Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gradina cu legume (2) - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gradina cu legume (2)

+42
LORIMAR
Cristina_Ionela
irish05
cocav
valentinadof
EuIrinuca
alinutza_andrei08
danyelyta28badea
carmenco
mnarcisa
olympia
came_lia
SilviaDumitrescu
greieras
dorina64
danniela
cld
valentyna_sweetly
ema
Floren
betymi72
rosita
Chirrox13
MagdaMarin
Marry
lennny
denis21
diblaru maria
firicel
victoriacus
AlinaJ.Bijoux
violetas
bubu85
Tache Marilena
mykya
claudiana
amoni
CCristinaC
teisoara
corina corina
Uca
Admina
46 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 03 Iul 2011, 9:45 am

Draga Rosita , nu stiu cum sa-ti explic mai bine . Mai usor era sa-ti arat . Seara , cand soarele e la asfintit si crezi ca a apus, dintr-o data , mai iese dintr-un nor si mai straluceste puternic pret de cateva momente , apoi apune .Atunci se zice ca s-a uitat soarele inapoi si ca se schimba vremea :daca a fost ploaie , vine caldura si soare , daca a fost arsita inseamna ca urmeaza sa ploua .
Numai ca uite ca de data asta nu s-a adeverit : azi ploua dinnou la noi , asa ca toamna , marunt si persistent . Nici semnele lunii nu mai sunt valabile de cativa ani incoace . Cand e crai nou , daca luna sta in forma de ''U'' , cica tine apa si va ploua in luna respectiva .Numai ca primavara asta la noi a fost numai pe dos .
M-as bucura sa reziste graul, dar vad ca soarele nu tine cu noi deloc .Acum , cum o vrea Dumnezeu cu noi .Nu ne ramane decat sa asteptam .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Dum 03 Iul 2011, 10:35 am

Multe probleme mai creeaza vremea uneori , cand e seceta e rau, cand ploua prea mult tot rau e..cu Dumnezeu n-avem cum sa ne certam,asa ca luam exemplul Corinei nu ne dam batute si mai incercam. La mine deocamdata e bine in gradina, castaveti culegem demult din solar, rosiile tot deacolo mai au un pic si vor fi coapte si la cartofi suntem multumiti anul acesta . Imi pare tare rau pt tine Corina dar pana la urma tot trebuie sa culegeti ceva...la cat munciti!!! Numai bine va doresc! kiss
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 03 Iul 2011, 10:40 am

Sigur ca o sa culegem , Claudiana ! Eu tot plantez , tot seman !Multumesc de incurajare !hug
In vara asta sper sa am cu ce sa fac un solar mai mare si sa le desfiintez pe cele doua mici (adica unul de 160 de metri patrati , in loc de doua de cate 80) . S-a cam dus folia si sint prea joase si nu acumuleaza grade in plus cand e frig . Asa ca o sa facem unul de 8 pe 20 de metri si inalt la coama cam de 5 .Asta ar fi cel mai mic solar rentabil si iarna .Dar ramane de vazut ce finante producem si cum le impartim gospodareste .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Dum 03 Iul 2011, 12:14 pm

Corina, ma gindesc la altceva: policarbonatul nu este mult mai bun desi e mult mai scump? Tine mai mult decit nailonul
Ma gindesc si eu la un solar pentru ca anul asta la cit am muncit nu am facut nimic din cauza frigului (castraveti cumpar) M-am interesat de preturi si cred ca pe termen lung e mai profitabil policarbonatul Problema ar fi banii
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 03 Iul 2011, 2:41 pm

