arat tentativa mea de supor pentru ghiveci:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acum ca am vazut cum sta treaba poate o sa mai fac si altele wink Dar astept cu nerabdare observatiile expertelor.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de Marry Mar 14 Iun 2011, 12:14 pm

Silvia felicitari!Uite acum esti si tu macramareasa.Vreau si eu un suport asa Sad
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 60
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 14 Iun 2011, 12:17 pm

Multumesc Marry! Baga adresa ca acus iti fac wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de samo99ro Mar 14 Iun 2011, 12:23 pm

In afara de faptul ca-mi place foarte tare, mai ales culoarea, cred ca inca ai putin probleme cu tensionarea firelor cand faci nodurile. Adica nu strangi nodurile egal. Nu e grav. Dupa ce mai faci inca unul, mana merge singura si stie cat de mult trebuie sa strangi, pe de o parte, si sa strangi egal, pe de alta parte. La tine, din fericire, este foarte putin vizibil. Dar ne-ai dat sarcina sa carcotim, nu? Sa fi vazut primele mele creatii... rade Parca fiecare nod era facut cu alta mana. Nici n-am indraznit sa le arat. Le-am considerat doar probe si le-am aruncat.
Sfat: exerseaza nodurile cu fir de lana mai grosut. Lana e pufoasa si vezi imediat daca nodurile sunt egale. Asa iti reglezi "tirul" la innodat. Eu asa am facut si mi-a "mers".

De asemenea, cand faci nodul asta ca sa-ti iasa spirala, fixezi firele de la mijoc cu ceva (sau agati o mica greutate de ele daca sunt atarnate, ca sa ti le tina drepte) si aranjezi spiralele sa iasa egale si sa fie egale ca numar. Ca sa-ti iasa asta, mai tragi de spirale in jos (daca sunt prea inghesuite), sau le mai impingi putin in sus (daca sunt prea lasate pe fire in jos). Dar numara-le, sa fie acelasi numar de spirale.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 14 Iun 2011, 12:40 pm

Samo multumesc de sfaturi. De numarat spirale nici nu mi-a trecut prin cap wink Le-am dat liber sa se spiraleze ele cum si cat vor rade iar la lungimea fiecarei ..... funie sau cum sa ii zic la o daia innodata.... le-am masurat asa... ochiometric puse una langa alta. wink Si da cu stansul nodului... am vazut si eu ca uneori nu am strans la fel de mult dar cred ca si faptul ca am innodat rafie a fost un dezavantaj. Rafia ne fiind la fel de flexibila ca firul textil wink (na ca mi-am gasit si o scuza ) rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de carmenco Mar 14 Iun 2011, 1:40 pm

Ti-a iesit foarte bine Silvia. Mie mi-a palcut modelul de la firicel (de la cadourile facute la iepuras) si vreau sa-l fac si eu. Mi se pare mai rezistent. Cauta-l sa vezi cum e. Acolo unde la noi e firul simplu, ea a adaugat fire si a impletit.
Sper ca m-am facut inteleasa, azi nu sunt coerenta Smile
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de aba Mar 14 Iun 2011, 2:00 pm

Silvia, mie imi place foaaarte mult suportul, nu se vad "imperfectiunile". Imi place ca ai prins si farfuria, aplauze aplauze Scuza ta e foarte buna, se lucreaza greu cu rafie, am crosetat cu asa ceva si stiu cum e. Felicitari si sa ne mai arati.


Ultima editare efectuata de catre aba in Mar 14 Iun 2011, 9:36 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugat litera)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 14 Iun 2011, 2:29 pm

Multumesc fetelor.
carmenco sa stii ca am rasolit topicul cu iepurila si da am vazut suporturile facute de firica (nu le vazusem sau uitasem😉 ) dar mi se pare ca esti cam pretentioasa de la mine rade . Fac si eu primul meu suport din viata mea si tu vrei sa fie ca a lui sforicica? pardon firica wink rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de carmenco Mar 14 Iun 2011, 2:31 pm

Nuuuuuuuuuuuuuuuuu, eu doar am zis ca sa vezi modelul.
Pe al doilea vreau sa-l faci asa rade wink
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame(3) - Pagina 5 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB