Ultimele subiecte
» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Ieri la 10:51 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ieri la 10:44 pm Scris de gretty

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:25 pm Scris de Dorulet

» probleme masina de cusut
Ieri la 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Ieri la 8:32 am Scris de elenyka

» Ce gatim azi? (10)
Ieri la 5:15 am Scris de piciul

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:09 am Scris de piciul

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 5:06 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Vin 02 Dec 2016, 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Ornamente de Craciun - 6
Vin 02 Dec 2016, 5:37 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Vin 02 Dec 2016, 3:46 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 02 Dec 2016, 3:42 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Vin 02 Dec 2016, 3:39 pm Scris de LRodica

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Vin 02 Dec 2016, 3:15 pm Scris de LRodica

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Vin 02 Dec 2016, 6:30 am Scris de piciul

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 01 Dec 2016, 6:45 pm Scris de gabriela1554

» Quilt - Arta de a imbina bucatile de materiale - II
Joi 01 Dec 2016, 12:58 am Scris de vlad_mom

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Mar 29 Noi 2016, 11:50 am Scris de valentinadof

» Cute Embroidery
Mar 29 Noi 2016, 11:42 am Scris de mlizeta

» Semnati-va fotografiile!
Mar 29 Noi 2016, 7:07 am Scris de raluk0182

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cine stie? Modele tricotate

Pagina 3 din 12 Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 17 Aug 2009, 2:56 pm

multumesc ioana soare
esti o scumpa

bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 31
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Mar 18 Aug 2009, 7:54 pm

fetele, am gasit un model frumos. timp n-am , poate ne va folosi candva, pana una alta priviti-l si voi.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]liniile serpuite sunt date chiar de model sau sunt torsade? Shocked

irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Ana Maria la data de Mar 18 Aug 2009, 8:09 pm

Foarte frumos si interesant modelul intr-adevar, multumim. Ai dreptate, liniile serpuite sunt date de jocul fata/dos al modelului, nu sunt torsade. Excelent!

Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de margot la data de Mar 01 Sept 2009, 8:44 pm

Am intalnit candva un model tricotat care pe fata seamana cu o tesatura... Mai mult nu stiu sa spun dar mi-a ramas in minte desi de atunci au trecut mai bine de 30 de ani... Daca cineva a intalnit acest model si-mi poate spune ceva despre cum se poate obtine....imi spulbera una din dilemele vietii..

margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 02 Sept 2009, 9:31 am

Margot, modelul pe care il stiu eu si aduce putin ca aspect si consistenta cu o stofa este cel pe care l-am folosit la gentuta galbena de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link Lucratura rezultata este compacta si densa, intr-atat incat am putut calca intaritura direct pe ea.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3871
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de margot la data de Mier 02 Sept 2009, 10:56 am

Multumesc Ioana! Cand ai putin timp da-mi cateva detalii de realizare a acestui model (eventual la capitolul dedicat modelelor). Dar raman in cautarea modelului din tinerete: arata ca o tesatura de sac care ar fi fost facuta cu cate 2 fire de lana grosa! Si stiu ca am si intrebat atunci cum se face insa... totul trebuie facut la timpul lui... si spuneam ca a trecut muuuult de-atunci!

margot
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 02 Sept 2009, 12:37 pm

Vezi ca la acelasi subiect (unde am dat link-ul) in postarile ulterioare am si explicat cum se realizeaza modelul (descris pe fiecare rand).
Chiar n-am idee cum s-ar putea face modelul de care spui tu, dar daca afli sa ne spui si noua, ca pe mine cel putin m-ai facut curioasa Smile

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de margot la data de Mier 02 Sept 2009, 1:09 pm

Multumesc! Scuze ca atunci nu m-am uitat decat la model, n-am aprofundat! Multumesc si cu siguranta daca-mi rezolv dilema voi imparasi experienta cu voi!

margot
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Mier 09 Sept 2009, 5:31 am

poate e vorba de o plasa crosetata prin care se tzese cu alt fir? Shocked

irish05
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de margot la data de Mier 09 Sept 2009, 8:06 pm

Multumesc de sugestie Irish! te-am contaminat si pe tine! mi-am propus sa-mi caut profesoara de acu 30 de ani si ... sa dea Domnul sa o gasesc si-mpartasesc cu voi bucuria (sper' mai departe nu vreau sa gandesc)!

margot
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Model

Mesaj Scris de odrina la data de Mier 09 Sept 2009, 8:36 pm

Buna, sunt Michelle, sunt noua pe-aici, pe la voi, dar tare fericita ca v-am gasit...din intamplare. M-a impresionat mult sa descopar o gramada de modele frumoase si de calitate si multe originale. Mie imi place tare mult sa tricotez (ma deconecteaza extraordinar), din pacate am cam abandonat in ultimii ani (cam multi), dar vreau sa revin la acest hobby, "pe vremuri", cand eram la Bucuresti, am tricotat chiar si un pardesiu...acum...doar fulare si caciuli...cateodata. Mi-e imposibil sa-mi amintesc/gasesc un model pe care l-am tricotat acum 20 si de ani, se numea "spic de grau", pt ca arata exact asa si tare as vrea sa-mi fac o bluzita de vara, am un fir bej din matase, gen garofita. Ma poate ajuta cineva? De crosetat...nu prea ma pricep, vreau sa invat mai mult (cand eram mica faceam pt mama sacose din rafie, sa mearga la piata cu ele), ador "punctul secret", mama ii spune "ploita" si l-am folosit in general la terminatii (la o fata de masa de Craciun, la placemates...oups, nu stiu cum sa traduc...se pun in loc de fata de masa, se aseaza farfuria si tacamurile pe ele). Am mai tricotat si o covertura de pus pe pat, am facut-o din resturi de lana, a iesit frumos, e facuta din patrate, din nefericire nu-mi mai amintesc cum le-am facut (am crosetat-o acum vreo 7-8 ani, o fosta colega de serviciu mi-a aratat modelul). Cam atat despre mine...deocamdata. Numai bine si sper sa stie cineva modelul.

odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 199
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Mier 09 Sept 2009, 9:00 pm

margot a scris:Multumesc de sugestie Irish! te-am contaminat si pe tine! mi-am propus sa-mi caut profesoara de acu 30 de ani si ... sa dea Domnul sa o gasesc si-mpartasesc cu voi bucuria (sper' mai departe nu vreau sa gandesc)!

wink neaparat sa faci asta. mult succes ! (ma duc sa intind rufe sa uit de intrebari chinuitoare) Smile

irish05
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 09 Sept 2009, 9:27 pm

Odrina bine ai venit!
Ma bucur ca ti-ai regasit pasiunea pentru lucrul de mana!
Nu am auzit de denumirea asta de model, poate l-am vazut si n-am stiut ca se cheama asa. Daca ne-ai spune mai multe detalii, e in relief, e cu torsade imbarligate ( eu asociez spicul de grau cu coada impletita care se numeste asa si atunci asta s-ar putea face cu torsade), e cu boabe una langa alta? o poza ar fi si mai de ajutor, l-am descifra usor.

Asteptam cu mare placere poze cu creatiile tale! hug

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de odrina la data de Mier 09 Sept 2009, 9:51 pm

Bine v-am gasit si multumesc pt raspuns. Nu am poza, am tricotat un pullover cu acest model, era simplu, dar l-am uitat, erau spice de grau cu codita, tare frumos...mai mult nu-mi aduc aminte, cineva din Buc mi-a aratat modelul, iesea putin in relief. Crezi ca ti-a fost de folos explicatia mea? Poate cele care au peste 30-40 de ani sa stie modelul?

Oh, mi-am amintit ca codita era f simpla, doar 1-2 ochiuri, spicul era in diagonala, de-o parte si de alta a coditei.

Buna, Ioana, hai ca te=am bombardat cu mesajele mele...am cautat la Google "spic de grau" si acum m-am lamurit de ce faci tu referire la torsade, nu, nu arata deloc asa modelul, era exact ca un fir de grau (codita si spicul), mai bine de atat nu stiu sa explic, dar eu iti/va multumesc pt ajutor si...poate...totusi...cineva intelege explicatiile mele si stie modelul.

Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 10 Sept 2009, 10:12 am, editata de 2 ori (Motiv : unit mesaje)

odrina
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 10 Sept 2009, 10:32 am

Eu nu am mai intalnit modelul, dar asa cum ai povestit se pot face incercari si combinatii de ochiuri , si ceva trebuie sa iasa. Ca sa iasa in relief ma gandesc ca spicul si codita trebuie sa fie diferentiate de fond lucrandu-l cu ochiuri pe fata (iar fondul cu ochiuri pe dos). O sa caut si eu sa vad daca gasesc ceva asemanator.

Offtopic, atunci cand ai uitat sa scrii ceva in mesaj, sau vrei sa mai scrii un altul , iar intre timp nu a raspuns nimeni, si nu au trecut 24 de ore de la ultimul mesaj, foloseste butonul edit pentru a scrie in mesajul tau deja postat. In felul acesta nu vor aparea mai multe mesaje consecutive ale aceluiasi utilizator.

sunny

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de odrina la data de Joi 10 Sept 2009, 4:49 pm

Itit multumesc, Ioana, da, ai dreptate, parca fondul era pe dos si modelul pe fata, am cautat ieri pe zeci de mii de sites, de ma ustura si azi ochii...fara folos...Dna care mi-a aratat modelul e mama primului meu prieten din Buc, i-am trimis lui un email s-o intrebe de model, asta daca ea si-o mai aminti (au trecut 25 de ani de atunci si intre timp ea s-a apucat de goblenuri, nu cred ca mai tricoteaza). O sa caut in continuare, nu cred ca pot sa-l fac eu, nici nu mi-l mai amintesc exact, cu toate ca, cu cat "vorbim" mai mult despre el, cu atat imi vin din ce in ce mai multe detalii in minte. Acum vreau sa ma apuc sa fac niste ciorapi mari, decorativi pt cadourile de Craciun. Va doresc la toate spor la lucru si cat mai multe idei originale!

odrina
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 21 Sept 2009, 3:51 pm

Odrina modelul arata asa link ?

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

cine stie?

Mesaj Scris de odrina la data de Lun 21 Sept 2009, 8:09 pm

Buna, Ioana, iti multumesc mult ca-mi cauti modelul, din nefericire nu e cel pe care l-ai pus...dna in care-mi pusesem speranta nu si-l mai aminteste nici ea (nu-si mai aminteste cum se face). Cel mai bine pot sa-l descriu asa: arata exact ca un spic de grau cu codita (era f frumos, mie in general imi plac lucrurile simple, dar modelul asta mi s-a parut deosebit) si se tricota un model intreg de spice, de ex la fata pullover-ului veneau cam 6-8 cred pe latime, deci erau destul de mari, apoi cand se repeta modelul spicele veneu intre cele din modelul anterior, adica baza coditei incepea cam pe la jumatatea spicului. Cam asa mi-l amintesc (au trecut vreo 25 de ani de-atunci...). Pullover-ul pe care l-am tricotat eu asa l-am inceput cu fata, de jos si cand am ajuns la maneca am adaugat ochiuri in ambele parti, am continuat pana la gat unde am scazut si apoi am continuat cu manecile si spatele si in afara de bentitele de jos, gat si maneci, era tot facut cu spice, ieseau putin in relief. M-am mai uitat pe Internet pe diferite site-uri, dar...no luck. Mai incerc...M-am uitat mai mult si la site-ul vostru, la cat de bine stiti sa faceti si croitorie si eu imi mai fac cate ceva din cand in cand (stiu un magazin cu materiale de unde cumpar ieftin). Numai bine si I'll keep in touch!

odrina
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Mar 22 Sept 2009, 9:39 pm

buna, am inceput zilele astea sa fac o fustita pt fetita mea, dar nu stiu nici un model care sa vina tricotat mai larg, si firul fiind mai gros a iesit ceva de genul unui sac Sad , e prea groasa, nu stiu cum sa fac sa imi iasa ceva mai rasfirat. cei-i drept si andrelele sunt cam subtiri, de 3,5. dar poate imi dati o idee de altfel de ochiuri, mai rasfirate. multumesc Merci

totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 33
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 22 Sept 2009, 10:08 pm

Adica ceva cu gaurele? Sau doar cu ochiurile mai largi?

Daca firul este gros atunci neaparat foloseste andrele mai groase, altfel, folosind andrele subtiri lucrul va iesi "batut", compact si prea dens, teapan, nu va avea fluiditatea pe care ar trebui sa o aiba. Mai ai eticheta sculului? Acolo ar trebui sa scrie ce marime de andrele recomanda. Daca lucrezi pe andrele prea groase nici atunci nu e prea bine, pentru ca lucrul va fi prea lalai si nu va arata frumos. Si daca fustita va avea ceva greutate atunci nici forma nu si-o va pastra bine. In general este indicat sa respecti marimea andrelelor recomandata de producator.
Vrei sa o poata purta ca atare sau sa-i pui si captuseala? Daca o faci cu ceva gaurele va trebui sa pui ceva pe dedesubt.Daca vrei ceva mai simplu decat lucrul cu jeteuri poti sa faci un model cu ochiuri cazute, adica atunci cand ai ajuns sus sa dai drumul anumitor ochiuri sa se desire si in locul acelor ochiuri vor aparea doar niste fire transversale, ce vor forma siruri verticale de gaurele. Dar atentie, procedeul acesta face ca lucrul sa se largeasca, asa ca trebuie sa faci fustita mai stramta decat trebuie, pentru ca atunci cand vei da drumul ochiurilor sa nu se largeasca prea mult.
Daca vrei o sa caut ceva poze cu modelul acesta.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Mier 23 Sept 2009, 12:06 am

uite asa mi-a iesit mie, e groasa fusta, daca ar fi fost pt mine imi placea, dar parca pt fetita as fi vrut sa iasa ceva mai usoara si mai rasfirata. nici nu prea stiu multe modele de tricotat. as vrea sa o desfac, dar nu stiu cum as putea sa o fac, daca imi cumpar andrele mai groase merge facuta mai lejer?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

totolina
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Mier 23 Sept 2009, 7:46 am

odrina, eu cred ca stiu ce cauti....
este vorba despre 'fond' care se prezinta lucrat ochiuri pe dos, codita - ochiuri pe fata , dar torsade si bobul sau spicul la fel . asa ies in relief.
poate il voi gasi pe net...

zi-mi succes kiss

irish05
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Mier 23 Sept 2009, 12:18 pm

as vrea sa fac un model cum e caciulita aceasta, dar de fapt nici nu stiu daca e crosetata sau impletita, oare daca as croseta cu o croseta groasa, ar merge facut ceva din firul meu gros?

totolina
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Mier 23 Sept 2009, 12:30 pm

Totolina, caciulita din foto este tricotata. Cel putin asa cred eu. Iar firul gros pe care tu vrei sa-l folosesti, cred ca e cel mai bine sa-l tricotezi. Imi inchipui ca daca vei croseta caciulita, va iesi prea groasa, batoasa.
Modelul tricotat nu il stiu. Dar poate te ajuta fetele.
In ceea ce priveste "croiul" caciulitei, este ff simplu si nu-ti ia mai mult de 2 ore sa faci o asemenea caciula. Daca vrei, eu iti pot explica cum "dai forma" caciulitei.
Fara cusaturi si alte chestii complicate.

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2020
Varsta : 48
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Mier 23 Sept 2009, 1:03 pm

eu ziceam ca imi place ca model pt o fustita. nu vreau sa fac caciulita. tot caut cum sa fac un model mai "lejer".

totolina
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 1:53 am

Continut sponsorizat

Sus In jos