Si eu m-am gandit la asta , Ema . Da , e foarte scump .Daca ar fi numai asta ,s-ar merita investitia . Insa, cu timpul , de la particulele de praf si de la soare se matuieste si plantele nu mai au lumina necesara dezvoltarii normale .Si folia filtreaza, dar la ploaie se curata si ramane la fel de transparenta cativa ani (depinde de calitate ) .Asa ca nu se justifica pretul . Daca vrei sa faci o investitie pe termen lung , lucrezi cu cornier pentru structura si plachezi cu sticla . Asta imi doresc eu cel mai mult , dar nu se poate momentan .Asa ca raman la teava si folie ca pana acum m-am descurcat . Folia a tinut 3 ani si n-a fost chiar profesionala . Am luat-o de la Romcarbon de la Buzau . Acum am inteles ca nu mai produc . Pentru solarul mare , ori merg la Matca de Galati , ori fac comanda sa mi-o trimita acasa . Sa vedem cum e mai rentabil . E garantata 7 ani . Daca vrei sa mai citesti despre asta intra pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Acolo-s gradinarii din tata-n fiu .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 03 Iul 2011, 5:45 pm

Si mie mi s-au imbolnavit rosiile iar fasolea are paduchi. Nu toata, dar are. Am dat cu Mospilan. O parte din fasole, mi s-a ingalbenit toata dupa ploile de simbata trecuta. Am smuls tot din pamint, ca sa nu le atace si pe celelalte si am dat cu fungicid. Culmea e ca, dintr-o parcela de fasole oloaga, cam zece cuiburi au fost atacate, restul nu. Linga aceasta fasole, am fasole urcatoare care e verde inchis si fara probleme. Nu stiu care ar fi explicatia.
La rosii atacul a fost atit de puternic, incit si frunzele din virf erau patate si rasucite. In disperare de cauza, le-am rupt majoritatea frunzelor de la baza. Le-am facut "balerine" Aratau rosiile mele ca viile din Franta. Acum si-au mai revenit, dar ma tem ca de la ploile astea...
Ardeii si vinetele au flori si ceva ce seamana a fruct, desi nu au crescut prea mult in inaltime, morcovii (o parte) sint cam gata de scos, usturoiul si ceapa sint la somn (culcate), din castraveti si fasolea verde culegem de zor. Si dovlecei am cules deja.
Luni punem varza de toamna. Sa speram ca se va face.Doamne ajuta sa nu ne fie munca in zadar!
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de alinutza_andrei08 Dum 03 Iul 2011, 5:54 pm

Corina sunt galbene si in pamant nu e nimic,am sa le scot ca nu se mai fac
alinutza_andrei08
alinutza_andrei08
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 322
Varsta : 43
Localizare : botosani-flamanzi
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Dum 03 Iul 2011, 7:39 pm

Corina, Multumesc pentru informatii Nu stiam de matuirea lor din cauza prafului Eu am pus la gard (ma pindeau vecinii) si pentru ca e in picioare o spala ploaia si nu o vad matuita La acoperisul solarului e altceva si uite ca nu m-am gindit
Dar la sticla problema este ca vine gheata si o sparge
Tocmai am facut o vizita prin gradina Am un dovlecel si ceva pastai In rest nimic Vreau sa cumpar alta saminta de castraveti si sa pun altii miine Cei rasariti nu au mai mult de 10 cm iar cei semanati in pahare (aceeasi saminta) si care au fost tinute la congelator nu vor sa rasara
Rosiile sunt tot ofilite si au niste scheme de flori iar ardeii sunt mici si cu flori Vinetele inca sunt fara boboci Ceapa e la pamint de la vint si am vazut ca incepe sa crape de la ploaie zid
Sunt ceva struguri daca nu o sa dea gheata sau vijelia prin ei
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Mar 05 Iul 2011, 2:03 pm

Alinutza , exact cum banuiam !Ridichile tale au fost de fapt ...rapita . De-asta au inflorit si ...galben (ridichile au florile albe - rozalii ) . Am mai intalnit cazuri cu pacaleala la semintele din pliculete .
Draga Cristina , eu am scapat rosiile de aceleasi simptome cu Bravo . Ultima oara am tratat cu Curzate ca cica sa nu repeti fungicidul , dar eu tot de Bravo am fost mai multumita .
Astazi am legat si noi (adica eu , sotul si fata ), 540 de rosii conduse pe doua brate ca sa avem mai mult rod . Inca mai au frunze rasucite de la umezeala , dar in general si-au revenit .
Ieri am pus vreo 200 de fire de varza de toamna , asa pentru casa . Desi am stropit rasadul o musculita alba si pufoasa se instalase pe el .
Vinetele stau pe loc si la mine , insa castravetii parca incep sa lege .
Azi a fost un pic de nor pana la pranz si a mers treaba de minune , insa de dupa amiaza cred ca incepe parjolul . Eh , asa cred ca voi mai ajunge si eu o ora, doua pe la masina de cusut . Macar sa mai repar cate ceva daca nu sa croiesc .
S-aveti spor la treaba , fetelor si gradini roditoare !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Mar 05 Iul 2011, 2:08 pm

La fel si la tine Corina pupi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Mier 13 Iul 2011, 10:55 am

Harnicutelor de prin gradini ce mai faceti, ce mai munciti? La noi e vremea bunicica, ne racorim cu cate o ploaie, legumele cresc si strangem roade. Doar cu cartofii nu stiu ce s-a intamplat ca ieri dimineata i-am gasit cu frunzele patate. Oare e vorba de mana sau se apropie de maturitate?
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Mier 13 Iul 2011, 11:15 am

Claudiana la tine nu se strica ceapa de la ploaie? La mine a culcat-o vantul si am vazut ca incepe sa crape si sa se strice la mijloc Am auzit in autobuz pe unii zicand ca incep sa o recolteze
Ieri a ploua bine dar cred ca tb sa ne pregatim sa stropim iar de mana pt ca soarele arde puternic si cu umezeala asta, mana e la ea acasa
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Joi 14 Iul 2011, 7:11 am

Nu ,la mine ceapa e ok ,s-a culcat pe pamant dar nu e crapata nici stricata.
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Joi 14 Iul 2011, 7:32 am

Eu am scos si ceapa si usturoiul. Criteriul de scoatere a fost marimea mustatilor. Cind incep sa le creasca mustatile nu mai cresc in bulb si risca se sa strice.Cel putin, asa mi s-a spus. Iaca ceapa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Nu e nici prea mare nici prea mica, dar e sanatoasa. Cu usturoiul nu am poze, dar e deja facut funii si el. A, am mai scos si un rind de morcovi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


In locul unde am avut ceapa si usturoiul am pus cam 145 de fire de varza. E munca naibii si la varza ca trebuie udata in fiecare seara, iar o data la sapte zile ii punem macerat de gunoi de pasare.
In rest, toate merg multumitor, inclusiv balariile. rade
Sa aveti spor la treaba si sa nu aveti balarii. wink
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de valentinadof Joi 14 Iul 2011, 12:17 pm

Cristina imi place cum ai impletit ceapa,te-ai folosit doar de frunze sau ai adaugat si ceva sfoara?si la mine s-a culcat ceapa dar o mai las putin poate sapt cealalta o voi scoate.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Joi 14 Iul 2011, 3:54 pm

Bine v-am regasit , fetelor !Vad ca recoltati de zor . Eu n-am bulboase si radacinoase pentru ca inca ne luptam cu catelul pamantului , dar l-am redus numeric asa incat sper ca anul viitor sa am si eu morcov . M-am riscat cu vreo 5-600 de fire de telina pusa printre vinete, dar sa vedem daca n-o gaeste daunatorul . In zona noastra ceapa nu a dus-o bine deloc de la ultimele ploi . Multa lume a scos-o inainte de vreme . Eu stiu ca ceapa se scoate cand se culca singura pe brazda si i se usuca frunzele de tot . Daca frunzele se taie, ceapa nu tine peste iarna . Asta stie multa lume , asa ca la piata i-a scazut pretul ca toata lumea se uita sa vada daca ceapa e matura si daca codita e uscata natural .
Eu am rasad de varza , muuult rasad de varza (doua brazde de 20 m lungime si 1m latime ), asa ca ma bucur ca se scoate ceapa , ca pune toata lumea varza .
In rest , in gradina vinetele , telina , varza cresc bine . La rosii parca ma lupt cu morile de vant : tratez , ploua , se maneaza , iar tratez , arde soarele , iar se maneaza . Dar eu contiunui sa le ud , sa le copilesc , sa le leg , sa le tratez... Rosiile sunt 3 lei la noi in piata de cateva zile . E semn ca nu numai la mine s-au manat .Castravetii (300 de fire ) incep sa rodeasca si intr-o saptamana ii scot la vanzare , numai ca ei sunt doar 50 de bani kg . Mi- a iesit si fasolea de pastai aproape toata (450 de cuiburi ), dar mai avem cale lunga pana la cules .Ieri si azi am mai plantat vreo 300 de rosii si mai am multe care asteapta sa ajunga pe brazda, gata prinse in pahare .
Cam atat din gradina asta a mea unde trudesc zilnic si tot astept sa se intample o minune si sa iasa ceva bun din atata munca .
Am facut si ceva poze si vroiam sa le descarc acum , dar camera are acumulatorii descarcati .O resuscitez putin si poate editez .
Va pup dulce si va doresc toate cele bune atat in gradina cat si in viata de zi cu zi .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de Floren Joi 14 Iul 2011, 5:20 pm

Corina,habar nu ai cat de mult te admir pentru felul tau pozitiv de a fi,pentru incapatanarea de care dai dovada de a scoate "apa din piatra seaca", mi-as fi dorit sa te pot avea in cercul meu de prietene, ca sa fii "mama" lor! kiss kiss kiss
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de mykya Joi 14 Iul 2011, 5:21 pm

Cris ai avut recolta bogata. Bravo!
Noi nu am scos ceapa pentru ca nu are codita uscata. Dar de la ploi a facut un vierme si s/a cam stricat pe alocuri. Incep si eu sa culeg din dovlecei si castraveti. Si rosiile arata bine. Corina imi pare rau de rosiile tale. Adevarul ca, asa cum spun ai mei, munca la camp e loterie. Asta e.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Joi 14 Iul 2011, 7:07 pm

Sa-ti traiasca ceapa si usturoiul Cristina. Ceapa arata tare bine, imi place cum arata asa facuta funie!!! Noi numai usturoiul il facem funii!!! Smile Vad ca ai si ceapa rosie!!! dama
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Joi 14 Iul 2011, 8:50 pm

Valentina, am folosit si sfoara.Asa a stiut mama si asa am facut. Nu stiu daca se face si altfel.
Corina, si ceapa si usturoiul s-au culcat, dar nu puteam astepta sa se usuce de tot ca riscam sa se strice. Asa, nu am gasit nici una stricata. Am avut norocul incepatorului.
Mykya, am citit (nu mai stiu unde) ca viermele ala de la ceapa se numeste "viermele de sirma" si trebuie tratat solul inainte de plantarea cepei sau a usturoiului.
Alina, cele doua funii de ceapa rosie, sint rezultatul incapatinarii sotului meu. El a tinut mortis sa planteze o jumatate de kg de arpagic rosu. Iti dai seama ca e foarte mindru de funiile astea.
Cu rosiile si eu mai am probleme, care sint inca tinute sub control. Iaca rosii:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 17 Iul 2011, 11:59 am

Multumesc pentru aprecieri , Floren . Adevarul e ca ma mai pierd in amanunte , dar am langa mine un sot optimist si rabdator care ma scoate la mal din orice tristete as cadea .
Cristina , frumoase rosiile ! Iti doresc sa le vezi coapte si sa le mananci cu placere . Ma uimeste felul in care sunt legate sau poate nu intuiesc eu bine .Asa le desfrunzesti mereu ? Noi lasam doua frunze sub rod de regula , de-asta te intreb . Ca daca-ar fi dupa mine le-as goli de tot dupa ce leaga .
Doar ce m-am intors de la fito-sanitare cu niste fiole de Talstar . Am dat drumul la picurare dimineata in castraveti si cateva frunze pareau cam ciudate . Aveau culoarea nisipului si eram sigura ca pe dos aveau panza de acarieni . Asa era ! Diseara pe racoare trebuie sa stropim neaparat, pentru ca acarienii o data instalati , in cateva zile distrug iremediabil totul .
Ieri am facut si eu o salata de rosii din gradina noastra , dar le-am cules pe cele manate si am ales ce s-a putut din ele . Nu stiu daca le pot salva anul asta . Soarele arde grozav si cred ca asta e principala problema . Eu le-am copilit , le-am prasit , le-am udat si le-am legat corespunzator . Ramane de vazut ,daca am muncit degeaba . Zilele astea ma mut la vinete unde am prasit saptamana trecuta , dar iarba e perseverenta . Iau si butoaiele cu '' Maggy'' bineinteles . Si tot asa . Intr-o mie si cinci sute de metri de gradina e loc berechet sa te tot invarti .Cand am venit aici vroiam banda rulanta , sa alerg . Acum nu mai vreau . E de-ajuns sa sune soneria de la poarta si eu abia sa fi ajuns in fundul curtii si sa ma intorc in pas alergator .
S-au descarcat pozele . Astia-s castravetii mei :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Singurii cu care ma mandresc momentan . Si vinetele arata bine , dar abia au inflorit , iar fasolea de pastai abia a rasarit . Pe parcurs am sa pun poze si cu ele .Pana atunci , ma mut la flori sa va arat un cactus imperial superb .
V-am pupat si toate cele bune in gradina si in general !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 17 Iul 2011, 1:23 pm

Corina, rosiile mele sint legate pe sirma, ca via si sint fara frunze pentru ca, in disperare de cauza, a fost singura solutie pentru a le salva. Toate frunzele erau intoarse, ingalbenite si cu pete maronii. Am dat noi cu tot felul de amestecuri, dar degeaba. Parca din ce in ce mai mult se urca boala pe planta. Pina la urma le-am aranjat ca viile din Franta. rade
A, tocmai am aflat ca, pentru a le grabi coacerea, trebuiesc desfrunzite. Ma mai gindesc daca sa aplic sau nu. wink
Zi-mi si mie daca la vinete dai cu Calypso pentru gindacul de colorado, ca am ramas masca atunci cind am aflat ca vinetele au treaba cu colorado. pupi
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 17 Iul 2011, 4:24 pm

Draga Cristina ,bineinteles ca dau cu insecticid la vinete , dar mai astept . Zilele astea am gasit vreo 4 gandaci de Colorado cu ouale aferente depuse pe frunze , asa ca le controlez zilnic si ii adun (sunt doar vreo 600 de plante ) . Dar , daca ma voi simti depasita numeric , trecem la vermorel . Anii trecuti am dat cu Decis , intr-o doza ceva mai concentrata , pentru ca erau tot in floare vinetele si a avut timp sa se curete planta pana la consum . Am rezolvat insa problema pentru tot anul .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Dum 17 Iul 2011, 9:12 pm

Corina foarte frumos acolo la tine!! Treaba de profesionisti!! Cristina sa mananci sanatoasa rosioarele!! Am mai rupt si eu din frunze la rosii pt ca erau rasucite dar mi-a fost teama sa rup multe , sa nu fac ceva rau dar, cred ca maine ma bag in ele si le mai "coafez" putin.
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 17 Iul 2011, 10:00 pm

Corina sa-ti dea Dumnezeu sanatate, ca ne-ai invatat atatea. Rosiile si toate rasadurile din solar, au fost foarte bune. Sunt cele cherry de o dulceata incredibila si cele mari sunt gustoase si frumoase. Au rodit pana sus. Castravetii ii culeg (ai mei) azi si maine gasesc altii gigantici, probabil ca le scapa la prima vedere; dar deja am mancat castraveti murati si sunt deliciosi, nu au seminte desi zici ca-s dovlecei. Nu sunt fertilizate, doar cu gunoi de grajd. Si cam asa aratau acum vreo luna:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB